PDA

View Full Version : Музика в 33 - мит или реалност



Kris
06-08-2010, 12:49
Последно време започнах да се занимавам с озвучаване в 33ката, та реших да споделя докъде съм стигнал и докъде ще стигна.


Плеър - Alpine 9881R
54159

Предна линия - Ground Zero GZTC 165T (100rms~)
54160

Монтажа на предната линия не е от най-забавните занимания особено при 33, дефакто от завода твърдо са решили колата да няма предни джобове за колони. Единствено имола има едно нюню, подобие на джоб за говорител. Ето през какво минах:
541615416254163541655416954164
Корите си бяха изрязани от всеизвестния спец DJ_STIVAN и ето какво се получи накрая
541685416754166

Задна линия - Hertz ECX-690 (100rms~)
5417054171


Предната и задната линия ще се пуснат през усилвател 4х70-80рмс~ задължително с изходи за втори усилвател, защото плеъра ми има само 4 изхода. Суб - предпочитам някоя 10-ка от висок клас, може и 12ка до 250-300рмс. Надявам се динамото да издържи на консумацията, но нещо ми говори че ще бера ядове.

Оставам с 4 свободни канала на плеъра, та си мислех :BIGsmile: На малката кора може да сложа 10см говорители (среди и високи), имам изрязани дупки за тях. Другите два канала мога да оползотворя с две 8,7см говорителчета в пластмасите под таблото, които нямат грам обем. Замислени за да свирят като радио точка.

Ако някой има въпроси или съвети .. моля :)

Kamen666
06-08-2010, 13:18
Изолация на предна линия - няма ли да има ?
Ако немислиш да слагаш малко се обезсмиля хубавото Ground Zero :)

Kris
06-08-2010, 13:20
Предните врати куцат от към обем, та си мислех след като ги чуя през усилвател да реша какво да правя. Може би самостоятелен обем и фланец за по-добро закрепяне към кората и чак тогава изолация. Кажи кога да мина да ги чуеш през сд как свирят:cheers:

Kamen666
06-08-2010, 13:23
Когато ти е удобно,аз общо взето съм си тук по цял ден :)
Ама то през плеъра ми е ясно как свирят :)
После става интересното :)

Sergey_gigov
06-08-2010, 18:37
крис ,бате кични ги тея пищяли на обзорните рамки на 5см от таблото ,ще има голям ефект
иначе предната линия си я бива (добре обажда )

Kris
06-08-2010, 20:40
Дупките вече са изрязани и няма с какво да ги запълня. Иначе както Камен каза, с мойте врати няма никакъв смисъл от тази линия ... една такава за 50 лева ще свърши същата работа. Трябва да си направя джоб, но и не искам да насирам корите

Sergey_gigov
07-08-2010, 21:05
става и с някой семпъл фланец от вътрешна страна на кората (просто да заздравиш конструкцията ) и задължително изолация - много ще се очудиш как ще се промени звученето

Kris
08-08-2010, 01:11
Баса в предните врати ще дойде главно от изолация?
_________
Почистено
Kamen666

mordohy
08-08-2010, 10:48
Изолацията е необходима, защото във вратите има доста дрънчащи части, а и ламарината не е добър материал за колони, а точно за това ще се използва вратата.
Строшил съм три кори, преди да разбера, че слагането на говорители там си е чиста простотия.
Едно е, че са слаби, а дори и да ги усилиш е слабо закрпването им.Освен ако не минеш на вариянта да си направиш нова кора и да си опропастиш багажника.Там вече влизаш в друг филм.
Във вратите не слагаш басове, а яки средночестотни говорители. Аз използвах Хед от 250 ватови колони. Те дават добро звуково налягане.
Ако мислиш да слагаш малки пищялки по таблото или рамката- забрави! Те трябва да са максимално отдалечени от ушите ти и само две, защото най-вече те дават стереоефекта. Средните по-малко,а баса почти няма такъв.
За това взимаш два здрави високочестотни и ги монтираш в пластмасовите държачи на кората. Само първо им уточни размера, за да не вземеш по-големи като размер и да береш ядове.
Баса!
Ясно е, че ще е баскаса в багажника.
Въпроса е какво искаш. Качествена музика за слушане или да дрънчиш с него по пътя и да слушат пешеходците, как нещо бучащо минава покрай тях!:roll2:
По-големият говорител исисква по-голяма каса, а освен това има и по- ниски честоти, които не чуваме, но успешно бучат и разглобяват купето. Те налагат да се направи и цялостна изолация на колата, но това е в другия филм, за маниаците от caraudio.bg
Тука говориме за разумния избор, а той е 10 инчовия. Не по-голям!
Слагането на повече говорители от различен тип за една и съща лента, води до хаос. Много трудно можеш да ги накараш да свирят еднакво добре при различни мощности. На практика единия чифт свири добре при малко усилване, а другите не, а при висока мощност, първите само дрънчат и са готови да направят някоя поразия.
Обаче щом си купил говорители за две линии-предна и задна, слагай пък ще видим, как ще се разберат!
Предимството на описаната от мене схема е, че щеше да минеш само с твоя усилвател, а сега трябва да вземеш и още един за буфера.Малка надежда има,ако усилвателя работи и на 2 ома.Тогава може да пробваш да свържеш предната и задната линия на два канала, а другите два за буфера и високочестотните.
Така обаче ще трябва да сложиш пасивни филтри на буфера и пищялките, а не да режеш честоти от усилвателя.
За динамото!
Ако е оригиналното-няма да стане!
Дъвкали сме проблемите по него.
Много кляка и не става.
Освен това, с тия два усилвателя , кондензатора е задължителен.
За допълнителни малки говорителчета по кори и капаци просто забрави!

Kris
09-08-2010, 02:30
сина ти ако не ме уреди с 12 мтх, ще си търся 10ка хертз ... мерси за инфото ;)

Sergey_gigov
09-08-2010, 15:52
Във вратите не слагаш басове, а яки средночестотни говорители. Аз използвах Хед от 250 ватови колони. Те дават добро звуково налягане.

мидбас е малко по различно от чиста среда -самото име им го подсказва - на тези говорители резонансната им честота е 65 херза , на средата е около 900 херца

Ако мислиш да слагаш малки пищялки по таблото или рамката- забрави! Те трябва да са максимално отдалечени от ушите ти и само две, защото най-вече те дават стереоефекта. Средните по-малко,а баса почти няма такъв.
За това взимаш два здрави високочестотни и ги монтираш в пластмасовите държачи на кората. Само първо им уточни размера, за да не вземеш по-големи

за това не мога да се съглася -идеята на Ес Кю е да се балансира добре самата система , съответно и да се оформи ясно изразена сцена , също така се търси и едновременно достигане на всички тонове до човешкото ухо ,независимо от коя част на автомобила идват те ,при всичко това системата трябва да свири възможно най нежно ,така че да стопли душата на всеки аудио манияк .
Ще питаш какво общо има това с високите честоти ,ами на обзорната рамка се получава най - добре всичко ,което описах до сега ,поразровете се малко из нета ,погледайте малко състезания за караудио и се запитайте ,защо всички пищялки са сложени на обзорните рамки?