PDA

View Full Version : "Хотел Рай" - циганския блок в Ямбол



Alfa Pilot
18-08-2010, 20:05
Уникален матриял, по така актуалния въпрос за "интеграция на малцинствата"

http://vimeo.com/13906172

fred
18-08-2010, 22:45
Ами то работата е ясна, интеграция и за нас няма, камо ли за циганите.

Ramsezsh
19-08-2010, 00:11
Интеграция не може да има когато, този който трябва да бъде интегриран не го желае.

M.Gruev
19-08-2010, 01:03
"Ядем, пием, спим и излизаме за кафе и цигари". Такива индивиди как да ги интегрираш?!? Наведе се 3 пъти и заключи, че работата не е за него...

Pinky
19-08-2010, 01:05
Интеграция не може да има когато, този който трябва да бъде интегриран не го желае.

Ее, твърде повърхностно, можеш много повече.
Просто сервирането на готово е погрешно, поне по този начин. Най-важното е образованието. А другите неща могат да бъдат обвързани с така или иначе задължителното ходене на училище.

Ramsezsh
19-08-2010, 01:10
Най-важното е образованието. .

Да много съм съгласен. Липсата на образование създава един кръговрат, който обаче за да бъде прекъснат трябват по- "груби" мерки от страна на държавата.

nhg
19-08-2010, 01:11
Не успях да го изгледам докрай, но кадрите са потресаващи.
Хора, това е България!
Интеграция, малцинства... в кой век живеем? За какво изобщо става въпрос?!
Не знам за вас, но съм потресен. все съм виждал мизерия, ама така концентрирано...

M.Gruev
19-08-2010, 01:26
Хора, това е България!

Колега глупаво е автоматично да се обвинява държавата за всичко негативно около нас. Не мисля, че държавата е порутила блока, хвърля боклуци през терасата или се е погрижила да заприлича на бунище целия квартал? Има разлика между това да се живее скромно или дори мизерно и това да се живее в кочина. За първото може да виниш държавата, но за второто само себе си!

nhg
19-08-2010, 01:46
Колега, аз не обвинявам държавата, че е порутила блока; но нали се сещаш, че е възможно да не се допуска такава мизерия - по всякакви начини (темата е друга какви са те - образовзние, 'интеграция' и пр.), а това нещо, Хотел 'Рай', реално съществува!
Та не искам да обвинявам държавата в нищо. Просто се замислям къде живеем...

Abar7h
19-08-2010, 02:17
Подкрепям мнението, че образованието е на първо място!! Ако тези хора бяха грамотни и знаеха как живеят другите хора по света това нямаше да го има. Стряскащо е колко беден речник имат тези хора, каква трудност в изразяването, и с каква лекота продължават да си живеят, сякаш без да виждат какво е около тях... В крайна сметка образованието ти дава да видиш колко много напред можеш да вървиш - без него те не могат да осъзнаят положението си! Макар че има и изключения - природно интелигентни хора, които само се стремят да подобрят живота си, въпреки заобикалящата ги среда.:!:

bager
19-08-2010, 09:42
Хайде стига с това образование! Какво да направи държавата в такива случаи? Не забравяйте, че образованието в България е задължително и безплатно!( не говорим за висшето, естествено).
Как да ги накарат да ходят на училище мангалите, като по им изнася да не ходят, за да просят и крадат?
Има предвидени глоби за родители, непускащи децата си на училище, ама тия какво могат да ги глобят? Какво могат да им вземат? Нищо! Или на всяко цигане трябва да се назначи личен учител и да им дават уроци вкъщи?

Това, което се получава е резултат на "галенето и ухажването" на тая пасмина от двайсет години насам. Ние им променихме мисленето, накарахме ги да се чувстват, все едно всички са им длъжни и трябва да им се дава, да им се помага, безвъздмезно и постоянно. Е да, ама не!
Или ще живеят като "бели" хора - с правата, но и със задълженията им, или ето в такива гета, ама заградени с бодлива тел и ламарини - това е!

Pinky
19-08-2010, 10:05
Ники, могат да спират социалните и други помощи, когато децата не ходят на училище. Това съвсем на прима виста.
Иначе си напълно прав за правата и задълженията. Отнемането на кое да е от двете води до сериозни социални и политически проблеми. Което всъщност е и очевидно в нашия случай.

Stefo
19-08-2010, 10:52
Проблемите са сериозни, хората си живеят в затвореното общество, децата растат със същото възпитание като на родителите си и приемат живота си там като нормален, не знам и аз какви трябва да са мерките, но всичко се задълбочава все повече. Доста силен филм според мен.
"Ама най-много искам да видя какво има от другата страна на полето" - голямо впечатление ми направи, както и почти целия филм.

ФЕРАРИСТ
19-08-2010, 11:25
Живях 25 годони в Ял, на почти същото отстояние от въпросния хълм Боровец, но от другата му страна, въпросния 20 блок е емблематичен отдавна......
Интеграцията на циганите е немислим процес на тоя етап, както се каза, те самите не искат......нещата няма да се променят ако се натикат в училища, един по умен циганин е много по опасен от един прост, ако манталитета им си остане на същото ниво.......Във блока на леля във Варна преди години апартаметн си зеха сем. цигани, с двама сина......посрещнаха ги на нож, подписки и прочее......но те не бяха с тоя манталитет, въпреки че мангалката не моеше да пише, циганина тук таме......но си бачкаха яко, даваха всичко за малките мангасарчета да ходят на у-ще, и за не особенно дълъг период от време дъртия цакаше карти с пенсиите пред входа, и понякога поливаха китките на някой дето отсъстват дълго време нанякъде......и понякога поливаха китките на някой дето отсъстват дълго време нанякъде......това последното го повторих за повече тежест.......ей тва са цигани интегрирани.......без субсидии и отпуснати помощи.......с другите няма да стане така........

Ramsezsh
19-08-2010, 11:26
Проблемите са сериозни, хората си живеят в затвореното общество, децата растат със същото възпитание като на родителите си и приемат живота си там като нормален.

В това се корени проблема. За да могат да станат хора трябва да им се промени ценностната система. За тях образованието не е ценност. Мързела е ценност за тях. Ако им се спрат социалните помощи за да пуснат децата на училище ще запеят на нов глас старата песен, за това колко са онеправдани, как са дискриминирани и т.н.

DiStefano
19-08-2010, 11:27
в Пазарджик са 2 махали .. 2 квартала да кажа .. в единия квартал кола под 10 бона няма .. не знам кво работат мангалите .. оставям го на вашето въображение .. в другия са по-скромни .. по цял ден кибичат по банкоматите .. аз тука в града поне от 1 година не съм видял циган да проси ..

koolio
19-08-2010, 12:13
Ники, могат да спират социалните и други помощи, когато децата не ходят на училище. Това съвсем на прима виста.
Иначе си напълно прав за правата и задълженията. Отнемането на кое да е от двете води до сериозни социални и политически проблеми. Което всъщност е и очевидно в нашия случай.

Е нали като им спрат помощите веднага т.нар. правозащитници ще изгрухтят в хор: "Дискриминация!" :joly:

fred
19-08-2010, 12:34
Интеграция не може да има когато, този който трябва да бъде интегриран не го желае.
Ако го желаеше, няма да има такъв процес.Това е поредното проявление на безотговорност от страна на нашето общество, съответно държавата ни.Резултат.

---------- Post added at 04:34 ---------- Previous post was at 04:32 ----------


Е нали като им спрат помощите веднага т.нар. правозащитници ще изгрухтят в хор: "Дискриминация!" :joly:

Нека си реват, ако се спазваше едни ред и всеки, съответно пак казваме, това имагинерно название за нас, държавата си вършеше работа нямаше да е така.Циганите у нас живеят от векове, дошли са с турците.Проблемите с тях са от последните 20 години, както и в другите соц страни.
Я вижте цигените в ИСпания, Финландия и къде ли не другаде, доста са по различни от нашите "роми"

bager
19-08-2010, 12:40
Как да коментираме тая наглост:
http://vbox7.com/play:4a213841

За какви права на тия говорим, те явно имат повече права от българите в тая държава!

dimo
19-08-2010, 13:28
...интегрирането е възможно, когато става дума за хора, а не за някакви примати, които са готови да те убият за 5 лева .. .все едно да закараш стадо маймуни в голям град и да ги интегрираш към обществото .Няма да стане нищо с това интегриране, с дресиране има малко по-големи шансове но и на това трудно може да се разчита да свърши работа сред всички цигански касти ....

Pinky
19-08-2010, 13:36
Айде да не прекаляваме. Хора като хора са. Повечето са традиционно бедни и необразовани и не могат да си представят друг живот, защото не са видели как се прави реално. Ако се започне от ходене на детска градина и училище, където да са в друга среда, малко по малко ще просветне, поне на младите.
За мен, в момента голяма част от проблема е, че циганчетата са концентрирани в разни гето-училища, където не излизат реално от средата си.

tokata_pz_flex
19-08-2010, 13:42
Ще излязат от средата си докато са на училище ... а след училище ? За да се интегрират , трябва да се промени цялостната им ценностна система , мислене и манталитет . Циганина си е циганин - тук , в Франция , Германия и където и да е . Да не би там да няма условия за нормален живот ? Има ... ама на циганина така му е по - лесно . Има нормални цигани ... но те са изключителна рядкост .

M.Gruev
19-08-2010, 14:11
и не могат да си представят друг живот, защото не са видели как се прави реално.
Не че не могат, а не искат. Отделно и не ги интересуват тези неща. Защо да ходиш да работиш и да плащаш сметки като всичко ти е на аванта? А училището е безплатно и на всичкото отгоре задължително и пак не ходят. Друго си е да не можеш да си напишеш името, да знаеш 100 думи на БЪЛГАРСКИ и да ревеш, че няма работа. Работа има, но не им се работи. Преди няколко месеца гледам един мангал рови из кофата и му викам за 30 лева да ми пренесе дървата от улицата в избата, това е за към 4 часа работа, сам човек. Отговора беше, че за по малко от 50 не работи. Следователно си продължи да си рови из кофите, вместо за половин работен ден да изкара учителската надница за ден и половина.

Тока и него какво да го коментираме. Не стига, че го крадат ами и като им го спрат е дискриминация. После загубите от 150-200 милиона годишно ги плащаме ние...
По-скоро аз трябва да се чувствам дискриминиран и с нарушени права - с моя труд и пари всеки месец трябва да храня не само себе си, но още три мургави чавета!

dimo
19-08-2010, 15:00
Айде да не прекаляваме. Хора като хора са. Повечето са традиционно бедни и необразовани и не могат да си представят друг живот, защото не са видели как се прави реално. Ако се започне от ходене на детска градина и училище, където да са в друга среда, малко по малко ще просветне, поне на младите.
За мен, в момента голяма част от проблема е, че циганчетата са концентрирани в разни гето-училища, където не излизат реално от средата си.

Позволете ми колега да не се съглася с вас и да ви посоча следния пример, за това как когато бъдат извадени от средата си, те си нагаждат новата действителност към тях, а не обратното :
Пловдив ,шекер махала непосредствено до КАТ.По някаква програма, преди няколко години, построиха модерни жилища по европейски стандарт, в които настаниха цигани от намиращите се се на няколко метра коптори, които са по-зле и от въпросния блок 20 в Ямбол .Първата работа им беше да свалят модерните смесителни батерии и мивки и да ги продадат отсреща на 'руския"пазар и да си наслагат евтини месингови кранове и кофи наместо мивки. Това което можеше да бъде хубаво жилищно комплексче, в момента е пълна цигания, която всеки желаещ може да види с очите си и да помирише с носа си и да се увери сам в това за което говоря .А накрая да добавя ,че живущите там отказват и не плащат "непосилния" наем от около двайсетина лева на месец за апартаментите си .

Pinky
19-08-2010, 17:14
Не видях пример за изкарване от средата. Трябва комуникация в нормална, образована среда.

Моля ви, за да имаме нормален диалог, трябва да сме наясно поне с най-елементарните термини.

dimo
19-08-2010, 17:48
В България има всички необходими условия желаещите да се образоват да го направят поне на елементарно ниво .
При посочения от мен пример въпросните хора са настанени в чисто нови 80 бр жилища- апартаменти по 75 кв.м. и мезонети по 220кв м напълно оборудвани и обзаведени и с наем на символична цена .
Които постепено започват да приличат на старото им местообитание.
Колко българи могат да се похвалят с такова отношение ?
И въпреки това децата им ходят на училище стават нормални :работници ,лекари,адвокати,спортисти ,артисти и така на татък.

ФЕРАРИСТ
19-08-2010, 17:57
Не видях пример за изкарване от средата. Трябва комуникация в нормална, образована среда.

Аз дадох пример по назад в темата - излизане от среда по собствено желание, пригаждане повече от успешно към друга......но това става с желание, а не някой да чакаш да те изкара от някъде.......

Pinky
19-08-2010, 17:58
Да, имах предвид горния пост. При теб примера е точно за средата и как това води до резултати.

ФЕРАРИСТ
19-08-2010, 18:10
Между другото най - точното определение за това защо статуквото няма да се промени скоро чух от един особенно умен и образаван циганин, който използва природния си интелект за съвсем различни от нормалните неща......
"Ние сме изключително важен електорален фактор в държавата, и никое управление не би се наело да обърне 200 хиляди от нашия електорат срещу себе си".......а знаем как гласуват те.......

pavlin
19-08-2010, 18:52
Не видях пример за изкарване от средата. Трябва комуникация в нормална, образована среда.

Моля ви, за да имаме нормален диалог, трябва да сме наясно поне с най-елементарните термини.

Съгласен съм с теб, обаче за жалост голяма част от хората тук не виждат същността на проблема. Всеки си мисли че проблемът с циганите си е техен проблем, а в действителност това е проблем на цялото общество. С псевдо мерки нищо няма да се постигне.

---------- Post added at 15:52 ---------- Previous post was at 15:46 ----------


В България има всички необходими условия желаещите да се образоват да го направят поне на елементарно ниво .
При посочения от мен пример въпросните хора са настанени в чисто нови 80 бр жилища- апартаменти по 75 кв.м. и мезонети по 220кв м напълно оборудвани и обзаведени и с наем на символична цена .
Които постепено започват да приличат на старото им местообитание.
Колко българи могат да се похвалят с такова отношение ?
И въпреки това децата им ходят на училище стават нормални :работници ,лекари,адвокати,спортисти ,артисти и така на татък.

Едва ли са били чисто нови апартаментите и кой се явява собственик на сградата. Къде е общината, да не ги санкционира за неспазване на обществената хигиена, къде е пожарната за проверка на противопожарни изисквания и т.н. Много проекти в България се изпълняват съвсем формално и в действителност не постигат заложената им цел. Да не отваряме тема за това колко корупция има замесена. Тук в САщ ако една сграда не отговаря на изискванията се затваря, обитателите и се изнасят и се връщат обратно когато сградата е приведена във вид отговарящ на изискванията.

koolio
19-08-2010, 19:32
Съгласен съм с теб, обаче за жалост голяма част от хората тук не виждат същността на проблема. Всеки си мисли че проблемът с циганите си е техен проблем, а в действителност това е проблем на цялото общество. С псевдо мерки нищо няма да се постигне.

---------- Post added at 15:52 ---------- Previous post was at 15:46 ----------



Едва ли са били чисто нови апартаментите и кой се явява собственик на сградата. Къде е общината, да не ги санкционира за неспазване на обществената хигиена, къде е пожарната за проверка на противопожарни изисквания и т.н. Много проекти в България се изпълняват съвсем формално и в действителност не постигат заложената им цел. Да не отваряме тема за това колко корупция има замесена. Тук в САщ ако една сграда не отговаря на изискванията се затваря, обитателите и се изнасят и се връщат обратно когато сградата е приведена във вид отговарящ на изискванията.

То и тук принципно така се прави, само че ако затворят сграда, в която живеят цигани, му се вика дискриминация.

vankata_ll
19-08-2010, 21:49
Колеги, не циганите са проблема на България. Проблема сме ние, българите. Ние, които започнахме да слушаме повече циганска музика дори и от самите циганите, ние които не знаем едно българско хоро, но сме "в час" с най-новите гюбеци, ние които започнахме да изхвърляме боклука си през прозорците, защото ни мързи да слезем пред блока и да отидем до коша. Вместо циганинът да бъде "цивилизован" българинът бе доведен до оскотяване. И ако мислите, че сега положението е зле изчакайте да узреят плодовете на демокрацията, които не могат името си да напишат като хората, но вече знаят какъв Мерцедес искат да карат като пораснат.

bager
19-08-2010, 23:08
Съгласен съм с теб, обаче за жалост голяма част от хората тук не виждат същността на проблема. Всеки си мисли че проблемът с циганите си е техен проблем, а в действителност това е проблем на цялото общество. С псевдо мерки нищо няма да се постигне.

---------- Post added at 15:52 ---------- Previous post was at 15:46 ----------



Едва ли са били чисто нови апартаментите и кой се явява собственик на сградата. Къде е общината, да не ги санкционира за неспазване на обществената хигиена, къде е пожарната за проверка на противопожарни изисквания и т.н. Много проекти в България се изпълняват съвсем формално и в действителност не постигат заложената им цел. Да не отваряме тема за това колко корупция има замесена. Тук в САщ ако една сграда не отговаря на изискванията се затваря, обитателите и се изнасят и се връщат обратно когато сградата е приведена във вид отговарящ на изискванията.

Колега говориш за неща, от които май нищо не разбираш.
Първо, циганите НЯМАТ проблем, проблем имат Българите, които трябва да изхранват тия паразити и да им търпят своеволията!
Второ, псевдо мерки се взимат, защото политичетата в тая държава не смеят да предприемат истински и радикални такива.
И трето, къщичките, които има дадоха бяха такива, каквито много работещи и честни хора не могат да си позволят.
Казваш общината да ги санкционира!!!! И как по дяволите да стане това? Няма работещ механизъм за наказание на циганите, НЯМА!

old alfist
19-08-2010, 23:23
Няма оправия с тези хора - средата им оказва пагубно влияние на разбиранията и начина им на живот.
Училището е само един светъл лъч който остава изолиран на фона на всичко останало от техния живот и не може единствено само той да изиграе ролята на носител на промяната.
В един документален филм видях фрапантната разлика в поведението на двама братя-близнаци циганчета - едното е било осиновено в ранна детска възраст от скандинавци, а другото живееше все още в дома. Предполагам, че ако живееше в средата която виждаме на филма разликата щеше да е още по-голяма.

Ramsezsh
19-08-2010, 23:37
Няма оправия с тези хора - средата им оказва пагубно влияние на разбиранията и начина им на живот.
Училището е само един светъл лъч, който остава изолиран на фона на всичко останало от техния живот и не може единствено само той да изиграе ролята на носител на промяната.
В един документален филм видях фрапантната разлика в поведението на двама братя-близнаци циганчета - едното е било осиновено в ранна детска възраст от скандинавци, а другото живееше все още в дома. Предполагам, че ако живееше в средата която виждаме на филма разликата щеше да е още по-голяма.

Преди няколко месеца гледах нещо подобно (може и същия да е). Цигането, което живееше в България дори трудно говореше, а пък другото момче беше цигулар, с доста сереиозно образование. Разликата наистина беше фрапантна и показва, че основния виновник за положението в което живеят не е някой друг , а самите те.
Сега една история на която аз самия съм свидетел. Когато бах ученик от първи до четвърти клас в нашия клас имаше една циганка. Та тя имаше сестра, която беше природно интелигентен човек. Всичките учители в училището тогава доста говореха за нея и за това как искат да и помогнат да продължи образованието си като се запише в университет. Само, че още преди да успее да завърши и средно образование баща й спря всакакви такива идеи и надежди с оправданието, че щяла да стане "много умна и никой няма да иска да я вземе"!!!! :screwy: Както казах в един от постовете си по-горе - за тях образованието не е ценност. Те не се възпитават с идеята, че образованието и знанието са ценности. И така поколение след поколение цигани си остават просто паразитите на обществото.

old alfist
19-08-2010, 23:44
Разликата наистина беше фрапантна и показва, че основния виновник за положението в което живеят не е някой друг , а самите те.
Самите те не са виновни/децата/ - даже шведите са искали да осиновят това, което е останало в България, но не си спомням точно обстоятелствата, поради които са осиновили другото.

Galeano
20-08-2010, 00:07
Преди време нямаше избор на работници,та бяхаме хванали едни сачове да мажат един хотел. Вадиха си добри пари ,по 100лв дневно на калпак! + гориво за ладата от нас. Бачкаха 3 дни, на четвъртия полицията ги арестувала докато изнасяли железа от обекта в малките часове. Мисленето им е по близко до животното отколкото до човека. Оправия няма

dimo
20-08-2010, 00:14
Съгласен съм с теб, обаче за жалост голяма част от хората тук не виждат същността на проблема. Всеки си мисли че проблемът с циганите си е техен проблем, а в действителност това е проблем на цялото общество. С псевдо мерки нищо няма да се постигне.

---------- Post added at 15:52 ---------- Previous post was at 15:46 ----------



Едва ли са били чисто нови апартаментите и кой се явява собственик на сградата. Къде е общината, да не ги санкционира за неспазване на обществената хигиена, къде е пожарната за проверка на противопожарни изисквания и т.н. Много проекти в България се изпълняват съвсем формално и в действителност не постигат заложената им цел. Да не отваряме тема за това колко корупция има замесена. Тук в САщ ако една сграда не отговаря на изискванията се затваря, обитателите и се изнасят и се връщат обратно когато сградата е приведена във вид отговарящ на изискванията.

Що говориш глупости немога да разбера настанени са в чисто нови не използвани преди тях и построени специално заради тях мезонети и апартаменти а построяването на модерните къщи за роми заслуга има най-вече правителството на Иван Костов, което договори заем от 5,4 млн. евро от ЕБВР за целта. Две години по-късно фирмите "Строителство и възстановяване" (бившето ГУСВ), "Бибов" и "Онгъл" започнаха строежа на новия жилищен квартал в гетото "Шекер махала". Първоначално бяха отпуснати 2,9 млн. лв. я прочети тук http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=982&sectionid=5&id=00005 и после виж тук http://www.segabg.com/online/IMG/2993/0121-large.jpg на тази снимка можеш да видиш как ясно личат следи от фадромата която преди това беше чистила а иначе беше още по гнусна гледка .За по-малко от година мезонетите са превърнати в кочини. Пластмасовата дограма е изчезнала, няма санитарен фаянс. Всички боклуци и отпадъци се изхвърлят през терасите. Представителка на община Пловдив каза,че за да се приспособят циганите към новите условия, трябвало да им се провежда обучение на тема "Как се живее в апартамент и задължение за плащане на разходи"! Заради неплатени сметки токът в повечето мезонети е изключен. Днес жилищата са бордеи. И Пловдивчани много добре знаят това .

pavlin
20-08-2010, 00:26
Колега говориш за неща, от които май нищо не разбираш.
Първо, циганите НЯМАТ проблем, проблем имат Българите, които трябва да изхранват тия паразити и да им търпят своеволията!
Второ, псевдо мерки се взимат, защото политичетата в тая държава не смеят да предприемат истински и радикални такива.
И трето, къщичките, които има дадоха бяха такива, каквито много работещи и честни хора не могат да си позволят.
Казваш общината да ги санкционира!!!! И как по дяволите да стане това? Няма работещ механизъм за наказание на циганите, НЯМА!

Колега, никой никого не трябва да храни и начинът по който разсъждаваш не решава проблема, ами напротив го задълбочава. Ти като рабираш толкова много, кажи кой е правилният подход в този случай. Във всеки случай, противопоставянето и взаимните обвинения не биха помогнали. Трябва да се търси първопричината а не да се замазват последствията.

---------- Post added at 21:26 ---------- Previous post was at 21:18 ----------


Що говориш глупости немога да разбера настанени са в чисто нови не използвани преди тях и построени специално заради тях мезонети и апартаменти а построяването на модерните къщи за роми заслуга има най-вече правителството на Иван Костов, което договори заем от 5,4 млн. евро от ЕБВР за целта. Две години по-късно фирмите "Строителство и възстановяване" (бившето ГУСВ), "Бибов" и "Онгъл" започнаха строежа на новия жилищен квартал в гетото "Шекер махала". Първоначално бяха отпуснати 2,9 млн. лв. я прочети тук http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=982&sectionid=5&id=00005 и после виж тук http://www.segabg.com/online/IMG/2993/0121-large.jpg на тази снимка можеш да видиш как ясно личат следи от фадромата която преди това беше чистила а иначе беше още по гнусна гледка .За по-малко от година мезонетите са превърнати в кочини. Пластмасовата дограма е изчезнала, няма санитарен фаянс. Всички боклуци и отпадъци се изхвърлят през терасите. Представителка на община Пловдив каза,че за да се приспособят циганите към новите условия, трябвало да им се провежда обучение на тема "Как се живее в апартамент и задължение за плащане на разходи"! Заради неплатени сметки токът в повечето мезонети е изключен. Днес жилищата са бордеи. И Пловдивчани много добре знаят това .

Колега, не се казва що ами защо. Построяването на една сграда или квартал само по себе си не решава проблема. Във всеки един проект има и логистика или механизми които подсигуряват правилното действие на този проект. Най-лесно е да се усвоят пари по някакъв организационен проект, да се вземат комисионните и нещата да се оставят на самотек. На това му се казва отбиване на номера или мижи да те лажем. Нещата не са толкова елементарни, колкото си ги представяш и коментари от рода колко са прости и неграмотни циганите не помагат.

old alfist
20-08-2010, 00:35
Трябва да се търси първопричината а не да се замазват последствията.
Е, ми трябва да се пръснат хомогенно в пространството за да не си влияят един на друг, но това може да стане само теоритично.
Може някой да ме обвини, но при тях мисловните процеси протичат някак си странно, може би генетично заложено.

dimo
20-08-2010, 00:35
Човече не ми казвай кое как се казва и кога е що и кога защо искам да те попитам теб дали ако в същия град (Пловдив) вместо 80 цигански семейства ,в чисто нови жилища бяха настанени да речем следните семейства : 30 български 20 турски, 20 арменски , 10 други прдставители на различни етноси които се срещат в този град -гърци ,македонци и тем подобни дали щяха да успеят да првърнат всичко в такава отвратителна и гнусна кочина ?

pavlin
20-08-2010, 00:41
Човече не ми казвай кое как се казва и кога е що и кога защо искам да те попитам теб дали ако в същия град (Пловдив) вместо 80 цигански семейства в чистонови жилища бяха настанени да речем следните семейства 30 български 20 турски, 20 арменски 10 други прдставители на различни етноси които се срещат в този град -гърци ,македонци и тем подобни дали щяха да успеят да првърнат всичко в такава отвратителна и гнусна кочина ?

Правилата за правоговор не съм ги измислил аз и когато обвиняваш някой че е неграмотен, първо погледни себе си.
Aз да те попитам, дали циганите са виновни че са настанени само цигани в този квартал или пак някой общинар си е свършил на половина работата и е взел подобаваща премия. Подходът трябва да бъде към сициално-слабите като цяло, а не да се противопоставят един на друг етнос или обществена група. Обществото трябва да създаде правила и да следи за спазването им. По това се различават т.н. уредени държави и затова циганчето в швеция не прилича на другите циганчета.

dimo
20-08-2010, 00:59
Правилата за правоговор не съм ги измислил аз и когато обвиняваш някой че е неграмотен, първо погледни себе си.
Приятелю сигурен ли си че не бъркаш правоговор с правопис ? освен че не си ги измислил тези правила дори не си ги изучил чувал ли си израза" що е то"? Що е правоговор и що е правопис и сериозно ли си мислиш че не знам какво пиша '?

pavlin
20-08-2010, 01:08
"що е то" и " що говориш" са две различни неща. Едното е художествен израз а другото е диалект. Диалекта е проява на неправилен говор. В първия случай, що замества какво, във втория случай, що замества защо.

Pinky
20-08-2010, 01:22
Подходът трябва да бъде към сициално-слабите като цяло, а не да се противопоставят един на друг етнос или обществена група.

Много правилно! Проблемът далеч не е етнически, а социален. Просто циганите са традиционно зле позиционирани в социума.

ПП Имам молба, ако не ви представлява голяма трудност, отведете езиковия спор в отделна тема. Значим въпрос е, а и има повече от едно мнение по темата, което пък е предпоставка за качествена дискусия.

old alfist
20-08-2010, 02:03
Много правилно! Проблемът далеч не е етнически, а социален. Просто циганите са традиционно зле позиционирани в социума.


Е, да но нещата са толкова забатачени, че трябва десетки години да се следва целенасочена политика в това отношение, като в същото време това е свързано и с пари.
Като се има впредвид как постоянно се сменят правителства, за да стане това нещо трябва да има широка обществена подкрепа, която да се превърне в общонационален приоритет.

pavlin
20-08-2010, 02:32
Е, да но нещата са толкова забатачени, че трябва десетки години да се следва целенасочена политика в това отношение, като в същото време това е свързано и с пари.
Като се има впредвид как постоянно се сменят правителства, за да стане това нещо трябва да има широка обществена подкрепа, която да се превърне в общонационален приоритет.

По-добре късно отколкото никога, иначе нещото ще се превърне в общонационален дефект. Колкото по-рано се осъзнае, толкова по-добре.

old alfist
20-08-2010, 02:37
По-добре късно отколкото никога, иначе нещото ще се превърне в общонационален дефект. Колкото по-рано се осъзнае, толкова по-добре.
A, ми то отдавна нещото се е превърнало в дефект и то не само у нас, макар, че това не трябва да ни успокоява.

pavlin
20-08-2010, 02:48
Ами, да видим тогава как другите европейски страни се справят с проблема.

old alfist
20-08-2010, 02:50
Ами, да видим тогава как другите европейски страни се справят с проблема.
Да видим как и Щатите се справят с проблема.

SIS
20-08-2010, 08:33
Ами, да видим тогава как другите европейски страни се справят с проблема.

Ами...........гонят ги или както е по-модерно - "експулсират ги".

Pinky
20-08-2010, 09:44
Мани ги другите. Аз за добър пример за политически подготвена и направена такава проблемна интеграция, не се сещам. Имаме шанс да се справим пилотно с проблема и да влезем в учебниците по цял свят.

old alfist
20-08-2010, 09:49
Мани ги другите. Аз за добър пример за политически подготвена и направена такава проблемна интеграция, не се сещам. Имаме шанс да се справим пилотно с проблема и да влезем в учебниците по цял свят.

И България ще стане един цигански рай - тогава от цял свят циганите ще искат да живеят у нас.

Pinky
20-08-2010, 11:05
К'во ти пука какви са? Ако се съобразяват с порядките, работят и плащат данъци, те са в полза на държавата, респективно теб и мен.

morfius
20-08-2010, 11:08
Проблемът далеч не е етнически, а социален. Просто циганите са традиционно зле позиционирани в социума.


Колега, проблема има доста страни, политическа, икономическа, етническа и социална.
Затваряйки си очите за нелицеприятните му страни няма как да намерим решение.
Политкоректноста до сега не е решила нито един проблем, замитането под килима не е почистване.
Та за етническата страна, мерки които биха работили при друг етнос, при този вече се доказа, че не работят.
Време е вместо етническата страна да се ползва само за насаждане на омраза и страхове да се използва правилно, да се отчитат особеностите на етноса когато се планират мерките.

търтей
20-08-2010, 11:32
Време е вместо етническата страна да се ползва само за насаждане на омраза и страхове да се използва правилно, да се отчитат особеностите на етноса когато се планират мерките.

Да бе? И после едни другари как ще правят пачки?

morfius
20-08-2010, 11:38
Е тия с пачките са в графа икономически :)

търтей
20-08-2010, 11:44
Имам предвид, че ако проблемът с циганите се реши (което никак не е сложно да стане) едни отговорни другари ще загубят съществени източници на доходи. Затова и проблемът си седи и от време на време се ескалира с поръчкови статии и филмчета.

MrX
20-08-2010, 11:52
За каква интеграция ми говорите? Някой спомня ли си приказката за скорпиона и жабата? Можеш да изкараш мангала от гетото, но гетото от мангала не(то със селянин беше амаа...)!

morfius
20-08-2010, 11:55
Имам предвид, че ако проблемът с циганите се реши (което никак не е сложно да стане) едни отговорни другари ще загубят съществени източници на доходи. Затова и проблемът си седи и от време на време се ескалира с поръчкови статии и филмчета.

Точно това имах предвид и аз...
За положението и проблемите с циганите има доста причини... икономическите интереси на другарите с пачките са една от тях, политическите интереси на други другари да експлойтват демокрацията с тях и да ги ползват за плашило на стадото - друга и т.н.

---------- Post added at 11:55 ---------- Previous post was at 11:54 ----------


За каква интеграция ми говорите? Някой спомня ли си приказката за скорпиона и жабата? Можеш да изкараш мангала от гетото, но гетото от мангала не(то със селянин беше амаа...)!

Колега, интеграция, не значи това дето ни го набиват по телевизията :)

dimo
20-08-2010, 12:16
Драги защитници на циганите, колко от вас са цигани или колко от вас живеят в циганската махала .
Ако има такива то нека те да говорят от името на тази прослойка и да кажат, къде по света където има големи групи цигани те живеят според правилата на цивилизацията и къде няма проблеми с тях, къде не искат да ги експулсират къде гетата им не са резервоар на инфекции и заболявания .Къде те като цяло се справят с нормалния начин на живот .
Има Много цигани по света образовани ,успели , но това винаги са отделни индивиди никога цели селища или квартали .
Как арменската общност примерно се е интегрирала сама в България ?Защо има арменски махали но няма арменски гета ?Защо тези хора (поголямата част поне) си плащат тока,водата,телефона, здравните осигуровки ,защо не са масово на социални помощи Защо нямат проблем да се реализират в обществото като журналисти, лекари, зъболекари, адвокати ,търговци ,шофьори и др Даже познавам и арменец автомонтьор и полуарменец земеделец .

old alfist
20-08-2010, 13:15
Е, ми то при тях е въпрос на чест да не си плащат и да лежат на гърба на другите - ако не го правят ще ги помислят за балъци.Може би ще прозвучи като асимилация, но единственият начин е - рапръскване на различни места на малки групи, за да имат въжможност да се променят ако искат.В селото където ми е вилата има само 3-4 цигански къщи и циганите са си много вежливи и кротки. Когато има кражби се установява и знае вече, че са от циганите от съседното село, където там са в изобилие.

търтей
20-08-2010, 13:27
Решаването на този проблем започва с озъзнаването на факта, че едноетнически държави няма и че България никога не е била такава.
Т.е. няма и не може да има противопоставяне на цигани и българи (турци, арменци, евреи и пр.).

dimo
20-08-2010, 13:34
Аз познавам лично и съм работил с доста цигани преди време . Ето какво ми каза на мен Бай Али един възрастен циганин-
"Можеш да ме кръстиш Иван,Драган,Петкан ноо циганията не можеш да ми я вземеш."

търтей
20-08-2010, 13:35
Аз познавам лично и съм работил с доста цигани преди време . Ето какво ми каза на мен Бай Али един възрастен циганин-
"Можеш да ме кръстиш Иван,Драган,Петкан ноо циганията не можеш да ми я вземеш."

А сега да ми разтълкуваш лафа - "Хубава работа, ама българска"
Може също така да чуем тълкувание и за вица защо в ада няма пазач на българския казан.

old alfist
20-08-2010, 13:40
А сега да ми разтълкуваш лафа - "Хубава работа, ама българска"
Може също така да чуем тълкувание и за вица защо в ада няма пазач на българския казан.

Защото сами се дърпаме назад един друг в казана.

dimo
20-08-2010, 13:41
Решаването на този проблем започва с озъзнаването на факта, че едноетнически държави няма и че България никога не е била такава.
Т.е. няма и не може да има противопоставяне на цигани и българи (турци, арменци, евреи и пр.).

Така е обаче аз настоявам че циганите трябва да са равни с останалите. Циганите имат право Да работят ,Да се осигуряват,да си плащат ,сметките и да спазват законите . Държавата да се намеси адекватно-досегашният им начин на живот на аванта трябва да приключи веднъж за винаги, колкото по бързо, толкова по добре и за тях и за всички останали .

търтей
20-08-2010, 13:48
Така е обаче аз настоявам че циганите трябва да са равни с останалите. Циганите имат право Да работят ,Да се осигуряват,да си плащат ,сметките и да спазват законите . Държавата да се намеси адекватно-досегашният им начин на живот на аванта трябва да приключи веднъж за винаги, колкото по бързо, толкова по добре и за тях и за всички останали .

Кой да се намеси? Държавата? Т.е. в момента биби? И как точно го виждаш да стане?

Ramsezsh
20-08-2010, 13:53
Кой да се намеси? Държавата? Т.е. в момента биби? И как точно го виждаш да стане?

Няма начин да стане. Политиците изцяло гледат на циганите само като гласоподаватели. За да се прекъсне "авантата" трябва а се използват доста непопулярни мерки, което автоматично означава на следващите избори "бай мангау" да не гласува за тях. От друга страна ще ЕС ще писне - не за друго ами защото циганите ще тръгнат масово да търсят лесното там.

ЗА СЪЖАЛЕНИЕ!!!

dimo
20-08-2010, 14:09
Кой да се намеси? Държавата? Т.е. в момента биби? И как точно го виждаш да стане?

Под Държава разбирам която и да е управляваща политическа партия ,а под намеса разбирам да осигури спазването на законите от всички етноси без изключение не може едни неща да са валидни за едни и да не са валидни за други .
Обаче това едва ли е възможно май да се случи у нас дори в този форум не могат и не искат да се гарантират равни права и задължения за всички http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=752824#post752824какво ли да говорим за държавата .

morfius
20-08-2010, 14:12
Докато чакаме някой друг да ни върши работата, ще си циклим в тая тема все по-дълбоко.
Никой политик няма да посегне на циганското благополучие без осезаема причина, та това значи следващия път под строй цялото малцинство да гласува с/у него.
Никой от тия всичките фондации, служби, комитети и сие няма да направи и 1% подобрение, това означава, сами да си спрат кранчето с приходите.
Никой от тия дето чакаме на тях да решат проблема няма интерес тоя проблем да се реши... осъзнайте го.
Това не важи само за проблемите със/на циганите!!!

dimo
20-08-2010, 14:24
Какво предлагаш да се примирим ли ? да си оставим нещата така и безучастно да наблюдаваме заобикалящата ни простотия .

morfius
20-08-2010, 14:26
Какво предлагаш да се примирим ли ? да си оставим нещата така и безучастно да наблюдаваме заобикалящата ни простотия .

Ама разбира се... така е и най-лесно и най-безопасно :evil:

Ако до сега не си разбрал какво предлагам като цяло... няма смисъл да обяснявам отново.

old alfist
20-08-2010, 14:58
Ама разбира се... така е и най-лесно и най-безопасно :evil:

Ако до сега не си разбрал какво предлагам като цяло... няма смисъл да обяснявам отново.

Прощавай, но аз не можах да разбера нещо конкретно - иначе всеки си пише какво трябва, ама от трябва до реалностите има разлика.

Alfa Pilot
20-08-2010, 15:03
Е, ми то при тях е въпрос на чест да не си плащат и да лежат на гърба на другите - ако не го правят ще ги помислят за балъци.Може би ще прозвучи като асимилация, но единственият начин е - рапръскване на различни места на малки групи, за да имат въжможност да се променят ако искат.В селото където ми е вилата има само 3-4 цигански къщи и циганите са си много вежливи и кротки. Когато има кражби се установява и знае вече, че са от циганите от съседното село, където там са в изобилие.

И в моето "родно" село е така

dimo
20-08-2010, 15:09
А сега да ми разтълкуваш лафа - "Хубава работа, ама българска"
Може също така да чуем тълкувание и за вица защо в ада няма пазач на българския казан.
ами по вапроса за хубавата работа - голяма част българите силно се доближиха до циганите като бит култура,образование и съзнание та от там... за казана нямам какво да кажа когато фактите говорят и боговете мълчат.

Mind_Control
20-08-2010, 15:16
Циганите са еднакви по целия свят.. Бърза справка- "Гепи". Така, че не сме ние българите проблема им.

Alfa Pilot
20-08-2010, 15:16
...за казана нямам какво да кажа когато фактите говорят и боговете мълчат.


Има една поговорка в Япония
която гласи, че пиронът, който стърчи
над останалите, получава удар с чук,

От документалния филм "The Cove"

Mind_Control
20-08-2010, 15:26
Има една поговорка в Япония
която гласи, че пиронът, който стърчи
над останалите, получава удар с чук,

От документалния филм "The Cove"

Изводът е, че трябва да се стремим да станем чука :evil:

търтей
20-08-2010, 15:30
На български тази същата поговорка гласи, че наведена глава сабя не я сече. Много е удобна. За някои.

old alfist
20-08-2010, 16:10
На български тази същата поговорка гласи, че наведена глава сабя не я сече. Много е удобна. За някои.

E, да ама има и една друга :Да бе мирно седяло - не би чудо видяло;.

pavlin
20-08-2010, 16:15
Да видим как и Щатите се справят с проблема.

Общината изкупува проблемните райони и строи библиотеки, спортни съоръжения, паркове и т.н. Има и програми които облагородяват районите като стимулират населването с нови жители от други райони. Наскоро чух че в Детройт в някои квартали където къщите изглеждат подобни на този блок Рай, се продават за по 100на долара като си задължен да задържиш имота за 10 години минимум и т.н.

---------- Post added at 13:15 ---------- Previous post was at 13:12 ----------


Циганите са еднакви по целия свят.. Бърза справка- "Гепи". Така, че не сме ние българите проблема им.

В САщ няма проблем с циганите.

spe4elist
20-08-2010, 16:20
В САщ няма проблем с циганите.

Там са мексиканци ...

pavlin
20-08-2010, 16:26
Решаването на този проблем започва с озъзнаването на факта, че едноетнически държави няма и че България никога не е била такава.
Т.е. няма и не може да има противопоставяне на цигани и българи (турци, арменци, евреи и пр.).

Ето това голяма част от хората не могат да осъзнаят и другото е че държавата и нейните действия трябва да защитават интересите на обществото а обществото е това което контролира държавата като институция.

---------- Post added at 13:26 ---------- Previous post was at 13:21 ----------


Там са мексиканци ...

Напротив има и доста цигани, които са се преселили от Европа. Проблемът с мексиканците е друг и там също има политически интереси, но въпреки всичко някои щатове като Аризона си направиха собствени закони за нелегалните като видяха че на федерално ниво нищо не се прави. Очаква се други щати да ги последват.

Mind_Control
20-08-2010, 16:31
Общината изкупува проблемните райони и строи библиотеки, спортни съоръжения, паркове и т.н. Има и програми които облагородяват районите като стимулират населването с нови жители от други райони. Наскоро чух че в Детройт в някои квартали където къщите изглеждат подобни на този блок Рай, се продават за по 100на долара като си задължен да задържиш имота за 10 години минимум и т.н.

---------- Post added at 13:15 ---------- Previous post was at 13:12 ----------



В САщ няма проблем с циганите.

ооо не, там си имат негри :) там няма негърски гета, всички ходят хванати за ръчичка на училище- прав съм нали?

pavlin
20-08-2010, 16:55
ооо не, там си имат негри :) там няма негърски гета, всички ходят хванати за ръчичка на училище- прав съм нали?

Аз за това казвам че проблемът е социален и не трябва да се противопоставят едни раси на други или един етнос на друг. В цял свят има проблем със социално слабите, само че на едно място се справят по-добре с тези проблеми от колкото на друго. Затова давам пример какво се прави в САщ. Никога не съм казал, че тук всичко е идеално.

---------- Post added at 13:55 ---------- Previous post was at 13:39 ----------


Драги защитници на циганите, колко от вас са цигани или колко от вас живеят в циганската махала .
Ако има такива то нека те да говорят от името на тази прослойка и да кажат, къде по света където има големи групи цигани те живеят според правилата на цивилизацията и къде няма проблеми с тях, къде не искат да ги експулсират къде гетата им не са резервоар на инфекции и заболявания .Къде те като цяло се справят с нормалния начин на живот .
Има Много цигани по света образовани ,успели , но това винаги са отделни индивиди никога цели селища или квартали .
Как арменската общност примерно се е интегрирала сама в България ?Защо има арменски махали но няма арменски гета ?Защо тези хора (поголямата част поне) си плащат тока,водата,телефона, здравните осигуровки ,защо не са масово на социални помощи Защо нямат проблем да се реализират в обществото като журналисти, лекари, зъболекари, адвокати ,търговци ,шофьори и др Даже познавам и арменец автомонтьор и полуарменец земеделец .

Правилата не ги създават циганите и къде са органите които следят за спазването им. Къде да ги експулсираш циганите, като те са си живеели там с поколения назад.

dimo
20-08-2010, 17:03
Аз за това казвам че проблемът е социален и не трябва да се противопоставят едни раси на други или един етнос на друг. В цял свят има проблем със социално слабите, само че на едно място се справят по-добре с тези проблеми от колкото на друго. Затова давам пример какво се прави в САщ. Никога не съм казал, че тук всичко е идеално.

---------- Post added at 13:55 ---------- Previous post was at 13:39 ----------



Правилата не ги създават циганите и къде са органите които следят за спазването им. Къде да ги експулсираш циганите, като те са си живеели там от поколения назад.
аз не искам никъде да ги експулсирам нещо си в грешка!
Искам да ги третират наравно с мен и когато не спазват закона, да бъдат заставени да го спазват а не да ги оставят да крадат на воля и безнаказано .

Pinky
20-08-2010, 17:18
А българите, които решат, да крадат безнаказано! Кой няма да подкрепи!?

pavlin
20-08-2010, 17:33
Искам да ги третират наравно с мен и когато не спазват закона, да бъдат заставени да го спазват а не да ги оставят да крадат на воля и безнаказано .

Е, кой да го направи това и къде е вината на циганите тук.

dimo
20-08-2010, 17:40
Българи, ескимоси,бушмени държавата трябва да се стреми да осигури спокойствие на всички нормални хора а престъпниците трябва да бъдат съдени.

---------- Post added at 17:40 ---------- Previous post was at 17:35 ----------


Е, кой да го направи това и къде е вината на циганите тук.

Вината се състои в нежеланието им да се образоват,адаптират, да пазят чистота ,развиват по законен път , и предпочитат
лесния начин а тези които не го правят прикриват останалите в повечето случаи .

pavlin
20-08-2010, 20:08
Българи, ескимоси,бушмени държавата трябва да се стреми да осигури спокойствие на всички нормални хора а престъпниците трябва да бъдат съдени.

---------- Post added at 17:40 ---------- Previous post was at 17:35 ----------



Вината се състои в нежеланието им да се образоват,адаптират, да пазят чистота ,развиват по законен път , и предпочитат
лесния начин а тези които не го правят прикриват останалите в повечето случаи .

Като не спазват правилата, някой трябва да ги принуди да ги спазват. Всички тези неща, които си посочил са следствия а не причини. Имаш ли представа в какво състояние са училищата в циганските квартали, ако въобще има такива. Какви учители работят там и по-какъв начин се стимулират. Можеш ли да посочиш една действаща програма, която стимулира циганите да се развиват в областта на истинската музика, изкуство или спорт. Във всяка една общност винаги има добри, лоши, умни, глупави, работливи и мързеливи. Не може всички да ги поставяш под един знаменател. Трябва да се търсят положителните елементи и от там да се започне с решаването на проблема.

bager
20-08-2010, 22:48
Като не спазват правилата, някой трябва да ги принуди да ги спазват. Всички тези неща, които си посочил са следствия а не причини. Имаш ли представа в какво състояние са училищата в циганските квартали, ако въобще има такива. Какви учители работят там и по-какъв начин се стимулират. Можеш ли да посочиш една действаща програма, която стимулира циганите да се развиват в областта на истинската музика, изкуство или спорт. Във всяка една общност винаги има добри, лоши, умни, глупави, работливи и мързеливи. Не може всички да ги поставяш под един знаменател. Трябва да се търсят положителните елементи и от там да се започне с решаването на проблема.
Мен кой ме принуждава да спазвам правилата?
По време на соца циганите не бяха проблем, защо ли?
А ти можеш ли да посочиш една действаща програма, която ме стимулира мен да се развивам и не позволява на циганите да го правят?
Това е грешката, която мислещите като теб правят и която ни коства много, а именно: приемате циганите за "специални" и за тях трябва да има "специални" неща- програми, обучения, толерантност...дрън, дрън!
Какво специално има за нас, Българите???
Нещата ще се оправят, когато всички разберат че "специални" няма, а всички са членове на едно общество и за никой няма "специални" неща! Особено ако "специалните" неща за "специалните" хора се плащат от "неспециалните", това е!

"...
- На Тайната вечеря Христос казал на апостолите:
"Един от вас ще ме предаде за трийсет сребърника, повярвайте ми, истина ви казвам!" Юда му повярвал и го предал точно за трийсет сребърника.
Често след това съм чувал поп Харитон да казва: "Не наричайте всякак някого си, защото човек става такъв, какъвто го набедите, че е."

Из "Мравки и богове" на Стефан Цанев

Бяха цигани и нямаше проблеми, започнахме да ги наричаме роми и си повярваха, това е!

търтей
20-08-2010, 22:54
Ники, ти си прав, ама не съвсем.
Проблем имаме ние, не циганите. Те са си добре така. (Това щото не познават друго, ама да не задълбавам).
Та трябва ние да си го решим проблема. Само че циганите са идеален политически инструмент и т.нар. властимащи не им изнася да има решение.
И съответно трябва да се замислим кой идиот им даде власт на властимащите.

Ся някой да не се засегне на идиот като в темата за Й, много моля.

old alfist
20-08-2010, 22:55
Като не спазват правилата, някой трябва да ги принуди да ги спазват. Всички тези неща, които си посочил са следствия а не причини. Имаш ли представа в какво състояние са училищата в циганските квартали, ако въобще има такива. Какви учители работят там и по-какъв начин се стимулират. Можеш ли да посочиш една действаща програма, която стимулира циганите да се развиват в областта на истинската музика, изкуство или спорт. Във всяка една общност винаги има добри, лоши, умни, глупави, работливи и мързеливи. Не може всички да ги поставяш под един знаменател. Трябва да се търсят положителните елементи и от там да се започне с решаването на проблема.
Не може да принудиш някой да прави нещо, което не му идва отвътре - принудите, външните условия и фактори са с временен ефект. Начина им на мислене и манталитет са изградени поколения напред и за да станат като при другите хора трябва да мине същото време, ако започне да се прави нещо сега.

Ramsezsh
20-08-2010, 23:05
Ники, ти си прав, ама не съвсем.
Проблем имаме ние, не циганите. Те са си добре така. (Това щото не познават друго, ама да не задълбавам).
Та трябва ние да си го решим проблема. Само че циганите са идеален политически инструмент и т.нар. властимащи не им изнася да има решение.


Абсолютно вярно. На циганите им харесва да живеят така. От една страна си правят каквото искат, от друга във всеки момент реват колко са онеправдани и при всички избори за глезени от всички политически партии (май само без Волен). Всеки харесва лесното. В същото време как политическа партиа "Х" да си намери по-лесни за манипулиране и купуване гласоподаватели. Простите и необразовани хора лесно се манипулират с безумни обещания.

pavlin
20-08-2010, 23:47
Мен кой ме принуждава да спазвам правилата?
По време на соца циганите не бяха проблем, защо ли?
А ти можеш ли да посочиш една действаща програма, която ме стимулира мен да се развивам и не позволява на циганите да го правят?
Това е грешката, която мислещите като теб правят и която ни коства много, а именно: приемате циганите за "специални" и за тях трябва да има "специални" неща- програми, обучения, толерантност...дрън, дрън!
Какво специално има за нас, Българите???
Нещата ще се оправят, когато всички разберат че "специални" няма, а всички са членове на едно общество и за никой няма "специални" неща! Особено ако "специалните" неща за "специалните" хора се плащат от "неспециалните", това е!

"...
- На Тайната вечеря Христос казал на апостолите:
"Един от вас ще ме предаде за трийсет сребърника, повярвайте ми, истина ви казвам!" Юда му повярвал и го предал точно за трийсет сребърника.
Често след това съм чувал поп Харитон да казва: "Не наричайте всякак някого си, защото човек става такъв, какъвто го набедите, че е."

Из "Мравки и богове" на Стефан Цанев

Бяха цигани и нямаше проблеми, започнахме да ги наричаме роми и си повярваха, това е!

Продължавай да мислиш така и да видим до къде ще стигнат нещата. Ти не предлагаш никакво решение, ами обвиняваш тези които са следствие от проблема.

търтей
20-08-2010, 23:54
Само за сведение:
"Рома/е/и" значи чисто и просто "хора"

Един вид просто искат да са хора. Не е много.
Така или иначе политкоректността често е голяма глупост. Още повече, че в случая цигани няма отрицателна конотация, а и самите те си се наричат така.

pavlin
21-08-2010, 00:02
Мен кой ме принуждава да спазвам правилата?


Ами, не ги спазвай тогава. Ти да не мислиш че всички хора в това общество имат високо ниво на самосъзнание. За тези които не могат да се самоконтролират, би трябвало да има органи които да ги контролират. Такава сграда в едно нормално общество, би била затворена отдавна.

---------- Post added at 21:02 ---------- Previous post was at 20:55 ----------


Не може да принудиш някой да прави нещо, което не му идва отвътре - принудите, външните условия и фактори са с временен ефект. Начина им на мислене и манталитет са изградени поколения напред и за да станат като при другите хора трябва да мине същото време, ако започне да се прави нещо сега.

Точно тези неща като музика, спорт изкуство, на циганите, им идват отвътре. Целта на програмите е да се създаде нещо което да породи естествен интерес и обществена загриженост.

dimo
21-08-2010, 00:19
Като не спазват правилата, някой трябва да ги принуди да ги спазват. Всички тези неща, които си посочил са следствия а не причини. Имаш ли представа в какво състояние са училищата в циганските квартали, ако въобще има такива. Какви учители работят там и по-какъв начин се стимулират. Можеш ли да посочиш една действаща програма, която стимулира циганите да се развиват в областта на истинската музика, изкуство или спорт. Във всяка една общност винаги има добри, лоши, умни, глупави, работливи и мързеливи. Не може всички да ги поставяш под един знаменател. Трябва да се търсят положителните елементи и от там да се започне с решаването на проблема.

Дали имам представа ли ? Пак се изказваш неподготвен Нека малко да те улесня за напред -знай че винаги имам представа какво говоря ако нямам си мълча .Ако сбъркам си признавам и се извинявам .
Имам чувството че си виждал циганин само по телевизията както и останалите радетели за циганското благо ,а аз съм ръководел по 40 - 50 цигани и циганки дневно и не едни и същи и на различни места в България да ги транспортирам да ги мотивирам да работят да потушавам вътрешните им междуособици защото те не са един модел ,а са поне 6 чешита в България и съвсем не са еднакви и не се обичат едни други чак токова.Общото помежду им е че повечето имат ниска хигиена и миришат и много ама много обичат да лъжат както и да крадат(според тях те не крадат а си вземат интерсна логика нали ) и са мързеливи и необичат или направо мразят българите съвсем не са така благосклонно настроени като българите циганофили радетели за циганското благо .Търпял съм им простотиите и лиготиите в името на работата ходил съм по къщите им ял съм и съм пил с тях- цяла нощ мога да ти говоря за цигански истории .Най-главното обаче е че веки път когато съм се държал по-свободно с тях и съм им гласувал малко повече доверие винаги съм съжалявал.

---------- Post added at 00:15 ---------- Previous post was at 00:09 ----------


Само за сведение:
"Рома/е/и" значи чисто и просто "хора"

Един вид просто искат да са хора. Не е много.
Така или иначе политкоректността често е голяма глупост. Още повече, че в случая цигани няма отрицателна конотация, а и самите те си се наричат така.

Само в България ги наричат роми навсякъде другаде са цигани .

---------- Post added at 00:19 ---------- Previous post was at 00:15 ----------




Точно тези неща като музика, спорт изкуство, на циганите, им идват отвътре. ....

както и лъгането и краденето

pavlin
21-08-2010, 00:36
[/COLOR]


[/COLOR]

Само в България ги наричат роми навсякъде другаде са цигани .[COLOR="Silver"]



Ти знаеш ли откъде идва тази дума "циганин"

---------- Post added at 21:36 ---------- Previous post was at 21:32 ----------


Дали имам представа ли ? Пак се изказваш неподготвен Нека малко да те улесня за напред -знай че винаги имам представа какво говоря ако нямам си мълча .Ако сбъркам си признавам и се извинявам .
Имам чувството че си виждал циганин само по телевизията както и останалите радетели за циганското благо ,а аз съм ръководел по 40 - 50 цигани и циганки дневно и не едни и същи и на различни места в България да ги транспортирам да ги мотивирам да работят да потушавам вътрешните им междуособици защото те не са един модел ,а са поне 6 чешита в България и съвсем не са еднакви и не се обичат едни други чак токова.Общото помежду им е че повечето имат ниска хигиена и миришат и много ама много обичат да лъжат както и да крадат(според тях те не крадат а си вземат интерсна логика нали ) и са мързеливи и необичат или направо мразят българите съвсем не са така благосклонно настроени като българите циганофили радетели за циганското благо .Търпял съм им простотиите и лиготиите в името на работата ходил съм по къщите им ял съм и съм пил с тях- цяла нощ мога да ти говоря за цигански истории .Най-главното обаче е че веки път когато съм се държал по-свободно с тях и съм им гласувал малко повече доверие винаги съм съжалявал.[COLOR="Silver"]



Не те питах за представата ти как се яде и пие в циганските къщи , а за училищата в техните квартали, ако въобще съществуват такива и какви пари и стимули получават за да се развиват.

dimo
21-08-2010, 00:53
[/COLOR]

Ти знаеш ли откъде идва тази дума "циганин"

---------- Post added at 21:36 ---------- Previous post was at 21:32 ----------



Не те питах за представата ти как се яде и пие в циганските къщи , а за училищата в техните квартали, ако въобще съществуват такива и какви пари и стимули получават за да се развиват.
Да имам отлична представа ти имаш ли ? пак ти повтарям и се опитай този път да запомниш -знай че винаги имам представа какво говоря ако нямам си мълча !

pavlin
21-08-2010, 00:56
Да имам отлична представа ти имаш ли ?

Ами, сподели тогава.

dimo
21-08-2010, 01:04
Точно като кварталите им изглеждат, пълно отражение са ,приличат на кочини и повярвай ми българите нямат никаква вина за това .

pavlin
21-08-2010, 01:13
Точно като кварталите им изглеждат пълно отражение са приличат на кочини и повярвай ми българите нямат никаква вина за това .

Да, обаче тези училища се стопанисват от общината, където едва ли има само цигани.

dimo
21-08-2010, 09:50
Да, обаче тези училища се стопанисват от общината, където едва ли има само цигани.

Точно така стопанисват се от общината с парите от данъците на нормалните хора, а се разрушават и разграбват от малцинството което не изпитва от тези си действия угризения .
Както и не изпитват нужда( не всички но мнозинството от тях) да се изучат, нито в близкото, нито в което и да било училище.
момичетата ги спират от училище още на първия мензис или щом започнат да им растат цици- според тях това е сигурен признк че вече са годни за женене
Ако някое момче от тях обаче е развило такава нужда и ходи на училище той е обект на присмехи подигравки .

bager
21-08-2010, 13:41
Продължавай да мислиш така и да видим до къде ще стигнат нещата. Ти не предлагаш никакво решение, ами обвиняваш тези които са следствие от проблема.

А ти решение предлагаш ли? Ти си поредния теоретик, който само философства върху проблемите, без да си има каквато и да било представа от тях!
Аз също съм бил "началник" на цигани и много добре знам какви са, от собствени наблюдения, каквито между другото ти нямаш.
Защо Франция експулсира циганите от Румъния и България? Защото те не са отишли там да работят, ето защо! Ако искаха да работят щяха да си работят и тук.

Моето решение е: хванат циганин в престъпление- наказание по закон, глоби и ако не могат да си ги плащат - в затвора. Предпочитам да им плащам да седят в затвора, там поне не могат да направят друго престъпление(така или иначе им плащам тока, водата и всякакви социални помощи).
Ще видиш колко бързо ще се научат, че трябва да се работи, а не да се краде.
Това е решението: закона да важи за всички!
Да чуем твоето!

п.п. И много добре знам какво означава и откъде идва "циганин", както и "гюптин", а също и "мангал", и го знам доста отдавна, а не като теб прочетено наскоро от Уики-то, философе!

AttilaSL
21-08-2010, 16:19
Колеги,колкото и да филосостваме,да предлагаме решения,да се караме,нищо няма да променим.Циганите са си били и ще бъдат паразити още дълго време в БГ.Единственият начин да се отървем от тях е начинът на дядо Сталин(за съжеление не изпълним в днешно време):та за 24 часа Сталин е качил на влакове всички цигани,грузинци,арменци,такжикистанци и прочие кавказки националности(повече от 2,5 милиона души) без обяснения,и ги прати кой от където е.И по този начин изчисти Москва.

renyx
21-08-2010, 17:20
Колеги,колкото и да филосостваме,да предлагаме решения,да се караме,нищо няма да променим.Циганите са си били и ще бъдат паразити още дълго време в БГ.Единственият начин да се отървем от тях е начинът на дядо Сталин

Много си прав колега , но за съжаление няма как да стане.Като са толкова добри , защо ни ги връщаха от къде ли не?То не беше от Холандия , от Франция и т.н.Кой нормален човек ще осакати детето си и себе си за да взима повече пари от просене?

Pinky
21-08-2010, 19:44
Оф, аман от комплекси. А защо Йозеб Бисариониз дзе Джугашвили не е хванал сам влака? Ама свинете нали са по-равни.

pavlin
21-08-2010, 20:12
А ти решение предлагаш ли? Ти си поредния теоретик, който само философства върху проблемите, без да си има каквато и да било представа от тях!
Аз също съм бил "началник" на цигани и много добре знам какви са, от собствени наблюдения, каквито между другото ти нямаш.
Защо Франция експулсира циганите от Румъния и България? Защото те не са отишли там да работят, ето защо! Ако искаха да работят щяха да си работят и тук.

Моето решение е: хванат циганин в престъпление- наказание по закон, глоби и ако не могат да си ги плащат - в затвора. Предпочитам да им плащам да седят в затвора, там поне не могат да направят друго престъпление(така или иначе им плащам тока, водата и всякакви социални помощи).
Ще видиш колко бързо ще се научат, че трябва да се работи, а не да се краде.
Това е решението: закона да важи завсички!
Да чуем твоето!

п.п. И много добре знам какво означава и откъде идва "циганин", както и "гюптин", а също и "мангал", и го знам доста отдавна, а не като теб прочетено наскоро от Уики-то, философе!

Не виждам за какво спориш, никога не съм казвал че законите не трябва да се спазват. Напротив, казах че ако се спазваха, тази сграда би била затворена отдавна. Това не е вина на циганите, ами на иституциите които следят за спазването на реда и закона. В този случай, само прилагането на закона не би било достатъчно, защото ако не ги образоваш и социализираш по някакъв начин тези хора, те ще си направят същата свинщина наново. Явно ти това не можеш да разбереш, философе.
За това колко познавам циганите, ти си нямаш никаква представа и бих те помолил да не даваш оценки. Още повече за това къде съм чел и какво съм чел, което между другото не ми стана ясно как си разбрал.

---------- Post added at 17:00 ---------- Previous post was at 16:58 ----------


Оф, аман от комплекси. А защо Йозеб Бисариониз дзе Джугашвили не е хванал сам влака? Ама свинете нали са по-равни.

Ами, самият той е бил грузинец и не виждам на какво основание е гонил грузинците.

---------- Post added at 17:07 ---------- Previous post was at 17:00 ----------



Защо Франция експулсира циганите от Румъния и България? Защото те не са отишли там да работят, ето защо! Ако искаха да работят щяха да си работят и тук.



Защото са били незаконно пребиваващи. И в България да дойдат албански цигани, също ще бъдат изгонени.

---------- Post added at 17:12 ---------- Previous post was at 17:07 ----------




Моето решение е: хванат циганин в престъпление- наказание по закон, глоби и ако не могат да си ги плащат - в затвора. Предпочитам да им плащам да седят в затвора, там поне не могат да направят друго престъпление(така или иначе им плащам тока, водата и всякакви социални помощи).


Те затворите вече са пълни с цигани, философе и издръжката на един затворник е по-голяма от социалната помощ.

pavlin
21-08-2010, 21:12
момичетата ги спират от училище още на първия мензис или щом започнат да им растат цици- според тях това е сигурен признк че вече са годни за женене
Ако някое момче от тях обаче е развило такава нужда и ходи на училище той е обект на присмехи подигравки .

Ето това трябва да се промени, което се постига с образователни програми. В противен случай тези хора вместо да дават на обществото, постоянно ще са му в тежест и се получава един омагьосан кръг.

old alfist
21-08-2010, 21:13
Точно тези неща като музика, спорт изкуство, на циганите, им идват отвътре. Целта на програмите е да се създаде нещо което да породи естествен интерес и обществена загриженост.
И на мен ми се струва като други колеги, че май прекаляваш с литературата, но хал-хабер си нямаш от реалностите.
Знаеш ли, че част от парите от европейските фондове предназначени за тези програми се отклоняват не по предназначение и изчезват и то именно от други цигани, които са поставени да ги управляват и много трудно може да се упражни контрол по изразходването им.

bager
21-08-2010, 22:25
pavlin-чо, философът тук си ти, защото нищо конкретно не предлагаш, както винаги, де!
Можеш ли да кажеш как точно ги виждаш тия думички, дето много обичаш "образоваш и социализираш ", да действат в моята мила родина?
Аз проблеми с работещи и плащащи си данъците цигани нямам. Проблем имам с крадящите, просещите и мързеливите мангали.
Докато работя и си плащам данъците в България, ще държа да "социализират и образоват" престъпниците в затворите, колкото и да ми струва това.
Училищата им са направени с моите пари, както и на всеки работещ нормален човек в България, заплатите на учителите пак ние ги плащаме, та къде си ти в цялата схема?
п.п. Не ми отвовярай, няма нужда!

pavlin
21-08-2010, 23:03
pavlin-чо, философът тук си ти, защото нищо конкретно не предлагаш, както винаги, де!
Можеш ли да кажеш как точно ги виждаш тия думички, дето много обичаш "образоваш и социализираш ", да действат в моята мила родина?
Аз проблеми с работещи и плащащи си данъците цигани нямам. Проблем имам с крадящите, просещите и мързеливите мангали.
Докато работя и си плащам данъците в България, ще държа да "социализират и образоват" престъпниците в затворите, колкото и да ми струва това.
Училищата им са направени с моите пари, както и на всеки работещ нормален човек в България, заплатите на учителите пак ние ги плащаме, та къде си ти в цялата схема?
п.п. Не ми отвовярай, няма нужда!
Напротив, дадох ти примери и предложения но ти така и не приемаш мнение различно от твоето. Не можеш да разбереш че един проблем за да се реши не винаги се подхожда праволинейно. Какво да ти обяснявам повече, както ти така и продължаваш да си вярваш, че проблемът с циганите си е проблем на самите цигани. Ами, добра сполука бих ти пожелал и дано не всички разсъждават като теб.

---------- Post added at 20:03 ---------- Previous post was at 19:59 ----------


И на мен ми се струва като други колеги, че май прекаляваш с литературата, но хал-хабер си нямаш от реалностите.
Знаеш ли, че част от парите от европейските фондове предназначени за тези програми се отклоняват не по предназначение и изчезват и то именно от други цигани, които са поставени да ги управляват и много трудно може да се упражни контрол по изразходването им.

Аз това се опитвам да кажа от много време, че проблемът е в корупцията и неефективните действия на държавата, общините и техните органи. Дай пример за каква литература става на въпрос, защото аз нищо от никъде не съм цитирал.

old alfist
21-08-2010, 23:08
Струва ми се, че темата зацикли - най-добре да идва Павлин от Щатите и да оправя проблемите с циганите и това е.

pavlin
21-08-2010, 23:19
Струва ми се, че темата зацикли - най-добре да идва Павлин от Щатите и да оправя проблемите с циганите и това е.

Не, аз се отказвам вече, защото вие сте по-наясно с нещата.

alfamicin
23-08-2010, 00:19
Защото са били незаконно пребиваващи. И в България да дойдат албански цигани, също ще бъдат изгонени.
Не!
Съвсем законно си пребивават във Франция!
Те са със документи на държава,член на ЕС!
Има точни правила за експулсиране на граждани между държави членки на ЕС!
Те в случая НЕ са спазени!
Истината е проста.
Изгонили са ги защото мястото където са се заселили е заприличало на въпросния блок 20 в Ямбол!

Ramsezsh
23-08-2010, 00:29
Не!
Съвсем законно си пребивават във Франция!
Те са със документи на държава,член на ЕС!
Има точни правила за експулсиране на граждани между държави членки на ЕС!
Те в случая НЕ са спазени!
Истината е проста.
Изгонили са ги защото мястото където са се заселили е заприличало на въпросния блок 20 в Ямбол!

Абсолютно вярно!

pavlin
23-08-2010, 01:31
Не!
Съвсем законно си пребивават във Франция!
Те са със документи на държава,член на ЕС!
Има точни правила за експулсиране на граждани между държави членки на ЕС!
Те в случая НЕ са спазени!
Истината е проста.
Изгонили са ги защото мястото където са се заселили е заприличало на въпросния блок 20 в Ямбол!

Те може да пребивават временно, но не и да се заселват. Освен това, явно са нарушили техните закони и поради тази причина са ги изгонили. Защо французите не гонят алжирците и тунизийците, с които имат същите проблеми. Защото те вече са натурализирани и не могат да го направят. Хората там си спазват законите, още повече за чужденци които създават проблеми.

pavlin
23-08-2010, 01:55
Училищата им са направени с моите пари, както и на всеки работещ нормален човек в България, заплатите на учителите пак ние ги плащаме, та къде си ти в цялата схема?
п.п. Не ми отвовярай, няма нужда!
Напротив, ще ти отговоря.Аз също имам имоти в България, на които плащам данъци. Освен това, ми пука какво става там. Та, ето там съм в цялата схема.

ne0
23-08-2010, 02:27
така безмислено е да се коментира и спори за тая сган...

за мен вариантите са два:

1 -ви: във времена на интереси:
ПАРИ - http://www.youtube.com/watch?v=bVFlAslG5S4&feature=related
който не го е гледал да добие 1/10 представа за истинските пари..

2 -ри: във времена на идеали - Адолф Хитлер и прочие от робовладелците та до него и така....

времето ще покаже какво ще стане с циганите иначе по темата съм на 110% с Багера ;)

dimo
23-08-2010, 10:16
.....
Истината е проста.
Изгонили са ги защото мястото където са се заселили е заприличало на въпросния блок 20 в Ямбол!

и защото им чукат магаретата...http://www.blitz.bg/news/article/84523

pr_00f
23-08-2010, 13:48
Мисля че темата се изчерпа.