PDA

View Full Version : Национален нихилизъм?



Pinky
24-08-2010, 11:01
Въпреки притеснително ниската скорост, някои неща вървят в правилната посока. Пък, току-виж, някой ден, евентуално, сме почнали да гласуваме с мисъл. Вярвам, че ще стане :)

http://www.dnevnik.bg/analizi/2010/08/19/948755_neshtata_vurviat_vse_po-nadobre_v_bulgariia/

viki
24-08-2010, 11:15
Мислех да пускам нова тема,но ти си ме изпреварил:)
Ето тази прекрасна статия допълва картинката:Suicide:



Розови щори на счупен прозорец (http://www.dnevnik.bg/analizi/2010/08/22/949781_rozovi_shtori_na_schupen_prozorec/)

Ramsezsh
24-08-2010, 11:34
Хубаво е поне отвреме на време да виждаме и хубавите неща в живота!

MrX
24-08-2010, 11:49
И т'ва са завоалирана ода за Бойка ли е или просто списвача се радва да се задоволи локално, след като глобалната (българска) картинка е потресаваща?!?

Yavor
24-08-2010, 11:52
Хубаво е поне отвреме на време да виждаме и хубавите неща в живота!


Определено!

И като се замислите - май автора на първата статия не е излъгал за нищо.

Много обичаме да се оплакваме, ама за все това казвам на приятелите си - "нека сме щастливи, че сме от ония 25% от хората в света живеещи по относително нормален начин"

Ами ако се бяхме родили в Бурунди?
Или недай си боже в Етиопия - представяте ли си 6 годишния ми калпазанин дето ми дава акъл и не става от лаптопа преди да го заплаша с нещо, да ходи с подуто от глад коремче?
Или пък Индия....Или пък в Китай, ама не в Бейджинг - а по провинциите където живеят над милиард души с по 2-3 долара на ден...

Точно оплакването и гледанетов паничката на другия винаги ни е пречело, и ще продължи...

Pinky
24-08-2010, 11:54
И т'ва са завоалирана ода за Бойка ли е или просто списвача се радва да се задоволи локално, след като глобалната (българска) картинка е потресаваща?!?

С други думи, ти май се опитваш да ми откраднеш колелото, а?

Old Fox
24-08-2010, 11:59
Tова ако не е поръчкова статия, аз да стана трамвай(от тия безшумните).
А па автобусния транспорт конкретно в София е най-кухо измислен от всички останали градове. Че, билети, че перфоратори, че на шофьора само точни пари(горкия не мое да смята сигурно), че шофоьрите едни пичове сичките, продава ти билет когато му е най-кеф на него, държи ти тон...

Поне по хитро да се бяха опитали да си замажат положението. Мое сичко да е кофти ма у метрото има магазин. Ликуй народе.

cyberhill
24-08-2010, 12:05
И при всичката тази идилия.... повишаване на безработицата и куп други повишаващи се неща :D
Вярно е, че често не се обръщаме ( поне аз ) внимание на "малките" неща, но за да е добре "малкото", трябва да е в ред "голямото".
Не знам какво се цели с тази статия, но тя е пълна противоположност на действителността.
Честно да Ви кажа, не виждам едно , ама наистина едно нещо, което да върви в положителен аспект :(

Май съм взел да гледам много негативно... :( :( :(

bager
24-08-2010, 12:09
Дребните неща са важни, спор няма. Още по-важни струва ми се, са едни големи неща, за които често не се говори и които не са никак розови.
Истината е, че авторът ако живееше в България, друга статия щеше да напише.
С велоалеите ме разсмя наистина...хахаха!

adv_petrov
24-08-2010, 12:36
Леле, леле....А ако в статията му, сравняваща това и онова, преди и сега, имаше едно изречение, само едно едничко изречение за размера на заплатите и в София и в провинцията, и преди и сега...Или пък да сравни наплива на млади българи навън преди и сега...Клакьори...Признавам че ние сме МАЛКО по-добре, но за същото време цивилизованите държави правят ГОЛИАТСКИ скокове напред...Пример - "В България хората вече имат мобилни телефони с камери..." - да, ама в Щатите от 5г. бучкат с пръсти по тъч-скрийни и ползват пространството като монитор...Т.е. ние забуксуваме все повече и повече.
Приканвам автора на тая статия който вярва че малките неща са се променили, да хвърли от джоба си едни 200 лв за бензин и да посети паркинга пред дискотеките на Слънчев Бряг в събота вечер, за да види как малките неща (като спестяване от закуски, сериозно) верно са променили доста голям брой хора...

търтей
24-08-2010, 13:16
Юлиан е прав. Само че като сравнява Блъгария сега и България преди 30 години. Щото ако ни сравнява с Чехия сигерно ще е трагично. За Австрия изобщо да не говорим.

Old Fox
24-08-2010, 13:31
Прав е само че преди 30 години не съм се целувал.
А мазна баничка с боза рулз над всичко останало.

pavlin
24-08-2010, 16:28
Не знам какъв му е проблема с билбордовете по магистралите и защо си мисли че само неразвитите държави ги имат.

Pinky
24-08-2010, 16:46
Да ти имам и коментара на тоя текст.

fred
24-08-2010, 16:55
Има нещо вярно в статията, с изключение например, че домашната баница била мазна и т.в, явно не я ял баница свястна, може и да се прави на гнуслив от баницата, понеже е българска...а е закърмен с други мазнотии, като чуждоземските сирена, средно с около 50% мазнина, да не говорим за традиционно мазната английска кухня, която е пренесена и в САЩ /голяма част от нея, щото се разбра че живее в Лондон/.
Мене специално, ме дразнят статии, където някой младок, успял да се поизучи на запад, с ироничен стил бълва общо взето клишета.Отделно съм доста скептичен към юпитата, от царя насам, включително и сегашния.Просто ми се затвърждава позицията, че това дали си завъшил Оксфорд напрмер или не, или работил в чужбина или не та прави нито по-честен нито по - кадърен от друг, който не е успял да направи това.
Не е необходимо да си чул или чел теорията за счупения прозорец, за да разбереш, че липсата на отговорност и законност водят до още по-голямо безхаберие.Ама друго е с важен вид да споменеш тази теория и на половината подрастващи, това им прави много голямо впечатление /те дали са прочели и 20 книги художествена литература пък е отделен въпрос/...
Та често изказвания на подобни млади хора ме карат да се сетя за писаната преди бая години "Криворазбраната цивилизация" на Добри Войников.Такива писания изобилстват в Дневник и притурките му -Капитал, Лайф ли или как беше и прочее.Няма го вече добрия стил, която се виждаше в писанията на покойния Александър Божков например...

old alfist
24-08-2010, 17:16
Има доста вярни неща, но ние не можем да усетим развитието, защото сме непосредствени участници в него. Най-добре може да каже някой, които е живял известно време в чужбина и след това е тук. А, че темповете са бавни - това е ясно, като причините сме ги коментирали многократно.

nhg
24-08-2010, 17:21
Ооо, дааа, разбира се че е прав Юлиан.
Даже вече мога да си купя няколко вида бира от кварталното магазинче! А дори вчера имаше изстудена!

пс: попрочетете статийката от линка на Вики, по-реална е...

ФЕРАРИСТ
24-08-2010, 19:47
Не знам защо се обръща толкоз много внимание на разни хумористични анализи, в който човек с не особенно силно изградено мнение, и не чак толкова широк поглед върху нещата, може да си изгради неточно мнение........нещата са описани все едно сме на една крачка от времето когато пенсиите масово ще ходят на екскурзии в Гърция, а болниците ще връщат пари на здравната каса защото са задоволени сичките им нужди......имало безшумен трамвай, голямо важно - анализи от сорта не са дори и наполовина верни за първите 5-6 големи града в БГ, воглаве с СФ, ако мърсола анализатор живееше в едно средно статистическо българско село, или малък град, където камбаната секи ден бие на умряло с един звън за мъж, и два за жена......където хората са принудени да правят чудеса да живеят с мизерните си пенсии и заплати, и всеки ден да молят всички богове и светии да не им се налага да опрът до родното здравеопазване......
Ние не се оправяме, ние просто караме по инерцията с която се развива един нормален технологичен свят......свят който ни позволява да имаме лаптоп за 4стен кинта, да фащаме фрии жица тук таме, и да имаме не един, а поне два или защо не по 3 жисиемки, щото нали мобилните оператори са мноо готино племе......само ге тази инерция за която говоря е просто остатъчния вятър който развитите държави правят докато търчът напред, а ние просто се надяваме тва течение да ни увлече колкото се може по към тях.....

mordohy
29-08-2010, 12:26
Фред е отчайващо прав и не мога дори да се заяда с кеф с него. Само ще допълня!
Напълнихме се с всякакви лицеи и колежи, а те са просто на нивото на нашите гимназии. С удоволствие ще ви съобща, че са и доста под нашите добри гимназии.
Важното е фирмата и звучението.
Едно е да кажеш : френската гимназия и друго си е френски лицей!
Първото означава , даровити деца във френския език, а второто тиквеничетета , на отговорните дувари, пардон, другари, вкарани там и за добри успехи се считат изрази , като жу суи инженер, жу суи доктер и прочие.Върха е Жу суи фатиг!-Уморен-уморена съм!!!
Абе знаете за какво става на въпрос
Мамка му!
Дайте да си гледаме децата и да не ги унижават!

fred
03-09-2010, 22:58
Така е, :handshake: