PDA

View Full Version : Пак за пари ли става въпрос с теЗ докумЙенти???



Bonev
01-09-2010, 00:39
Закон намалява валидността на личните документи?
Dir.bg
16:42 / 31 август 2010 / Политика

Обмисля се законодателна промяна по отношение сроковете за подмяна на личните документи у нас.
Това заяви министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, който е на посещение в град Съединение, цитиран от "Фокус".

Сега документите са с 10-годишна давност, а се предвижда следващата подмяна да стартира след 8 години.
"Целта е следващата подмяна на лични документи да стане за 2-3 години и да не се получи това натоварване и усложненост, която имаме днес", каза Цветанов.

По думите му, предварително е било ясно, че пикът ще бъде през 2010 година.
"4 години не са стигнали на предишното правителство да направи нормална организация за издаването на личните документи. Процедурата стартира през 2007 година, а през 2009 година беше сключен договорът с фирмата изпълнител", добави министърът.
Той уточни, че не му е оставало нищо друго, освен да стартира този проект, защото договорът, който е на стойност 116 милиона евро, е започнал своето изпълнение, макар че е обсъждан и вариант за прекратяването му и стартирането на нова процедура.

"Това, което сега се стараем да предоговорим, е да намалим цената и връщането на тези пари по усвояването на договора като неустойка, да бъдат за сметка на държавата", посочи Цветанов.
По думите му преговорите са тежки.

Ramsezsh
01-09-2010, 00:42
Е че за какво друго? Преди десет години накараха всички да ги сменят по едно и също време, видяха опашките и лудницата която се създаде, но да взеха някакви мерки? Не, просто кинтите бяха важни. Сега реват колко били виновни от Сименс - ами не е така - каквото са си поръчали това са им продали. То с пръдня боя не се прави, а точно това се опитват да направят.

fred
03-09-2010, 22:55
В много държави тия документи са безплатни, а по закон нашите паспорти са собственост на държавата, тъй че, докато не изока народа все така ще си я караме

nhg
03-09-2010, 23:05
В много държави тия документи са безплатни, а по закон нашите паспорти са собственост на държавата, тъй че, докато не изока народа все така ще си я караме

Те самите документи са безплатни, ама се плаща получаването им...Тъй де, като отида за бира до магазина - ами тя е безплатна, ама си плащам това, че ми я дават.
"Новинката" с документите даже не искам да я коментирам, само да има за какво да псуват хората...

ФЕРАРИСТ
03-09-2010, 23:25
Поправете ме ако греша, бях преглеждал преди време закона за бълг док за самоличност, и никъде не видях че е задължително да имаш всички документи - лична карта, задграничен и книжка - на теория можеш да удостовериш самоличноста си и с шоф книжка, или задграничен.....чесно казано задграничния ми изтича чак 2014, личната карта скоро, но изобщо не мисля да я подновявам, и без това мое да се каже че почти не я ползвам, в смисъл че не ми се налага.......

Ramsezsh
03-09-2010, 23:56
Поправете ме ако греша, бях преглеждал преди време закона за бълг док за самоличност, и никъде не видях че е задължително да имаш всички документи - лична карта, задграничен и книжка - на теория можеш да удостовериш самоличноста си и с шоф книжка, или задграничен.....чесно казано задграничния ми изтича чак 2014, личната карта скоро, но изобщо не мисля да я подновявам, и без това мое да се каже че почти не я ползвам, в смисъл че не ми се налага.......

Не си прав! По смисъла на Закон за българските лични документи :

Чл. 31. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) (2) В случаите, когато личната карта е с изтекъл срок, повредена, унищожена,изгубена или открадната, лицето е длъжно в срок до 30 дни да подаде заявление за издаване на нова лична карта.



Не са задължителни шофьорската книжка и задграничния паспорт.

ФЕРАРИСТ
03-09-2010, 23:58
Мда, ясно, тва съм го пасувал явно.......

fred
21-09-2010, 19:24
Поправете ме ако греша, бях преглеждал преди време закона за бълг док за самоличност, и никъде не видях че е задължително да имаш всички документи - лична карта, задграничен и книжка - на теория можеш да удостовериш самоличноста си и с шоф книжка, или задграничен.....чесно казано задграничния ми изтича чак 2014, личната карта скоро, но изобщо не мисля да я подновявам, и без това мое да се каже че почти не я ползвам, в смисъл че не ми се налага.......
По закон можеш да се легитимираш с лична карта или задграничен паспорт, наистина и шоф-книжката влиза в тая категория, не знам как е на теория, ама на практика е малко встрани.
Но има едно изречение в закона за личните документи-че те са собственост на държавата.По тази причина в много други нормални западни общества те са безплатни, но у нас е друго:pig:, та оттук може да се поразплете възела, ако се хване някоя организация или адвокат печен.

old alfist
01-10-2010, 01:19
(Лична карта - 18лв.) + (шоф.книзка -25лв) + (талон - 1лв) = 44лв. Х 5 000 000 човека = 220 000 000 лв.
Стойностите са груби и осреднени - тези, които нямат книжки са за сметка на задтраничните паспорти.
220 млн. са си една прилична сума, с която може да се направи нещо смислено.

BLUE1
02-10-2010, 08:10
В случаите когато трябва да удостовериш постоянният си адрес единственият документ е личната карта, а що се отнася до печалбата от подмяната на документите то тя съвсем не е такава само договора със Сименс е за 116 милиона евро, и от тук почват и другите разходи.