PDA

View Full Version : Да спрем талибанизацията на Българското училище.



Pages : [1] 2 3

myato
24-09-2010, 08:11
Колеги,в ход е иницирането на поредната безумица в Българското образование.Хора със съмнителен морал и ценности се опитват да налагат влияние върху съзнанието на децата ни.Нямам нищо против това,всеки да вярва в каквото си иска,но нека да оставим свобода на децата ни да избират.Осъзнатият избор може да се направи само от зряла личност.Ролята на училището е именно изграждането на такава.За желаещите да изучават религия,съществуват храмови училища,а ако ги няма,нека тези,които се карат за свещоливниците да поемат отговорността си.Сепарирането на обществото ни по религиозен принцип още от ранна детска възраст храни чужни амбиции,които са в пълен разрез с националните ни интереси.
Накратко,искам да знам вашето мнение по въпроса,а също така и да обсъдим взимането на мерки за предотвратяване на безумието.

Pinky
24-09-2010, 08:32
Die Religion ... ist das Opium des Volkes

fred
24-09-2010, 08:49
Eвропа е изградена на базата на християнските ценности.Това в последните години се премълчава от официалните власти, поради един криворазбран демократизъм.Я идете в Гърция и вижте има ли нещо различно от православието и християнството?Няма.И така трябва да бъде.
Свитедели сме как агресивния ислям може да промени и хора, живяли поколения и изповядвали традиционните ценности на исляма.

От друга страна е пълно с всякакви секти.Да се сръвнява съвременната църква с талибаните е ......

В тая насока, вероучението, основано на християнския дух и морал е много полезно, особено в сегашното ни бездуховно време.Няма никакво деление на обществото.
Разбира се, тия преподаватели трябва да бъдат под опеката и излъчени от официалните християнски у нас църкви-православна, католическа, арменска.Мохамеданството може да се преподава в някои райони, евентуално обаче, задължително заедно с християнството и отново да бъде под отговорността на официалните мохамедански власти у нас.
Който иска нещо по различно да ходи другаде, това трябва да бъда задължително.
Ама трябва дупе, или топки, както казват по холивудските филми.У нас такива управляващи няма и затова не виждам подобна прескпетива в бъдеще.
По вероятно е точно, съмнителни особи да преподават всичко, включително и радикален ислямизъм.:dyrvo_v_kenefa:

Old Fox
24-09-2010, 09:07
Да що да ги натоварим с още часове? Кво ни пречи? И едни хора ще вземат едни пари от цялата работа.

А и се говори за часове по религия, що си мислите за християнство? Точно корана ще се изучава.

myato
24-09-2010, 09:18
Die Religion ... ist das Opium des Volkes

Marquis de Sade's (http://en.wikipedia.org/wiki/Marquis_de_Sade) text L'Histoire de Juliette (http://en.wikipedia.org/wiki/L%27Histoire_de_Juliette)



Eвропа е изградена на базата на християнските ценности.Това в последните години се премълчава от официалните власти, поради един криворазбран демократизъм.Я идете в Гърция и вижте има ли нещо различно от православието и християнството?Няма.И така трябва да бъде.
Свитедели сме как агресивния ислям може да промени и хора, живяли поколения и изповядвали традиционните ценности на исляма.

От друга страна е пълно с всякакви секти.Да се сръвнява съвременната църква с талибаните е ......

В тая насока, вероучението, основано на християнския дух и морал е много полезно, особено в сегашното ни бездуховно време.Няма никакво деление на обществото.
Разбира се, тия преподаватели трябва да бъдат под опеката и излъчени от официалните християнски у нас църкви-православна, католическа, арменска.Мохамеданството може да се преподава в някои райони, евентуално обаче, задължително заедно с християнството и отново да бъде под отговорността на официалните мохамедански власти у нас.
Който иска нещо по различно да ходи другаде, това трябва да бъда задължително.
Ама трябва дупе, или топки, както казват по холивудските филми.У нас такива управляващи няма и затова не виждам подобна прескпетива в бъдеще.
По вероятно е точно, съмнителни особи да преподават всичко, включително и радикален ислямизъм.:dyrvo_v_kenefa:

Колега,надявам се,че нямаш нищо против това,че използвах поста ти за да маркирам част от мотивите си против въвеждането на така нареченото "вероучение".Освен това поставям под съмнение и морала и духовността на нашите отци.Вярно,че има и свестни,но те са като изключенията в немската граматика,утвърждават павилото.

Ramsezsh
24-09-2010, 09:59
Религията е културен паметник на миналото!!! Нищо повече!!! Изучаването на какъвто и да бил вид религия - дали православие, дали ислям или нещо друго трябва да бъде избор на родителите. Аз примерно НЕ ИСКАМ! Аз поне не виждам разлика между агресивния ислям и агресивното християнство. И едното и другото води до профанизиране на хората. Води до омраза към инакомислещия. Ако човек наистина вярва в Бог (какъвто и да бил той) нека се обучава - няма нищо лошо в това, но в църквата или където и да е, но не в училище.

fred
24-09-2010, 10:22
Marquis de Sade's (http://en.wikipedia.org/wiki/Marquis_de_Sade) text L'Histoire de Juliette (http://en.wikipedia.org/wiki/L%27Histoire_de_Juliette)

Колега,надявам се,че нямаш нищо против това,че използвах поста ти за да маркирам част от мотивите си против въвеждането на така нареченото "вероучение".Освен това поставям под съмнение и морала и духовността на нашите отци.Вярно,че има и свестни,но те са като изключенията в немската граматика,утвърждават павилото.

Нямам нищо против, :)
Съгласен съм че нашите отци, не са цвете, о и те са отражание на близкото ни минало и настоще.Такива имаме, и там трябват воля и реформи, които се изграждат най-вече под влияние на цялото общество.А както знаем, такава воля липсва и то за всичко.
Но все пак една църква съществевала над 1000 години не може и не трябва да бъде подценявана.Църквата не е и не трябва да бъде паметник, а моралн стожер.Есетствено, че тя в крайна сметка е дело на хора и няма да е идеална, но може да бъде по добра и силна.

myato
24-09-2010, 10:51
Нямам нищо против религиите,настоящи и вече непрактикуващи се,както и Българската православна църква в частност.От интерес съм прочел доста литература на множество религии.Ако изповядващите ги бяха направили същото и най-важното,ако ги бяха разбрали,нямаше да съществува въобще религиозна конфронтация.Тя идва от неукостта и претенцията,че те са измислили "топлата вода".

Pinky
24-09-2010, 10:59
Което, всъщност, е вярно. Те са измислили топлата вода.
Популярните днес религии имат общ корен. Създателите на религията са измислили и топлата вода. Грубо казано, естествено.

myato
24-09-2010, 11:19
Което, всъщност, е вярно. Те са измислили топлата вода.
Популярните днес религии имат общ корен. Създателите на религията са измислили и топлата вода. Грубо казано, естествено.

Ето това са пропуснали.И нямам предвид като цяло,а претенциите им,че всеки отделно я е открил и е светнал другите.

soldier81
24-09-2010, 11:20
Изучаването на какъвто и да бил вид религия - дали православие, дали ислям или нещо друго трябва да бъде избор на родителите.Ако човек наистина вярва в Бог (какъвто и да бил той) нека се обучава - няма нищо лошо в това, но в църквата или където и да е, но не в училище.

Напълно съм съгласен с колегата!
Аз лично не съм вярващ,не ходя по църкви,но не си позволявам да налагам моето мнение,мисля че това е въпрос на личен избор и не искам някой си да казва на детето ми в какво да вярва и какво не,мисля че часовете по религия нямат никакво място в училище,има си други места за просветление и промиване на мозъци.

fred
24-09-2010, 12:09
Добре де, ако родителите им са неграмотни и не искат децата им да са грамотни трябва ли да се иска съгласието им?
Отделно вероучението не е точно религиозно обучение, не знам дали това знаете.Това е форма, с която може да се запознаят децата какво е християнстово примерно и да не лапат мухите, като станат големи по разни измислени пророци и мошеняги.
След като президент, премиер и прочее държавни личности ходят по църкви това редно ли е?Ами освещаването на бойните знамена?
Ако бяхме Швейцария примерно щеше да има референдум, ама в други държави го няма.
Замислете се и отделно, колко мюсулманчета са оставени свободно да избират дали да са мюсулмани или не.

soldier81
24-09-2010, 12:30
Ами мисля че за всичко свързано с децата и тяхното развитие трябва да се иска разрешението на техните родители(били те грамотни или не).
Това си е лично мое мнение.

fred
24-09-2010, 12:50
E да, ние си казваме мнението.
Но у нас, всеки си има мнение за всичко, не само и у нас де, като се замисля.
Затова си има парламент, правителство и т.н. органи, които по Конституция взимат решения за едно или друго.

Ramsezsh
24-09-2010, 13:10
колко мюсулманчета са оставени свободно да избират дали да са мюсулмани или не.

И затова фанатизма е толкова развит сред тях. Човек трябва да има право на избор. Особено когато става дума за сабоопределянето му като такъв или онакъв.
Колкото до "държавните мъже" които ходят по църкви - на това нещо аз му викам популизъм (освен ако наистина не вярват). За мен е лицемерно да правиш нещо в което не вярваш.

търтей
24-09-2010, 13:13
Човек трябва да има право на избор. Особено когато става дума за сабоопределянето му като такъв или онакъв.


Да ама за да направиш т.нар. информиран избор, задължително условие е да бъдеш информиран.
Демек как да решиш дали да си християнин, мюсюлманин, будист или атеист ако не познаваш ученията.

Та вероучението е МНОГО полезно нещо.
Почти колкото физиката ;)

Old Fox
24-09-2010, 13:15
Добре де, ако родителите им са неграмотни и не искат децата им да са грамотни трябва ли да се иска съгласието им?

.

Само дето на тая възраст са адски впечатлителни и възприемчиви.;-) И е подходящо да се учат да смятат, къде има антрацитни въглища, за Хан Крум и ако щеш да чертаят графики на функция. Но определено не са готови да работят с такива абстрактни понятия като вяра и религия и как отдадеш душата си(още една абстакция) на бог.
Даже ми се струва че голяма част от релгиозните проблеми са породени от факта че се насаждат от много ранна възраст.

morfius
24-09-2010, 13:15
Защо бъркате вероучение с религиозно обучение не разбирам?
Вероучението е по-скоро обзор на религиите и съдържанието им.
Друг е въпроса, че никой не уточнява какво точно иска да въвежда в учебните програми - ако има някаква реакция тя трябва да е в тази насока.
Познаването на религиите на никого още не е навредило.

code
24-09-2010, 13:24
Абсолютно съм против децата ми да имат такива задължителни часове, аз лично попове и прочее не мога да ги дишам.:sick1: Иначе всеки да си изучава каквото си иска не ми пука. Предпочитам децата ми да познават хората, отколкото религиите.

Ramsezsh
24-09-2010, 13:29
Да ама за да направиш т.нар. информиран избор, задължително условие е да бъдеш информиран.


За да можеш да направиш информиран избор наистина трабва да си информиран. Само че , питам дали общоприетото мнение, което най-вероятно ще се преподава е вярното. Дали няма и други гледни точки? По-горе четох как християнството е "стожер на обществото". Замислете се колко хора са избити заради този стожер на обществото! Дали тази гледна точка ще се преподава?

fred
24-09-2010, 13:30
Ами ето 66 години не се изучава вероучение и гледам цъфнахме, завързахме, децата са благи и възпитани, любознателни,че и даже знаят къде има антрацитни въглища, да използваме изказването на Old Fox:).
Но и това не го знаят, бъдете сигурни /имам две, надали знаят и какво е антрацитни:drinking:/.

code
24-09-2010, 13:51
Не е проблема във вероучението, а в липсата на ценности, т.е. в мама и тати ;-) Та докато мама слуша Планета, а тати кълне комшията с Мерцедеса няма да стане . .

Mind_Control
24-09-2010, 14:22
Аз съм за вероучението, но да се преподава безпристрастно и да дава информация за основните религии, а не само за една от тях. Това ще обогати общата култура на децата.

Fear
24-09-2010, 15:01
Да ама за да направиш т.нар. информиран избор, задължително условие е да бъдеш информиран.
Демек как да решиш дали да си християнин, мюсюлманин, будист или атеист ако не познаваш ученията.

Та вероучението е МНОГО полезно нещо.
Почти колкото физиката ;)
Шегуваш се, нали? :hmm:
21ви век е, не 12ти. :)

Всеки е свободен да вярва в каквито си иска дивотии и простотии, ама не и да налага собственото си мнение, под каквато и да е форма.

Особено пък, когато става въпрос за средства за контрол над по-простите овце от стадото - айде нЕма нужда! :jason2:

Аз съм за вероучението, но да се преподава безпристрастно и да дава информация за основните религии, а не само за една от тях. Това ще обогати общата култура на децата.
Обща култура, ОК.
Ама защо пък религии? А не стратегии пр 2 vs.2 на StarCraft, например? ;)

Еднакво "полезна" обща култура ще бъде. :)

търтей
24-09-2010, 15:04
После да не питате що имало секти, що няма морални ценности и от къде се пръкна чалга поколението.

fred
24-09-2010, 15:08
Аз имам един, два въпроса, към тия, които са против
1.Какво празнувате на Цветница, Коледа и Велик ден?
2.Празнувате ли Рамазан байрама, деня на Тангра да речем или или някакъв друг празник от тоя сорт, например дерете котки по новолуние или принасяте жертви на идоли някакви?

Fear
24-09-2010, 15:10
После да не питате що имало секти, що няма морални ценности и от къде се пръкна чалга поколението.
Сектите са следствие от "прекрасните" религии.
Чалга поколението пък няма нищо общо с тях.

Що се отнася до моралните ценности - ако някой има нужда от поп/имам/равин/whatever за да му обясни какви са те и кое е правилно и кое не - моите съболезнования. :hehehm:

Тъй като аз морални ценности нямам, смятам, че ако всички горепосочени попове/имами/равини/whatever бъдат съвсем цивилизовано премахнати от лицето на земята, светът ще стане едно много по-спокойно и приятно място. :devil:

Old Fox
24-09-2010, 15:15
Против сме да се учи като предмет в училище - а не против идеята за религиозна информираност като цяло.

търтей
24-09-2010, 15:17
Против сме да се учи като предмет в училище

А къде да се учи, бе?
В църквата ще те учат на едно, в джамията на друго, в синагогата на трето. Което е напълно естествено.

А кажи къде освен в училище може да се направи паралел и да се кажат общите положения на различните учения?

Fear
24-09-2010, 15:18
А кажи къде освен в училище може да се направи паралел и да се кажат общите положения на различните учения?
Aз просто искам да попитам - за чий чеп са им на децата общите положения, на което и да било "учение"? :)

Mind_Control
24-09-2010, 15:18
Шегуваш се, нали? :hmm:
21ви век е, не 12ти. :)

Всеки е свободен да вярва в каквито си иска дивотии и простотии, ама не и да налага собственото си мнение, под каквато и да е форма.

Особено пък, когато става въпрос за средства за контрол над по-простите овце от стадото - айде нЕма нужда! :jason2:

Обща култура, ОК.
Ама защо пък религии? А не стратегии пр 2 vs.2 на StarCraft, например? ;)

Еднакво "полезна" обща култура ще бъде. :)

Защото религиите все още играят много голяма роля в живота ни. Ако тази причина не ти е достатъчна, незнам каква по- добра ти трябва.

търтей
24-09-2010, 15:24
Aз просто искам да попитам - за чий чеп са им на децата общите положения, на което и да било "учение"? :)

За да могат да четат Данте, например.
Само не питай що им трябва да четат Данте.

Ramsezsh
24-09-2010, 15:28
Моралните ценности идват от възпитанието и семейството, не от религията.
Колкото до чалга културата - аз съм всичко друго, но не и религиозен, пък не съм фен на чалга и чалга културата.;):)

fred
24-09-2010, 15:32
Моралните ценности идват от възпитанието и семейството, не от религията.
Колкото до чалга културата - аз съм всичко друго, но не и религиозен, пък не съм фен на чалга и чалга културата.;):)

Да ама 80 % са, това е:devil:

търтей
24-09-2010, 15:33
Моралните ценности идват от възпитанието и семейството, не от религията.
Колкото до чалга културата - аз съм всичко друго, но не и религиозен, пък не съм фен на чалга и чалга културата.;):)

Да, ама не. Цялата съвременна европейска култура е базирана на християнството. Няма вариант да избягаш от него.
Не е нужно да си религиозен, за да имаш полза от религията ;)

Fear
24-09-2010, 15:38
За да могат да четат Данте, например.
Само не питай що им трябва да четат Данте.
Съжалявам, но ще питам. :wow:

С какво Данте е "по-лош" от Дан Симънс, например.

Значи ли, че всеки, който не е чел Данте не е пълноценен човек? Или пък такъв, който не слуша класическа музика? Или не чете Ницше. Или Паоло Коельо? :wow:

Хайде стига позьорщини.

Аз съм на мнение, че религиите не само са излишни, ами са и вредни. ;)

Ramsezsh
24-09-2010, 15:53
Аз имам един, два въпроса, към тия, които са против
1.Какво празнувате на Цветница, Коледа и Велик ден?
2.Празнувате ли Рамазан байрама, деня на Тангра да речем или или някакъв друг празник от тоя сорт, например дерете котки по новолуние или принасяте жертви на идоли някакви?

Както казах по-горе църквата (религията) е културен паметник на миналото. Нищо повече! От тази гледна точка съм на мнение, че наистина трябва да се познават дотолкова - не повече. По-скоро в часовете по история трябва да има история на религиите, но не повече от това.
Аз влизам в църкви и ги разглеждам като паметник. Не се кръстя, не се кланям пред разни икони и прочие ПРЕДМЕТИ. Не го правя защото смятам, че е лицемерно да го правя.

fred
24-09-2010, 16:03
Както казах по-горе църквата (религията) е културен паметник на миналото. Нищо повече! От тази гледна точка съм на мнение, че наистина трябва да се познават дотолкова - не повече. По-скоро в часовете по история трябва да има история на религиите, но не повече от това.
Аз влизам в църкви и ги разглеждам като паметник. Не се кръстя, не се кланям пред разни икони и прочие ПРЕДМЕТИ. Не го правя защото смятам, че е лицемерно да го правя.
Не е паметник, въпреки че у нас е сведена до нещо подобно.Църквата по света, особено днес е морален коректив и източник на изход за много хора.Независимо какво мислим, аз или ти, тя ще съществува и след нас.Но има едно много важно нещо, което не се проумява.Ако тя липсва или слаба, както е у нас сега, то моментално тоя празнота бива запълненена от нейни подобия, винаги в много по уродлив и опасен вид, отколкото може да си представиш.Та ако приемем че премахнем християнството, ще се появи мохамеданството например, защото то е достатъчно билзо до нас и е доста по агресивно , като действие.Ще плъзнат секти, обединения, врачки и прочее, в които ще се пули една значителна част от населението, често пъти състояще се и от хора с високо положение,пари и власт.И сега ги има такива, ако си проучвал тези секти, но не са в опасен вид за нас.
Както отбелезяваме и аз и търтея и др. европа е такава, защото е основана на християнските ценности и морал.Не заради нещо друго.И това трябва да се запази

Old Fox
24-09-2010, 16:15
За да могат да четат Данте, например.
Само не питай що им трябва да четат Данте.

Подаваш ми отговори;-)

Именно щото чаветата не са готови. Те за философия не са готови в училище, че кво остава за религия.

Alfa Pilot
24-09-2010, 16:21
Човек не може без религия, в природата на човека е да вярва в нещо и да посвети живота си на него. За това след краха на комунизма (религията на злото), който успя да убие вярата на огромна част от българите в църквата плъзнаха толкова секти и учения в България. Ако вярваш в християнския Бог ще е много по-трудно да бъдеш въвлечен във всякакви секти и откровенно глупави вярвания. Сега маса народ вярва фанатично в парите, чалгата, хороскопите, врачките, екстрасенсите, извънземното Чоки и във един куп други по-големи или по-малки идоли, ама иначе казват че са чисти атеисти.
Плашещо е колко хора говорят за "информиран избор на религия", като същите изглежда не са счели за необходимо да се информират какво пише в Библията като начало.

търтей
24-09-2010, 16:26
Значи ли, че всеки, който не е чел Данте не е пълноценен човек?

Да, значи.

soldier81
24-09-2010, 16:38
Аз имам един, два въпроса, към тия, които са против
1.Какво празнувате на Цветница, Коледа и Велик ден?
2.Празнувате ли Рамазан байрама, деня на Тангра да речем или или някакъв друг празник от тоя сорт, например дерете котки по новолуние или принасяте жертви на идоли някакви?

1.На тези празници празнувам същото като на 3март,24май и останалите национални празници.
2.Дори и не знам кога са мюсюлманските празници и не ме и интересува(кръстен съм в православна църква по принцип).
За мен църквата(под каквото и да е име тя)е най старата секта,стремяща се от хиляди години да подчинява и диктува.

Ramsezsh
24-09-2010, 16:38
Не е паметник, въпреки че у нас е сведена до нещо подобно.Църквата по света, особено днес е морален коректив и източник на изход за много хора.Независимо какво мислим, аз или ти, тя ще съществува и след нас.Но има едно много важно нещо, което не се проумява.Ако тя липсва или слаба, както е у нас сега, то моментално тоя празнота бива запълненена от нейни подобия, винаги в много по уродлив и опасен вид, отколкото може да си представиш.Та ако приемем че премахнем християнството, ще се появи мохамеданството например, защото то е достатъчно билзо до нас и е доста по агресивно , като действие.
Както отбелезяваме и аз и търтея и др. европа е такава, защото е основана на християнските ценности и морал.Не заради нещо друго.И това трябва да се запази


Да, християнството, исляма, юдейството и т.н. съществуват и най-вероятно ще съществуват още дълго. Това обаче не значи, че трябва всички ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се придържаме към тях. Ако хората разсъждаваха така сега все още щяхме да сме в средновековието - да гониме вещици, единствената наука щеше да бъде религията.
Религията не обича мисленето, обича догмите. Затова не виждам причина да направиме децата коне с капаци. Още веднъж ще кажа, че всеки може да учи и да вярва в каквото си иска – Христос, Алах, Маниту, Тангра, Перун и т.н., но това си е негов избор. Този избор не може да бъде административно налаган от някого. Средновековието отдавна го няма!

търтей
24-09-2010, 16:42
Да бе Ставри, ама като не си запознат, квото ти каже мама го приемаш за чиста монета. Затва и трябва в училище да те научат нещо.

mim
24-09-2010, 16:42
Не е нужно да си вярваш, за да спазваш законите, да почиташ семейните ценности, да уважаваш ближния си.
Липсата на принадлежност към някоя от големите църкви не те прави антихрист, идолопоклонник или обезумял сектант. Нито ежедневното ходене в църква те прави безгрешен пред обществото.
Ако не възпиташ децата си, каквито ще амулети и синджири да носят на врата си...
За мен подобен предмет в 1-3 клас е вредно явление заради методите на преподаване, невъзможността на преподавателят да преподава безпристрастно и сбърканата програма. Подобно нещо трябва да се учи чак в 11-12 клас, когато се учи и философия и ще се намери поне някой ученик да осмисли нещата. И то само при положение, че се учи история на религиите. Тъпченето на детските глави със съмнително проверена информация или такава далеч от семейната среда е силно вредна.

Ramsezsh
24-09-2010, 16:43
Ако вярваш в християнския Бог ще е много по-трудно да бъдеш въвлечен във всякакви секти и откровенно глупави вярвания.

А ако не вярваш в него и разсъждаваш е невъзможно !!!

търтей
24-09-2010, 16:45
А ако не вярваш в него и разсъждаваш е невъзможно !!!

Тука не си прав. Всичките ми познати които си заминаха покрай сектите не вярваха в нищо.Или поне така казваха.

mim
24-09-2010, 16:47
търтей, обиждаш ме, аз съм от познатите ти и вярвам в здравия разум само :devil:

Mind_Control
24-09-2010, 16:47
Аз между другото съм съгласен с част от колегите, които мислят, че религията е ненужна. Обаче тя е ненужна на образованите хора, защото те имато достатъчно знания и поглед върху света.

А от друга страна религията е крайно нужна на необразованите хора, каквито са по- голямата част в България и по света. Моралът на един необразован човек се крепи единствено на вярата в Бога, бил той Исус, Алах, Буда...

От трета страна най- великите учени са били силно религиозни. Айнщайн например.

търтей
24-09-2010, 16:48
Всъщност, пичови, не виждам какво ви притеснява. Нашият форум, за съжаление, е едно от доказателствата за тоталната безполезност на образованието в България. Елементарен правопис не сме научили. Та реално квото и да преподават никой нищо няма да научи. Спете спокойно.

Ramsezsh
24-09-2010, 16:55
Търтей в училище би било добре да те научат, но не съм сигурен. това е материя, която е прекалено субективна. Затова казах, че би било да се учи в някакъв вид история на религиите (но не само хвалбите и не само на християнство или ислям). Тогава ще може човек да разсъждава.
Колкото до тези дето не вярват в нищо и са податливи на секти. Тук май пропускаш ключовата дума "разсъждава". Човек трябва да разсъждава, а не да приема за чиста монета всяка глупост.

Мим го е казала страхотно : "вярвам в здравия разум само :devil:"

търтей
24-09-2010, 17:00
Разсъждаването е присъщо на малцина. Та по-добре мюсюлманин, отколкото сектант, разбираш ли ме?

Alfa Pilot
24-09-2010, 17:01
Търтей в училище би било добре да те научат, но не съм сигурен. това е материя, която е прекалено субективна. Затова казах, че би било да се учи в някакъв вид история на религиите (но не само хвалбите и не само на християнство или ислям). Тогава ще може човек да разсъждава.
Колкото до тези дето не вярват в нищо и са податливи на секти. Тук май пропускаш ключовата дума "разсъждава". Човек трябва да разсъждава, а не да приема за чиста монета всяка глупост.

"История на религиите" би била полезна точно колото "История на математиката", btw. и математиката е пълна с разни догми ама там им викат "постулати".

Ramsezsh
24-09-2010, 17:06
Разсъждаването е присъщо на малцина. Та по-добре мюсюлманин, отколкото сектант, разбираш ли ме?

Напълно те разбирам и съм съгласен с това твърдение.


"История на религиите" би била полезна точно колото "История на математиката", btw. и математиката е пълна с разни догми ама там им викат "постулати".

А какво разбираш под "полезна" колега?

fred
24-09-2010, 17:16
Търтей в училище би било добре да те научат, но не съм сигурен. това е материя, която е прекалено субективна. Затова казах, че би било да се учи в някакъв вид история на религиите (но не само хвалбите и не само на християнство или ислям). Тогава ще може човек да разсъждава.
Колкото до тези дето не вярват в нищо и са податливи на секти. Тук май пропускаш ключовата дума "разсъждава". Човек трябва да разсъждава, а не да приема за чиста монета всяка глупост.

Мим го е казала страхотно : "вярвам в здравия разум само :devil:"

Субективна, но тази материя, в у-ще, и аз и други го отбелезяха не е религиозно обучение, а по скоро запознаване с основни принципи на християнството.Едно познание в ранна възраст би дало добър имунитет да го наречем в късна, когато разни хора залитат тогава по глупостите.
А какво е глупост също е много субективно, да не мислиш, че ние знаем всичко в днешно време или когато и да е било?
И Волтер не е вярвал в бога, през целия си живот е осмивал религия, вяра, бог и т.н, на смъртния си легло е казал:
Бог,дори и да не съществува,трябваше да бъде измислен!.

Ramsezsh
24-09-2010, 17:29
Субективна, но тази материя, в у-ще, и аз и други го отбелезяха не е религиозно обучение, а по скоро запознаване с основни принципи на християнството.Едно познание в ранна възраст би дало добър имунитет да го наречем в късна, когато разни хора залитат тогава по глупостите.
А какво е глупост също е много субективно, да не мислиш, че ние знаем всичко в днешно време или когато и да е било?
И Волтер не е вярвал в бога, през целия си живот е осмивал религия, вяра, бог и т.н, на смъртния си легло е казал:
Бог,дори и да не съществува,трябваше да бъде измислен!.

Да и аз говоря за запознаване като говоря за история на религийте. Наблягам на религийте в множествено число. Във всяка една религия може да има и ценни мисли. А колкото до ранната детска възраст - с това няма начин да се съглася. Децата (а както каза Търтеяи голяма част от възрастните) не разсъждават особено много, а приемат казаното като чиста монета. Това е пряк път към фанатизма. А пък фанатизма е лошо и опасно нещо (без значение дали е мюсюлмански, христиански или някакъв друг). Замисляли ли сте се колко хора са избити в името на една или друга религия?

Fear
24-09-2010, 17:31
Да, значи.
Това според твоята УНИВЕРСАЛНА ИСТИНА за Живота, Вселената и Всичко останало ли? :haha:

fred
24-09-2010, 19:15
Да и аз говоря за запознаване като говоря за история на религийте. Наблягам на религийте в множествено число. Във всяка една религия може да има и ценни мисли. А колкото до ранната детска възраст - с това няма начин да се съглася. Децата (а както каза Търтеяи голяма част от възрастните) не разсъждават особено много, а приемат казаното като чиста монета. Това е пряк път към фанатизма. А пък фанатизма е лошо и опасно нещо (без значение дали е мюсюлмански, христиански или някакъв друг). Замисляли ли сте се колко хора са избити в името на една или друга религия?

Мда, замисляме се, но бъди сигурен, че поводи винаги ще се намерят, тоест не религиите са виновни, а човешката природа.Съгласен съм че има ценни мисли във всички, но пак казвам-аз съм европеец и съм християнин, не съм будист, не съм мюсулманин и т.н.А Европа е такава, заради християнството, както и държави като САЩ, АВстралия, Канада .
Повечето религии казват - не убивай, та и с тях и без тях хората ще се избиват.Заради интреси, земи, влияние, заради това, че едните са тоя, а другите за оня, без значение кой "тоя" и "оня",а ти замислял ли си се, че ако нямаше религии можеше още повече хора да бъдат убити.Например, какво става в АФрика?ЕДното племе е против другото, това се пренася и на вътрешнодържавно и на междудържавно ниво.
При това в днешни дни държавите са светски.
А обществата, които са изцяло против религията са комунистическото и фашисткото.Защото християнството пречи на политическата им религия.

Ramsezsh
24-09-2010, 20:09
ти замислял ли си се, че ако нямаше религии можеше още повече хора да бъдат убити.

Едва ли!


Защото християнството пречи на политическата им религия

така както го казваш човек би си помислил, че религията е нещо много близко до комунизъм и фашизъм само, че ползващо други изразни средства.

Alfa Pilot
24-09-2010, 20:18
Едва ли!



така както го казваш човек би си помислил, че религията е нещо много близко до комунизъм и фашизъм само, че ползващо други изразни средства.

Има някои дребни разлики ама освен мислене трябва и четене за да ги откриеш.

Ramsezsh
24-09-2010, 20:22
Има някои дребни разлики ама освен мислене трябва и четене за да ги откриеш.

Абсолютно вярно! Така можеш да откриеш разликите, и също така можеш да откриеш приликите.
Те мисленето и четенето трябва да вървят ръка за ръка, че ако е само четеното заклеймяваме всички различни като еретици.

old alfist
24-09-2010, 21:07
Субективна, но тази материя, в у-ще, и аз и други го отбелезяха не е религиозно обучение, а по скоро запознаване с основни принципи на християнството.Едно познание в ранна възраст би дало добър имунитет да го наречем в късна, когато разни хора залитат тогава по глупостите.
Това съвпада с моето мнение - децата трябва да знаят основни понятия без задълбочаване.
Книгите са написани така, че текста може да се тълкува по различни начини - всеки може да намери в тях своята истина,успокоение и отговор на въпросите които си е задавал преди, но в същото време при едно манипулативно тълкуване на същия този текст може да бъде извратена вярата на хората и тя да стане мощно оръжие срещу самите тях водещо до фатални последици.
Затова трябва много сериозно да се подходи към обема на изучаваният материал и подбора на кадрите, които ще го преподават.

BLUE1
24-09-2010, 22:14
Поредната яка тема!!! Какво е религия, а какво е вяра, и какво общо има светското образование с религиозното? Двете са обекта на съвсем различни институции. И двете трябва да ги има, но не като задължителни и не под покрива на светското училище.

pent
24-09-2010, 22:26
Преди малко прочетох нещо по темата където казваха, че в момента има такъв предмет който обаче е свободно-избираем.

Интересното е, че на 90% го записват единственно мюсюлмани?

fred
24-09-2010, 22:52
Това съвпада с моето мнение - децата трябва да знаят основни понятия без задълбочаване.
Книгите са написани така, че текста може да се тълкува по различни начини - всеки може да намери в тях своята истина,успокоение и отговор на въпросите които си е задавал преди, но в същото време при едно манипулативно тълкуване на същия този текст може да бъде извратена вярата на хората и тя да стане мощно оръжие срещу самите тях водещо до фатални последици.
Затова трябва много сериозно да се подходи към обема на изучаваният материал и подбора на кадрите, които ще го преподават.

Мда, въпросът наистина обаче е сложен, особено с кадрите.
На Запад, както казваме има достатъчно млади и образовани свещенници или симпатизанти, на които може да се има доверие, под шапката на църквата им.А у нас това ще е трудно, но то всяко начало е така.
В контекстта на съседната ни тема, преди 1944, това се е изучавало в училищата

---------- Post added at 14:52 ---------- Previous post was at 14:48 ----------


Преди малко прочетох нещо по темата където казваха, че в момента има такъв предмет който обаче е свободно-избираем.

Интересното е, че на 90% го записват единственно мюсюлмани?

Е това казвам и аз.АМи само се присети с реакцията в ЕВропа на мюсулманите, отсносно карикатрите на Мохамед, които не бяха нещо грубо, както и с протести във Франция, а и нас вече има, относно забраната на забрадките при жените, какъв важен въпрос за правата на човека...

myato
24-09-2010, 22:55
Леле колеги,доста сте отхвърлили откакто влизах за последно.
Да се върнем на въпроса за празниците.
Коледа - На този ден народите в Европа, Северна Африка и Мала Азия празнували раждането на своите богове - египетския Озирис (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B8%D1%81) (Серапис (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%81) при гърците и римляните), персийския Митра (http://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B0&action=edit&redlink=1), гръцкия Дионисий (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%B8%D0%B9) и др. и въобще прераждането на божеството в слънчевите култове.
На Цветница празнуваме Лада, богинята на любовта и съпружеския живот.
Великден от своя страна е свързан с пролетното равноденствие, което всяка година е през март – между 20, 21 и 22. Названието Easter (Великден) идва от имената на древни богове. Най-близката препратка води към Еостре – Великата богиня майка на саксонците в Северна Европа, която произлиза от древното наименование на пролетта „ eastre”. Богината Еостре е почитана и в други древни култури, но с различни имена. В Кипър тя е наречена Афродита, в Израел е Асторет, в древна Гърция – Астарта, в Микена – Деметра, в Египет – Хатрия, В Асирия – Ищар, в Индия – Кали.
Във връзка с гореизложеното,нека който иска да изучава религия,да учи сравнителна религия и то не задължително,а по желание.
Развитието на Европа,като това,което е днес е повече резултат на икономически процеси.
Агностицизмът не е липса на морал,както и религиозността не е наличност на такъв.
Сектанството е израз на душевна слабост и произхождащата от това необходимост друг да управлява живота ти за оправдание на собствената ти слабост.Това касае пасивните сектанти.Има обаче и други,избрали съзнателно този път,за да управляват вече споменатите.
Образоваността не е идентична с духовността,както и религиозността не е духовност.
Простият и религиозно фанатизиран индивид обаче е страшно нещо.
Ролята на училището е да изгради логическото,а след това и абстрактното мислене.Да набави имформационен масив,на базата на който посредством анализиране на причинно-следствени връзки да се взимат решения.

fred
24-09-2010, 23:03
Да, ама ние като не сме римляни или древни славяни си празнуваме Рождество Христово, Възкресение и Цветница, влизането на Христос в Иерусалим.И не виждам какво му е лошото.
Юпитер не е казал - обичай ближния си, не убивай, не прелюбодействай и т.н, както и Тангра или пък някой брадат славянски бог с власеница:)Така че тия празници съвпадат, но има огромни разлики в посланията им.
Иначе и рамазана сигурно си има обяснение, ама и те си го празнуват според религията.
То друг въпрос, че у нас, каквото и да се празнува е на маса и с пиене, не че имам нещо против, ама поне повода да се спазва :):wein:
Отделно едно от най големите световни учени са силно религиозни, та не може да се твърди че щом са образовине, не са свързани с религията.
А ролята на училището е да изгради свестни личности, основното, средното пък е за тези, които искат да се развият повече, някои пък да научи на заняти и умения, /професия, без висше/както и да подготви пък и онези, които искат да се поразвият още във висшето, отделно пък си имам мнени, че всяко обучение вкарва децата в калъпи, ма това е друга тема.
Въ

BLUE1
24-09-2010, 23:13
Ша мъ извинявате ама нашите християнски празници почти до един са с езически корени и Коледа и Възкресение и Цветница и т.н. и т.н. И пак да попитам какво общо има светското образование с религиозното? И каква е разликата между вяра и религия?

old alfist
24-09-2010, 23:17
Децата трябва да знаят защо се празнува Великден, Коледа, Гергювден, Цветница и много други празници - това е много по-важно от имената на езическите богове на другите народи в миналото.

sa6o_roman
24-09-2010, 23:26
Според мен религиите са спъвали, спъват и ще спъват развитието на хармонични човешки отношения в глобален аспект. Те са средства за контролиране на мисленето и действията на масите. Фактът, че са се водили религиозни войни доказва, че "идеалните" им цели са прах в очите. Всичко е (и е било) въпрос на власт и богатства.

Така или иначе религиите са факт, за това е добре обучаващите се да знаят за какво става въпрос. Знания за религиите трябва да трупаме САМО от уроците по история, както е и в момента. Вместо да включват нова дисциплина в учебния процес, могат да разшират учебния план по предмета история.

И така като гледам много хора от вас са запознати с религиите и верите, пък не са ги изучавали специално, т.е. необходимо ли е да пълним главичките на дечицата ни с глупости? Не е ли по-добре да се борим със затлъстяването - повече часове по физкултура!

BLUE1
24-09-2010, 23:27
Децата трябва да знаят защо се празнува Великден, Коледа, Гергювден, Цветница и много други празници - това е много по-важно от имената на езическите богове на другите народи в миналото.

А те как се празнуват, по християнски или по езически според теб???

old alfist
24-09-2010, 23:39
Ша мъ извинявате ама нашите християнски празници почти до един са с езически корени и Коледа и Възкресение и Цветница и т.н. и т.н.
Е, на каква база го твърдиш това - да не би в целият свят да празнуват нашите езически празници.


А те как се празнуват, по християнски или по езически според теб???

Масово се празнува езически, защото хората не е имало откъде да разберат - това трябва да направи училището, защото и родителите не го знаят.

Ramsezsh
24-09-2010, 23:44
Отделно едно от най големите световни учени са силно религиозни, та не може да се твърди че щом са образовине, не са свързани с религията.
А ролята на училището е да изгради свестни личности, основното, средното пък е за тези, които искат да се развият повече, някои пък да научи на заняти и умения, /професия, без висше/както и да подготви пък и онези, които искат да се поразвият още във висшето, отделно пък си имам мнени, че всяко обучение вкарва децата в калъпи, ма това е друга тема.
Въ

Да, наистина ролята на училището е да създава свестни личности. Само не съм на мнение, че хората дето не вярват на приказки не са свестни. По-скоро са трезвомислещи. Пак казвам - дали ще вярваш или не, дали ще си християнин или не е въпрос на личен избор. Не трябва да се институционализира от някого. Това се е случвало преди много векове, когато това е бил наичина да се управляват масите.
Колкото до твърдението, че всички големи учени са "силно религиозни" бих искал да попитам и тези, дето са ги горили по кладите ли?

BLUE1
24-09-2010, 23:50
Е, на каква база го твърдиш това - да не би в целият свят да празнуват нашите езически празници.



Масово се празнува езически, защото хората не е имало откъде да разберат - това трябва да направи училището, защото и родителите не го знаят.

А бе човек, как ще искаш светско училище да ти дава религиозно образование- това е невъзможно просто защото почне ли да се преподава религия под каквато и да е форма задължително, училището вече няма да е светско. Темата е абсолютно безсмислена- като тъпите политици който предложиха идеята. Хайде да ми кажете как децата ми евреи ще ги задължите да изучават християнската религия и християнските обичай?

old alfist
24-09-2010, 23:50
Да, наистина ролята на училището е да създава свестни личности. Само не съм на мнение, че хората дето не вярват на приказки не са свестни. По-скоро са трезвомислещи. Пак казвам - дали ще вярваш или не, дали ще си християнин или не е въпрос на личен избор. Не трябва да се институционализира от някого. Това се е случвало преди много векове, когато това е бил наичина да се управляват масите.
Колкото до твърдението, че всички големи учени са "силно религиозни" бих искал да попитам и тези, дето са ги горили по кладите ли?

А бе човек, как ще искаш светско училище да ти дава религиозно образование- това е невъзможно просто защото почне ли да се преподава религия под каквато и да е форма задължително, училището вече няма да е светско. Темата е абсолютно безсмислена- като тъпите политици който предложиха идеята. Хайде да ми кажете как децата ми евреи ще ги задължите да изучават християнската религия?
Залитате в крайности. Написахме по-горе, че според нас е необходимо елементарни знания в тази област - поне да знаят защо не ходят на училище в тези дни.

BLUE1
24-09-2010, 23:52
Залиташ в крайности. Написахме по-горе, че според нас е необходимо елементарни знания в тази област - поне да знаят защо не ходят на училище в тези дни.

Че това и сега се учи.

old alfist
24-09-2010, 23:57
Че това и сега се учи.
Къде се учи?

Ramsezsh
25-09-2010, 00:02
И аз няколко пъти вече, казах че наистина трябва да се учи историята на религийте. Отговориха ми, че нямало полза от това!?! Та пак да питам каква трябва да бъде ползата?
Колкото до крайностите - просто искам да покажа, че абсолютизирането на дадена религия като абсолютното "добро" води до фанатизиране.

BLUE1
25-09-2010, 00:06
Къде се учи?


Жена ми е учителка във ФЕГ "Екзюпери" Пловдив и го преподава по български език и литература. Става въпрос за българските празници и най-общо се засягат и най-разпространените религии, освен това библията специално е засегната в часовете по литература в средните класове по програма. Поне така е в езиковите гимназии.

old alfist
25-09-2010, 00:09
И аз няколко пъти вече, казах че наистина трябва да се учи историята на религийте. Отговориха ми, че нямало полза от това!?! Та пак да питам каква трябва да бъде ползата?
Колкото до крайностите - просто искам да покажа, че абсолютизирането на дадена религия като абсолютното "добро" води до фанатизиране.
Ма вие пак си знаете вашето - никой не асолютизира. Поне от обща култура да знаят някои подбрани данни - утре ще чуят някое име или термин и няма да знаят за какво става въпрос.

Ramsezsh
25-09-2010, 00:35
Както казах - нека да се учи история на религията. В знанието лошо няма. Лошото, е че тук не става дума само за това. Християнството е част от нашата история, и до толкова трябва да се изучава. Ако някой иска нещо повече - да праща децата си да учат в църквата, джамията, но не и в училище.


Това много ми хареса:

Да се върнем на въпроса за празниците.
Коледа - На този ден народите в Европа, Северна Африка и Мала Азия празнували раждането на своите богове - египетския Озирис (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B8%D1%81) (Серапис (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%81) при гърците и римляните), персийския Митра (http://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B0&action=edit&redlink=1), гръцкия Дионисий (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%B8%D0%B9) и др. и въобще прераждането на божеството в слънчевите култове.
На Цветница празнуваме Лада, богинята на любовта и съпружеския живот.
Великден от своя страна е свързан с пролетното равноденствие, което всяка година е през март – между 20, 21 и 22. Названието Easter (Великден) идва от имената на древни богове. Най-близката препратка води към Еостре – Великата богиня майка на саксонците в Северна Европа, която произлиза от древното наименование на пролетта „ eastre”. Богината Еостре е почитана и в други древни култури, но с различни имена. В Кипър тя е наречена Афродита, в Израел е Асторет, в древна Гърция – Астарта, в Микена – Деметра, в Египет – Хатрия, В Асирия – Ищар, в Индия – Кали.
Във връзка с гореизложеното,нека който иска да изучава религия,да учи сравнителна религия и то не задължително,а по желание.
Развитието на Европа,като това,което е днес е повече резултат на икономически процеси.
Агностицизмът не е липса на морал,както и религиозността не е наличност на такъв.
Сектанството е израз на душевна слабост и произхождащата от това необходимост друг да управлява живота ти за оправдание на собствената ти слабост.Това касае пасивните сектанти.Има обаче и други,избрали съзнателно този път,за да управляват вече споменатите.
Образоваността не е идентична с духовността,както и религиозността не е духовност.
Простият и религиозно фанатизиран индивид обаче е страшно нещо.
Ролята на училището е да изгради логическото,а след това и абстрактното мислене.Да набави имформационен масив,на базата на който посредством анализиране на причинно-следствени връзки да се взимат решения.

Pinky
25-09-2010, 01:45
Религиозните науки са светлината на сърцето, а модерните науки са светлината на разума. Когато те се съчетаят, се изяснява истината, а когато се разделят, се пораждат хитрости и съмнения в едното и позорен фанатизъм в другото.

fred
25-09-2010, 11:26
А да добавя, че християнски фанатизъм не се възпитава в официална църква, такъв, ако въобще може да се нарече християнски е в сектите, които използват името на Христос, като примамка.
А както се отбеляза и от други колеги, един от лековете срещу секти, е не незапозваването с принципите на християнството, а обратния процес, опознаването му.

Ramsezsh
25-09-2010, 11:42
А да добавя, че християнски фанатизъм не се възпитава в официална църква, такъв, ако въобще може да се нарече християнски е в сектите, които използват името на Христос, като примамка.
А както се отбеляза и от други колеги, един от лековете срещу секти, е не незапозваването с принципите на християнството, а обратния процес, опознаването му.


Колега, кажи ми колко секти възникнаха в България в условието на непознаване на принципите на християнството?!?
А колкото до лека срещу тях - къде всъщност са възникнали по-голямата част от сектите? Не е ли точно там където всички са "силно религиозни"?

old alfist
25-09-2010, 12:29
Явно върлите противници не могат да разберат значението на степента и начина на поднасяната информация.
Какво лошо има в това например в навечерието на Великден няколко часа по този предмет да бъдат посветени на този празник, по същият начин за по-важните други празници. Така децата ще знаят защо се празнува, ще си обяснят значението на някои ритуали и традиции.
Когато е говорено и мислено за тези неща в спокойна и естествена среда хората биха могли да не са толкова податливи на секти.

dimo
25-09-2010, 12:46
.....
Какво лошо има в това например в навечерието на Великден няколко часа по този предмет да бъдат посветени на този празник, по същият начин за по-важните други празници. Така децата ще знаят защо се празнува, ще си обяснят значението на някои ритуали и традиции.
Когато е говорено и мислено за тези неща в спокойна и естествена среда хората биха могли да не са толкова податливи на секти.
Това е и моето мнение

---------- Post added at 12:46 ---------- Previous post was at 12:36 ----------


..
Да се върнем на въпроса за празниците.
Коледа - На този ден народите в Европа, Северна Африка и Мала Азия празнували раждането на своите богове - египетския Озирис (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B8%D1%81) (Серапис (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%81) при гърците и римляните), персийския Митра (http://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B0&action=edit&redlink=1), гръцкия Дионисий (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%B8%D0%B9) и др. и въобще прераждането на божеството в слънчевите култове.
На Цветница празнуваме Лада, богинята на любовта и съпружеския живот.
........

лади, мади,слънчеви култове кацания на извънземни и тем подобни ,Аз никога не съм празнувал - и няма и да празнувам .
От както се помня на Великден празнувам възкресение,на Коледа рождество, а на цветница влизането на Христос в Йерусалим...


Колега @Ramsezsh религии не религий ,щом е в множествено число не завършва на й...

Ramsezsh
25-09-2010, 12:49
Явно върлите противници не могат да разберат значението на степента и начина на поднасяната информация.
Какво лошо има в това например в навечерието на Великден няколко часа по този предмет да бъдат посветени на този празник, по същият начин за по-важните други празници. Така децата ще знаят защо се празнува, ще си обяснят значението на някои ритуали и традиции.
Когато е говорено и мислено за тези неща в спокойна и естествена среда хората биха могли да не са толкова податливи на секти.


Лошото е в задължителността! Вече за незнам кой-път го казвам. Нямам нико против всеки да учи каквото иска, само че не ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Тук е ролята на царквата и подобните й институции, които да осигурят това знание на тези, които го искат.
Колкото до начина и степента на поднасяната информация - тук е най-големия проблем. Кой ще реши какъв е обема и стемента на тая информация?

dimo
25-09-2010, 12:53
Всъщност, пичови, не виждам какво ви притеснява. Нашият форум, за съжаление, е едно от доказателствата за тоталната безполезност на образованието в България. Елементарен правопис не сме научили. Та реално квото и да преподават никой нищо няма да научи. Спете спокойно.

По добре лошо, отколкото никакво образование и все някой нещо ще понаучи

old alfist
25-09-2010, 12:57
Лошото е в задължителността! Вече за незнам кой-път го казвам. Нямам нико против всеки да учи каквото иска, само че не ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Тук е ролята на царквата и подобните й институции, които да осигурят това знание на тези, които го искат.
Колкото до начина и степента на поднасяната информация - тук е най-големия проблем. Кой ще реши какъв е обема и стемента на тая информация?
Е, ми да задължително, защото по-голямата част от самите родители не могат да разберат важността на предмета, а кой ще реши - естествено който има право, но затова трябва предварителна подготовка и дискусия по тази тема.

dimo
25-09-2010, 13:06
Aз просто искам да попитам - за чий чеп са им на децата общите положения, на което и да било "учение"? :)

За обща култура .

Ramsezsh
25-09-2010, 13:06
Е, ми да задължително, защото по-голямата част от самите родители не могат да разберат важността на предмета, а кой ще реши - естествено който има право, но затова трябва предварителна подготовка и дискусия по тази тема.

Хора, не сме в средновековието.
В конституцията на Република България: пише:
Чл. 13.
(1) Вероизповеданията са свободни.
(2) Религиозните институции са отделени от държавата.
(3) Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.
(4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.

Т.е. базирайки се на ал.1 моят избор на вероизповедание е липсата на такова- никой не може да ме задължава да изучавам принципи и догми в които НЕ ВЯРВАМ.
Обърнете също така внимание на ал.3, в която се говори за традиционна религия, а не за ЗАДЪЛЖИТЕЛНА.

Щях да пропусна и това:
Чл. 37.
(1) Свободата на съвестта, свободата на мисълта и изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи са ненакърними. Държавата съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи.
(2) Свободата на съвестта и на вероизповеданието не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други граждани.


п.с. Димо - да грешката е моя!

old alfist
25-09-2010, 13:17
Хора, не сме в средновековието.
В конституцията на Република България: пише:
Чл. 13.
(1) Вероизповеданията са свободни.
(2) Религиозните институции са отделени от държавата.
(3) Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.
(4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.

Т.е. базирайки се на ал.1 моят избор на вероизповедание е липсата на такова- никой не може да ме задължава да изучавам принципи и догми в които НЕ ВЯРВАМ.
Обърнете също така внимание на ал.3, в която се говори за традиционна религия, а не за ЗАДЪЛЖИТЕЛНА.

п.с. Димо - да грешката е моя!
Добре де - вземи поне се скарай с шефа си, че искаш да работиш в празничните дни, защото не ги признаваш тези религиозни празници.

dimo
25-09-2010, 13:39
Добре де - вземи поне се скарай с шефа си, че искаш да работиш в празничните дни, защото не ги признаваш тези религиозни празници.
Има логика :)
Преди време, на предишна моя месторабота имахме един мангал, който беше много религиозен и не искаше да работи в петък- понеже ходел на джамия.Обаче не искаше да работи и в неделя - понеже това било почивен ден и отделно всички коледни и великденски празници си ги считаше за официални почивни дни, а байрямите за празници на които не се работи

Fear
25-09-2010, 14:33
За обща култура .
Ами да изучават тогава религията на Protоss-ите oт StarCraft. Поне може да им е от полза, като вземат да играят играта, към която предполагам имат повече интерес, отколкото към разни църкви, джамии, "светци" и пр. глупости. :tooth:

Вместо да си губят времето с тъпотии като горните, от които няма никаква полза, по-добре да използват това време в изучаване на нещо, което им е интересно и ги влече. Може в бъдеще да им помогне да станат по-добри специалисти. ;)

Ramsezsh
25-09-2010, 14:39
Добре де - вземи поне се скарай с шефа си, че искаш да работиш в празничните дни, защото не ги признаваш тези религиозни празници.


Има логика :)
Преди време, на предишна моя месторабота имахме един мангал, който беше много религиозен и не искаше да работи в петък- понеже ходел на джамия.Обаче не искаше да работи и в неделя - понеже това било почивен ден и отделно всички коледни и великденски празници си ги считаше за официални почивни дни, а байрямите за празници на които не се работи

Май стигнахме до момента " а вие защо биете негрите" :whistle:

PEPI-2ALFA
25-09-2010, 15:00
(1) Свободата на съвестта, свободата на мисълта и изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи са ненакърними. Държавата съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи.
Вкарването на вероучение в училище е точно това.
С образоването на децата и по тоя въпрос точно това се постига.

Ramsezsh
25-09-2010, 15:04
(2) Свободата на съвестта и на вероизповеданието не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други граждани.

А това какво значи? Отново питам за думичката задължително?

old alfist
25-09-2010, 15:15
Отново питам за думичката задължително?

Отново ти отговарям :


защото по-голямата част от самите родители не могат да разберат важността на предмета

Ramsezsh
25-09-2010, 15:21
Това си е техен проблем! А защо, мисля че го казах вече:


Чл. 13.
(1) Вероизповеданията са свободни.
(2) Религиозните институции са отделени от държавата.
(3) Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.
(4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.
Чл. 37.
(1) Свободата на съвестта, свободата на мисълта и изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи са ненакърними. Държавата съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи.
(2) Свободата на съвестта и на вероизповеданието не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други граждани.
!

Ако някой иска да се занимава с това нека го прави. Само да не се опитва и мен да вкара в собствения си стереотип. Аз искам само това. Все ми е тая кой каква религия изповядва (или не изповядва), само не искам да се опитва да ми я натрапва! Доколко родителите осъзнават важността на предмета е техен проблем! Не мой, не твой. Мой проблем става, когато някой се опитва да ми наложи неговото мнение и вяра за "важно". Аз не те карам да спираш децата ти да учат вероучение!
Пак казвам - средновековието си отиде отдавна.

myato
25-09-2010, 15:25
Жена ми е учителка във ФЕГ "Екзюпери" Пловдив и го преподава по български език и литература. Става въпрос за българските празници и най-общо се засягат и най-разпространените религии, освен това библията специално е засегната в часовете по литература в средните класове по програма. Поне така е в езиковите гимназии.

Това е абсолютно така и който е имал желание е разбрал,за какво става въпрос.


Ма вие пак си знаете вашето - никой не асолютизира. Поне от обща култура да знаят някои подбрани данни - утре ще чуят някое име или термин и няма да знаят за какво става въпрос.

Ето,горе е упоменато,къде се придобива общата култура.Моето дете даже прави няколко доклада във връзка именно с тези празници.


лади, мади,слънчеви култове кацания на извънземни и тем подобни ,Аз никога не съм празнувал - и няма и да празнувам .
От както се помня на Великден празнувам възкресение,на Коледа рождество, а на цветница влизането на Христос в Йерусалим...

Сигурен ли си колега?Аз не бих твърдил подобно нещо с такава категоричност.Подобно твърдение говори за непознаване на Христианството.


Добре де - вземи поне се скарай с шефа си, че искаш да работиш в празничните дни, защото не ги признаваш тези религиозни празници.

Това не е проблем за мен.Така или иначе аз си почивам само по време на отпуск.Всички останали дни са еднакви за мен по отношение на работата.

Хайде сега от мен една задачка към всички "вярващи":
Коя е истинската Християнска Църква?Кога е възникнала и колко е просъществувала?Кой е първият и водач?
Като бонус-Каква е разликата между Православие и Католицизъм?

Фото загатка:
Познайте какъв е този Храм и какъв символ е стоял отгоре.

old alfist
25-09-2010, 17:25
Да вземат да забранят маметатиката - има си математически гимназии, защо да пълнят главите на децата с уравнения.

fred
25-09-2010, 18:19
Мда, ами спортните, там пък затъпяват, за да могат да тичат или да се борят примерно, никакво развите, па у нас накрая станат и мутри:whistle:

търтей
25-09-2010, 18:26
Съвпадането на датите на някои празници и съвпадането на значението и посланието на тези празници няма нищо общо.
Да, по ред причини някои празници съвпадата като дати с езическите, но съдържанието им е съвършено различно. И ако някой твърди друго, явно му трябват доста уроци по вероучение, история на религиите и компаративно изучаване на религиите.

Домашното християнство и домашният ислям, които децата могат да научат в къщи в 98% от случаите са доста далече от истината.

Изучаването на религия не те прави религиозен, това е култура, културата е винаги полезна. Както и четеното на Данте, например. ;)

Изчаването на теорията (защото все още това е само недоказана теория) за еволюцията не доказва нейната вярност. ;) По същия начин изучаването на религия в училище нито доказва нито ортича съществуването на Бог.

Просто обаче без познаване на християнството нито Елин Пелин, нито Йовков (да оставим за момент Данте) могат да бъдат разбрани.
Както без познаване и на християнсто и на ислям и на странната им смесица в Родопа не може да бъдат разбрани Дивите разкази на Хайтов.

Та ако вие мили родители не сте успяли да отворите за себе си вратата на разбирането на тази литература (и съответно поглед към света) не я затваряйте за своите деца поради собствения ви ограничен светоглед.

Едно познание и една култура никога не могат да бъдат вредни и излишни.

fred
25-09-2010, 19:07
Най малкото повечето религии, особено християнството, учат какво е добро и зло.Защото по критериите на ограниченото ни обществено мнение критериите са тотално объркани.Това се вижда ежедневно, културата ни и представата ни за света е гротескна и пошла.
ПП, даже Гоце : светеца: по телевизията сега се обяви, че религията може да ни помогне в духовната криза

AttilaSL
25-09-2010, 19:26
Нека не забравяме че религиите са създадени за да могат да се манипулират и управляват хората в онези времена.Колко хора са били избити заради религията:кръстоносни походи,инквизицията,втората световна,съвременният тероризъм и т.н.Има един много интересен филм: Zeitgeist (Духът на времето),малко манипулативен но много интересен филм,кара те да се замислиш наистина силно.

fred
25-09-2010, 20:15
Ами това е малко спорно за мен, че са създадени точно за това.По скоро, винаги се намира някой който да прави това, манупиларане и прочее.Причинато обаче е в човешката природа, масата винаги може да бъде манипулирана.Дали с религия, дали с политически доктрини, с каквото се сетиш.
Идеята ми, писал съм го и по горе, че и да нямаше религии човека пак щеше да манипулира друг човек с каквото му е под ръка

търтей
25-09-2010, 20:18
Ами това е малко спорно за мен, че са създадени точно за това.

Изобщо не е спорно.

Да, случва се да се използват за манипулиране (и то именно на хора, които не познават религията), но религията е създадена със съвсем друга цел.

AttilaSL
25-09-2010, 20:40
Може би,но аз вярвам точно в това,имам повърхностен поглед върху религиозната история,но не виждам нищо освен заговори,войни,предателства и страшни закани ако не слушкат.А на света е дала празни надежди и недоказани теории.Незнам като какъв да се опиша:вярвам в Господ,но не и в институциите които го представляват.

Ramsezsh
25-09-2010, 21:15
Да вземат да забранят маметатиката - има си математически гимназии, защо да пълнят главите на децата с уравнения.


Мда, ами спортните, там пък затъпяват, за да могат да тичат или да се борят примерно, никакво развите, па у нас накрая станат и мутри:whistle:

Пак стигнахме до "а вие що биете негрите"



Едно познание и една култура никога не могат да бъдат вредни и излишни.

С това съм съгласен. Само че, познанието и вижданията за истината, както ти самия казваш не трябва да се приемат за чиста монета, най-малкото защото не са доказани.
Както казах по-горе би било хубаво да се изучава да кажем история на религиите. Те наистина са фактор, който е играл огромна роля в историческото развите на целия свят. Но само толкова! Всичко в повече може да доведе до фанатизиране.
Говориш за християнство, за ислям, ама я попитай всичките тука желаещи да се изучава вероучение, дали са съгласни да се изучава исляма!?! Комай повечето искат да се проповядва православие. Това е което води до омраза към инакомислещия. Това ни дели после на такива и на онакива.

Ще цитирам колегата fred:


Разбира се, тия преподаватели трябва да бъдат под опеката и излъчени от официалните християнски у нас църкви-православна, католическа, арменска.Мохамеданството може да се преподава в някои райони, евентуално обаче, задължително заедно с християнството и отново да бъде под отговорността на официалните мохамедански власти у нас.


Това ни разделя, прави особено по простите и необразовани зависими от тия различия. Към това ли трябва да се стремим? Означава ли, тия които са под опеката на християнската църква, ще могат да четат Елин Пелин, Йовков и Данте, а другите ще четат Хайтов?

Fear
25-09-2010, 21:28
Означава ли, тия които са под опеката на християнската църква, ще могат да четат Елин Пелин, Йовков и Данте, а другите ще четат Хайтов?
Аааа, мен 'що ме няма в сравнението?!
Аз ще продължавам пък да си чета фантастичните книжки, 'щото съм прост и със слаба обща култура и хич не ми дреме за каквито и да било религии. :wow:

Иначе, много хубав пост, както и останалите ти такива. :choice:

А на този, който си мисли, че ми пука за форумния рейтинг и ми е оставил негативна оценка, но не му е стигнала доблестта да си напише ника, мога само да му предам много по-здрави. :hehehm:
Такива хора, които не смеят да ти кажат мнението си в очите, за мен не струват нищо! ;)
Не, че не се сещам кое жалко човече е това, мислещо се за нещо повече от другите. :)

Изненада Седларов - не си нещо повече от другите, а липсата ти на доблест означава точно обратното - низшо създанийце си. ;)

old alfist
25-09-2010, 21:44
Този спор е излишен - всеки си има мнение и само с приказки не става. Някои хора сами трябва да извървят определен път за да разберат за какво им говорят другите.

myato
25-09-2010, 22:53
Съвпадането на датите на някои празници и съвпадането на значението и посланието на тези празници няма нищо общо.
Да, по ред причини някои празници съвпадата като дати с езическите, но съдържанието им е съвършено различно. И ако някой твърди друго, явно му трябват доста уроци по вероучение, история на религиите и компаративно изучаване на религиите.

Домашното християнство и домашният ислям, които децата могат да научат в къщи в 98% от случаите са доста далече от истината.

Изучаването на религия не те прави религиозен, това е култура, културата е винаги полезна. Както и четеното на Данте, например. ;)

Изчаването на теорията (защото все още това е само недоказана теория) за еволюцията не доказва нейната вярност. ;) По същия начин изучаването на религия в училище нито доказва нито ортича съществуването на Бог.

Просто обаче без познаване на християнството нито Елин Пелин, нито Йовков (да оставим за момент Данте) могат да бъдат разбрани.
Както без познаване и на християнсто и на ислям и на странната им смесица в Родопа не може да бъдат разбрани Дивите разкази на Хайтов.

Та ако вие мили родители не сте успяли да отворите за себе си вратата на разбирането на тази литература (и съответно поглед към света) не я затваряйте за своите деца поради собствения ви ограничен светоглед.

Едно познание и една култура никога не могат да бъдат вредни и излишни.

Няма нищо случайно.В психологията на това му се казва заместване чрез наподобяване.
Християнстите празници и ритуали в съвременните църкви имат много малко общо с корените.Имформирайте се за Никейския събор и ще разберете за какво говоря.


Най малкото повечето религии, особено християнството, учат какво е добро и зло.Защото по критериите на ограниченото ни обществено мнение критериите са тотално объркани.Това се вижда ежедневно, културата ни и представата ни за света е гротескна и пошла.
ПП, даже Гоце : светеца: по телевизията сега се обяви, че религията може да ни помогне в духовната криза

Доброто и злото са въпрос на гледна точка.


Този спор е излишен - всеки си има мнение и само с приказки не става. Някои хора сами трябва да извървят определен път за да разберат за какво им говорят другите.

Аз ви разбирам.

fred
25-09-2010, 23:00
Доброто и злото са си добро и зло.Така например гледах ОФ на Карбовски, за тоя убиец с прякор-Момата.Е неговата гледна точка е че убийството не е зло, но това не значи че той е прав.Подобно беше изказването на Кобурга преди години-новия морал, няма нов и стар морал.Или има морал, или го няма.
Човешкото общество има ценностна система от векове, по-точно от хилядолетия.Тия неща са си вечни аксиоми,да ги наречем, независимо че има хора, които ги поставят под въпрос.
А и точно затова повечето основни религии, от най дълбока древност, до наши дни ги утвърждават.

търтей
25-09-2010, 23:15
На Първиоя вселенсик събор - Никейския, се определя датата на Великден и отделянето му от датата на еврейската пасха. Разликата е 14 дена.

Некси знам за какво говря. ;)

Важен е духът, не формата. Щото и дяволът чете Евангелието ;)

Ramsezsh
25-09-2010, 23:19
Човешкото общество има ценностна система от векове, по-точно от хилядолетия.Тия неща са си вечни аксиоми,да ги наречем, независимо че има хора, които ги поставят под въпрос.
А и точно затова повечето основни религии, от най дълбока древност, до наши дни ги утвърждават.

Да, наистина човешкото общество има ценностна система,която е утвърдена от хилядолетия. Само, че тя се култивира и предава в семейството чрез възпитанието.
Колкото до утвърждаването- да религиите проповядват същото, но то се забравя всеки път, когато е удобно. Май една от божите заповеди беше не убивай, а пък църквата бая хора е избила. Или е получила разрешение свише? Или е просто лицемерие?!?

koolio
25-09-2010, 23:21
Религията е била създадена с цел хората да си обяснят необяснимите неща и да вярват, че има някакъв висш разум над тях, нещо невидимо и необяснимо, но стоящо над материалните ценности. Т.е. нещо по-висше от еденье, пиенье и сгодни женици.

В съвременния свят на тотална (дез)информация религията не може да бъде това, което е била. Но за момента няма друг учение, което да възпитава моралните разбирания. Затова е важно хората още от малки да имат религиозна култура, дори да не стават силно религиозни.

BLUE1
25-09-2010, 23:32
Доброто и злото са си добро и зло.Така например гледах ОФ на Карбовски, за тоя убиец с прякор-Момата.Е неговата гледна точка е че убийството не е зло, но това не значи че той е прав.Подобно беше изказването на Кобурга преди години-новия морал, няма нов и стар морал.Или има морал, или го няма.
Човешкото общество има ценностна система от векове, по-точно от хилядолетия.Тия неща са си вечни аксиоми,да ги наречем, независимо че има хора, които ги поставят под въпрос.
А и точно затова повечето основни религии, от най дълбока древност, до наши дни ги утвърждават.

Не съм съгласен. Добро и зло са относителни понятия, т.е. няма нито добро, нито зло. Това за което един е добро за друг е точно обратното. Кой ще ми каже кое истината -никой, просто всеки ще представи неговата гледна точка.
А що се отнася за темата, не мога да приема, че ще има императивност по въпрос който засяга вярата или религията- нещата не се връзват. И пак ще повторя- Библията се изучава в средните класове, точно както каза търтея, защото много произведения ще останат неразбрани ако липсват тези познания. Съгласен съм, че религиозно възпитание трябва да има, но то не трябва да е в светското училище. Религията върши работа- страхът от Бога е необходим за някои слоеве на обществото.
Веднага ще дам пример за ползата от религията свързани косвено с професията ми. Комуните за наркозависими които са организирани на религиозна основа в католически държави или в ортодоксално християнски като Гърция имат процентно по-голям успех сред пациентите си, отколкото тези на религиозна основа в България. Изводите ги оставям на вас.


Много моля, някои колеги да си формулират определението за вяра и религия защото докато не го направят ще пишат откровени глупости.

търтей
25-09-2010, 23:43
И пак ще повторя- Библията се изучава в средните класове, точно както каза търтея, защото много произведения ще останат неразбрани ако липсват тези познания.

Да, ама кой преподава Библията? Даскалицата по литература? Или тази по физика?
При всичките му уважения, те просто няма как за са подготвени на ниво по проблематиката.

А юдаизъм или ислям преподават ли се? Ми как ще разберем съседа Моше и авера Хасан, като не знам в какво вярват? Как тогава искаме толерантност и разбирателство?

Ми как синът ви ще избере дали да е християнин, мюсюлманин, будист или атеист, като няма от къде да научи за приликите и разликите между тези учения?

Ramsezsh
25-09-2010, 23:46
Да, ама кой преподава Библията? Даскалицата по литература? Или тази по физика?
При всичките му уважения, те просто няма как за са подготвени на ниво по проблематиката.

А юдаизъм или ислям преподават ли се? Ми как ще разберем съседа Моше и авера Хасан, като не знам в какво вярват? Как тогава искаме толерантност и разбирателство?

Ми как синът ви ще избере дали да е християнин, мюсюлманин, будист или атеист, като няма от къде да научи за приликите и разликите между тези учения?


Е това се опитвам да кажа няколко пъти! Нека се познават (ама не само хвалбите), но не и да се проповядват.

BLUE1
25-09-2010, 23:58
Да, ама кой преподава Библията? Даскалицата по литература? Или тази по физика?
При всичките му уважения, те просто няма как за са подготвени на ниво по проблематиката.

А юдаизъм или ислям преподават ли се? Ми как ще разберем съседа Моше и авера Хасан, като не знам в какво вярват? Как тогава искаме толерантност и разбирателство?

Ми как синът ви ще избере дали да е християнин, мюсюлманин, будист или атеист, като няма от къде да научи за приликите и разликите между тези учения?

Ти какво ниво очакваш в средният курс на обучение, академично? Не подценявай даскалите, познавам истински такива. Естествено проблематиката е засегната до толкова до колкото да се разбере изучавана литература. Другите религии, основни прилики и разлики, възникване, са засегнати по същият начин. Очаква се синът ми да разбере какъв е по това какъв съм и аз. И ако аз и моето семейство е религиозно бих искал да го изпратя в неделното училище в църквата до нас. Само, че аз съм по -скоро християнин по традиция и не съм вярващ така, че не желая в училище синът ми да получава религиозно възпитание по задължение, което не означава, че религиите като носители на културни ценности не трябва да се изучават.

Ramsezsh
26-09-2010, 00:08
Май ще се стигне до единодушие тук!!!

търтей
26-09-2010, 00:18
Току виж да.
Та въпреки че даскалицата по литература може да преподава физика, некси предпочитам това да го прави физичката. Затова и като искам да чета Йовков, преди това искам да съм минал няколко урока по основи на християнството, ама не при даскалицата по химия. И да не стана по-добър християнин след това, със сигурност ще стана по-добър човек.


Нещата са навързани. Изобщо, последните физични теории толкова добре обясняват Бог, че направо е каво виц.
Да обвиняваме ралигията за избитите хора е точно толкова правилно, колкото да обвиняваме физиката за Хирошима и Нагасаки.

Не можем да премахнем 2000 години цивилизация, просто щото не вярваме в нея или не я познаваме.

Та затова и религия трябва да се учи в училище. Точно толкова насила, колкото и насила се учи химия или математика.

BLUE1
26-09-2010, 00:22
Току виж да.
Та въпреки че даскалицата по литература може да преподава физика, некси предпочитам това да го прави физичката. Затова и като искам да чета Йовков, преди това искам да съм минал няколко урока по основи на християнството, ама не при даскалицата по химия. И да не стана по-добър християнин след това, със сигурност ще стана по-добър човек.


Нещата са навързани. Изобщо, последните физични теории толкова добре обясняват Бог, че направо е каво виц.
Да обвиняваме ралигията за избитите хора е точно толкова правилно, колкото да обвиняваме физиката за Хирошима и Нагасаки.

Не можем да премахнем 2000 години цивилизация, просто щото не вярваме в нея или не я познаваме.

Та затова и религия трябва да се учи в училище. Точно толкова насила, колкото и насила се учи химия или математика.

Последно и спирам! Да се учи или да се проповядва?

търтей
26-09-2010, 00:25
Последно и спирам! Да се учи или да се проповядва?

Мисля бях ясен от самото начало. Учи. И то като минимум трите световни монотеистични религии.

Ramsezsh
26-09-2010, 00:27
Учи като история на повчето религии(въпреки, че някои смятат, че е полезно колкото изучаване на история на математиката)!

BLUE1
26-09-2010, 00:31
Мисля бях ясен от самото начало. Учи. И то като минимум трите световни монотеистични религии.

Този раздел няма модератор и темите са пълни с какви ли не словоблудства, та сигурно съм ти прескочил мнението, иначе с другото съм съгласен.

Fear
26-09-2010, 00:33
http://www.mopo.ca/uploaded_images/Bible-Warning-Label-702307.jpg
:hehehm:

Някакси, не ми се иска децата ми да изучават каквото и да било от тази "свята" книга. Както и от еквивалентите й в другите религии. ;)

търтей
26-09-2010, 00:37
Колега феар, това на снимката, всъщност е описание на реалния живот. Той също не е за деца, има хомосексуализъм, секс с животни, мадафакас, светещи гъби, неграмотни кретени, ет цетера.
Като цяло, ignonorance is bliss.

Fear
26-09-2010, 00:57
Ами, въпрос на гледна точка.
Ако трябва децата ми да учат за всички неща от живота, предпочтам да е от мен, а не от някаква "свята" книга, създадена само за да служи на определен кръг хора. ;)

Също така смятам, че разни основни неща, като "не убивай", "не кради" и т.н., могат да бъдат научени и без тоновете плява и пропаганда в същите тези "святи" книги.

В заключение - мнението ми е като на Ramsezsh.
Мястото на религиите е в учебниците по история. :)
Всякакви божества, чудеса, възкресения, ритуали, молитви и пр. глупости нямат място в 21ви век.

Pinky
26-09-2010, 03:36
Това някак щеше да звучи по-авторитетно, ако беше написано от някой запознат с това, което отрича.

Да кажем, че е излишно дете да минава по моите стъпки с беседите с попове и ислямски възпитаници, за да разбере идеите им. Независимо дали ще ги приеме или отрече. По-смислено е да се случи организирано. Е, да, това предполага интелигентни деца, но кой ли очаква такова нещо в днешно време.

ПП Аз цъкнах - глупости говориш, друже. По тази тема. Препоръчвам да се научиш как се пише нисш, все пак.

myato
26-09-2010, 11:13
На Първиоя вселенсик събор - Никейския, се определя датата на Великден и отделянето му от датата на еврейската пасха. Разликата е 14 дена.

Некси знам за какво говря. ;)

Важен е духът, не формата. Щото и дяволът чете Евангелието ;)

В Никея се е случило нещо много по-важно.Един Римски Император е институционализирал Християнството и е определил съдържанието на така наречената "свещена" литература,унищожавайки над 80% от фундаменталното Християнство.Същият в последствие разделя Империята между двете си синчета.
Не е ли Дяволът най-лъчезарния ангел?


Религията е била създадена с цел хората да си обяснят необяснимите неща и да вярват, че има някакъв висш разум над тях, нещо невидимо и необяснимо, но стоящо над материалните ценности. Т.е. нещо по-висше от еденье, пиенье и сгодни женици.

В съвременния свят на тотална (дез)информация религията не може да бъде това, което е била. Но за момента няма друг учение, което да възпитава моралните разбирания. Затова е важно хората още от малки да имат религиозна култура, дори да не стават силно религиозни.

Нянаме принципни различия.Проблемът е във формата.


Да, ама кой преподава Библията? Даскалицата по литература? Или тази по физика?
При всичките му уважения, те просто няма как за са подготвени на ниво по проблематиката.

А юдаизъм или ислям преподават ли се? Ми как ще разберем съседа Моше и авера Хасан, като не знам в какво вярват? Как тогава искаме толерантност и разбирателство?

Ми как синът ви ще избере дали да е християнин, мюсюлманин, будист или атеист, като няма от къде да научи за приликите и разликите между тези учения?

Аз предлагам да се преподава от учителите по Биология.
Със съседа Моше и авера Хасан се разбирам чудесно,защото проблемите им са като и на гол Иван,а не религиозни.Уважението към Човекът води до уважение и към вярванията му.Специално по отношение на Исляма,знанията ми са от разговори с колеги араби,познаващ вярата си и просветени хора,защото в България Исляма се втълпява без разбиране,а не се изучава.


Току виж да.
Та въпреки че даскалицата по литература може да преподава физика, некси предпочитам това да го прави физичката. Затова и като искам да чета Йовков, преди това искам да съм минал няколко урока по основи на християнството, ама не при даскалицата по химия. И да не стана по-добър християнин след това, със сигурност ще стана по-добър човек.


Нещата са навързани. Изобщо, последните физични теории толкова добре обясняват Бог, че направо е каво виц.
Да обвиняваме ралигията за избитите хора е точно толкова правилно, колкото да обвиняваме физиката за Хирошима и Нагасаки.

Не можем да премахнем 2000 години цивилизация, просто щото не вярваме в нея или не я познаваме.

Та затова и религия трябва да се учи в училище. Точно толкова насила, колкото и насила се учи химия или математика.

Който отрича историята е обречен да я повтаря.Аз не отричам религиите,а оспорвам формата.


Това някак щеше да звучи по-авторитетно, ако беше написано от някой запознат с това, което отрича.

Да кажем, че е излишно дете да минава по моите стъпки с беседите с попове и ислямски възпитаници, за да разбере идеите им. Независимо дали ще ги приеме или отрече. По-смислено е да се случи организирано. Е, да, това предполага интелигентни деца, но кой ли очаква такова нещо в днешно време.

ПП Аз цъкнах - глупости говориш, друже. По тази тема. Препоръчвам да се научиш как се пише нисш, все пак.

За съжаление,духовенството ни не познава вярата си.Единици са свещениците,множеството са просто попове.

Слав
26-09-2010, 11:35
Съвсем искрено си признавам, че не прочетох цялата тема, а само последните три страници.

Моето мнение по въпроса е следното - аз не вярвам в религията, нито в нейните проповеди, нито в ритуалите...даже ме отвращава цялата тази помпозност.
Обаче вярвам в бог. Ако мога така да се изразя. Не вярвам в нито една религия, в принципите и в убежденията й, но вярвам в бог.

И понеже прочетох едно абсурдно мнение по-назад - човек трябва да знае за всички възможни религиии на света, за да разбере какъв е...по-голяма глупост отдавна не бях прочитал...честно. Човек е такъв, какъвто е и не е необходимо да си избира между някакви опции какъв да бъде. Кой казва, че такива калъпи са необходими? Защо трябва да вкарваме съзнанието на децата си в някакви рамки? Защо просто не ги оставим сами да дотигнат до истината вместо да им пробутване постулати, в които трябва да вярват?

Кой от вас с чиста съвест може да каже кое е правилно и кое грешно в този случай? Един необременен от такива "покрустови калъпи" човек е много по-гъвкав и много по-разсъдлив. Да не говорим колко по-обективен е. И колкото и да не им се иска на някои хора (поддръжници на религията) няма как да не признаят, че единственото, което тя прави е да ограничава и сковава мислълта, показвайки кое е добро и кое не и то само защото някакви други хора са решили така. Понеже те мислят така и ти трябва така да мислиш и да вярваш (или са мислили така някога, когато е било нужно покорение на масите в угода на управляващите разбира се)...само на мен ли ми се струва абсурдно всичко това? :bangin: :prescription:


П.П. Покрустов калъп - идва от легенда за чудовище наречено Покруст. То канело гости и ги карало да лягат на неговия креват. Ако не били точно по мярка или им режело краката, за да се поберат, или ги разтягало, докато не заемат цялото легло.

sa6o_roman
26-09-2010, 11:41
Изобщо не е спорно.

Да, случва се да се използват за манипулиране (и то именно на хора, които не познават религията), но религията е създадена със съвсем друга цел.

По принцип религията като понятие - да, но трите основни са създадени точно с цел контрол на масите. Римокатолическия модел е папо-цезаризъм (или нещо такова), Папската власт е била най-силна през средновековието, всички са били подчинени на папата. Неслучайно този период се нарича "the dark ages", животът на христяните е бил изцяло контролиран, фанатизма е бил много по-страшен от яслямския в днешно време, който бива съден от западните държави (изградени и развити по христянските ценности, както каза). В действителност западните държави са развити, защото са "пренебрегнали" христянството. Вярно, че то е развило техните ценности в известна степен, но докато е траело средновековието в западна Европа, останлия свят е процъфтявал.

търтей
26-09-2010, 12:19
Специално по отношение на Исляма,знанията ми са от разговори с колеги араби,познаващ вярата си и просветени хора

Демек нищо не знаеш. Щото ако ти изобщо си чел цялата Библия поне веднъж, не и половин не са чели Корана, за сунната изобщо не споменавам.
Ако искаш можем да им организираме препитване.

:lol_sign:

Fear
26-09-2010, 12:59
Това някак щеше да звучи по-авторитетно, ако беше написано от някой запознат с това, което отрича.

Да кажем, че е излишно дете да минава по моите стъпки с беседите с попове и ислямски възпитаници, за да разбере идеите им. Независимо дали ще ги приеме или отрече. По-смислено е да се случи организирано. Е, да, това предполага интелигентни деца, но кой ли очаква такова нещо в днешно време.

ПП Аз цъкнах - глупости говориш, друже. По тази тема. Препоръчвам да се научиш как се пише нисш, все пак.
Достатъчно съм запознат братле, вярвай ми.
Глупости говоря от твоята гледна точка. Твое право си е да не искаш/да не можеш да ме разбереш. :)

От моята гледна точка въобще не са глупости. Заповядай в събота Спорко, да изясним точно как стоят нещата на :cheers:
Накратко, аз съм човек, който предпочита да гледа в бъдещето, вместо в миналото и за мен в бъдещето няма място за религии - това е. :)

BTW, "нисш" и "низш" ги водят дублети, като аз лично смятам че второто по-правилно, защото идва от "низък" в смисъл на "подъл/подмолен", а не от "нисък" в смисъл на недостатъчно висок.
Всъщност, според мен дори не са и дублетна форма, именно заради "ниСък" и "ниЗък", които са съвсем различни думи, ама да не се отплесваме.
Може и за граматика да поспорим в събота. ;)

Та, препоръчвам, преди да скачаш с обвинения, да проверяваш информацията. ;)

П.П.
Не смятах, че ти си оставил негативно мнение, сбъркал съм. :)
Следващият път си пиши ника, защото доколкото те познавам, не бих казал, че си го направил от страх или нещо такова, предполагам, просто си пропуснал. ;)

BLUE1
26-09-2010, 13:06
Демек нищо не знаеш. Щото ако ти изобщо си чел цялата Библия поне веднъж, не и половин не са чели Корана, за сунната изобщо не споменавам.
Ако искаш можем да им организираме препитване.

:lol_sign:

Ех Търтей......много си чел, но си и много арогантен, язък...

old alfist
26-09-2010, 14:09
Ех Търтей......много си чел, но си и много арогантен, язък...
Не ми се иска да коментираме Търтея, защото той си е пич, но когато държите да си възпитавате децата сами в това отношение трябва много да сте чели, прочетеното да ви е минало през главата и да се е пречуло през призмата на реалната днешна действителност.
За мен без да обиждам никой е признак на глупост някой да твърди, че е толкова вещ в духовната сфера.
Ако толкова ви е еня за децата оставете ги да научат нещо и коментирайте, дискотирайте, спорете с тях, вместо да ги ограничите само с вашите разбирания - може и вие да научите нещо.

Ramsezsh
26-09-2010, 15:00
Не ми се иска да коментираме Търтея, защото той си е пич, но когато държите да си възпитавате децата сами в това отношение трябва много да сте чели, прочетеното да ви е минало през главата и да се е пречуло през призмата на реалната днешна действителност.
За мен без да обиждам никой е признак на глупост някой да твърди, че е толкова вещ в духовната сфера.
Ако толкова ви е еня за децата оставете ги да научат нещо и коментирайте, дискотирайте, спорете с тях, вместо да ги ограничите само с вашите разбирания - може и вие да научите нещо.


Тая тема си плаче за заключване.
Само един последен въпрос. Ти съгласен ли си децата ти да изучават ислям, юдейство, будизъм ?

old alfist
26-09-2010, 16:03
Ти съгласен ли си децата ти да изучават ислям, юдейство, будизъм ?
Да - няма лошо да се научи за тях под формата на сравнение, докато се изучава християнството.
Нека не забряваме, че наученото по този предмет, няма да е повече като обем и задълбоченост отколкото по другите предмети - който го влече повече от предлаганото в училище да си се занимава отделно.
Децата трябва да знаят в общи линии какво съществува изобщо, но не само като историческа хронология - след това е въпрос на избор.

pavlin
26-09-2010, 16:11
Ех Търтей......много си чел, но си и много арогантен, язък...

Пък, дали наистина ги е чел ..........

Alfa Pilot
26-09-2010, 16:19
Учи като история на повчето религии(въпреки, че някои смятат, че е полезно колкото изучаване на история на математиката)!

И продължавам да го смятам, за не ме разбереш пак неправилно предложи какво трябва да се изучава в "История на религиите" според теб.

Ramsezsh
26-09-2010, 16:21
Да - няма лошо да се научи за тях под формата на сравнение, докато се изучава християнството.

Ето тук е голямото неразбиране! Докато се изучава християнството поне за мен значи да се изучава само християнството. Това пък от своя страна значи, че отново се опитваме да "ограничиме" само с нечии разбирания. Това е нещо, което не желая. Аз съм не съм християнин, аз съм АТЕИСТ, т.е. не желая децата ми да са насочвани и ограничавани изкуствено към християнството.
И още нещо, историята не е само историческа хронология!
Ето за тая свобода на избор говоря! За свободата да можеш да прецениш което е правилното от позицията на знанието за едното и другото, от позицията на своето разбиране за света, а не още като дете да ти напълнят главата с проповеди и след това да смяташ другите за "неверници", "гяури" и пр.
Преди време бях намерил един сайт(сега го търсих, но не го открих за съжаление), в който под формата на клипчета се водеха проповеди и се представяше вероучението. С това няма как да съм съгласен :nono:.


И продължавам да го смятам, за не ме разбереш пак неправилно предложи какво трябва да се изучава в "История на религиите" според теб.

Ами точно това "Историята на религиите". Без помпозни разкази на приказки, без проповеди.
А ти какво очакваш да се изучава ? Да се проповядва?!?

И още нямам отговор на въпроса - каква трябва да бъде ползата според теб?

Alfa Pilot
26-09-2010, 16:55
...

Под полза разбирам да научиш нещо съществено за дадения предмет, а в "История на религиите" предполагам на атеистите много им се иска да се изучава това:

Нека не забравяме че религиите са създадени за да могат да се манипулират и управляват хората в онези времена.Колко хора са били избити заради религията:кръстоносни походи,инквизицията,втората световна,съвременният тероризъм и т.н.Има един много интересен филм: Zeitgeist (Духът на времето),малко манипулативен но много интересен филм,кара те да се замислиш наистина силно.

Ramsezsh
26-09-2010, 16:59
Не ми отговаряш! Какво е същественото според теб?
Между другото колега, ти с горния си пост доказваш това, което казвам.


Под полза разбирам да научиш нещо съществено за дадения предмет, а в "История на религиите" предполагам на атеистите много им се иска да се изучава това:

Вече успя да ни разделиш на вярващи и неверници!!!!

Alfa Pilot
26-09-2010, 17:27
Не ми отговаряш! Какво е същественото според теб?
Между другото колега, ти с горния си пост доказваш това което казвам.



Вече успя да ни разделиш на вярващи и неверници!!!!

Никой не съм разделял, писах "атеисти" а много от хората в тази тема се определят точно като такива и предполагам меннието им за религията е като на atilasl.
Тъй като явно няма да ме разбереш, ще ти отговоря с един пример какво децата няма да научат в час "История на религиите" : Знаеш ли че Мойсей е заеквал, но въпреки това е успял да убеди фараона да изведе евреите от Египет.

Слав
26-09-2010, 17:27
Това, че много хора са избити заради религиите по принцип е толкова вярно, че няма как да бъде премълчано. (толкова много, че самата дума много е недостатъчна като изразно средство, но все пак да съм умерен)

И ако бъде премълчано, то е повече от манипулативно и естествено с цел. Ако ще се учи история е добре да се учи история, а не книжки написани в угода на някого и наречени история...ако ме разбирате правилно :)

Ramsezsh
26-09-2010, 17:38
Ами точно за това казвам, че на който му се учи и му се слушат проповеди - има си църкви, джамии и пр. заведения, където това се случва. Щом смяташ, че заекването на Мойсей е съществено - добре, това си е твое мнение.
Дали неверници, дали атеисти - няма никакво значение - разделяш ни на такива и на онакива. Това е квинт есенцията на това, което казвам.
За това хората са измислили Конституцията. За да не могат хора като теб да налагат възгледите си, морала си на останалите.

Fear
26-09-2010, 17:39
Това, че много хора са избити заради религиите по принцип е толкова вярно, че няма как да бъде премълчано. (толкова много, че самата дума много е недостатъчна като изразно средство, но все пак да съм умерен)

И ако бъде премълчано, то е повече от манипулативно и естествено с цел. Ако ще се учи история е добре да се учи история, а не книжки написани в угода на някого и наречени история...ако ме разбирате правилно :)
Mного правилно те разбирам. :)
А ето една статистика, взета директно от Библията:
http://www.cynical-c.com/archives/bloggraphics/godvsatan.jpg
:tooth:

Alfa Pilot
26-09-2010, 19:05
Ами точно за това казвам, че на който му се учи и му се слушат проповеди - има си църкви, джамии и пр. заведения, където това се случва. Щом смяташ, че заекването на Мойсей е съществено - добре, това си е твое мнение.
Дали неверници, дали атеисти - няма никакво значение - разделяш ни на такива и на онакива. Това е квинт есенцията на това, което казвам.
За това хората са измислили Конституцията. За да не могат хора като теб да налагат възгледите си, морала си на останалите.

Колега много дразнещо ми изопачавш думите, ако се упражняваш във водене на спор продължавай, моето мнение като цяло съвпада с това на търтей.

Ramsezsh
26-09-2010, 19:07
Колега, в нищо не се упражнявам. Изчети всичките ми постове и ще разбереш какво имам в предвид! А ако не - толкова по-зле.

myato
26-09-2010, 19:30
Демек нищо не знаеш. Щото ако ти изобщо си чел цялата Библия поне веднъж, не и половин не са чели Корана, за сунната изобщо не споменавам.
Ако искаш можем да им организираме препитване.

:lol_sign:
Съгласен съм с теб.Аз знам,че нищо не знам.Затова освен да чета,беседвам със знаещи.


Никой не съм разделял, писах "атеисти" а много от хората в тази тема се определят точно като такива и предполагам меннието им за религията е като на atilasl.
Тъй като явно няма да ме разбереш, ще ти отговоря с един пример какво децата няма да научат в час "История на религиите" : Знаеш ли че Мойсей е заеквал, но въпреки това е успял да убеди фараона да изведе евреите от Египет.

Съвременната Църква ме нарича агностик,а за средновековната бих бил гностик.И в двата случая враг.
Колкото до Мойсей,е и аз мога да убедя брат ми в много работи.

viki
26-09-2010, 20:23
Да - няма лошо да се научи за тях под формата на сравнение, докато се изучава християнството.
Нека не забряваме, че наученото по този предмет, няма да е повече като обем и задълбоченост отколкото по другите предмети - който го влече повече от предлаганото в училище да си се занимава отделно.
Децата трябва да знаят в общи линии какво съществува изобщо, но не само като историческа хронология - след това е въпрос на избор.
:clapping:


Току виж да.
Та въпреки че даскалицата по литература може да преподава физика, некси предпочитам това да го прави физичката. Затова и като искам да чета Йовков, преди това искам да съм минал няколко урока по основи на християнството, ама не при даскалицата по химия. И да не стана по-добър християнин след това, със сигурност ще стана по-добър човек.


Нещата са навързани. Изобщо, последните физични теории толкова добре обясняват Бог, че направо е каво виц.
Да обвиняваме ралигията за избитите хора е точно толкова правилно, колкото да обвиняваме физиката за Хирошима и Нагасаки.

Не можем да премахнем 2000 години цивилизация, просто щото не вярваме в нея или не я познаваме.

Та затова и религия трябва да се учи в училище. Точно толкова насила, колкото и насила се учи химия или математика.
Подкрепям 8-)
Сложните въпроси за Бога,душата,ума и човешкия живот-въпроси,с които се сблъсква всеки интелигентен и мислещ човек,биха намерили по-прост отговор,ако човек има широк спектър познания:)
Пророци са идвали в света през всяка епоха.Независимо коя е била тяхната страна или религия,посланието е било едно и също-е любов и хармония между хората:)Учението им никога не е имало за цел да създава нови религии,вероизповедания ,секти.Просто човек трябва да потърси и изучи внимателно,с непредубеден ум ,чисто духовното съдържание на тяхното послание :)

myato
26-09-2010, 20:37
Пророци са идвали в света през всяка епоха.Независимо коя е била тяхната страна или религия,посланието е било едно и също-е любов и хармония между хората:)Учението им никога не е имало за цел да създава нови религии,вероизповедания ,секти.Просто човек трябва да потърси и изучи внимателно,с непредубеден ум ,чисто духовното съдържание на тяхното послание :)

Ако всички осъзнаят именно това,религиозният проблем не би съществувал.
Щом всички са съгласни,че Бог е един,защо се опитват да го разделят на моя,твоя и т.н.
Точно защото никой няма да каже тази проста истина,аз не желая да догматизират беззащитното съзнание на децата.

Ramsezsh
26-09-2010, 20:48
аз не желая да догматизират беззащитното съзнание на децата.


изучи внимателно,с непредубеден ум ,чисто духовното съдържание на тяхното послание :)

Браво!!! Невероятно точно казано.

fred
26-09-2010, 20:50
А не е ли догма, това да отхвърляш директно едно обучение по вероучение, на базата, на това което са ти набили в главата? Същата работа.Кой ти казва, че другите неща, които може да научи и дете, а и възрастен в живота, по скоро на които ги учат също са догми.
Аз не ви казвам, че ако има вероучение, всички ще станат ангели.Но определено това е част от усъвършенстването на човека.
Отделно ви казах за сектите.ВИЖДАЛ съм хора, попаднали в лапите на секти, вие не знам дали сте виждали.НИТО един от тях, преди това не е чувал нещо за Библия и Господ, не е ходил в църква и т.н.Това е по тежко от наркоманията.Не знам има ли проучване, но в сектите у нас има всякакви-политици, полицаи, учители, каквото се сетите.Тия хора, в определен момент и ситуация може да ви очернята живота

Ramsezsh
26-09-2010, 21:33
Колега съгласен съм, че наркоманията и религиозния фанатизъм са страшни. Никой не отрича това. Мисля, че по-нагоре стигнахме и до извода, че е добре да се познават религиите, но не и да се проповядват в училище. Мястото за проповеди е специализирано - Църквата. Нямам нищо против това децата да са запознати със световните рилигии - във всички от тях има много ценни и добри идеи. Неведнъж споменах, че религията е културен паметник на миналото. А когато човек не познава миналото, лесно допуска същите грешки в бъдещето и настоящето.
Не съм съгласен обаче, че ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се направят всички деца християни! Когато имат познания, за хубавите и истинските неща във всички религии, както и за недостатъците им - нека сами да решат дали ще вярват в Христос, Алах, Буда или някой друг, или пък в себе си. Във вероучението се проповядва Християнство - това е причината, поради която казвам, че то не може да бъде задължително (даже в един по-горен пост те цитирах). Не може да бъде задължително защото предизвиква омраза. Защото предизвиква деленето на хората на християни (православни, католици, протестанти и пр.), мюсюлмани, юдеи, атести и пр! Познанията, за които говоря ги нарекох "История на религиите", въпреки че не всички разбраха какво имам в предвид. Това познание наистина задължително трябва да съществува и да се преподава. За другото, проповядавнето - само в църквата, там където му е мястото!
Колкото за това, че всичките сектанти не са чували за господ и библия - извинявай ама звучи несериозно. Аз самия не съм учил Вероучение, пък все още не съм станал сектант, а за да сме честни няма и начин да стане. Просто защото вярвам само в здравия разум. Ако твоята ваксина срещу сектите е православието - страхотно, радвам се за теб. Очевидно вярваш в това нещо. Недей да смяташ обаче, че твоята ваксина ще помогне и при мен и при моето семейство, защото просто няма как да стане. Недей да смяташ, че твоята вяра ще стане и моя!
Ако аз започна да сричам молитви, да се кръстя и да се кланям на икони и предмети ще стане нещо по-лошо - ще се превърна в лицемер.

Ramsezsh
26-09-2010, 21:34
Съжалявам поста ми се качи повторно!

mordohy
26-09-2010, 22:52
Рамзес, преди всичко друго, нека уточним няколко неща:
Първо аз деля религиите на два вида.
За първия казвам, по-добре такава, отколкото никаква и тука са православието, католицизма, ортодоксалния ислям, будизма и шинтоизма.
За втория казвам-по-добре никаква, отколкото такава. Това са различните християнски секти, радикалния ислям, вуду и другите оргистични култове.
Аз съм християнин, но не бих поверил часовете по вероучение нито на вманиачен поп, нито на тесногръд ходжа.
За друг представител не говоря, защото смятам, че това са основните религии в БГ и всичко друго е неуместно.
Мое мнение е, че преподавателите трябва да са шороко скроени, морални хора, които имат обширни познания и не да набиват догми в главите на учениците, а да ги запознават с историята и с основите на религията.
Така лека полека да им се създават пътечки към морала на човечеството.
Ама не се заблуждавайте!
Училището не може да свърши нашата работа като родители, а тя започва някъде там, когато носиш бъдещия ти наследник на конче и си му пъхнал едно знаменце със скъпите ни цветове, а той щастлив, обилно подмокря новия ти костюм!
Не подценявайте и децата!
13-18 годишните келеши изгониха иранския молла садист от джамията, дето биеше с метална пръчка невръстните момичета и си върнаха стария ходжа в джамията. Същите се обединиха със своите връстници от съседното градче християни и прочистиха региона от секти и гнусотии.
Разковничето е във възпитанието!
Поколения помаци и християни са живели в мир и зговор.Поколения бяха свикнали да празнуват заедно всички празници.
Поколения гледаха, как попа и ходжата опяват заедно всички загинали за свободата на градчето и поемаха тяхната молитва за Божията благословия!
Те имаха и сега имат респект от свещенника, независимо, че не е точно от тяхнатя вяра.
Или греша!
Точно от тяхната вяра е, а тя е една: Любов, толерантност, търпимост и вяра в бъдещето!
Те това е за мене модела, който трябва да следваме!
А вероучението си е хубаво нещо.
Точно като една много бяла, изпрана, изгладена и колосана риза.
Много е важно, какъв мърльо ще я облече!

fred
26-09-2010, 23:12
Съгласен съм с Мордохай, така е.
Колкото за другото-не казвам, че /Размес/трябва да станеш християнин, нито да се молиш и кръстиш, щом не искаш.
А за сектите-там се попада, когато човек е в дупка.Станало е нещо, чувстваш се самотен, изоставен, предаден, тъжен и т.н, примерно, има и други поводи, а има и хора, които отиват за пари и облаги.
То и наркотици има, но не всички са наркомани, но и тука, както при сектите по младите са по уязвими.

Ramsezsh
26-09-2010, 23:13
Мордохай, това което си написал в типичния ти стил е вярно. В по-голямата си чест е това, което се опитвам за кажа от самото начало - добродетелите се култивират и развиват в семейството чрез възпитанието. Не трябва да се абсолютизира някоя религия като абсолютно добро. Честно казано все ми е тая човека срещу мен какво изповядва, в какво вярва. Знам само аз в какво вярвам и е много тъпо, когато някой се опитва да ми наложи неговата. Вероучението, може да е много хубаво за едни и не толкова добро за други. То е добро да тези, които го искат, а не за тези които не го търсят. За тях, ако използвам твоето сравнение то ще бъде "Точно като една много бяла, изпрана, изгладена и колосана усмирителна риза".

fred
26-09-2010, 23:17
Да де, ама това семейство най често не може да създад тези условия, това е факт.Не че и вероучението ще премахне това с магическа пръчка, това са бавни процеси.
Но дълбоко грешиш с другото си твърдение, бъркаш усмиретелна риза със смирение и мъдрост, не че и това е лесно де.Ама става прекалено сложен разговор.А това никога не може да бъде постигнато с вероучение, това е просто един елементарен процес на познание, нищо друго.

Ramsezsh
26-09-2010, 23:27
Да де, ама това семейство най често не може да създад тези условия, това е факт.Не че и вероучението ще премахне това с магическа пръчка, това са бавни процеси.
Но дълбоко грешиш с другото си твърдение, бъркаш усмиретелна риза със смирение и мъдрост, не че и това е лесно де.Ама става прекалено сложен разговор.А това никога не може да бъде постигнато с вероучение, това е просто един елементарен процес на познание, нищо друго.

Не си ме разбрал, ама никак. Не казвам, че смирение и мъдрост и усмирителна риза е едно и също. Имам предвид, че когато нещо противоречи на моите възгледи и принципи и е наложено задължително, то ще е като усмирителна риза. То ще предизвика, точно обратното на смирение и мъдрост! Проумей това и ще разбереш какво имам предвид.
Отново ти казвам, дали си такъв или инакъв ми е се тая. Ако искаш да учиш нещо и да слушаш проповеди, нямам нищо против. Не ми пречи и ти обаче, а когато искаш да се наложи на мен и семейството ми тая усмирителна риза, за която говоря ми пречиш.
Сега достатъчно ясен ли съм?
А колкото до възпитанието - така ме наричаш невъзпитан все пак, а дори не ме познаваш!

koolio
26-09-2010, 23:35
След поста на Мордохай според мен няма какво да се добави! :clapping::clapping::clapping:

търтей
26-09-2010, 23:37
Вижте, преподаването на глупотевините на Дарвин, противоречи на моите познания по естествени науки. Ма няма лошо децата да чуят различна гледна точка.
Същото е и с вероуението. Никой не говори да идва дядо поп в училище като даскал. Неговата мисия е друга.
Но е хубаво децата да знаят какво точно е станало на Великден, защо съседчето Хасан през рамадана през деня не яде и пие, защо Авраам не е заклал сина си и други такива полезни неща.

Аз мога да науча децата си и на физика и на християнство примерно, ама не мисля че ще се справя по-добре от кадърен учител. Изобщо, училището е за това - да те учи и подготви за живота.

И пак да кажа, ралигията е точно толкова виновна за избити хора, колкото физиката за Хирошима и Нагасаки.

Чели ли сте "На изток от рая"? Ми тази прекрасна книга, от която всеки един от нас може да научи много нещо, е базирана на три стиха от Бибилята.

mordohy
27-09-2010, 00:22
Търтея каза нещата както ги виждам, но под друг ъгъл.
Почвам да разбирам Рамзес!
В един изсртел на посоки, бих казал, че му е омръзнало от агресивността, типично за протестанските секти в българия и маскиралите се такива , под формата на различни реклами , филми и правителствени програми, целящи да ни внушат техните "ценности" в опаковката на явна простотия.
Всичко това, омаловажаващо семеството и корените ни!

Ramsezsh
27-09-2010, 00:39
Мордохай,


Но е хубаво децата да знаят какво точно е станало на Великден, защо съседчето Хасан през рамадана през деня не яде и пие, защо Авраам не е заклал сина си и други такива полезни неща.


С това и аз съм напълно съгласен. Еденствено не съм съгласен, че това е вероучение. От това което изчетох под вероучение, комай повечко се разбира проповадване на Православие.
А за другото си прав.

Дойнов - книгата за съжаление не съм я чел, но ще се поправя!

търтей
27-09-2010, 00:46
http://chitanka.info/lib/text/5533

BLUE1
27-09-2010, 08:25
http://chitanka.info/lib/text/5533

За по ленивите предлагам да гледат поне филма http://www.zamunda.net/details.php?id=134579&hit=1
Разбира се, филмирането на книгата не може да пресъздаде изцяло и точно посланието и, но все пак е силен филм. Режисьор е Елия Казан (балканска душа- от гръцки произход е), а в главната роля е един малко познат, но страхотен за мен актьор Джеймс Дийн

fred
27-09-2010, 13:35
В тая насока препоръчвам и Казандзакис, напримре "Последното изкушение на Христос" /то пък заради него са го отлъчили от църквата например/ и "Христос отново разпнат".

---------- Post added at 05:35 ---------- Previous post was at 05:34 ----------


Не си ме разбрал, ама никак. Не казвам, че смирение и мъдрост и усмирителна риза е едно и също. Имам предвид, че когато нещо противоречи на моите възгледи и принципи и е наложено задължително, то ще е като усмирителна риза. То ще предизвика, точно обратното на смирение и мъдрост! Проумей това и ще разбереш какво имам предвид.
Отново ти казвам, дали си такъв или инакъв ми е се тая. Ако искаш да учиш нещо и да слушаш проповеди, нямам нищо против. Не ми пречи и ти обаче, а когато искаш да се наложи на мен и семейството ми тая усмирителна риза, за която говоря ми пречиш.
Сега достатъчно ясен ли съм?
А колкото до възпитанието - така ме наричаш невъзпитан все пак, а дори не ме познаваш!

Ако мислииш, че аз пък съм се загрижил за това какъв си също се лъжеш.И не мога да разбера каква е тая усмирителна риза, дето ти се мота в главата и я размахваш като флаг.Усмирителна риза ти налага здравната каса с ограничаване на направленията например.Там можеш да си съсредоточиш усилията.
Не помня къде съм те нарекъл невъзпитан, явно те гония парноя.
Не мисли, че стоя като патка и чакам нравоучения от попове по цял ден, тия представи които ти се мътят в главата са за религията са някакви пълни примитивизми и шаблони.А за преченето и ти можеш да ми пречиш, като представляваш тая част от обществото, която отбягва определени пък за мен ценности, разбра ли?Да те цитирам в твоя тон "Сега достъчно ясен ли съм?"Ако не ти харесва тоя пост се сети за поговорката-каквото повикало, такаво се обадило.

Ramsezsh
27-09-2010, 14:23
Колега, напротив поста ти ми хареса много. Той доказва това което говоря. Ще те цитирам :„А за преченето и ти можеш да ми пречиш, като ПРЕДСТАВЛЯВАШ тая част от обществото, която отбягва определени пък за мен ценности, разбра ли?” а ето това най-много доказва, това което казвам от самото начало.
Аз не налагам моите ценности на никого, не казвам че трябва да бъдат институционализирани и задължителни!
Колкото до усмирителната риза – определено не си разбрал какво имам предвид.
Съжалявам ако тона ми ти се е сторил груб, никъде целта ми не е била такава.
Ако смяташ, че несъгласието ми с твоето мнение е грубост – да много съм груб.


П.С. Аз приключвам - който ме разбрал, разбрал, който не нека ми се дразни че не искам да съм като него!

fred
27-09-2010, 14:34
Тона ти, го отнесох към намециза някакви мои /несъществуващи/ твърдения към теб, но както и да е.
Налагането на мнението не е свързано винаги с пряко прилагане на нещо.
А в тоя случай въобще няма и помен даже за прилагене на вероучение, има някакво си искане.Абстрактно.Ако въобще се стигне до там, с някаква ясна програма, тогава може да се коментира това какво е, полезно ли и, или не.
А тук си дискутираме дали има нужда от това, по принцип. Ясно е че ти си против, аз съм за, това е.В една нормална държва е така-едни са за нещо, други са против, трети не им дреме.Но държавата въвежда някакви правила и изисквания.

fashion.fun
27-09-2010, 15:30
Аз съм за вероучението по 2 причини. Първо защото учи децата на ценности, които в днешно времи им липсват,второ защото така поне ще знаят защо празнуваме Коледа (не заради подаръците). Но има много важно значение как и какво точно ще им се преподава и кой...Аз незнам поне досега свещенник да има педагогически опит, т.е. да се изучава такава специалност в семинарията.. Майка ми е учиталка и преди години, бяха въвели вероучение в училището, беше пожелание и не се преподаваше в училището, а ходеха в църквата. В смисъл инициативата бише на църквата по инициатива на свещенника,които се занимаваше и с благотворителност.Присъствала съм на един такъв "урок" свещенника наистина беше като учетел в смисъл, обесняваше на децата не само за христианстовото , а какво е добро и зло, защо не трябва да се лъже,уважение към родителите и т.н. Просто беше наистина добър човек и най-вече психолог, самите деца с интерес ходеха. Но за съжаление изгониха тоз свещенник от тази църква, разбира се заради финансови интереси и заради тази благотворителност,която той правеше. Но определено вероучението трябва да е пожелание, защото има много други религии и не можеш да задължиш някой да вярва в нещо..

Pinky
27-09-2010, 15:55
От позицията си на г-н Никой, забранявам на Фред и Рамзезсх да си разменят реплики тук, докато не се запознаят на среща на по бира в пипълсо в четвъртък. Подозирам, че ще се разберете за има-няма 15 минути, в условията на нормална комуникация очи в очи.

fred
27-09-2010, 16:13
От позицията си на г-н Никой, забранявам на Фред и Рамзезсх да си разменят реплики тук, докато не се запознаят на среща на по бира в пипълсо в четвъртък. Подозирам, че ще се разберете за има-няма 15 минути, в условията на нормална комуникация очи в очи.

Ок, натам клони работата:)ние се разбрахме, сега остава и на живо

търтей
27-09-2010, 16:21
Ок, натам клони работата:)ние се разбрахме, сега остава и на живо

Времето и мястото на срещата са известни.
Секунданти ще каните ли? :devil:

Ramsezsh
27-09-2010, 16:36
И аз така мисля :clap:

old alfist
27-09-2010, 17:33
Извикайте линейка и си сложете каски.

fred
27-09-2010, 19:32
Времето и мястото на срещата са известни.
Секунданти ще каните ли? :devil:

А, че то не може иначе, само оружие не е ясно, какво да изберем :cry:

Ramsezsh
27-09-2010, 20:05
А, че то не може иначе, само оружие не е ясно, какво да изберем :cry:

Аз мисля да кръстосаме халби.

fred
27-09-2010, 20:47
Аз мисля да кръстосаме халби.

Тe това се чудех, халби, вино или друго :innocent:

myato
27-09-2010, 20:52
Тe това се чудех, халби, вино или друго :innocent:

Вино и хлебец и ша съ причастите:crazy:

Edit: За грешниците вино и мръве,па после ша съ изповядвате.И да оставите колите шот ша има дръвце.

koolio
27-09-2010, 21:03
В Пипълсо с коли не се ходи ;).

Ramsezsh
27-09-2010, 21:06
В Пипълсо с коли не се ходи ;).

Или се ходи, ама с жълти!

търтей
27-09-2010, 21:40
Долни пиЕници, ощше алкохолисти.
Ни въ ли йе срамъ некси един вид шаиба
хахаха
:roll2:

mordohy
27-09-2010, 22:17
Баси и пияндурките!
Най-после разкрихте гнилата си същност и морален упадък!
Те за това сте против вероучението, защото то забранява кражбите на жени, къркането и безразборния секс!
Пълен отврат!
Най-малкото, до като намеря време и се присъединя към упадачната ви, лицемерна група!
К“ва бира , бе!?
Няма ли водка, уиски или направо ракия!

koolio
27-09-2010, 22:56
Баси и пияндурките!
Най-после разкрихте гнилата си същност и морален упадък!
Те за това сте против вероучението, защото то забранява кражбите на жени, къркането и безразборния секс!
Пълен отврат!
Най-малкото, до като намеря време и се присъединя към упадачната ви, лицемерна група!
К“ва бира , бе!?
Няма ли водка, уиски или направо ракия!


Че къв ти е проблемът да се присъединиш, то на теб ти е по-близо (или поне по-бързо) до Перник, отколкото на мен до Младост! :rockon:

mordohy
27-09-2010, 23:03
Ако не ми скъсват гъза от работа, тичам да си оправя алфата!
Ама имам още два дена по нея и ще е на писта.
после ще доизкусурявам нещата!
Бе и аз ще изокам някой ден!

myato
28-09-2010, 00:08
... и пьяницы с глазами кроликов ин вино веритас кричат...:popesmiley::devil::priest::roll2:

old alfist
28-09-2010, 00:33
... и пьяницы с глазами кроликов ин вино веритас кричат...:popesmiley::devil::priest::roll2:
И пияниците с кръвясали очи за истинско вино реват - това е буквалния превод, а преносния всеки да си тълкува.

mordohy
28-09-2010, 00:35
... и пьяницы с глазами кроликов ин вино веритас кричат...:popesmiley::devil::priest::roll2:
Те за това ви обичам!
Нафтовия печкар ми цитира Пушкин!
Те такива сме си
Ха му кажи, че е омазан мърльо!
Имам съмнения за Есенин, ама не съм сигурен !
Абе подличко се оправдажвам.

myato
28-09-2010, 00:39
Не колега.Превежда се: и пияници с кръвясали очи реват-истината е във виното.

---------- Post added at 00:39 ---------- Previous post was at 00:37 ----------


Те за това ви обичам!
Нафтовия печкар ми цитира Пушкин!
Те такива сме си
Ха му кажи, че е омазан мърльо!
Имам съмнения за Есенин, ама не съм сигурен !
Абе подличко се оправдажвам.

Какво да се прави?Стара школа...:lol:

old alfist
28-09-2010, 00:41
Не колега.Превежда се: и пияници с кръвясали очи реват-истината е във виното.
Карай - щом не е бира всичко друго няма значение.

Ramsezsh
28-09-2010, 00:44
... и пьяницы с глазами кроликов ин вино веритас кричат...:popesmiley::devil::priest::roll2:

Абе, така ще излезе, че почти седмица спориме само да се напиеме! Та в тоя ред на мисли, какъв е следващия спор, че другата седмица....пак ще трабва да изглаждаме форумни несъгласия.

myato
28-09-2010, 00:45
Вино - кръвта Господна.
Хляб - телото/тялото/ Господне.

mordohy
28-09-2010, 00:47
Баси и бързаците сте!
Браво!

old alfist
28-09-2010, 00:51
Наздраве и на модераторите по случай заключване на темата.

mordohy
28-09-2010, 01:54
Да ама няма такъв!
На самотек сме!:sad:

myato
28-09-2010, 08:59
Наздраве и на модераторите по случай заключване на темата.

Аз мисля първо да се преброим.

old alfist
28-09-2010, 21:12
Аз мисля първо да се преброим.
Защо не - да го направим, но резултатът е предизвестен.

myato
28-09-2010, 21:59
Защо не - да го направим, но резултатът е предизвестен.

Що да е предизвестен?Аз не съм Цецка Цачева и да твърдя,че няма нужда да се чуе мнението на народа.Аз съм отворен за всякакви мнения.

old alfist
28-09-2010, 22:07
Що да е предизвестен?Аз не съм Цецка Цачева и да твърдя,че няма нужда да се чуе мнението на народа.Аз съм отворен за всякакви мнения.
Прочетохме доста мнения - остава да видим и тези на колегите които не са писали, а гласуват.

fred
28-09-2010, 22:33
:drunk:Както казва дядо Матейко в разказа на Ел.Пелин, щом има кръчми, само в ада, там ще ходя /сега видях, че се са се изказали благи мнения, отнсно алкохола /

Коки
04-10-2010, 12:57
Аз имам един, два въпроса, към тия, които са против
1.Какво празнувате на Цветница, Коледа и Велик ден?
2.Празнувате ли Рамазан байрама, деня на Тангра да речем или или някакъв друг празник от тоя сорт, например дерете котки по новолуние или принасяте жертви на идоли някакви?

Цветница не празнувам, по-скоро може някой имен ден да отпразнувам на този ден. На Коледа празнувам раждането на Спасителя, а на Великден - възкресението му, което всъщност завършва мисията му, а именно да донесе вечен живот за грешниците, които повярват в него. Другите изброени не ги празнувам. И обърни внимание:

1. Коледа и Великден празнувам, защото моето семейство ги празнува дори когато това, меко казано, не се толерираше от режима. Не смятам, че вероучението ще помогне тези празници да се почитат повече.

2. Дал съм моя отговор, което не означава, че имам нещо против хората да си празнуват Рамазан байрама.

Сега нека аз ви попитам нещо двамата с Търтея, както и останалите защитници на вероучението:

1. Не е ли вярно, че макар и да има алтернативни теории, в повечето науки, които се изучават като предмети в училище съществува някакъв консенсус, някакви общоприети постулати?

2. Може ли същото да се каже за религиите?

---------- Post added at 12:57 ---------- Previous post was at 12:39 ----------


Вижте, преподаването на глупотевините на Дарвин, противоречи на моите познания по естествени науки. Ма няма лошо децата да чуят различна гледна точка.
Същото е и с вероуението...

Не е същото. Всеки има право да си избере религия, респективно родителите имат право да изберат за децата си. В религиите няма консенсус коя е правилна и коя - грешна, затова трябва да има толерантност.

В науката има различни теории спорове и т.н. например дали токът тече от ляво на дясно или обратното, и как точно се движат електроните в проводника. Само че това ме боли *** как е, важното е, че детето все пак ще научи, че не тре'а се пипа оголен кабел с 220 волта напрежение.


...Но е хубаво децата да знаят какво точно е станало на Великден, защо съседчето Хасан през рамадана през деня не яде и пие, защо Авраам не е заклал сина си и други такива полезни неща...

Синът ми знае какво е станало на Великден, защото аз съм му казал, както на мен - баща ми, на него - майка му и т.н. И така трябва да си остане - ценностите се предават в семейството.

А тая история с Авраам и сина му подлежи на препоръчителен родителски контрол - не се препоръчва за лица под 18 години.


Аз мога да науча децата си и на физика и на християнство примерно, ама не мисля че ще се справя по-добре от кадърен учител...

Физиката е сложна, а религията е достъпна и за най-неуките. Във физиката се менят теории, излизат нови открития и т.н. и това става изключително бързо - замисли се какво се е случило с физиката само през последния век. Християнството, както и другите големи религии си остават същите от много векове насам.

търтей
04-10-2010, 17:56
Коки, като никога си много неправ, ама не ми се пише :)

fred
04-10-2010, 18:20
И аз мисля като Търтея, ама наистина на тоя етап няма смисъл да се спори явно, тия неща бавно узряват, я да пием по едно и наздраве, не се косете

bios_rage
04-10-2010, 18:33
Абе хора, какво вероучение би гони. То нищо не ни е наред, а вие искате да промивате мозъците на децата?! Ако искате истинско вероучение то по-добре да се учи в часа нащо за пройзходът ни (било то вследствие на по-висша сила), а не специално за библията, защото тези книги* (ако някой от вас ги е чел) са само басни и празни приказки за подчиняване на народа и масов контрол.

*Имам предвид Библия, Коран и т.н. , а не само библията (не обиждам никой)

търтей
04-10-2010, 18:36
пройзходът

В тая дума не го бях срещал любимото ми и кратко, благодаря. Научих нещо ново днес.

fred
04-10-2010, 18:38
пройзходът


Пройзходът на видовете, това Ленин го е измисли и описал :)
А и Капиталът не е лошо да четат, ама и това не могат и той е сложен за разбиране, по лесно е вестник Труд да се прочете например.Кои книги не са басни, то въобще какво значи промит мозък, този, който вече има представа за нещо ,без да го познава не е промит значи?Нищо че Библията е написана преди да се основе България и е най четената книга в света и днес, чудно ли е е на някой?
Интересно как Паскал и Нютон и още много учени от старо и ново време, освен, че са били с "промити мозъци", са били и по умни от всички нас тука, Обама призова наскоро, че САЩ трябва да се обърнат към Бог, това е пътя, ма и той е прост и негър, нищо че е завършил Харвард, както и ние :cry::birth1:А ние сме си умни, имаме средна заплата от 400 лева, избираме я Царя, я пъдаря,слушаме чалги и ходим по врачки, знаем че ходжите развалят магии и т.н-.Знаем, че Костов е най голямата злина на България и че баба Ванга е велика, а отделно наричаме държавата си Абсурдистан...супер сме

Ramsezsh
04-10-2010, 19:30
А ние сме си умни, имаме средна заплата от 400 лева, избираме я Царя, я пъдаря,слушаме чалги и ходим по врачки, знаем че ходжите развалят магии и т.н-.Знаем, че Костов е най голямата злина на България и че баба Ванга е велика, а отделно наричаме държавата си Абсурдистан...супер сме

Да не почваме спора отново, но изучаването на християнството няма да промени нито заплатите, нито ходетено по ходжи, нито мнението, че Ванга е велика нито нещо друго.

търтей
04-10-2010, 19:34
Да не почваме спора отново, но изучаването на християнството няма да промени нито заплатите, нито ходетено по ходжи, нито мнението, че Ванга е велика нито нещо друго.

Всъщност ще го промени. У нас християнските ценности са силно пренебрегвани, в сравнение с Полша например. Ма те никак не са зле.

И полякините стават (докъмто 23, ма тва е заради водката от компири) :notify:

Ramsezsh
04-10-2010, 19:40
Всъщност ще го промени. У нас християнските ценности са силно пренебрегвани, в сравнение с Полша например. Ма те никак не са зле.

И полякините стават (докъмто 23, ма тва е заради водката от компири) :notify:
Ха замисли се защо суеверията не са се изкоренили в представите на българите в продължение на векове - в условието не просто на Вероучение, ами и на съзнателно изучаване на християнството и слушане на проповеди. По въпроса за Ванга - тя и църква си построи, която при това не е по канона, а пък там има попове!?!
Целия шум около Вероучението дойде от желанието на българската православна църква да разшири пазарния си дял, така да се каже. И то "пазарния" в чисто икономически аспект.

fred
04-10-2010, 19:44
Да не почваме спора отново, но изучаването на християнството няма да промени нито заплатите, нито ходетено по ходжи, нито мнението, че Ванга е велика нито нещо друго.

Напротив, ама става бавно, време трябва, във всеки случай подчертавам дебело, няма Европейска цивилизация и такава, която произхожда от нея, в която да няма вековната мая на вярата, с всичките + и -. Всъщност няма велика цивилизация без религия.
ма да де спорим де

търтей
04-10-2010, 19:44
Че идеята е насрана от сега и допълнително ще се осере ти го казах в четвъртък.
Въпреки това тя е добра.
Ама в България хубавите неща стават трудно и често добрите идеи са силно опорочени.

Суеверия има навсякъде, въпросът е да се познава нещо повече от тях. Пък последните 50 години някой насилствено се опитваше да пречи на нормалното християнство. Затова и в св. Синод има агенти на ДС. Яката ралта.

Проблемът ни е, че оставихме преходът да бъде извършен от едни служби, а не от нормалните хора (колкото и малко нормални да има).

fred
04-10-2010, 19:49
И Жельо е казвал умни неща, едното от тях, е че пътя към демокрацията е по два начина:
-Бърз, чрез диктатура
-Бавен, по еволюционен начин един вид де, то у нас друг е невъзможен.Нито има свястни военни, нито и да има, биха осъществили нещо, а отделно, тоя е и по кървав.
Така или иначе това е ситуацията в която живеем.Ще минат години и това ще бъде един миг от историята.

Ramsezsh
04-10-2010, 20:05
Хайде да не започваме от начало.
Да суеверия има - ама там където се възпитават. Много интересно защо аз и хората около мен, които не вярваме в приказките на тоя и она не вярваме и в разните суеверия - уруки, врачки и пр. Много интересно, защо (поне сред хората които познавам) тези, които варват в суеверия са и най-силно религиозни и вярващи?!? По нагоре го бях писал - всякакъв подобен род идеи прави по-простите силно зависими от тях. Т.е. според вас трябва да институционализираме такава зависимост?!?


Всъщност няма велика цивилизация без религия.
Нека нашата религия да е здравия разум, а не отживелици!
И нека всеки сам да определи, коя е неговата "религия"!

Целия спор е безсмислен!

fred
04-10-2010, 20:20
Спора е безмислен, ок, ама нали си чувал, сънят на разума ражда чудовища, какво е това здрав разум?
Айде да я спирам поне с теб :) На тоя етап сме ясни един за друг.

Ramsezsh
04-10-2010, 20:25
Чудовища, фанатици - всичко е въпрос на гледна точка!

Спираме!

fred
04-10-2010, 20:30
Мда, Хитлер и Сталин са ангелчета, аз лично ги определям, като чудовища, но и двамата са преследвали църквата с избивания и т.н.
Има една такава серия графики от Гоийя, около 80 и тн.използвам названието и Сънят.....
Ок, спираме само Левски :devil:-майтап

Ramsezsh
04-10-2010, 21:08
Мда, Хитлер и Сталин са ангелчета, аз лично ги определям, като чудовища, но и двамата са преследвали църквата с избивания и т.н.
Има една такава серия графики от Гоийя, около 80 и тн.използвам названието и Сънят.....
Ок, спираме само Левски :devil:-майтап

Да в тоя ред на мисли - църквата никого не е убила, не е преследвала, не е горила на клади !?! Това имах предвид като казах "фанатици".

myato
04-10-2010, 21:22
Пак сте набрали инерция:clap:

Пройзходът на видовете, това Ленин го е измисли и описал :)
А и Капиталът не е лошо да четат.........................................Кои книги не са басни, то въобще какво значи промит мозък, този, който вече има представа за нещо ,без да го познава не е промит значи?Нищо че Библията е написана преди да се основе България и е най четената книга в света и днес, чудно ли е е на някой?
Интересно как Паскал и Нютон и още много учени от старо и ново време, освен, че са били с "промити мозъци", са били и по умни от всички нас тука, Обама призова наскоро, че САЩ трябва да се обърнат към Бог, това е пътя, ма и той е прост и негър, нищо че е завършил Харвард, както и ние :cry::birth1:А ние сме си умни, имаме средна заплата от 400 лева, избираме я Царя, я пъдаря,слушаме чалги и ходим по врачки, знаем че ходжите развалят магии и т.н-.Знаем, че Костов е най голямата злина на България и че баба Ванга е велика, а отделно наричаме държавата си Абсурдистан...супер сме

"Произходът на видовете" е творение на "другаря" Дарвин,нищо че другаря Ленин го е цитирал както му е удобно.
"Капиталът" е много полезно четиво,но не е за всеки.
Книгите са художествена измислица.На другите им се казва учебници,справочници и т.н.
Библията е преработен сборник на митове и легенди или ако искате научната фантастика на времето си.За това е и бестсейлър.
От гледна точка на теорията за циклите,в древните религии е съхранено знанието на предходен цикъл,но благодарение на дървени глави и узорпатори сме го загубили и сега го намираме отново.За това няма нищо странно,че просветените хора от миналото са и религиозни реформатори.
Призивът на Обама за връщане към религията няма нищо общо с вярата.Неговият подтекст е съвсем друг и не е обект на този разговор.
Приказките,колко е умен народът са за устата на политиците.Реалността е описана в стиха:
Народът - прост.
Животът - тежък,скучен...


Всъщност ще го промени. У нас християнските ценности са силно пренебрегвани, в сравнение с Полша например. Ма те никак не са зле.

И полякините стават (докъмто 23, ма тва е заради водката от компири) :notify:

Какви Християнски ценности?Я се сети какви ги вършиха покрай една скорошна самолетна катастрофа.Накратко - вадиха си очите.Големи християни,няма що.


Ха замисли се защо суеверията не са се изкоренили в представите на българите в продължение на векове - в условието не просто на Вероучение, ами и на съзнателно изучаване на християнството и слушане на проповеди. По въпроса за Ванга - тя и църква си построи, която при това не е по канона, а пък там има попове!?!
Целия шум около Вероучението дойде от желанието на българската православна църква да разшири пазарния си дял, така да се каже. И то "пазарния" в чисто икономически аспект.

С края на поста удари десятка:big_bow_down:


И Жельо е казвал умни неща, едното от тях, е че пътя към демокрацията е по два начина:
-Бърз, чрез диктатура
-Бавен, по еволюционен начин един вид де, то у нас друг е невъзможен.Нито има свястни военни, нито и да има, биха осъществили нещо, а отделно, тоя е и по кървав.
Така или иначе това е ситуацията в която живеем.Ще минат години и това ще бъде един миг от историята.

Тоя преписвач - я стига.
Демокрация в съвременния свят не съществува.


Мда, Хитлер и Сталин са ангелчета, аз лично ги определям, като чудовища, но и двамата са преследвали църквата с избивания и т.н.
Има една такава серия графики от Гоийя, около 80 и тн.използвам названието и Сънят.....
Ок, спираме само Левски :devil:-майтап

Поредният пример за религиозна непримиримост.

old alfist
04-10-2010, 22:18
Гледам, голяма щоу се вихри, но все пак искам да напомня на едната страна, която смята, че само от семейството могат да се придобият ценности, че единствено в православието за да бъдеш свещенник трябва да си семеен, така, че както истинското православие е тясно свързано със семейството, така и семейството трябва да е свързано с православието.

търтей
04-10-2010, 22:23
Гледам, голяма щоу се вихри, но все пак искам да напомня на едната страна, която смята, че само от семейството могат да се придобият ценности, че единствено в православието за да бъдеш свещенник трябва да си семеен, така, че както истинското православие е тясно свързано със семейството, така и семейството трябва да е свързано с православието.

Брей, едни път да напишеш нещо яко без спам.
Евала :)

fred
04-10-2010, 22:26
Да в тоя ред на мисли - църквата никого не е убила, не е преследвала, не е горила на клади !?! Това имах предвид като казах "фанатици".

Църквата е название на една институция, в която решения взимат хората, същото е и държавата, е да премахнем ли държвата?

myato
04-10-2010, 22:29
Гледам, голяма щоу се вихри, но все пак искам да напомня на едната страна, която смята, че само от семейството могат да се придобият ценности, че единствено в православието за да бъдеш свещенник трябва да си семеен, така, че както истинското православие е тясно свързано със семейството, така и семейството трябва да е свързано с православието.

А нещо по въпросът с "черното" духовенство?

fred
04-10-2010, 22:29
Пак сте набрали инерция:clap:


"Произходът на видовете" е творение на "другаря" Дарвин,нищо че другаря Ленин го е цитирал както му е удобно.
"Капиталът" е много полезно четиво,но не е за всеки.
Книгите са художествена измислица.На другите им се казва учебници,справочници и т.н.
Библията е преработен сборник на митове и легенди или ако искате научната фантастика на времето си.За това е и бестсейлър.
От гледна точка на теорията за циклите,в древните религии е съхранено знанието на предходен цикъл,но благодарение на дървени глави и узорпатори сме го загубили и сега го намираме отново.За това няма нищо странно,че просветените хора от миналото са и религиозни реформатори.
Призивът на Обама за връщане към религията няма нищо общо с вярата.Неговият подтекст е съвсем друг и не е обект на този разговор.
Приказките,колко е умен народът са за устата на политиците.Реалността е описана в стиха:
Народът - прост.
Животът - тежък,скучен...



Какви Християнски ценности?Я се сети какви ги вършиха покрай една скорошна самолетна катастрофа.Накратко - вадиха си очите.Големи християни,няма що.
Демокрация в съвременния свят не съществува.

Поредният пример за религиозна непримиримост.

Е от майтап не разбирате, трудът на Дарвин е ПРОИЗХОД, а виж каква дума е цитирал Търтея, от поста на колегата
А с края за религиозната нетърпимост, това е просто факт,относно чудовищата, които не вярват в нещо над себе си и се възприемат на практика, като богове.
Християнските ценности не са виновни, за това, което правят хората.Ако хората бяха съвършенни, нямаше да има нужда от тях, това е като една цел.
А демокрацията е нещо относително, не знам кога е съществувала в миналото според теб, в по добър вид от сеганшния,но в наши дни е най развитата форма в човешката история.Тя естествено не е идеална, ама нали знаеш изказването на Чърчил по въпроса.
Това е накратко, щото и дълго да е, пак ще си пишем безкрай :)

търтей
04-10-2010, 22:29
Църквата е название на една институция, в която решения взимат хората, същото е и държавата, е да премахнем ли държвата?

Псолютно си прав :Topic-is-closed-bg:

Fear
04-10-2010, 22:31
Псолютно си прав :Topic-is-closed-bg:
Mи да вземат тогава и държавните решения да се правят на базата на провидения или знаци от всевишния... :hehehm:
Поне бързо ще стигнем до закриване на държавата, без да се налага да се мъчим дълго. :D

fred
04-10-2010, 22:37
Mи да вземат тогава и държавните решения да се правят на базата на провидения или знаци от всевишния... :hehehm:
Поне бързо ще стигнем до закриване на държавата, без да се налага да се мъчим дълго. :D
Че как се взимат според теб?50 години комунизъм бяха само на знаци от всевишния, Москва демек и виж резултата,

търтей
04-10-2010, 22:37
Mи да вземат тогава и държавните решения да се правят на базата на провидения или знаци от всевишния... :hehehm:


Айде сега кажи как се взимат държавните решения, ако не именно по този начин? ;) :notify:

ПП Леле, писали сме заедно с Фред

old alfist
04-10-2010, 22:40
А нещо по въпросът с "черното" духовенство?
За съжаление се самозабравят голяма част от духовниците и забряват, че това е призвание, а не професия, вследствие, на което използват вярата и доверието на хората и стават големи извращения.
Точно тук е ролята на предварителната подготовка, за да не изпадат хората в крайности и да не се откъсват от реалната заобикаляща действителност, хвърчайки само в небесата.

Fear
04-10-2010, 22:41
Айде сега кажи как се взимат държавните решения, ако не именно по този начин? ;) :notify:

ПП Леле, писали сме заедно с Фред
E, в такъв случай като се огледате двамата с Фред, можете сами да си отговорите на въпроса, колко е правилен този метод. ;)
И касае и религията и държавното управление. С две думи - не струва. :hehehm:

Ramsezsh
04-10-2010, 22:46
Гледам, голяма щоу се вихри, но все пак искам да напомня на едната страна, която смята, че само от семейството могат да се придобият ценности, че единствено в православието за да бъдеш свещенник трябва да си семеен, така, че както истинското православие е тясно свързано със семейството, така и семейството трябва да е свързано с православието.

Защо!?! Ако твоето семейство е толкова обвързано с православието - браво. Моето не е и нежелае да е.
Отново се връщаме в самото начало. Че единствено в православието за да бъдеш свещенник трябва да си семеен, по никакъв начин не доказва, че ако не си християнин, семейството ти е лошо - просто не си християнин. Ако в очите на християните, да не си християнин си лош човек - това е друго нещо ;). Аз го наричам фанатизъм.



Църквата е название на една институция, в която решения взимат хората, същото е и държавата, е да премахнем ли държвата?

Те и Хитлер и Сталин са били хора! Също както и църквата са взимали решения и са затрили маса народ. Също както Църквата. И те, както църквата са се опитали да затрият всички инакомислещи. Нали!

---------- Post added at 22:46 ---------- Previous post was at 22:43 ----------


За съжаление се самозабравят голяма част от духовниците и забряват, че това е призвание, а не професия, вследствие, на което използват вярата и доверието на хората и стават големи извращения.
Точно тук е ролята на предварителната подготовка, за да не изпадат хората в крайности и да не се откъсват от реалната заобикаляща действителност, хвърчайки само в небесата.

Ей, аз свещеник със сигурност няма да ставам. Който иска има си църква.

old alfist
04-10-2010, 22:53
Колега, Ramsezsh избора е изцяло твой - ако се въведе задължително, може да намериш извинителни причини да не пускаш децата си в тези часове.

Ramsezsh
04-10-2010, 22:54
Е, за това не се плаша - малко е противоконституционно това нещо.

old alfist
04-10-2010, 22:58
Е, за това не се плаша - малко е противоконституционно това нещо.
Сега пък конституцията ти е виновна.

Ramsezsh
04-10-2010, 23:02
Сега пък конституцията ти е виновна.

Ни най-малко. Малко по-нагоре, съм я цитирал. Хубаво е човек да е запознат с тия текстове. Бих казал, че това трябва да се въведе като предмет в училище, че май много малко хора се замислят какво е закона и има ли той почва у нас. Ако трябва да цитирам Търтея: "некси знам за какво говоря".

old alfist
04-10-2010, 23:10
Ни най-малко. Малко по-нагоре, съм я цитирал. Хубаво е човек да е запознат с тия текстове. Бих казал, че това трябва да се въведе като предвет в училище, че май много малко хора се замислят какво е закона и има ли той почва у нас. Ако трябва да цитирам Търтея: "некси знам за какво говоря".
Идеалниат вариант е, че ако всички спазват християнските ценности няма да има нужда от закони, но това не може да стане, затова знай за тези ценности за да си имаш по-малко взимане-даване със силата на законите.

Ramsezsh
04-10-2010, 23:17
Идеалниат вариант е, че ако всички спазват християнските ценности няма да има нужда от закони, но това не може да стане, затова знай за тези ценности за да си имаш по-малко взимане-даване със силата на законите.

Идеален свят няма! Дотук с проповедите. Колкото до ценностите - моите не са ме сбласквали със закона, въпреки, че не съм християнин (и не желая да бъда).

mordohy
04-10-2010, 23:18
То некси и аз знам за какво говоря, ама нали се сещаш, че ако почне да се ограмотява стадото, то току-виж станало народ!

Fear
04-10-2010, 23:19
То некси и аз знам за какво говоря, ама нали се сещаш, че ако почне да се ограмотява стадото, то току-виж станало народ!
Ами така е - онези отгоре не искат грамотно стадо.
Дали чрез религия или други шашми, целта е една. ;)

Ramsezsh
04-10-2010, 23:20
То некси и аз знам за какво говоря, ама нали се сещаш, че ако почне да се ограмотява стадото, то току-виж станало народ!

Да, да се ограмотява е едно, а да му се проповядва е съвсем друго. Още повече пък задължително.

търтей
04-10-2010, 23:22
Ами така е - онези отгоре не искат грамотно стадо.
Дали чрез религия или други шашми, целта е една. ;)

Само дето религията всъщност ограмотява.
Това че била опиум за масите е шибана комунистическа инсинуация.

old alfist
04-10-2010, 23:28
Само дето религията всъщност ограмотява.
Това че била опиум за масите е шибана комунистическа инсинуация.
Ай, сега - пак го изби на комунизъм.

mordohy
04-10-2010, 23:30
Да, да се ограмотява е едно, а да му се проповядва е съвсем друго, още повече пък задължително.
Е то това са си две противоположности!
Ще ти дам и един друг жокер за размисъл.
По времето на комунизма, най-големия апокриф беше Капитала. У нас има само две издания. Едното още от Звено, та народа да види що е то комунизъм и после един много ограничен тираж. Всичко останало са извадки.
А кардинал Ришельо казва....
Талмуда и Кабала винаги са си били апокрифи.
Дори и Библията сега си е апокриф!!!
Има само едно издание на съвременен български и то в далечната 1991, но както се каза под протестанска егида.
А Константин-Кирил философ си остави кокалите във Ватикана, за да може племето българско да чете и слуша Божието слово на разбираем език.
Уж светец, канонизиран от църквата и обявен дори от Ватикана за закрилник на Европа, а пък...
Парадокси, парадокси...

търтей
04-10-2010, 23:48
Ай, сега - пак го изби на комунизъм.

Трябва ли да цитирам Въведение към приноса към критиката на Хегеловата философия на правото?
Да ти кажа ли кой е писал?
Да развия ли перцепцията на тази идея в социалистическия свят?

Ramsezsh
04-10-2010, 23:49
Е то това са си две противоположности!
Ще ти дам и един друг жокер за размисъл.
По времето на комунизма, най-големия апокриф беше Капитала. У нас има само две издания. Едното още от Звено, та народа да види що е то комунизъм и после един много ограничен тираж. Всичко останало са извадки.
А кардинал Ришельо казва....
Талмуда и Кабала винаги са си били апокрифи.
Дори и Библията сега си е апокриф!!!
Има само едно издание на съвременен български и то в далечната 1991, но както се каза под протестанска егида.
А Константин-Кирил философ си остави кокалите във Ватикана, за да може племето българско да чете и слуша Божието слово на разбираем език.
Уж светец, канонизиран от църквата и обявен дори от Ватикана за закрилник на Европа, а пък...
Парадокси, парадокси...

В тоя ред на мисли мога и да те допълня.
Точно преписването и превеждането на религиозната литература на разбираем език причина за възникването на една от най-големите ереси са средновековието - Богомилството. Възможността да четат и да разбират за какво иде реч, е докарала хората до момента в който се опитват да разсъждават дали всичко казано им от официалната власт и църква е истина.
Тук обаче спора изцяло се води от гледна точка на "християнството". Въобще не става дума за ограмотаване, извън православието. Става дума за "канализиране" на православието. Става дума за гарантиране на "пазарен дял" на патриаршията. Интересно ми е колко, от хората тук, които говорят за ограмотяване чрез вероучение за съгласни да се изучава ислям, или юдейство. Гарантирам, че не са много. Апокрифно, ще всичко "различно" от гледната точка на православната църква.
Ограмотяването е много полезно нещо! Но само и тогава, когато е доброволно и желано. Ако не, в пълна сила важи третия закон на Нютон, че всяко действие има равно по сила и обратно по действие противодействие.

old alfist
04-10-2010, 23:50
Трябва ли да цитирам Въведение към приноса към критиката на Хегеловата философия на правото?
Да ти кажа ли кой е писал?
Да развия ли перцепцията на тази идея в социалистическия свят?
Развий, я.

търтей
04-10-2010, 23:57
Развий, я.

Запознай се с това, за начало.
http://en.wikipedia.org/wiki/Communism_and_religion

Ако имаш въпроси вече може да дискутираме върху прочетеното ;)

old alfist
05-10-2010, 00:03
Запознай се с това, за начало.
http://en.wikipedia.org/wiki/Communism_and_religion

Ако имаш въпроси вече може да дискутираме върху прочетеното ;)
Приеми, че съм го прочел и продължи.

mordohy
05-10-2010, 00:04
Лично аз, бих даже настоявал да се изучава исляма там където населението е преимуществено мюсюлманско или по принцип, но както писах по-горе, не от съмнителни свещеници, а от подготвени светски учители.
Има разлика между запознаването с религията и талибанските бръщолевения.
Такъв например е опита в турските училища и университети.
На другия полюс са както Бранислав Нушич с часовете по вероучение, така и Островски с неговия Павка Корчагин, махорката, нафората и злия, всевластен поп в училище!