PDA

View Full Version : Музика в 155



tx3m
16-10-2010, 01:59
Здравейте. Поизчетох написаните теми тук, а и доста други в мрежата, но така и не ми стана ясно какво точно трябва да се направи, за да се получи качествен и хубав звук в колата. Самата тя е 155-ца. Както предполагам знаете има места за говорители в таблото и на кората под задния прозорец, а във вратите няма. В момента имам сд Alpine IDA-X300 ( http://www.online-bg.com/product_info.php?products_id=7537 ) . Преди известно време си смених наличните говорители в колата, който не бяха оригинални, с Херц. Предните мисля, че бяха HERTZ DCX-100 ( http://www.onlinetrading.bg/product/koaksialni-visokogovoriteli-hertz-dcx-100.html ) ,а задните HERTZ DCX-165 ( http://www.onlinetrading.bg/product/koaksialni-visokogovoriteli-hertz-dcx-165.html ). Мислех, че след тези неща всичко ще е супер, но... нещо не съм доволен. Предполагам просто не съм избрал подходящи говорители, но музиката се чува някак си.. не както трябва. Няма ниски, или ако ги има не звучат добре.
Другото което е, тъй като говорителите са сравнително нови, а и не разполагам с неограничени средства, не ми се иска да ги махам. И за това искам да попитам по-компетентните, дали е добра идея да си взема еднолентови говорители само за ниските, и дали е удачно да се монтират във вратите, било то предните или задните врати. И ако да, как да стане свързването към сд-то, и въобще каквото още е необходимо.
Друго нещо което ме интересува е за crossover-ите или филтри. Общо взето от прочетеното разбрах че се ползват, за да не позволяват към говорителя да преминават честоти, които той не може да понесе. При моя случай, не мисля че имам такива. Интересува ме дали трябва за всеки говорител да се сложи отделен филтър, какво точно да гледам за да разбера какъв филтър да сложа, и по какъв точно начин да ги свържа преди говорителя.
Третото нещо е, дали при евентуалното слагане на горепосочените говорители, ще е необходимо и използването на усилвател, и ако да как да го избера за да захранва говорителите в колата - какво точно да гледам, да търся, а също и ако можете да ми посочите някой примерен.
И искам само да кажа, че целта ми не е да имам супер зверска и мощна музика, просто искам да имам хубав чист звук, който да доставя удоволствие при слушане.
Благодаря ви предварително, и се надявам да можете да ми помогнете и да имате търпение да ми отговорите.

Kamen666
16-10-2010, 09:27
Колега,хубави ниски честоти без суб в багажника трудно ще докараш....не че неможе...но трябва мн пара.

tx3m
16-10-2010, 11:19
Значи да разбирам, че предлагаш този вариант. В такъв случай, можеш ли да ми препоръчаш нещо, що годе добро и на по приемлива цена, защото както казах бюджета ми е ограничен. И също пак да питам, дали е добра идея, усилвателя да е 4 канален, за да мога да включа и задната линия в него, или да си е само за субуфера?

Sergey_gigov
16-10-2010, 11:31
Здравей - от всичко прочетено разбрах , че си с Херц ДЦХ100 и ДЦХ165,свързани на Алпайн ,което не е чак толкова лоша комбинация и би трябвало да са що годе добре в диапазона 65-20000Хц ,АКО СА СФАЗИРАНИ ПРАВИЛНО де.
Провери първо сфазировката .
Иако е необходимо слагането на суб -пиши колко пари можеш да отделиш за това начинание

tx3m
16-10-2010, 15:34
Добре си разбрал. Специално за да съм сигурен, че всичко е както трябва ходих до специалисти по кар аудио, да ми ги проверят и всичко е наред.
Обаче, след отсъствие 4 месеца през лятото, сега задната лява е започнала да пращи, и не знам от какво може да е това.
А за парите... не съм решил колко точно, но от порядъка на 200-300лв. за усилвател и субуфер, което дори ми е много, но ще се преценява на място дето се казва. Ако може разбира се нещо що годе добро и за по-малко пари ще е още по добре де :)

VFTI
16-10-2010, 20:33
155 цата не става за озвучение....Казвам го от опит.

Отпред ти трябват едни компонентни говорители, като ще се наложи да изрежеш кората на 2те врати(Слагаш 13см.++)+ правилно разположение на пищялките и т.н.....Абе неприятна работа, ама кофти акустика има тая кола...

СУба е кофти, защото багажника е добре изолиран.

Това което бих направил на твое място е едно субче отзад 12" с усилвателче, експериментирай със ПОЗИЦИЯТА на говорителя, защото звучи по-много различен начин в този голям багажник....Отвори подлакътника и му махни пластмасата. Купи си едни филтри за предната и задната линия. Това е...С още 300-400лв. можеш да изкараш някакъв що-годен нормален звук, ама не очаквай чудеса...Както казах мен ме дразни 155цата с тия 10см. говорители на таблото...Слагал съм ДЛС, Фокал и т.н просто си трябват компонентни рязане на кори и т.н..

tx3m
17-10-2010, 02:43
Ами добре, но нека започнем от някъде. Като за начало, тъй като вече казах какви са ми говорителите, и също така споменах, че не съм много наясно, може ли да ми кажете, какви филтри да взема за предната линия и какви за задната(ако може да посочите примерни)? На всеки говорител ли трябва да има отделен филтър, или е друга процедурата? Как точно се свързва самия филтър, тъй като не съм разглеждал такова нещо до сега? Преди свързването им трябва ли да знам нещо друго?
Извинявам се за невежеството, и благодаря предварително на всеки, който се опитва да ме просветли малко в тази област :)

toki4a
17-10-2010, 12:26
и аз съм си мислил за изрезването на предните кори и си мисля ,че доста ще се подобри качеството на звука , и аз не гоня силната музика а качество! ,та викам да пробвам ,имам едни идеални 10 ки от рекстън ,имам и едни резервни кори така ,че направо сам ги бастисал!;)

emzo
18-10-2010, 17:10
От DCX ниски не чакай, те дори DSK за нищо не стават.
Е серията са друга песен вече.

AnastasKOSTOV-REX
20-10-2010, 02:41
155 цата не става за озвучение....Казвам го от опит.

Отпред ти трябват едни компонентни говорители, като ще се наложи да изрежеш кората на 2те врати(Слагаш 13см.++)+ правилно разположение на пищялките и т.н.....Абе неприятна работа, ама кофти акустика има тая кола...

СУба е кофти, защото багажника е добре изолиран.

Това което бих направил на твое място е едно субче отзад 12" с усилвателче, експериментирай със ПОЗИЦИЯТА на говорителя, защото звучи по-много различен начин в този голям багажник....Отвори подлакътника и му махни пластмасата. Купи си едни филтри за предната и задната линия. Това е...С още 300-400лв. можеш да изкараш някакъв що-годен нормален звук, ама не очаквай чудеса...Както казах мен ме дразни 155цата с тия 10см. говорители на таблото...Слагал съм ДЛС, Фокал и т.н просто си трябват компонентни рязане на кори и т.н..
155 не става за музика .. да .. да!
И бас няма ... ми!?
Позицията е само една - говорителя назад и в никакъв случай не "отпушвай" подлакътника и не режи така или иначе паянтавите и меки картонени кори на вретите.
И че всичко + Crunch-а със Cerwin Vegite и 1.5F вади 136-7dB и слиза до 35Hz ай стига
Ама не става само с йеденйе требе и акъл-(Сатката от D-S AUDIO)

AnastasKOSTOV-REX
20-10-2010, 03:20
Херца не става за 155 , той е мек говорител пък ти се виж каква ръбата кола караш :tooth:.Нека нещата се напаснат...можеш да го дадеш на жена ти за 156-цата ... или примерно да си го забиеш в GTV-то.
Започни с предна линия BOSCHMANN R-2430V за около 40 лв. не не се смейте!Прибави в корите на огледалата BOSCHMANN MM-8NEO много добре си пасват ... и все пак се неодимови.
Отзад ти трябва нещо твърдо и гнусно(не е задължително да е компонентно) - като Магнат например.Прибави и high power елипси(аз лично свалих моите Веги от една морга в Италия от един бивш Spl Сивик ... мноо яки с копринени туитъри) с 2X100 RMS стъпало.Тая работа е да омекотяват малко бурния бас в багажното отделение.
А за бас ти препоръчвам MEGAVOX MX-12TRS в 51 кила кутия (от третия път се получи) с PIONEER GM-5400T (един за друг са правени) - помолих ви да не ми се присмивате.
С едно малко CAP-че , яки кабели и малко Динамат ще получиш завидни резултати за много добра сума.
Не че тази информация ще ти бъде от полза ... просто исках да опровергая бате Венци
И Сатката да е жив и задрав.В училище едно време , още в 6-ти клас , си беше зашил 6.5 на MTX на лицето на раницата:tooth:

Pastora
21-10-2010, 16:02
Като цяло се получава приличен звук с предна линия - среди и високи( на таблото ), задна линия - едни трилентови качествени говорители и туба с 12" говорител в багажника с по-голям обем на кутията. Трябва да се остави основния бас да е от тубата, а говорителите в купето да са предимно средни и високи - това с настройките на музиката. Получава добър саунд, естествено това е low бюджет, винаги може още.

tx3m
24-10-2010, 08:23
А някой може ли да ми каже от къде си е прекарал кабелите на 155-цата, или от къде е добре да се прекарат?

Pastora
25-10-2010, 21:54
А някой може ли да ми каже от къде си е прекарал кабелите на 155-цата, или от къде е добре да се прекарат?
Не съм си ги прекарвал аз, но огледай да не кръстосваш други снопове с кабели, от по-малко утежнената страна с кабели ги прокарай в корите на праговете :)

tx3m
25-10-2010, 22:45
През уикенда с един приятел си поиграхме малко и изкарахме седалките и задната кора да видим какво горе долу е положението, и от това което видях, кабелите за задните говорители минават от страната на шофьора. За това си мисля, че по-добре ще е от другата страна. Но ме интересува кабелът от акумулатора от къде да се прекара, и дали това може да стане без да трябва да се дупчи по колата?

Sergey_gigov
27-10-2010, 10:54
Оле колко простотии прочетох тук .
за говорителя койтио стърже - развий го и го обърни на обратно и го пусни пак да работи (най -вероятно е влязло някое боклуче в шпулата и стърже ) така то ще излезе .
за окабеляването http://www.tuning.bg/forum/viewtopic.php?f=66&t=111018&start=15
общо взето най - добрия вариянт е да разделиш силовите кабели от сигналните -от 2те страни на купето
Що се отнася до корите на вратите - не виждам проблем да ги отрежеш и да вградиш някой добър драйвер в тях , САМО ЧЕ ще трябва да направиш подсилване на самите кори и да направиш някаква изолация във вратите
ето малко снимки - намерени в нета на такава кола http://www.toyaga.org/bg/gallery/alfa%20romeo/alfa%20155

tx3m
06-11-2010, 09:26
Здравейте пак. Кабелите ги прекарахме успешно, скриха се добре, и стигнаха на дължина. Сега само остава да реша и да си избера усилвател и говорител, който още се чудя дали да е в кутия, или да го вградим (разгледах темата на колегата с 147-цата). Но това ще се измисли в последствие. За това можете ли да ми помогнете с избора, като дадете някакви предложения и цени ако е възможно(както бях писал и по-рано). Мисля, че бях споменал, че не търся голяма мощ, а просто да има ниски(за разлика от сега), и за това предполагам, че ще може да се вземе нещо по-евтино, което ще ми върши работа, но това вече вие ще кажете :)

Sergey_gigov
08-11-2010, 14:53
я пак кажи до колко пари трябва да е усилвателя и басче ако има такова и то до какви парички мислиш да е

tx3m
09-11-2010, 01:36
Ами не знам дали ще е възможно, но мога да отделя до 200лв най-много за двете.. един приятел ми каза че на бошман има някой хубави говорители, които не са скъпи. вие какво ще кажете? и все пак остава усилвателя..

Sergey_gigov
09-11-2010, 12:46
отговорих ти на лично

tx3m
18-11-2010, 17:48
Не знам дали бях споменал, но направихме отливка, и тъй като изникна въпроса, какъв фазоинвертор(басрефлектор) да сложим, се поразрових в интернет и намерих тази формула:
"
LV = [(1.463 x 10^7 x R^2) / (Fs^2 x Vb)] - 1.463 x R



Fs = the desired tuning frequency of the enclosure in hertz (Hz).

Lv = the length of the round port in inches.

R = the inside radius of the port tube.

Vb = the internal volume of the enclosure in cubic inches.

"
по която направих този калкулатор, който прикачвам Нека по-разбиращите да кажат, вярна ли е формулата. Смятам, че калкулаторчето ще улесни доста съфорумците ни :)

The_Game
20-11-2010, 02:44
Аз ползвам БасБокс 6 про. Решавам колко литра кутия искам и по размерите на багажника я глася в програмата за да стане въпросния обем. После отново с програмата си смятам порта/рефлекса.

Което ме навежда на мисълта че трябва да си отрежа рефлекса с 3-4см....

tx3m
26-11-2010, 17:32
За съжаление все не се сещах да правя снимки на предишните етапи, но днес направих няколко. Измазахме я с бодитата, и сложихме кабелите, като на кутията монтирахме хубави буксички :)

Sergey_gigov
27-11-2010, 13:24
бравос и битум си промазал ;)

tx3m
28-11-2010, 20:26
Ммда и битумче намазахме, всичко както си му е реда :) Днес разкроихме и изрязахме отвора за говорителя и за фазоинвертора. Утре ще трябва да продължа да търся вата, тъй като в бриколажа ми казаха, че я продават само на голямо руло, а на мен ще ми трябва доста по-малко. Всъщност колко вата да сложа? А и какъв вид?
Отворът за фазоинвертора е с диаметър 90мм, и дължината му според изчисленията ми трябва да е около 270мм, което значи, че ще трябва да го извия. Тъй като не знам дали ще мога да намеря такъв в малкото магазини в нашия град, какво друго мога да използвам за целта? ПВЦ?
Обемът на кутията го мерих вече точно, и е 33л. За говорителя производителя дава 26л. Вие кажете дали е добре. (всъщност май не бях казал какъв е самия говорител: http://www.sony.bg/product/ics-slim-subwoofers/xs-l10s/tab/overview )
И за сега е това. Утре отивам да търся вата и фазоинвертор, и ако успея да намеря такива, ако всичко останало е наред, до вечерта може и да успеем да го пуснем да свири вече уплътнен и украсен :)

tx3m
30-11-2010, 01:16
Днес най-накрая успяхме да я завършим. Остана да сложим фазоинвертора, който не успях да намеря днес, и също някои дребни неща за доизкусуряване, но.. поне седи вече в колата. Ето и снимки от днешния ден.

Sergey_gigov
30-11-2010, 18:21
от тоя топ с кабели също имаш проблем - отрежи го и остави само 1м -1.5 м -впрочем колко квадрата е кабела ? захранващите кабели колко м ? и колко мм/2 са ?
каква настройка направихте на стъпалото ?

tx3m
01-12-2010, 00:28
Ами кабелите до говорителя не знам колко квадрата са. Захранващия и масата са ми по 10 квадрата, като захранващия е 5м, а масата е между 70-90см, което май е доста, но ще трябва да намеря друго подходящо място където да я захвана, без да дупча, тъй като в момента съм я хванал под седалката.
Настройката на стъпалото не мога да ти кажа точно, но я правихме на слух. Ето и снимката на настройката на усилвателя.