PDA

View Full Version : Паметник на паметта или на унижението?*



bager
08-11-2010, 15:31
Интересно, ще позволят ли около паметника на американските летци, загинали в България(бомбардирайки я) (http://news.ibox.bg/comment/id_698363263), да се постави и паметна плоча на 2000 български мирни граждани загинали от бомбите им?
Ние сами не се уважаваме, как тогава очакваме друг да ни уважава?

* - взимам заглавието директно от News.bg

fred
08-11-2010, 16:03
Ами може би е редно, но е дали пък е ни и редно да се поставят плочи и до паметниците на съветската армия и на разни партизани, списък с имената на българите, избитите със съд и без съд и присъда по време на комунистическите репресии?

dimo
08-11-2010, 16:13
Предполагам че ако е надгробна плоча е приемливо иначе не е .....

bager
08-11-2010, 16:15
Ами може би е редно, но е редно да се поставят плочи и до паметниците на съветската армия и на разни партизани, списък с имената на избитите със съд и без съд и присъда по време на комунистическите репресии.
Те са значително повече от 2000.

"А вие защо биете негрите?" ти е познато, нали? Тук не става въпрос за съветската армия, а за липса на ценности у нас!
Аз не искам хора, които са убивали народа на тая държава, да имат паметници в нея!
Или може би не си против и на паметник на Сюлайман безумний? (http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=1227&sectionid=11&id=00001)

fred
08-11-2010, 16:17
И аз не искам поради същите причини, затова съм против паметниците на съветската армия и на разните там партизани.Даже, не знам дали си запознат, но у нас няма убит съветски войник от българин?
А има убити съв.войници, от собствените им военни съдилища-поради мародерство, кражби, побои, изнасилвания.Стига се дотам, че даже и Г.Димитров, се е обърнал към Сталин да съдейства за "указания" в тази насока. Но до там, до войниците се е стигнало, тези действия при офицерите и висшия им команден състав са били в още по големи мащаби.
Подчертавам това, защото в други държави по една или друга причина наистина има убити съв. войници в битки, а у нас няма такъв, но огромните им призрачни фигури стоят, признак на робска психика.
Същото е като за Сюлейман. Такова сравнение имаше през 90 години, май Николай Босия го беше правили, между турците и съвеската армия.
А за Турция се подсетих и друг факт, само тя не ни е нападала след Освобождението ни, за разлика от другите ни съседи включително и по време на Съединението /Южна България е била васална на султана по договор/, а най големия противник на Съединението е пък Русия, ама това вечего дъвкахме навремето

търтей
08-11-2010, 16:19
Аз не искам хора, които са убивали народа на тая държава, да имат паметници в нея!


Аз също
НО няколко съображения

1. паметника е в юс посолство - технически не е в бг
2. гат шибаните руснаци си приберат сите паметници в тяхното посолство ще говорим пак
3. войниците независимо на коя страна заслужават уважение когато са паднали в изпълнение на войнския си дълг
4. с турция имаме 500 години обща история (ма тва е сложно за некои и държа да не се коментира)
5. ю ес ъф ей не са ни окупирали, виж руснаци два пъти

6. много е лошо да си комунист с промит мозък. дори баща ти да е велик герой.

Българската армия окупира съседни страни с претенции подобни на тези с които Хитлер и неговите генерали завладяха Полша, Чехия, Франция и др.страни в началото на тази война.

wtf???

цитатът е от: http://bulgarian.bulgaria.usembassy.gov/news_10042010.html
Няма нужда обяснявам кой е баща му, нали?

BLUE1
08-11-2010, 16:29
Защо четете и вярвате на продажни драскачи, целта е да се продават гнусните им вестничета и гледат тъпите им телевизии (бТв е моят "фаворит"). Нормално е да се сложи паметна плоча на загинали войници, също както беше нормално да се разреши поставянето на паметна плоча и на загиналите турски войници на Шипка след като ние искаме да поставим такава в Одрин. Всичко друго е ужасна коплексарщина и липса на толерантност и благородство.

Old Fox
08-11-2010, 16:32
Aз не разбрах къде точно е паметника?
Пред послството пише, Ама пред сградата все още на тяхна територия или пред оградата им на софийска улица.
Не зависимо че войниците заслужават уважение - това си е чисто провакативно действие.
Тия бомбаридровки над София граничат с тероризъм.

То в статията хубаво е даден пример - що няма паметник на ЮС летци в Хирошима? Уважение уважение ама някак не върви.

САЩ също едва ли ще вдигнат паметник на Списаревски и Бончев

Блежка(статията е сгрешено Б-24 Liberator имат предвид, не Б-21)

търтей
08-11-2010, 16:39
Статията е доста далече от истината. Останалото съм го написал.

fred
08-11-2010, 16:55
Бомбандировките са извършени по време на война,официално обявена от България на САЩ и т.н., а не са терористични действия.Такава си е била практиката на всички воюващи държави през Вт.световна война-пускане на бомби въру главите на мирни граждани, лека им пръст.

---------- Post added at 20:55 ---------- Previous post was at 20:48 ----------


Защо четете и вярвате на продажни драскачи, целта е да се продават гнусните им вестничета и гледат тъпите им телевизии (бТв е моят "фаворит"). Нормално е да се сложи паметна плоча на загинали войници, също както беше нормално да се разреши поставянето на паметна плоча и на загиналите турски войници на Шипка след като ние искаме да поставим такава в Одрин. Всичко друго е ужасна коплексарщина и липса на толерантност и благородство.

Много вярно, ама още не са уврели главите на повечето

Old Fox
08-11-2010, 17:13
Tова че е война не означава че всичко е позволено(въпреки популярната поговорка). Затова има и термин "военни престъпления"
От ВСВ Дрезден е най-яркия пример за жив терор от страна на съюзниците.
Както и да е да не се хващаме за думата терор.

Такива паметница са подигравка.

BLUE1
08-11-2010, 17:22
http://img64.imageshack.us/img64/1481/12467n.jpg
Това е мемориал на загиналите немските войници в Сологубовка до Санкт Петербург, на самото гробище има десетки паметни плочи и по-малки паметници на загинали през Втората световна война войници.
Руснаците все пак май винаги са били по-широко скроени от нас.

bager
08-11-2010, 17:32
http://img64.imageshack.us/img64/1481/12467n.jpg
Това е мемориал на загиналите немските войници в Сологубовка до Санкт Петербург, на самото гробище има десетки паметни плочи и по-малки паметници на загинали през Втората световна война войници.
Руснаците все пак май винаги са били по-широко скроени от нас.

Стига глупости! И в България има много паметници и надгробни плочи на английски, немски, руски и др. войници и офицери в много ГРОБИЩА на градове из страната! И там им е мястото.
А мястото на министри, депутати и гвардейци от българската армия не е там(при паметника), мисля. Ама това сигурно е от "ужасна коплексарщина и липса на толерантност и благородство."

Old Fox
08-11-2010, 17:32
Не се бъркай.
Тоя паметника е сложен там за да покаже докъде са стигнали немските войски по време на обсадата на Петербург. Самата обсада и факта че града не е превезет е нещо с което руснаците се гордеят неимоверно.
Та тоя паметник е начин да се парадира, да им се натрият носовете.
"Вижте до тук стигнахте, умирахте с хиляди и не успяхте"

Руската душа е огромна, но стане ли въпрос за Великая отечественая - няма никаква толерантност.

morfius
08-11-2010, 17:59
Паметник на поредното - разделяй и владей, ли искате да построите???
Такива статийки са точно това... всячески опити да се ядем един друг, вместо да погледнем нагоре!
А, че няма как да ни уважават, без сами да се уважаваме... включва и уважение към околните от нас.

Alfa Pilot
08-11-2010, 18:26
Тук доста нагледно се вижда малка част от последиците от подвига на геройте на които е посветен тоя паметник:
http://www.lostbulgaria.com/?p=739

http://www.lostbulgaria.com/pic/713.jpg

btw. Някой ще разясни ли дали паметника се намира на територията на посолството или извън него.

BLUE1
08-11-2010, 18:35
Багер, нещо май се бъркаш за паметниците по гробищата, освен ако не твърдиш, че Пловдив е гробище и за това над него се извисява руският войник Альоша, впрочем в Пловдив най-много да е умрял някой руски войник от препиване.

koolio
08-11-2010, 18:50
Айде без политически залитания и без "ама що биете негрите"! Да строиш на собствената си територия паметник на пилоти, които са бомбардирали мирно население, е тъпотия до болка.

BLUE1
08-11-2010, 18:57
Айде без политически залитания и без "ама що биете негрите"! Да строиш на собствената си територия паметник на пилоти, които са бомбардирали мирно население, е тъпотия до болка.

По тази логика, трябва да съборим десетки паметници- основно съветски.

Old Fox
08-11-2010, 19:11
По тази логика, трябва да съборим десетки паметници- основно съветски.
Aз съм за. Дали ми е кеф да гледам бюстове на велики комунисти-не.
През ВСВ сме били във война и със СССР, но и те не стигнаха до там да вдигат паметнци на руски части, които са ни атакували(Варна например). Всичките са на съюзна тематика.

Galeano
08-11-2010, 19:16
Като оправим всички паметници да са си на мястото,ще стане на свинче звънче. :)

Ramsezsh
08-11-2010, 19:42
И аз съм на мнение. Не може да се поставят паметници на хора, войски и каквото щете, които са нападали България. Това е поредното "подаване на дупето", което май в нашата държава е много характерно. Дайте да близнем дупето на поредния Голям брат! По същия начин трябва да се разкарат и паметниците на всички, които по някакъв начин са действали срещу България.
Доколкото и по телевизия някаква го гледах - е в Южния парк, а не на територията на посолството.

търтей
08-11-2010, 20:15
Пичове, война е било. Тия дето са бомбандирали София да не би някой да ги е питал дали искат? Аре стегнете се. Войникът е войник когато си върши работата.
А плочата идете я вижте къде е бе. Е къдзе е южното парк. Не вярвайте много на публикации из тъпи вестници.

А пък като се мане альоша и прочее свински паметници в борисовата градина на окупатор (щото уса може да са ни пускали бомби ама за съжаление ни окупираха руските зверове и идиоти) те тогава елате говорете за юес пилоти.

Помня реакцията на едни снимки на паметници на бригада чавдар насред нищото (кво дирят там бе деба) ...

Изобщо срам ме е малко ...

koolio
08-11-2010, 20:36
Пичове, война е било. Тия дето са бомбандирали София да не би някой да ги е питал дали искат? Аре стегнете се. Войникът е войник когато си върши работата.
А плочата идете я вижте къде е бе. Е къдзе е южното парк. Не вярвайте много на публикации из тъпи вестници.

А пък като се мане альоша и прочее свински паметници в борисовата градина на окупатор (щото уса може да са ни пускали бомби ама за съжаление ни окупираха руските зверове и идиоти) те тогава елате говорете за юес пилоти.

Помня реакцията на едни снимки на паметници на бригада чавдар насред нищото (кво дирят там бе деба) ...

Изобщо срам ме е малко ...
Нещо двойни стандарти ми се виждат. А руските войници да не би да са идвали по желание?!? Даже май маалко повече са ги принуждавали.

Отделен въпрос, че т.нар. окупация от СССР е станала по решение не само на руснаците. На Дедо тато му ни е вкарал във войната на страната на нацистите и след войната сме били откъм страната на булката, а по тоя случай един от най-големите булеварди на София се казва на негово име.

П.С. Ако някой кон с капаци ще ме обяви за комунист заради тоя пост, моля да си го спести за себе си.

търтей
08-11-2010, 20:39
От като воюваме на страната на нацистите печелим Южна Добруджа. От русиея един голям квадратен.
Паметника на альоша и прочее изродщини и плочата в посолствто са различни по размер и символика.
Толко за двойния стандарт

koolio
08-11-2010, 20:44
От като воюваме на страната на нацистите печелим Южна Добруджа. От русиея един голям квадратен.
Паметника на альоша и прочее изродщини и плочата в посолствто са различни по размер и символика.
Толко за двойния стандарт

Ми не е достатъчно. Първо, Альоша въобще не е предмет на темата. Второ, различни са именно с това, че альоша е паметник именно на незнайния воин, т.е. на тези, дето са ги пращали на война без да ги питат, а тва в южния парк (все още нямам доказателства, че е на територията на посолството, ако е така е друг въпрос).
А иначе освен Южна Добруджа печелим и 70 години електрификация и съветска власт (слагам ги 70, щото нямам чувството да е свършила и да свършва в следващите 5).

fred
08-11-2010, 22:08
Електрификацията или советската власт? :)
Извън това да уточния, писах го и преди, освен Альошата, има още сума ти паметници на Съв.армия, а и цели ансамбли, Русия ни освобождава от турците, после от фашистите, накрая ни строи и заводи, като руснака винаги е по висок от българина-пример моста над Перловската до Строителния техникум в София.И то, без да има един застрелян войник при нахлуването им в България...
Та, ако сме принципни не трябва да мълчим и за това.Колкото по темата, една плоча или паментик не пречи в този случай според мен.Виж, ако се нацвъкат повсеместно ще съм против.
И защо никой не протестира против паметника и гарата наречени на Томпсън, човек нахлул в чужда държава, с цел борба против законното и правителство?Не че имам нещо против майора, ама като се кара принципно и това да се каже.

bager
08-11-2010, 22:28
Тука все пак не става ли въпрос, за принципното отношение по въпроса, на всеки един от нас?
Аз не искам паметници на хора убивали българи в България!
Това е моето ПРИНЦИПНО становище!
Не разбирам защо извъртате нещата винаги до "ама те нали...".
Имаме хора, убивали българи в България, така ли е? Ние българи ли сме? Тук в България паметници на такива не трябва да има, били те руснаци, американци, или каквито и да било.
Ако паметника е на територията на САЩ, тогава гъзолизците представители на властта, не трябва да приемат покана за присъствие на това събитие.
А ако паметника е на наша територия, то тогава олигофренията е пълна и лизането на задници сега, не се различава от лизането на задници преди 89-та.

Ramsezsh
08-11-2010, 22:34
Ние българи ли сме? Тук в България паметници на такива не трябва да има, били те руснаци, американци, или каквито и да било.


Абсолютно вярно! Това го няма никъде. Ако трябва да разсъждавам по реваншисткия начин - дали САЩ ще си построят паметник на японците разрушили Пърл Харбър? Все си мисля че не. Поне не са п..ки като нас. Ако паметника е на територията на САЩ е проста арогантност. Ако е на територия извън посолството си е дивна простотия!

old alfist
08-11-2010, 22:35
От като воюваме на страната на нацистите печелим Южна Добруджа. От русиея един голям квадратен.
Паметника на альоша и прочее изродщини и плочата в посолствто са различни по размер и символика.
Толко за двойния стандарт
Погледни паметникът на Альошата като произведение на изкуството и ще видиш, че сега няма кой да плати и да изработи такъв монументален паметник - дреме ми за символите.

търтей
08-11-2010, 23:31
Принципоното становище е че не трябва да има подобни паметници извън военните гробища.
Нали така.
Еми чудно, да почваме с тия в борисовата градина, после альошата и след това тия тъпотии партизански в Стара планина. Някъде пътьом ще отнесем и тоя на америчките бомбандировачи.

ОК?
Кога почваме?
Комитет ще сформираме ли?

old alfist
08-11-2010, 23:38
Принципоното становище е че не трябва да има подобни паметници извън военните гробища.
Нали така.
Еми чудно, да почваме с тия в борисовата градина, после альошата и след това тия тъпотии партизански в Стара планина. Някъде пътьом ще отнесем и тоя на америчките бомбандировачи.

ОК?
Кога почваме?
Комитет ще сформираме ли?
Няма лошо да сформираме, но на по-късен етап когато станем по-богати и създадем условия да ги съберем на едно място, като от това може да се печелят пари за подръжката им.

търтей
08-11-2010, 23:40
Няма лошо да сформираме, но на по-късен етап когато станем по-богати и създадем условия да ги съберем на едно място, като от това може да се печелят пари за подръжката им.

Отбой, а?
...

old alfist
08-11-2010, 23:42
Отбой, а?
...
Никакъв отбой - да си стоят там докато забогатеем.

Derry
08-11-2010, 23:43
Погледни паметникът на Альошата като произведение на изкуството и ще видиш, че сега няма кой да плати и да изработи такъв монументален паметник - дреме ми за символите.

Ми няма кой да плати щото пари за глупости никой няма. Паметници строят не толкова от почит ами от това да си доказват възгледите.
Прави впечатлени, че все руснаци и комунисти месите, нищо, че иде реч за американски паметник у нас някаде, нещата лекичко се врътнаха и пак ревнахте колко смотани са руснаците, как са усрали България с паметници наслагани над път и под път.
Сега по темата: не им ща на американците паметника, пък ако ще си го правят в посолството ми е все едно, ако искат и на алкайда да си вдигат.

infernus
08-11-2010, 23:43
Принципоното становище е че не трябва да има подобни паметници извън военните гробища.
Нали така.
Еми чудно, да почваме с тия в борисовата градина, после альошата и след това тия тъпотии партизански в Стара планина. Някъде пътьом ще отнесем и тоя на америчките бомбандировачи.

ОК?
Кога почваме?
Комитет ще сформираме ли?

Човека пише за конкретен паметник на тебе пак руските ти трън в очите. Щом ти е кеф ходи бутай тоя масивен камъняк, само да не станеш като Бъке Бомбата :)

Искам само да кажа че в тази война като всяка една малка държава България е била подчинена на първите който стигнат до нея в случея германците, и дали са имали тогава право на избор властимащите?!? Ми да можели са да се опълчат на немците яко а ??? И с цената на хиляди жертви да не бъдем съюзник на Германия а да бъдем тяхна губерния!

Взимай пример от съседна Сърбия където американците пак "миротворчески" си изсраха бомбите, дали има паметници там до Београдска Арена на въпросните :plane:?!?

morfius
08-11-2010, 23:51
Я да питам... кога ще вдигнем паметник на жертвите на радиационния геноцид дето ни го проведоха комуноидите?
Кога ще вдигнем паметник на избитите без съд и присъда от т.нар. народен съд и последващите го сходни извращения?

Май още не сме дорасли... замислете се!

Инак не срещу плочата трябва да скачате, а ако ще искате справедливост, искайте да направят в Южния парк монумент на загиналите цивилни от тая война.

търтей
08-11-2010, 23:57
Я да питам... кога ще вдигнем паметник на жертвите на радиационния геноцид дето ни го проведоха комуноидите?
Кога ще вдигнем паметник на избитите без съд и присъда от т.нар. народен съд и последващите го сходни извращения?

Май още не сме дорасли... замислете се!

Инак не срещу плочата трябва да скачате, а ако ще искате справедливост, искайте да направят в Южния парк монумент на загиналите цивилни от тая война.

Твърде сложно е за тълпата, няма да стоплят. За съжалние.

morfius
08-11-2010, 23:59
Е хайде стига елитаризъм, елементарни неща са това :)
Пък и да не стоплят всички, нали знаеш, че обществата се движат от критичен процент, не от масите.

aav
08-11-2010, 23:59
От като воюваме на страната на нацистите печелим Южна Добруджа. От русиея един голям квадратен.

Мразя да репликирам, но точно заради СССР печелим южна Добруджа. Факт

old alfist
09-11-2010, 00:04
Май се отклонихме пак от темата - ако е в двора на посолството тази плоча или паметник, могат да си правят каквото искат и да си се кланят там, тяхна си работа. Да си почитат, който си щат - нас не ни интересува този бизнес.

morfius
09-11-2010, 00:23
Паметника е пред посолството... сега се опитвам да разбера вярно ли е, че парцела им се простира до улицата или не.
Ако е вярно, все едно си е в ЮСА тоя паметник...

А и да не забравяме какво са ни завещали:


Един убит


Той не ни е вече враг -
живите от враговете
бурна ги вълна помете
нейде към отсрещний бряг.


Ето, в хлътналия слог
легнал е спокойно бледен
с примирена скръб загледан
в свода ясен и дълбок.


И по сивата земя,
топлена от ласки южни,
трепкат плахи и ненужни
с кръв напръскани писма.


Кой е той и де е бил?
Чий го зов при нас доведе,
в ден на вихрени победи
да умре непобедил?


Клета майчина ръка,
ти ли го в неволя черна
с думи на любов безмерна
утеши и приласка?


Смешна жал, нелепа жал,
в грохотно, жестоко време!
Не живот ли да отнеме
той живота свой е дал?


И нима под вражи стяг
готвил е за нас пощада? -
Не, той взе що му се пада,
мъртвият не ни е враг!


Димчо Дебелянов

търтей
09-11-2010, 00:32
Технически е в УСА паметникът.

old alfist
09-11-2010, 00:34
Паметника е пред посолството... сега се опитвам да разбера вярно ли е, че парцела им се простира до улицата или не.
Ако е вярно, все едно си е в ЮСА тоя паметник...

Е, ако е пред посолството не може да е тяхна собственост - тротоара е общинска собственост или трябва да плащат право за ползване.

Ramsezsh
09-11-2010, 00:34
Ако е в посолството - наистина, все едно се е в САЩ.

morfius
09-11-2010, 00:49
Не е на тротоара, градинката м/у тротоара и оградата.
Повечето информация сочи като да е част от парцела им тая градинка, ама няма как да съм 100% сигурен.

търтей
09-11-2010, 01:03
http://edinzavet.wordpress.com/2010/10/06/us-pametnik/

Приятно четене

pent
09-11-2010, 01:11
веднага се сещам за един аналог. нали знаете, че ще има джамия на 'граунд зиро'(долен манхатън) в ню йорк. буквално на метри от търговският център :)

как мислите, че го приемат американците?

http://topics.nytimes.com/top/reference/timestopics/organizations/p/park51/index.html?inline=nyt-org

http://graphics8.nytimes.com/images/2010/08/11/nyregion/11mosquegfc/11mosquegfc-popup.jpg

отивам да си отворя една бира....

Old Fox
09-11-2010, 09:04
По какво се различава тоя нов паметник с тия на комунягите? По нищо. Що към него да ми е по-различно отоношението. Нравите и хората са същите дето само се дупим в друга посока. Войничетата не искали да идват ма дошли - а ония другите с кеф са дошли. Стига де давайте сериозно. Дори да е на ЮС територия си е жива обида от страсна на САЩ да го турнат тоя паметник.

fred
09-11-2010, 09:17
Е различава се:-
- че не е помпозен и го няма във всяко градче и паланка, за разлика от комунистическите.Не е изграден на база на идеологията, с която бе пропито цялото ни близко минало.Онези не бяха паметници на загиналите а символ на зависимостта към СССР и КПСС.
- отбелязва се и се почита паметта на загиналите в една война, което е нормално.Такива паметници има навсякъде, включително и на наши войници извън България, които явно са убивали пък живеещети на тази територия.

Old Fox
09-11-2010, 09:37
Да изграден е на база на нова идеология. Действително не ви разбирам. Как виждате ясно грешките от миналото а оставате слепи за нещо което се случва сега.

bager
09-11-2010, 09:55
Да изграден е на база на нова идеология. Действително не ви разбирам. Как виждате ясно грешките от миналото а оставате слепи за нещо което се случва сега.

Не се мъчи, няма смисъл. Дрезден, Лондон, Пърл Харбър...все места, пълни с паметници на летци бомбардирали ги. Амин!

Kuku
09-11-2010, 14:06
А ако паметника е на наша територия, то тогава олигофренията е пълна и лизането на задници сега, не се различава от лизането на задници преди 89-та.Е паааа.... :hmm:

koolio
09-11-2010, 15:37
http://edinzavet.wordpress.com/2010/10/06/us-pametnik/

Приятно четене

Добре де, сега последно трябва ли да има паметници на руски войници в България или не трябва?

Old Fox
09-11-2010, 16:17
Mи те са го написали


Нашата оценка към военната политика на САЩ спрямо България във времето на Втората световна война е негативна. Бомбардирането на цивилни сгради, целящо максимален брой жертви сред мирните граждани е варварско действие. Демокрацията и борбата срещу нацизма не могат да оправдаят сриването със земята на домовете на софиянци, и умишлената смърт на цивилни, жени и деца.

Останалото е софистка отклоняваща вниманието от главния факт. Да уважаваме мъртвия враг, да не подклаждаме стари вражди... чудесно и достойно за подкрепа.
Но този паметник няма нищо общо с уважението. Още повече че е вдигнат по желание на ЮС посолството.

търтей
09-11-2010, 16:32
Добре де, сега последно трябва ли да има паметници на руски войници в България или не трябва?

Да. В руското посолство (пратен с руски пари) и във военните гробища. Точка.

---------- Post added at 16:32 ---------- Previous post was at 16:29 ----------



Но този паметник няма нищо общо с уважението. Още повече че е вдигнат по желание на ЮС посолството.

Ми в посолството е бе. И за капак са питали дали може.

Old Fox
09-11-2010, 16:37
Пред, пред посолството е;-)
То остана и да не питат. Мен не ме е яд на хамериканците - тачат си техните момчета. Тоя дето е разрешил е за таковане.

търтей
09-11-2010, 16:43
Пред, пред посолството е;-)
То остана и да не питат. Мен не ме е яд на хамериканците - тачат си техните момчета. Тоя дето е разрешил е за таковане.

Територията се води на посолството.
Парите са си юески.

Едно поне е хубаво. Паметникът е малък и не е грозен.

Както написах вече не одобрявам, но докато имаме альошата и свинщините в борисовата градина и за тях си мълчим е некси смехотворно да плюем по американското паметниче.

venko
09-11-2010, 20:36
Едно поне е хубаво. Паметникът е малък и не е грозен.

Както написах вече не одобрявам, но докато имаме альошата и свинщините в борисовата градина и за тях си мълчим е некси смехотворно да плюем по американското паметниче.
Е как няма да плюем по американския паметник,това си е подигравка да вдигаме монумент на американци избивали невинни българи.А против Альошата не виждам какво не ти харесва,това все пак е част от нашата история,без значение дали ни харесва или не!

fred
09-11-2010, 20:37
Бе аз разбирам, какво искат да кажат противниците на паметника, ама при положение, че тия с ботушите и шмайзерите, с каскетите и чукундурестите си глави още надничат в обществото ни, децата им ни управляват, как очаквате да се противопоставя на една плоча?За да се откъснем от Русия трябва да и се противопоставим, та като се изтръгне тая отрова, ще съм по - критичен към Запада.Ама тоя момент ще е доста далече, предпочитам да живея в обновения след войната Дрезден, отколкото в непревземаемата Москва, образно казано :gruebel::wierdo:
Та да турим и нещо от Библията- преди да сочиш сламката в окото на ближния виж гредата в собственото си око.

търтей
09-11-2010, 20:39
Фред, крайно време е да почнеш да идваш на Пипълса.

old alfist
09-11-2010, 20:39
А, бе да вземе да го снима някой този паметник и да разберем къде се намира, защото иначе само си ланкаме.
Ако си е в тяхната територия не нарушават по никакъв начин законите ни - хората си уважават техните герои. Наистина е провокативно, но това си е тяхно право и ние не сме длъжни да се бъркаме в тяхното канче. Който пък толкова ги величае от българите да си им поднася цветя и венци.
Нищо не пречи да се подмние един такъв паметник, ако не представлява за някой някаква ценност.
Разбирам, че прави впечетление и ние сме склонни когато видим подобен паметен знак да ни защрака нещо, но все пак това е техен символ и който иска от минаващите да си го приема и като свой.

fred
09-11-2010, 20:47
Е как няма да плюем по американския паметник,това си е подигравка да вдигаме монумент на американци избивали невинни българи.А против Альошата не виждам какво не ти харесва,това все пак е част от нашата история,без значение дали ни харесва или не!

Кое друже е част от историята ни, не разбрах?Това че руснаците избиха много повече българи, отколкото американците през войната и пряко, а и косвено?Или че няма убит руснак от българи, или че американците са бомбардирали една страна, обявила им война.
А като си такъв историк, ми и американците са част от историята ни, независимо дали ни харесва или не, па нека си имат и те паметниче

---------- Post added at 00:47 ---------- Previous post was at 00:46 ----------


Фред, крайно време е да почнеш да идваш на Пипълса.

А сега и на маса да спорим за политика, не с теб де :)
Серизно-имам желание, ама все разни ангажименти вечер, ама до Коледа съм се зарекъл да се отчета, ей на, турям дума.

venko
09-11-2010, 20:49
Кое друже е част от историята ни, не разбрах?Това че руснаците избиха много повече българи, отколкото американците през войната и пряко, а и косвено?Или че няма убит руснак от българи, или че американците са бомбардирали една страна, обявила им война.
А като си такъв историк, ми и американците са част от историята ни, независимо дали ни харесва или не, па нека си имат и те паметниче.[COLOR="Silver"]

---------- Post added at 00:46 ---------- Previous post was at 00:41 ----------
Кога руснаците са избивали българи(без да е свързано с тоталитарния режим в България)?

търтей
09-11-2010, 20:54
А сега и на маса да спорим за политика, не с теб де :)
Серизно-имам желание, ама все разни ангажименти вечер, ама до Коледа съм се зарекъл да се отчета, ей на, турям дума.

Че ние с теб не спорим :)
Ще се радвам да се домъкнеш и да бирим :naughty:

fred
09-11-2010, 20:58
Е точно тоталитарния режим имам основно предвид, също така и мога да ти кажа и през Първата световна война, има стих на Вазов на тая тема:
Ето, не е изучавано в училище:

На руските воини /Иван Вазов/

О, руси, о, братя славянски,
защо сте вий тука? Защо сте
дошли на полята балкански
немили, неканени гости?

Желали би вас възхитени
да срещнем со сълзи и с китки...
Но идете вий настървени,
на грозни зовете ни битки!

Желали би вас да прегърнем
и тоз път сърдечно, горещо.
Но взорът ви свети зловещо...
Как ръце сега да разгърнем?


О, руси! Аз друг път ви славях
за подвиг велик и чудесен,
високо ви лґкът поставях
във мойта душа, в мойта песен!

Вий някога знаме Христово
развяхте за благо човешко –
строшихте ни игото тежко,
а днеска ни носите ново!

И пак не ви мразим (не крия:
обича ви още народа);
но любим и свойта свобода,
стократно пµ любим я ния.

За тоз кумир ние се бием
и с чужд, и със близък упорно
и няма ний врат да превием
пред никакво иго позорно!

О, колко ви, братя, жалея!
О, как би желал, братя клети,
свобода и вам и за нея
кат нас да живейте и мрете!

1916
/Последните три куплета са много прозорливи/


Не знам пък дали си чел за нашествията на руски князе през средновековието у нас, ама това е вече по друга тема, нещата там са вече наистина различни.

търтей
09-11-2010, 21:00
Аре бе, стига само Сръбско-българската война да споменем. Също така Първата световна. Па и втората.
Ма явно училището вече тотално не е на ниво.

bager
09-11-2010, 21:11
...предпочитам да живея в обновения след войната Дрезден, отколкото в непревземаемата Москва, образно казано :gruebel::wierdo:
Та да турим и нещо от Библията- преди да сочиш сламката в окото на ближния виж гредата в собственото си око.

Естествено, че ще предпочиташ и аз предпочитам! Виж тук! (http://www.webcafe.bg/id_424725564)
Учете се, така трябваше и ние да реагираме, а там дори и не става дума за паметник в Германия!!!

п.п.
Хора, може ли във всяка тема, започната в тоя раздел, винаги да обръщате нещата към Русия?
Тук не става дума за Русия, а за САЩ!
Отворете друга тема за Русия и нейните паметници у нас, там може и на едно мнение да дойдем.

търтей
09-11-2010, 21:14
Естествено, че ще предпочиташ и аз предпочитам! Виж тук! (http://www.webcafe.bg/id_424725564)
Учете се, така трябваше и ние да реагираме, а там дори и не става дума за паметник в Германия!!!

п.п.
Хора, може ли във всяка тема, започната в тоя раздел, винаги да обръщате нещата към Русия?
Тук не става дума за Русия, а за САЩ!
Отворете друга тема за Русия и нейните паметници у нас, там може и на едно мнение да дойдем.


Щото темата е една. Докато едните имат, всички ще искат да има и ще получават.
Щото очистването от всяква сволоч трябва да почне от началото а не полвинчати мерки от края щото сега е модерно да сме антиамериканци.

Но ние сме задници като народ, затва и задници ни управляват, затва и секви гъзове имат паметници тука.

bager
09-11-2010, 21:21
Щото темата е една. Докато едните имат, всички ще искат да има и ще получават.
Щото очистването от всяква сволоч трябва да почне от началото а не полвинчати мерки от края щото сега е модерно да сме антиамериканци.

Но ние сме задници като народ, затва и задници ни управляват, затва и секви гъзове имат паметници тука.

Т.е., каквато и тема, с каквото и съдържание да пусна тук, винаги нещата ще отиват в една посока - анти Русия!
Ясно, мерси, отказвам се.

venko
09-11-2010, 21:25
@fred-Само да ми припомниш по какъв повод ни избиват руснаците ,защото ние не сме влизали в пряк бой с тях,а през 1916 сме имали война само със Сърбия.
П.П.Съгласен сам с bager,стига ни е виновен тоя комунизъм и Русия.Комунизмът умря преди 20 години!

old alfist
09-11-2010, 21:35
Т.е., каквато и тема, с каквото и съдържание да пусна тук, винаги нещата ще отиват в една посока - анти Русия!
Ясно, мерси, отказвам се.
Наистина е тъпо - някои хора като латерни си въртят само против Русия и смятат, че са много оригинални, като тотално отричат всичко свързано с нея, а в същото време не могат да усетят духа на направеното - в случая е било Русия или СССР, но би могло да бъде друго.

pr_00f
09-11-2010, 21:48
E добре де ,
Може ли аз да задам един въпрос?

Как според вас биха реагирали широко скроените борци за демокрация и световен мир, ако утре им се изтъпани някой посланик от арабският свят и им заяви че смятат да построят една такава съвсем мъничка мъничка и дребна паметна плоча.
На територията на съответното послоство естествено... има си хас да е на друго място, даже във вътрешният двор - да не се вижда отвън....

Посветена на "героите: загинали на 11 Септември и жертвали доброволно живота си за тяхната "справедлива кауза".


Та каква мислите ще е реакцията ?

Дали ще е нещо от сорта ?


Ако си е в тяхната територия не нарушават по никакъв начин законите ни - хората си уважават техните герои. Наистина е провокативно, но това си е тяхно право и ние не сме длъжни да се бъркаме в тяхното канче.

търтей
09-11-2010, 21:59
E добре де ,
Може ли аз да задам един въпрос?

Как според вас биха реагирали широко скроените борци за демокрация и световен мир, ако утре им се изтъпани някой посланик от арабският свят и им заяви че смятат да построят една такава съвсем мъничка мъничка и дребна паметна плоча.
На територията на съответното послоство естествено... има си хас да е на друго място, даже във вътрешният двор - да не се вижда отвън....

Посветена на "героите: загинали на 11 Септември и жертвали доброволно живота си за тяхната "справедлива кауза".


Та каква мислите ще е реакцията ?

Дали ще е нещо от сорта ?

Ти поне си мислех че четеш


Принципното становище е че не трябва да има подобни паметници извън военните гробища.
Нали така.
Еми чудно, да почваме с тия в борисовата градина, после альошата и след това тия тъпотии партизански в Стара планина. Някъде пътьом ще отнесем и тоя на америчките бомбандировачи.

ОК?
Кога почваме?
Комитет ще сформираме ли?

koolio
09-11-2010, 21:59
Пак си дойдохме на думата - вие що биете негрите. И сравнявате паметник на незнайния воин с паметник на пилоти, бомбардирали София. Как никой не обърна внимание върху факта, че паметникът в Южния парк не е на загиналите през Втората световна война американци, а конкретно на пилотите, бомбардирали София. Ако беше на загиналия незнаен американски воин - моля, да го сложат където искат. Но паметник на конкретни хора, избивали невинни българи - такава наглост май че и Се Се Се Ре не си беше позволявал.

Иначе за комунистическите паметници - писал съм няколко пъти какво е казал един мой прадядо още през 45-та, не мисля да го повтарям пак ;).

pr_00f
09-11-2010, 22:09
Абе аз чета, и не спирам да се учудвам.

търтей
09-11-2010, 22:09
Колееее, кое му е незнайния войн в Борисовата градина?????

Мааму деба.
Нещата трябва да се почват от началото. Кажете че искате да махнем всички паметници на чужди войски извън военните гробища и аз ще съм първия дето ще се включи в тази асоциация. Ще я основем ли?

Ама като седят едните да плюем срещу другите е малко смешно.

ПП Американците 44 са бомбандирали мои имоти и не само в София. Това само за сведение.

spe4elist
09-11-2010, 22:10
Кога руснаците са избивали българи(без да е свързано с тоталитарния режим в България)?

Ето тогава:

"- държим да се знае, че руската държава е водила срещу България война по море и четвърт век по-рано, по време на Първата световна война, когато руски бойни кораби обстрелват български градове: Варна - 1915 г., Балчик (три пъти) и Каварна - 1916 г., Шабла - 1917 г. След бомбардировката на Варна, обществените реакции срещу извършителите на този акт са толкова остри, че се стигнало до преименуването на храм-паметника "Св. Александър Невски" в София, в "Св. св. Кирил и Методий". А Дора Габе и Стилиян Чилингиров отразяват в произведенията си последствията от разрушителното обстрелване на Балчик.

Приведените аргументи са достатъчни и могат да бъдат подкрепени с многобройни архивни документи. И всички те са в подкрепа на нашата позиция, че паметник на съветските подводничари не трябва да има нито при нос Шабла, нито където и да е било другаде и по никакъв повод. В противен случай такъв паметник би бил неуважение към паметта на нашите предци, на загиналите български моряци, техните семейства и потомци. Ще бъде паметник на окупатора, издигнат с разрешението и съдействието на окупираните, ще бъде петно върху честта и достойнството ни на нация. ..."


Източник: http://pro-anti.net/actual/2632-protestna-deklaratziya.html

old alfist
09-11-2010, 22:21
Абе аз чета, и не спирам да се учудвам.
Я, кажи сега на какво се учудваш.

Ramsezsh
09-11-2010, 22:23
Така като гледам, не мога да разбера защо грешките, допускани в миналото трябва да ги повтаряме отново. Или още по-зле - да ги повтаряме, защото вече сме бъркали! Сега щот руснаците са ни е...., дайте и хамериканците да ни е......! Не ми харесва тая логика.

old alfist
09-11-2010, 22:29
Така като гледам, не мога да разбера защо грешките, допускани в миналото трябва да ги повтаряме отново. Или още по-зле - да ги повтаряме, защото вече сме бъркали! Сега щот руснаците са ни е...., дайте и хамериканците да ни е......! Не ми харесва тая логика.
Американците са си много прецизни - в случая не се натрапват и използват правата си да разположат плочата или паметника без да ги налагат на никой.

venko
09-11-2010, 22:31
Ето тогава:

"- държим да се знае, че руската държава е водила срещу България война по море и четвърт век по-рано, по време на Първата световна война, когато руски бойни кораби обстрелват български градове: Варна - 1915 г., Балчик (три пъти) и Каварна - 1916 г., Шабла - 1917 г. След бомбардировката на Варна, обществените реакции срещу извършителите на този акт са толкова остри, че се стигнало до преименуването на храм-паметника "Св. Александър Невски" в София, в "Св. св. Кирил и Методий". А Дора Габе и Стилиян Чилингиров отразяват в произведенията си последствията от разрушителното обстрелване на Балчик.

Приведените аргументи са достатъчни и могат да бъдат подкрепени с многобройни архивни документи. И всички те са в подкрепа на нашата позиция, че паметник на съветските подводничари не трябва да има нито при нос Шабла, нито където и да е било другаде и по никакъв повод. В противен случай такъв паметник би бил неуважение към паметта на нашите предци, на загиналите български моряци, техните семейства и потомци. Ще бъде паметник на окупатора, издигнат с разрешението и съдействието на окупираните, ще бъде петно върху честта и достойнството ни на нация. ..."


Източник: http://pro-anti.net/actual/2632-protestna-deklaratziya.html

Тука съм съгласен ,че паметник на съветските подводничари не трябва да има,но се отнася същото и за американските пилоти.На мнение съм,че всички държави,които са убивали невинни българи на наша територия,паметници не трябва да им бъдат издигани.

Ramsezsh
09-11-2010, 22:34
Американците са си много прецизни - в случая не се натрапват и използват правата си да разположат плочата или паметника без да ги налагат на никой.

Абе както казах по-горе ако им е в посолството са си в правото, въпреки че е арогантно. Ако не е - става друга бира.

koolio
09-11-2010, 22:44
Така като гледам, не мога да разбера защо грешките, допускани в миналото трябва да ги повтаряме отново. Или още по-зле - да ги повтаряме, защото вече сме бъркали! Сега щот руснаците са ни е...., дайте и хамериканците да ни е......! Не ми харесва тая логика.

И на мен, ама явно това е преобладаващият начин на мислене.:bash:
И пак никой не ми отговори - защо паметникът не е просто на американците, загинали през ВСВ, а на американските пилоти, бомбардирали София? Тва не е ли провокация и своеобразен среден пръст?

old alfist
09-11-2010, 22:47
Абе както казах по-горе ако им е в посолството са си в правото, въпреки че е арогантно. Ако не е - става друга бира.
Арогантно е ако някой им обърне внимание - иначе си е един камък. Отделен въпрос е ако изработката е по-специална и представлява някаква ценност по отношение на произведение на изкуството, което може да ни наведе единствено до тяхното отношение към този паметник.

И на мен, ама явно това е преобладаващият начин на мислене.:bash:
И пак никой не ми отговори - защо паметникът не е просто на американците, загинали през ВСВ, а на американските пилоти, бомбардирали София? Тва не е ли провокация и своеобразен среден пръст?
Провокация е ако им обръщаме внимание.

търтей
09-11-2010, 22:47
Щото Коле,
Паметникът е дарение от Стародавната и почитаема масачусетска артилерийска рота

http://bulgarian.bulgaria.usembassy.gov/amb_speech10042010.html

и така.

Да дразни. Чудесно. Взимаме повод и правим генерално решение. Асоциация? Навити?

Kuku
09-11-2010, 22:52
Ти от кога вярваш в асоциации? :hmm:

търтей
09-11-2010, 22:56
Ти от кога вярваш в асоциации? :hmm:

Я не верю в судьбе а себе еще меньше :yes:

mordohy
09-11-2010, 22:58
Щото Коле,
Паметникът е дарение от Стародавната и почитаема масачусетска артилерийска рота

http://bulgarian.bulgaria.usembassy.gov/amb_speech10042010.html

и така.

Да дразни. Чудесно. Взимаме повод и правим генерално решение. Асоциация? Навити?

ОК!
Чета и още се чудя къде е границата!
Не може да обсъждаме някяква плоча повече от паметника на Списаревси!
Точно ние се поставяме в ролята на цървули!

ФЕРАРИСТ
09-11-2010, 23:00
Паметник на поредното - разделяй и владей, ли искате да построите???
Такива статийки са точно това...
Мда - дъртия еврейски принцип це работи докато има поне 3 - ма човека живи на планетата......

Kuku
09-11-2010, 23:01
Я не верю в судьбе а себе еще меньше :yes:Тогава?

търтей
09-11-2010, 23:03
Тогава?

Кириле, кирилеее, спамер ще си останеш :biker:

Kuku
09-11-2010, 23:11
Глупав съм - не те разбирам! Извинявай....

koolio
09-11-2010, 23:12
Щото Коле,
Паметникът е дарение от Стародавната и почитаема масачусетска артилерийска рота

http://bulgarian.bulgaria.usembassy.gov/amb_speech10042010.html

и така.

Да дразни. Чудесно. Взимаме повод и правим генерално решение. Асоциация? Навити?

Прадядо ми е предложил доста по-радикално решение. :devil:

fred
10-11-2010, 09:01
Че ние с теб не спорим :)
Ще се радвам да се домъкнеш и да бирим :naughty:

А и аз, мерси, ама туко ще цъфне някой и ще се почне :))

---------- Post added at 13:01 ---------- Previous post was at 12:59 ----------


Естествено, че ще предпочиташ и аз предпочитам! Виж тук! (http://www.webcafe.bg/id_424725564)
Учете се, така трябваше и ние да реагираме, а там дори и не става дума за паметник в Германия!!!

п.п.
Хора, може ли във всяка тема, започната в тоя раздел, винаги да обръщате нещата към Русия?
Тук не става дума за Русия, а за САЩ!
Отворете друга тема за Русия и нейните паметници у нас, там може и на едно мнение да дойдем.

Войната между Германия и Англия е на съвсем друго ниво, с много жертви и т.н., несъизмерими са като действия и последствия, та реакцията там е все пак нормална.

търтей
10-11-2010, 19:22
За всички, които не само пишат по форума - в събота сме организирали почистване на лобното място на поручик Списаревски. Желаещите да участват (предимно с труд) да се обърнат към мен за подробности.

bager
10-11-2010, 20:45
Тва беше грубо

Това определено беше шега ;) .
А идеята за почистване на лобното място на кап.Димитър Списаревски е на офроуд форума (http://offroad-bulgaria.com/content.php?r=74-D.Spisarevski)и не е никак лоша.
Само че имайте предвид, че дотам с Алфа не се излиза, или помощ от приятел със СУВ, или пеша( не е голямо разстоянието).

п.п.Аз обаче пропускам, просто ме няма уикенда.

Ramsezsh
10-11-2010, 21:04
За какъв час става въпрос? И дотам как се стига? Ако не излезе нещо непредвидено съм за.

mordohy
11-11-2010, 01:14
Това определено беше шега ;) .
А идеята за почистване на лобното място на кап.Димитър Списаревски е на офроуд форума (http://offroad-bulgaria.com/content.php?r=74-D.Spisarevski)и не е никак лоша.
Само че имайте предвид, че дотам с Алфа не се излиза, или помощ от приятел със СУВ, или пеша( не е голямо разстоянието).

п.п.Аз обаче пропускам, просто ме няма уикенда.
Багер, за да сме коректни, войнското звание е полковник Списаревски.
Посмъртно и след много години на забрава!
За мене е личен сантимент, защото знаех за него от дядото на мой съученик, приятел и летец от същия орляк. Той има и много непубликувани снимки на Списаревски.
Не случайно, след офицерски запой, когато отупва германските пилоти, щото са обидили Родината му, коменданта на Берлин, когато го слага в ареста, акуратно записва, че Списаревски е достоен офицер, с който може да се гордее България.
Няма да мога да дойда сега и ще го направя както всеки друг път.
Все пак Търтейо и Живко да ме отменят!

bager
11-11-2010, 10:46
Багер, за да сме коректни, войнското звание е полковник Списаревски.
Посмъртно и след много години на забрава!
За мене е личен сантимент, защото знаех за него от дядото на мой съученик, приятел и летец от същия орляк. Той има и много непубликувани снимки на Списаревски.
Не случайно, след офицерски запой, когато отупва германските пилоти, щото са обидили Родината му, коменданта на Берлин, когато го слага в ареста, акуратно записва, че Списаревски е достоен офицер, с който може да се гордее България.
Няма да мога да дойда сега и ще го направя както всеки друг път.
Все пак Търтейо и Живко да ме отменят!

Сега излизаме малко от темата, но Списаревски е бил поручик, когато е бил жив и е влязал в боя.
Посмъртно му дават „Кръст за храброст” и го повишават в чин "капитан". Така и остава в историята(неказаната до 89-та) и не случайно клуба на летците в България се казва "Кап. Димитър Списаревски".
До тук историята ми е позната и след малка справка се оказа че наистина през 1992-ра година е повишен в чин полковник.
Не знам защо е нужно да се прави това, героите са си герои независимо какъв чин имат! Вечна им памет!

Mind_Control
11-11-2010, 12:01
Не искам да омаловажавам постижението на Списаревски, но в неговия подвиг има повече смелост, отколкото умение за въздушен бой. Поне с такова впечатление оставам четейки. Не е нормално за мен да се разбиеш със здрав самолет във врага, вместо да се опиташ да го свалиш с къртечниците си.

търтей
11-11-2010, 12:04
къртечниците

:wow:

morfius
11-11-2010, 12:08
До колкото съм запознат самолета му е бил почти накълцан от противниковите изтребители в момента в който се решава на таран.
И до последния момент са го обстрелвали, за това и очевидец е свален летец от английски изтребител.

търтей
11-11-2010, 12:10
Американски изтребител, свален и пленен е очевидеца ;)

Mind_Control
11-11-2010, 12:18
:wow:

Изтребителя по това време едва ли е имал самонасочващи се ракети. Под къртечница имам предвид всички оръжия, с които е бил снабден.

---------- Post added at 10:18 ---------- Previous post was at 10:17 ----------


До колкото съм запознат самолета му е бил почти накълцан от противниковите изтребители в момента в който се решава на таран.
И до последния момент са го обстрелвали, за това и очевидец е свален летец от английски изтребител.

Ако е така по го разбирам.

търтей
11-11-2010, 12:25
кАртечница се пише бе деба

Mind_Control
11-11-2010, 12:32
кАртечница се пише бе деба

Идеално.. Трябва да го променят да се пише с Ъ, защото е много по благозвучно. :)

morfius
11-11-2010, 12:33
И ще се чуди някой после с къртици ли ги е замерял или с къртичини :bouncing_smiley::drinking::drinking::drinking:

Old Fox
11-11-2010, 12:48
Не искам да омаловажавам постижението на Списаревски, но в неговия подвиг има повече смелост, отколкото умение за въздушен бой. Поне с такова впечатление оставам четейки. Не е нормално за мен да се разбиеш със здрав самолет във врага, вместо да се опиташ да го свалиш с къртечниците си.
Само дето боекомплекта му е бил свършил, а и самолета не е бил много здрав.
Наистина ще е най-добре ако се въздържаме от такива коментари за падналите герои.

fred
13-11-2010, 17:49
Не искам да омаловажавам постижението на Списаревски, но в неговия подвиг има повече смелост, отколкото умение за въздушен бой. Поне с такова впечатление оставам четейки. Не е нормално за мен да се разбиеш със здрав самолет във врага, вместо да се опиташ да го свалиш с къртечниците си.

Колега и аз без да омаловажавам твоето мнение, ти колко часа бой си имал във въздуха?
То и аз нямамам, ама ........:idea2:

ПП Сега видях, че е имало акция за почистване на паметника, браво на организаторите, Търтея де и дано е имало още едни човек поне

търтей
13-11-2010, 19:15
Помощници имаше достатъчно. Алфисти двама на кръст.
Мисля че свъшихме добра работа.

Поради факта че оня ден имаше адски тъпи коментари по повод инициативата, много моля, следващите авторите им да си ги задръжат за себе си.

Ramsezsh
13-11-2010, 19:22
Помощници имаше достатъчно. Алфисти двама на кръст.
Мисля че свъшихме добра работа.


Определено се свърши добра работа!

dimo
15-11-2010, 13:20
Свалям шапка на всички участвали начинанието.

PEPI-2ALFA
19-12-2010, 08:20
Развитие по въпроса с паметника. От 24 часа.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=713310

fred
19-12-2010, 11:32
Да уточним, че тоз Каракачанов, лидер на това ВМРО е агент на ДС, 6 то управление.В историческото развитие на тая му партийка често пъти се е замесвал със съмнителни "бизнесмени" по места, въобще е типичния пошъл политик, представител на нашия преход-съчетал в себе си алчност, наглост и безкруполност.Като казвам партийка, това означава, че тази партия няма нищо общо с идеита на ВМРО,освен че се е кръстила така.
Те малко и за това:

http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php?topic=3135.0;wap2

http://dodoiv.blog.bg/politika/2010/01/12/kakvo-napisa-edin-goliam-bylgarin-na-karakachanov-predi-kong.470997?reply=1730429

koolio
19-12-2010, 12:18
Вярно е, ама в случая са прави. Не ме кефи американският посланик да се държи като съветски.

fred
19-12-2010, 23:32
То това е един въпрос, донякъде е така, но има и друг-вярно ли е това, което казва, говорим в пълния му смисъл-корупция, бандитизъм, липса на осъдителни присъди срещу едрата престъпн, дс кадри навсякъде и т.н,
А за Каракачана-не може един неморален да говори за морал, не само и той, то като се почне от Гоце, та не се знае къде да се свърши..