PDA

View Full Version : Пазарни отношения с Русия



fred
30-11-2010, 19:06
Аз мисля, без да ми казват американците, че с Русия нямаме бизнес, има корупционни сделки, от които печели само Русия и българските кръгове, които са непосредствено свързани с тях, пък термина "свободен пазар" отнесен между нас и Русия е толкова възможен, колкото и износа на секссписания за Иран.....

bager
01-12-2010, 11:51
...

Да помислим, какво може да ни даде УСА и какво Русия? И обратното разбира се кое би ни ощетило повече.

С Русия може да се прави бизнес, колкото и да не им се вярва на някои, и то печеливш такъв!
Та в тая връзка, Русия може да ни даде много повече от САЩ.
Просто ИМАТ какво да дават- суровини и пазари.

pavlin
01-12-2010, 13:13
С Русия може да се прави бизнес, колкото и да не им се вярва на някои, и то печеливш такъв!
Та в тая връзка, Русия може да ни даде много повече от САЩ.
Просто ИМАТ какво да дават- суровини и пазари.

Добре е че има и хора които гледат реално на нещата. През последните 20 години, бизнесът ни с Русия беше почти напълно унищожен.

---------- Post added at 11:13 ---------- Previous post was at 11:10 ----------


Ама не, руснаците никога не са имали имперски амбиции. Никога не са се опитвали да ни контролират.

Пичове, твърде наивно е да мислим, че агентура няма. Имало е винаги и от всяка страна, незвисимо дали е приятелска или не. От Русия към нас, от САЩ към нас, от Англия към нас, от нас към Русия, от нас към САЩ, от нас към Англия и т.н. Така работят нещата.

То агентура винаги е имало и ще има, въпросът е до къде са границите на нормалното.

pavlin
01-12-2010, 17:18
Ами те го казаха някои, трябва да търсим икономическата изгода и да забравим политическите предразсъдъци.

morfius
01-12-2010, 17:28
Политиката и икономиката са вплетени... предразсъдъци или наблюдения кой ще каже по-добре?
И от Русия и от САЩ добро няма как да очакваме, проумейте го, дори ЕС не ни е гарантирано добро!
Всичко е каквото си го направим ние...

За съжаление вече 70 години практикуваме сериозно :moon: към Русия/СССР.
Беглите заигравки със САЩ не могат да стъпят и на малкото пръстче на безродните изпълнения на наши управници в полза СССР/Русия - за това и няма да се учудя скоро да ни ритнат канчето в ЕС, защото се превръщаме в още един инструмент с който Русия да манипулира ЕС.

fred
01-12-2010, 17:28
Нищо против, ама нещо тая изгода не може да се намери там.И то поради факта, че Русия рядко търси нещо извън собствената си изгода спрямо държави като нашата. Там няма нормален пазар.

pavlin
01-12-2010, 20:35
Oт енергийният бизнес колко печелим, транзитни такси и там подобни. Пазарите които загубихме в Русия, да не би САЩ да ни ги гарантира по някакъв начин.

morfius
01-12-2010, 21:02
Там е проблема, че никой не знае дали изобщо печелим... слушаме само рошави приказки но реалните факти нещо не искат да ги показват много много.

Ramsezsh
01-12-2010, 22:40
Oт енергийният бизнес колко печелим, транзитни такси и там подобни. Пазарите които загубихме в Русия, да не би САЩ да ни ги гарантира по някакъв начин.

Колега, руските пазари бяха по линия на СИВ! Те не можеха да останат такива каквито са били, просто защото конюктурата на пазара както в бившия СССР така и у нас се промени много.
Колкото до САЩ - те нищо не ни гарантират и НЯМА да ни гарантират. Когато говорим за пазар не трябва някой да ти гарантира нещо - всичко е интерес и там където интересите се пресичат може да има сътрудничество.
С идеята, че винаги някой нещо трябва да ни гарантира сме просто едни гъзоблизци, които не се опитват реално да направят нещо, а все се надяваме някой да ни оправи!
За да сме по-добре единствения начин е да се оправим сами, да спрем с безумното деление на тия били комунисти, другите били незнам си какви и да вървим напред,търсейки нашия интерес без предрасъдъци! Да вървим без да очакваме тоя или оня Голям брат да ни оправи.
Писна ми да слушам колко добри/лоши били едните или другите. По важно е колко добри/лоши сме самите ние!

pavlin
01-12-2010, 22:52
Колега , пазарите в Русия все още са си там и даже са станали по-големи. Това че ние не сме реагирали адекватно за да ги запазим си е наш проблем и за което търпим последствия. Тези пазари бяха унищожени не без съдействието на разни доброжелатели които както се вижда активно ни се месят в политиката. За това става на въпрос и доколко можем да следваме независима политика.

Ramsezsh
01-12-2010, 23:02
Позицийте които имахме на тези пазари бяха по линия на СИВ.
Вярно е, че никой не се опита след това да потърси път към тези пазари!
Още по вярно е, че докато политиците ни се делят на "фили" и "фоби" без да търсят реалния интерес за страната ни няма да има пазар нито там, нито където и да било!

pavlin
01-12-2010, 23:05
Там е проблема, че никой не знае дали изобщо печелим... слушаме само рошави приказки но реалните факти нещо не искат да ги показват много много.

Печелим разбира се, доколкото знам от там идват значителни приходи.

pr_00f
01-12-2010, 23:12
Колко значителни ?
50 лева , 100 лева? На година, или в секунда?

morfius
01-12-2010, 23:25
Колега , пазарите в Русия все още са си там и даже са станали по-големи. Това че ние не сме реагирали адекватно за да ги запазим си е наш проблем и за което търпим последствия. Тези пазари бяха унищожени не без съдействието на разни доброжелатели които както се вижда активно ни се месят в политиката. За това става на въпрос и доколко можем да следваме независима политика.

Байчо стига общи приказки в тоя раздел поне!

Пазарите си бяха там, ама 89 година ние увиснахме от към суровини (защото вече искаха долари за тях, не преводни рубли) и с морално и физическо остаряло производство.
В същото време там навлизаха световни компании които вдигнаха нивото и промениха нагласите.
Ти ако имаш на един щанд марципанче и шоколад Линд, марципанче ли ще си купиш бре?
Всъщност дали помниш какво е марципан?
Та така с пазарите ни...

---------- Post added at 23:25 ---------- Previous post was at 23:24 ----------


Печелим разбира се, доколкото знам от там идват значителни приходи.

Да видя поне една реална цифра и ще ти повярвам.

Не знам дали като пишеш си правиш труда и да четеш, но Белене накрая май ще стане руска собственост на българска земя... печалби ли?

pavlin
02-12-2010, 00:12
Колко значителни ?
50 лева , 100 лева? На година, или в секунда?

Порови се малко и ще разбереш.

koolio
02-12-2010, 00:38
С риск да стана антипатичен на много хора в тая тема съм съгласен с 80% от постовете на Павлин.

pavlin
02-12-2010, 00:42
Байчо стига общи приказки в тоя раздел поне!

Пазарите си бяха там, ама 89 година ние увиснахме от към суровини (защото вече искаха долари за тях, не преводни рубли) и с морално и физическо остаряло производство.
В същото време там навлизаха световни компании които вдигнаха нивото и промениха нагласите.
Ти ако имаш на един щанд марципанче и шоколад Линд, марципанче ли ще си купиш бре?
Всъщност дали помниш какво е марципан?
Та така с пазарите ни...

---------- Post added at 23:25 ---------- Previous post was at 23:24 ----------



Да видя поне една реална цифра и ще ти повярвам.

Не знам дали като пишеш си правиш труда и да четеш, но Белене накрая май ще стане руска собственост на българска земя... печалби ли?
Байно, ти в своите отговори не даваш нито една конкретна цифра а после обвинявяш другите че пишат общи приказки. Само от транзитните такси за пренос на газ България печели около няколко стотици милиона долара на година, горе долу такава е и печалбата от АЕЦ Козлодуй.
За АЕЦ Белене до колкото знам нашите хора дълго умуваха, караха се и се обвиняваха и накрая руснаците може и сами да си финансират проекта.
За пазара, както и шоколадчето Линд може да се продава и да има пазарен дял, така и марципанчето. Ако си бяхме преструктурирали икономиката навреме а не да я източваме сега можеше и марципанче и шоколад с крава да си продаваме.

morfius
02-12-2010, 01:05
Конкретни цифри за кое?
За преводните рубли и доларите ли... я пак?
За остарялото производство ли... то беше очевадно за всеки посетил два три завода около 90 година и видял с очите си телевизор В.Търново и Сони един до друг разглобени. Или пък влязъл в консервна фабрика.
За отворения пазар и СИВ ли... икономическия срив на соца ако трябва да ти доказвам с цифри?!?

Ти твърдиш, че печелим... докажи го.
Аз твърдя, че ще печелят други, а ние ще духаме... както става със всичко в последните 70 години.

---------- Post added at 01:05 ---------- Previous post was at 00:57 ----------


С риск да стана антипатичен на много хора в тая тема съм съгласен с 80% от постовете на Павлин.

Можеш ли да се обосновеш?

pavlin
02-12-2010, 02:16
Трябва да се освободиш малко от предразсъдъците си. Един завод както произвежда телевизори ВТ така може да произвежда и други по-модерни такива или други сходни продукти използвайки различни схеми за оптимизиране и т.н. На това му се казва преструктуриране, което се различава от ликвидиране или източване. След 1990 българската валута се търгуваше свободно и можеше са се обменя за долари. Също така можеше да се теглят заеми в чужда валута. Едно предприятие като произвежда за износ има приходи във валута с която да плаща суровините си във валута ако се налага. Не виждам къде са валутните лева в тази ситуация.
Кои печелят според теб от енергийния бизнес.

търтей
02-12-2010, 03:08
Т След 1990 българската валута се търгуваше свободно и можеше са се обменя за долари. Също така можеше да се теглят заеми в чужда валута.

Малиии пафкааа, ти изби рибата, копеле :shocking:

pavlin
02-12-2010, 05:05
Не съм копеле и Пафка защо е с малка буква. Да не би да си на градус в този късен час. Лягай да си починеш малко.

morfius
02-12-2010, 11:04
И тая тема ли ще ме карате да цепя?
Не говорим за грешките на прехода у нас, а за пазарните отношения с Русия.

Ония пазари дето ги имахме по татово време просто отшумяха в момента в който на тях стъпиха по-качествени и конкурентни фирми... а нашето производство се оскъпи в пъти поради реалните цени на суровините.

Та пазари вече нямахме... имахме контакти с които можеше евентуално да ги създадем наново, но другарите с партийните куфари с пачките не искаха да инвестират, а да грабят.

Не бъркайте двата щата моля...

pavlin
02-12-2010, 13:15
Ами, ти се опитваш да изместиш дискусията в определена насока, където продължаваш да повтаряш едно и също. Между другото, тази тема си е умряла още в зародиш. Естественно че има пазарни отношения с Русия и на частно и на държавно ниво.

koolio
02-12-2010, 13:17
Та пазари вече нямахме... имахме контакти с които можеше евентуално да ги създадем наново, но другарите с партийните куфари с пачките не искаха да инвестират, а да грабят.

Не бъркайте двата щата моля...
Ами тук пък съм на 100% съгласен с теб. Така че не виждам противоречието. По геополитически причини Русия е фактор, с който трябва да се съобразяваме, няма как да не търгуваме с тях. Конкретните цени и ангажименти вече зависят от политическата и търговската дипломация. Абсолютно същото важи и за отношенията ни със САЩ, Китай, Германия.

morfius
02-12-2010, 13:21
Противоречието е в твърдението, че сме загубили пазарите си поради непазарни отношения с Русия.
Манипулация...
Пазарите ги загубихме поради чисто пазарни принципи.

Другата бира е в това, че след като загубихме и пазарите на СИВ и изобщо конкурентоспособността на икономиката си - не направихме нищо да възстановим каквото е възможно.

търтей
02-12-2010, 13:30
Просто е. Поради ред причини пазарни отношения с русия не може да има.

morfius
02-12-2010, 13:36
Е други как имат... или пак налитаме на собствените си недотавности?

pavlin
02-12-2010, 13:47
Противоречието е в твърдението, че сме загубили пазарите си поради непазарни отношения с Русия.
Манипулация...
Пазарите ги загубихме поради чисто пазарни принципи.

Другата бира е в това, че след като загубихме и пазарите на СИВ и изобщо конкурентоспособността на икономиката си - не направихме нищо да възстановим каквото е възможно.

Манипулация разбира се че е имало както има и сега с разни газопроводи военни бази и т.н.

bass
02-12-2010, 13:51
Е други как имат...

Ами усетили са се къде е входът към пазара - а той е през Кремъл и местните феодални власти. Същата работа е и в Украйна. Уважавани световни фирми си плюят на суратя и корпоративните ценности за откритост и неподкупност, за да могат да правят някакъв бизнес там. Тази година се нагледах на примери от първо лице. Това е феодална държава, не пазарна икономика.

п.п. Не разбирам как е възможно да съществуват едновременно в една държава толкова прекрасни, брилянтни, гениални хора и в същото време модернизирани помешчици и псевдоимператори с милиционерски произход и завършени изверги (които за съжаление управляват). То и у нас го има този контраст, но мащабът е друг...

koolio
02-12-2010, 15:11
Просто е. Поради ред причини пазарни отношения с русия не може да има.

Тва са глупости, но невърмайнд.
За съжаление няма да идвам днес в Пийпълса да разширим дискусията ;).

Mind_Control
02-12-2010, 15:31
Тва са глупости, но невърмайнд.
За съжаление няма да идвам днес в Пийпълса да разширим дискусията ;).

И според мен са глупости, най малкото защото за да си продавам доматите (дето ги нямам) на братята руснаци, не ми е нужно нито позволението на Путин, нито позволението на г-н Борисов. Единствено ми е нужен един балама в Русия, който мисли, че е голяма далавера да ми купува доматите (дето ги нямям пак да кажа). Та в тая връзка единственото нещо, което ни спира да продаваме в Русия е- липсата на производство, което доставя конкурентни продукти на конкурентна цена.

А всъщност според мен има доста български фирми продаващи на руския пазар. Друг е въпросът,че като цяло в България почти нищо не се произвежда.

Old Fox
02-12-2010, 15:40
липсата на производство, което доставя конкурентни продукти на конкурентна цена.

А всъщност според мен има доста български фирми продаващи на руския пазар. Друг е въпросът,че като цяло в България почти нищо не се произвежда.
Мда има и добре си продават. Обаче не си прав баш Путин ти пречи на доматите;-)
Няма по-големи, параноици и бюрократи от руснаците. Утре ще стане Путин и ще реши че ще защитава "отчествения производител на домати" - бой митото по 5, а не дай си боже да те заподозрат че правиш нещо или имаш объркана запетайка в документите. Веднага почваме - умишлено укриване на инфо, федерално разследване, колата ти арестувана и доматите гният у некой склад. Ама чакайте ама моля - няма. Митничаря дърпа затвора на калашника и гледа лошо. Веднъж така и никога повече няма да ти се прави нищо в Русия. Сами си кокат на главата тия хора просто

търтей
02-12-2010, 16:21
Ами усетили са се къде е входът към пазара - а той е през Кремъл и местните феодални власти. Същата работа е и в Украйна. Уважавани световни фирми си плюят на суратя и корпоративните ценности за откритост и неподкупност, за да могат да правят някакъв бизнес там. Тази година се нагледах на примери от първо лице. Това е феодална държава, не пазарна икономика.

п.п. Не разбирам как е възможно да съществуват едновременно в една държава толкова прекрасни, брилянтни, гениални хора и в същото време модернизирани помешчици и псевдоимператори с милиционерски произход и завършени изверги (които за съжаление управляват). То и у нас го има този контраст, но мащабът е друг...


Мързеше ме да развия тезата, но ти го направи :handshake:

pavlin
02-12-2010, 16:35
Мда има и добре си продават. Обаче не си прав баш Путин ти пречи на доматите;-)
Няма по-големи, параноици и бюрократи от руснаците. Утре ще стане Путин и ще реши че ще защитава "отчествения производител на домати" - бой митото по 5, а не дай си боже да те заподозрат че правиш нещо или имаш объркана запетайка в документите. Веднага почваме - умишлено укриване на инфо, федерално разследване, колата ти арестувана и доматите гният у некой склад. Ама чакайте ама моля - няма. Митничаря дърпа затвора на калашника и гледа лошо. Веднъж така и никога повече няма да ти се прави нищо в Русия. Сами си кокат на главата тия хора просто

А ти, този филм къде си го гледал. Прилича на екшън от Холивуд.

търтей
02-12-2010, 16:36
Ми случайно се опитва да развива бизнес с русия.
А не е празно прлямпало като некои люде тука.

pavlin
02-12-2010, 16:42
И защо се навира там като не му харесва и съответно няма възможности за бизнес, да ходи на запад където са свободните пазари и няма квоти,мита, тарифи и т.н. Между другото какво търгува колегата и с какъв оборот.

Old Fox
02-12-2010, 17:05
А ти, този филм къде си го гледал. Прилича на екшън от Холивуд.
Павлине(с главна буква), от четири години, тоест аз от 4 години, фирмата от много повече нон стоп търгуваме с Русия. Търтея даже малко ме е подценил не се опитвам ми направо търгувам. Рядко минава седмица без да правя доставка в Русия а понякога и две. Отделно в бившите републики. Всеки камион го следя къде и какво се случва с него постоянно. За да мине всичко гладко се грижа аз. Нагледал съм се на такива ужаси, че Холивуд е бледа сянка. Като говоря не приказвам - всичко това ти говоря от личен опит. Имам и база за сравнение - дребен незначителен проблем, който в Европа, Канада или ЮАР(отоново от личен опит) се разрешава с два телефонни разговора в Русия отнема седмица и почти винаги е нужен представител там на място.
Отделно им чета им законите за да съм в час. Руската Дума се избиват в продължение на 6 месеца какво да гласуват и накрая изкокват тотална промяна в митническия режим например а след три седмици я отменят,
Последния пример от лятото някъде беше че с цел протекция на местния производител затвориха един билюк пропускателни пунктове - резултат километрични опашки от камиони и собствените им производители дето уж ги пазеха ревнаха щото останаха без вносни материали.
Вра се там щото има бизнес не отричам, писах го като пояснение, щото както го представяш да работиш с Русия е играчка - и да работата със западни фирми е по ниско-рискова и рентабилна.
Ай ся ти кажи на база на какво са тия заключения за бизнеса с Русия- за мен това е ежедневие, а за теб? Мил спомен от едно време, слух?

П.П. Ще те помоля да се въздържаш да ми нареждаш къде да ходя и какво да правя.

koolio
02-12-2010, 17:18
Чекайте малко, аз твърдя, че е неизбежно да се прави бизнес с Русия, а не че е лесно или че е много готино. А щом Старата лисица е навътре в нещата, значи следва да приемем неговоте думи за меродавни, щото нали знаете, че разликата между трориите, дето ги развиваме, и практиката, е като между секса и любовната лирика.

pavlin
02-12-2010, 19:38
Съгласен съм Кулио, че търговските отношения с Русия са неизбежни най-малкото заради гео-политическия характер на двете страни. Още искам да кажа че е важно да се поощрява свободната инициатива а не да се създават бариери за да се харесаме на някого. Частния бизнес сам ще намери начин за търговия ако има изгода. Такъв е случаят с Олд Фокс. Щом 4 години се занимава с този бизнес значи има защо. Той така и не каза какво точно търгува.

Old Fox
02-12-2010, 19:52
И не смята/ не може да каже, пък и не е важно.
Аз говоря само за нещата на корпоративно ниво. Темата обаче май-тръгна от идеи за бизнес на макрониво междудържавнически отношения, тези бизнесотношения няма как да ги отделим от геополитизма.

tanatos
02-12-2010, 19:53
Никакво значение няма с какво търгува и какъв му е оборота.Направо ако искаш да ти сложи тука и снимка на отчетите?.За да се бута в Русия има защо.Дори и клечки за зъби да изнася все тая, пазара там е огромен. Трудно е, има спънки но си заслужава. Преди известно време мой познат използваше тировете ми да влачи български коняк в Русия. За няма и година успя да си купи собствени камиони и до ден днешен си върти бизнеса само с Русия. Не носи никъде другаде.А е просто посредник.Купува и препродава коняка на руснаците. Имаше много трудности, вкл. и споменатите по-горе. Но риска е оправдан.
Ако бизнеса ми беше такъв, че да мога да търгувам с Русия щях да го правя с пълни обороти.

pavlin
02-12-2010, 20:20
Не знаех че е толкова поверително някой да каже с какъв бизнес се занимава и все пак Олд Фокс нищо конкретно не каза.

---------- Post added at 18:20 ---------- Previous post was at 18:17 ----------


Никакво значение няма с какво търгува и какъв му е оборота.Направо ако искаш да ти сложи тука и снимка на отчетите?.За да се бута в Русия има защо.Дори и клечки за зъби да изнася все тая, пазара там е огромен. Трудно е, има спънки но си заслужава. Преди известно време мой познат използваше тировете ми да влачи български коняк в Русия. За няма и година успя да си купи собствени камиони и до ден днешен си върти бизнеса само с Русия. Не носи никъде другаде.А е просто посредник.Купува и препродава коняка на руснаците. Имаше много трудности, вкл. и споменатите по-горе. Но риска е оправдан.
Ако бизнеса ми беше такъв, че да мога да търгувам с Русия щях да го правя с пълни обороти.

А така, дойдохме си на думата, значи има защо да се гледа към руските пазари.

old alfist
02-12-2010, 20:23
Пазарни отношения може да има между свободомислещи хора в рамките на законите.
В Русия нито хората, нито законите са като на общоприетите държави.

tanatos
02-12-2010, 21:03
Към Руските пазари има защо да се гледа там има много пари. Но по-близо е Турция..И с тях много хубаво се прави алъш-вериш.

koolio
02-12-2010, 21:14
Те щото в арабските страни са свободни и пазарни ...

old alfist
02-12-2010, 21:15
Към Руските пазари има защо да се гледа там има много пари. Но по-близо е Турция..И с тях много хубаво се прави алъш-вериш.
Така си е. Трябва си различен подход към контрагентите - партньори, доставчици, клиенти и други играчи

Old Fox
02-12-2010, 22:56
Не знаех че е толкова поверително някой да каже с какъв бизнес се занимава и все пак Олд Фокс нищо конкретно не каза.

---------- Post added at 18:20 ---------- Previous post was at 18:17
Какво конкретно желаеш да чуеш? Подробности за моята дейност няма да напиша - не желая приеми го. Привел съм конкретен пример за руска протекционистична политика по-горе.

pavlin
02-12-2010, 23:39
Kaжи има ли смисъл да се прави бизнес с Русия, коректни ли са руснаците като търговски партньори. Какви са тенденциите за внос и износ и как се изменя жизнения стандарт на руснаците какво потребяват и т.н.

Old Fox
03-12-2010, 08:40
Kaжи има ли смисъл да се прави бизнес с Русия, коректни ли са руснаците като търговски партньори. Какви са тенденциите за внос и износ и как се изменя жизнения стандарт на руснаците какво потребяват и т.н.
Хаха -това е тема за доцентура най-малко;-)

Има смисъл да.(пак говоря на корпоративно ниво)
Коректни ли са? Има и много коректни - трябва да можеш да познаваш хората и дълбоката руска душевност. Аз още не съм я опознал докрай. Срещал съм невреоятни професионалисти, съвременни мениджъри от които се уча да работя, но и откровенни измамнинци. За щастие първите стават все повече и повече.
За останалите ти въпроси не съм компетентен. Старана на контрасти - Москва огромен бизнес център доста висок стандарт на живот, но в същата тази Москва много хора успяват за цял живот да с купят/купят не наемат, не апартамент, не стая от апартамент, а само легло.

Mind_Control
06-12-2010, 12:54
А може ли да попитам, защо не им дадете една цена EXW София на руснаците и те да му берат гайлето на транспорта и митниците? Аз като пазарувам в Китай, на китайците им е през оная работа, какви проблеми ще имам при вноса и при транспорта. Тяхната отговорност е до изхода на склада им или в най- добрия случай да го натоварят в контейнера.

Та пак идваме до положението, че просто като не произвеждаме нищо на конкурентна цена и качество, респективно никой не се натиска да го купува. Да не говориме за нещо високотехнологично...

Old Fox
06-12-2010, 17:22
Щото се гордеем с обема от допълнителни услуги които предлагаме;-)

Mind_Control
07-12-2010, 15:48
Щото се гордеем с обема от допълнителни услуги които предлагаме;-)

Това ми е мисълта на мен, че това е единствената причина да купуват от нас.

Old Fox
07-12-2010, 16:31
Убиди мъ шъ знайш. Поне в нашия случай това е само една от причините и далеч не е водещата

JORDI
07-12-2010, 22:35
Пазарни отношения можем да развиваме не само с Русия, а дори и с Мадагаскар, стига да имаме пари! Стига да имаме визия как да си оправим бавния "разтеж" на икономиката! А тя се прави с производство! А производството се прави с кадри, но младите визираха зад граница.Няма производство, няма и млади специалисти! И на този хал финансовата ни стабилност е разклатена, заради публичните разходи за пенсионна и здравна реформа.Защото нацията ни е трайно застаряваща и кризата заради тези финансови разходи ще се задълбочава все повече! Така че ако имаш парите и си богат,ти ще намериш пазари дори и на маймуни от Мадагаскар!Само че каквито са ни управниците-такива са ни и пазарните отношения...никакви!:grandpa:

fred
08-12-2010, 20:17
Ми и скандинавските нации са крайно застаряващи от десетилетия, ама имат най висок стандарт в Европа, никога не са имали социализъм и пазара им с Русия им е слабо развит, в сравнение с пазарните им отношения с така наречения западен свят :calc:
А как ще имаме пари, като имахме 60 г. отношения с руския пазар, икономика основана на руските, пърдон съветски тогава интереси, е това е резулатат от "пазара":gangstah:

Ramsezsh
08-12-2010, 20:20
Фред, през тия 60 години нямаше пазар!

fred
08-12-2010, 21:48
Това се опитвам да кажа, че тия отношения се трансформират и продължават и в наши дни под термина "пазар". Руските кръгове ползват влиянието си за да извличат най-вече ползи за себе си, българските им подопечни пък гледат да прилапат и те нещо,ако нещо наистина може да се развие, то пък бива използвано от Русия с цел постигане на стратегически и други изгоди, реален пазар няма, нито руския народ нито българския печелят нещо от това.