PDA

View Full Version : Малкият бизнес - що е то и има ли почва в България?



Gogata
29-01-2011, 13:38
Интересно ми е какво мислите по тази тема.Възможно ли е да започнеш бизнес с инвестиции до 30 - 50 000 лв,който да просперира в момента в България ? Бегло си спомням времето през 90-те години,когато моите родители имаха малък бизнес,тогава ми изглеждаше някак си по-лесно и възможно.

Quattro
29-01-2011, 14:20
По лесно беше поради ред причини,по-малко конкуренция,липсата на големи търговски вериги,занижения контрол от страна на държавата и т.н.!

slik4eto
29-01-2011, 14:53
Естествено ,че с толкова пари можеш да започнеш бизнес и то с 50 000 доста добър при това...Аз участвам активно в семеен бизнес и е доста приятно стига да знаеш как да уцелееш на конкуренцията , защото тя е огромна в момента !

old alfist
29-01-2011, 15:25
Трудни са времената - пазара е разпределен, но не трябва да се губи надежда.
Сумата е добра - според мен трябва да се прави нещо в сферата на услугите.

pavlin
29-01-2011, 15:58
Първо трябва да си наясно какво искаш да правиш и къде можеш да бъдеш най-конкурентен. Средства винаги се намират.

Gogata
30-01-2011, 18:50
Идеята и планът за действие са ми готови,но въпреки това нещо вътрешно ме спира.Дали моментът е подходящ и рискът не е прекалено висок?Потреблението е свито,а цените вървят нагоре.Удачно ли е наистина да се стартира бизнес в такъв момент?

RPWWD
30-01-2011, 20:54
Ако нямаш друг избор, т.е. да работиш нещо в момента за що годе прилични пари, да - добър избор е щото така или иначе си в безтегловност. Реално за дребните риби е трудно, а държавата ще направи всичко възможно да те фалира, примери съм видял много, дори и аз съм бил в това положение.
Ако си занаятчия имаш някакъв шанс, ако смяташ да се занимаваш с дребна търговийка и алъш-вериш, смятай, че готовите пари от продажбата на нивата на дядо ти или къщата на баба ти са заминали на вятъра ;-)
За бизнес с шанс за успех 30-50 000 лв. са много малко.

Kuku
30-01-2011, 21:01
30'000лв. не са малко пари!
Естествено, зависи какви приходи очакваш от инвестицията.... :hmm:

fred
30-01-2011, 21:35
Ако ще се започва бизнес, човек трябва да го е работил и разбира.В противен случай най често нищо не излиза, познавам бая народ който така си пропиля парите,

slik4eto
30-01-2011, 23:22
Ако си занаятчия имаш някакъв шанс, ако смяташ да се занимаваш с дребна търговийка и алъш-вериш, смятай, че готовите пари от продажбата на нивата на дядо ти или къщата на баба ти са заминали на вятъра ;-)
За бизнес с шанс за успех 30-50 000 лв. са много малко.
От дребната търговия почват голямите неща колега :)

vladev
31-01-2011, 10:23
Идеята и планът за действие са ми готови,но въпреки това нещо вътрешно ме спира.Дали моментът е подходящ и рискът не е прекалено висок?Потреблението е свито,а цените вървят нагоре.Удачно ли е наистина да се стартира бизнес в такъв момент?

Моментът за започване на каквото и да било винаги е неподходящ. Мога да ти обещая, че по-добър няма да дойде. :)

Колкото до бизнеса - ако искаш разкажи за какво става дума конкретно - няма да ти откраднем идеята (макар, че съм сигурен че това ти е притеснение).

Моят съвет е - каквото и да се захващах, гледай да е различно и не се позиционирай по цена (да бъдеш на-евтиния). Не бъди от типа "и аз". Ако си различен ще ти много МНОГО по-лесно.

Напълно подкрепям и следното:

[...] ако смяташ да се занимаваш с дребна търговийка и алъш-вериш, смятай, че готовите пари от продажбата на нивата на дядо ти или къщата на баба ти са заминали на вятъра ;-)

Ако имаш такива наклонности може да се навърташ около http://startup-bg.org Веднъж годишно (октомври) има конференция, на която се срещаме и говорят успели хора - надъхващо е.

tanatos
31-01-2011, 11:23
Хубаво е акъл и мнения да дават хора които са започнали с такава сума пари някакъв бизнес.Сядането и смятането на сухи сметки винаги ще те доведе до фалит.Всичко е непредвидимо

Хубаво е да кажеш горе-долу за какво става дума.Важното е да не се обезсърчаваш. Обществото ни е консуматроско, най-много обороти в българия се правят от храна, лекарства и горива. Лекарствата и горивата изискват огромни инвестиции. Остава храната. Това разбира се е в сверата на бързооборотните стоки.Много може да се пише и говори по темата.

AR147
31-01-2011, 12:05
Идеята и планът за действие са ми готови,но въпреки това нещо вътрешно ме спира.Дали моментът е подходящ и рискът не е прекалено висок?Потреблението е свито,а цените вървят нагоре.Удачно ли е наистина да се стартира бизнес в такъв момент?
Проблема не е в сумата или момента,а по-скоро бизнеса които си избрал,та ако не споделиш за какво става дума трудно някой може да ти отговори по-конкретно.

JORDI
31-01-2011, 12:40
С такава сума можеш да заредиш едно малко квартално магазинче/около 25кв.м./ с хранителни стоки и ще проспирираш! Тук има такова в близост до 5 жилищтни сгради /около 700 жители/ и работи вече 5 години, а в момента и денонощтно! И понеже е семеен бизнес печалбата по мои сведения е доста добра-покупка на 3 апартамента,коли за всеки и още 2 магазина в региона!
Естествено проучваш маркетинга, конкуренцията в близост,разходи по бюрократичното узаконяване, както и много връзки за подобно начинание! Успех!:idea:

fred
31-01-2011, 13:48
С тия магазинчета може да се печели, ама в споменатия случай съм сигурен, че не плащат данъци, явно не издават касови бележки върху реалния оборот.Отделно ако се построи един супермаркет, тоя бизнес ще бъде обречен, уточнявам да проучи дали се предвижда и в скоро време строеж на нещо от сорта Билла, Кауфланд и т.н.

Kuku
31-01-2011, 13:50
Стелта не се ли занимаваше със спедиция или нещо подобно?! :?

stelt
31-01-2011, 22:06
Главно със транспорт на леки товари се занимава :)

Kuku
31-01-2011, 22:58
А към този вид дейност ли си се насочил с въпросната инвестиция?

Mind_Control
03-02-2011, 20:23
Аз обмислям отварянето на бар, като ще бъде с около 60 места. Местоположението е София- главно гледам центъра, но може и някъде по кварталите, като изключим- Младост, Дружба, Люлин и тем подобните. Инвестицията ще е някъде 60-70 К. След като си направих подробни сметки на всички разходи, стигнах до не много оптимистичното заключение, че ще ми се избие всичко за 3-4 години, което за заведение е адски много, защото за това време ще им омръзне на хората и трябва да се ремонтира. Та за момента съм на стенд бай режим и обмислям дали мога да се справя с успешното отваряне на посещавано заведение.

Един пример- инвестицията за Син Сити от 800 000 лв. се изби за 3 месеца.. Нещо такова или максимум една година ми се ще да постигна и аз :)

thecleaner
03-02-2011, 20:56
Аз обмислям отварянето на бар, като ще бъде с около 60 места. Местоположението е София- главно гледам центъра, но може и някъде по кварталите, като изключим- Младост, Дружба, Люлин и тем подобните. Инвестицията ще е някъде 60-70 К. След като си направих подробни сметки на всички разходи, стигнах до не много оптимистичното заключение, че ще ми се избие всичко за 3-4 години, което за заведение е адски много, защото за това време ще им омръзне на хората и трябва да се ремонтира. Та за момента съм на стенд бай режим и обмислям дали мога да се справя с успешното отваряне на посещавано заведение.

Един пример- инвестицията за Син Сити от 800 000 лв. се изби за 3 месеца.. Нещо такова или максимум една година ми се ще да постигна и аз :)

Бил ли си кръчмар досега?

old alfist
03-02-2011, 21:04
Крайно време е създателят на темата да поразкаже в досегашия си живот какво е правил и какво го влече, защото така може да си ланкаме няколко дена.

Mind_Control
04-02-2011, 11:29
Бил ли си кръчмар досега?

Не :) знам, че е голям минус. Има кой да ми помага. Но за момента не мога да ги изкарам положителни сметките, затова изчаквам да ми дойде добра идея.

Kuku
04-02-2011, 16:14
Сигурен ли си за инвестицията в Син Сити, че ми се вижда малко нищожна сумата?! :?
А и там избиването не идва от размера на инвестицията, а от връзките с клиента!

thecleaner
04-02-2011, 23:12
Не :) знам, че е голям минус. Има кой да ми помага. Но за момента не мога да ги изкарам положителни сметките, затова изчаквам да ми дойде добра идея.

Не се закачай с неща в които нямаш никакъв опит. С помощниците внимавай че приятели и роднини те "работят" най-сладко ;)

Gogata
05-02-2011, 00:36
Виждам доста интересни мнения по темата.Идеята ми е за автомивка + още екстри.Доста от материалите,които ми трябват за изграждането ги имам,но ще ми се наложи за една част от финансирането да използвам банка,което е основно ме възпира.Консултирах се и с други хора и наистина е по-трудно отколкото си представях.За момента мисля да поизчакам,да посъбера още някой лев,да понауча още някои неща и живот и здраве някой ден да започна да работя за себе си.

old alfist
05-02-2011, 17:33
Идеята е много добра - има хляб в тази работа.
Проучи как стоят нещата с разрешителните режими от инстанциите и ако не ти отпуснат кредит, което е твърде вероятно и имаш относително стабилни доходи, може и на етапи.
При изградена строителна част има по-голяма вероятност за отпускане на лизинг за машините и съоръженията.

tanatos
05-02-2011, 17:43
За автомивка търси място където има някакъв вид кладенец.Само със сондаж се вързват нещата за автомивките.Мисли да сложиш и клетка за самообслужване, там има хляб.

fred
06-02-2011, 16:56
Само на такава автомивка ходя аз лично, но тя е оборудвана много добре.Та ако се прави като хората си е скъпа инвестиция, има и инсталация с четки, които не са четки, един вид кече, отделно разни други екстри плюс отопление около тръбите отдолу за да не замръзва,