PDA

View Full Version : [проект]Музикален спортвагон



RangeUser
08-03-2011, 22:50
Здравейте колеги :)
Накратко ще разкажа и за моя проект и ще питам някои неща :clapping:
Поради студовете проекта е малко в застой, но се надявам след 2-3 седмици да започне пак с пълна сила :crazy: Когато купих колата, тя беше с Босе, набързо го свалихме и от там се почна играта - в багажника излиза един цял кабел към усилвателя за Босе-то с много малки кабелчета за всичките говорители, захранване и т.н.. - търсене на схеми, мерене с мултицети и след няколко часа се разбра кой за къде е.. Сменихме всички говорители с нови, плеъра, кабели, двата усилвателя и бас и общо взето до тук стигна всичко.. Сега е ред на другите неща - поставяне на кондензатор, изолация на вратите, нова кутия за говорителя и подреждането на всичко багажника :)

Използваните неща са:
Плеър: Alpine Ida-X303
Отпред: Alpine SPR-17S
Отзад: Alpine SPR-17C
Усилвател: Alpine MRP-F300
Бас: Pioneer TS-305C
Усилвател за бас: Audison SRx2
Кондензатор: Lanzar LQ16CAP 1.6F

Таа въпросите са относно кутията и подреждането. Някои може ли да изчисли с БасБоксПро програмата каква трябва да е кутията за този говорорител, че не мога да намеря листовките на пайниър с оптималните размери? Някой слагал ли е толкова неща във багажник на 156, искам да заемат максимално малко място - два усилвателя, кондензатор и бас.

Поздрави, Радослав :)

ПС: скоро и снимки :hehehm:

kongogo
09-03-2011, 20:06
Евалата колега за положения труд, чакам снимките, а ако може и клипче ;)

PSAVOV
11-03-2011, 18:58
Здравейте колеги :)
Накратко ще разкажа и за моя проект и ще питам някои неща :clapping:
Поради студовете проекта е малко в застой, но се надявам след 2-3 седмици да започне пак с пълна сила :crazy: Когато купих колата, тя беше с Босе, набързо го свалихме и от там се почна играта - в багажника излиза един цял кабел към усилвателя за Босе-то с много малки кабелчета за всичките говорители, захранване и т.н.. - търсене на схеми, мерене с мултицети и след няколко часа се разбра кой за къде е.. Сменихме всички говорители с нови, плеъра, кабели, двата усилвателя и бас и общо взето до тук стигна всичко.. Сега е ред на другите неща - поставяне на кондензатор, изолация на вратите, нова кутия за говорителя и подреждането на всичко багажника :)

Използваните неща са:
Плеър: Alpine Ida-X303
Отпред: Alpine SPR-17S
Отзад: Alpine SPR-17C
Усилвател: Alpine MRP-F300
Бас: Pioneer TS-305C
Усилвател за бас: Audison SRx2
Кондензатор: Lanzar LQ16CAP 1.6F

Таа въпросите са относно кутията и подреждането. Някои може ли да изчисли с БасБоксПро програмата каква трябва да е кутията за този говорорител, че не мога да намеря листовките на пайниър с оптималните размери? Някой слагал ли е толкова неща във багажник на 156, искам да заемат максимално малко място - два усилвателя, кондензатор и бас.

Поздрави, Радослав :)

ПС: скоро и снимки :hehehm:
Колега за да е по чист звука сложи филтри ! на високи и средни а баса ще ти е от тубата !

RangeUser
12-03-2011, 13:06
Всичко е отрязано, отпред има филтри, задните от усилвателя съм ги отрязал, като се спре буфера няма никакъв бас в колата ;-) Довечера ще пусна няколко клипа на моментното състояние :biggrin:

RangeUser
12-03-2011, 19:29
Audio Test (http://www.youtube.com/watch?v=BWqWj9ACFis) Ето го обещания клип, но не може да се придобие голяма представа :) Настройките от плеъра са

SubW: +7
Bass: +6
Treble: +1

ПС: Качеството на видеото е малко намалено (без аудио).

PSAVOV
12-03-2011, 21:12
Audio Test (http://www.youtube.com/watch?v=BWqWj9ACFis) Ето го обещания клип, но не може да се придобие голяма представа :) Настройките от плеъра са

SubW: +7
Bass: +6
Treble: +1

ПС: Качеството на видеото е малко намалено (без аудио).
Всичко е много добре колега ! Оба1е лично на мен не ми харесва това че се е развалила визията.
Аз също съм взел два усливатела херц говорители пищялки и филтри и туба херц- и ще ползвам оригиналното цд с екс кар линк за да не развалям визията - чакам само да се стопли че да почна да го направя !

RangeUser
12-03-2011, 21:52
Малко след като го купих плеъра, пуснаха същия светещ червено :brickwall: цък (http://i679.photobucket.com/albums/vv153/r3ds2k/600RR/_MG_0739.jpg) С един сив каст'фон светещ червено и лайсна около него няма да развалиш фацата :-)

barash
17-03-2011, 17:36
Колега извинявам се,че ти задавам тия въпроси в темата,каде с какво си мерите децибелите и да на мен от време на време при повечко бас ми премигва дисплея на ЦД'то причини.
По-темата вярно от клипа бас не се чува много но съм убеден,че на живо е друга работа,браво.

Kamen666
17-03-2011, 20:43
на мен от време на време при повечко бас ми премигва дисплея на ЦД'то причини.


Първото което всеки би ти казал: - Слаби (тънки) кабели + и -

pioneer
18-03-2011, 10:12
Първото което всеки би ти казал: - Слаби (тънки) кабели + и -
:thumbup:
+ може да добавиш един кондензатор(ако вече не си сложил), който никак не е за пренебрегване при по-мощни системи.

barash
22-03-2011, 21:38
Първото което всеки би ти казал: - Слаби (тънки) кабели + и -
Koлега какво значи тънки кабели? 6 квадрата,8 квадрата?
Колко трябва да са минимум,според какво зависи,
всяко инфо е добро дошло не сам много запознат,
ходил сам при такиз майстори дето монтират
разни музики по-колите но нема ниц.

:thumbup:
+ може да добавиш един кондензатор(ако вече не си сложил), който никак не е за пренебрегване при по-мощни системи.
Кондез има 2 фарада? Точно заради това премигване го сложих?

slav40
23-03-2011, 17:50
Кабели по -тънки от 16 квадрата(захранващ и кабел за маса) ,могат да създадат проблем( в твоя случай почти на 100% ако си с такива). кабели към говорителите поне 1.5 квадрата.За Събуфера използвай поне 3 квадратов кабел.
п.п. ти си с 2 усилвателя, търси от 25квадрата кабел нагоре. С какъв разпределител си разделил кабела.
п.п.2 направи един качествен клип и дай линк, това дето си пуснал, пляка като радиоточка. :bored:

RangeUser
23-03-2011, 22:45
Двата усилвателя са на отделни кабели + и – всеки с негов си бушон, единият 16кв, другият 12кв. и 8кв за маса, а за клипа, като не е конвертиран е 500мб и доло горе пак така си пляка.. :disgust:

slav40
24-03-2011, 19:32
Силовият кабел и кабела за маса, трябва да са с еднаква дебелина!.
Много в важно кабела за маса да е добре хванат и да е почистено мястото на захващане!

RangeUser
24-03-2011, 19:36
това не го знаех :cheers:
А за тоя говорител 305C 50л. кутия дали ще му е добре ?:whistle:

slav40
24-03-2011, 20:02
това не го знаех :cheers:
А за тоя говорител 305C 50л. кутия дали ще му е добре ?:whistle:

50 литра му е идеално на баса
т.е. един колега препоръчваше за този говорител 2 фазоинвертора по 70 мм на 50л кутия. Така свирел най-силно . Чувал съм как свири ,но не и в различни кутии за да преценя коя е най-дбре за него, но доколкото чета 50 литра му е екстра.

barash
26-03-2011, 00:05
Колеги днес ги гледах тия кабели,колко са дебели но никаде не е опеменато колко квадрата са?
По диаметара им може ли да се разбере и ако да,какъв диаметър на колко квадрата отговарят,
на пример 2мм диаметър на кабела(само медната част нали без изолацията) колко квадрата са.
п.п.Тези стандартни кабели за + червенките колко квадрата са?

slav40
26-03-2011, 03:09
Само медта се мери. Смяташ дебелината на кабела(радиуса на квадрат по 3.14(пи) ... или иначе казано (радиус по радиус)по "пи"(Лудолфовото число) - RxRx3.14
т.е. 16 кв кабел трябва да е дебел около 5 мм(само медта),но реално е една идея по-дебел,защото има разстояние между нишките ....

barash
27-03-2011, 21:41
Така червения кабел + е 5мм и нещо
черния(синия) кабел - е 5мм и нещо
синичките за колоните 2мм
лилавия за буфера е 3мм
Захранването минава през конденз 2 фарада?
Акумулатора е 74 ампера,вазможно ли е някаде да
има отечка,разголен кабел или нещо от сорта,
както казах само при повечко бас ми премигва дисплея?
Благодарско предварително.

slav40
28-03-2011, 01:55
Не ....Ако е оголен кабела(който и да било той) ще имаш по-сериозни проблеми.
Само по-дебели кабели( + и - )за говорителите са добре .. и масата хваната хубаво за болт на колана.

pioneer
28-03-2011, 10:52
Захранването минава през конденз 2 фарада?


Надявам се не си вързал последователно кондензатора а успоредно на усилвателя (това "ПРЕЗ" може би ме обърква :?)?

Sergey_gigov
28-03-2011, 12:04
ето ти една таблица ,която ще ти отговори на много въпроси ,свързани с окабеляването и как трябва да бъдат направени съотношенията разстояние /сечение/ампераж

пояснявам
взима се в предвид ,колко ампера е консумацията на усилвателя ,след това се мери колко е дълаг кабела .на таблицата са нанесени тези стойности и съответно под разстоянието енаписано колко ''гауг''-а трябва да бъде самия проводник .след това в долната част на таблицата са написани на колко гауга -отгварят квадратните см.

RangeUser
03-04-2011, 02:06
Такаа дойде време за новата кутия за басчето. Някой може ли да си поиграе с БасБоксПро, да докара такава кутия http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRGEj2zV9q_QAo4n2bfF6vNvzxn5L7Lo J6Kz-lvMbb8KZZUYnrDAw&t=1 50л. Утре ще измеря ъгъла на сегашната кутия, защото тя пасва точно по седалката. И каква изолация ще е най-добре http://megavoice.bg/files/mf/products/thumb/351_picture_products.jpg или друга ? :mrgreen:

Поздрави, Радослав.

barash
03-04-2011, 15:43
Надявам се не си вързал последователно кондензатора а успоредно на усилвателя (това "ПРЕЗ" може би ме обърква :?)?

Ми не ги усещам много тия работи,как е успоредно и как последователно,но мисля,че съм я монтирал последователно,значи + идва от акумулатора до конденза с ухо се сахваща за конденза и след това пак с ухо от конденза до усилвателя и така с минуса от купето до конденза и след това до усилвателя или съм я забъркал една?

pioneer
05-04-2011, 15:33
Това е "успоредно" и е правилното връзване на кондензатор.