PDA

View Full Version : Млади гърци: "Тихо, да не събудим българите"



-Bobby-
06-06-2011, 15:51
http://neverojatno.wordpress.com/2011/06/05/sintagma/

Коментарът ми е, че... нямам коментар. На фона на това, че ненавиждам византийците, поради ред причини, на тия студентчета шапка им свалям за това.

bager
06-06-2011, 16:00
http://neverojatno.wordpress.com/2011/06/05/sintagma/

Коментарът ми е, че... нямам коментар. На фона на това, че ненавиждам византийците, поради ред причини, на тия студентчета шапка им свалям за това.

НЯМА такава новина! В този сайт се пишат есета под формата на новини, които БИХА МОГЛИ да се случат!
Този сайт е коментиран неведнъж във форума!

-Bobby-
06-06-2011, 16:01
Чудесно, да оставим настрана това. Нещо невярно в написаното да видя?

bager
06-06-2011, 16:08
Чудесно, да оставим настрана това. Нещо невярно в написаното да видя?

Ами прочети и други статии от тоя сайт! Доста неща съм прочел там. И почти няма принципно неверни неща. Но това НЕ са новини!
На кои студентчета сваляш шапка?

-Bobby-
06-06-2011, 16:10
Всеки случай - не на нашите от студентския ГРАД...

BLUE1
06-06-2011, 16:16
Че "новината" е съчинена то е ясно, но написаното е вярно. Не мразя политиците, гърците пък още по-малко просто всеки народ си заслужава съдбата.

Кайо
06-06-2011, 16:23
Аз живея от 15 години в Гърция,телевизия гледам само новините,чета някои определени ел.издания,но постоянно съм в интернет.
Та да се към темата,поне аз и никой от моите познати не е чул нещо за даденият плакат,ако имаше такъв плакат съм 100% сигурен че щеше да бъде показан и от медите тук.
Новинарския сайт,който е публикувал статията защо не е публикувал и снимка на плаката?
Иначе в статията има голяма доза истина.

-Bobby-
06-06-2011, 16:59
Както и по-горе беше уточнено, сайта е за свободни писания под формата на новини. Но, както уточних - нищо невярно няма в написаното, без значение дали това с плаката е истинско или не...

sen7
06-06-2011, 19:10
Тоя сайт ми е много интересен.Призовава за протести и едва ли не да обявим война на политиците.Е добре де.Нали в момента се бият в Либия, биха се в Ирак , смениха си управляващите ....почти.......и какво - да са станали по-добре.Пак други им цоцат парите от държавата.Ще кажете тук нямаме петрол.Е имаме други работи.ТРЯБВА да има гражданско общество, което да излезе и да изрази недоволството си когато трябва, но да дайте да спрем да работим, учим и т.н. и да стачкуваме 2 седмици на палатка пред парламента - какво ще спечелим от това ?! Правим грешки , но не се учим от това.Избирали сте толкова правителства, които са разграбвали България и вероятно ще избираме още такива, но защо след като свършат да грабат и нищо не можем да върнем се сещаме да недоволстваме от това ? Защо само си пишем в интернет и нищо не правим, а дори и да се направи нещо, при първия неуспех и нещата затихват, все едно никога не ги е имало.Опитвам се да го видя като съдя по себе си, защото и тълпата е изградена от индивиди, но се чудя вие какво мислите.Ако някой му се пише.................

GALIN4O
06-06-2011, 19:44
Тоя сайт ми е много интересен.Призовава за протести и едва ли не да обявим война на политиците.Е добре де.Нали в момента се бият в Либия, биха се в Ирак , смениха си управляващите ....почти.......и какво - да са станали по-добре.Пак други им цоцат парите от държавата.Ще кажете тук нямаме петрол.Е имаме други работи.ТРЯБВА да има гражданско общество, което да излезе и да изрази недоволството си когато трябва, но да дайте да спрем да работим, учим и т.н. и да стачкуваме 2 седмици на палатка пред парламента - какво ще спечелим от това ?! Правим грешки , но не се учим от това.Избирали сте толкова правителства, които са разграбвали България и вероятно ще избираме още такива, но защо след като свършат да грабат и нищо не можем да върнем се сещаме да недоволстваме от това ? Защо само си пишем в интернет и нищо не правим, а дори и да се направи нещо, при първия неуспех и нещата затихват, все едно никога не ги е имало.Опитвам се да го видя като съдя по себе си, защото и тълпата е изградена от индивиди, но се чудя вие какво мислите.Ако някой му се пише................. Работата е там, че мене и тебе ни няма в цялата схема.

raiders
06-06-2011, 19:47
Нищо не става веднага, нищо не става за една нощ, но трябва от някъде да се почне. Аз съм за това всеки да е щастлив и доволен в България и да има елементарните условия за живот. Има няма закони, спазват ли се?!? Приемат се неща който са в полза на отделни хора, групи или фирми. Искам един да почне да си върши нормално работата и лека полека ще се нареждат нещата. Сега не виждам нищо добро.

Това как живее някой си е негова лична работа, пие, яде, ебе се... А това какво и как го искаме си зависи от нас, чрез гласуване не става според мен поне.

Mind_Control
06-06-2011, 19:53
Ако е вярно- да си ходят да си учат в Гърция, като са толкова умни там.

BLUE1
06-06-2011, 20:02
Ако е вярно- да си ходят да си учат в Гърция, като са толкова умни там.


Типичен отговор!!!

Кайо
06-06-2011, 20:17
Ако е вярно- да си ходят да си учат в Гърция, като са толкова умни там.

По тази логика и те могат да кажат същото за българските студенти в Гърция,а и за хора като мен,хора които живеят и работят тук.


Типичен отговор!!!

От най-типичните!
Но е -лесно да се отговори по този начин отколкото да се замислим.

infernus
06-06-2011, 21:21
„НАШИТЕ БЪЛГАРИ ЖЕЛАЯТ СВОБОДАТА, НО Я ПРИЕМАТ АКО ИМ СЕ ПОДНЕСЕ В КЪЩАТА НА ТЕПСИЯ !“- Васил Левски, февруари 1873

Повече няма какво да кажа, мисля че думите на този човек изчерпват всичко написано.....
:wallbash::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash:

-Bobby-
06-06-2011, 22:08
Аз в началото се вързах, че новината е истинска, ама още след първия коментар тук разбрах, че не е. За сметка на това обаче, реших да си направя експеримент, и този линк го пуснах в още един форум и във фейсбук.
Потресен съм, че кажи-речи ВСЕКИ ВТОРИ, изкоментирал линка, обяснява какви и що били гърците, гръцките студенти, кой им бил виновен на гърците... има една прекрасна поговорка, за оня дето "вижда треската в чуждото око, а не вижда гредата в своето"...
В тази тема, този тип коментари не правят изключение... жалко, много жалко.

BLUE1
06-06-2011, 22:52
Потресен съм, че кажи-речи ВСЕКИ ВТОРИ, изкоментирал линка, обяснява какви и що били гърците, гръцките студенти, кой им бил виновен на гърците... има една прекрасна поговорка, за оня дето "вижда треската в чуждото око, а не вижда гредата в своето"...
В тази тема, този тип коментари не правят изключение... жалко, много жалко.
В тази връзка за това колко са зле гърците често се замислям напоследък, работата ми налага чести пътувания и прекарвания основно в Солун, преди няколко вечери с колеги българи посетихме за пореден път един бозуки бар в Солун казва се Астра, колегата сигурно го знае. Ами какво да кажа пука се по шевовете от народ, но не това е най-важното, не можах да забележа охрана, въпреки гъчканака не видях нито една крива физиономия или спречкване, мобилните им телефони и дамските чанти седяха на масите без надзор и никой не ги крадеше, то и ние пълним баровете, но виж площадите ни са празни, та нека са тъпи и мързеливи гърците, нека да са фалирали......ние сме най-гоулемите и ще им е..м мамата само да скочим..

Satanism
06-06-2011, 22:54
Гърците са уникални простаци...

Кайо
06-06-2011, 23:27
Аз в началото се вързах, че новината е истинска, ама още след първия коментар тук разбрах, че не е. За сметка на това обаче, реших да си направя експеримент, и този линк го пуснах в още един форум и във фейсбук.
Потресен съм, че кажи-речи ВСЕКИ ВТОРИ, изкоментирал линка, обяснява какви и що били гърците, гръцките студенти, кой им бил виновен на гърците... има една прекрасна поговорка, за оня дето "вижда треската в чуждото око, а не вижда гредата в своето"...
В тази тема, този тип коментари не правят изключение... жалко, много жалко.

Жалко ама е така.
Гърци има всякакви,има умни,тъпи,мързеливи,работни и т.н.т,но така сме и ние българите и всички народи.
Странното е че повечето от хората които коментират отрицателно или никога не са били в Гърция или са работили тук,лижейки задниците на своите шефове или са били на почивка и след това са се надували къде са били,колко са яли пили и платили.
Нека първо излезем както излизат те да протестират,пък после да говорим.
Ще го кажа пак,от 15 години живея в Гърция,едно от първите ми впечатления беше,колко много хора работеха на две работи едновременно,а тогава криза нямаше.
Друго мое впечатление беше колко студенти и то от семейства с добро финансово положение работят,и то най-обикновена работа,докато техните български събратя от този сорт семейства не знаеха дори че съществува думата работа.
Лошо впечатление обаче ми направиха по-голямата част от моите сънародници,хора които живееха като скотове,хора които плюеха България пред гърците много повече от всеки еди грък,и разбира се тези българи имат винаги гръцка жилка,и с охота казват че Пловдив и наши черноморски градове са гръцки.
Спомням си мой подчинен,българин,един ден ми каза ,,Ти си по-лош от гърците БЕ,аз си мислех че като българин ще ме скатаваш и пишеш някой час повече,а ти ме караш да работя".
Гърците ни мразели,че ние обичаме ли ги?
Трябва да съм бил голям късметлия,през повечето ми години тук съм работил или като помощник управител или управител по разни вериги,с добра заплата,бонуси и пълни социални осигуровки,без да се изкарвам каракачанин или че имам нещо гръцко в мен.
Гърците плащали малко на българите,а българите в България се късат да плащат.
Гърция е шибана,затова лятото в Солун,Кавала,Тасос,Аспровалта и Халкидики е пълно с българи и допреди 3 години масово купуваха имоти тук.
В Гърция имало страшна криза,ужас,много са зле,а в България е супер,гръцки цени и в някои случаи нагоре с български заплати обаче.
Криза има,и то сериозна,но в криза е държавата,Гърция е бедна страна,но с богато население,население което никога не е губило частнта собственост,почти няма грък който да чака едната гола заплата и въпреки това работят.
Кризата със или без ЕС все някога ще я преодолеят,да видим ние тогава как ще сме.

---------- Post added at 23:27 ---------- Previous post was at 23:22 ----------


В тази връзка за това колко са зле гърците често се замислям напоследък, работата ми налага чести пътувания и прекарвания основно в Солун, преди няколко вечери с колеги българи посетихме за пореден път един бозуки бар в Солун казва се Астра, колегата сигурно го знае. Ами какво да кажа пука се по шевовете от народ, но не това е най-важното, не можах да забележа охрана, въпреки гъчканака не видях нито една крива физиономия или спречкване, мобилните им телефони и дамските чанти седяха на масите без надзор и никой не ги крадеше, то и ние пълним баровете, но виж площадите ни са празни, та нека са тъпи и мързеливи гърците, нека да са фалирали......ние сме най-гоулемите и ще им е..м мамата само да скочим..

Охрана имам във всичките нощни заведения но не са като нашите бабаити,стоят си мирно и кротко,на никого не пречат,мускули не показват и ако някой непрекали дори и не бият.

Колега когато имаш път насам звънкай.

rossenvn
06-06-2011, 23:35
Севсем сериозно - като са толкова работливи защо са пред фалит? И като протестират всеки ден какво постигат?

RPWWD
06-06-2011, 23:37
Аз мразя гръцката държава заради откраднатите български земи в Западна Тракия и Егейска Македония, ти като човек родом от Благоевград знаеш, че градът който изписваш като Тесалоники трябваше да се казва Солун и границата да минава по планините Олимп, Пинд и Грамос, т.е. малко по-южно от друг любим на бай Ганьо курорт Катерини - просто и ясно. За обикновените хора там не ми пука - контактувал съм с такива както там, така и тук - оставам с впечатлението, че са нормални, НО обучени от тяхната държава да ни мразят. Така е и с румънците, незнайно защо, все пак с тях не сме исторически врагове, независимо от станалото през 1913 година. На чисто битово ниво най-добре се отнасят към нас тези, които е най-модно да плюем - турците :hmm:
Така че, нека си стачкуват ако искат, нека работят ако искат и на 3 работи, нека се ебават с нас помежду си само и само държавата им да фалира и верно да почнат да продават територия срещу дълговете си :th_up:

п.п. Това последното е ясно, че не може да стане, просто се майтапя :th_up:

още един послепис - единственото нещо заради, което малко от малко ми се издигат в очите е любовта им към италианското автомобилостроене и липсата на такова идолопоклонничество пред "немското качество", каквото имаме в БГ.

BLUE1
07-06-2011, 00:06
От много години пътувам до Гърция, по работа и за забавление бил съм в много градове, села и някои острови, никъде не съм се чувствал обиждан и мразен от гърците даже напротив. За бившите български територии само едно мога да кажа, слава на Бога, че са остана ли в Гърция. Ако не беше така сега на остров Тасос щеше да има руска военна база, градовете и селцата щяха да са застроени с прекрасни панелни блокове и неизмазани къщи, а полетата щяха да пустеят. Да си кажем честно и ние не сме били много цветя като сме нападали гръцките села....въобще такива крайни мнения за който и да е от съседните ни народи е признак на велика комплексарщина. Общото между нас и Гърците е много повече от това което ни различава.

Кайо
07-06-2011, 00:07
Севсем сериозно - като са толкова работливи защо са пред фалит? И като протестират всеки ден какво постигат?

Не са пред фалит,фалирали са но не официално.
Причините са доста:
Разточителството на доста правителства,за да се печелят гласове се създават работни места в държавния сектор,работни места от които дефакто държавата няма нужда,супер голяма номенклатура,измислени постове със заплати няколко пъти над основната заплата, доста случаи заплати които не взимат дори служители на НАСА.За това и мечтата на всеки грък е да стане държавен служител,дори и чистач към общината.
Политици които не се различават много от българските им колеги.
Слаба данъчна система,която посмъртно не може да събере полагащите се данъци,данъчна система и закони които не само помага но и лансират укриването на данъците.
Социална политика която пак бе създадена с цел печелене на гласове.
Наследственост в политиката,последните деситилетия Гърция е управлявана от три фамилии.
И много други причини..............
Но ти май не си чел добре горе написаното от мен,Гърция е бедна държава но с богато население.
Не знам какво ще постигнат с протестите и дали ще постигнат нещо,досега почти винаги са постигали.
А я ми кажи ние какво постигнахме седейки 22 години?

Кайо
07-06-2011, 00:39
Аз мразя гръцката държава заради откраднатите български земи в Западна Тракия и Егейска Македония, ти като човек родом от Благоевград знаеш, че градът който изписваш като Тесалоники трябваше да се казва Солун и границата да минава по планините Олимп, Пинд и Грамос, т.е. малко по-южно от друг любим на бай Ганьо курорт Катерини - просто и ясно. За обикновените хора там не ми пука - контактувал съм с такива както там, така и тук - оставам с впечатлението, че са нормални, НО обучени от тяхната държава да ни мразят. Така е и с румънците, незнайно защо, все пак с тях не сме исторически врагове, независимо от станалото през 1913 година. На чисто битово ниво най-добре се отнасят към нас тези, които е най-модно да плюем - турците :hmm:
Така че, нека си стачкуват ако искат, нека работят ако искат и на 3 работи, нека се ебават с нас помежду си само и само държавата им да фалира и верно да почнат да продават територия срещу дълговете си :th_up:

п.п. Това последното е ясно, че не може да стане, просто се майтапя :th_up:

още един послепис - единственото нещо заради, което малко от малко ми се издигат в очите е любовта им към италианското автомобилостроене и липсата на такова идолопоклонничество пред "немското качество", каквото имаме в БГ.

Колега много добре съм запознат с историята на България и донякъде съм съгласен с теб,колкото и да ни е криво загубили сме ги тези земи.Наистина са били научени да мразят България,но мога да те уверя че на голяма част от гърците грам не им пука за това как са били нещата преди години.Било е,минало свършено.
Както се изрази ти ебават се с нас предимно хора със слабо интелектуално ниво,хора които не виждат по-далече от носа си,но има хора които могат да кажат само добри думи за България,няма мой познат който да съм водил в България и после да не е разказвал с възторг за нея.
Негативно мнение за България в сегашно време създава една част от българските емигранти,и особено нашите мургави сънародници(тук не искам да изпадам в подробности),но напълно разбирам гърците за впечетленият им за България имайки в предвид източниците.

RPWWD
07-06-2011, 01:44
Ако не беше така сега на остров Тасос щеше да има руска военна база, градовете и селцата щяха да са застроени с прекрасни панелни блокове и неизмазани къщи, а полетата щяха да пустеят. Да си кажем честно и ние не сме били много цветя като сме нападали гръцките села....въобще такива крайни мнения за който и да е от съседните ни народи е признак на велика комплексарщина. Общото между нас и Гърците е много повече от това което ни различава.

За добро или зло в историята няма "ако", но ако България бе постигнала своето национално обединение през Балканските войни, нямаше причина да участва както в Първата, така и във Втората световна война, респективно никакви руснаци и никакъв социализъм нямаше да има както в настоящите, така и в идеалните граници на родината.
Колкото до нападенията над гръцки села - къде са били тия села в райони с компактно българско население? Да гърчоля е имало на места, но за изцяло гръцки села на север от 40-ят паралел допреди 100 години е немислимо да се говори. Аз познавам хора, чийто родители са били изгонени с оръжие от село Добър Извор, сега Кали Вриси, близо до Драма през 1913 година, върнали са се през Първата световна война и след това са били убити от гърците през 1919 година защото не са искали отново да изоставят домовете си. Да не споменавам с какви други методи е извършено етническото прочистване в тези райони и откъде е днешното гръцко население там - бежанци от Мала Азия след приключването на неуспешната за малаките война с Турция през 1923 година. Така, че нищо не може да ме застави да ги обичам и уважавам.:falos2:

Кайо
07-06-2011, 02:46
За добро или зло в историята няма "ако", но ако България бе постигнала своето национално обединение през Балканските войни, нямаше причина да участва както в Първата, така и във Втората световна война, респективно никакви руснаци и никакъв социализъм нямаше да има както в настоящите, така и в идеалните граници на родината.
Колкото до нападенията над гръцки села - къде са били тия села в райони с компактно българско население? Да гърчоля е имало на места, но за изцяло гръцки села на север от 40-ят паралел допреди 100 години е немислимо да се говори. Аз познавам хора, чийто родители са били изгонени с оръжие от село Добър Извор, сега Кали Вриси, близо до Драма през 1913 година, върнали са се през Първата световна война и след това са били убити от гърците през 1919 година защото не са искали отново да изоставят домовете си. Да не споменавам с какви други методи е извършено етническото прочистване в тези райони и откъде е днешното гръцко население там - бежанци от Мала Азия след приключването на неуспешната за малаките война с Турция през 1923 година. Така, че нищо не може да ме застави да ги обичам и уважавам.:falos2:


Никой не говори за обич и уважение а просто да не плюем сляпо всичко около нас.

BLUE1
07-06-2011, 08:43
За добро или зло в историята няма "ако", но ако България бе постигнала своето национално обединение през Балканските войни, нямаше причина да участва както в Първата, така и във Втората световна война, респективно никакви руснаци и никакъв социализъм нямаше да има както в настоящите, така и в идеалните граници на родината.
Колкото до нападенията над гръцки села - къде са били тия села в райони с компактно българско население? Да гърчоля е имало на места, но за изцяло гръцки села на север от 40-ят паралел допреди 100 години е немислимо да се говори. Аз познавам хора, чийто родители са били изгонени с оръжие от село Добър Извор, сега Кали Вриси, близо до Драма през 1913 година, върнали са се през Първата световна война и след това са били убити от гърците през 1919 година защото не са искали отново да изоставят домовете си. Да не споменавам с какви други методи е извършено етническото прочистване в тези райони и откъде е днешното гръцко население там - бежанци от Мала Азия след приключването на неуспешната за малаките война с Турция през 1923 година. Така, че нищо не може да ме застави да ги обичам и уважавам.:falos2:

С риск да изместим темата ще ти кажа, че не си прав. Разсъжденията ти са късогледи и политикански. Няма да броим колко български или гръцки села е имало, нито кой е създал Солун и кое е името му, но ще ти обърна вниманието с този град като пример. Почти три века там са съжителствували българи, гърци, евреи, турци, цигани и какви ли не още и то достатъчно големи маси, градът е бил не само търговско средище, но и културно, всички общности са живеели добре.....и после са се появили политици с велики идеи за създаването на велики балкански държави и са е...и мамата на пейзажа. На Балканите велико националистичните идеи са довели само до кръв, смърт и омраза. И за край ще те помоля да си припомниш стихотворението "В окопа" на Вазов.

adv_petrov
07-06-2011, 10:41
Относно тоя плакат, никъде няма снимка която да доказва че го е имало. Според мене автора на тая статия в тоя сайт се е опитал да изкара за сетен път наяве някои от недостатъците на модерната българска държава. Нормално - когато си анонимник и ти е по-лесно да седиш пред компа, вместо да свършиш някое дело на практика, пишеш статии и си мислиш че откриваш топлата вода. "Лозето иска мотика, а не статия в интернет" е казал едно време умния българин.
Относно гърците,в по-големия си процент са шовинисти, които мразят българите и по-точно ни считат че сме по-долна раса от тях, наред с албанците. Това е расизъм според мен. Аз също съм работил като аргатин в Гърция и съм бил свидетел на разни неща. Все пак това мислене е характерно повече за Северна Гърция, където от векове държавата им промива мозъците и четат "мегали" идеи в учебниците им по история. В южната част по туристическите острови, гърците поради бита си са настроени по-приятелски към чужденците и много от тях са от смесени бракове и нямат лошо мнение за чужденците поради собственото си потекло - те са единствените ми приятели.
Относно представите ви и заключенията за историческите събития, BLUE1 хубаво си ходил в Гърция, ама не си само ти. Трябва да ти кажа че на човека не са му късогледи или политикански разсъжденията. Той ти казва какво е било преди и как същите тия гърци преди 100г. са ни трепали като кучета за да ни изселят от Беломорска Тракия, Македония и не само. Гледам че пише че си на 40 затова ти препоръчвам преди да даваш квалификации на нечие разсъждение и да зачеркваш и отхвърляш земите дето се е ляла българска кръв, да прочетеш малко факти - специализирана историческа литература - например книгата "Другите балкански войни" изд. от фондация "Карнеги" и писана от очевидци от Австрия, Франция, Германия, Великобритания, Русия и САЩ, изпратени да опишат безчинствата над българския народ по онова време. Ако искаш ще ти дам и още 20 заглавия по темата. А трябва да прочетеш и останалата част от творчеството на Вазов, там също има интересни щрихи от периода след Освобождението.
След което, отново не може да съдиш хората за техните разсъждения, но поне може да представиш аргументирана теза която да обсъдим така ли е било или не е било така.
Хора, недейте се изказвайте по исторически теми неподготвени а се информирайте малко за историята на предците си, които са умирали с пушка в ръка за да ви има вас - независимо дали са били прави или не. Мани че се излагате пред всеки начетен човек, айде мен ми е много зор, ама с мненията си обиждате паметта на тия загинали българи а е срамота, честно.

Кайо
07-06-2011, 11:43
Относно тоя плакат, никъде няма снимка която да доказва че го е имало. Според мене автора на тая статия в тоя сайт се е опитал да изкара за сетен път наяве някои от недостатъците на модерната българска държава. Нормално - когато си анонимник и ти е по-лесно да седиш пред компа, вместо да свършиш някое дело на практика, пишеш статии и си мислиш че откриваш топлата вода. "Лозето иска мотика, а не статия в интернет" е казал едно време умния българин.
Относно гърците,в по-големия си процент са шовинисти, които мразят българите и по-точно ни считат че сме по-долна раса от тях, наред с албанците. Това е расизъм според мен. Аз също съм работил като аргатин в Гърция и съм бил свидетел на разни неща. Все пак това мислене е характерно повече за Северна Гърция, където от векове държавата им промива мозъците и четат "мегали" идеи в учебниците им по история. В южната част по туристическите острови, гърците поради бита си са настроени по-приятелски към чужденците и много от тях са от смесени бракове и нямат лошо мнение за чужденците поради собственото си потекло - те са единствените ми приятели.
Относно представите ви и заключенията за историческите събития, BLUE1 хубаво си ходил в Гърция, ама не си само ти. Трябва да ти кажа че на човека не са му късогледи или политикански разсъжденията. Той ти казва какво е било преди и как същите тия гърци преди 100г. са ни трепали като кучета за да ни изселят от Беломорска Тракия, Македония и не само. Гледам че пише че си на 40 затова ти препоръчвам преди да даваш квалификации на нечие разсъждение и да зачеркваш и отхвърляш земите дето се е ляла българска кръв, да прочетеш малко факти - специализирана историческа литература - например книгата "Другите балкански войни" изд. от фондация "Карнеги" и писана от очевидци от Австрия, Франция, Германия, Великобритания, Русия и САЩ, изпратени да опишат безчинствата над българския народ по онова време. Ако искаш ще ти дам и още 20 заглавия по темата. А трябва да прочетеш и останалата част от творчеството на Вазов, там също има интересни щрихи от периода след Освобождението.
След което, отново не може да съдиш хората за техните разсъждения, но поне може да представиш аргументирана теза която да обсъдим така ли е било или не е било така.
Хора, недейте се изказвайте по исторически теми неподготвени а се информирайте малко за историята на предците си, които са умирали с пушка в ръка за да ви има вас - независимо дали са били прави или не. Мани че се излагате пред всеки начетен човек, айде мен ми е много зор, ама с мненията си обиждате паметта на тия загинали българи а е срамота, честно.

След като толкова много знаеш история моля те не пиши за очевидците изпратени от Великобритания,Австро-Унгария,Франция,Германия и прочие.
Май въпреки обилните ти познания по история ти убягва един много важен факт,че именни тези държави,тъй наречените Велики Сили на Берлинския Конгрес зверски разкъсаха новоосвободената България,особена е заслугата на британският представител Бенджамин Дизраели който налага ултимативен натиск за да наложи допускането на османски военни гарнизони по билото на Стара планина (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0_%D0%BF%D0%BB%D0%B0% D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B0) и запазването на реалната политическа власт на Високата порта (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B0_%D0%BF%D0%BE% D1%80%D1%82%D0%B0) в Източна Румелия (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B7%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%A0% D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%8F).
Да ама енглетата,немци и прочие ги тачим много и не ги плюем.
Иначе за Северна Гърция си прав,промити мозъци,по-голямата част,но хората със средно интелектуално ниво,така са учени,знам го,да мразят българите,странното обаче е че голяма част от тях са с български произход и го знаят.
Много ли е трудно да проумеете че образованието обслужва дадени политически интереси,много ли е трудно да проумеете че най-големите безчинства над българите в Гърция са вършени от БЪЛГАРИ-ГРЪКОМАНИ,наистина усърдно насърчавани от гръцките правителства.
Замисляте ли се въобще дали тази омраза не е насаждана точно пак от тези Велики Сили,не е ли било по-изгодно за тях ние на Балканите да се колим и бесим помежду си,изгодно ли е било за тях да има една силна България,Сърбия или Гърция.
След като си толкова запознат с историята как ти са убегнали толкова факти около освобождението на Гърция,за тяхната революция 1821 г.,факти за формирането на новогръцкия етнос,потърси прочети и ми кажи дали тогава е имало омраза към българи и други.
Наскоро по един техен канал имаше многосериен документален филм където официално признават че масово техните национални герои не са били гърци,както и че новогърците са една смесица от разни балкански народи.
Но ние сме си коне с капаци,чуваме това което искаме да чуем,виждаме това което искаме да видим,четем това което искаме да прочетем.

fred
07-06-2011, 14:28
Гърция никога не се е решила проблемите, които я доведохо до тук.Когато беше приета за член на ЕС през 80 те години на минлия век (заедно с Австрия забележете) ЕС нямаше и не прилагаше тия строги критерии върху новите си членки, па и Австрия си беше все едно развита държава от ЕС.Отделно живота тогава беше много по различен от този, гърците започнаха да лапат от ЕС, вземаха и от НАТО добри пари /понеже на север граничеха със соц блока/.Та в частност Гърция минаваше между капките.ОБщо взето се знаеше, че статистиката и е фалшива, че има корупция значителна /не на ниските равнища, какато у нас, а по високите/, че икономиката и е слаба и нерентабилна, че не прави реформи, че изостава от другите държави и т.н.Но се даваха пари, дупките се потулваха, но кацата /Гърция/не се ремонтира, никога не предприе решителни реформи.Но минаха години, ЕС се разви, света се промени, появиха се нови членове, дойде поредната сериозната финансова криза /те винаги си идват, цикличност на икономиката/ и истината, пренебрегвана и незачитана излезе наяве- а Гърция фалира.Дойде време за плащане.
Все едно всеки от вас да е взел кредит от 100 000 да си живял 20-30 години с него и като дойде време да плаща, да си каже, опа-ми аз нямам пари.Не мога да ги произведа, не мога да ги събера-помощ, дайте ни пари.
Пари ще се дадът но срещу мерки-това трябва да разберат и старите и млади гърци.А кои им е виновен-те самите, както и ние за нас си.
Та протестите в Гърция срещу фин.мерки и тежестта им са безмислени и само ще доведат до още по тежки мерки.Трябва да има протести за промени не ги виждам.

Mind_Control
07-06-2011, 15:29
Типичен отговор!!!

А ти какво би казал на някой, когото учиш и в един момент той ти каже- много си тъп!? Ако продължи да учи при теб, то явно той е по- тъп. Затова ти казвам- като се мислят за по умни да си учат в Гърция.

Кайо
07-06-2011, 16:07
Гърците са уникални простаци...

Може да са уникални и мега простаци ама такива АБУРИГЕНТИ НЕМАТ!!!!

http://mnogozle.com/pictures42709_ab...est_page2.html (http://mnogozle.com/pictures42709_aburigenti_newest_page1.html#current URL=pictures29216_aburigenti_newest_page2.html)

А това са уникално мега възпитаните енглета!

http://www.dailymotion.com/video/x6db0h_clamp-down-on-drunk-british-tourist_news

Satanism
07-06-2011, 16:37
Гърците и Англичаните са раличен тип простаци....

А Англичаните....те са ПОД ВСЯКАКВА критика..

Кайо
07-06-2011, 16:49
Гърците и Англичаните са раличен тип простаци....

А Англичаните....те са ПОД ВСЯКАКВА критика..

А ние българите?Или ние пак правим изключение?

Satanism
07-06-2011, 17:51
А ние българите?Или ние пак правим изключение?

Абсолютно...разликата е само, че ние много обичаме да го изтъкваме...
А ако случайно някой реши, да го премълчи, 100тина други идват, да поправят грешката...:big_whoops:

BLUE1
07-06-2011, 19:48
Фред не си прав за протестите, обикновените хора не са виновни за това, че политическата им класа е крала пари и не е направила реформи, протестите са точно срещу политиците защото както се получава сметката винаги я плащат бедните. На адв. Петров няма да отговарям защото или не е разбрал какво съм написал или аз не съм се изразил правилно - да приемем, че вината е в мен.

fred
07-06-2011, 21:43
Е, тезата ми е образна, те не са виновни пряко, но са виновни в смисъла евангелски "всички съгрешихме и всички вкупом излишни станахме"-демек всички са виновни :).Вината им е равна на нашата обществена вина-така, както и ние, те си избират хората, които да ги управляват, както и действията против тях, респективно бездействията .
Моят упрек към тях и към нас, както и към повечето обществени движения по света, е че се ръководят от общи и популистични /глуповати/ идеи и в крайна сметка протестират, когато е твърде късно.Изпускат питмното и гонят дивото...

А както си писал в предишен пост и аз смятам, че ако Гърция, нашите бивши територии, които сега са в сев.Гърция, бяха останали у нас, щяхме да ги осерем, както си осрахме и нашите от 1944 г до към момента нейде, но да вметна, че пък напускайки ги през 1944 г. България оствя всичко в прекарсна организация, каквато през ония години гърците и не са сънували.Пълни хамбари, добра организация и ред, нещо непознато за гръцката държавица тогава.
Да не мислим, че сегашното ни състояние е перманентно, то по скоро е изключение-това ми е идеята.Просто гърците са имали късмета да останат към цивилизования свят и да се поразвият, докато ние минахме към страна, върнахме се доста назад и още се мъчим да излезем оттая сянка, а гърците си го надробиха сами.

santo_traficante
07-06-2011, 22:04
Гръцките студенти научиха професорите да взимат кинти с/у изпити преди 10 год.:crazy: Тези който познавам от ония времена са по големи мързеливци от нас:crazy:Има и изключения ама не са много:crazy:

fred
07-06-2011, 22:06
Точно казано

Ramsezsh
07-06-2011, 22:27
факт,че именни тези държави,тъй наречените Велики Сили на Берлинския Конгрес зверски разкъсаха новоосвободената България,особена е заслугата на британският представител Бенджамин Дизраели който налага ултимативен натиск за да наложи допускането на османски военни гарнизони по билото на Стара планина (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0_%D0%BF%D0%BB%D0%B0% D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B0) и запазването на реалната политическа власт на Високата порта (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B0_%D0%BF%D0%BE% D1%80%D1%82%D0%B0) в Източна Румелия (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B7%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%A0% D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%8F).
Да ама енглетата,немци и прочие ги тачим много и не ги плюем.
.
.
Но ние сме си коне с капаци,чуваме това което искаме да чуем,виждаме това което искаме да видим,четем това което искаме да прочетем.

Много точно казано!
Омразата поражда омраза. Докато не се научим да не мразим всички околни винаги ще сме слаби. Не виждам причина да мразиш някого просто така заради спорта. Моето потекло е от Егейска Македония, дядо ми и брат му дори са имали издадени смъртни присъди там. Странното е, че дядо ми (най-свестния човек който съм познавал) не мразеше гърците.
Дали ни мразят - честно казано нямам такива наблюдения.


Гръцките студенти научиха професорите да взимат кинти с/у изпити преди 10 год.:crazy: Тези който познавам от ония времена са по големи мързеливци от нас:crazy:Има и изключения ама не са много:crazy:

За това има две страни :super:.

fred
07-06-2011, 22:33
Да не изпадаме от крайност в друга крайност.Никой, аз например не мразя никой и гърците също.Разбира се, така и трябва да бъде.
А простаци има навсякъде.Виждал съм бой на гръцки таксиджии за туристи на слизане от круизен кораб, виждал съм тупаници в солун също-не знам за какво, шофьори се сбиха, а видяхме примерно и англичанин да разбива главата на барман у нас с паве, щото е пиян-прословутия случай описан и раздухват от в-к Сън.Идете лятото или зимата по курорти и ще видите и международни простаци от всякакъв калибър и националност у нас.Пък и по света да идете ще ги намерите лесно-най често на определени места наистина.
Но за друго ми е думата-Берлинския договор е и сключен и с активното действие /бездействие/на Русия, айде сега не мислете че руснаците са ни защитавали.Русия, както и цялата и политике е подчинена само и единствено /както и сега/на нейните интереси.Нищо друго.Другото са локуми и пропаганда.Решенията на конгреса са предварително съгласувани.
България въобще не е споменавана почти никога от руските официални власти както по време на войната, така и в много договорите по онова време.Най яростния противник на Съединението по късно е основно пак Русия.
http://humaig.blogspot.com/2011/02/blog-post_2553.html

Кайо
07-06-2011, 23:19
Да не изпадаме от крайност в друга крайност.Никой, аз например не мразя никой и гърците също.Разбира се, така и трябва да бъде.
А простаци има навсякъде.Виждал съм бой на гръцки таксиджии за туристи на слизане от круизен кораб, виждал съм тупаници в солун също-не знам за какво, шофьори се сбиха, а видяхме примерно и англичанин да разбива главата на барман у нас с паве, щото е пиян-прословутия случай описан и раздухват от в-к Сън.Идете лятото или зимата по курорти и ще видите и международни простаци от всякакъв калибър и националност у нас.Пък и по света да идете ще ги намерите лесно-най често на определени места наистина.
Но за друго ми е думата-Берлинския договор е и сключен и с активното действие /бездействие/на Русия, айде сега не мислете че руснаците са ни защитавали.Русия, както и цялата и политике е подчинена само и единствено /както и сега/на нейните интереси.Нищо друго.Другото са локуми и пропаганда.Решенията на конгреса са предварително съгласувани.
България въобще не е споменавана почти никога от руските официални власти както по време на войната, така и в много договорите по онова време.Най яростния противник на Съединението по късно е основно пак Русия.
http://humaig.blogspot.com/2011/02/blog-post_2553.html

Русия не само активно участва в подписването на Берлинския договор,но ни и задължава да платим и разходите по окупацията(тъй нареченото освобождение) на Княжество България от Руските Имперски Войски в размер на 32,5 тона злато.
Излизаме доста извън темата,най-добре е да си направим и раздел История за такива теми.

fred
07-06-2011, 23:22
Не ти трябва, имаше имаше тук,нищо не стана-модератора, провали се по много причини, туко аз все пак се позапаля все още да пусна нещо :)Друг почти никой вече не пише, има разни теми в тоя раздел на подобни и други теми

BLUE1
07-06-2011, 23:23
Момчета, историята е курва от мен да го знаете.

RPWWD
08-06-2011, 00:22
С риск да изместим темата ще ти кажа, че не си прав. Разсъжденията ти са късогледи и политикански. Няма да броим колко български или гръцки села е имало, нито кой е създал Солун и кое е името му, но ще ти обърна вниманието с този град като пример. Почти три века там са съжителствували българи, гърци, евреи, турци, цигани и какви ли не още и то достатъчно големи маси, градът е бил не само търговско средище, но и културно, всички общности са живеели добре.....и после са се появили политици с велики идеи за създаването на велики балкански държави и са е...и мамата на пейзажа. На Балканите велико националистичните идеи са довели само до кръв, смърт и омраза. И за край ще те помоля да си припомниш стихотворението "В окопа" на Вазов.

Нищо късогледо и политиканско няма в голите факти от миналото и настоящето. Тези 3 века за които ти говориш са под османска власт, може би тъжиш за нея?!? Великите балкански държави са желание и то успешно постигнато за определен период от време от Сърбия, Гърция и Румъния по простата причина, че те колонизират земи населени с компактно чуждо - българско, унгарско, хърватско и албанско население, а нашите държавници от онези времена не са имали претенции към територии с румънско, гръцко или сръбско население, ето къде е разликата.
Да ти кажа и още нещо, през далечната вече 1993 година обиколих цяла Гърция в рамките на 12 дни - Атина, Епидавър, Олимпия, Делфи, остров Крит и на отиване и връщане бяхме по един ден в Солун. Та, във въпросният последен ден на връщане към България с едни авери тръгнахме да си купуваме фланелки на разни метъл банди от един магазин в града и аз като единственият английско говорящ в компанията тръгнах да поръчвам за всички, когато продавачът на лек македонски диалект каза, че няма проблем и всичко разбира. Когато му казах "А, значи си българин?!", той отвърна "По-тихо, защото началника ще ме уволни, ако чуе да говоря на български". Точка по въпроса за толерантността и етническото многообразие в града!

BLUE1
08-06-2011, 00:42
Тъпо!

RPWWD
08-06-2011, 01:32
Тъпо!

Имаш предвид забраната да говориш на родният си език, ако случайно той е български ли?

Ramsezsh
08-06-2011, 01:46
Нищо късогледо и политиканско няма в голите факти от миналото и настоящето. Тези 3 века за които ти говориш са под османска власт, може би тъжиш за нея?!? Великите балкански държави са желание и то успешно постигнато за определен период от време от Сърбия, Гърция и Румъния по простата причина, че те колонизират земи населени с компактно чуждо - българско, унгарско, хърватско и албанско население, а нашите държавници от онези времена не са имали претенции към територии с румънско, гръцко или сръбско население, ето къде е разликата.
Да ти кажа и още нещо, през далечната вече 1993 година обиколих цяла Гърция в рамките на 12 дни - Атина, Епидавър, Олимпия, Делфи, остров Крит и на отиване и връщане бяхме по един ден в Солун. Та, във въпросният последен ден на връщане към България с едни авери тръгнахме да си купуваме фланелки на разни метъл банди от един магазин в града и аз като единственият английско говорящ в компанията тръгнах да поръчвам за всички, когато продавачът на лек македонски диалект каза, че няма проблем и всичко разбира. Когато му казах "А, значи си българин?!", той отвърна "По-тихо, защото началника ще ме уволни, ако чуе да говоря на български". Точка по въпроса за толерантността и етническото многообразие в града!


Колега, голите факти от миналото няма да се променят с омраза!
Случката, която разказваш може и да е истина. Но най вероятно и той е разсъждавал "хейтърски", точно като теб. Но това че един човек е хейтър, не значи че всички трябва да бъдат поставени под общ знаменател. Често ми си е случвало да ме питат от къде съм и досега никога не съм виждал негативизъм като кажа, че съм българин. Дори обратното.

RPWWD
08-06-2011, 02:15
Колега, голите факти от миналото няма да се променят с омраза!
Случката, която разказваш може и да е истина. Но най вероятно и той е разсъждавал "хейтърски", точно като теб. Но това че един човек е хейтър, не значи че всички трябва да бъдат поставени под общ знаменател. Често ми си е случвало да ме питат от къде съм и досега никога не съм виждал негативизъм като кажа, че съм българин. Дори обратното.

Да, случката е истина, иначе нямаше да я описвам. Фактите от миналото за съжаление са си факти, но това, че ние сме били губещата страна не значи, че трябва да ги игнорираме и пак казвам, гърчолята са научени да ни мразят.
Ако очакваш сервитьорът в таверната или пиколото в хотела или пък рецепционистката по някакъв начин да демонстрират нещо различно от положително отношение към клиент, пък бил той българин или някой, който току що е изнасилил майка им, се лъжеш ;-)

Ramsezsh
08-06-2011, 02:23
Да, случката е истина, иначе нямаше да я описвам. Фактите от миналото за съжаление са си факти, но това, че ние сме били губещата страна не значи, че трябва да ги игнорираме и пак казвам, гърчолята са научени да ни мразят.
Ако очакваш сервитьорът в таверната или пиколото в хотела или пък рецепционистката по някакъв начин да демонстрират нещо различно от положително отношение към клиент, пък бил той българин или някой, който току що е изнасилил майка им, се лъжеш ;-)

Миналото не трябва да се забравя. Никой не говори за игнориране.
Колкото до другото ще ти кажа, че често съм ходил там и съм виждал положително отношение когато не съм бил клиент или нещо подобно. Тук говориш откровени глупости, почиващи на омразата.

old alfist
08-06-2011, 02:25
Гърците са си същите головодници като нас - присмял се хърбел на щърбел

Кайо
08-06-2011, 02:25
Фактите от миналото никой не ги отрича.
Аз лично никого не защитавам,просто съм срещу сляпото плюене срещу който и да е народ.
За 5,10,15 дена никой не може да добие пълна представа за това как стоят нещата в една държава.
Нито Гърция,нито Сърбия и Румъния(а тя е и напълно изкуствено създадена) са взели нещо от нас,ДАДЕНО ИМ Е от Великите Сили в това число и братска Русия,друг въпрос е отношението което са имали към завареното българското население.
Едно време и аз ненавиждах гърци,сърби и турци,странното е че вече 15 години живея в Гърция и от гърците лошо не съм видял,и че в началото когато дойдох в Гърция първите хора които ми подадоха ръка и ми помогнаха бяха сърби,а българи и то познати имаше бол.

rossenvn
08-06-2011, 07:09
Хич не разбирам защо постоянно се връщате назад в историята да си доказвате кой е по-по-най? Дай да видим сега къде сме и какво правим. Нито ние сме цъфнали, нито пък гърците. Не съм сигурен кое точно е повлияло повече в развитието на българина - дали Златния век на Симеон I или факта, че сме живели около 900 и повече години от иначе така славната ни история под нечие робство. Както беше казал един велик българин ние още не сме си доробували. Та затова не протестираме, превиваме врат и гледаме тихомълком да пре...м началниците, да окрадем държавата и другите, да се присмиваме на по-успелите, по-умните, по-богатите. На мен не ми трябва обаче някакъв грък, англичанин, узбек или марсианец да ми казва "Тихо". В Гърция не съм живял, даже не съм и стъпвал, но съм контактувал с гърци и не останах с лоши впечатления. Имал съм възможност обаче да живея малко в по-западни държави и не видях с нещо кой знае колко фундаментално да ни превъзхождат. Единствено ние не обичаме да поемаме отговорност, дори и за самите нас - все чакаме някой да ни оправи и не уважаваме нищо и никой - дори институцийте - Андрешковския подход навсякъде. Не ми е ясно защо се дразните от някакви провокативни статии? Че сега тук ще се избием кой по-добре познава историята и Гърция. Истинита е, че тук на балканите сме все още само едни потни и миризливи комплексари. Докога ще останем такива си зависи само от нас. Писна ми някой да насажда омраза само защото така по-лесно се печели. Не визирам хората пишещи тук, а политиците. Вярно, че бъларите останали в Гърция, Сърбия, Македония са били мачкани през всичките тези години, но къде е беше славната ни България? Къде беше нашия дежурен "Освободител" СССР? Стига толкова.

RPWWD
08-06-2011, 11:41
За 5,10,15 дена никой не може да добие пълна представа за това как стоят нещата в една държава.

Тогава за пръв път бях там, оттогава съм ходил доста пъти и то не за почивка по места от типа на Аспровалта, а по съвсем други дела, и единствената промяна, която забелязах в последните години беше наличието на билбордове и менюта на български, както и викачи пред кръчмите, приканващи на почти роден език да опитаме пилето с ориза в съответният ресторант - парица е царица :roll2: Това все пак е едно добро начало, пък като го закършат съвсем може и сами да пожелаят да се върнат в пределите на майка България :lol :Готин майтап, нали?
Все пак, в първият ми пост по темата може да се види, че споделям омразата си към държавата Гърция, не към народа и, въпреки многобройните поводи за това.

BLUE1
08-06-2011, 12:01
RPWWD (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=5924) омразата е много силно чувство, тя разяжда най-вече този който я изпитва и всъщност е признак на слабост, още повече, че ти мразиш цяла една държава. Без лоши чувства, но защо се хабиш- бъди благороден!

RPWWD
08-06-2011, 12:38
RPWWD (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=5924) омразата е много силно чувство, тя разяжда най-вече този който я изпитва и всъщност е признак на слабост, още повече, че ти мразиш цяла една държава. Без лоши чувства, но защо се хабиш- бъди благороден!

Чак толкова силно едва ли, дори по отношение на южните ни съседи може да се каже, че приминава в презрение. Благородни са ситите и успелите, ние българите не сме такива - гладни сме за успехи и реванш. Гледам си от Пловдив, там може и да си свикнал да си заобиколен от арменци и цигани, ама при нас тия не вървят :boxing:

BLUE1
08-06-2011, 12:59
Приятелю не ти говоря за благородство като титла, това което се предава по наследство, говоря ти за истинското благородство да си роден с благото, с доброто към всички хората и същевременно да съхраняваш достойнството си. Това качество съвсем не е присъщо за богатите и ситите, трябва ли да ти давам безброй примери от историята..... Всъщност допускам да се шегуваш и просто да провокираш спор.

adv_petrov
08-06-2011, 13:54
Аз не съм целял да ми отговаряте или да провокирам националистически спорове, а понеже говорим за южните ни съседи, просто да предизвикам у вас една увереност че на юг от сегашната ни граница в продължение на векове са живяли българи-добри люде,които са били подлагани на асмилационна политика, гонение и изтребване - все това незаслужено, и след постепенното формиране на настоящите южни граници етноса ни е подменен и бива подменян на 99%. Под подменян имам предвид дълбока целенасочена политика на гръцката държава и население, която вие казвате да не плюем, че сме таили омраза и т.н. И в момента прокарват новини на помашки с цел да провокират огнище на самоопределение на измислен и несъществуващ етнос (който всъщност е чисто и просто българомохамедани от 2те страни на границата) което да се разпали и в българските предели един ден.
Това което ме разпали бяха вече 2та коментара "Слава богу че тия земи вече не са наши, че щяхме да я оплескаме", защото тея земи са просмукани с българска кръв. Сега като Берлинския д-р разцепва българската нация, дай да се съгласим с прилапването на земите ни след 3те войни до 1919та...Важно е да не изкарате недалновидна България, понесла основния удар на 1вата Балканска война (воювайки на изток с цялата турска армия докато съседите ни се "бият" с малобройни местни турски гарнизони) и настаняват в нашите земи погранични на тях), агресор във 2рата война, въпреки че е нападната от всичките 4 съседи...
Та понеже говорим за настоящото положение, не заслужаваме гърците да ни се присмиват. Те понеже ни обичат, 2 години завардват нашата граница, вместо да завардят пристанището на Пирея и да си блокират собствения търговски флот. Е верно обичат ни и са толерантни към нас. Оставете битовите случаи, айде и исторически няма да засягаме темата, но поне се замислете на политическо ниво. Там няма толерантност, няма цункане по двете бузки на "вулгарите", нали?

Кайо
08-06-2011, 19:31
Едно време не е имало толерантност към нас в Гърция,дори обратното,100% съм съгласен.
В момента няма толерантност към нас,с това не съм съгласен,но ако приемем че е така то тогава ще излезе че аз съм едно огромно изключение или някакъв свръх човек към когото гърците са се отнесли с уважение и нормално отношение пренебрегвайки моята националност която не само че не крия а и постоянно търся повод да изтъкна.Ако е така съм силно поласкан.
Да наистина в Гърция има все още хора мразещи всичко що е българско,но те са или хора със интелектуално ниво под средното,хора които обитават предимно аграрните райони на Северна Гърция и за жалост по-голямата част от тях са от български произход,потомци на тъй наречените ГЪРКОМАНИ.
Ето ВИ малко извадки за тази категория хора:
*Говорещи на чист български език, без да знаят нито дума гръцки, тези погърчени българи, каквито бяха всъщност героичните андарти (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D1%8A%D1%86%D0%BA%D0%B0_%D0%B2%D1%8A% D0%BE%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D 1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0% B0_%D0%B2_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0% BD%D0%B8%D1%8F), бяха по-опасни от чистите гърци. Жертва на ловката и хитростна пропаганда на лукавите елини, тия родоотстъпници премного бяха проляли света българска кръв...
*.. болшинството от християнското население в Македония бе българско. Патриаршията наистина държеше под свое влияние много български села и почти цялото население смяташе за гърци, обаче то бе българско, говореше български и почти нищо не разбираше от гръцките молитви
*Един от най-комичните резултати от тази конкурентна етнография е картата, публикувана преди няколко години под егидата на Атина и разпространявана в тази страна. Според нея, Македония за практически цели е разделена на две части - на гръцка и „българогласна гръцка“ - като че ли някои келт ентусиаст трябва да раздели Британия на уелска и „англоезично уелска“! Македония наистина е пълна с изкуствени разграничения, истинските линии на етническите граници непрекъснато се пресичат от класификации, основани на религиозната принадлежност (за момента) към гръцкия патриарх или към българския екзарх. Българско село може за политически цели да бъде подкупено или принудено да приеме върховенството на Православната гръцка църква. Жителите на селото след това са самодоволно описани от тези, които извършват тяхното духовна прехвърляне (като „духовно“ не означава нищо), като надеждата на Гърция. Но тези изкуствени придобивки не стигат твърде далеч. Езикът на селяните остава български, както и дълбоките и подсъзнателни инстинкти на расата се държат само на временно напрежение
*Константин Христов Саров или Саровски, наречен Коте, известен в Гърция (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F) като Константинос Котас или Котас Христу (на гръцки (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D1%8A%D1%86%D0%BA%D0%B8_%D0%B5%D0%B7% D0%B8%D0%BA): Κωνσταντίνος Κώτας или Κώττας; Κώτας или Κώττας Χρήστου) e деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8A%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%BD%D0%B0_% D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%BE-%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_% D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D0 %BE%D0%BD%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0% BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F), преминал на страната на гръцката въоръжена пропаганда (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D1%8A%D1%86%D0%BA%D0%B0_%D0%B2%D1%8A% D0%BE%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D 1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0% B0_%D0%B2_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0% BD%D0%B8%D1%8F) и оглавил гъркоманска (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D 0%B8) андартска чета в Македония (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D 1%8F_%28%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%29).
В България винаги е имало,русофили,англофили,германофили.......но много малко БЪЛГАРОФИЛИ.
Нашият псевдо патриотизъм е добре описан от Хр.Ботев в стихотворението ,,В Механата".
Айде да не се крие зад малкият си пръст,че ние в България все още се мразим помежду си,София мрази майните и провинцията,Пловдив мразят Софиянци,а пък нас македонците(от Пиринска Македония) ни мразят в цяла България.
Иронични и пренебрежителни изрази,ПРОВИНЦИАЛИСТИ,ТЪПИ ШОПИ,ГАДНИ МАКЕДОНЦИ...........................а иначе се засягаме като някой каже нещо лошо за нас.
За негативното отношение на гърците към нас в сегашни времена много допринася и прословутата българска(в много райони на Гърция предимно РОМСКА) имиграция.
Наистина в Гърция думата ВУЛГАРОС се използва за обида,но не конкретно към нас българите а точно към обитателите на Северна Гърция.
А това що е било наше никой не ни го отрича,все още тук казват,,Πάνω από Λαμία,αρχίζει Βουλγαρία",тоест,След Ламия започва България.
Мразете,плюйте,одумвайте ваше право е,каквото повикало такова отвърнало.
Все пак позволявам си да мисля,че след като аз и хора като мен са успяли да спечелят уважението на гърците,може да го направи и всеки един нормален българин.

oTBpaTuTko
09-06-2011, 14:47
Първо да си изплатят дълговете, тогава да мислят да не ни събудят нас. Прави са и то много в тази статия. Става ми неприятно да го чета, но е така. Българите не са единен народ, мразим този, мразим онзи а себе си не поглеждаме. Аз също съм на 20. Винаги съм си мислел, че английският език е международен и е задължително малко или много да го знаят поне връстниците ми, които са млади и т.н. и им е лесно да го научат. Но за съжаление ОГРОМЕН процент от тях познанията им свършват до цитирането на чалга, .. опс извинете попфолк песни.... абе баш си е чалга, попфолка няма нищо общо ама айдее :)
Не съм много умен, кадърен, възпитан и т.н. Но ако трябва да се сравнявам с масата съм. И малко или много се чуствам малко над тях и даже ми става кофти. Кофти ми става, че се ограничавам.... Ограничавам се в разговорите, компаниите липсата на информация. Добре, че има хора от курса ми, с които да споделям информация и да научавам нови неща (2ма, 3ма)..
1-ва година съм в Университет. Шуменски университет, не там дето се зимат изпитите лесно а ( Компютърни Системи )... Както и да е .... Там се отчаях ... 20% от турците не могат да си напишат името другите 60% не могат да говорят правилно, не че им се налага. Никой не ти говори на Вие! Чак се чуствам глупаво, че аз го правя в академичната среда. Живях и на общежитите - Простащтина. Неограничена олигофрения. Просто нямам думи. Става ми чудно и болно как турците идват тук и се изучват пирибрат се намират си работа и готово. А повевчето от моите връстници не се записват даже. Естествено, че Висшето не е за всеки и за това не е задължително. Но колкото прости хора, толкова по-лесно се управляват, така че и това си има положителни страни.
Пример: Преди месец пазарувах в Карфур с приятелката ми и се засякох с съученичка от Средното ( Пак с компютри )
Аз: Здрасти как си, учиш ли? Виждам работиш ( рекламира млека или нещо такова)
Тя: Не! Няма смисъл да уча! (смях) Защо да давам пари за образование като колежката ми е 3ти курс във Винс-а( Икономическия във Варна), и работи същото като мен.
Аз: Окей, лек ден, ти си знаеш!
Нямаше какво повече да й кажа. Явно мисленете й свърша до там да рекламире Китайски Йогурт във супермаркет....

BLUE1
09-06-2011, 15:31
Като чета горните два поста ми става и драго и тъжно, драго защото виждам, че има мислещи хора, а тъжно защото единият колега вече 15 години работи извън родината, а младият колега ако се умори да се бори на собствен терен го чака същата участ.

Stoyan Georgiev
09-06-2011, 17:51
за съжаление обаче много нащи връстници не зная защо учат и какво да правят с висшето си образование


да учиш някъде си, нещо си е глупаво.


да си посредствен студент, също...

rossenvn
09-06-2011, 19:56
за съжаление обаче много нащи връстници не зная защо учат и какво да правят с висшето си образование

Така е. За съжаление огромна част от българите са научени да чакат държавата да им каже какво да правят. Навик от миналото, в което държавата те караше да учиш, даваше ти работа, даваше ти мислене, хляб, къде да живееш. От теб не се искаше нищо, само да се подчиняваш. Това беше лесно и затова сега има носталгия. Когато свърши това време, мнозина се оказаха непригодни да се пригодят към новото, към това ти да си отговорен за себе си, а не някой друг. Странното е, че и по-младите, които никога не са живели при комунизма, пак на това чакат. Да им се намери работа, да им се вдигне заплатата. Кога ще се събудят хората и ще разберат, че това са техни задължения не знам.

fred
10-06-2011, 18:17
Всъщност ученето за висше, е някаква остаряла представа от близкото ни соц минало.На запад се учи, ако ти се учи и имаш данни, а не да вземеш тапия ей така.Отделно, ученето не ти дава кой знае какви заплати, спрямо професиите на много среднисти.По тая причина се търсят лекари в много държави, защото местните не искат да изкарат дълго и сложно обучение, след което да взимат колкото майстор воподпроводчик, даже и по малко всъщност.
Не ме разбирайте грешно, нямам нищо против майсторите, стига да са такива де :)
Но каквото и да пишем, обществото се прменя бавно и трудно.Тоест, докато тиквата не узрее, няма защо да я почукваш и подбутваш, все ще е зелена:eat:

Stoyan Georgiev
11-06-2011, 03:33
къде пък лекар взима заплата на водопроводчик ?

RPWWD
11-06-2011, 03:46
къде пък лекар взима заплата на водопроводчик ?

Тук, че даже и по-малко само, че без подкупите :rotfl:

Те пак са следствие на ниската заплата, определена от партийни аристократи и "новобогaташи" с куфарчетата след 10-ти ноември 89-та ;-)

Stoyan Georgiev
11-06-2011, 03:58
с изключение на България е въпроса... очевидно човекът не говори за България :)

fred
11-06-2011, 20:28
къде пък лекар взима заплата на водопроводчик ?
Казвам го образно.Н много места в Европа, млад лекар не взима кой знае колко, докато водопроводчика може да си докара добри доходи, без да учи и работи 10 г, за да стратрира от едно нищо след това.И във Франция и в Англия има недостиг на лекари, търсят се от чужбина, защото просто няма.
Не говорим за разни прочути хирурзи и т.н.

---------- Post added at 23:28 ---------- Previous post was at 23:27 ----------


Тук, че даже и по-малко само, че без подкупите :rotfl:

Те пак са следствие на ниската заплата, определена от партийни аристократи и "новобогaташи" с куфарчетата след 10-ти ноември 89-та ;-)

А то пък преди 1989 пък лекарите едни заплати взимаха...
И двамата ми родители бяха лекари /със специалности и прочее/ по времето на соца. Шофьор с основно образование може да взима повече от тях тогава.В интерес на истината точно след 1989 баща ми успя да го докара на заплата като касиер в някоя частна банка, професор беше, не от тия измислените с партийните титли, имаше такива с много добри доходи.