PDA

View Full Version : За едно убийство в центъра на София.



BLUE1
14-07-2011, 15:13
Случаят е толкова отвратителен не само като деяние, но и като реакция от страна на журналисти, полиция, управляващи. Наистина не мога да повярвам, че сме такъв народ, срамувам се, че живея сред такава жалка пасмина!

В неделя един колега ми писа, че е чул за някакво младо момиче, което е намерено мъртво до конната база на "Егида". Обадих се в СДВР, откъдето потвърдиха. Чакаха аутопсията. "Това е убийство като всяко друго, защо да се занимаваме. Нима пишем за всяко убийство, което става", казаха някои от колегите ми. Убийството беше смразяващо, най-малкото поради няколко причини:

-беше станало в центъра на София - в парка, който през последните години имахме за сигурно място;
-беше убито младо момиче;
-полицията, която иначе ни показва шумно работата си не беше съобщила до втори ден за случая;

Късният следобед излезе аутопсията и стана ясно, че момичето е било удушено и изнасилено. Отидох в Борисовата градина, за да видя мястото. Бях сигурен, че експертите, които са правили огледа са зарязали ръкавиците си там - правят го всеки път.

На игрищата на "Спортна софия" имаше полицейски патрул - в бялата астра имаше един полицай. Приближих се и тогава видях, че паркингът на игрищата беше пълно с охрана. Бяха паркирани няколко коли на НСО, а сред тях и познатият черен джип, с който се вози премиерът.

Беше пет часа и нещо, работен ден. Премиерът риташе футбол. Попитах полицая дали знае къде е мястото, дали знае нещо повече. Нещо ме накара да си помисля, че щом са го пратили тук може би е бил информиран, за това което е станало. Полицаят започна отдалече: "Не знам нищо, ама ти бегай от тука, че има министерско събитие." Пробвах с втори въпрос, но той беше непреклонен: "Бегай, бегай, бегай." Този полицай беше от СДВР - същата служба, която разследва случая, но от друга дирекция. По данни на хората, които познават убитото момиче, извършители на деянието вероятно са група от агресивни младежи, която се подвизава често в парка. Елементарен служебен рефлекс е след като си бил разпределен там да знаеш нещо за случая и да го имаш предвид.

След още едно кръгче открих местопрестъплението. В тази част на парка, това е най-дивото място - тясна алея, в която се влиза точно срещу БНР, само на няколкостотин метра от Софийска районна прокуратура, точно зад сградата на един трафопост. Вдясно, на няколко метра от охраната на конната база на Егида, има дупка в храстите. Там между боклуците имаше изхвърлни няколко чифта латексови ръкавици и сини калцуни - каквито използват при огледите на местопроизшествие.

На следващия ден медиите пишеха вече за случката. Някои от тях, които познаваме с безграничната любов към вътрешния министър, използваха един долен трик - през неверни твърдения (съдейки по стотиците опровержения на приятелите на убитото момиче във Facebook (http://www.facebook.com/pages/%D0%94%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BC-%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B9%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%AF%D0%BD%D0%B0/171485426251563)) се опитаха да маргинализират жертвата, за да омаловажат случката. В смисъл - написаха, че е била клошарка, каквато тя не е.

Не ме разбирайте погрешно. Убийство, може да се случи навсякъде и по всяко време. Изнасилванията също - стават около осем на месец в София. Въпреки, че България е сред държавите с най-много полицаи на глава от населението, полицията не е въздесъща и не може да е навсякъде, за да предотвратява всички инциденти. Няма спор, че и МВР има нужда от време, за да работи по случая. Съдейки по някои от постовете във Facebook обаче, разследващите все още не са взели показания от хора, които са били с момичето в часовете преди инцидента. Въпреки това е рано да правим крайни изводи за работата на полицаите.

Тъпото от цялата случка е, че момичето е било удушено, когато в парка е имало хиляди хора - след фестивала "Sofia Rocks" и преди "Mellow fest." Няма причина, това което се е случило на момичето да не се беше случило и на други, които са били там по това време. Няма защо те да се чувстват защитени.

Няма да открием топлата вода - престъпленията се случват там, където престъпниците се чувстват сигурно. В кварталите, където полицията е слаба има повече престъпност. Работа на полицията е да създава среда на сигурност и да извършва превенция. Тя има ограничен ресурс и затова трябва да провежда политики. Например - когато има концерти до късно в парка и лятото, когато в него е пълно с хора може би е добре да има повече полиция в близост до опасните участъци.

Полицията беше на линия, за да пази "министерското спортно събитие", което предвид кой е бил там също е приоритет, спор няма. Премиерът има нужда от охрана и я получава от НСО.

Друг е въпросът, че най-светлото място в парка е "Спортна София" и защо поне по основните алеи няма работещо осветление.

Иначе в понеделник следобед, ръкавиците си лежаха между храстите, а около тях беше тихо. На няколкостотин метра, районните прокурори вече се приготвяха да се прибират. В другия край на градината още течеше "министерското събитие". Точно срещу игрищата, група младежи почти допиваха една бутилка водка и се биеха, наужким. Пресцентърът на МВР още мълчеше по случая, а името на момичето стана ясно. Казвало се е Яна. Било е на 28 години и е работело в мол.

Източник: http://www.capital.bg/blogove/pravo/2011/07/13/1122416_za_edno_ubiistvo_v_centura_na_sofiia/
http://www.promiana.us/

morfius
14-07-2011, 15:25
Е какво да се учудваме, масовото възприятие е - не е мой проблем.
И убийството (докато не засегне пряко или през близките) и поведението на МВР и министерското мероприятие и калцунките в храстите и липсващото осветление и журналистическото крайно малоумие или продажност... абе не е мой проблем.

А МВР не работи, въпреки, че наливат безумни пари в него... или ако работи се занимава с политика и ПР на ББ и ЦЦ.

mim
14-07-2011, 16:02
едно от нещата, заради които съм се наредила на касата за еднопосочни билети

не ми се говори на дълго, защото вече няма смисъл

Alexanderbb
14-07-2011, 16:08
казал съм го 100 пъти и пак ще го кажа. От нас си зависи как ще се държи полицията и дали премиера ни е избран за да рита футбол в петък

napoli
15-07-2011, 08:10
Е какво да се учудваме, масовото възприятие е - не е мой проблем.
И убийството (докато не засегне пряко или през близките) и поведението на МВР и министерското мероприятие и калцунките в храстите и липсващото осветление и журналистическото крайно малоумие или продажност... абе не е мой проблем.

А МВР не работи, въпреки, че наливат безумни пари в него... или ако работи се занимава с политика и ПР на ББ и ЦЦ.
Аз разбрах,че пари повече пари се наливат в програмата Канал 1,БНТ от колкото в МВР.Тази от канала дрънкат само каквото им кажат.

morfius
15-07-2011, 09:26
Аз разбрах,че пари повече пари се наливат в програмата Канал 1,БНТ от колкото в МВР.Тази от канала дрънкат само каквото им кажат.

Някой грешно те е информирал, БНТ има бюджет за 2011 година от 60 милиона, МВР от 1.06 милиарда лева.
Дето се вика - ползвайте Гугъл по предназначение :)

Инак, че на журналистиката у нас овреме и туриха чатала и сега е сервилна и платена, това всички си го знаем.

fred
15-07-2011, 21:03
Съгласен съм с изложеното, но държа да отбележа, че има доста такива случаи, тоест-това въобще не е изолиран случай, по скоро може да се каже, че е честа практика у нас.А наистина МВР май има бюджет по голям от този и на военните, ама все тая.

pr_00f
15-07-2011, 23:07
Файда от големия бюджет - йок.
А къде отива толкова пара ?
За полицаите все няма пари за :
гориво
униформи
коли
заплати
храна
придобивки
...
....
и така нататък и прочие. Хората живеят мизерно и на ръба на оцеляването.


Извадка от бюджет 2011 - сумите са в хиляди лв.


1.8.Държавните висши училища 333 042,6

1.8.1.- от Министерството на образованието, младежта и науката 311 432,2

1.8.2. - от Министерството на отбраната 21 610,4

1.9. Българската академия на науките 61 566,1

1.9.1.- от Министерството на образованието, младежта и науката 59 756,1

==========================================

И бюджета на Министерството на вътрешните работи

V. Разходи по бюджета на Министерството на вътрешните работи за 2011 г.
№ Наименование на политики/други програми/програма Разходи
"Администрация" (хил.лв.)
1 Политика "Опазване на обществения ред и противодействие на 715 755,9
престъпността"
2 Политика "Осигуряване на държавен противопожарен контрол, 148 042,9
пожарна безопасност и спасяване, защита при бедствия и ранно
оповестяване"
3 Политика "Общоосигуряващи дейности" 134 761,2
4 Програма "Убежище и бежанци" 3 200,0
5 Програма "Специална куриерска служба" 4 240,0
ОБЩО: 1 006 000,0

----------------



Баааа чета , мигам , после само мигам. Нещо не ми излизат сметките .


п.с и кто погледнем бюджета на съдебната система системата става ХАЛИФАКС от сяк'де

Органи на съдебната власт Сума
(хил.лв.)
1 2
Висш съдебен съвет 7 711,0
Върховен касационен съд 13 946,0
Върховен административен съд 10 152,0
Прокуратура на Република България 154 908,0
Съдилища на Република България (в т.ч. адм. съдилища) 195 368,0
Национален институт на правосъдието 2 578,0
Инспекторат към Висшия съдебен съвет 2 442,0
Резерв за неотложни и непредвидени разходи 600,0
Всичко: 387 705,0

Кайо
16-07-2011, 10:29
Колегата morfius (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=2297) много добре го е написал за масовото ни мислене,не е мой проблем.......

Проблем е но докато не ни засегне пряко не се замисляме.
Проблем е защото това поведение на държавата и органите е поведение към всички нас.
Проблем е защото тези органи получават заплати от данъците които всички ние плащаме.
Проблем е защото за 22 години нищо в тази държава не се е променило.
Проблем е защото с това наше мислене и след 222 години нищо няма да се промени.

Лека му пръст на момичето,душата и да почива в мир!

BLUE1
16-07-2011, 10:51
Кайо той самият форум е показателен, що за хора сме. Един тъп репортаж на Господари на ефира предизвика полемика ширеща се в две теми със 7-8 страници коментари. Наскачаха хора да плюят и съдят други хора, които макар и държавни служители са от същата черга като тези които плюят. Харесвам актьорите от "Господари на ефира", но предаването им е отвратително, някакви недодялани репортерчета правят скрити камери на други недодялани хорица, скачат и навират камера и микрофон на едни прости работници и нискоразрядни чиновници задават им "неудобни въпроси от национална величина" видите ли -тези хора баталясват България с техните грешки. Що ли се питам аз не направих скрита камера на Боко кога се среща с неговият очевидно бивш приятел "Сумиста" или пък кога тича с букет цвета при Алексей Петров, що ли не дадат златен скункс на Цецо Шестака.....А бе сбъркан народ сме.

Mupo
16-07-2011, 11:12
Познавах Яна ... бегло. Цялата тъпотия е, че я изкараха клошарка, алкохоличка и наркоманка, та да може обществото да си каже - "какво толкова ... нормално" ... е да ама не е нормално. Не ми се говори по тая тема отново, ама както каза някой по горе - еднопосочен билет

Linkestis
16-07-2011, 11:13
То за тези от господарите щом имаме такова мнение какво да кажем за истинските подлоги от бтв и нова???

fuji
16-07-2011, 11:18
едно от нещата, заради които съм се наредила на касата за еднопосочни билети

не ми се говори на дълго, защото вече няма смисъл

Непосредствено след теб и аз съм на тази каса че ми писна.Изморих се вече.

BLUE1
16-07-2011, 12:17
Тук. Тук. Тук. Тук.

Създаден съм тук. Вдишал съм този въздух, дали са ми родно име. Сричал съм този език, учил съм имената и на герои, и на глупци. Помнил съм делата и на загинали, и на забравени. Целувал съм знамето, шептял съм клетви. Бил съм горд.
И пораснах. Оставям стъпки, зарязвам свое минало, за да заграбя ново. Редя дни и разпилявам знания. Тук. Пораснах и започнах да виждам. Да чувам. Да усещам. Истината. За Тук аз съм Турист. Дошъл съм за малко и Тук няма време. Трябва да използва бързо мен и всичко, което мога или имам.
Защото съм Турист, при това загубен.
Плащам здравни осигуровки, които не използвам.
Плащам пенсионни осигуровки, които няма да използвам.
Плащам данъци за пътища, които разбиват колата ми, за която също плащам данъци.
Плащам данъци върху данъците, които плащам.
Плащам глоби за нарушения, които са ми помогнали да направя.
Плащам, за да не платя глоби за нарушения.
Плащам, за да хванат тези, на които плащам, за да не платя глоби за нарушения.
Плащам за боклуците, с които тъпчат храната ми.
Плащам, за да открият боклуците, с които тъпчат храната ми.
Плащам, за да си купя лекарства против боклуците, с които тъпчат храната ми.
Плащам, за да гледам като идиот телевизия, по която се появяват идиоти.
Плащам, за да избирам тези идиоти да ме управляват.
Плащам за това, че ме управляват.
Искам едно да е ясно. Не съм мечтател, който търси светлите бъднини с пръст в лявата ноздра. Ще плащам на Тук докато съм тук. Не искам съчувствие от Тук. Искам просто да не ми пречи да изкарвам това, с което да му плащам.

За Тук аз съм изгоден Турист. Но почва нещо да ме гложди.
Създаден съм тук. Но за Тук ли съм създаден?

Публикувано от radobim http://www.mejdudrugoto.com

Кайо
16-07-2011, 21:13
Кайо той самият форум е показателен, що за хора сме. Един тъп репортаж на Господари на ефира предизвика полемика ширеща се в две теми със 7-8 страници коментари. Наскачаха хора да плюят и съдят други хора, които макар и държавни служители са от същата черга като тези които плюят. Харесвам актьорите от "Господари на ефира", но предаването им е отвратително, някакви недодялани репортерчета правят скрити камери на други недодялани хорица, скачат и навират камера и микрофон на едни прости работници и нискоразрядни чиновници задават им "неудобни въпроси от национална величина" видите ли -тези хора баталясват България с техните грешки. Що ли се питам аз не направих скрита камера на Боко кога се среща с неговият очевидно бивш приятел "Сумиста" или пък кога тича с букет цвета при Алексей Петров, що ли не дадат златен скункс на Цецо Шестака.....А бе сбъркан народ сме.

Ми напълно е нормално ,,Господари на ефира" и ,,Шоуто на Слави" са едни от най-гледаните предавания в България,каквото се каже там е великата истина.
А че тези предавания обслужват нечии интереси малко хора се замислят.

scrape
17-07-2011, 23:54
Не знам до колко е истина но ето на каква новина попаднах преди час

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/07/16/1124591_vtori_trup_na_jena_beshe_otkrit_v_borisova ta_gradina/

Мислех, че след убийството на Яна, Борисовата ще бъде едно от най-безопастните места в София

fred
18-07-2011, 00:08
Не знам до колко е истина но ето на каква новина попаднах преди час

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/07/16/1124591_vtori_trup_na_jena_beshe_otkrit_v_borisova ta_gradina/

Мислех, че след убийството на Яна, Борисовата ще бъде едно от най-безопастните места в София

За тази, пишеше преди ден, два в Дир бг, че умряла от ненасилствена смърт.
Ето линка http://dnes.dir.bg/news/zhena-trup-perlovska-reka-9068792?nt=10

scrape
18-07-2011, 00:46
и отново - наркозависими, клошари .. спете спокойно столичани, на прицел са само джънкитата. За да не оставя мистерии зад гърбът си, женатата даже е била така добра да разпилее хапчета около себе си. Знам, че това ще звучи като поредното негодувание спрямо МВР, управляващи и бла бла там органи и членове, но ми писна да ме взимат за чифтокопитно.

Кайо
18-07-2011, 09:18
Какво значение има ако са клошари,наркомани или каквито и да е?
Има смъртен случай,намерен е труп някъде,МВР е длъжно да разследва случая!

fred
22-07-2011, 16:46
Е разбира се, няма значение какви са, всеки човек си е човек, независимо от статуса си.
А убийците вече са разкрити:
http://dnes.dir.bg/news/ubiystvo-borisovata-gradina-jana-krasteva-9111475?nt=4

soldier81
23-07-2011, 08:09
Защо ли си мисля че пак ни правят на маймуни?
Как успяха за седмица и половина да излязат ДНК резултатите,да ги сравнят с тези на клошара,че и отпечатъците на онзи бай хуй дето го издирват изскачат от някаква база данни;
Това го има само в един Американски сериал.

fred
23-07-2011, 10:47
А, нямаше да излязат толкова бързо, ако не се беше вдигнал доста шум. Просто се съсредоточиха и работиха както трябва, а не по "нашенски", както е иначе.Така или иначе ще видим, но мисля, че случаят е ясен.

soldier81
23-07-2011, 11:12
А аз съм сигурен че след 6 месеца са навън поради липса на доказателства.

fred
23-07-2011, 11:37
Ще видим, но в крайна сметка това е едно най обикновено убийство, по пиянски причини, та според мен няма и какво толкова да е сложно в тоя случай.Аз си мисля, че ще си ги осъдят, въпросът е дали и двамата са участвали или единия я е убил само.Най вероятно е тоя, преводач да е свършил това, но бъдещето ще покаже

BLUE1
23-07-2011, 22:47
В четвъртък няколко медии написаха, че има задържан за убийството на Яна Кръстева (http://www.capital.bg/blogove/pravo/2011/07/13/1122416_za_edno_ubiistvo_v_centura_na_sofiia/), намерена мъртва в Борисовата градина на 10 юли.

На следващия ден, по време на парламентарния контрол, в отговор на съвсем друг въпрос - защо е имало полиция по време на почистването на паметника на Съветската армия, вицепремиерът Цветан Цветанов заяви, че убийците на Яна Кръстева са установени. В следващия час от различни места в парламента вицепремиерът каза още:

-извършителите са двама;

-единият е задържан, другият ще бъде обявен за общодържавно издирване

-"имаме 100 % доказателства за лицата, установен е ДНК профил";

-"има материал, който по морфологичен състав съответства на неговия";

Няколко часа по-късно СДВР даде нарочна пресконференция, на която присъстват отново Цветан Цветанов и директорът на столичната полиция Валери Йорданов, неговият заместник Ивайло Спиридонов и директорът на Института по психология на МВР Неделчо Стойчев. Там напоително бяха разказани най-различни подробности около разследването:

-задържаният се казва Пламен Трифонов, а издирваният - Николай Русинов;

-двамата са били съучастници, като се търсят данни дали са се познавали;

-върху трупа са намерени косми на Трифонов, а по предмети на убитата - отпечатъци на Русинов, който е бил с криминална регистрация от 2008 г., бил е картотекиран и така полицаите са стигнали до него;

-има ДНК експертиза;

-убийството е било по непредпазливост, като първоначалната цел е била изнасилване, но в опита да й запушат устата, извършителите са я убили.

Днес, Софийски градски съд (СГС) задържа под стража обвинения за убийството на Яна Кръстева Пламен Трифонов. За да го остави в ареста, съдът се мотивира с:

-намерените по тялото на загиналото момиче косми, които според направената експертиза съвпадат с морфологията на космите на Трифонов. Морфология не означава ДНК профил, а означава сходство в структурата на самия косъм;

-свидетелски показания на възрастна жена, която е виждала обвиняемия да посещава често Борисовата градина и градинката около Докторския паметник заедно с възрастна жена. Събирали заедно бутилки от бира. Той бил агресивен, а след убийството спрял да посещава Борисовата градина и започнал да събира и чете вестници;

-показанията на майка му, която твърди, че в нощта на убийството синът й е останал в Борисовата градина и се е прибрал на другия ден във входа, в който живеят, без да казва къде е бил. След това категорично отказвал да посещават заедно парка и ходели само в Докторската градина;

По време на заседанието съдът ясно заяви, че други доказателства - ДНК експертизи или данни за участие на друго лице в делото няма. След това прокурорът Стефан Рачев коментира, че не е давал разрешение да се разгласява информация за разследванието по време на пресконференцията. Според Наказателно-процесуалния кодекс такива данни могат да се изнасят само с разрешение на наблюдаващия прокурор.

От два независими източника "Капитал" научи, че прокуратруата е узнала от медиите, че има ДНК експертиза и че има втори заподоздрян.

Това са безспорните факти. Те обаче пораждат няколко доста притеснителни извода:

За по-малко от две седмици МВР премина от двете крайности на публичността - от пълно мълчание за случая (в ежедневните бюлетини на МВР, където има всевъзможни безумия, информацията още я няма) до пълната публичност - пресконференция, на която се разкриха толкова много детайли за престъплението, че адвокатите на извършителя, просто трябва да четат вестници.

След като информация за случая излезе в "Дневник" и по-късно в БТВ случаят придоби популярност. Жертвата обаче бързо беше маргинализирана от няколко всекидневника - беше определена първо като клошарка, после като алкохоличка. Чак на петия ден СДВР свика пресконференция, на която изнесе ограничена информация, по думите на зам.-директора на столичната полиция - "за да се спрат свободните съчинения."

Междувременно случаят придоби изключителна популярност (убийството на Яна е едно от 12-те от началото на годината в София, помните ли да сте чували детайлна информация за останалите?), особено в социалните мрежи и блоговете.

Гузните медии започнаха да отразяват разследването от първите си страници. Създалата се енергия се материализира в мълчаливо шествие в Борисовата градина. Предвид имиджа, който Цветан Цветанов си изгради сам ("аз-боря-ефективно-всякаква-престъпност"), очакванията на обществото бяха насочени към него. Откриването на извършителите бързо и шумно беше единственият изход от ситуацията, който би отговарял на установената вече традиция.

Цветанов показа това и с простия жест, че съобщи за установяването на предполагаемите извършители от парламентарната трибуна. От този момент той превърна случая в политически. Това обаче не е от полза нито за Яна, нито върховенството на закона. Още по-малко за разследването.

Апогеят беше пресконференцията на СДВР този петък, на която дойде лично Цветан Цветанов. Информацията, изнесена там, не е била съгласувана с наблюдаващия прокурор (самият той, както казахме, но ще го повторим, е научил за ДНК профила и за втория заподоздрян от медиите). По закон държавното обвинение е господар на досъдебното производство и не случайно само с разрешение на прокурора (да, пак за втори път го казваме) могат да се изнасят данни от разследането. Единствено той може да прецени кое ще навреди на работата по случая.

На пресконференцията беше изнесена странна смесица от факти и предположения, някои от които в абсолютен конфликт с базови постановки в наказтелния процес.

Конкретно - ден след като Пламен Трифонов е задържан и му е повдигнато обвинение за това, че сам е извършил убийство по особено жесток начин, МВР заявява, че убийството е било по непредпазливост. В същото време обаче, полицията казва, че извършителите са двама в съучастие. Наказателният кодекс абсолютно изключва възможността за сучастие в престъпления по непредпазливост. Груба грешка.

И далеч не на последно място и както ясно отбеляза съдът днес - държавните органи и хората, които формират общественото мнение, следва да се въздържат да определят този, срещу когото няма влязла в сила присъда, за престъпник, още повече - за убиец. Та нали това е началото на разследването. И нещо много, много повече - министърът на вътрешните работи не бива да си позволява да признава някого за 100% виновен - не само защото по закон няма право, но и защото задържаният може да се окаже невинен впоследствие.

Яна е жертва и това е факт. Напрежението около убийството й също. Но нито едното, нито другото не бива да стават основание за още жертви. А такава опасност ще съществува дотогава, докогато действията на полицията не внушават сигурност чрез доказателства, а не чрез политически манипулации, че именно задържаният е извършителят. Както и дотогава, докогато подобна трагедия не се осмисля полезно за всички. В конкретния случай това не изисква много - вземане на конкретни мерки за гарантиране на сигурността на гражданите в парковете. Още повече, че не се налага откриване на колелото. Добрите световни полицейски практики са на една ръка разстояние.

Източник: Капитал

BLUE1
27-07-2011, 17:03
Както и се очакваше. Не мога да разбера що за гьон сурат трябва да си за де не си подадеш оставката след непрестанните ти гафове, може би трябва просто да се казваш Цветан Цветанов

Няма да бъдат повдигнати обвинения на Николай Русинов - втория, посочен от вътрешния министър Цветан Цветанов за убиец на Яна Кръстева, съобщи градският прокурор Николай Кокинов.

Обвинителят обясни, че няма доказателства, които да потвърждават съпричастността на Русинов към смъртта на жената. В петък вътрешният министър Цветан Цветанов обяви в парламента, че "има безспорни доказателства от експертизата", че Русинов е съпричастен към убийството. Тогава Цветанов дори каза, че има ДНК профил. (http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/07/22/1127717_cvetanov_obiavi_che_dvama_sa_izvurshitelit e_na/)

Кокинов заяви, че мъжът е разказал, че се е запознал с Яна предната вечер. Двамата са танцували, забавлявали са се, пили са много алкохол, а след това в близост до мястото, където впоследствие е намерен трупът й, са правили доброволен секс. "Двамата са се оттеглили в храстите за няколко часа", каза Кокинов. Той посочи, че мъжът е пипал вещи на Яна и така е оставил следи. Русинов твърди, че в пет и половина е оставил спящата Яна в храстите и се е прибрал в дома си.

Според Кокинов думите му се потвърждават от данните по делото. Проверено е местонахождението му чрез клетките на мобилния оператор, а освен това и други веществени доказателства сочат, че Русинов е оставил Яна жива. Фактът, че в ръцете й са намери косми на първия задържан и заподозрян за смъртта й Пламен Трифонов, също подкрепят тезата за невинността на Русинов, обясни прокурорът.

Има два варианта - Трифонов да е следил Русинов и момичето или случайно да се е натъкнал на заспалата Яна и да се е възползвал от нея, стана ясно от думите на прокурора. Кокинов каза, че още не са готови всички експертизи и не може да се твърди със сигурност дали Трифонов я е изнасилил.

Помолен да коментира защо полицията обяви Русинов за съучастник в убийството, Кокинов заяви: "Не е моя работа да коментирам това, но България е правова държава и обвиняем за престъпление е този, за когото реши прокуратурата." Той каза, че решението да не се повдига обвинение на Русинов е взето на съвещание на целия разследващ екип.

Русинов е обяснил пред прокуратурата, че е се е укрил след смъртта на Яна, тъй като след като научил за убийството, се притеснил, че ще бъде обявен за съпричастен към престъплението.

Яна Кръстева беше намерена мъртва на 9 юли в Борисовата градина. За убийството й вече беше задържан Пламен Трифонов (http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/07/23/1128187_zadurjaniiat_za_ubiistvoto_v_borisovata_gr adina_ostava/). От трибуната на парламента обаче министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов обяви, че убийците са двама (http://http//www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/07/22/1127717_cvetanov_obiavi_che_dvama_sa_izvurshitelit e_na/). В същия ден МВР пусна заповед за издирване на Николай Русинов, който беше задържан на летище София на 26 юли (http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/07/26/1128183_zadurjan_e_i_vtoriiat_zapodozrian_za_ubiis tvoto_v/).

warbah
27-07-2011, 17:33
Ами правилно са се насочили,след като са казали че имат ДНК,ето потвърждава се от факта че жертвата е имала секс с обвиняемия.При това положение естественно е полицията да се насочи към Русинов като заподозрян.Освен това има и обществен натиск хората искат резултати,с други думи на хората им писна от лентяи облечени с полицейски мундири.Гафове стават особено когато професионализма е на ниско ниво,но вярвам че нещата ще се подобрят.Не съдете по този начин Цветанов той е само един човек не е ГОСПОД.

tanatos
27-07-2011, 18:49
"Безспорни доказателства" означава, че влезе ли в съда е закован и осъден. Не може министър да говори така и да прави крайни заключения само и само да е в новините. Гафовете на Цветанов се случват ден след ден и са все по грандиозни и големи. Немога да разбера защо продължава да е на този пост.

Също така ми е интересно как определени престъпления се разкриват за дни и след още няколко има осъдени, а други престъпления въобще не биват разкривани и са забатачени некъде из папките.

Всичко продължава по-старо му,че даже и към по-лошо отива.

Ramsezsh
27-07-2011, 21:28
Всъщност в нашата действителност "Безспорни доказателства" не означава нещо друго освен прах в очите на хората. Случая разбуни прекалено много обществото и веднага се появиха "Безспорни доказателства". Най-накрая ще се окаже, че нито един от заподозрените имат нещо общо с убийството.

fred
27-07-2011, 22:32
Или по скоро тоя дебелия се отърва за сметка на полускитника?
Наистина, нашата родна полиция, по скоро начина на работа налаган отгоре води често пъти до повърхностни разследвания и измиване на ръце с най удобния

koolio
27-07-2011, 23:33
Недопустимата лекота на думите на един министър
http://www.capital.bg/blogove/pravo/2011/07/27/1129842_nedopustimata_lekota_na_dumite_na_edin_min istur/

fred
28-07-2011, 20:54
Пълен цирк, но като турим оня пожарникар, сега мин. председател, който му е "глава", работата е ясна.
Та прав е бил Вазов и сега би казал:
Нека носим още.....