PDA

View Full Version : Какво за Вас са държавните служители



Susscrofa
10-10-2011, 09:59
Държавните служители без 13-та заплата и тази година
http://www.bnews.bg/article-36187
Тази новина ме провокира да пусна тази тема. Пускал съм я и в един друг форум, но нямаше как да я пусна тук. Е, сега вече мога и го правя.:pizza:

Та за какво става дума.........

В последните години всячески ни се втълпява и ни се набива в главите, какви разсипници на пари са държавните служители. От тях бюджетът бил съсипан. Прас с брадвата и заплатите надолу. Онези техните, "големите заплати". Скоро влизах в един общински сайт. Там търсеха човек за ръководител на някакъв отдел.........заплата 400 лева. Става дума за шеф на отдел. Разбира се, че той ще взема и някакво допълнително материално стимулиране, ако и него не го е резнало правителството. Как тези длъжности ще бъдат заемани от поне средно интелигентни хора? От хора с поне минимума необходими качества нужни да работят в заеманата от тях длъжност. Много странен подход е това. Тези хора защитават интересите на държавата, така поне трябва да бъде. Те са опозиция на частния интерес. Тук не става дума за война, а за вкарване на частния интерес в рамките на нормалното, каквото и да означава това. Питам, как може един държавен служител да се чувства спокоен да работи, когато той е поставен буквално на ръба на оцеляването? Разбира се, че никой нормален, честен и можещ човек няма да иска да се задържи дълго на подобна длъжност. Причината е НИСКОТО заплащане. Държавните длъжности се заемат в по-голямата си част от недостатъчно кадърни в професионално ниво хора. Другият вариант е да се заемат от дъщери, съпруги и любовници на хора от частния сектор, извършващи услуги в полза на последните. Да оставиш в подобно окаяно финансово състояние, своите служители, означава да работиш срещу държавата. Държавната администрация и всички държавни служители са "армията", която воюва за защита на държавния интерес. Ясно е, че никога държавният служител няма да взема повече пари от служител в частния сектор, но поне трябва да му се даде необходимия жизнен минимум. Да може спокойно да покрива своите разходи и да издържа своето семейство. Когато един човек е поставен на ръба на оцеляването, понятия като честност, морал и дълг придобиват съвсем друг смисъл. Няма как да очакваме този човек да бъде лоялен към своя работодател в лицето на държавата. Няма как и да очакваме поне професионалисти на средно ниво да заемат постове в държавната администрация. И какво се случи сега в условията на криза. Най-тежкият удар беше нанесен именно върху държавните служители. ЗАЩО????????????
А "данък лукс" потъна в окена от популизъм.

:picnic:
И те така...................

koolio
10-10-2011, 10:27
Номерът е в намаляването на щата и повишаването на заплатите.

Susscrofa
10-10-2011, 10:33
Номерът е в намаляването на щата и повишаването на заплатите.

Да, но у нас правят и двете.
Не вдигат заплатите, което при наличие на инфлация си е намаляване, а също така намаляват и щата. Резултатът е отлив на малкото останали компетентни служители.

Моля, модераторският екип да коригира заглавието на анкетата ми, ако е възможно, както следва:
Заглавието от: "Какво са Вас е държавният служител", да стане "Какво за Вас са държавните служители".
Благодаря предварително.
п.с. Аз не успях да го направя сам.:help:

Готово :)

pinkmousy
10-10-2011, 10:37
Мисля да представя и позицията на обратната страна, тъй като съм работила като държавен служител и съм видяла достатъчно. Вярно е, че на повечето места заплатите са доста ниски, но далеч не навсякъде. По времето на някое от предишните правителства въпросните ДМС се раздаваха на всяко тримесечие и бяха поне една заплата. После си имаше 13-та, дори 14-та заплата. По някое коктейлче на всеки три месеца в министерството за замазване на очите.
Отделно отпуската е поне 30 дни, като това зависи от ведомството, но от 30 нагоре. Болнични можеш да взимаш до второ пришествие... И така.
И там има хора, които работят, и такива, които се правят, че работят. В общия случай жените работят там за престиж и стаж, за осигурено майчинство и болнични за гледане на дете, и чакат мъжете им да ги издържат.
А на който не му се работи за 400 лв (срещу които ако искаш може да си клатиш краката цял ден) - отива в частния сектор. А друг е въпросът, че една шепа хора обират повечето от парите за заплати, а на общия работник хвърлят тези 400 лв. И това не е поради малкия бюджет, не се заблуждавайте.
BTW, на тази заплата от 400 лв не и се удържат повечето неща, заради които аз отдавна спрях да си вземам фишовете...

morfius
10-10-2011, 11:12
Анкетата е непълна...
Бил съм служител в ДА, заплатите не са високи, но количеството клатикурници/цицници на кв. см. е брутално.
Може да изглежда крайно, но в министерството и съответните му агенции, работа се вършеше от 1/5 до 1/2 от хората, останалите бяха протежета, връзкари, мързели, тарикати и просто дочакващи пенсия.
А след това щата го увеличаваха на 2 пъти... формулата 3/5/8 и последвалите послушковци на герберите.

Та администрацията и служителите са необходими, но не приемам формулата по която ДА се ползва в момента.
2/3 персонала, назначаван по оная формула, от дублиращите се структури, от безсмислените отдели заети с това да дублират и триплират бумажщина просто трябва да се съкрати, освободените средства - 50% за заплати на оставащите, останалото - обучения, обучения, обучения... за да предоставят продукта/услугата както е в едни по-бели държави.

koolio
10-10-2011, 12:39
Да, но у нас правят и двете.
Не вдигат заплатите, което при наличие на инфлация си е намаляване, а също така намаляват и щата. Резултатът е отлив на малкото останали компетентни служители.

Моля, модераторският екип да коригира заглавието на анкетата ми, ако е възможно, както следва:
Заглавието от: "Какво са Вас е държавният служител", да стане "Какво за Вас са държавните служители".
Благодаря предварително.
п.с. Аз не успях да го направя сам.:help:

Готово :)
Така е, там е проблемът. Това вече е въпрос на политика.

CBET
10-10-2011, 14:33
Държавните служители в 80% от случаите са си пълни некадърници, които никой не би търпял в частният сектор. Останалите 20% за съжаление са хора с отлична квалификация, които с работата си покриват бездействието на вече споменатите 80%, но без грам самочувствие и вяра в собствените си сили, че биха успели на свободният пазар на труда. Естествено 80-те процента редовно "набиват канчето" на малцинството, което работи и заради тях (20-те процента) и под натиска на шантажа, че видите ли държавната работа е "питомното", а частният сектор "дивото" ги държи в страх и покорство.


... Питам, как може един държавен служител да се чувства спокоен да работи, когато той е поставен буквално на ръба на оцеляването? Разбира се, че никой нормален, честен и можещ човек няма да иска да се задържи дълго на подобна длъжност. Причината е НИСКОТО заплащане. ...

Колега, ако знаеш и аз как се питам как може такива "невероятни специалист" (имената предполагам се сещате и сами), които зарязаха "бляскава" кариера, лъскав лайф стайл и т.н. на запад да се приберат да работят в България за по 2000 - 3000 лв. министерски заплати ... И същите тия да ми се кълнат в честността си ...

Бобби
10-10-2011, 15:25
Тия по високите етажи са ми ясни - далавера!
Но тия по общините направо ме дразнят:bad_evil:
Сутринта отивам да си подменя личната карта...гледам няма опашка интересно...:clap2:...зад гишето една застаряваща кукла още се гримира:big_wink: явно в къщи не е успяла да се довърши...казвам и добро утро...отговаря ми, добро утро и замалко да си извади окото поглеждайки изненадана, че има клиент!
.... т.т. да си сменя л.к....отговаря ми отидете в дъното на коридора да платите таксата....отивам на касата..на нея пише поради технически проблеми не работи...връщам се при каката и тя този път набляга на червилото и с риск да си боядише зъбите ми съска...забравих да ви кажа, че нашата каса не работи и трябва да отидете в най близката банка да преведете таксата по сметка на общината.....и продължава да се тунигова...
Излизам от общината и гледам насреща една банка...влизам.....обаче опашка:bounce8:...отпред едно бабе влезнало в полемика с касиерката, че и взима 6 лв. такса(комисиона) за превод по същият като моят проблем.....и накрая не ми се виснеше, казах им М......:sick:ще опитам някой друг ден

old alfist
10-10-2011, 18:22
Проблема е в мотивацията - има и частни фирми със сходни взаимоотношения между работодател-работник-клиенти.

nickyto
10-10-2011, 19:00
Пазара на труда е свободен. На който не му харесва заплатата да си потърси друга работа. Не мисля, че някой от държавните чиновници насила е държан да работи като такъв, но и незнам сред работещите като такива да има много желаещи да напускат !

mordohy
10-10-2011, 19:08
Заплатите са ниски по няколко причини.
Основната е, че корупцията е на такова ниво, че 90% от тях ще работят и без да им се плаща.
Останалите 10% даже са готови да си плащат за да бъркат в кацата с меда.
Там никой не им налага контрола, който съществува в частния сектор.
Освен това, там е шуро-баджанашка верига и никой не се обажда за нищо.
Има още много за дъвкане по темата!

fred
10-10-2011, 19:28
Като цяло нищо ново под слънцето-в случая, за вмирисаната от главата риба, която впървом се вмирисва.
Та проблемът в държавната администрация е основно от липсата на всякакъв ред и организация на главата на държавното управление.Тук влиза и добро заплащане, сигурност, защита и съответно пък изисквания за честност, компетентност и т.н.
Това се пренася и в частния сектор обаче!Не съм съгласен, че повечето некадърни са у държавния, а кадърните били в частния.Да, има и добри частни работодатели, ама са малко.И там преобладава кретенизъм, шуробаджанащина, безогледна наглост.Защо ли умните и способните уж, търпят това ще се запитаме?Ами защото не са такива просто.
Ако беше обратното нямаше да се сблъскваме с лошо отношение и непрофесионализъм в широки мащаби в частният сектор-банки, сервизи за коли, разни майстори и какво ли не друго, нали? :) Ами престъпниците, които напуснаха държавнната полиция, армия, прокуратура и прочее такива?Да не би да са най честните, кадърните и умните?
Подобни приказки може да се чуят и в друг аранжимент-умните отидоха на запад, а глупавите оснахме тук.Мда, слава на богу, бая идиоти се изнесоха навън, не че и тук ни липсват де :)
Та понеже всички сме в кюпа и всички вкупом излишни станахме, да перефразираме Библията.От сме един дол дренки сме, това е истината :dyrvo_v_kenefa:
Докато не го разберем и си мислим основно, как да прецакаме Вуте и да гледеме той да е зле, па и ние покрай него един вид, ще сме си все в лайната

Sunny
10-10-2011, 19:29
Какво са държавните служители ли ?

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4192351

Ето това са .
За доказана лекарска небрежност и безхаберие - условни присъди .
В белите държави им се отнема правото да практикуват а тук ги награждаваме с условна присъда и право на обжалване на делото .

fred
10-10-2011, 19:36
А колко лекари в частния сектор също са некадърни, наскоро нашумя един случай с ръката на един от Шумен, на който му е правена контрастна снимка на съдовете на сърцето, ами разни починали по частни клиники /здрави - влезли за силиконови цици, липосукция, раждане и т.н. / от некадърност и небрежност?
Отделно служителите в цитирания случай в линка не са държавни служители по смисъла на Закона за държавния служител

morfius
10-10-2011, 23:42
Какво са държавните служители ли ?

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4192351

Ето това са .
За доказана лекарска небрежност и безхаберие - условни присъди .
В белите държави им се отнема правото да практикуват а тук ги награждаваме с условна присъда и право на обжалване на делото .


А колко лекари в частния сектор също са некадърни, наскоро нашумя един случай с ръката на един от Шумен, на който му е правена контрастна снимка на съдовете на сърцето, ами разни починали по частни клиники /здрави - влезли за силиконови цици, липосукция, раждане и т.н. / от некадърност и небрежност?
Отделно служителите в цитирания случай в линка не са държавни служители по смисъла на Закона за държавния служител

За лекарите или за съдиите иде реч?

Тоя случай там е мътен та знае ли се ... до колкото помня, лекар се води в 2 или 3 болници едновременно за да не ги закрият, консултира по телефона, за изследването липсва нещо и т.н.
Изобщо извращенията на системата не прощават!!!
Това не за да оправдае немарливостта, но тя самата не е умишлено убийство... и след като за и ПТП с жертви дават условна, сещайте се дали не е законова норма.
И дали ако са известни тия извращения не повлияват присъдата.

old alfist
11-10-2011, 01:16
Преобладават негативните мнения към държавните служители.
В представите на част хората те трябва да са олицетворение на всички положителни качества и така трябва да бъде.
Между служителите има хора с принципите, отговарящи на нашите очаквания, но това са предимно по-възрастните или новопостъпили служители, които изглеждат като рицари без доспехи - всичко друго е обезверено или в изблик на отчаяние тръгва по пътя на недопустимото.
За съжаление, както обича да казва Фреди и други колеги - рибата се вмирисва от главата и е нереалистично да очакваме нещо положително от хора, управлявани от безпринципни шефове.

mordohy
11-10-2011, 09:40
Фреди и за друго е прав, че служителите са такива, каквито ние си ги правим с овчедушието!

Кайо
11-10-2011, 10:48
За българските държавни служители през последните 16 години преки наблюдения имам само за Консулството ни в Солун и Посолството в Атина,е по-големи хаймани и хранитутници от тия за мен нема.........
Имат едно странно приемно работно време от сорта на 9-12 с 20 минути почивка......
За да те приемат трябва да си запишеш ден и час по телефона,в Атина може да ти насрочат дата и за след около месец.
Няма зима няма лято,няма дъжд или пек,седиш като простинал кон отвън и чакаш да те извикат.Миналата година,февруари месец съм чакъл вън с бебе на два месеца 15 минути...
Таксите,които събират за извършването на услугите надвишават с пъти гръцките държавни такси за същия вид услуги.
Отношението им към хората,ми по телефона ако въобще някой се сети да го вдигне не дават никаква информация,на место са надменни и арогантни,дори цинични.

mordohy
11-10-2011, 15:18
Нашите консулски служби са май прочути по целия свят с :dyrvo_v_kenefa:
Особено солунското консулство!
Точно преди шест години, попаднах на млада жена, която беше отвлечена и склонена да проституира. По някакъв начин беше се отскубнала и избягала. Белезите от насилие си се виждаха по лицето и ръцете и.
Аз и още двама мои колеги гърци я заведохме до консулството ни.
След половин час чакане пред него, през който жената умираше много пъти поред от страх, излезе една селянка и заяви: Ми ся, кво да им ги праа на тая. Дошла да се ийбе, а сега ние да и мислим.
Дори колегите ми разбраха за какво става въпрос и за това я хванаха под ръка и отидохме в най-близкия полицейски участък.
Точно на петата минута след влизането ни вътре, момичето беше обгрижено и лекар и психолог започнаха прегледа и.
До като дадем обяснения , как и къде сме я открили ,я качиха в един закрит ван и отпрашиха към тяхна си болница.
- Не ходихте ли до консулството ви!?- попита ме инспектора, а аз бесен от срам и унижение- отвърнах:
- Ходихме.- погледнах го в очите и там видях пълно разбиране.
- Добре, че сте я довели при нас. Ние имаме опит с тия неща. Ще я покриеме за няколко месеца, ще открием кои са я отвлекли, а после тя ще си реши.
Помълча малко и добави:
- А вашите, само щяха да я уплашат, да и дадат една хартийка, вместо документи и да я пуснат да си ходи сама. Обикновенно на лицата я чакат сводниците и после, дори и ние не можем вече да я открием. Ако изобщо оживее!
Те такива са ни чиновниците!
Още един щрих, но от друго консулство, в една далечна страна, където официално говорят фламандски, а аз се бях добре объркал и тъкмо се чудех на къде да хвана, когато попаднах на сграда с турското знаме на нея.
Часовия, като видя българския ми паспорт, веднага ме пусна и покани в малка приемна. Скоро дойде някакъв чиновник и след обичайните приветствия се захванахме за работа. Личеше си, че човека искрено се забавлява и иска да помогне. Като разбра,че проблема ми е, че само съм се загубил, а не мога да намеря и колата, къде съм паркирал, настана весело оживление. Дойдоха още един, който се оказа шофьор и една мацка, която сто на сто беше родена у нас. Говореше български по-добре от 98% от тия дето си мислят, че са българи!
Полафихме си половин час, пихме чай с курабии, а после дойде известието, че са открили колата. Шофьора ме откара до нея, а после ме придружи или по-точно водеше до адреса на моя приятел и ме остави, чак като видя, че съм в безопасност.
Ха сега, правете сравнение!:prescription:

Бобби
11-10-2011, 16:06
То затова има един лаф:.... "Да не попадаш на българин в чужбина"

fred
11-10-2011, 20:30
То затова има един лаф:.... "Да не попадаш на българин в чужбина"
Доста вярно, както е видно и от случката на Мордохай.Радвам се че и с него и Стария алфист споделяме, не за пръв път де (:drunk:), че държавния служител не е извънземно, а продкут на обкръжаващато го действителност и част от обществото ни.

За лекарите или за съдиите иде реч?
Тоя случай там е мътен та знае ли се ... до колкото помня, лекар се води в 2 или 3 болници едновременно за да не ги закрият, консултира по телефона, за изследването липсва нещо и т.н.
Изобщо извращенията на системата не прощават!!!
Това не за да оправдае немарливостта, но тя самата не е умишлено убийство... и след като за и ПТП с жертви дават условна, сещайте се дали не е законова норма.
И дали ако са известни тия извращения не повлияват присъдата.
И това е вярно, но не знам дали си чел Цитаделата например на Арчилд Кронин ( има и други подобни книги на тая тема).Майка ми и баща ми, лека му пръст са лекари, та обрисуваното там е вярно.И тяхната практика е била подобна.И сега има такива лекари, ама една голяма част не са уви.
В крайна сметка и за тях важи същото, по горе го казах-а то е изказано и от Маркс преди век и кусур-Битието определя съзнанието.

morfius
11-10-2011, 20:37
Доста вярно, както е видно и от случката на Мордохай.Радвам се че и с него и Стария алфист споделяме, не за пръв път де (:drunk:), че държавния служител не е извънземно, а продкут на обкръжаващато го действителност и част от обществото ни.

И това е вярно, но не знам дали си чел Цитаделата например на Арчилд Кронин ( има и други подобни книги на тая тема).Майка ми и баща ми, лека му пръст са лекари, та обрисуваното там е вярно.И тяхната практика е била подобна.И сега има такива лекари, ама една голяма част не са уви.
В крайна сметка и за тях важи същото, по горе го казах-а то е изказано и от Маркс преди век и кусур-Битието определя съзнанието.

Това точно май не съм го чел, но майка ми е лекар, познавам системата отвътре.
А покрай мои си здравни проблеми я познавам и отвън.
Извращенията са наследени... и допълнително усилени тези 20 години.

myato
14-10-2011, 21:27
Няма как да гласувам в тази анкета,защото според мен в нея няма верен отговор.
По принцип едно 90% от всяка администрация в България са професионални мъдуристи.Да ме прощават 10% процента.

---------- Post added at 21:27 ---------- Previous post was at 21:22 ----------


Битието определя съзнанието.
А битието се определя от ..... портмонето :Lkingsmiley: