PDA

View Full Version : Що е то гражданско общество......?



Susscrofa
12-10-2011, 13:11
Какво представлява гражданското общество, израз, който се размахва за щяло и нещяло.
Гражданското общество е общество от индивиди, които имат будна гражданска съвест и когато се наложи действат като един индивид, действат заедно в защита на обществения интерес.
Пренасям тук тази дискусия. Тя направи опит да се развихри в темата за общинския телефон, която вече е сред важните теми в раздел "общи приказки". Там изразих своето мнение за поредната неправилна употреба на израза "гражданско общество" и поредния опит да се прехвърлят отговорности задължение на държавните и общински органи върху обикновения гражданин или селянин.
Ще подмина с насмешка това, че мнението ми беше характеризирано като "тролене", и ще кажа, че предпочитам да тролствам отколкото да гномствам.:priest:
Както казах и там, за мен гражданското общество не е нещо кампанийно, нито пък е нещо, което замества нечия управленска немощ.
Когато се събират пари за болни деца с есемеси, не се гради гражданско общество, както и когато се прехвърля оговорността за хаоса в един град на гражданите, като им се вменява вина, че не са достатъчно бдителни. Това е българският вариант на "гражданско общество". Вариант, зад който се крие некадърност и ръководна импотентност на властимащите в България. Често в тази игра се въвличат и слугинстващи медии, които организират шоупрограми и кампании, възпитаващи ни разбираш ли, в "гражданско общество".
Целта е да се определи като единствен и основен виновник за настоящото състояние на държавата ни обикновения човек. Обществото е виновно, че ние не можем да ръководим.
Истинското гражданско общество знае как да накара една институция и орган да работи и изпълнява своите задължения. Сега сигнализираме за дупки и събираме пари за болни, а утре какво, ще сформираме отряди за линчуване и саморазправа с крадци. Къде тогава отива ролята на държавата и местната власт, за мен това е път към анархия...........
И Те така.........:meeting:

morfius
12-10-2011, 13:43
Гражданско общество е съвкупност от хора с гражданско самосъзнание, способни да действат заедно или поотделно за постигане на общи цели.
Подаването на сигнали е част от действията на това общество, кампанийността и манипулацията не е.
Не слагай тези неща в обща купичка, такава попара не е здравословна.
Главния виновник е отделния човек да, защото е примирен, овчедушен поданик, а не осъзнат гражданин.
Това не го прави единствения, но си остава главния.
Не е луд който яде баницата...

Susscrofa
12-10-2011, 14:23
Гражданско общество е съвкупност от хора с гражданско самосъзнание, способни да действат заедно или поотделно за постигане на общи цели.
Подаването на сигнали е част от действията на това общество, кампанийността и манипулацията не е.
Не слагай тези неща в обща купичка, такава попара не е здравословна.
Главния виновник е отделния човек да, защото е примирен, овчедушен поданик, а не осъзнат гражданин.
Това не го прави единствения, но си остава главния.
Не е луд който яде баницата...

Не твърдя нищо различно, от това, което казваш ти.
Но забелязвам от много години насам, че под клишето "в България няма гражданско общество" разни некомпетентни властимащи се опитват да се измъкнат от своите отговорности. Непрекъснато има опити да се прехвърля решението на определени проблеми върху обикновените граждани.
Незабравяй, че преди година излизахме масово да чистим боклук в града. Дейност, за която някои хора прибират десетки милиони. Единият караше кола за 1 000 000, когато София тънеше в боклук, а другите сега дори издържат един от най-големите футболни клубове у нас.
Отказвам да бъда гражданин заради нечий раздут и незаслужен комфорт.

koolio
12-10-2011, 15:22
Колега, не че нещо, ама ти какво работиш всъщност, та имаш време за километрични постове?

morfius
12-10-2011, 15:27
Отказвам да бъда гражданин заради нечий раздут и незаслужен комфорт.

Отказвайки просто бетонираш това което споменаваш...

Susscrofa
12-10-2011, 15:37
Колега, не че нещо, ама ти какво работиш всъщност, та имаш време за километрични постове?

Авиодиспечер съм. Управлявам около 30 полета едновременно. Сега докато приземявах един полет от Милано драснах и туй онуй за гражданското общество.

КПД-то ми е високо и се справям добре и с двете.
Когато знаеш какво искаш да напишеш и боравиш добре с клавиатурата, става бързичко, опитай и ти.
Благодаря за вниманието към мен.

---------- Post added at 12:37 ---------- Previous post was at 12:36 ----------


Отказвайки просто бетонираш това което споменаваш...

Не бетонирам нищо, просто отказвам да съм част от тази игра.

morfius
12-10-2011, 15:44
Не бетонирам нищо, просто отказвам да съм част от тази игра.

Тази игра си има и причини за някои неща.
Поемането на част от отговорностите от обществото е лесно обяснимо, в случая става дума за нещо което не изисква особено време и усилие - сигнализиране.
Е ако се правеше масово, можеше някой да направи например статистика кои са най-проблемните райони/ситуации и да насочи ограничения ресурс първо там.
Може и нищо да не стане, но тогава вече отиваме към други фази на играта... които са отборни.

Susscrofa
12-10-2011, 15:51
Тази игра си има и причини за някои неща.
Поемането на част от отговорностите от обществото е лесно обяснимо, в случая става дума за нещо което не изисква особено време и усилие - сигнализиране.
Е ако се правеше масово, можеше някой да направи например статистика кои са най-проблемните райони/ситуации и да насочи ограничения ресурс първо там.
Може и нищо да не стане, но тогава вече отиваме към други фази на играта... които са отборни.

Проблемът не е в сигнализирането. Проблемът е в това, че без сигнализиране някои дупки стоят с години, да не кажа всички. Защо тогава има такива институции, явно е, че някой не може да ги накара да функционират.
Нека насочим усилията си към това да накараме тези институции да работят, а не да изземваме тяхната функция. Първото е пътя към гражданското общество, а второто е път към анархия.

koolio
12-10-2011, 18:20
Авиодиспечер съм. Управлявам около 30 полета едновременно. Сега докато приземявах един полет от Милано драснах и туй онуй за гражданското общество.

КПД-то ми е високо и се справям добре и с двете.
Когато знаеш какво искаш да напишеш и боравиш добре с клавиатурата, става бързичко, опитай и ти.
Благодаря за вниманието към мен.

---------- Post added at 12:37 ---------- Previous post was at 12:36 ----------



Не бетонирам нищо, просто отказвам да съм част от тази игра.
Значи авиотранспортът все пак е доста опасен, щом диспечерите пишат по форуми докато приземяват полети! :ghost2:
Това беше шега, да не се засегнеш.
Благодаря за съвета да пробвам, но моята работа е свързана с писане, а да пиша две неща едновременно на една клавиатура мисля, че няма да стане.

По темата - не разбрах защо сигнализирането за нередности да е пречка за гр. общество?

Susscrofa
12-10-2011, 18:43
Значи авиотранспортът все пак е доста опасен, щом диспечерите пишат по форуми докато приземяват полети! :ghost2:
Това беше шега, да не се засегнеш.
Благодаря за съвета да пробвам, но моята работа е свързана с писане, а да пиша две неща едновременно на една клавиатура мисля, че няма да стане.

По темата - не разбрах защо сигнализирането за нередности да е пречка за гр. общество?

Не съм от хората, които се засягат.
Никъде не съм написал, че това е нередно. Напоследък става практика в България, а именно, за щяло и нещяло да бъде отговорен обикновения човек. Трябва да се чувстваме виновни, че не сигнализираме, защото в такъв случай, нямаме гражданско самосъзнание. Написах почти всичко в предишните постове.:meeting:

mordohy
12-10-2011, 19:02
Не знам кой измисли тоя идиом "гражданско общество", но определено върши работа.
Особено, когато ттрябва да се оправдава нечия мърлящина!
Сигнализирането за проблемите не означава нищо, защото това може да се разгледа и в следващата градация:
мнение, обсъждане, известяване, донос........Павлик Морозов.....
То по тая логика, в бившия СССР и маоистки Китай е имало баш най-гражданско общество, защото там доноса и предателството са били най-високо ценени!
Значи сигналите на гражданите, поне за мене са кретения!
Та какво е това животно...

old alfist
12-10-2011, 20:00
Аз пък не мога да разбера защо разглеждате поотделно двете понятия - сигнализирането и контрола над дейността на държавните служби, даже като че ли противопоставяте.
Според мет те не си противоречат и даже трябва да вървят ръка за ръка.

Susscrofa
12-10-2011, 20:18
Аз пък не мога да разбера защо разглеждате поотделно двете понятия - сигнализирането и контрола над дейността на държавните служби, даже като че ли противопоставяте.
Според мет те не си противоречат и даже трябва да вървят ръка за ръка.

На пръв поглед наистина изглежда така, но не е.
Внушението, че всичко зависи от обикновения човек е опасно и зад него винаги се крие политическа и управленска немощ. За това става дума.

mordohy
12-10-2011, 20:24
Аз пък не мога да разбера защо разглеждате поотделно двете понятия - сигнализирането и контрола над дейността на държавните служби, даже като че ли противопоставяте.
Според мет те не си противоречат и даже трябва да вървят ръка за ръка.
Ако разгледаме всичко като един път, по който всички вървим, се получава много ясна картинка.
Сигнализацията се слага от няколко структури, включително и от КАТ, но все пак контрола си е на КАТ!
Контрол е ключовата дума.
Не можеш да чакаш някой друг да ти свърши работата, а ти само да чакаш.
То е като някой друг да те чеша или да оставиш друг да оправя жена ти!

koolio
12-10-2011, 20:40
На пръв поглед наистина изглежда така, но не е.
Внушението, че всичко зависи от обикновения човек е опасно и зад него винаги се крие политическа и управленска немощ. За това става дума.

Категорично не съм съгласен. Твърде леви убеждения.

Susscrofa
12-10-2011, 21:06
Категорично не съм съгласен. Твърде леви убеждения.

Да си дойдем на думата, защо чака толкова за този пост.

Аз не искам някой да решава вместо мен.
Аз искам институциите да си вършат работата, за която аз им плащам с данъците си.
Отказвам да чистя улиците, вместо този който трябва да го прави. Но ще направя всичко възможно да го накарам да чисти, или да накрам тези от които зависи, да го направят.
Гражданското общество не управлява държавата, то избира кой да я управлява и след това има основна роля в контрола над управлението, всичко друго намирисва на кампанийна демокрация от анархичен вид.:priest:

old alfist
13-10-2011, 00:19
Отказвам да чистя улиците, вместо този който трябва да го прави. Но ще направя всичко възможно да го накарам да чисти, или да накрам тези от които зависи, да го направят.
Гражданското общество не управлява държавата, то избира кой да я управлява и след това има основна роля в контрола над управлението, всичко друго намирисва на кампанийна демокрация от анархичен вид.:priest:
Тъй де, но коя е тази партийна или мажоритарна сила която би могла да ти спести стреса причинен от чистенето.

Susscrofa
13-10-2011, 09:09
Тъй де, но коя е тази партийна или мажоритарна сила която би могла да ти спести стреса причинен от чистенето.

Или трябва да я намерим или да си я отгледаме. Това отглеждане е задача на гражданското общество. Така функционират развитите демокрации.:usaflag:

kolev
13-10-2011, 11:12
имам въпрос към автора на темата - къде е анкетатаааа :whistle: :D

Susscrofa
13-10-2011, 11:19
имам въпрос към автора на темата - къде е анкетатаааа :whistle: :D

Колега, мислиш ли, че си заслужава да пригласяш и да се подвеждаш по нечий акъл.
Бъди себе си, не подражавай и не пригласяй, това никога не води до добри резултати.
Прецених, че тук анкета не е необходимо да има.
Не разчитай да ме засегнеш или да ме разстроиш по някакъв начин. Нямаш представа дори на какъв овен си попаднал.
Успех и опитвай с мъжко чувство за хумор, това сега е тип тъща ми.:dyrvo_v_kenefa:

kolev
13-10-2011, 12:02
наздраве :cheers:

old alfist
13-10-2011, 13:47
Или трябва да я намерим или да си я отгледаме. Това отглеждане е задача на гражданското общество. Така функционират развитите демокрации.:usaflag:

По отношение на отглеждането ще се справим, но трудно се намират екземпляри.

mordohy
13-10-2011, 17:09
Ами ще си направим!:hump::hump:
Какво пък толкова!

fred
13-10-2011, 17:12
Колега, не че нещо, ама ти какво работиш всъщност, та имаш време за километрични постове?

[/COLOR]
Авиодиспечер съм. Управлявам около 30 полета едновременно. Сега докато приземявах един полет от Милано драснах и туй онуй за гражданското общество.
...
КПД-то ми е високо и се справям добре и с двете.
Когато знаеш какво искаш да напишеш и боравиш добре с клавиатурата, става бързичко, опитай и ти.
Благодаря за вниманието към мен.[COLOR="Silver"]
...

Значи, ако падне самолет, ще знаем от къде е дошло :biker: :lol_sign:[COLOR="Silver"]


А гражданско общество е имало в България и преди Втората световна война.То е спасило евреите тогава, въпреки, че сме били съюзник на Германия.След това е било унищожено, естествено и сега чекама пак да се появи....

mordohy
13-10-2011, 17:16
:lol_sign:

---------- Post added at 20:12 ---------- Previous post was at 20:10 ----------



Значи, ако падне самолет, ще знаем от къде е дошло :biker:
Фреди, не виждаш ли, че се ебава!
Може да е диспечер, ама на нещо дето като има нужда от намесата му и я ще свирне, я ще го тупне по главата:bash:
:butt:

Susscrofa
13-10-2011, 17:25
[/COLOR]

Значи, ако падне самолет, ще знаем от къде е дошло :biker: :lol_sign:[COLOR="Silver"]


А гражданско общество е имало в България и преди Втората световна война.То е спасило евреите тогава, въпреки, че сме били съюзник на Германия.След това е било унищожено, естествено и сега чекама пак да се появи....

Оттеглям този коментар..........Уморен съм........

fred
13-10-2011, 19:21
Фреди, не виждаш ли, че се ебава!
Може да е диспечер, ама на нещо дето като има нужда от намесата му и я ще свирне, я ще го тупне по главата:bash:
:butt:

Абе нещо почвам да му се ядосвам вече, напълно си прав за това, от което има нужда :)

old alfist
13-10-2011, 21:49
Оттеглям този коментар..........Уморен съм........
Те могат и да се майтапят, но ми се струва, че е възможно да си такъв - поне аз в казармата съм бил при щурманите на военните самолети и знам, че голяма част от тях бяха всестранно развити личности.

mordohy
14-10-2011, 20:09
Те могат и да се майтапят, но ми се струва, че е възможно да си такъв - поне аз в казармата съм бил при щурманите на военните самолети и знам, че голяма част от тях бяха всестранно развити личности.
Аз бях старши оператор на РЛС и знам за какво става въпрос!
Фреди, не му се връзвай!
Просто има талант, да захапе и най-зле изглеждащата теза и да я защитава със свойствения му софизъм.
Иначе не е злобар!
Просто има дар слово!:director:

fred
14-10-2011, 20:16
Да, съгласен съм, не е злобен, малко е само дървоядест.А, аз се паля, ма ей така, минава ми бързо, то няма и за какво де да се сърдя:)

mordohy
14-10-2011, 20:22
Да, съгласен съм, не е злобен, малко е само дървоядест.А, аз се паля, ма ей така, минава ми бързо, то няма и за какво де да се сърдя:)
Да де!!