PDA

View Full Version : Лъжите в Историята на България



Pages : 1 [2]

harpiata
26-12-2011, 16:29
По-назад заговорихте за φιλοξενια и скрития смисъл на думата.Тогава какъв е скрития такъв на ξενοδοχειο.Кайо,в една от темите на Спароток(по точно в коментар към участник),той споменава нещо за музеите в Кипър.Че имало доста интересни факти и т.н.Ще опитам да поразровя,ако ме насочите.Само да вметна,че ако трябва да снимам в музей или нещо подобно,малко ще се озоря,щото има куки навсякъде и дебнат за"папараци".Но пък и не е невъзможно де.Честита ви Коледа

old alfist
26-12-2011, 16:47
А, продължавате ли да твърдите, че не е имало славяни, защото в съседната тема за Хитлер, се твърди, че е преследвал славяните.
Аха-аха да повярвам, че не ги е имало и изведнъж се споменава, че били преследвани преди 50-60г. - вече започвам да се обърквам

Кайо
27-12-2011, 00:38
А, продължавате ли да твърдите, че не е имало славяни, защото в съседната тема за Хитлер, се твърди, че е преследвал славяните.
Аха-аха да повярвам, че не ги е имало и изведнъж се споменава, че били преследвани преди 50-60г. - вече започвам да се обърквам

Те и германците тогава са се имали за арийци,ама дали са такива????

nickyto
27-12-2011, 19:50
Те и германците тогава са се имали за арийци,ама дали са такива????


Стига пък ти... тоя фитил го пали Суска... измишльотини са това за арийската нация !

Кайо
27-12-2011, 20:12
По-назад заговорихте за φιλοξενια и скрития смисъл на думата.Тогава какъв е скрития такъв на ξενοδοχειο.Кайо,в една от темите на Спароток(по точно в коментар към участник),той споменава нещо за музеите в Кипър.Че имало доста интересни факти и т.н.Ще опитам да поразровя,ако ме насочите.Само да вметна,че ако трябва да снимам в музей или нещо подобно,малко ще се озоря,щото има куки навсякъде и дебнат за"папараци".Но пък и не е невъзможно де.Честита ви Коледа

Ами ти си на място там,отиди,разгледай,снимай ако можеш и дай насам ;)
Спартока има добри теми,но е доста краен понякога.....
ξενοδοχειο-е нова изкуствено създадена дума,за да не се употребява хотел,има множество такива думи в гръцкият език,създадени за запазване на чистотата на езика.....ξενοδοχειο=ξενο>ξενοσ-чужд и δοχειο=съд за съхранение на разни вещества,неща,течни,сухи.......бе ако се замислиш не е добра думата :):):):):):)

Весела Коледа!

---------- Post added at 20:12 ---------- Previous post was at 20:09 ----------


Стига пък ти... тоя фитил го пали Суска... измишльотини са това за арийската нация !

Що пък фитили,аз съм Зевс и съм ариец...:)

nickyto
27-12-2011, 20:14
Кайо, ти кога ще напишеш нещо в тая тема ? Баси отпуската напрай...

Кайо
27-12-2011, 20:22
Кайо, ти кога ще напишеш нещо в тая тема ? Баси отпуската напрай...

Требва ми роди нещо умно главата,или да попадна на нещо дет да ми хареса,ама и не си давам много зор ;)
Са сглобявам нещо за българите в Италия,ама нещо мислите са ми хаотични и не мога да вържа нещата смислено.

nickyto
27-12-2011, 20:56
Е па измислици са... писал съм го там в темата.... това за чистата арийска нация...

---------- Post added at 20:56 ---------- Previous post was at 20:54 ----------


Требва ми роди нещо умно главата,или да попадна на нещо дет да ми хареса,ама и не си давам много зор ;)
Са сглобявам нещо за българите в Италия,ама нещо мислите са ми хаотични и не мога да вържа нещата смислено.



Е почни от нейде...

nickyto
03-01-2012, 11:11
http://sparotok.blog.bg/politika/2010/12/23/koleda-pelasgiiskiiat-praznik-na-slynceto.655759

Susscrofa
03-01-2012, 11:20
http://sparotok.blog.bg/politika/2010/12/23/koleda-pelasgiiskiiat-praznik-na-slynceto.655759

Тоя е фанатик.:)

nickyto
03-01-2012, 12:19
Тоя е фанатик.:)


Какво те притеснява в случая ?

Кайо
05-01-2012, 19:57
Един стих от Георги Писида за аварската обсада на Константинопол 626 година.Та в този стих въпросният Византийски поет,живял през 7 век,слага Стлави-,,слави,славяни",хуни,скити и българи под един знаменател,всъщност за сме точни НАРИЧА ,,СЛАВЯНИТЕ'',ХУНИТЕ И СКИТИТЕ БЪЛГАРИ!И НЕ САМО ГИ НАРИЧА НО КАЗВА,ЧЕ СА ЖИВЕЕЛИ ПО ЕДНИ И ЗЕМИ И СА ГОВОРИЛИ ЕДИН И СЪЩИ ЕЗИК!


Ουκ ην απλη,και μονηρης η μαχη
αλλ'εισ πολυσχεδεις πτε και πολυπλοκουσ
αρχας απεσκιρτησε συμεφυρμενη.
Σθλαβος γαρ Ουννω και Σκυθης τω Βουλγαρω
αυθισ τε Μηδος συμφρονησας τω Σκυθη,
γλοσσων εχοντες και τοπων μερισματα
και χορις οντες και μακραν συνημμενοι,
μιαν καθ' ημων αντεκινησαν μαχν.

и преведено на български

Не бе войната лесна еднократна
а бе оплетена и многократна
и от начало смесица продажна
Стлави,Хуни и Скити всички те от Българите бяха
Скитски хитър план плетяха
един език,земи деляха
но в миналото разделени бях
сега еднинни срещу нас на бой вървяха

Нека някои да разправят,че сме някакъв буламач,смесица от разни-безобразни........

Alfa User
06-01-2012, 18:43
Момци, всичко изписано тук е чудесно и невероятно, но мен ме притеснява друго ...
От всякъде ни заливат документи, до сега крити и потъпквани, колко сме древни и велики ... Ама като се огледам около себе си ... ми става едно такова тъжно, и в същото време смешно.
На фона на великата ни история и древните ни корени - какво всъщност представляваме сега ???
Пасмина неблагодарни копелета, винаги готови да закопаят ближния си, неспособни на елементарно уважение към историята си и хората, загинали заради нас ... Всеки сам по себе си е велик, и не признава друг освен себе си ... Да не дава Господ някой да ни засегне (било то с право или не) - огън и жупел се сипе, само и само да покажем, че сме най-гоУемите, и всички са ни криви ... И за Бога, не може на тоя свят да има някой по-голям или велик от нас самите ...

Не ви ли става тъжно от това ??? Къде е великия български дух (ама истинския), сплотеността и стремежа за свобода и справедливост ???

Знам, че в тоя форум има неколцина, дето ще припознаят горните ми думи за обида, но това само потвърждава твърденията ми. Разумните люде имат скромното свойство в ума си да преценят правилно кога нещо е криво и кога не е, без да влагат в това залиняли емоции от минало време - със или без основание да ги има...

Нека всички се замислим на какво приличаме понастоящем, и дали сме достойни наследници на един велик народ...

Днес, на тази дата, се е родил Христо Ботев ... Видях, че никой не се е сетил за това дори ! Нека наистина не помним само смъртта на великите българи, а и туй що са направили за нас през целия си живот !!!

Кайо
06-01-2012, 19:58
Днес, на тази дата, се е родил Христо Ботев ... Видях, че никой не се е сетил за това дори ! Нека наистина не помним само смъртта на великите българи, а и туй що са направили за нас през целия си живот !!!


Тежко, брате, се живее
между глупци неразбрани;
душата ми в огън тлее,
сърцето ми в люти рани.

И какво,да стане като с темата за Списаревски????
Лично аз не искам да пусна тема,която ,,може" да бъде осрана.....

nickyto
06-01-2012, 20:24
Има си я темата за Ботев...
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=67196

---------- Post added at 20:24 ---------- Previous post was at 20:23 ----------


Тежко, брате, се живее
между глупци неразбрани;
душата ми в огън тлее,
сърцето ми в люти рани.

И какво,да стане като с темата за Списаревски????
Лично аз не искам да пусна тема,която ,,може" да бъде осрана.....


... още повече когато иде реч за един от най-великите българи !

Кайо
06-01-2012, 20:29
Има си я темата за Ботев...
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=67196

---------- Post added at 20:24 ---------- Previous post was at 20:23 ----------

... още повече когато иде реч за един от най-великите българи !

Събуди се бре.....!!!!:):):)

Кайо
07-01-2012, 22:09
http://www.facebook.com/groups/122376701166845/

Ако има желаещи могат да се присъединят към тази група.
Kaкто във всяка подобна група там се водят и множество безсмислени дебати но има и много добри публикации свързани с историята на България.

nickyto
07-01-2012, 22:25
Събуди се бре.....!!!!:):):)


Ми одрямах се... от кога не си качвал нищо тук...

Кайо
07-01-2012, 22:53
Ми одрямах се... от кога не си качвал нищо тук...

Как бре,цяло стихотворение съм качил,със собствен превод от старогръцки......са имам една старогръцка и една латинска граматика и чета яко,в най-скоро време шеф на БАН ше стана :)

nickyto
08-01-2012, 10:10
Един стих от Георги Писида за аварската обсада на Константинопол 626 година.Та в този стих въпросният Византийски поет,живял през 7 век,слага Стлави-,,слави,славяни",хуни,скити и българи под един знаменател,всъщност за сме точни НАРИЧА ,,СЛАВЯНИТЕ'',ХУНИТЕ И СКИТИТЕ БЪЛГАРИ!И НЕ САМО ГИ НАРИЧА НО КАЗВА,ЧЕ СА ЖИВЕЕЛИ ПО ЕДНИ И ЗЕМИ И СА ГОВОРИЛИ ЕДИН И СЪЩИ ЕЗИК!


Ουκ ην απλη,και μονηρης η μαχη
αλλ'εισ πολυσχεδεις πτε και πολυπλοκουσ
αρχας απεσκιρτησε συμεφυρμενη.
Σθλαβος γαρ Ουννω και Σκυθης τω Βουλγαρω
αυθισ τε Μηδος συμφρονησας τω Σκυθη,
γλοσσων εχοντες και τοπων μερισματα
και χορις οντες και μακραν συνημμενοι,
μιαν καθ' ημων αντεκινησαν μαχν.

и преведено на български

Не бе войната лесна еднократна
а бе оплетена и многократна
и от начало смесица продажна
Стлави,Хуни и Скити всички те от Българите бяха
Скитски хитър план плетяха
един език,земи деляха
но в миналото разделени бях
сега еднинни срещу нас на бой вървяха

Нека някои да разправят,че сме някакъв буламач,смесица от разни-безобразни........

Всъщност от превода излиза, че Българи е обединяващо наименование на Скити, Хуни и Стлави. Т.е. както са наричали Траки - Мизите, Гетите и т.н.
Стлави,Хуни и Скити всички те от Българите бяха
И защо според теб Стлави-те станаха славяни ?

Кайо
08-01-2012, 13:02
Всъщност от превода излиза, че Българи е обединяващо наименование на Скити, Хуни и Стлави. Т.е. както са наричали Траки - Мизите, Гетите и т.н.
Стлави,Хуни и Скити всички те от Българите бяха
И защо според теб Стлави-те станаха славяни ?

От превода излиза,че Стлави,Хуни и Скити са Българи.
В някои от предишните,първи постове е писано......
Стлави-Склави е нарицателно за Траки,тоест местни,Слави-Славяни са уж пришълци,със смяната на нарицателното и придаването на пришълски характер на тези народи им се отнема и законното право на земите в които уж са се заселили..........

Friend
08-01-2012, 18:03
Леле... досега не съм посещавал тази тема, но е доста интересна. Ще я следя с интерес :)

nickyto
20-01-2012, 18:54
Адаш, прочети това:
http://www.kominarod.ru/gazeta/papers/paper_822.html

нарочно качих линка, че статията е доста дълга.... иначе едва ли някой ще се затормози да разбере какво пише, нищо че е на руски.

Кайо
20-01-2012, 19:14
Адаш, прочети това:
http://www.kominarod.ru/gazeta/papers/paper_822.html

нарочно качих линка, че статията е доста дълга.... иначе едва ли някой ще се затормози да разбере какво пише, нищо че е на руски.

Даааа,пък нека си му викат някои славянски език на руския......все пак в тази статия много слабо са споменали за нас,все пак не им се свиди да си признаят пълната истина ;)

nickyto
20-01-2012, 19:18
Даааа,пък нека си му викат някои славянски език на руския......все пак в тази статия много слабо са споменали за нас,все пак не им се свиди да си признаят пълната истина ;)

Аз мисля, че по-важното е дето пишат че не са славяни и езика им не е такъв...

Кайо
20-01-2012, 19:45
Аз мисля, че по-важното е дето пишат че не са славяни и езика им не е такъв...

Ми как да са,като славяни няма???
Как да говорят славянски език,като такъв също няма?
Аз от кога го думам туй нещо......всички набедени славяни се отричат от славянството,дори и руснаците,които създадоха славянската идея,само ние както винаги сме се запнали кат магаре на мост.

nickyto
20-01-2012, 20:51
Ми как да са,като славяни няма???
Как да говорят славянски език,като такъв също няма?
Аз от кога го думам туй нещо......всички набедени славяни се отричат от славянството,дори и руснаците,които създадоха славянската идея,само ние както винаги сме се запнали кат магаре на мост.


"...Наконец, это – алфавит церковнославянских – то есть болгарских – книг, это болгарский алфавит, а вовсе не свой русский, белорусский или украинский...."


"...Термин «славяне» не имеет никакого отношения к термину «словене», так как происходит от изначального «склавены»..."

Кайо
20-01-2012, 21:02
"...Наконец, это – алфавит церковнославянских – то есть болгарских – книг, это болгарский алфавит, а вовсе не свой русский, белорусский или украинский...."

Наконец,и това съм го казал в началото на темата....няма славянски,няма черковнославянски има български и черковнобългарски език!!!!
Дали сме много повече на Европа и светът отколкото предполагаме.
Винаги ми е било странно,защо ни е по-лесно да възприемаме себе си,като нещо чуждо и чуждото,което всъщност е наше но не и нашето,като наше...........

nickyto
20-01-2012, 21:15
Наконец,и това съм го казал в началото на темата....няма славянски,няма черковнославянски има български и черковнобългарски език!!!!
Дали сме много повече на Европа и светът отколкото предполагаме.
Винаги ми е било странно,защо ни е по-лесно да възприемаме себе си,като нещо чуждо и чуждото,което всъщност е наше но не и нашето,като наше...........


Ами опитах се да извадя двете най-важни изречения от статията...


Знаеш ли какво ми каза хлапето миналата седмица...
В час по история да вземе и да изтропа, че хуните това са българите... Даскалицата съответно се разкудкудякала... Та детето беше много разочаровано, че оная кокошка даже не обърнала внимание на това, че детето се интересувало, чело и открило нещо интересно свързано с нейния предмет...
Е, как такива даскаля в училище ще създадат интерес в децата към който и да е предмет ?

Кайо
20-01-2012, 21:22
Ами опитах се да извадя двете най-важни изречения от статията...


Знаеш ли какво ми каза хлапето миналата седмица...
В час по история да вземе и да изтропа, че хуните това са българите... Даскалицата съответно се разкудкудякала... Та детето беше много разочаровано, че оная кокошка даже не обърнала внимание на това, че детето се интересувало, чело и открило нещо интересно свързано с нейния предмет...
Е, как такива даскаля в училище ще създадат интерес в децата към който и да е предмет ?

А ти си добре.....аз моята за час по Илиада я караха да цитира Малала и Цецас на старогръцки,техните думи за Ахил и неговите мирмидони,че са българи :):):).....е викаха ме при шефа :):):)

nickyto
20-01-2012, 21:27
А ти си добре.....аз моята за час по Илиада я караха да цитира Малала и Цецас на старогръцки,техните думи за Ахил и неговите мирмидони,че са българи :):):).....е викаха ме при шефа :):):)


Ами аз посъветвах хлапето да не се заяжда с тая даскалица... Всъщност то е на СИП /свободно избираем предмет/ по история, там обаче и преподава зам. директорката. Та в часа по СИП-история влязло с реферат за хуните и българите и при зам. директорката има 6-ца.

nickyto
21-01-2012, 18:07
Днес като си четох и открих ето това:

В съчинението "За готските игри”, съставено от самия Константин Велики или по негова поръчка се описват коледни приеми и празненства на римския двор и развлеченията след пиршеството – музика, песни, театрални представления. На шестия ден на празниците се устройва закуска, на която се поканват „българите, сините (вандали/венети), зелените (гърци) и разни чужденци: фаргани, хазари, агаряни и франки“. Всички се явяват в национално облекло.

Българите са посочени сред местните народи.

КОНСТАНТИН ВЕЛИКИ, IV в., "Готските игри"

"…На шестия ден на празника се устрои закуска, на която се показаха сините, зелените, българите и разни чужденци; фаргани, хазари, агаряни и франки; всички се явиха в национално облекло, народни горни дрехи ковади."


Не знаех, че на венедите /венетите/ са им викали и вандали... :hmm:

nickyto
23-01-2012, 13:34
А ето какво е писал още Георги Сава Раковски за българската история:http://books.google.bg/books?id=pw0_AAAAYAAJ&dq=inauthor:rakovski&pg=PR1&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false
... и всичко това е забито в девета глуха, за да ни заблуждават с години че сме потомци на кривокраки и диви монголоиди и измислени славяни...

Кайо
23-01-2012, 13:56
А ето какво е писал още Георги Сава Раковски за българската история:http://books.google.bg/books?id=pw0_AAAAYAAJ&dq=inauthor:rakovski&pg=PR1&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false
... и всичко това е забито в девета глуха, за да ни заблуждават с години че сме потомци на кривокраки и диви монголоиди и измислени славяни...


Браво адаш!!!!
Ако се разтърсиш малко поне 2-3 пъти съм писал тук и в други теми,,Четете Раковски...."......ама те неверниците не искат.......:drinking:

nickyto
23-01-2012, 15:14
Браво адаш!!!!
Ако се разтърсиш малко поне 2-3 пъти съм писал тук и в други теми,,Четете Раковски...."......ама те неверниците не искат.......:drinking:


Е те го... да четат... неща дето преди почти 160 години ги е писал човека, а те сега ги откриват... съвременните откриватели... :big_whoops:

Кайо
23-01-2012, 20:02
Е те го... да четат... неща дето преди почти 160 години ги е писал човека, а те сега ги откриват... съвременните откриватели... :big_whoops:

Те тия писания от край време се знаят,ама ги криеха.....лошото е,че сега кат ги има свободно дори и в нета никой не ги чете....ми що да се мъчат хората,нали си имат учебници и официални книги за ,,нашата история":drinking:
п.п.бе в България май всички сме шопи ,,Най-мразим га мислим......"

nickyto
23-01-2012, 20:05
Те тия писания от край време се знаят,ама ги криеха.....лошото е,че сега кат ги има свободно дори и в нета никой не ги чете....ми що да се мъчат хората,нали си имат учебници и официални книги за ,,нашата история":drinking:
п.п.бе в България май всички сме шопи ,,Най-мразим га мислим......"


То това адаш май не е само в България... май си е в цял свят... тва мисленето било сложен процес за мноо хора...

nickyto
07-02-2012, 08:24
Адаш, напоследък сме занемарили темата... да я съживим !




Анастасий Библиотекар (810-879) съобщава, че след разделянето на Римската Империя през 364 г. по времето на Валент и Валентиан „Българите нападнали и завзели всички земи около Дунава“ Трябва да се знае, че Анастасий Библиотекар в книгата си Historia de viti Rom. Pont. Patrolog. Lat. 128, col.1393 f пояснява събитието с любопитната подробност, че: „ ...Quia Bulgares, qui jure gentili sibi patriam subjugantes“ т.е Българите обединили (по превода на Г. Ценов, но действителната дума е подчинили, т.е завзели са си го на сила, върнали са си го с война) своето отечество съгласно родственото (бащиното) им право.
стр.699 http://www.scribd.com/doc/37752678/128-Migne-Patrologia-Latina-Tomus-CXXVIII

Какво точно представлява това РОДСТВЕНО ПРАВО, става ясно от писмото на
Папа Инокентий III до унгарския крал Емерих.
(Прилагам целия документ, защото е интересен сам по себе си) :

„Макар да ни пишеш, че ако да е завзел и държи сега една част от твоето кралство и друга част от царството на друг, гореспоменатият Йоаниций (Калоян) не е законен господар на никоя земя, поради което се учудваш, че сме предложили да коронясаме, без да се допитаме до тебе, така внезапно за цар толкова открития ти враг, това за да говорим, без да спорим, донякъде все пак не е така, тъй като ти знаеш напълно истината по това. Наистина от старо време в България последователно мнозина царе са били коронясвани от апостолическата власт, като Петър и Самуил и някои други след тях. Наистина и поради проповедта на свещенопаметния наш предшественик папа Николай, царят на българите, на чиито допитвания той твърде често отговарял, заслужил да бъде покръстен с цялото поверено нему царство. Но най-после, понеже гърците излязоха по-силни, българите загубиха царското достойнство, дори бяха заставени да робуват под тежко константинополско иго, докато напоследък, двама братя, сиреч Петър и Йоаниций, произхождащи от рода на предишните царе, започнаха не толкова да завземат, колкото да възвръщат земята на своите бащи, така че в един ден спечелиха чудна победа над големи владетели и безбройни народи. Ние не отричаме прочее, че те може да са нахлули насилствено в някоя част от страната, но ние положително твърдим, че те са възвърнали най-голямата част от страната по БАЩИНО право."

Съшият този Инокентий пише друго писмо адресирано този път към самия Калоян в края на 1199 г., в което се казва :

До благородния мъж Йоаниций

„......... А ние, като чухме, че твоите предци са произлезли от благороден род на град Рим и че ти си получил от тях благородната кръв и чувството на искрена преданост, което ти имаш спрямо апостолическия престол като по НАСЛЕДСТВЕНО право, отдавна вече си поставихме за цел да те посетим посредством писма и пратеници..........“

Оказва се, че няма какво да оспорваме наследственото, родственото, бащиното право , а то се затвърждава и от другата дума PATRIA – родина, отечество, което някои насила се опитват да преведат като земя, страна, защото това сведение на Библиотекар обърква твърде много сметки. Та какво се е случило по времето на Валент и Валентиан? Българите чисто и просто се завръщат с меч в родината си, подчиняват отново земите си ПО БАЩИНО ПРАВО и ги обединяват. Става дума за една огромна територия, позната ни и от други източници като ТИДЕ- Тракия, Илирия, Дардания, Македония и двата Епира... между Черно, Бяло, Адриатическо море и почти до Австрия и Унгария! Йордан, който живее по-малко от 2 века след описаните събития, казва на Равенския космограф: В Долна Мизия, Тракия или Македония само българи живеят- 'Inter vero Thraciam vel Macedoniam et Mysiam inferiorem modo Bulgari habitant'. Ravennati Cosmographus, а самият той записва: "Supra mare Ponticum Bulgarum sedes distendunt". Getica V, 37)! Йоан Антиохийски пък пише, че около 480 г. византийският император Зенон се принудил да се съюзи с “тъй наречените българи”, които живеели между Цариград и Адриатическото крайбрежие. Тези българи живеят и в Македония - защото Зенон в случая се обръща към Сабиниян Велики, воеводата на Едеса (Воден), столицата на старите македонци, познат още и като БЪЛГАРСКИЯТ воевода. Придворният историк на готския крал Теодорих епископ Енодий Тицийски (съвремнник на събитията!!!- той е живял през втората пол. на 5 век и нач. на 6 век), пише, че в 504 г. Гърция (Романия) започнала война със СВОИТЕ българи, защото искала да ги подведе под опекунство!А Димитър Хоматиан в "Кратко житие на св. Кл. Охридски" разказва: "Този велик наш отец и светилник на България бил по род от европейските мизи, които народът обикновено знае и като българи. Те били изселени в старо време от военната сила на Александър от разположения край Бруса Олимп към Северния океан и Мъртвото море, а след като минало много време, със страшна войска преминали Дунава и завзели всич*ки съседни области: Панония и Далмация, Тракия и Илирик, а и голяма част от Македония и Тесалия." И това далеч не са всички сведения, които се припокриват в гояма степен като информация. Някак си не остана място за славянски морета и океани при толкоз много българи, не мислите ли?
И тук се пита голямата питанка- ако са били толкова много, (за „многото българи“ и „българите, колкото пясъка“ разказват както епиграфски паметници, така и ранносредновековни автори), къде им се изпари ПРАбългарският език?! И КАКВИ СА БИЛИ ТИЯ БЪЛГАРИ, ЧЕ ДА ИМАТ РОДСТВЕНО ПРАВО НАД ИЗКОННО ТРАКИЙСКИ ЗЕМИ?????

П.П А за това, че именно БЪЛГАРИТЕ са имали вземане- даване с императорите Валент и Валентиан свидетелства и наш Паисий: „Тъй тези българи след късо време се вдигнали срещу гръцката земя ..., затова цар Валент тръгнал с войска против тях, но по Божия воля българите и готите победили Валента във войната. Той побягнал, те го преследвали и настигнали при Едрене, Той се скрил ... в един плевник. Те запалили плевника, там цар Валент изгорял ...“

nickyto
08-02-2012, 08:26
Днес няма да качвам дълги писания, а само линк за този, който му се чете...


Сведения за траки и кимерийци преди Троянската война.

http://history.rodenkrai.com/new/trakologiq/svedeniq_za_traki_i_kimeriici_predi_troqnskata_voi na.html

nickyto
15-02-2012, 15:32
Имало земетресение в Турция Югославия Гърция Румъния а при нас не. Отишли съседите при господ и го молят да има едно земетресение и в България
- Стига Господи при нас - рекли те
- Добре казал Господ...
И след година пак земетресение в Турция Гърция Югославия и Румъния ...
- Какво стана господи ? Нали ни обеща ? ....
Господ погледнал в една книга и се плеснал по челото :
- Оууу Аз съм гледал стара българска карта...

Mind_Control
15-02-2012, 17:30
"Господ е българин"- от тук следва, че и първият човек е бил българин :)

Шегата на страна, много е интересно това, което прочетох.

Кайо
15-02-2012, 18:21
Ето и малко информация за българите в Италия,за тъй наречената Алцекова България..... http://ziezi.net/amico/italia.html

Всъщност заселването на Алцек в Италия не е случайно,там е имало българско присъствие и преди Алцек.
Колкото и старано да звучи Венеция е основана от българи.
Кога,как,кой и защо основа Венеция,кои са Венетите???
Венеция се появява като самостоятелна държава след смъртта на Юстиниан 1 Велики и след отслабването на позициите на ИРИ в Италия.
Кой е Юстиниан 1 Велики?
Юстиниан 1 Велики,наречен също Управда,е такоилириец(тоест българин)....Флавий Петър Сабатий е роден през 483 (http://bg.wikipedia.org/wiki/483) г. в близкото на Скупи (Скопие (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%B5)) градче Тауризиум,един от най-големите покровители на Венетите-Синята партия в ИРИ.




.......“Това е търговският център на мизите, пеонците и италианците, които живеят във вътрешността. В миналото те са наричани, струва ми се, Хенети (Heneti); в наши дни, въпреки че римляните владеят техните градове, те са запазили първото си име с маловажна добавка на една буква в началото на думата; тя се представя от уникален символ, който те наричат “ou” и който те често ползват вместо beta, произлизащ, както си мисля, от специфичното придихание на техния език.”
Юлиан Апостат

продължава....

nickyto
15-02-2012, 20:11
...
продължава....



Ей това включване чаках... :th_up::th_up::th_up:
Началото ми харесва ! Очаквам с всичка сила продължението !

adv_petrov
15-02-2012, 20:58
Много хубава тема - мисля че с подобни търсения и сглобявания парче по парче на мозайката на историческото ни родословно дърво, след около 100г. някъде ще успеем сами да стигнем до реалната истина за това откъде идваме, къде сме населявали и как сме стигнали дотук. Но 20 г. все още са малко за да разбият комунистическата трактовка на която никога не съм вярвал, че изведнъж от нищото сме се пръкнали точно във Волжко-Камските поля, въртяли сме чинно там палци незнайно колко (освен "честите набези" баш и само на тук, разбираш ли), и хоп - изведнъж уж под натиск, айде директно сме прецапали Дунава за да учиме братята славяни на соц-строй от типа "вие 7ната ще пазите проходите, ние - столицата"... Смях. Това преди 30-40г. да го кажеш тука на висок глас, че българите са имали участие в съграждането на капиталистически градчета на запад (при положение, че четох в инфото на сайтовете им го пише!) - годинка в Белене не ти е мърдала.
Ама така е - всеки народ си заслужава теглото.
А конкретно по темата, за да сме полезни:
След ровене в нета, стигайки до страницата на градчето Bolgare - http://www.comune.bolgare.bg.gov.it за историята на градчето те самите рекламират следното (преведено малко аматьорски от мене):

"Етимологията на името "Bolgare" не е още съвсем яснa, въпреки че Пауло Дякона, в работата си Historia Longobardum, казва че е получило името си от "българското", т.е. че е място, населено с българи: В действителност, в 452 АД хуните слезли в Италия, последвани от експедиция на Българската армия, която се заселва в тази територия за известно време..."

nickyto
21-02-2012, 07:17
Един интересен филм, в който англичаните признават България за най-старата държава в Европа.

http://www.youtube.com/watch?v=2oUwgGLiz0c&feature=player_embedded#!

nickyto
22-02-2012, 23:19
Адаш, можеш ли да ми кажеш виждаш ли тук написано "История славЯнобългарская" ? Защото аз го виждам като славЕнобългарская...

Кайо
22-02-2012, 23:24
Адаш, можеш ли да ми кажеш виждаш ли тук написано "История славЯнобългарская" ? Защото аз го виждам като славЕнобългарская...


Имаше някъде добър материал по тази тема,трябва да го изровя....

nickyto
22-02-2012, 23:33
Имаше някъде добър материал по тази тема,трябва да го изровя....

Това ще ми е интересно ! Изрови го и го пускай.

А погледна ли филмчето, чийто линк постнах по-горе ?
Всъщност в началото на филма имаше едни оброчни плочки с конник. Англичанчето каза, че такива плочки се срещат от Британия до Сирия... сиреч дето е било римско. Но най-много са тук в българско... Обаче на мен ми заприличаха на митраиски... знаеш, че бог Митра доста често е изобразяван като конник.

Кайо
22-02-2012, 23:43
Това ще ми е интересно ! Изрови го и го пускай.

А погледна ли филмчето, чийто линк постнах по-горе ?
Всъщност в началото на филма имаше едни оброчни плочки с конник. Англичанчето каза, че такива плочки се срещат от Британия до Сирия... сиреч дето е било римско. Но най-много са тук в българско... Обаче на мен ми заприличаха на митраиски... знаеш, че бог Митра доста често е изобразяван като конник.

Българско,Римско все едно и също е......виж там за Третия Райх...;):cheers:

Кат го изровя ше го пусна материала за Паисий....

nickyto
23-02-2012, 00:03
Българско,Римско все едно и също е......виж там за Третия Райх...;):cheers:

Кат го изровя ше го пусна материала за Паисий....


Е не така директно де ше объркаш понятията на хората за античната история... тая тема не я четем само ние двамата... :bouncing_smiley:
Самия филм е правен във София. Хубаво е че са показали много неща... има много история в тоя град.
Та, намери време да погледнеш филмчето и да ми кажеш кво мислиш за тея плочки... не бъди таков мързел !

Кайо
23-02-2012, 00:04
Е не така директно де ше объркаш понятията на хората за античната история... тая тема не я четем само ние двамата... :bouncing_smiley:
Самия филм е правен във София. Хубаво е че са показали много неща... има много история в тоя град.
Та, намери време да погледнеш филмчето и да ми кажеш кво мислиш за тея плочки... не бъди таков мързел !

Ок,ше го погледна утре на бистро очо....мале и темата за Венеция трябва да допиша :):):):cheers:

nickyto
23-02-2012, 00:17
Ок,ше го погледна утре на бистро очо....мале и темата за Венеция трябва да допиша :):):):cheers:


Малииии... голем си несериозник... :bouncing_smiley:
А тая тема от кога си я обещал...

Кайо
23-02-2012, 10:53
И тогава, в годините на св. Петър, царя български, намери се една жена вдовица, млада и мъдра, и много праведна, в земята българска, на име Елена. И роди цар Константин, мъж свят и праведен. Този, прочее, бе син на Константин Зелени и на майка Елена и този Константин [бе] наречен Багренородни, цар Римски [9]. И поради завист неговата майка Елена избяга във Виза град от римските елини, понеже се намери непразна и там роди цар Константин. И на този се яви ангел господен и му благовести за честния кръст на изток. Обичаха се цар Петър и цар Константин. И събра своята войска, и взе своята майка, и отиде на изток, по море, в Крайниево място . Там, гдето бе цар Константин, имаше малък град на име Византия. И дойде Константин до това място, и видя пусто място от море до море, и помисли в себе си: ако отида в Крайниево място и намеря честния кръст Христов, и а който бе разпънат Христос, и пак ще се възвърна тук, на това мясото, и ще съградя град, и ще му дам име Нови Йерусалим, покоище на светии, а на царе украшение. Но докато отиде цар Константин в Крайниево място, тогава дойдоха някакви насилници като исполини и погубиха българската земя по морето и Петър, цар български, мъж праведен, остави царството и избяга на запад в Рим и там завърши своя живот.

8. След това се издигна друг цар на име Селевкия , а неговото прозвище Симеклит. И този, прочее, излезе из планините, наречени Витоша, и отиде на полето, наречено Романия, и там прие царството. И този създаде 5 града по българската земя: 1. Пловдив, 2. Срем, 3. Брезник, 4. Средец, 5. Ниш. И царува цар Селевкия в града Средец и по българската земя 37 години. И там цар Селевкия завърши своя живот под града Брезник. Докато създаде Селевкия пет града по българската земя, през това време цар Константин намери честния кръст Христов. Върна се пак и отиде във Византия, и като помисли в себе си, рече: “Къде е това пусто място? Аз ще съградя град и ще го нарека Константин-град.” И изпрати цар Константин в Рим един зъл куратор: “Иди, каза, изгони римската войска за шест години.” Този отиде и ги изгони за три години. Зъл бе кураторът и се бе съвещавал с елините да погубят цар Константин и майка му Елена. Тогава видя господ тяхното високоубийство и ги порази с невидима палица. И станаха невидими. Злият куратор нямаше ни жена, ни деца. И взети бяха римляните в Новия Йерусалим. Тогава св. Константин устрои цялото Йерусалимско царство, царските палати, и тръгна с войска на Дунава, и създаде град, наречен Бдин, а прозвището му [бе] Седмовърхи Вавилон. И пак Константин насели българската земя от западните земи. И съзида цар Константин 9 града след заемането на всички тези земи. И там прекара, царствувайки 62 години и почина.



Та според този апокрифен летопис(а и не само) Константин Ι Велики е цар български,може би за това винаги сме наричали Константинопол,Цариград,градът на царя,на нашият цар.....

nickyto
23-02-2012, 12:28
Тоя текст ме замисля доста... 1. По това време е съществувал Пловдив, бил е Филипополис... на името на Филип Македонски. Та немога да го свържа с град създаден от Константин. 2. Сердика също е съществувал по това време... виж филма, чийто линк е няколко поста по-нагори и коментара ми за оброчните плочки с конника /конника като митраиски символ/. 3. Видин също е съществувал по това време... ето какво казва уикипедията "Видин е град с многовековна история. Създаден е още през древността. Възникнал е на мястото на древното келтско (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B5%D0%BB%D1%82%D0%B8) селище Дунония, където римляните по-късно построяват крепостен град с името Бонония (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F), който българите наричат Бдин (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B4%D0%B8%D0%BD) (от глагола (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%BB) бдя/и), а по-късно Видин. По време на Римската империя (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0_% D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F) той е сред главните градове на провинция Горна Мизия (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%B8%D0%B7% D0%B8%D1%8F), обхващаща територии от днешна Северозападна България и Източна Сърбия (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B7%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%A1% D1%8A%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%8F)."
За другите два града няма идея кога са създадени...

Кайо
23-02-2012, 13:23
Тоя текст ме замисля доста... 1. По това време е съществувал Пловдив, бил е Филипополис... на името на Филип Македонски. Та немога да го свържа с град създаден от Константин. 2. Сердика също е съществувал по това време... виж филма, чийто линк е няколко поста по-нагори и коментара ми за оброчните плочки с конника /конника като митраиски символ/. 3. Видин също е съществувал по това време... ето какво казва уикипедията "Видин е град с многовековна история. Създаден е още през древността. Възникнал е на мястото на древното келтско (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B5%D0%BB%D1%82%D0%B8) селище Дунония, където римляните по-късно построяват крепостен град с името Бонония (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F), който българите наричат Бдин (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B4%D0%B8%D0%BD) (от глагола (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%BB) бдя/и), а по-късно Видин. По време на Римската империя (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0_% D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F) той е сред главните градове на провинция Горна Мизия (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%B8%D0%B7% D0%B8%D1%8F), обхващаща територии от днешна Северозападна България и Източна Сърбия (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B7%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%A1% D1%8A%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%8F)."
За другите два града няма идея кога са създадени...

Адаш,това все пак е апокрифен летопис,че тези градове са съществували и преди никой не оспорва и отрича,под създаде авторът може би има в предвид създаването на христиански центрове в тези градове,счита се че,най-старата църква в София,св.София е изградена именно от Константин.
Константин дълго време се е колебаел къде да бъден неговата нова столица между Виза(Византион),Никомедия и Сердика,казвал е ,,Сердика е моят Рим!".

п.п.Интересно е че и Болония на латински е Бонония ;)

nickyto
23-02-2012, 15:03
Адаш,това все пак е апокрифен летопис,че тези градове са съществували и преди никой не оспорва и отрича,под създаде авторът може би има в предвид създаването на христиански центрове в тези градове,счита се че,най-старата църква в София,св.София е изградена именно от Константин.
Константин дълго време се е колебаел къде да бъден неговата нова столица между Виза(Византион),Никомедия и Сердика,казвал е ,,Сердика е моят Рим!".

п.п.Интересно е че и Болония на латински е Бонония ;)

Да и по това време на балканите основните религии са били две - митраизма и християнството. Като първата през 391 година е била забранена със закон, което пък е дало почва за възникването на ереси като богомилството, манихейството...
Иначе пък официалната историята си е зациклила, че цар Борис ни покръства през IX век... че българите били некви монголоиди, чийто бог бил тангра...

Кайо
23-02-2012, 22:21
Христограмата на Константин и чиния от съкровището на Кубрат.....
Защо ли си приличат????

nickyto
23-02-2012, 22:30
Христограмата на Константин и чиния от съкровището на Кубрат.....
Защо ли си приличат????


Е, та кой не знае че Кубрат е израстнал в Константинопол... там е учил... бил е християнин...

Кайо
23-02-2012, 22:36
Е, та кой не знае че Кубрат е израстнал в Константинопол... там е учил... бил е християнин...

Някои го знаят,други не,трети го знаят но го отричат.....а дали Кубрат е ползвал Христограмата само защото е бил християнин????

п.п.Един луд,пияница фотограф,Тони-Бонбоната казваше,,Ние сме римляни,а останалите тикви.".

nickyto
23-02-2012, 22:43
Някои го знаят,други не,трети го знаят но го отричат.....а дали Кубрат е ползвал Христограмата само защото е бил християнин????

п.п.Един луд,пияница фотограф,Тони-Бонбоната казваше,,Ние сме римляни,а останалите тикви.".


Може би трябва да се погледнат нещата от друг ъгъл... Например, ако на теб ти подарят чинии от скъп китайски порцелан, длъжен ли си да ги ползваш ? И това означава ли че си китаец ?
Факт е че Ираклий и Кубрат са били много добри приятели.

Кайо
23-02-2012, 23:15
Може би трябва да се погледнат нещата от друг ъгъл... Например, ако на теб ти подарят чинии от скъп китайски порцелан, длъжен ли си да ги ползваш ? И това означава ли че си китаец ?
Факт е че Ираклий и Кубрат са били много добри приятели.

Бе гледал съм го и така,и пак нещо не ми се връзва.....

nickyto
24-02-2012, 07:11
Бе гледал съм го и така,и пак нещо не ми се връзва.....

Защо да не ти се връзва ?!?

nickyto
24-02-2012, 08:33
Какво мислите за думите на Инокентий III в писмото му до Калоян: „А ние като чухме, че твоите предци са произлези от благороден род на град Рим и че ти си получил благородна кръв и чувство за искрена преданост, което ти имаш спрямо апостолическия престол като по наследствено право.” (Латински извори за българската история (ЛИБИ), С., 1965, т.3, с.308)

nickyto
25-02-2012, 14:12
В Анкара се появи апокрифно евангелие на 1500 години
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4591771#.T0gUmbVYFxI.facebook

nickyto
16-03-2012, 13:27
ИЗЧЕЗВАТ ЛИ ТРАКИТЕ ОТ НАШИТЕ ЗЕМИ ?

Винаги е представлявал интерес фактът защо и как изчезват траките от нашите земи. Според Херодот траките са най-многолюдния народ след индийците. Ако това твърдение подложим на съмнение, тогава по-добре да не вярваме на каквото и да е, написано от античните автори.
Да поразсъждаваме логично на база численост на един народ. Най-многолюдния народ в Европа, съставен от няколко десетки племена, говорещи един език (или на диалект) изведнъж се стопява и изчезва. Стандартното обяснение е, че е в резултат на епидемии и войни. Каквото да се мисли или чете, подобно твърдение е абсурдно.
Опустошителните войни и епидемии в никакъв случай не подминават народите от германската група.
Това не пречи днес те да надхвърлят 150 милиона. При положение, че от тях по естествен път са се отделили галите (днешните Франция, Белгия и Швейцария) в резултат на романизиране. Явно езикът играе важна роля в определението на народността. Тогава да използваме за разсъжденията си като база езика.
По време на римското владичество, продължило пет века, в нашите земи в продължение на около 200 години на интервали нахлуват готи (германци), които няколко пъти сразяват римската армия и убиват няколко императора. Само, че разнобоят по отношение на готите е много сериозен. Защитилият дисертация в Германия Ганчо Ценов, братята Гайдарови, Маджаров и вече може би една кохорта други историци твърдят, че готите са всъщност гети (траки), изтласкани отвъд Дунава при римската инвазия. Там също живеят тракийски племена – даки. Съвзели се след време, те “нахлуват” в родните си в действителност земи и създават сериозни проблеми на Римската империя.
Истина, фантазия или лудост демонстрират горепосочените учени, няма да коментираме. Наш обект е езикът. Такова дългогодишно присъствие на готи (германци) в нашите земи би трябвало да остави трайна следа в езика. Справка- турският еквивалент по продължителност на римското владичество- колко много турски думи има в обръщение в нашия език. Нещата с немските думи не стоят така. Не че изобщо липсват, има много технически термини, но те явно са навлезли в езика ни след Освобождението. Някой ще реагира- нормално, тогава през римското владичество българи не са живели в нашите зами. Да, но положението с латинския (какъвто език са говорили римляните) и неговият пряк наследник- италианският е коренно различно. Около 3 000 думи с такъв произход съм преброил в обръщение в нашия език, без претенции за голяма точност или компетентност.
Може голяма част да са навлезли в речника ни след Освобождението, когато България става част от европейската цивилизация и в резултат на небивал подем и още по-рядко срещаното сред нас единство (подобно на траките) става седма икономическа сила в Европа през 1900 година.
През годините на Първата световна война е първа военна сила на Балканите, побеждава многократно руснаците (завзема от тях Букурещ) и англичаните. Както четох някъде сполучливото сравнение, че да победиш руснаци или германци на бойно поле е равносилно да спечелиш мач по футбол срещу Бразилия. Но ние да продължим по следата - езика. В него има много термини от латино-италиански произход, при това става въпрос за думи от ежедневната употреба (за разлика от немските). Изключено е да се изброят всички тук. В скоби е дадено произношението на латински или италиански. Ето някои по-характерни:
- caesar(цезар) – оттук е произлязла думата цар
- cifra (цифра) – цифра
- olio (олио) – олио, зехтин
Две от най-великите личности на древността- Александър Македонски и Константин Велики са родени тук, на Балканския полуостров. Първият е имал специални преподаватели, които са го учили на гръцки. Явно е било престижно и важно, но за съжаление на гърците говори, че не му е матерен език. Какъв език е говорил тогава?! Тракийски или близък до него, т.е. диалект.
Константин Велики обичал да води разговори с войниците си на родния си език. Официалните езици в Рим са латински и гръцки. След като не са посочени, следователно той говори на някакъв друг език. Роден е в днешния Ниш (който в последствие дълго е бил българска твърдина и е станал сръбски едва през 1876 г., заради обявената от тях война на Турция в подкрепа на въстаналите българи. За съжаление те бързо я губят и се налага Русия да ги спасява). Сърбите по подобен начин през 1878 и 1885 г. се опитват да вземат и София. С отклонението до тук. Известно е, че Константин Велики е бил влюбен в Сердика (София), много години е прекарал в нея, имал резиденция. Не е бил далече от идеята да премести столицата тук. Казвал е, че Сердика е неговия Рим. Някои твърдят, че е илир, въпреки че територията им обхваща днешните Албания и Хърватска. Няма да спорим, илирите са също тракийско племе.
Първият римски император от тракийски произход е Максимин Тракиец. Тук отново има разнобой. Някои твърдят че той е гот, други че гетите (траки) го считат за свой човек. Прозвището му говори достатъчно красноречиво – не е гот или германец, а тракиец. През по-голяма част от времето през което е император (235-238 г.сл.Хр.) той води успешни войни именно срещу германците. Нещо повече, засягащо нашите земи, въстановява монетосеченето на явно санкционирания град Анхиало (Поморие), намиращ се в провинция Тракия, така че веднага то достига своя максимум.
Друга интересна личност е готския историк - като такъв го определят- Йордан (Йорданес). От него са първите сведения за провинция България в територията на съвременна България- V в.сл.Хр., т.е. много преди появата на Аспаруховите българи, които би трябвало като далечни пришълци да нямат нищо общо с местното население. Много смущаващо е и името на този историк- изключено е германец да се казва Йордан.
За времето, което коментира Йордан (Йорданес) са големите славянски нашествия на Балканите. Само, че склави (т.е. славяни) римляните са наричали презрително подчинените народи (и траките първоначално са били такива) и тези оттатък лимеса (границата). В превод никак не звучи авторитетно – роби.
Какво става? Прииждат славяните – отвъд лимеса и в резултат на това траките се стопяват и изчезват. Само, че в древноста това не става мирно и тихо. Оказва се лют отпор на нашественика, а не се посреща с братска прегръдка или цветя. Това може да стане само ако новодошлите са родственици и говорят същия език или близък до него (диалект).
Същото се случва и с прабългарите. Ако са съвсем чужди на хората, които живеят на тези земи, странно е желанието им да се заселят точно тук, а не си стоят в Онгъла, където никой не ги притеснява. Странно е и, че по всички данни, въпреки немногобройността си, те подчиняват местното население и то безконфликтно. Повтаря се случаят с траките и славяните, като сега славяните са в позицията на траките.
Колко преводачи биха им трябвали на прабългарите за да се разберат с многобройните славянски племена и кога те са усвоили езика им?! Отново се налага изводът, че прабългарите не са чужди езиково на живеещите тук и най-малкото са родствен народ. Хазарите (родствено племе на прабългарите) разбива Кубратова България, намираща се на територията на днешна Украйна. Но паника във византийския лагер предизвиква вестта, че многобройна хазарска армия идва на помощ на Аспарух. Типично тракийска черта – враждуват помежду си, но когато някой е в опасност му се притичат на помощ.
Смятаме, че ако не друго показахме, че траките не са изчезнали безследно. Ако се тръгне по тази плоскост – езика, ще се види, че те пак са многобройни – включваме народите със славянски езици.
По линията траки – славяни – прабългари, както е прието да ги наричаме, без да правим заключения кой се крие зад последните два, е станало предаването на латинско-италианските думи в нашия език. Защо същото не е станало с немските думи, оставяме на всеки, който желае и внимателно прочете не само този материал, да си направи изводът. Близко до умът е че е извършена една гигантска подмяна (гети – готи).

nickyto
19-03-2012, 22:32
http://www.robstvoisvoboda.com/statii/istoria/211-dionis-i-india

nickyto
15-04-2012, 21:46
http://bgsviat.narod.ru/drevnobulgarskaistoria/Urfil.htm

siniqtzmey
16-04-2012, 13:50
Румънски език (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D0%BC%D1%8A%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_% D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BA)

nickyto
02-05-2012, 22:26
Малииии... тая тема съвсем прашаса... и паяжина хвана !
Адашче, преди време беше споменал че ше пишеш нещо за Венетите. Ето какво открих днес:

Важно е и свидетелството на Юлиан Апостат. В една от беседите си той говори за град Аквилея (Венеция) така:

“Това е търговският център на мизите, пеонците и италианците, които живеят във вътрешността. В миналото те са наричани, струва ми се, Хенети (Heneti); в наши дни, въпреки че римляните владеят техните градове, те са запазили първото си име с маловажна добавка на една буква в началото на думата; тя се представя от уникален символ, който те наричат “ou” и който те често ползват вместо beta, произлизащ, както си мисля, от специфичното придихание на техния език.”

В такъв случай венетите са имали своя азбука преди 361 г.н.е., когато умира Юлиан.

Кайо
02-05-2012, 22:56
Малииии... тая тема съвсем прашаса... и паяжина хвана !
Адашче, преди време беше споменал че ше пишеш нещо за Венетите. Ето какво открих днес:

Важно е и свидетелството на Юлиан Апостат. В една от беседите си той говори за град Аквилея (Венеция) така:

“Това е търговският център на мизите, пеонците и италианците, които живеят във вътрешността. В миналото те са наричани, струва ми се, Хенети (Heneti); в наши дни, въпреки че римляните владеят техните градове, те са запазили първото си име с маловажна добавка на една буква в началото на думата; тя се представя от уникален символ, който те наричат “ou” и който те често ползват вместо beta, произлизащ, както си мисля, от специфичното придихание на техния език.”

В такъв случай венетите са имали своя азбука преди 361 г.н.е., когато умира Юлиан.

Е това съм го писал няколко поста по-горе,няколко страници назад....та Венетеите са партия,венетите са и племе тракийско,венетите са и веницианците, абе са съм се упил а и съм зает но някой божи ден ще го формулирам правилно :):):)

Благодаря адашче,че подържаш темата жива!


п.п.В такъв случай сме имали писменост преди Киро и Мето....ма аз кат думам не говоря.

nickyto
02-05-2012, 23:04
Е това съм го писал няколко поста по-горе,няколко страници назад....та Венетеите са партия,венетите са и племе тракийско,венетите са и веницианците, абе са съм се упил а и съм зает но някой божи ден ще го формулирам правилно :):):)

Благодаря адашче,че подържаш темата жива!


п.п.В такъв случай сме имали писменост преди Киро и Мето....ма аз кат думам не говоря.


Е, не... тук не иде реч за Константинопол и партията на зелените или венетите /наричали са ги още и вандали/... говори се точно за Венетите създали града Венеция.

И на мен не ми се пише повече за тая вечер, че съм утрепан от работа... днес все пак е сряда...

Доко
02-05-2012, 23:18
Кайо, любопитно ми е каква позиция заемаш ?
"Книгата развива тезата, че основната причина за обесването на Левски е фактът, че той убива дете, а не заради подготовката на въстание и създаването на комитети. За това той трябало да получи най-много 15 години заточение в Диарбекир."
Източник:
http://bolgari.net/xristo_stoianov:_levski_e_bezplyten_idol_i_deteubi ec-h-467.html

mordohy
02-05-2012, 23:25
Пияници, проклети!:paddle:
Аз от кога ви хортувам за това, че сме имали своя писменост преди глаголицата. Тя се е пазела във В.Търново точно до превземането му от турците.
Патриарх Евтимий изгаря цялата библиотека с тая писменост. Изпича на вар, няколко месеца преди това, всички мраморни плочи с надписите на тая древна култура.
За това фанатично варварство са обвинени по-късно турците, но кой знае защо именно те запазват Омуртаговата колона и други артефакти, включително и мадарския конник.
Точно духовенството се грижи за запазването на историята на "раята".
За тая писменост говори един от историците на Баязид Прекрасни.
Турският архив е непокътнат от поне 800 години и крие много тайни.
В една беседа на тоя историк, на който не му помня името, на тема: защо трябва да се пази историята на "новите народи" в империята, той споменава и за изгубената ни азбука.
Четейки тоя апокриф, възкликнах: аха , за глаголицата иде реч!
-Не!- каза майка ми, бог да я прости- ние сме имали и друга, много древна азбука.
Стана ми интересно и прекарахме цялата нощ в разговор за азбуките ни и историята ни. Тя беше специалист по Езикознание!

Кайо
02-05-2012, 23:36
Кайо, любопитно ми е каква позиция заемаш ?
"Книгата развива тезата, че основната причина за обесването на Левски е фактът, че той убива дете, а не заради подготовката на въстание и създаването на комитети. За това той трябало да получи най-много 15 години заточение в Диарбекир."
Източник:
http://bolgari.net/xristo_stoianov:_levski_e_bezplyten_idol_i_deteubi ec-h-467.html

Пропаганда,обезличаването на една нация и на нейните герои,след като ни изкараха монголоидни,чергари пришълци от майната си нормално е и по-новите ни герои да бъдат представени като рецидивисти..........
Не мога да приема мнението на един човек който е фен на Кавафис Константинос.
Но тук в тази тема не иде реч за по-новата ни история.

mordohy
03-05-2012, 00:13
Кайо, любопитно ми е каква позиция заемаш ?
"Книгата развива тезата, че основната причина за обесването на Левски е фактът, че той убива дете, а не заради подготовката на въстание и създаването на комитети. За това той трябало да получи най-много 15 години заточение в Диарбекир."
Източник:
http://bolgari.net/xristo_stoianov:_levski_e_bezplyten_idol_i_deteubi ec-h-467.html
Доко, това "дете" съвсем не е било дете. По онова време на тая възраст са се женили!
Истината е съвсем друга.
Той не е бил просто революционер. Той е бил републиканец. С това нещо той си навлича гнева не само на Фенерлиите, а и на средната класа, която добре се е угоявала под покровителството на падишаха. Именно нашите чорбаджии го осъждат на смърт. Мидхат паша прави каквото може. Процеса не е нито в Истанбул, нито в Одрин , даже не е в Пловдив. Той е в София, където се надява на лека присъда.
Уви! Нашите го предават и обесват.
Той поставя основите на една нова, независима и модерна България, която не може да съществува, ако няма мир със съседите си. Философията ми е прегърната от Стамболов и Ататюрк, но както те се изказват, за това ще узреем след 100 години.
Истината за Апостола се върти около Реформистките движения в Европа и в частност на Младотурците с Мидхад паша и другите републикански формации.Идеите им се осъществяват от Гарибалди, Ататюрк и други реформисти, но нас ни интересува Левски.
Задавал ли си си въпроса, каква революционна литература е разнасял Левски и защо нищо не знаем за нея.
Ключа е в названието и-революционна, а не национал-освободителна.
В музея на Ататюрк има стари брошурки, написани на турски естествено. Та за тях екскурзовода каза, че са разнасяни от ония, големия българин, дето те сами си го обесиха.
Попитах го кой е тоя, а той като разбра, че съм българин, веднага млъкна и започна да мотолеви нещо.
Изобщо факти има и са ни под носа, ама никой не ще да чете.

Едит: Помията от линка, дори не ща да я коментирам. Такива изкарааха, че и Ботев е бил педераст.

Кайо
03-05-2012, 00:19
Изобщо факти има и са ни под носа, ама никой не ще да чете.



Прав си Мордохо,прав си,факти бол,ама на нас ни аресва да сме славяни и прабългари,качамак..........

А бе у колко славянски държави има отбор ,,Спартак" и защо?

siniqtzmey
03-05-2012, 21:23
Те и меките китки много го тачат :devil:

mordohy
03-05-2012, 22:30
Прав си Мордохо,прав си,факти бол,ама на нас ни аресва да сме славяни и прабългари,качамак..........

А бе у колко славянски държави има отбор ,,Спартак" и защо?
Кайо, майка ми обичаше да ни чете, когато имаше подобни теми. Фреди и Фаде и бяха любимците, а Търти и беше фаворит.
Тя веднага би ти отговорила, че за мнозина е много удобно да описваме прабългарите като кривооки и кривокраки тъмни субекти! Я виж Габдулла Челбир, така наречения от хазарите Мордохай, чийто прякор е ника ми. Един от малкото велики Канове, на който имаме не само лика му, а и запазен мавзолеят му.
Или наложниците на Исприх.
В един трактат на непали се твърди, че : те болките са пратили тяхните съгледвачи в далечни земи и двеста години са чакали резултати.
Конете са се размножавали и жените са раждали силни деца. после те са се върнали и съобщили "благата вест".
Мястото е било толкова добро, че жените са станали твърди като медта.
Да си припомним!
Траките са били високи, бели и зеленооки хубавци!
Такава раса е имало само на Канарските острови, но това е друга тема. Накратко, тя поставяше под общ знаменател пра-българи и траки.
И друго!
Веднага би казала: Кайо, Спартак е просто роб, станал гладиатор и взривил Рим!
А познавате ли Орфей и орфеизма, като философия!
Кайо, брат, дупе ти яко при тоя въпрос!!!

Бобби
03-05-2012, 23:04
Какво искате от държава на кръстопът.....който минал хвърлил семе....а сега жънем плевели....

mordohy
03-05-2012, 23:18
Какво искате от държава на кръстопът.....който минал хвърлил семе....а сега жънем плевели....
Не това е важното, но за твое успокоение, в тия плевели се ражда и по нещо ново.
по-важното е траките!
Културата им е била до немай къде хуманистична и дълбоко философска.
подозирам, че Спарта е техен продукт
Спарта, колкото и да е оплювана от интелектуалната Афина, все пак в днешно време се оказва неочаквано жилава.
В Спарта всичко е по старому стабилно, а в Атина е големия бардак на Европа.

nickyto
26-05-2012, 17:53
Войните между България и Византия разгледани като граждански войни на Балканите

1.Коя е Византия?
Византия се основава от Константин Велики,тракиец-родом от Ниш през 330г.,който е римски император, провъзгласен за август от войските си през 306 година, управлявал Римската империя до своята смърт. Той е първият християнски римски император. През 324 година Константин обявява решението си да превърне Византион(малко градче на Босфора) в Нов Рим и на 11 май 330 г. официално провъзгласява града за новата столица на Римската империя. Градът е преименуван на Константинопол (от гръцки език: Κωνσταντινούπολις - Градът на Константин) . В традиционната историческа литература за вододел между историята на античната Римска империя и историята на нейната средновековна метаморфоза Византия, често се избира 330 г. (обявяванете на Константинопол за новата столица на Римската империя), по-рядко 395 г. (разделянето на империята между синовете на Теодосий), най-често 476 г. (абдикацията на Ромул Августул от престола на Западната Римска империя), понякога 565 г. (края на управлението на Юстиниан) или дори още по-късна дата - 641 г. (смъртта на Ираклий).
Историята на Византия условно може да се раздели на три периода: първият - наричан романоезичен, латински или ранновизантийски от ІV до VІІ в., при който официален език на държавата е латинският език, а част от императорите произхождат от романизираното балканско трако-илирийско население; вторият - класически, гръцки или средновизантийски период, който започва през VІІ век и трае до 1204 г.; а третият - късновизантийския период, който трае от 1261 г. до 1453 г.
От 610 г. нататък се наблюдава издигането на императори произхождащи главно от елинизираното население на империята; в частност Мала Азия, Сирия и Армения. През втория и третия период, официален език на държавата е гръцкият език. Част от "реформирането" на империята е нововъведението на император Ираклий, който през 629 г. заменя своята латинска титла Augustus с гръцката титла Βασιλεύς (вазилевс )
Византия, както във възприятията на собствените си поданици, така и дефакто, е автентичната средновековна гръкоезична Римска империя, естествено продължение на античната латиноезична римска държава! Византийците наричат себе си ромеи (ρωμαίοι), т.е. - римляни, държавата в която живеят – Ромейска империя (Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία) т.е. Римска империя, а също така Царство на римляните (Βασιλεία τῶν Ρωμαίων). За съвременниците империята била известна просто като Романия (Ρωμανία, Romania). Новата християнска столица Константинопол дори до средата на V в. също бил по-известен като "Нов Рим" (Nova Roma, Νέα Ρώμη). Самото наименование Византия е неологизъм, произлизащ от старото име на Константинопол: Византион (Βυζάντιον). През Средновековието името Византион и негови производни почти не се използват, освен в много редки случаи, стилизирани от някой хронист в империята. Изразът "византийски" ("византийска") в съвременния му смисъл се среща за първи път у Йероним Волф през 1557 г. и става традиционен за историческата литература.
Като всяка империя и в състава на Византийската империя влизат много народи и етноси като:българи,сирийци,арменци,грузинци и голяма част от тракийските племена (дардани, илири, одриси, мизи, пелазги, пеонци и т.н. )
Това, че в състава на Византийската империя влизат и българите можем да прочетем дори в съчинението за готските игри съставено от самия Константин Велики или по негова поръчка се описват коледните приеми и празненства на ромейския двор и развлеченията след пиршеството – музика, песни, театрални представления. На шестия ден на празниците се устройва закуска, на която се поканват българите, сините (вандали/венети), зелените (гърци) и разни чужденци: фаргани, хазари, агаряни и франки. Всички се явяват в национално облекло. Българите са посочени сред местните народи.

2.Коя е България?
В състава на Българската държава влизат основно тракийски племена: мизи, гети, даки, илири, беси, пеонци, мирмидонци. Ще цитирам някои стари хронисти писали за българите:
Йоан Цеца - „Хилиади” (11 век):
“А пеонците са българи. Не вярвай на глупаците, да смяташ, че пеонците са различни от тях.
Йоан Екзарх, 9 век – „Шестоднев”: "Тесалийските мирмидонци на Ахил са българи."
Византийският хронист Йоан Малала: ”И така споменатият Ахил заминал заедно с Атридите, като водел своя собствена войска от три хиляди души, наричани тогава мирмидонци, а сега българи.”
Йоан Цеца “А Пирехми водеше пеонците, сиреч българите,от река Аксиос, сиреч от известната Вардар, Хроми и Еном стояха начело на всички мизи."
Българите са посочени сред местните народи.
На карта от 4 век от Св. Йероним (331-420), който живее 3 века преди Аспарух е написал името на нашите земи в античността - Mesia hec & Vulgaria (Мизия, тук и България).
Тя е съставена по още по-стари карти – на владиката Евсевий Цезарийски (270-330), наричан "баща на църковната история". Запазена е в препис от 12 в.
На карта на света от края на 6 век съставена от анонимния Равенски космограф е отбелязано името "bulgare"
И следния текст: "В Тракия и Македония и Долна Мизия само българи живеят". ('Inter vero Thraciam vel Macedoniam et Mysiam inferiorem modo Bulgari habitant'. Ravennati Cosmographus) Козмографът посочва, че това сведение му е казано от Йордан- готски историк от 6 в. Картата е запазена в късен препис.
Видният римски църковен писател от 9 век Анастасий Библиотекар съобщава, че след разделянето на Римската империя през 364 г., "българският народ връхлетял и заел всички страни по Дунав". Той пояснява, че "българите обединили своето отечество, съгласно родственото им право". Тези провинции били "двата Епира (Стария и Новия), цялата Тесалия и Дардания".
Византийският император от 10 век Константин Багренородни пише за събитията при преместването на имперската столица в тракийския град Бизантин от Константин Велики:
„Императорът Константин, ...поради нападенията на българите направил от Тракия особена тема /област/ (за защита на Цариград)“.
Той разказва, че причината била, че българите създавали проблеми в провинцията и императорът за излизане от ситуацията, дал на Тракия автономия.
Самият Цар Калоян заявява, че ние сме наследници на Троя:
Според анонимни автори от средновековието, когато представителите на Ватикана дошли да сключат унията с цар Калоян, в разговорите с нашите първенци, те заговорили в поучителен стил за минали велики народи и за това че, Рим е произлязъл от тях, а видиш ли Българите са все още един млад и още недорасъл народ. Те споменали за Троя и водената война, след която от жителите бегълци по-късно се е съградил Рим. На тези думи Калоян се засмял и отвърнал:
,,Че кой по добре от нас ще знае за Троя и за войната срещу нашите прадеди”
Думите "трак, траки" на древногръцки означават "див, суров човек" - синоним на по-късното "варварин".На гръцки нарицателното "траки" е добило значение на "необразовани", "диви", "варвари", "неелини".
Един от най-уважаваните археолози на нашето време сър Колин Ренфрю, отбеляза точно и ясно в книгата си: “Археология и език”, че тракийският не се е различавал много от езика, говорен днес в България.
Английският е загубил около 85% от речника си за 1000 години, докато българският се различава от документирания тракийски не повече от 10%.

3. Защо са воювали ?
Разбрахме, че в състава на Византийската империя(на Балканския п-ов и Мала Азия) има много тракийски племена, а Българската държава е основно траки. Каква е била причината за войните:
Християнизирането на балканите започва още в I в. от н.е. с мисионерската дейност на апостол Павел в Македония и Тракия и първите църкви основани от него във Филипополис /Пловдив/ и Кабиле /Ямбол/. До IV в. митраизма и орфизма постепенно губят позиции пред утвърждаващото се християнство. Още от времето на Константин Велики в политическите борби във Византия се намесва и гръцката християнска църква. Част от тях са и църковни борби между гърци и българи в Източната империя, а те оказват влияние и на "църковните събори". Резултатът са заплетените "църковни спорове и войни". За съвременника те са неразбираеми, а причината е, че са резултат най-вече от политически интриги, а не от верски различия.
Още на Първия събор (Никейския) истинският въпрос, който го събира - как да се организират християнските църкви, за да действат по-добре - изобщо е изместен от дневния ред. Вместо това са измислени разни безпредметни спорове, а целта им е прозрачна - да се елиминират противниците на една върхушка, която узурпира правото да ръководи съдбите и дейността на християните.
КАК БЪЛГАРСКАТА ЦЪРКВА ПОЛУЧАВА НЕЗАВИСИМОСТ ПРЕЗ 6 ВЕК
На 18-ти май 535 г. ,в желанието си да смири българите в Илирия и спаси Империята като примири религиозните противоречия император Юстниан /тръкиец по произход/ първи издава своята единадесета новела (закон), с която създава независима българска Архиепископия наречена Първа Юстиниана.- по името на града Юстиниана Прима, където е седалището й. Неин пряк приемник е ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЯ, която управлява църковно илирийските българи чак до 18 век, когато е закрита от султана под фанариотски натиск. : В своята 131 новела /закон/ император Юстиниан разпорежда , че Владиците на провинциите Средиземна Дакия, Брегова Дакия, Превала, Дардания, Горна Мизия и Панония, да се ръкополагат от Архиепископа на Първа Юстиниана,а той да се ръкополага от собствения си синод и в подчинените си провинции да заема ранга на апостолския римски трон Той собственоръчноще бъде посветен от неговият съвет, и в подчинените си провинции в съгласие с предписанията на най- свещеният папа VIGILIUS да заема ранга на апостолския римски трон.
Градът бил построен от Юстиниан до родното му място - "укреплено селище, укрепление" (градче?) на име Ведряна. "Той е седалище на илирийския архиерей." - разказват Прокопий и Агатий. Никифор Грегорас пише, че Юстиниан отличил столицата на българския княз с архиепископия, затова архиепископията Първа Юстиниана била наречена българска архиепископия. Nic. Gregoras, Bonnae vol. 1, 26-27.
Това е един от центровете, където нашите "еретици" са поддръжали духовната и културната традиция на античността. По-късно гърците ги наричат "павликяни" и "богомили" и разправят, че учението им дошло от изток, а не е запазено от първите векове на християнството и от апостолите. А за Запада това е "българска ерес" и срещу нейните последователи Римската църква организира през 13 век най-кървавите кръстоносни походи в историята - превърнали в прах и пепел процъвтяващи градове на катарите /богомилите/ в Южна Франция.
Шести Вселенски събор (680-681г.сл. Хр.) - Вселенски събор, свикан в Константинопол по повод появилата се монотелитска ерес (монотелитите признавали в Спасителя само една воля). Съборът формулира православното учение за двете воли в Иисус Христос. Шести вселенски събор (Трети Константинополски събор).
2.Йоан Зонара в книгата EPITOME HISTORIARUM нарича Шестия Вселенски събор SYNODVS CONTRA MONOTHELITAS BVLGARI-Синод(Сесия) срещу Българите Минотелити.
,,Το δε των Βουλγαρων εθνοσ εισ τασ Ρωμαικασ χωρασ τασ περαν του Ιστρου γενομενον ταυταισ ακρατωσ ελυμαινετο."-,,Те Българите бяха етнос(народ) от Ромейската държава,натам от Дунав,и от началото на своето раждане(съществуване) "МЪРСЯХА ".
Та какво следва...........
Шестия Вселенски събор е свикан поради войната с Монотелите Българи,част от Ромейската държава,които със своята религия са ,,мърсяли" тази държава.
Войната не е била с някави чергари езичници идващи от степите а с Християнска България част от ИРИ,тоест тази война е била политическа, религиозна и война може би между федерати.
В словото си на 9.VIII.681 г. пред VI Вселенски събор презвитер Константин Апамейски подчертава, че византийците са претърпели поражение не от някакво племе, а във "войната с България.
„ Дойдох при вашият свети събор, за да ви поуча, че ако бях изслушан, нямаше да претърпим онова, което претърпяхме във войната с България. Защото аз поисках още отначало да дойда на събора и да помоля да стане мир, така щото да се извърши нещо, което да обедини двете страни, та нито едните нито другите да се измъчват, сиреч нито тия, които изповядват една воля нито тия, които изповядват две воли.”
През всички времена българската църква е независима и няма нищо общо с Цариградския патриарх и римския папа въпреки силното желание на гръцкото духовенство да я приведе под свое управление. Старият Символ на вярата на българската църква се различава и от гръцкия и от латинския. Става дума за формални различия във формален текст, които не касаят вярата на християните, а касаят само религиозната бюрокрация. Те не правят християните от изток и от запад различни по вяра, а удостоверяват принадлежност към определена официална религиозна партия. В България в редки периоди е имало гръцки свещеници - най-вече в кратък период след разделянето на Римската империя, през времето на визайнтийското владичество - и след това едва през 18-19 в
През 864-865 г. Борис I отчасти успява да осъществи своята мечта за обединение на християнската църква с „покръстването” на Мизия (Дунавска България). Всъщност това не е било покръстване на вече християнското население,а просто приемане на православната константинополска религия като официална. Не така обаче стоят нещата с Македония и Илирия – Първа Юстинияна, която остава самостоятелна. Това е и причината за Цариградския вселенски събор през 869-870 г. на който Рим и константинопол си поделят останалата независима архиепископия според политическите граници на двете империи. Цариград и Рим разкъсват и си поделят земите на българската църква според политическите граници на двете римски империи. Цариградската църква - чиято власт на Балканите дотогава стига до околностите на Цариград и гръцките църкви по брега на Бяло и Черно море - получава права да разшири властта си на Западния Балканския полуостров. А Римският папа - чийто диоцез отначало свършва до Равена и лангобардите в Северна Италия - получава права да разшири властта си над българската църква в Панония - защото тя някога време е принадлежала към Западната империя.
Дори и във времето на византийското робство - имп. Василий ІІ Българоубиец потвърждава с указ независимостта на българската църква -Охридска архиепископия. Днес се казва, че тя е създадена от имп. Василий. Но всъщност той само урежда правата й юридически и ги препотвърждава - в границите на диоцеза на Първа Юстиниана (старата българска официална църква). В неговия указ се подчертава, че границите и самоуправлението й се запазват "според така добре определеното от царувалите преди нас" - т.е. от Юстиниан Велики. Василий ІІ препотвърждава, че Цариградската патриаршия няма права да ръкополага в България, нито има други права над българската църква. Заповедта си е заповед и никой не я оспорва, но гръцките духовници намират хитър начин да унищожават българските книги. След 1020 г. в Българската Охридска архиепископия: имало е селекционер, знаещ кое да се унищожи! И той е известен от памтивека - изчезва онова, което е материална ценност. Без съмнение скъпият материал за писане - ПЕРГАМЕНТЪТ е още по-скъп като качество в царската и патриаршеската библиотека. Щом църквата в Преслав по онова време е наречена “Златна” - колко ли златни са били споменатите тук кодекси, включително и богослужебните книги на старобългарски: от най-избрани кожи, преработени от най-опитни майстори, със златни, а не с пиринчени закопчалки.
Кой и защо е унищожавал българските текстове през XI и XII в.? Изследователят ст.н.с. Трендафил Кръстанов се вгледа в гръцките палимпсести във Ватиканската библиотека в Рим (Ватикански гръцки кодекс) и разчете първоначално старобългарско изборно евангелие от X в. на кирилица - засега най-старото българско евангелие! (Палимпсест - книга върху пергамент, написана след измиването на първоначалния текст). Механизмът на унищожаване е документиран безспорно. На новите гръцки свещенослужители в новоучредената от Василий II, при завладяването на България, Българска Охридска архиепископия им е трябвал материал за писане. Те вземат завареното българско евангелие - измиват го, почистват “несресания български език” (изразът е взет от Теoфилакт) и написват същата книга вече на гръцки, за да не извършват повече богослужение на български в българските църкви.
България изчезва от политическата карта на Европа и остава под византийско владичество до 1185 г., когато братята Асен и Петър поставят началото на мощно движение за възстановяване на българската държавност.
През времето гърците са унищожавали български текстове, само защото са написани на кирилица или глаголица - дори без значение на съдържанието.
Гръцките фанариоти през XVIII—XIX в. съзнателно унищожават българските ръкописи в стремежа си да заличат всеки спомен от българската книжовна слава.
За унищожаването на огромен брой ръкописи - "от 30 до 50 товара книги във всеки манастир", свидетелства възрожденецът Йордан Хаджиконстантинов - Джинот.

4. В заключение.
За двете най-големи държави на Балканския полуостров – Византия и България, съставени основно от траките, „народ, който е втори по численост след индийците” според Херодот, изповядващи една и съща религия – християнството, водили много и дълги църковно-политически войни, бихме ли казали че са водили „граждански войни на Балканите” ?

Кайо
26-05-2012, 23:18
Това пък от къде го изнамери,или е твое обобщение?
Ако е твое обобщение,БРАВО!!!!
Ако ли не,кой си позволява да използва мои преводи?

nickyto
27-05-2012, 10:56
Това пък от къде го изнамери,или е твое обобщение?
Ако е твое обобщение,БРАВО!!!!
Ако ли не,кой си позволява да използва мои преводи?

Споко, аз ги ползвам и никъде не съм го "намерил".
Надявам се че няма да ми търсиш авторски права ! :)
Но не казваш какво мислиш по въпроса ми дали може да се разглеждат така някои войни ?

Кайо
27-05-2012, 13:24
Споко, аз ги ползвам и никъде не съм го "намерил".
Надявам се че няма да ми търсиш авторски права ! :)
Но не казваш какво мислиш по въпроса ми дали може да се разглеждат така някои войни ?

Аз съм напълно съгласен с твоето обобщение,някъде в темата съм го загатнал,че иде реч за гражданска война а не за нашествие.
,,Нашественици" са били част от тракийските племена,които се завръщат по тези земи за да помогнат на своите събратя в тази война.

old alfist
27-05-2012, 14:05
А бе у колко славянски държави има отбор ,,Спартак" и защо?
А, ми в Плевен има отбор Спартак, но това не пречи в този град да има славяни, прабългари, траки, турци и цигани.

nickyto
27-05-2012, 15:09
А, ми в Плевен има отбор Спартак, но това не пречи в този град да има славяни, прабългари, траки, турци и цигани.



Туй славяните и пра-българите като как ги виждаш ?
То и американци има, ама да си говорим за американски ентос...

old alfist
27-05-2012, 17:03
Туй славяните и пра-българите като как ги виждаш ?
То и американци има, ама да си говорим за американски ентос...
Виждам ги като черти на характера, описани от историята.

nickyto
27-05-2012, 20:26
Виждам ги като черти на характера, описани от историята.

:D старуха, историята не се занимава с характерите на хората.

old alfist
27-05-2012, 22:31
:D старуха, историята не се занимава с характерите на хората.
По действията, бездействията и изобщо фактите за група или общности може да се извадят заключения за характерни белези.

Кайо
27-05-2012, 22:44
По действията, бездействията и изобщо фактите за група или общности може да се извадят заключения за характерни белези.

Някои неща се насаждат с времето........

old alfist
27-05-2012, 22:47
Някои неща се насаждат с времето........
Ако съдите по вас - да. Какво вие се опитвате да насаждате.

Кайо
27-05-2012, 22:53
Ако съдите по вас - да. Какво вие се опитвате да насаждате.

Ние?
Нищо......за насаждане е нужна почва,а почва няма.:)

old alfist
27-05-2012, 22:57
Ние?
Нищо......за насаждане е нужна почва,а почва няма.:)
Няма почва, защото ви усетиха хората накъде биете и бягат.

Кайо
27-05-2012, 23:00
Няма почва, защото ви усетиха хората накъде биете и бягат.

А на къде бием Олди?
Дай един анализ.

old alfist
27-05-2012, 23:04
А на къде бием Олди?
Дай един анализ.
Като коне с капаци - въртите се все около Византия.

Кайо
27-05-2012, 23:16
Като коне с капаци - въртите се все около Византия.

Грешиш Олди,въртим Византия около нас,всъщност Византия е понятие появило се доста по-късно,няма Византия,има Източна Римска Империя и ние твърдим,както и повечето древни автори,че ние българите сме били градивен елемент от тази Империя,дали сме култура,религия и много владетели на тази Империя.

old alfist
27-05-2012, 23:20
Грешиш Олди,въртим Византия около нас,всъщност Византия е понятие появило се доста по-късно,няма Византия,има Източна Римска Империя и ние твърдим,както и повечето древни автори,че ние българите сме били градивен елемент от тази Империя,дали сме култура,религия и много владетели на тази Империя.
Това не искам да го оспорвам, но за славяните не сте прави.

Кайо
27-05-2012, 23:30
Това не искам да го оспорвам, но за славяните не сте прави.

Ако искаш да го оспориш ще трябва да спориш не с мен а с авторите от дадената епоха,странно е,че те и дума не обелват за славяните нито използват понятия прабългари,при тях има едно равенство българи=мизи=пеони=траки..............

StanG
27-05-2012, 23:52
дали сме култура,религия и много владетели на тази Империя.
И сме взели...

Кайо
27-05-2012, 23:55
И сме взели...

Повярвай ми повече сме дали....

StanG
28-05-2012, 00:07
Абе аз обичам да вервам, щото съм идеалист и честен човек, ама в случая мисля, че повече сме взели...

Кайо
28-05-2012, 00:40
Абе аз обичам да вервам, щото съм идеалист и честен човек, ама в случая мисля, че повече сме взели...

Някога и аз мислех така,след толкова години престой в Гърция и научаването на гръцкият език си промених мнението,че те дори техните автори открито приписват на нас много неща а ние ги отричаме.

nickyto
28-05-2012, 07:11
Това не искам да го оспорвам, но за славяните не сте прави.

Не мисля че съм споменавал "славяни" в поста си... :hmm:

---------- Post added at 07:11 ---------- Previous post was at 07:02 ----------


Някога и аз мислех така,след толкова години престой в Гърция и научаването на гръцкият език си промених мнението,че те дори техните автори открито приписват на нас много неща а ние ги отричаме.


А какво очакваш от едни "феодални старчета", както бе нарекъл големите ни мозъци в БАН сегашния финансов министър. И... мисля че е прав ! Повечето си седят на титлите получени след като са преписали доклади и докторати на чужди учени... то и сега руската наука ни е основен донор на "научни трудове"...

nickyto
28-05-2012, 08:45
Старуха, надявам се че руския няма да те затрудни. Би ли се опитал да ми покажеш къде пише за "славяни" в текста ?
п.п. В поста си /по-горе/ съм упоменал и тоя текст... тук си го имаш и в превод на руски...

old alfist
28-05-2012, 10:14
Старуха, надявам се че руския няма да те затрудни. Би ли се опитал да ми покажеш къде пише за "славяни" в текста ?
п.п. В поста си /по-горе/ съм упоменал и тоя текст... тук си го имаш и в превод на руски...

Не искам да споря - включих се за малко във вашата тема са да ви отрезвя, защото гледам сте се отплеснали яко и се самонавивате.

nickyto
28-05-2012, 21:50
Не искам да споря - включих се за малко във вашата тема са да ви отрезвя, защото гледам сте се отплеснали яко и се самонавивате.


А, имаме си тема и за пиене и за отрезвяване... тук сме сериозни ! :Tease:

nickyto
29-05-2012, 19:37
Старуха, тоя линк е специално за теб ! Дано имаш търпението да го прочетеш всичко !
http://profesionalist.blog.bg/politika/2012/01/20/genetichni-izsledvaniia-za-proizhoda-na-bylgarite-i-blizostt.886586

old alfist
29-05-2012, 21:23
Старуха, тоя линк е специално за теб ! Дано имаш търпението да го прочетеш всичко !
http://profesionalist.blog.bg/politika/2012/01/20/genetichni-izsledvaniia-za-proizhoda-na-bylgarite-i-blizostt.886586
Благодаря за вниманието - прочетох това, което си ми предложил и до голяма степен съм склонен да го приема.
Все пак, колкото и малка да е вероятността да имаме славянски жилки, не бива да се отричат.

Може да звучи наивно, но характерните външни белези на славяните и то в комбинация с по-тихия им благ характер се срещат както у нас така и в централната част на Европа, дори в държави които не се водят с традиоционно славянско население.
Имал съм случай, примерно, германец страшно ми е напомнял за това което свързвам със славяните - след време се оказва, че наистина има славянско потекло.
Един познат живеещ дълго време в България си личеше, по говора че е чужденец но изобщо не се изненадах когато разбрах, че е поляк - удивително съвпадаше с представите ми за славянин.
Всички тези представи съм ги изработил от четенето преди години.
В България , наистина не се среща много хора, съвпадащи с комбинацията от белези харатери за славяните, но не бива с лека ръка да кажем, че нямаме нищо общо с тях.

Кайо
29-05-2012, 22:55
Благодаря за вниманието - прочетох това, което си ми предложил и до голяма степен съм склонен да го приема.
Все пак, колкото и малка да е вероятността да имаме славянски жилки, не бива да се отричат.



Не българите имат славянска жилка а вси славяни (а и не само) имат българска,от там идват и някои прилики между нас.

old alfist
29-05-2012, 23:13
Не българите имат славянска жилка а вси славяни (а и не само) имат българска,от там идват и някои прилики между нас.
Това ми бие на шовенизъм, който не е довел никой до нищо добро.
Хубаво е да има самочувствие, но когато то преобладава, някак си всичко изглежда пошло.

Кайо
29-05-2012, 23:27
Това ми бие на шовенизъм, който не е довел никой до нищо добро.
Хубаво е да има самочувствие, но когато то преобладава, някак си всичко изглежда пошло.

Кое е шовинизъм?
Шовинизъм е,че Русия,Украйна,Сърбия,Македония,Молдова.....все още пишат с нашата писменост?
Шовинизъм е,че до 19 век официален език в Румъния е българският?
Шовинизъм е,че до 19 век в Хърватия се използва официално и глаголицата?

old alfist
29-05-2012, 23:54
Кое е шовинизъм?
Шовинизъм е,че Русия,Украйна,Сърбия,Македония,Молдова.....все още пишат с нашата писменост?
Шовинизъм е,че до 19 век официален език в Румъния е българският?
Шовинизъм е,че до 19 век в Хърватия се използва официално и глаголицата?
През годините сме се оформяли като народност, нация и държава, но не сме се пръкнали ей-така от нищото.
Дали сме, но преди това сме взели.

Кайо
30-05-2012, 01:00
През годините сме се оформяли като народност, нация и държава, но не сме се пръкнали ей-така от нищото.
Дали сме, но преди това сме взели.

Че кой е казал,че от нищото сме се пръкнали бе Олди?
Взели сме,но повече сме дали!!!!
Бах мамка му,защо е по-лесно да приемем,че сме взели?

nickyto
30-05-2012, 07:13
...Може да звучи наивно, но характерните външни белези на славяните и то в комбинация с по-тихия им благ характер се срещат както у нас така и в централната част на Европа, дори в държави които не се водят с традиоционно славянско население...



Това което считаш за черти на "славяните" - руси, синеоки, бледолики... са по-скоро черти на угро-фините...
А за "благия" им характер темата е много дълга... Как биха оцелели подобни племена през IV-VII в., когато е било "разселението на славяните", и как биха създали най-голямата държава на евро-азийския континент и биха покорили толкова много племена ? Не можеш да ме убедиш че това става с благ характер или благи думи ! Това, което виждаш в поляците и немците е възпитанието - първите 7 години.
Ще изнамеря къде четох за създаването на град Осло...

---------- Post added at 07:13 ---------- Previous post was at 07:11 ----------



Бах мамка му,защо е по-лесно да приемем,че сме взели?


Ми щото години наред това са ни набивали в тиквите... и че "кой е минал от тук ни е таковал"...

nickyto
30-05-2012, 08:16
Кое е шовинизъм?
Шовинизъм е,че Русия,Украйна,Сърбия,Македония,Молдова.....все още пишат с нашата писменост?
Шовинизъм е,че до 19 век официален език в Румъния е българският?
Шовинизъм е,че до 19 век в Хърватия се използва официално и глаголицата?


Шовинизъм е и това че през XVIII, XIX, XX в. масово се изнасят или унищожават български книги от гърци, руснаци, австро-унгарци... а после същите тея хора ни съчиняват нова история и ни поучават, че сме безписмени диваци.

siniqtzmey
20-06-2012, 23:39
Етнонима "българи" (http://ivansimeonow.blog.bg/history/2012/06/17/za-proizhoda-na-etnonima-quot-bylgari-quot.969043)

Кайо
19-07-2012, 23:52
Който иска да тегли и да чете....та и според ,,братушките" славяните са траки...............http://dox.abv.bg/files/dw?a=df18313269

nickyto
30-07-2012, 13:43
Адаш, беше обещал да пишеш за Венетите...
Ето какво открих за тях. То е от книгата "Етногенезис и създадени култури от протобългарите" на Константин Каменов


Започваме с т. нар. СЛАВЯНИ. Подобра група племена според позицията, която използваше досегашната историография, никога не е съществувала. Учените, изследващи този въпрос, са единодушни, че пръв за славяни пише гетският историк Йордан. Фактът, който ни предлага той, е, че голямото племе на венетите, живеещо по негово време между средното течение на реките Днепър и Днестър, се е разделило на много подплемена. Най-големи сред тях били славяните и антите. При интерпретирането на това сведение трябва да отбележим, че в текста, който е оставил Йордан, липсва терминът СЛАВЯНИ. За назоваване на разглежданото венетско племе той употребява формата СКЛАВИНИ (СКЛАБУНИ). Много от съвременните историографи, спиращи се на това племе, отстояват позицията, че името му означавало на старогръцки РОБИ. Всички древни автори, които посочват формата СКЛАВИНИ, отбелязват. че това е тяхно самоназвание, а не прозвище, използвано от гръкоезикови общности. При този вариант няма логика някое племе да назовава себе си чрез чуждоезикови, и то наситени с негативно значение, лексеми. В подкрепа на тези разсъждения можем да използваме и сведение на Теофан. В свое произведение той подчертава, че СКЛАБУНИТЕ носят името си по това на хунския принц Склабун, докато АНТИТЕ се назовавали по името на друг хунски принц, наричан Ант. На пръв поглед твърдения от рода на Теофановите (хунски владетели да са родоначалници на нови племенни разклонения от групата на венетите) звучат крайно нелогично. Затова потърсихме сведения за родословието и преселението на тези родове. Целта ни бе да се провери дали съществува някаква връзка между тях. Различни древни автори твърдят, че венетите са от малоазиатските тракийски витини. През IV в. пр. Хр. Александър Велики извършва гонения срещу много тракийски племена. Между тях са и витините в Мала Азия, от които се отделят венетите. Повечето изследователи пренебрегват тази версия, защото през следващите четири века сведения за венетите липсвали, а логиката изисквала за по-големите племена да има оставена повече фактология. Всъщност при описанието на европейска Сарматия в произведението на Клавдий Птолемей "Географско ръководство", съставено през II в., е оставено и много важно сведение за разглежданото от нас витинско племе. В северните предели на Европа авторът посочва, че се намира Сарматският океан. Южно под днешната Скандинавия е упоменато, че съществува Венетският залив. В други преписи на съчинението терминът е Венедски. Важното в случая обаче е, че става въпрос за венетите, които, преселвайки се на север, явно са играли важна роля, щом на тяхно име е назована цяла географска област. И тъй като споменахме, че те са се отделили от витините, ще отбележим, че в много средновековни произведения в посочено, че хуните също произлизат от тази група тракийски племена. Най-обосновано този факт е представен в старобългарския християнски труд "Имена на селища от "Деяния на апостолите". Тук е мястото да допълним сведенията за тази група протобългарски племена с цитати от двама китайски автори. Техните констатации са изключително важни, защото показват, че от Тяншан до Партия всички са близки родственици на хуните. Племената в този ареал са говорили един език, различни епохи на европейски автори за траките - многобройни родсвени племена, говорещи един език, различни диалекти.

nickyto
22-08-2012, 20:54
САНДЪКЪТ ОТ ТЕРАЧИНА е една от загадките на нашето ранно средновековно изкуство. Някои наши учени, и по-точно доц. Васил Гюзелев в книгата си „Княз Борис Първи", допускат, че той е бил част от комплекта с дарове от княза до папата. Авторката на статията, като приема тази версия, прави опит за паралел на дърворезбата но сандъка с каменната пластика на прабългарите, както и с родната ни резба от епохата на Възраждането.Този метод е допустим в изкуствознанието, особено в случаи, когато други свидетелства липсват. Така е постъпил проф. Н. Мавродинов в своята книга „Старобългарското изкуство". В оскъдното наследство за творчеството и майсторството на нашите предци .Сандъкът от Терачина би заел едно от първите места, непосредствено след Мадарския конник, Съкровището от.Наги Сент Миклош и пр. Читателите ще имат възможност освен чрез текста сами да си направят изводи и от паралелите на изобразителния материал, така изобилно поднесен в този брой. Рубриката „Драга редакция" е на тяхно разположение.



В една от залите на палацио Венеция в Рим намерих изложен Сандъка от Терачина с надпис, че е от IX—X в.И нито дума какъв е... Преди 7 години той обитаваше един прашясал килер на музея в това старо здание от типа на средновековните дворци с вътрешен квадратен двор. Достъпът до сандъка бе труден, а правенето на снимки — невъзможно. Когато със служителя от музея сеньор Фараони обърнахме този неголям сандък към прозореца, аз дръпнах избледнялата стара завеса. Светлината разкри невиждана сага в дърво! От резбата по малките пана, не по-големи от възрожденска икона, струеше живот и движение на старинни митове и страховити сцени. И всичко бе така монументално, че веднага помисляш за Мадарския конник!Но как да си обясним присъствието на този сандък в Италия, в катедралата на Терачина, откъдето носи и името си?
Нека си припомним един много важен момент от нашата средновековна история от времето на княз Борис I, когато от Плиска до Рим тръгват три български пратеничества, а две идват от страна на римската църква (866, 867, 868 г.).Тези събития, точно отбелязани в аналите на западните хронисти, не са случайни. Води се голяма и неприкрита борба за надмощие между папския Рим и византийската църква за привличането на българите.Един гениален владетел и прозорлив дипломат води тази борба, за да спечели изгода за своята държава с независима българска църква.В хрониките е записано, че той„Изпратил много дарове за светите места, а за свети Петър князът на българите изпратил между другите дарове и оръжието, с което бил въоръжен, когато в името Христово възтържествувал над своите противници".Към тези дарове проявил интерес и император Лудвиг II (844—875 г.) и някои от тях папата му препратил...Когато на 3 октомври 866 г. българските пратеници били тържествено приети от папа Николай Първи, невям те внесли в Латеранския дворец и един сандък с резба, съхранил част от царствените дарове.Българите били вече християни, но в резбата на този сандък нямало нищо от новата вяра. Изкуството на българите било все още езическо, както и съзнанието на неговите майстори! Виждали се онези езически грифони, които красяли разкошните коланни накити на българските знатни люде, оставили своите имена и своя владетел и семейството му-върху Чивидалското евангелие. А те били с високо самочувствие, идвали от страна с древна култура и сила, която се мери с франките и Византия! А резбата върху сандъка звучала като словата върху прабългарските каменни надписи.Именника на старите български ханове... Епос, който няма равен на себе си по замисъл, красота и изпълнение! Той е предтеча на българските резбарски школи от Възраждането. Прабългарите трябва да са дошли с изкуството на дървоваянето, така както са знаели да ваят в скалите каменни релефи.
Сандъкът от Терачина има дължина 1 метър и 6 сантиметра и е висок 67 см с капака (който не е оригинален). Украсен е от трите страни с резба, която има дълбочина от 5—8 мм. Върху предната, фасада има два надлъжни фриза с по пет пана, а отстрани паната са по четири. Големината на паната е 24 см заедно с арките. Майсторът е оградил всяка сцена в арковидна рамка. По този начин сандъкът е оформен както декоративно, така и конструктивно. Страните на сандъка имат 1 рамка от двоен фриз с резба. Когато при първата си среща със сандъка от Терачина (за изумление на сеньор Фараони) се проснах на земята, за да правя скици и да го съзерцавам и измервам....

mordohy
22-08-2012, 21:56
Дай и самия сандък де!:popesmiley:

nickyto
28-08-2012, 22:54
Не е много добро качеството, но в момента това изрових...

nickyto
07-01-2013, 21:12
Ле леее... от кога не е писано в тая тема.
Да изтупаме праха с нещо добре забравено старо... или умишлено забравено...
http://www.otizvora.com/2007/09/352/

nickyto
18-05-2013, 22:34
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1985378

http://bulgariangenocide.blogspot.com/2011/11/iv-ix.html