PDA

View Full Version : Помощ за обезвъздушаване на парно

soldier81
18-11-2011, 17:29
Здравейте,моля някой който разбира от тези работи да помогне.
Проблема е че вече четвърти ден се опитвам да обезвъздуша парното в къщи,но нещо не се получава и радиаторите остават студени.
До сега съм пробвал от едни винтили,които се намират на радиаторите и от една тапа на топломера(с червената шайба на първата снимка).
Радиаторите в момента са хладки в горния десен ъгъл(от към тръбите) и студени на всякъде.
Моля дайте някакви съвети,че се изчерпах вече.
Благодаря предварително!

Ето и снимки на инсталацията:

83341

83342

83343

kaio156
18-11-2011, 18:00
Здравейте,моля някой който разбира от тези работи да помогне.
Проблема е че вече четвърти ден се опитвам да обезвъздуша парното в къщи,но нещо не се получава и радиаторите остават студени.
До сега съм пробвал от едни винтили,които се намират на радиаторите и от една тапа на топломера(с червената шайба на първата снимка).
Радиаторите в момента са хладки в горния десен ъгъл(от към тръбите) и студени на всякъде.
Моля дайте някакви съвети,че се изчерпах вече.
Благодаря предварително!

Ето и снимки на инсталацията:

83341

83342

83343

Обезвъздушаването става точно от тези винтили,пробки на самия радиатор.
1.Пускаш парното
2.Изчакваш колкото е необходимо да загрее нормално
3.Развиваш пробката постепенно докато започне да излиза пара и вода(под пробката дръж някакъв съд да събираш водата).
4.След като започне да тече само топла вода от пробката без въздух си готов,завиваш добре пробката.

soldier81
18-11-2011, 18:09
Точно това правя,започва да тече само вода(даже я изчаках да напълни една кофа),но тече само хладка вода.
Направо се чудя вече какво може да става.

kaio156
18-11-2011, 18:49
Точно това правя,започва да тече само вода(даже я изчаках да напълни една кофа),но тече само хладка вода.
Направо се чудя вече какво може да става.

А парното какво е?Тоест локално твое,или централно на целия блок?
Ако е на блока и комшиите по или до теб не са си обезвъздушили радиаторите е възможно да ти прави проблеми.....
До тук стигат моите познания.
Късмет!

soldier
18-11-2011, 18:53
Ако имаш възможност, изхода на радиатора го премести от другата страна. Т.е. тръбата от долен десен ъгъл на радиатора да иде на долен ляв ъгъл. Тогава водата иска, не иска ще минава през целия радиатор и ще е по-топло. Но това няма да ти реши сегашния проблем като че ли :bored:

Linkestis
18-11-2011, 18:57
Монтажа ти е грешен на радиаторите. Купи си автоматични вентили,защото и за в бъдеще ще имаш проблеми.

---------------
Хоризонтални радиатори,не зависимо от броя глидери се връзва на кръст!Преправи инсталацията и сложи вентили.

didod
18-11-2011, 18:59
Аз не разбирам, но не ми е ясно тези тройници да ги наречем за какво са?

dimitar_vd62
18-11-2011, 19:00
Ако обезвъздушителните вентили са на ниско, няма да се обезвъздуши, някъде ще прави въздушна възглавница.Ако това което гледам на първата снимка е в ниското - забрави.Сложи обезвъздушители на всеки радиатор.Така както ти е изградена схемата на връзване на радиаторите, въздуха няма как да отиде надолу.Освен това трябва да имаш подпитъчна вода, да допълваш системата когато падне налягането.Трябва да имаш и манометър и налягането да е мах.3,8 атм.

Все пак в топлофикация работя.

Linkestis
18-11-2011, 19:04
Ако обезвъздушителните вентили са на ниско, няма да се обезвъздуши, някъде ще прави въздушна възглавница.Ако това което гледам на първата снимка е в ниското - забрави.Сложи обезвъздушители на всеки радиатор.Така както ти е изградена схемата на връзване на радиаторите, въздуха няма как да отиде надолу.Освен това трябва да имаш подпитъчна вода, да допълваш системата когато падне налягането.Трябва да имаш и манометър и налягането да е мах.3,8 атм.

Това е така само че системата при него не е локална.Би трябвало да виждаш пломбата на изходящия колектор.
Както казах монтажа на радиаторите е тотално объркан!Това ако беше локално парно от затворен тип,до сега щеше да е станало голф игрище.

---------------
Сега се заглеждам още по-внимателно...махни капачката от вентила на входящата тръба.

soldier81
18-11-2011, 19:11
А парното какво е?Тоест локално твое,или централно на целия блок?
Ако е на блока и комшиите по или до теб не са си обезвъздушили радиаторите е възможно да ти прави проблеми.....
До тук стигат моите познания.
Късмет!

Парното е централно от ТЕЦа

didod
18-11-2011, 19:15
А защо топла и студена вода до радиатора са заедно?

soldier81
18-11-2011, 19:34

Вентилите са в горния ляв ъгъл на радиатора,има някакви вентили в разпределителната кутия (тези тумбестите неща преди разпределителите за радиаторите)ама не знам те каква роля играят.

---------- Post added at 19:18 ---------- Previous post was at 19:16 ----------

Сега се заглеждам още по-внимателно...махни капачката от вентила на входящата тръба.

Тази черната пластмасовата ли?

---------- Post added at 19:19 ---------- Previous post was at 19:18 ----------

А защо топла и студена вода до радиатора са заедно?

Не знам да има топла е студена,има вход и изход.

---------- Post added at 19:34 ---------- Previous post was at 19:19 ----------

Ако има някакво значение-най-високата точка на системата е лирата в банята,тя си е гореща,няма вентил за обезвъздушаване на нея.

dimitar_vd62
18-11-2011, 19:35
На всеки радиатор трябва да сложи автоматичен обезвъздушител, преди рег. вентил и тая простотия в долния край на радиатора трябва да се махне ,само главоболия ще имаш.Този трипътник в долната част на радиатора, байпасира потока на топла вода през радиатора при достигане на желаната температура в помещението.Много често блокират и парно нанай.Щом е блок, трябва да има обезвъздушители в най високата точка.Щом е от ТЕЦ-а обади се да ти го оправят, трябва да имат дежурни.Нашето парно не е изградено така, има си централна абонатна станция за всеки вход.Доливането и следенето на налягането се извършва от нас в командна зала.Не ти трябва манометър и подпитъчна вода в случая.

Linkestis
18-11-2011, 19:38
Лирата ти е топла защото само тя е вързана правилно.

--------------
dimitar_vd62 тук в София е малко по-сложно с дежурния от топлофикация.Тук абонатните станции в повечето случай обслужват до три входа като за целта допълването е автоматизирано.Разбира се може и ръчно.Но повярвай..ако се обади в топлофикация ще му се изсмеят.Просто да накара невероятния майстор да преправи инсталирането на радиаторите.

dimitar_vd62
18-11-2011, 19:39
Аха сега се светнах за какво говориш.За левия ъгъл на радиатора, за ръчно обезвъздушаване на самия радиатор.Като писах преди не разбрах че е централно, мислех локално.Най добре се обърни към подръжката на теца.

Linkestis
18-11-2011, 19:46
Тези тумбести за които говориш са автоматични обезвъздушители за колекторите.Пак ти казвам радиаторите се връзват на кръст независимо от броя на глидерите или типа на системата.Подобни обезвъздушители но за АЛ радиатори трябва да имаш на всеки горен ъгъл.Тези в които си в момента са от комплекта за монтаж на АЛ радиатори които са боклуци.

soldier81
18-11-2011, 19:50
Ясно.
Ще трябва да викам някой който разбира да превърже радиаторите.

Благодаря ВИ!

dimitar_vd62
18-11-2011, 19:56
Ми нали това ти казвам щом е на теца викни ги да си го оправят.Сега ще сляза долу, да цъкна една снимка на модела който се показва на нашите клиенти и ще я постна.

Linkestis
18-11-2011, 19:56
ДА ти кажа честно за толкова години само веднъж съм виждал подобно нещо.Но там нямаше въздух,просто системата беше винаги хладка.
--------------
dimitar_vd62 абонатната станция е собственост на Топлофикация София,както и вертикалните щрангове.Като за целта се определя човек от входа/блока които има ключ и е отговорник.Тоест допълва или обезвъздушава системата както преди началото на отоплителния сезон така и при текущи ремонти.Отчитането става от фирми посредници.Персонала на топлофикация влиза в абонатната станция само при авария и то само до пределите на помещението в което е самата станция.Та в тази връзка ти казвам че освен че системата от вертикалният щранг е негова собственост..само ще му се изсмеят или ще доидат на частни начала и като видят че не разбира ще му свалят три кожи.

dimitar_vd62
18-11-2011, 20:06
Е, при нас не е тъй.Има си платени услуги, има си и такива дето са длъхни да ги правят.Ето снимките.Автоматичния обезвъздушител е в кутията на третата снимка, на радиатора си има ръчен - на втората снимка, няма трипътници дето да ти създават главоболия.

soldier81
18-11-2011, 20:09
При мен гореща е само тръбата на входа на кутията,от там нататък всичко е хладко(само лирата е по-топла).
Лошото е че блока е нов и са населени само 4-5 апартамента.
Парното мисля че монтирано от майстори на строителя,просто единственото нещо сложено като хората е дограмата.

dimitar_vd62
18-11-2011, 20:21
Лирата ти е топла щото сигурно е вързана като радиатора от моята снимка.Предполагам няма и трипътен вентил.

soldier81
18-11-2011, 20:32
Ето как е вързана.

83354

didod
18-11-2011, 20:33
Е баш де. Махай трипътниците.

dimitar_vd62
18-11-2011, 20:35
Ами направи така и с радиаторите, махни тези трипътни вентили.Ако са това което си мисля ще пречат.Ако теца е до централния щранг, извикай някой да ти оправи радиаторите.

soldier81
18-11-2011, 20:40
Тези тръби могат ли да се наставят по някакъв начин,или трябва да махам паркета?

dimitar_vd62
18-11-2011, 21:12
Не мога да знам как е изпълнена схемата, от разпределителната ти кутия на първата снимка, до всеки радиатор трябва да отива една тръба с топла вода и да се връща една с отработена.Ако може да се елеминира трипътния клапан в долната част на радиатора и излишната тръба да се изолира смятам че ще ти се реши проблема безболезнено.Ако това е трипътен клапан. Ако са вързани радиаторите на принципа "влез-излез"...ще трябва къртене.В смисъл ако са скачени последователно.

---------- Post added at 21:12 ---------- Previous post was at 21:09 ----------

Можеш ли да снимаш този тройник от различен ъгъл, че колегите взеха да се чудят какво е.

Linkestis
18-11-2011, 21:21
Като гледам тръбите ти са 16-ка с вложка.елиминира се тройника.На изходящата се слага муфа и се удължава тръбата като минава зад радиатора.Не е нужно никакво къртене или дупчене!

-------------
Като ти гледам дограмата...като засилиш парното и навън е под нулата ще почнат едни рекички..

dimitar_vd62
18-11-2011, 21:29
Ся са светнах, туй е трипътен клапан който байпасира топлата вода при достигане на някаква температура.Това става или чрез някаква врътка на самия клапан или с магнит-вентил който се управлява от едно табълце на стената в стаята откъдето задаваш температурата в помещението.Ти обаче нямаш такова.Като гледах снимките и умувах стигнах до заключението че в разпределителното табло на първата снимка всичко е наред.До радиатора ти отиват две тръби - за топла и отработена вода.Махаш трипътния и ти остават две тръби които излизат от пода, тази по която идва топла вода я закачаш за регулиращия кран на горния десен край на радиатора, другата за долния десен/една под друга/.С това проблема ти е решен.Нищо няма да къртиш.

---------- Post added at 21:29 ---------- Previous post was at 21:27 ----------

Колегата ме изпревари докато пиша, да ме извинява за дублажа.

soldier81
18-11-2011, 21:30
Мисля че за този става въпрос.
Явно е някакъв кран,на втората снимка в дупката се слага шестограм и се върти(в момента е отворен докрай).

83356

83357

83358

Иначе от кутията до радиаторите си вървят по две отделни тръби(в смисъл не са скачени радиаторите).

dimitar_vd62
18-11-2011, 21:35
Виж какво ти писахме с колегата ,това е решението.

---------- Post added at 21:34 ---------- Previous post was at 21:32 ----------

Опитай да го затвориш, може пък да пусне топло.

---------- Post added at 21:35 ---------- Previous post was at 21:34 ----------

Най добре го махни да стане като лирата.

soldier81
18-11-2011, 21:43
Сега го затворих на единия радиатор да видя какъв ще е ефекта,това чудо ще изчезне със сигурност,само трябва да се ходи до железарията.

Благодаря ви колеги за отделеното време,имам да черпя като се видим.Още един път БЛАГОДАРЯ!

dimitar_vd62
18-11-2011, 21:45
Ако стане добре, ако не има лек - топло женско дупе и червено винце.:-D

old alfist
18-11-2011, 22:06
Първо радиатора ти е вързан добре по отношение местопожението на приходната и отточната тръба, защото при толкова малко ребра не е необходимо тръбата на отточната вода да бъде от другата страна на радиатора, но лошото е, че холендъра се намира значително под най-високата точка.
Явно при пълнене на инсталацията не са били отворени крановете на радиаторите, както твоите, така и на част от комшиите, но това се случва.
В твоя случай единственото сигурно решение е да подложиш един съд под холендъра на входящата вода в близост до радиатора и леко с ключ да отвиваш и връщаш по малко - при всяко леко отвиване ще излиза въздух примесен с вода. Когато започне да излиза само вода, радиатора ще е обезвъздушен.
Предполагам, че има въздушна възглавница някъде по щранга и е необходимо да си поиграш за да изкараш въздуха и на комшиите - възможно е да излезе първо повече вода и чак тогава да се появи въздуха.

soldier81
18-11-2011, 22:19
Да,при пълненето ми бяха затворени крановете щото до онзи ден се чешех по главата с какво да се топлим зимата(мислех са слагам конвектори).

Сега ще го пробвам и този вариант,ако не стане утре тези джунджурии излитат и ще го вържа както казаха другите колеги.

Само някой да каже голямо ли е налягането в системата и трябва ли всички кранове да са отворени?

Linkestis
18-11-2011, 22:25
Старуха стига де това са 10 глидера.На кое казваш малко?Въздух в щранга може да има само на таванското и то ако няма разширителен съд.
Как на входяща ще изкара въздуха?Ако има въздух ще му трябва не съд а цистерна да източи 10 куб.м. вода да изкара въздуха на цялата кооперация.Този тройник които са сложили при него се използва със съвсем друга цел.Чисто и просто помаците които са копали за каналите на тръбите са ги пуснали заедно с еднаква дължина,по този начин в бъдещия монтаж се спестяват муфи,канали,тръби и т.н.
Винаги от 8 глидера 40-ка на горе до 80-ка се връзват на кръст.Даже и 4 глидера 30-ка да ги вържеш на кръст отделянето на топлината ще е по-добро.

---------------
Утре си отвори всички вентили,слез с човека от блока които има ключ,спрете помпата на абонатната и пуснете входящия да напълните системата до като излезе вода от преливната тръба.След това се качи и обезвъздуши допълнително твоите радиатори.

dimitar_vd62
18-11-2011, 22:28
Еми зависи от потреблението при нас в момента е 4 атм, но това е до абонатната станция, там топлообмена става с топлообменник, виж на абонатната станция манометъра.Но ако ги махаш трябва да спреш парното и да източиш водата от системата.Добре ще е ако имаш кранове само за твоя апартамент, ама после отговорника трябва да допълва.

Linkestis
18-11-2011, 22:29
Има кранове в разпределителя на колекторите

didod
18-11-2011, 22:42
Въпрос едно - не може ли да се монтира терморегулиращ вентил вместо обикновеното кранче? А не този трипътник?
Въпрос две - защо в старата ми квартира радиаторите започваха да греят след 2-3 дни? Значи ли това, че са се обезвъздушавали сами през това време? Защото определено не са били отворени по време на пълнене на системата и не съм ги обезвъздушавал ръчно. Но не бяха алумуниеви, ако има значение.

Linkestis
18-11-2011, 22:47
По въпрос едно:спестили са няколко лева..тройника по-нагоре написах според мен защо е там :)
По въпрос две:предполагам са били или вафли или чугунени за това са и се затопляли по-бавно/отлагания и ръжда/ и най-вероятно са "бълбукали"
Плюс въздух по системата и морално остаряла абонатна станция от времето на комунизма

dimitar_vd62
18-11-2011, 23:37
Парното може да е слабо и по други причини.Топлота вода която идва от топлофикационното дружество е оборотна - тя не се използва директно - отдава топлината си на пластинчат топлообменник в абонатната станция, където температурата се отдава на друг отделен кръг.Ако пластинчатия топлобменник няма добра топлоизолация, ако е замърсен и затлачен с отлагания на утайки и котлен камък, няма да има добро топлоотдаване.Ако температурата на топлоносителя не съответства на температурата на околната среда - примерно, тука е 0 градуса и подаваме вода с 80 градуса.Зависи и от дебита на помпата на абонатната станция, и от налягането в системата.Абонатната станция трябва да може да обезпечи отоплението на живущите при пълно използване на наличните радиатори, ако подаването на топла вода от централата е в норми.След топлообменика температурата трябва да е поне 47 градуса за по отдалечените абонати.При нас за нормално топлоснабдяване се приема/за момента при 0градуса/ако подаващата вода е 75градуса а връщащата се в централата е с температура 47 градуса,което значи че най отдалечения абонат получава минимум 52-55 градуса до абонатната.Като в момента ми отчита 72 гр на крайната точка/най-отдалачената/.Също при запълване на системата трябва всички във входа да са отворили крановете си/желателно е/.Също така абонатнат станция изключва при външна температура от +15 градуса.По новите абонатни следят делта Т на входяща и изходяща вода.И махни тия трипътници.

old alfist
18-11-2011, 23:51
Големи специалистите по топлотехника - на колегата му се срина света от обяснения и предполагам, че съжалява, че е открил тази тема.

dimitar_vd62
19-11-2011, 01:15
От А до Я.

Linkestis
19-11-2011, 08:20
Някои от така наречените специалисти с това си изкарват прехраната :hehe:

Ladjov
19-11-2011, 10:22
Я колегата да се пробва да отвие капачките на автоматичните обезвъздушители първо и после да пробва почисти долния че като гледам тва вар ли е отгоре ? Защото така от него нищо няма да излезе от там в тоя случай .
2ро радиаторите не вързани грешно просто е изпозвана друга схема на връзване с 4пътен разпределител и както е казал старухата радиаторите не са му чак толкова големи (1850вата са ако на от 600мм ) .
3 отвии врътките до край за да се увеличи дебита и да излезе на някъде тоя въздух и след това от ръчните обезвъздушители почни да отвиваш по малко и да обезвъздушаваш .
4то така и така съм подхванал да пиша ще те посъветвам да смениш тия врътки с вентили с термоглава за да ти паднат сметките за парното .Когато можеш , но е хубаво да го направиш .

Linkestis
19-11-2011, 22:07
Ladjov спорихме ли едно време за едни камини с теб или се бъркам?

Ladjov
20-11-2011, 10:10
не бъркаш но мисля че е важно да помогнаем на колегата не да се сражаваме

Linkestis
20-11-2011, 13:14
Нееее..само питах :)
Колегата обаче не споделя какво е станало.

soldier81
20-11-2011, 13:51
Ми още нищо съществено.
Пробвах вариантите на всички.
В събота с човека от блока допълнихме ръчно системата-това файда никаква.
Варианта на старухата помогна до толкова че в момента радиаторите са топли само в горния край по дължина и десетина сантиметра надолу.
Сега остава да сменя когато имам малко свободно време тези тройници ли са кво са и крановете на входа на радиаторите,че и те май ми правят проблеми,страх ме е само като наставям маркучите да не направя някоя беля на съседите отдолу.

Щом има някакъв резултат ще пиша задължително.
Благодаря на всички,все пак имам някакъв напредък в отоплението.

kiko73
23-11-2011, 10:01
Ми още нищо съществено.
Пробвах вариантите на всички.
В събота с човека от блока допълнихме ръчно системата-това файда никаква.
Варианта на старухата помогна до толкова че в момента радиаторите са топли само в горния край по дължина и десетина сантиметра надолу.
Сега остава да сменя когато имам малко свободно време тези тройници ли са кво са и крановете на входа на радиаторите,че и те май ми правят проблеми,страх ме е само като наставям маркучите да не направя някоя беля на съседите отдолу.

Щом има някакъв резултат ще пиша задължително.
Благодаря на всички,все пак имам някакъв напредък в отоплението.

Понеже и аз съм изкарвал по някой лев от парни инсталации... щом си получил такъв ефект пробвай с лека "възпитателна цел" да почукаш по N - пътните вентили - доста често помага - само лекинко, не си изливай цялата яд. Като гледам от снимките останах с впечатление, че наклона на радиаторите ти е обратен - обезвъздушителя трябва винаги да е по-високо от входящия щуцер, пробвай с някакви подложки от страната на обезвъздушителите, примерно малки дървени камички. Въздухът винаги отива нагоре, следователно мястото, от което излиза трябва да е най-високо, иначе се получава т. нар. "тапа", т.е. през обезвъздушителя тече флуида, а вътре в радиатора въздуха си седи необезпокояван. Аз също смятам, че ако разкараш тези N-пътни вентили ще си решиш проблема,(това , че си отвил докрай шестограма означава, че те не работят като ветнили защото пружината не може да функционира, нещо като термостата на колата) само внимавай - топлата вода винаги трябва да влиза отгоре.

soldier81
23-11-2011, 14:33
До сега пробвах и този вариант,след като посъветвах крановете,откачих радиатора от стената и го обърнах почти вертикално с обезвъздушителя нагоре.
Започна да изкарва малко вода с мехурчета въздух,след като започна да тече само вода изчаках десетина минути преди да го затворя.
Ефект никакъв,радиатора е топъл в горната част и хладък надолу.
Еба*и каръщината.:big_heat:

Linkestis
23-11-2011, 16:34
Колкото и да не ви се ще,остава моя вариант да махне немската изгъзица,да удължи изходящата на кръст за да има парно!!!

soldier81
23-11-2011, 16:49
Колкото и да не ви се ще,остава моя вариант да махне немската изгъзица,да удължи изходящата на кръст за да има парно!!!

Точно това ще направя,само малко свободно време да се отвори.

old alfist
23-11-2011, 17:11
Преди да тръгнеш да разваляш направеното опитай още веднъж да обезвъздушиш.Спри притока на вода от колекторите и остави системата 15-20мин. в покой.Започни да обезвъздушаваш всички радиатори като започнеш от най-близкия до колектора. На всеки обездушен радиатор затваряш крановете, за да не върне евентуално пак въздух и така до най-крайния. Продължавам да твърдя, че на толкова малко ребра не е необходимо да се връзва на кръст.