PDA

View Full Version : Парламентът осъди Възродителния процес.



Susscrofa
12-01-2012, 11:51
От Турция: България най-после призна насилствената асимилация-A+ 10:03 | 12 януари 2012 | По света / Редактор Десислава Димитрова / обновено преди 42 минути
Декларацията на българския парламент, която осъжда опита за насилствена асимилация на българските мюсюлмани по времето на комунистическия режим, получи широк отзвук в Турция.
Вчера депутатите приеха предложението на Иван Костов Народното събрание да се разграничи от насилственото изселване на български турци по време на така наречения Възродителен процес през 80-те години.
В същото време народните избраници не признаха арменския геноцид.

Водещите турски телевизионни канали везднага съобщиха новината в централните си информационни емисии, предаде БНР.
Частната телевизия НТВ подчерта, че приетата от българския парламент декларация е първият документ, с който официално се признава провеждането на асимилационна кампания от страна на българската държава и изтъкна значението, която тя носи в този смисъл.

"България официално призна извършването на асимилационна кампания срещу българските турци през 1984-1989 година", съобщи и телевизия СиЕнЕн-Тюрк.
Канал Д, АВТ и други турски телевизии припомниха, че заради асимилационната кампания над 300 000 български турци са се изселили в Турция през 1989 г. по времето на покойния вече турски президент Тургут Йозал.

Приемането на такъв документ от българския парламент е един вид извинение към българските турци заради насилията, извършени срещу тях по време на комунистическия режим, коментираха турските медии.

Електронните медии изтъкват, че декларацията беше приета с мнозинство в парламентаи и подчертават, че националистката партия "Атака" не участва в гласуването.
Източник:http://dnes.dir.bg/news/turtzia-asimilatzia-10292513?nt=4

Близо 3 десетилетия по-късно, възродителният процес бе официално осъден от българските власти.
Република Турция адмирира горещо това събитие, малко след като "скъса" политическите си отношения с Франция, където бе одобрен закон осъждащ отричането на Арменския геноцид.
Турция продължава да има типично имперско поведение. :bravo:
Аз лично си задавам въпроса, какво печели България в международен план с тази декларация?
Според мен нищо.
Нито един депутат от присъствалите в залата не е бил против. АТАКА не са участвали, след като предложението им за признаване на арменския геноцид е било отхвърлено.

Кайо
12-01-2012, 12:36
Сусе а ти лично какво становище имаш по темата?

Susscrofa
12-01-2012, 12:51
Сусе а ти лично какво становище имаш по темата?

Ще го имам след година.
Искам да рзбера каква е била сделката, ако изобщо е имало такава.
По вероятно е това да е вътрешнополитическа закачка, при това никому нужна.
Отново разни позавехтели политици се опитват да припомнят, че съществуват.

Кайо
12-01-2012, 12:54
Ще го имам след година.
Искам да рзбера каква е била сделката, ако изобщо е имало такава.
По вероятно е това да е вътрешнополитическа закачка, при това никому нужна.
Отново разни позавехтели политици се опитват да припомнят, че съществуват.

След година?Бавно асимилираш или не искаш да взимаш прибързани решения???

Susscrofa
12-01-2012, 13:00
След година?Бавно асимилираш или не искаш да взимаш прибързани решения???

Трябва да анализираме внимателно.:clap:

JORDI
12-01-2012, 13:04
Може би това е интимна размяна на любезности нещо от рода..."ние признаваме 5 години, а вие признайте 500".Ако целта е това-аферим, а ако е поредната изцепка на Външния министър-язък!!!А иначе Народното събрание въобще не е народно...:no_no_no:

Кайо
12-01-2012, 13:18
Може би това е интимна размяна на любезности нещо от рода..."ние признаваме 5 години, а вие признайте 500".Ако целта е това-аферим, а ако е поредната изцепка на Външния министър-язък!!!А иначе Народното събрание въобще не е народно...:no_no_no:

Полека да не ни ги признаят тези 500 години............в момента е пълно с множество теории,които застъпват тезата,че Османската Империя е допринесла за развитието на България.......АЙ-Фон,АЙ-Пад и АЙ-Сиктир......:drinking:
п.п.Не на теб а на теориите :)

adv_petrov
12-01-2012, 14:36
Тая декларация не е нищо повече от навеждане на депутатите към про-ислямистка Турция, и поредно заиграване с отношението към темата за малцинствата. Тая страница с Възродителния процес колкото по-бързо бъде забравена, толкоз по-добре.
Иначе приятелското намигване към Турция не води до нищо добро за страната ни. Ако недай си боже тука дойдат муджахидини, то те няма да дойдат ей така от небето, а откъде???:spam_laser:
Дядо Вазов ако ги видеше кви актове приемат, щеше да се обърне в гроба, светла му памет.
"...Ти, помниш ли Батак?
Помниш ли завинаги клането страшно?
Ти, помниш ли Батак – там зад тези планини?
Като ги изклаха, чичо, аз видях…
С брадва на черния дръвник;
а пък ази плачех и ме беше страх..."

Кайо
12-01-2012, 14:44
Тая декларация не е нищо повече от навеждане на депутатите към про-ислямистка Турция, и поредно заиграване с отношението към темата за малцинствата. Тая страница с Възродителния процес колкото по-бързо бъде забравена, толкоз по-добре.
Иначе приятелското намигване към Турция не води до нищо добро за страната ни. Ако недай си боже тука дойдат муджахидини, то те няма да дойдат ей така от небето, а откъде???:spam_laser:
Дядо Вазов ако ги видеше кви актове приемат, щеше да се обърне в гроба, светла му памет.
"...Ти, помниш ли Батак?
Помниш ли завинаги клането страшно?
Ти, помниш ли Батак – там зад тези планини?
Като ги изклаха, чичо, аз видях…
С брадва на черния дръвник;
а пък ази плачех и ме беше страх..."

Не мога да се съглася,че приятелски отношения с Турция не биха довели до нищо добро,не можем да гледаме постоянно в миналото.......Но това не означава,че трябва да сме съгласни с всичките протурски теории и в НС да се взимат такива антибългарски решения.

Omni
12-01-2012, 14:55
dam

Кайо
12-01-2012, 15:14
Първо османска империя и Турция са две доста различни неща, ако можеха да се срещнат един турчин и един османец няма да си разберат дори и една дума.
По декларацията, Турция не е отрекла тези 500г. никога и не случайно го има във всички учебници по история (не само в България), защо пък от своя страна България да не си признае, то не е лъжа, че е имало насилствена асимилация!
А това, че Франция признава геноцида, който е била извършила Турция, а не признава собствените си геноциди и завземания (колонии, които все още са на Франция в Африка) е нещо друго. Моето мнение за арменският геноцид е, че нямам такова 50/50 може и да е имало, а може и да е нямало не съм запознат.

Първо,Турция е премник,наследник на Османската Империя.Логично е османец и турчин да немогат да се разберат,новотурският език е селекция.....
Второ,в Турция може да се признават тези 500 години,но едва ли са описани отрицателно в турските учебници.
Трето,Възродителния процес можем да го отречем и без решения на НС,с този процес и естеството му има доста спекулации.

Omni
12-01-2012, 18:22
dam

Кайо
12-01-2012, 18:38
:disgust:Ти тези спекулации въри ги разкажи на тези, които са теглили през този процес да видим какво ще ти кажат те. Явно не си точно запознат в какво се изразява и точно какви издевателства са извършвани с/у тези хора само и само, за да им променят имената. Не помня Вапцаров,Вазов,Левски,Ботев да са имали турски имена и още много като тях нито един през османско време не е имал и не е налагано да се променя името.
И този процес се е случил съвсем скоро в съвремената история на България, а не по време на османци, римляни и пещерняци :notify:

Аз не отричам нищо свързано с този процес,а след като ти си толкоз запознат трябва да знаеш,че по-голямата част от хората срещу,които е насочен този процес са хора със сменени имена и религия именно от османците,и помисли добре дали османците не са променяли насилствено религия и имена.
Спекулации имаше и тогава има и сега с Възродителния процес,и ще има докато не се спре да се говори за него......някои неща правилни или не трябва просто да бъдат изтрити.

fred
12-01-2012, 20:17
Аз лично гласувах с ДА, защото това е нормално действие на цивилизована държава.Друг въпрос е, че не подкрепям нито Турската политика по подобни въпроси, катоарменското клане, както и на много други народи по време на Османската империя, включително и на нас, българите.Но не смятам, че трябва да сме на нивото на Турция с отричане на подобни проблеми и исторически факти.
Но това, че гласувам с ДА, не значи че подкрепям ислямизма.Напротив.Европа трябва да има много твърда и ясна позиция по хора, които се ползват от западните блага и достижения, а живеят и прилагат първобитните си закони от средновековната чалмаджийска държава.Въобще християнската държавност куца доста в последните десетилетия....

---------- Post added at 00:17 ---------- Previous post was at 00:14 ----------


Първо османска империя и Турция са две доста различни неща, ако можеха да се срещнат един турчин и един османец няма да си разберат дори и една дума.
По декларацията, Турция не е отрекла тези 500г. никога и не случайно го има във всички учебници по история (не само в България), защо пък от своя страна България да не си признае, то не е лъжа, че е имало насилствена асимилация!
А това, че Франция признава геноцида, който е била извършила Турция, а не признава собствените си геноциди и завземания (колонии, които все още са на Франция в Африка) е нещо друго. Моето мнение за арменският геноцид е, че нямам такова 50/50 може и да е имало, а може и да е нямало не съм запознат.

Ти каква вяра изповядаваш, християнска, мюсулманска или никаква?
И второ, какво мислиш-имало ли е Баташко клане или и там си 50/50?

Кайо
12-01-2012, 20:44
Аз лично гласувах с ДА, защото това е нормално действие на цивилизована държава.Друг въпрос е, че не подкрепям нито Турската политика по подобни въпроси, катоарменското клане, както и на много други народи по време на Османската империя, включително и на нас, българите.Но не смятам, че трябва да сме на нивото на Турция с отричане на подобни проблеми и исторически факти.
Но това, че гласувам с ДА, не значи че подкрепям ислямизма.Напротив.Европа трябва да има много твърда и ясна позиция по хора, които се ползват от западните блага и достижения, а живеят и прилагат първобитните си закони от средновековната чалмаджийска държава.Въобще християнската държавност куца доста в последните десетилетия....

---------- Post added at 00:17 ---------- Previous post was at 00:14 ----------
Ти каква вяра изповядаваш, християнска, мюсулманска или никаква?
И второ, какво мислиш-имало ли е Баташко клане или и там си 50/50?


Фреди както винаги добре обособен отговор.....лично аз гласувах с НЕ,защото намирам протурска политика в цялата работа,ако бяхме нормална държава в която не се спекулира с вероизповеданието и малцинствата сигурно бих гласувал с ДА.
Иначе няма нищо лошо в това да признаем публично някои грешки извършени в миналото.......

Omni
12-01-2012, 20:50
dam

adv_petrov
12-01-2012, 21:07
Приятелю Omni, няма нищо лошо в това че си от смесен брак, но понеже пишеш че скоро си чул за Баташкото клане, можеш ли да ми отговориш доколко си изучавал предмета История на България в училище?
Изключително съм толерантен към мнението ти за липса на българска култура, но имай предвид че в тази тема поне според моите впечатления пишат колеги добре запознати с историята, чиито мнения на мене ми е много интересно да чета, така че нека и ние двамата с тебе да се постараем това да си остане така.
Kaio156, както написах преди, аз също съм на мнение че подобни действия като Възродителния процес трябва бързо да се забравят а не да се прокламират с отричане, декларации и т.н. Поддържам тезата че трябва да сме в приятелски отношения с комшиите, но като членове на една по-голяма обща група вече трябва да сме внимателни и да следваме общоевропейската политика.
Не видях кой написа че Османската империя и съвременна Турция нямат нищо лошо, но да знае че са доста на брой интелигентните политолози и историци, които се притесняват за посоката на ориентация на настоящото управление на Турция, което аз поне определям като про-ислямистко.

Кайо
12-01-2012, 21:09
Аз съм от смесен брак и както родителите ми така и аз съм един вид атеист не вярвам в глупави книги паднали от небето. За Баташкото клане незнам какво да си мисля тъй като за него бях чул за първи път преди 1-2год., общо взето не е било единственото клане като на всяка война е имало жертви, но геноцид, или така нареченият "Възродителен процес", незанм какво са възраждали глупавите политици тогава (малко се отклоних) не са войни, неможеш да наречеш това война.
Незнам, защо навсякъде се коментира само Османското годсподство, коментирайте и Византийското да не би по-малко време да са били по тези земи или случайно да не са избили и изнасилили по-малко? Според мен, няма нещо като българи или поне по-отношение на култура и "чиста" българска раса. Вече сме 21в. няма българи,турци, немци, англичани и т.н. всичко е толкова глобализирано до няма и накъде.

Ми,че гледаш някак си лично на темата си пролича от начало,и в Батак е имало клане,и много други кланета е имало,но не е там работата.Точно,защото сме 21 век трябва да сме по-отворени към останалите,особено към съседните държави но не и когато това е в ущърб на България и като казвам България имам в предвид България в която живеят заедно православни,мюсюлмани,католици и прочие но те са български граждани,поданици на Република България и не се делят на наши-ваши,българи-турци,християни-мюсюлмани.
Дефакто турците са много малко в България,повечето са българи мохамедани,е там е спекулата с вероизповеданието на тези хора в сегашно време а и в миналото,набива им се в главите,че са турци или напоследък се измисля помашки етнос,тези спекулации обслужват нечии вътрешни и външни интереси и повярвай ми,че на никой от тези,които спекулират с българите мохамедани грам не му пука,дали си Али или Иван.

İyi akşamlar!

Кайо
12-01-2012, 21:30
Според мен, няма нещо като българи или поне по-отношение на култура и "чиста" българска раса.


Е това,сега го забелязах,и едно ще ти кажа в много голяма грешка си,и българска култура има и българска раса има!Но и там са много големи чуждите интереси............
И много чиста българска раса има но точно носителите на тази чиста българсака раса не го знаят,винаги съм твърдял,че най-чистите българи са може би тъй наречените помаци,и за това се дразня от спекулите,които се извършават с тези хора.
Та да ти обясня защо точно помаците са едни от най-чистите българи,защото повечето помашки села са високо в планините,това са хора,които насилствено са сми сменили религията,но винаги са напускали родните си места и са се отдръпвали във високопланинските райони,хора,които от страх и срам са се самоизолирали за един голям период от време,векове,това са хора,които не са имали допир със външният свят,хора,които са съхранили чиста българска кръв във вените си.

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=65490 ето ти тема за история,някой ден и за османци,турци и помаци ще пиша там.

mordohy
12-01-2012, 22:13
Гласувах с не и то съвсем основателно.
Пряк участник съм в тия събития.
Като служител на МВР през 1984-5 и на друго ниво през 88-89 год.
Видял съм "Възродителния процес" от всички страни.
Аз твърдя, че той не беше насочен само към мюсюлманите, но и срещу голяма част от интелгенцията.
Но да се върнем към 84-85 година.
А още по-добре към 1980!
Тогава излиза статията на един сръбски професор, на тема: що е то голям и що е малък джихад, какво означават всъщност, както и използването им от САЩ.
В статията професора доказва, че целта е дестабилизиране на Балканите, като затова щев се използва точно мюсюлманския елемент.
Правото им на автономия при определен брой живущи на дадена територия.
Във Сърбия му се изсмиват, но не така е у нас. У нас бай Тошо веднага го привлича и започва анализа на ситуацията. На практика, сценария станал в Босна и Херцеговиа; Косово; Хърватска и пр. е бил първоначално приготвен за нас. Особено се е разчитало на общата ни граница с Турция и излаза ни на море.
Т.Живков прави "Възродителния процес" и показва среден пръст на жадуващите касапницата да стане у нас.
Това от една страна.
От друга, редове състав се сблъскахме с нещо, което е трудно да се обясни.
Хората живееха в средновековието. Те живееха там не защото искаха, а защото не знаеха , че има друг живот.Като щрих- те още използваха лъкове и арбалети, за да гонят вълците.
Мачкаха ги всякакви местни феодали.
Закона беше нещо непонятно за тях!
Точно тия феодали, които смачкахме и окошарихме, после станаха най- върлите радатели за репресиите по онова време
Прекъсвам за малко...

fred
12-01-2012, 23:41
Фреди както винаги добре обособен отговор.....лично аз гласувах с НЕ,защото намирам протурска политика в цялата работа,ако бяхме нормална държава в която не се спекулира с вероизповеданието и малцинствата сигурно бих гласувал с ДА.
Иначе няма нищо лошо в това да признаем публично някои грешки извършени в миналото.......

То и това е вярно, в крайна сметка не отговорите са ни важни а позицията и изводите

mordohy
13-01-2012, 12:48
Mислех да пиша за още други неща, но реших, че няма смисъл. Повечето няма да ме разберат.
Гласувах с не, защото България не е виновна за кретенията на сили чужди на народа ни.
Както обикновения българин не е виновен за "Възродителния процес", така и обикновения турчин не е виновен за арменския геноцид.
Народното събрание няма нищо общо с тия събития.
Обсъждането и решенията на НС, издигат въпроса на друго ниво и официално вменяват вина на цялата държава и народа ни.
Парламента е пълен с хора, считащи се за засегнати.
Ами те с тоя акт си вменяват вина и на себе си. Иначе чий го дирят там.
Ето на това му викам държавническа шизофрения.
Ето за това Турция не приема да я обвиняват за арменския геноцид.
Има и друго.
Официалното признаване на такова нещо, прави възможно чисто частните съдебни дела.
Нека юристите на там да се произнесат.
И друго!
Нещо ми писна от Баташкото клане!
Само който не е ходил там не знае за какво става въпрос. Отвратително е слаба дума.
Писна ми да го споменаваме като пример за турската жестокост.
Май пропускаме нещо.
Не турчин е водач на башибозука и не целия башибозук са турци.
Човека заповядал клането е чист българин.
Помак второ поколение!

Кайо
13-01-2012, 12:52
Mислех да пиша за още други неща, но реших, че няма смисъл. Повечето няма да ме разберат.
Гласувах с не, защото България не е виновна за кретенията на сили чужди на народа ни.
Както обикновения българин не е виновен за "Възродителния процес", така и обикновения турчин не е виновен за арменския геноцид.
Народното събрание няма нищо общо с тия събития.
Обсъждането и решенията на НС, издигат въпроса на друго ниво и официално вменяват вина на цялата държава и народа ни.
Парламента е пълен с хора, считащи се за засегнати.
Ами те с тоя акт си вменяват вина и на себе си. Иначе чий го дирят там.
Ето на това му викам държавническа шизофрения.
Ето за това Турция не приема да я обвиняват за арменския геноцид.
Има и друго.
Официалното признаване на такова нещо, прави възможно чисто частните съдебни дела.
Нека юристите на там да се произнесат.
И друго!
Нещо ми писна от Баташкото клане!
Само който не е ходил там не знае за какво става въпрос. Отвратително е слаба дума.
Писна ми да го споменаваме като пример за турската жестокост.
Май пропускаме нещо.
Не турчин е водач на башибозука и не целия башибозук са турци.
Човека заповядал клането е чист българин.
Помак второ поколение!

Наистина при помаци се наблюдава феноменален фанатизъм,който не е характерен дори и за ,,оригиналните турци",това явление го има и при тъй наречените гръкомани......

mordohy
13-01-2012, 12:57
При турците фанатизъм няма.
Има уважение!
То им е залегнало дълбоко в съзнанието.
Абе няма по-страшно нещо от ренегата.