PDA

View Full Version : Регистрация на автомобил(мпс) в данъчното / общината



cassillas
20-01-2012, 18:25
Здравейте, колеги тъй като минах съвсем скоро по този досаден път ще го обясня за тези които им предстои покупка на автомобил втора ръка от предишен собсвеник и така да си спестят моите 3 разходки до прекрасната ни общинска администрация.


На крадко необходимите документи са :

1.Голям талон на автомобила + ксеро копие на документа

2.Квитанция за платен данък от предишния собственик за изминалата година + ксеро копие на документа

3.Нотариално заверения договор за покупко-продажба + ксеро копие на документа

4.Квитанция за платен местен данък(плаща се при нотариуса)

5.Попълнена декларация по чл.54 ал.1 от ЗМДТ (дава се на място)

6.Удостоверение за застрахователна оценка *(на мен ми го изискваха но успя да мина и без него защото го бях забравил при нотариуса)

7.Удостоверение за наличен катализатор на автомобила(ако не е упоменато в точка V.9 на големия талон) *на мен ми го изискваха и го извадих безплатно от оторизиран сервиз на марката, но в някой сервизи или в технотест се плаща м/у 10 и 30лв

!!! т.7 важи само за автомобили под 74Kw (100к.с.) и обем на двигателя под 1800 куб.см при тях наличието на катализатор намалява данъка с 50%
над 74Kw(100к.с.) няма значение дали има катализатор или не - плаща се пълния размер.


На места в зависимост от служителя може да минете и по лесно примерно само с копията и декларацията без да се налага да носите и оригиналите. Или без удостоверението за застрахователна оцена и това за катализатора. Но ако искате да ви е напълно чиста работата носете всичко и няма как да ви върнат.



Ако модераторите сметнат за правилно да направят темата важна.

Ivanov_
23-07-2012, 16:06
Искам да попитам следния въпрос: Като си купих колата предишните собственици ми я продадоха с платена част от данъка, мисля, че беше 20лв. Като я взех все още не съм я регистрирал в данъчното. Ако искам да я продам какво трябва да стане? Мога ли да направя и аз като старите собственици и да заплатя само част от данъка или не е много законно, защото сега ходих при нотариус и ми искат данък в пълен размер. Възможно ли е при някой нотариус да става по начина по който попитах?

thecleaner
23-07-2012, 16:09
Искам да попитам следния въпрос: Като си купих колата предишните собственици ми я продадоха с платена част от данъка, мисля, че беше 20лв. Като я взех все още не съм я регистрирал в данъчното. Ако искам да я продам какво трябва да стане? Мога ли да направя и аз като старите собственици и да заплатя само част от данъка или не е много законно, защото сега ходих при нотариус и ми искат данък в пълен размер. Възможно ли е при някой нотариус да става по начина по който попитах?

От около година тая практика отпадна, така че си позакъснял с тоя гяволък. Ако си намериш такъв нотариус, който да се съгласи го давай насам :)

Ivanov_
23-07-2012, 16:12
От около година тая практика отпадна, така че си позакъснял с тоя гяволък. Ако си намериш такъв нотариус, който да се съгласи го давай насам :)
Е ноември месец стана това... Сега ако ми кажеш, че трябва да си платя данъка и глобите за закъснение по-добре да я мятам за скрап....:brickwall:

thecleaner
23-07-2012, 17:04
Е ноември месец стана това... Сега ако ми кажеш, че трябва да си платя данъка и глобите за закъснение по-добре да я мятам за скрап....:brickwall:

Данъка си плащаш от момента на придобиването по договор. Назад не те интересува, ако ще 20 години да не е плащан данък.

Ivanov_
23-07-2012, 17:06
Данъка си плащаш от момента на придобиването по договор. Назад не те интересува, ако ще 20 години да не е плащан данък.
Е това е ясно ама пак 140 + някой друг лев глоба... поне 200.:surrender: А понеже съм от Берковица, трябва ли да се прибирам, за да я регистрирам в данъчното или може и в София?

thecleaner
23-07-2012, 18:49
Е това е ясно ама пак 140 + някой друг лев глоба... поне 200.:surrender: А понеже съм от Берковица, трябва ли да се прибирам, за да я регистрирам в данъчното или може и в София?

По-постоянен адрес на собственика.

Ivanov_
23-07-2012, 19:13
По-постоянен адрес на собственика.
Ами след като не съм я регистриал по постоянен адрес къде се води колата в момента? Преди беше в София. Мога ли да платя данъка тук, да я продам и да не се налага да я вписвам в Берковица?

stelt
23-07-2012, 22:31
Не може. Всяка община си е за себе си. Дори и данъците са различни.

thecleaner
24-07-2012, 00:02
Ами след като не съм я регистриал по постоянен адрес къде се води колата в момента? Преди беше в София. Мога ли да платя данъка тук, да я продам и да не се налага да я вписвам в Берковица?

Почни отначало, колата прехвърлял ли я изобщо на твое име в някои КАТ?

http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html А това калкулаторче върши чудна работа.

Ivanov_
24-07-2012, 00:30
Почни отначало, колата прехвърлял ли я изобщо на твое име в някои КАТ?

http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html А това калкулаторче върши чудна работа.

Да бре Радко, колата си е на мое име. Регистрирана е в кат, но в данъчното не е и данъка не е плащан. :)

thecleaner
24-07-2012, 00:49
Да бре Радко, колата си е на мое име. Регистрирана е в кат, но в данъчното не е и данъка не е плащан. :)

Аз да доизясня че нещо ме омота.

Та 0тиваш в данъчната, регистрираш, бият ти един акт за закъснение, плащаш си данъка като поп и си ти ;)

Ivanov_
24-07-2012, 01:06
Аз да доизясня че нещо ме омота.

Та 0тиваш в данъчната, регистрираш, бият ти един акт за закъснение, плащаш си данъка като поп и си ти ;)
За 6 месеца закъснение колко ще ме глобят? А това, че тряя се прибирам до Берк е голям шит.... ама да съм го мислил на време. Мерси много за помощта.:beer:

dilian alfa gtv
25-07-2012, 14:45
За 6 месеца закъснение колко ще ме глобят? А това, че тряя се прибирам до Берк е голям шит.... ама да съм го мислил на време. Мерси много за помощта.:beer:

100 ЛВ е глобата + данъците от датата на придобиване по договора + лихвите.:humpx:

Ivanov_
25-07-2012, 16:22
100 ЛВ е глобата + данъците от датата на придобиване по договора + лихвите.:humpx:
Да ама не... глобата е по преценка на органа, в моя случай - 20 лв + дължимата сума до момента. Няма никакви лихви.:busted_cop:

svetlastf
30-04-2013, 15:53
Удостоверението за застрахователна оценка задължително ли е или може да се пише произволна цена в договора. Освен при нотариуса необходимо ли е в КАТ и данъчното?

quadrifoglioverde
18-04-2014, 07:54
Удостоверението за застрахователна оценка задължително ли е или може да се пише произволна цена в договора. Освен при нотариуса необходимо ли е в КАТ и данъчното?

Удостоверението за застрахователна оценка се прилага към договора като удостоверение, че този автомобил толкова струва и за това договорът е сключен на тази стойност. Копието си го носи с теб като отидеш в общината. Ако нотоариусът, при когото сте изповядали, сделката не е платил местният данък ти ще трябва да го платиш (2,5% от интереса по сделката). Плащането става на каса в общината отивайки с договора за покупко-продажба. След това отиваш при съответния служител да ти го впише.



http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html
тоя калкулатор не работи правилно. Дава ми данъкв размер на 175лв, а в общината ми казаха 131.65лв

nhg
13-11-2015, 20:52
Малко прясно инфо:
У наше село вече не е необходимо да одиш у данъчното - хафтоматично ти зачисляват афтонобила...
Който таковал - таковал, кака... нали знаете!
ПС: Преполагам, че скоро ще е така навсякъде - това е и нормалният 'юзър френдли' начин все пак!!