PDA

View Full Version : Какво е "Средна класа" в България



mim
20-02-2012, 16:16
Сутринта мярнах с четвърт око и ухо някакво интервю за частните училища, което не е точно предмет на питането ми, но там се споменаваше, че Средната класа в БГ доходите й започват от 500лв, да речем нето, на глава от домакинството. Само че на мен това ми се струва мнооого далеч от понятието "Средна класа".

Къде според вас е долният праг на това понятие?

За мен поне е някъде около 1000лв/глава от домакинството - покривайки разходи по сметки, храна, нужното облекло, кредит по жилище и транспорт. В никакъв случай не включвам почивки, парцалки и "скъпи коли", а само нужното за ежедневието.

ФЕРАРИСТ
20-02-2012, 18:20
Средна класа за мен е от 900 - 1400 на глава от домакинството на месец.......

old alfist
20-02-2012, 18:32
За мен понятието Средна класа е предимно начин на мислене.
1000лв. на парче е добра сума за някои, а други се чувстват бедни при такива доходи.
Все пак не е лошо едно семейство да си задава по-честичко въпроса - а, бе не се ли изхвърляме в стандарта ни на живот, имаме ли такива доходи да живеем по този начин и други самокритични въпроси, особено когато се стига до кредити.
В същото време има хора трупащи средства и живеещи постоянно в скрънзалък - да им се чуди чоек къде ще ги носят тези пари.
Човек трябва да простира според чергата си, да не живее в страх, но да не забравя откъде е дошъл и, че не е застрахован от връщане към изходна позиция.

AR147
20-02-2012, 18:48
Трудно е да се дефинира средна класа според мен.
За мен средна класа звучи като след като си платя всички сметки и задоволя физическите и социалните си финансови нужди ( храна,излизания ..... ) то да мога да си позволя повечето неща с които ме заливат в рекламите - техника,козметика,автомобили..... без особени затруднения...
В този ред и моментното състояние на пазара за двама работещи мисля че около 2000-3000 лева биха отговаряли на понятието на минимума за средна класа в София!
От друга страна примерно средна класа е човек който има собствен апартамент - а знаем че в момента за да си купиш такъв с този бюджет означава 20 годишен заем , което може би разклаща самочувствието ти на средна класа.

А тези 500 лева не зная как ги определят като средна класа при условие че имаше друга статистика която казваше че за да живее нормално едно БГ семейство то са нужни поне 500+ на челен от семейството....

Аз предлагам да добавим към темата едно въпросче :
Каква заплата бих искал за да удовлетворявам нуждите и желанията си напълно

viki
20-02-2012, 19:06
У нас такова чудо никога не е имало(според мен ).
За каква средна класа говорим,като хората масово се насочват към магазините "втора употреба"?
За каква средна класа говорим,след като хората масово се лишават от необходими!!! медицински услуги и зъболечение?
За каква средна класа говорим,след като посещенията на театър,кино и купуването на книги е лукс???
За каква средна класа говорим,след като хората масово купуват най-евтините продукти?
За каква средна класа говорим,след като ровещите в кофите за боклук се увеличават :(
Почивките ,екскурзиите са немислими за масата хора .
Средна класа,о Боже ...
п.п.
За нормален живот трябват минимум 1000 лева на човек.Всичко под тази цифра са компромиси.Най-вече с достойнството на човека:(

Кайо
20-02-2012, 19:12
У нас такова чудо никога не е имало(според мен ).
За каква средна класа говорим,като хората масово се насочват към магазините "втора употреба"?
За каква средна класа говорим,след като хората масово се лишават от необходими!!! медицински услуги и зъболечение?
За каква средна класа говорим,след като посещенията на театър,кино и купуването на книги е лукс???
За каква средна класа говорим,след като хората масово купуват най-евтините продукти?
За каква средна класа говорим,след като ровещите в кофите за боклук се увеличават :(
Почивките ,екскурзиите са немислими за масата хора .
Средна класа,о Боже ...
п.п.
За нормален живот трябват минимум 1000 лева на човек.Всичко под тази цифра са компромиси.Най-вече с достойнството на човека:(


++++1.
Средната класа в България е един много малък процент от населението,процент,който няма да просъществува много,средната класа е на изчезване в световен аспект,какво остава за България.....:throw:

viki
20-02-2012, 19:25
Много е тъжно всъщност.
Хората масово работят на 300-400-500 лева.:puke:
Принудени са просто.Причини бол и не става дума само за вноски по кредити или необмислени разходи.Недай си боже пък човек да се разболее и да не може да работи.
И как тези хора да се радват на живота, да мислят позитивно и да вярват колко се подреждат нещата в държавата...

Сетих се една песен на Милена...

"Понякога, когато оставам сама,
започва да ме мъчи мисълта,
че живея в клетка без никаква врата.
Не мога да се махна, ни да вдигна ръка,
защото господарят е измислил това -
да стоя натясно срещу порцийка храна.

Друг път превъртяла от ужасен сън,
ставам от леглото и поглеждам навън,
да видя там ли си е всичко,
в комплекта както си стои.
Въздуха, небето, дървета и река
станали са черни, но това е от нощта,
о всичко си е тука - не съм ограбена аз.

Смахнати сме всички, а другите ги няма,
останали са малко и копаят пак.
Искат да прокарат мост над нищетата,
но трудно ще прескочат този мръсен ад.
....
Защо трябва да стоим натясно
някъде за порцийка храна? "http://r25.imgfast.net/users/2515/84/14/08/smiles/52226.gif

Moment4life
20-02-2012, 19:32
Много е тъжно всъщност.
Хората масово работят на 300-400-500 лева.:puke:
Принудени са просто.Причини бол и не става дума само за вноски по кредити или необмислени разходи.Недай си боже пък човек да се разболее и да не може да работи.
И как тези хора да се радват на живота, да мислят позитивно и да вярват колко се подреждат нещата в държавата...

Сетих се една песен на Милена...

"Понякога, когато оставам сама,
започва да ме мъчи мисълта,
че живея в клетка без никаква врата.
Не мога да се махна, ни да вдигна ръка,
защото господарят е измислил това -
да стоя натясно срещу порцийка храна.

Друг път превъртяла от ужасен сън,
ставам от леглото и поглеждам навън,
да видя там ли си е всичко,
в комплекта както си стои.
Въздуха, небето, дървета и река
станали са черни, но това е от нощта,
о всичко си е тука - не съм ограбена аз.

Смахнати сме всички, а другите ги няма,
останали са малко и копаят пак.
Искат да прокарат мост над нищетата,
но трудно ще прескочат този мръсен ад.
....
Защо трябва да стоим натясно
някъде за порцийка храна? "http://r25.imgfast.net/users/2515/84/14/08/smiles/52226.gif

Много точно написано.
За съжаление вярно почти за всеки българин.
Не е нормално да работиш на 3 места от 7 до 19 часа за 1000лв..
нито е нормално да се ограничаваш постоянно и в главата ти да е :дали ще го изкараме тоя месец..

viki
20-02-2012, 19:44
Не е :(
При нас има някакъв феномен,който може да се нарече "работещи бедняци"http://r25.imgfast.net/users/2515/84/14/08/smiles/52226.gif
Много искам някой политик да се опита да живее с 300 лева на месец.Не знам дали изобщо проумяват каква е реалността в държавата.
Някой ще каже,че човек винаги има избор.Да,така е.Но много малко хора (вече ) могат да си позволят лукса да имат принципи.Като трябва да избираш дали да си нахраниш детето,или да купиш лекарства за болен близък...всякакви чест и достойнство умират на секундата.
п.п.
Не искам да звуча негативно,но за жалост виждам тези неща все по-често.И то все във семейства от "средната класа".

fred
20-02-2012, 19:47
Средна класа у нас няма, защото от социализма почти всички излязохме потчи еднакво бедни , а за годините на прехода не се е създала икономика, която да произвежда повече, съответно да носи доходи на една средна класа, които би трябвало да се изразяват в средни заплати от поне 1-1200 евро.Не броим разни позабогатели с различни средства.Средната класа затова е средна, защото се състои нито от малката богата прослойка, нито от бедната.Би трябвало да е поне 50% от обществото.
Имало е такава класа, за времето си преди 1944, която би станала нормална средна класа, както е станало във всички европейски държави, извън соц. системата.Следгодини ще има, ама кога точно не се наемам да прогнозирам

old alfist
20-02-2012, 19:56
Дайте малко по-оптимистично.
Да, преобладават хората едвам свързващи двата края, но пак може да са щастливи, а в същото време повечето богати хора са нещастни.

Кайо
20-02-2012, 20:01
Дайте малко по-оптимистично.
Да, преобладават хората едвам свързващи двата края, но пак може да са щастливи, а в същото време повечето богати хора са нещастни.

Щастието е относително и разтегливо понятие.... но не може човек да е щастлив чудейки се как да си плати сметките,как да пазарува и с какви пари да си изпрати детето на училище,ако такъв човек е щастлив то за мен е тъп и заслужава своето битие.........

old alfist
20-02-2012, 20:07
Щастието е относително и разтегливо понятие.... но не може човек да е щастлив чудейки се как да си плати сметките,как да пазарува и с какви пари да си изпрати детето на училище,ако такъв човек е щастлив то за мен е тъп и заслужава своето битие.........
Всеки има върхове и падове в живота си.
Нека не губим надежда - изживявал съм и двете крайности и знам, че човек не трябва да се отчайва, а да запази ценностите си и при сгоден случай да тръгне напред.

Кайо
20-02-2012, 20:13
Всеки има върхове и падове в живота си.
Нека не губим надежда - изживявал съм и двете крайности и знам, че човек не трябва да се отчайва, а да запази ценностите си и при сгоден случай да тръгне напред.


Възход и падение,приливи и отливи в личният живот е едно,друго е когато говорим за липсата на средна класа в една държава.
Нека не губим надежда.....добре казано,но надеждата стомах не храни,а на гладният ценностната система се свежда до това да си напълни стомаха.....
Точно средната класа е пазител на ценностите,а в България няма ценности поради липсата на средна класа.

old alfist
20-02-2012, 21:48
Възход и падение,приливи и отливи в личният живот е едно,друго е когато говорим за липсата на средна класа в една държава.
Нека не губим надежда.....добре казано,но надеждата стомах не храни,а на гладният ценностната система се свежда до това да си напълни стомаха.....
Точно средната класа е пазител на ценностите,а в България няма ценности поради липсата на средна класа.
Всички които пишат тук не са от хората, които няма какво да сложат в стомаха си, иначе нямаше да видим написаното от тях - тъй, че не ревете, и не се изживявайте като мъченици.
Бъдете благодарни, че сте живи и здрави и правете каквото смятате за необходимо.
Средната класа се изгражда сама и е трън в очите на всички у нас.

Кайо
20-02-2012, 22:00
Всички които пишат тук не са от хората, които няма какво да сложат в стомаха си, иначе нямаше да видим написаното от тях - тъй, че не ревете, и не се изживявайте като мъченици.
Бъдете благодарни, че сте живи и здрави и правете каквото смятате за необходимо.
Средната класа се изгражда сама и е трън в очите на всички у нас.

Не бе Олди,аз ни рева ни съм мъченик и не говоря за себе си......
Точно,защото е ,,трън в очите на всички у нас" а бих добавил и не само у нас,затова се и прави и всичко,възможно за изчезването на тази класа.

Omni
20-02-2012, 22:09
В провинцията (както казват софиянци, но за мен всичко е провинция), реалната заплата е 240-500лв. Поради тази причина аз си мисля, че средна класа почти няма или е толкова малко, че може да се каже, че нема такова животно.

viki
20-02-2012, 22:11
Всички които пишат тук не са от хората, които няма какво да сложат в стомаха си, иначе нямаше да видим написаното от тях - тъй, че не ревете, и не се изживявайте като мъченици.
Бъдете благодарни, че сте живи и здрави и правете каквото смятате за необходимо.

Не се оплаквам,нито се смятам за жертва,нито пък визирам себе си :)
Щастлив човек съм :)
Но да си оптимист,не значи да си затваряш очите за случващото се :):)Нещата,за които говорех са истина(за жалост ):)
п.п
Човек не знае какво ще му се случи утре ;)

old alfist
20-02-2012, 22:17
Не бе Олди,аз ни рева ни съм мъченик и не говоря за себе си......
Точно,защото е ,,трън в очите на всички у нас" а бих добавил и не само у нас,затова се и прави и всичко,възможно за изчезването на тази класа.
Един богат човек не може да възприеме, че някой с по-малки доходи от него може да бъде по-свободен, а той е по свободен защото си знае, че има възможността да работи каквото и да е и има акумулирани активи през годините които му дават възможност да отстоява разбиранията си.

Moment4life
20-02-2012, 22:26
Абе истината е ,че не е лесно,дори тези които получават по 1000 немогат да си позволят кой знае какво,а какво остава за тези ,които се бъхтят по цял ден за по 300лв?
Просто всичките ни държавници си крадът колкото може (да не стане нахално) и си гледат живота,защото знаят,че някакси тия българи ще преживяват.
Когато си беден ,наистина те радват и най-малките неща и за мен в повечето случаи,тези хора са по-скромни и по-читави,от тези ,които парадират с парите си .

Кайо
20-02-2012, 22:31
Един богат човек не може да възприеме, че някой с по-малки доходи от него може да бъде по-свободен, а той е по свободен защото си знае, че има възможността да работи каквото и да е и има акумулирани активи през годините които му дават възможност да отстоява разбиранията си.

Ми точно за това Олди на доста не им се иска да има средна класа.......на никой не са нужни хора,които могат да си отстояват разбиранията и правата ;)

old alfist
20-02-2012, 22:32
Когато си беден ,наистина те радват и най-малките неща и за мен в повечето случаи,тези хора са по-скромни и по-читави,от тези ,които парадират с парите си .
Затова е хубаво да се редуват богатство с бедност, за да може да се оценят ценностите.

Кайо
20-02-2012, 22:37
Затова е хубаво да се редуват богатство с бедност, за да може да се оценят ценностите.

А може би не трябва да има крайно бедни и крайно богати?????

Moment4life
20-02-2012, 22:39
А може би не трябва да има крайно бедни и крайно богати?????

Примерно

nickyto
20-02-2012, 22:47
А може би не трябва да има крайно бедни и крайно богати?????

Винаги е имало бедни и богати... и ще си ги има...

Кайо
20-02-2012, 22:51
Примерно

Примерно Христос е казал ,,Ако имаш две ризи,дай една на ближният си.",но пак примерно църквата е една от най-богатите институции....

---------- Post added at 22:51 ---------- Previous post was at 22:49 ----------


Винаги е имало бедни и богати... и ще си ги има...

И така трябва да е,хората не са нито равни,нито еднакви........
Но се отплеснахме от темата,а тя беше за средната класа в България :)

mordohy
20-02-2012, 22:51
Като се замисля, само факта , че работя за друг човек ми помрачава чувството , че съм средна класа.
Имам собствени жилища и около 25 декара имоти. Жена ми също има апартаменти и части от две селски къщи.
дохода ми се доближава до 1000 на човек, но не го надхвърля.
Имаме по някой лев за черни дни, но нищо фрапиращо.
Просто си угаждаме.
Поне с по едно море на година и по една-две планини.
Отделяме време и за култура, което всъщност за мене е истинския показател, че си над нещата.
Тоест не си духовно беден човек, а точно това е главния белег на средната класа.
Точно средната класа е тая, която е строила читалища, училища и църкви
Точно тя задава въпроси и изисква от управляващите, защото има какво да губи.
От човек, който няма какво да губи можеш да очакваш всичко друго, освен градивното.

old alfist
20-02-2012, 23:47
Човек не знае какво ще му се случи утре ;)
Никой не знае какво ще му се случи - не съм привърженик на безпочвения оптимизъм, но ми се струва, че все още се намират "хора", което ми подхранва оптимизма.

nightroller
21-02-2012, 00:09
У нас такова чудо никога не е имало(според мен ).
За каква средна класа говорим,като хората масово се насочват към магазините "втора употреба"?
За каква средна класа говорим,след като хората масово се лишават от необходими!!! медицински услуги и зъболечение?
За каква средна класа говорим,след като посещенията на театър,кино и купуването на книги е лукс???
За каква средна класа говорим,след като хората масово купуват най-евтините продукти?
За каква средна класа говорим,след като ровещите в кофите за боклук се увеличават :(
Почивките ,екскурзиите са немислими за масата хора .
Средна класа,о Боже ...
п.п.
За нормален живот трябват минимум 1000 лева на човек.Всичко под тази цифра са компромиси.Най-вече с достойнството на човека:(

Вики не искам да ти опонирам но в твоите тези няма почти нищо вярно.
Всичко е въпрос на избор и наличие на усет и вкус към живота аз съм бил богат и стм живял тъпо имал съм и малко пари и съм живал прекрасно. Всичко е въпрос на избор на човека и въображение да го постигне (избора) проблема, е че подражавайки на кухи статути и на тъп имидж + родните комплекси нашего брата е вечно недоволен от живота си и нищо не може да го накара да промени това.
Олд Алфист някъде из темата го беше казал много добре не я следя акуратно но го мернах това мнение.

п.п. Имам честта да се познавам с Принц Кирил - човека пазарува дрехи втора употреба е не точно такива каквито си представяш ти ;) но го прави - факт.

---------- Post added at 00:06 ---------- Previous post was at 00:03 ----------


Никой не знае какво ще му се случи - не съм привърженик на безпочвения оптимизъм, но ми се струва, че все още се намират "хора", което ми подхранва оптимизма.
съгласен!
има хора но за да оцелеят извън собствената си среда се маскират като идиоти - мимикрия. цялата средна класа в БГ мимикрира по един или друг начин но това не означава, че я няма :)

---------- Post added at 00:09 ---------- Previous post was at 00:06 ----------


Абе истината е ,че не е лесно,дори тези които получават по 1000 немогат да си позволят кой знае какво,а какво остава за тези ,които се бъхтят по цял ден за по 300лв?
Просто всичките ни държавници си крадът колкото може (да не стане нахално) и си гледат живота,защото знаят,че някакси тия българи ще преживяват.
Когато си беден ,наистина те радват и най-малките неща и за мен в повечето случаи,тези хора са по-скромни и по-читави,от тези ,които парадират с парите си .
Моментче, навсякъде по света е така, без изключения, просто хората навсякъде сме еднакви и механизмите са идентични - факт:)


ето четете тука: http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/02/17/1768817_nevidimite_hora/?sp=0#storystart

pavlin
21-02-2012, 03:07
Средна класа у нас няма, защото от социализма почти всички излязохме потчи еднакво бедни , а за годините на прехода не се е създала икономика, която да произвежда повече, съответно да носи доходи на една средна класа, които би трябвало да се изразяват в средни заплати от поне 1-1200 евро.Не броим разни позабогатели с различни средства.Средната класа затова е средна, защото се състои нито от малката богата прослойка, нито от бедната.Би трябвало да е поне 50% от обществото.
Имало е такава класа, за времето си преди 1944, която би станала нормална средна класа, както е станало във всички европейски държави, извън соц. системата.Следгодини ще има, ама кога точно не се наемам да прогнозирам
Имало голяма средна класа преди 1944г. ама друг път, пък икономиката била занаятчийска.

viki
21-02-2012, 08:58
Никой не знае какво ще му се случи - не съм привърженик на безпочвения оптимизъм, но ми се струва, че все още се намират "хора", което ми подхранва оптимизма.
Радвам се да го чуя :)
Аз също съм на мнението,че ако човек се стреми само към материалното,няма как да бъде истински щастлив:)Винаги ще иска още,едно,друго,трето и т.н
Както казва Мечо Пух :):):):)
"Понякога ,най-малките неща заемат най-голямо място в сърцето ти ":):):)
Темата обаче е за съвсем друго :):)
Боян,
нямам претенции да съм последна инстанция.Това е моето виждане ,една гледна точка и нищо повече:)
п.п.
Принц Кирил купува секънд хенд защото така иска,а не защото е принуден :)Нали виждаш разликата :)
Друг е въпросът,че у нас май е по-добре да си пазаруваш втора употреба (дошли от бели държави),отколкото скъпи и нови боклуци(произведено за Източна Европа - разбирай за бананови републики..)!:wierdo:

mim
21-02-2012, 10:49
средната класа трябва да започва там, където спираш да се чудиш дали да си вземеш сирене от мляко или нужното лекарство
и това не е стил на живот,усещане за щастие и задоволеност, а точно минималният праг на нормално съществуване
да можеш да си позволиш да гледаш дете, да му осигуриш образование - да държавно, но образование, дори да идеш на театър 1х месечно, за да нахраниш и душата
не искам 40" плазма, не искам ай-шит за фукане, не искам екскурзия на малдивите, нито рокля от версаче

Mind_Control
21-02-2012, 11:21
Щастието е относително и разтегливо понятие.... но не може човек да е щастлив чудейки се как да си плати сметките,как да пазарува и с какви пари да си изпрати детето на училище,ако такъв човек е щастлив то за мен е тъп и заслужава своето битие.........

Е според теб, да чакам да забогатея и тогава да стана щастлив :) Това са глупости! Тебе какво те прави щастлив? Мен ме прави щастлив да полетя с параланера в небето, да се разходя в планината, да потичам в парка, а за това не са ти нужни, кой знае колко пари.

Жалко, че хората ги прави щастливи харченето на пари, а не се обръщат повече към природата.

Относно средната класа- тя затова е средна, за да не може да си позволява лукс. Средна класа в България има разбира се, но не я сравнявайте с тази в западна Европа. Както нито богатите ни хора могат да се сравняват с тези в западна Европа или САЩ.

Кайо
21-02-2012, 11:38
Е според теб, да чакам да забогатея и тогава да стана щастлив :) Това са глупости! Тебе какво те прави щастлив? Мен ме прави щастлив да полетя с параланера в небето, да се разходя в планината, да потичам в парка, а за това не са ти нужни, кой знае колко пари.

Жалко, че хората ги прави щастливи харченето на пари, а не се обръщат повече към природата.

Относно средната класа- тя затова е средна, за да не може да си позволява лукс. Средна класа в България има разбира се, но не я сравнявайте с тази в западна Европа. Както нито богатите ни хора могат да се сравняват с тези в западна Европа или САЩ.

......,,не може човек да е щастлив чудейки се как да си плати сметките,как да пазарува......" Има огромна разлика в това и харченето на пари....
Никой не е казал,че в България няма среден клас,просто процента е малък.
А дали нашите богаташи не могат да се сравняват с тези в Европа и САЩ???

Mind_Control
21-02-2012, 12:14
А дали нашите богаташи не могат да се сравняват с тези в Европа и САЩ???

Не могат разбира се. Това, че има 2-3ма милиардери нищо не означава. Те са по- скоро изключения.

Кайо
21-02-2012, 12:37
Не могат разбира се. Това, че има 2-3ма милиардери нищо не означава. Те са по- скоро изключения.

Не става въпрос за световни величия и класации на Форбс........имаме достатъчно богати хора на световно ниво.
Средната класа не е на такова ниво обаче,но това няма и как да стане в една страна със застаряващо населени и среден годишен доход 5500 долара годишно а в същото време този доход в ЕС да варира от 44000 до 50000 долара годишно.......

AR147
21-02-2012, 12:44
Добре всички се оплакваме от ниското заплащане , а не от високите цени ????
Сигурен съм че половината от вас работят в чуждестранни компании , а ся ми кажете ако заплатите ни са по 40-50 на година ( използвам просто примера на колегата от предния пост ) , аджеба тея фирми дали ще ги има в БГ ?

mim
21-02-2012, 12:48
как да се оплачеш от високите цени, като всичко се внася отвън, т.е. няма как да са по-ниски

Кайо
21-02-2012, 12:55
Добре всички се оплакваме от ниското заплащане , а не от високите цени ????
Сигурен съм че половината от вас работят в чуждестранни компании , а ся ми кажете ако заплатите ни са по 40-50 на година ( използвам просто примера на колегата от предния пост ) , аджеба тея фирми дали ще ги има в БГ ?

Ми да,някои щеше да ги има,те не са в България само заради ниските заплати,а и заради разрастването на самите фирми.....нов пазар,а и поради ниското данъчно облагане в България...........

AR147
21-02-2012, 13:09
как да се оплачеш от високите цени, като всичко се внася отвън, т.е. няма как да са по-ниски
Храната, лекарствата и много други неща вече в БГ не са по-евтини - дори напротив.
Ама що продаваме китайски чесън като имаме собствено производство примерно.....

---------- Post added at 13:09 ---------- Previous post was at 13:08 ----------


Ми да,някои щеше да ги има,те не са в България само заради ниските заплати,а и заради разрастването на самите фирми.....нов пазар,а и поради ниското данъчно облагане в България...........
Какъв пазар на ИТ например сме ние ????
Вече всеки втори с това се занимава,дали не е заради ниските заплати и сравнително доброто качество !

Кайо
21-02-2012, 13:35
---------- Post added at 13:09 ---------- Previous post was at 13:08 ----------

Какъв пазар на ИТ например сме ние ????
Вече всеки втори с това се занимава,дали не е заради ниските заплати и сравнително доброто качество !

ИТ технологиите са нещо конкретно,а ние не говорим само за конкретни неща,ниското заплащане е един наистина добър стимул за чуждите компании в България но не е единственият.
Чужди компании са и повечето вериги супер маркети в България,какво става там.......

Mind_Control
21-02-2012, 13:49
Чужди компании са и повечето вериги супер маркети в България,какво става там.......

Там става яко изнасяне на капитали извън БГ... От там следва обедване. Затова пазарувайте в българските вериги, като Фантастико, Дар, CBA..

Lei-chery
21-02-2012, 14:00
Абе истината е ,че не е лесно,дори тези които получават по 1000 немогат да си позволят кой знае какво,а какво остава за тези ,които се бъхтят по цял ден за по 300лв?
Просто всичките ни държавници си крадът колкото може (да не стане нахално) и си гледат живота,защото знаят,че някакси тия българи ще преживяват.
Когато си беден ,наистина те радват и най-малките неща и за мен в повечето случаи,тези хора са по-скромни и по-читави,от тези ,които парадират с парите си .
Никога не е лесно, девойко.
Ти от позицията на коя класа се изказваш, тук в това мнение.....?
Не ме разбирай погрешно.Това да се радваш на малките неща и да си по-читав или скромен, не е въпрос на класа, а на светоглед, възприятие, възпитание и още много неща. :)
Да живееш с минимални средства е ужасно, изпитвала съм го....не малко време на свой гръб.Така, че с това съм съгласна.
Но да се радваш на малките неща и да бъдеш скромна личност, можеш винаги..независимо от коя "класа" си.

---------- Post added at 14:00 ---------- Previous post was at 13:54 ----------


......,,не може човек да е щастлив чудейки се как да си плати сметките,как да пазарува......" Има огромна разлика в това и харченето на пари....
Никой не е казал,че в България няма среден клас,просто процента е малък.
А дали нашите богаташи не могат да се сравняват с тези в Европа и САЩ???
Ако щеш вярвай, но има как да си щастлив и тогава!
На пук на притесненията за сметки...
А, средната класа я иматочно така, просто в по-малък процент....прав си.

nicola 59
21-02-2012, 14:11
Които кара Ферари е от висока класа ,този дето му мие Ферарито е средна класа,а този дето мие голфа на този дето мие Ферарито е нисша класа,и после някой Бездомник мие Жигулата на този дето мие голфа,на този дето мие Ферарито.
От схемата излиза ,че наи добре е да караш Ферари,защото не ти се налага да миеш чужди коли.

Кайо
21-02-2012, 14:19
Там става яко изнасяне на капитали извън БГ... От там следва обедване. Затова пазарувайте в българските вериги, като Фантастико, Дар, CBA..


Мисълта ми беше друга,в всичките тези вериги цените са европейски а заплатите български,тоест печелят и от ниските заплати и от ниското данъчно облагане.

---------- Post added at 14:19 ---------- Previous post was at 14:14 ----------




---------- Post added at 14:00 ---------- Previous post was at 13:54 ----------


Ако щеш вярвай, но има как да си щастлив и тогава!
На пук на притесненията за сметки...
.

Нищо,което е на пук не е положително.
Аз предпочитам да ги няма тези притеснения,децата ми да са добре,облечени и нахранени....тогава мога да съм щастлив....примерно казано :)

Lei-chery
21-02-2012, 14:27
Мисълта ми беше друга,в всичките тези вериги цените са европейски а заплатите български,тоест печелят и от ниските заплати и от ниското данъчно облагане.

---------- Post added at 14:19 ---------- Previous post was at 14:14 ----------



Нищо,което е на пук не е положително.
Аз предпочитам да ги няма тези притеснения,децата ми да са добре,облечени и нахранени....тогава мога да съм щастлив....примерно казано :)
Всички го предпочитаме, но понякога не се получава.Това не значи обаче, че не можем да се радваме на други неща извън тях! :)

Кайо
21-02-2012, 14:31
Всички го предпочитаме, но понякога не се получава.Това не значи обаче, че не можем да се радваме на други неща извън тях! :)

Кака аз си се радвам на много неща :):):)

Lei-chery
21-02-2012, 14:34
Кака аз си се радвам на много неща :):):)
Така и трябва...и аз така.:)

old alfist
21-02-2012, 18:40
Които кара Ферари е от висока класа ,този дето му мие Ферарито е средна класа,а този дето мие голфа на този дето мие Ферарито е нисша класа,и после някой Бездомник мие Жигулата на този дето мие голфа,на този дето мие Ферарито.
От схемата излиза ,че наи добре е да караш Ферари,защото не ти се налага да миеш чужди коли.
Най добре е, и ако имам Ферари ще си го мия аз, собственоръчно, както си мия Алфата, имайки впредвид подходящите условия които имам.

Moment4life
21-02-2012, 18:43
Никога не е лесно, девойко.
Ти от позицията на коя класа се изказваш, тук в това мнение.....?
Не ме разбирай погрешно.Това да се радваш на малките неща и да си по-читав или скромен, не е въпрос на класа, а на светоглед, възприятие, възпитание и още много неща. :)
Да живееш с минимални средства е ужасно, изпитвала съм го....не малко време на свой гръб.Така, че с това съм съгласна.
Но да се радваш на малките неща и да бъдеш скромна личност, можеш винаги..независимо от коя "класа" си.[COLOR="Silver"]


Не се изказвам потози въпрос,просто ей така,защото нямам какво да правя,а защото имам страшно много примери пред себе си и защото и аз съм работила за никакви пари ,а разходите не са ми били само обувки и чанти.Това,че съм по-млада,не означава,че не съм изпитала гадостите на живота в големи количества.
Съглласна съм с теб,наистина нямам голям опит,но горе-долу знам какво е ,за това си позволих да изразя мнение.

nightroller
21-02-2012, 20:08
...
Не ме разбирай погрешно.Това да се радваш на малките неща и да си по-читав или скромен, не е въпрос на класа, а на светоглед, възприятие, възпитание и още много неща. :)
Да живееш с минимални средства е ужасно, изпитвала съм го....не малко време на свой гръб.Така, че с това съм съгласна.
Но да се радваш на малките неща и да бъдеш скромна личност, можеш винаги..независимо от коя "класа" си...


Това е най-уместното нещо което съм чел от доста време насам, това е сентенцията на цялата тема. И колкото повече хора го разберат - толкова по-малко комплексирани малоумници ще има сред нас!

mim
22-02-2012, 10:28
разводнихте пак темата

nightroller
22-02-2012, 11:39
разводнихте пак темата
ама верно ли?

fred
22-02-2012, 18:36
Имало голяма средна класа преди 1944г. ама друг път, пък икономиката била занаятчийска.

Абе Павлине, ти не се научи че равнището на доходите определя средната класа, а не наличието на миньори, стругари и зидаро-мазачи. Щото имаше един виц за чукчето, дето нямало диплома и не станало стругар в Москва, а избягало в Канада и гледало елени, но имало в това, което в Москва не би имало никога, ако ще и директор на машиностроителен завод да е било...
Икономиката, като отраслева структура е била доминирана селското стопанство, а иначе е била много добре развита леката и хранително вкусовата промишленост.
Да имало е занятчии и работилници, но те са дребнобурожазия, която както е казал правилно сифилистика Ленин - това ражда ежедневно капитализъм.
Икономиката ни е била добра, като се има предвид, че говорим за икономика отпреди 70 години, а и повече, тоест, изключваме, този немалък период в който би се развила в едни нормални за Европа темпове.

Eто един сериозен труд, с цифри, статистики и т.н .който може да се запознаеш, ако желаеш де, който е интересен и за всички които се интересуват от подобни теми :) Макар че се разглежда икономиката до 1924, а както знаем, най силният ни период е бил в навечерието на Втората световна война.

http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_publication/discussion_2006_54_bg.pdf

Тук пък намерих пак издание на БНБ на един от най добрите ни икономисти от онова време -Асен Христофоров, това си е сериозен труд (сборник статии и т-н.) с разни изводи и диаграми тоже-тоест който иска може да понаучи нещо, а който не да плаче за синджира на комунизма.

http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_publication/pub_history_heritage_ah_02_bg.pdf

Румен Аврамов, пък който е в ред колегията има също доста трудове на икономиката до 1944 г.

Та като погледнеш тия неща по-горе, лесно можеш да се ориентираш и тук:

http://www.promacedonia.org/v_mak/1999/mak24_4_9.html

Бях го пускал и преди, ама понеже не от издателството на БКП или някоя от родствените му издания, явно го игнорираш

Susscrofa
24-02-2012, 17:24
Това е най-уместното нещо което съм чел от доста време насам, това е сентенцията на цялата тема. И колкото повече хора го разберат - толкова по-малко комплексирани малоумници ще има сред нас!

Стига се мазни де!:wc:

old alfist
24-02-2012, 22:11
Стига се мазни де!:wc:
Вместо да даваш оценки на другите - кажи си мнението по темата.

mordohy
24-02-2012, 23:29
Прочетох много внимателно това, което Фреди ни е дал.
Това се припокрива с онова, което са ми разправяли дядовците и пра-дядовците ми.
Един работник работи по-малко от половината месец, за да задоволи семейството си.
С останалото крои планове и той да стане капиталист.
Показателно е, че единия ми пра-дядо имаше комбайн Ягуар. Специално планинско изпълнение.
Казвам имаше, защото до началото на осемдесетте години тоя комбайн още съществуваше.
ТКЗС-то не е комунистическа измислица.
Комасацията е била актуална в тия години.
За съжаление цялото това богатство го поглъща войната, а другото, което е чакало да се продаде след войната и пак да излезем победители е ограбено от "Освободителите"
Освободили са ни от добитъка, тютюна, зърното, държавния резерв и каквото още се сетите.

pavlin
25-02-2012, 17:30
Икономиката ни е била добра, като се има предвид, че говорим за икономика отпреди 70 години, а и повече, тоест, изключваме, този немалък период в който би се развила в едни нормални за Европа темпове.

Eто един сериозен труд, с цифри, статистики и т.н .който може да се запознаеш, ако желаеш де, който е интересен и за всички които се интересуват от подобни теми :) Макар че се разглежда икономиката до 1924, а както знаем, най силният ни период е бил в навечерието на Втората световна война.

http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_publication/discussion_2006_54_bg.pdf



Ето един цитат от твоя източник, който обобщава нещата. Изводът е че като се вземе в предвид инфлацията и ниската база след първата световна война, развитието на икономиката ни е в отрицателна насока. Отделно се посочва че хората са се самозадоволявали с голяма част от продуктите за лично потребление, един вид домашно производство.

The new GNP series is indicative that Bulgarian economy did not achieve staggering results during the period in
review – an average of 0.93% on a yearly basis. True, there were sub-periods in which the GNP was growing a bit
faster (2.76% between 1899 and 1905 and 2.16% during 1905-1911). However, this is both misleading (due to the
low base of the crisis 1899) and unsustainable phenomenon. Inserting the population factor into the picture makes
the situation even more dismal. In per capita terms the Bulgaria achieved a negative growth rate of –0.32% annually.
Apparently, the economy felled behind the population increase, which turned to be a serious obstacle for switching
over to a higher gear.
In an economy in which the vast majority of the population were selfprovisioning
in food and in which heavy industrial protection distorted the urban price level upwards, such a procedure
is likely to give rise to serious biases.

code
25-02-2012, 18:51
Средна класа в България е да имаш работа (някаква) и все още да можеш да връщаш кредитите дето си ги изтеглил :goodnight:

old alfist
25-02-2012, 19:22
Средна класа в България е да имаш работа (някаква) и все още да можеш да връщаш кредитите дето си ги изтеглил :goodnight:
Има резон в това което пишеш, но мисленето на хората у нас е все още сбъркано.
Повечето банки у нас отпускаха кредити на физически лица на база приходите, но имаше такива които взимаха за база разходите на едно домакинство и по тях съдеха за приходите.

trustworthy
25-02-2012, 20:22
Прочетох, че се спрягаха доходи от порядъка на 1к лв на човек. Това на член от семейството ли е или работещ такъв?
И гледам , че в темата са писали предимно представители на средната класа с блянове да вдигнат класата в необозримо бъдеще, но повечето не си дават сметка дори, че са такива.

old alfist
25-02-2012, 21:11
И гледам , че в темата са писали предимно представители на средната класа с блянове да вдигнат класата в необозримо бъдеще, но повечето не си дават сметка дори, че са такива.
Това, че са такива, не им пречи да искат и други хора да бъдат такива като тях.

Кайо
25-02-2012, 21:21
И гледам , че в темата са писали предимно представители на средната класа с блянове да вдигнат класата в необозримо бъдеще, но повечето не си дават сметка дори, че са такива.

Едва ли някой от писалите в темата не осъзнава своят социален и финансов статус,аз за бляновете няма нищо лошо,човек винаги трябва да се гледа нагоре.......

old alfist
25-02-2012, 22:00
Едва ли някой от писалите в темата не осъзнава своят социален и финансов статус,аз за бляновете няма нищо лошо,човек винаги трябва да се гледа нагоре.......
Да, нагоре, но не на всякаква цена.

mordohy
25-02-2012, 23:01
Да, нагоре, но не на всякаква цена.
Никой не може да сложи граница на мечтите ми!

old alfist
25-02-2012, 23:09
Никой не може да сложи граница на мечтите ми!
Граница - не, но начина на постигането им.

mordohy
25-02-2012, 23:41
Граница - не, но начина на постигането им.
Бе я си сипи едно!!!

Susscrofa
28-02-2012, 10:31
Средна класа в България е да имаш работа (някаква) и все още да можеш да връщаш кредитите дето си ги изтеглил :goodnight:

Именно де, преди всички работехме за благоденствието на работническата класа, а сега всички работим за благото на банковия сектор.
Само дето работническата класа даваше повечко на БВП тогава, отколкото сега дава банковия сектор.:)

---------- Post added at 08:31 ---------- Previous post was at 08:27 ----------


Вместо да даваш оценки на другите - кажи си мнението по темата.

Тук няма тема!
Трябва да имаш летва, за да знаеш докъде трябва да скочиш.
В България няма такава летва.
Средна класа няма!
Има 10 % богати и 10 % определящи се за средна класа, защото могат да си купят нова кола на изплащане:)

Нормално, отчитайки несправедливото разпределяне на държавните активи след 89 година /приватизацията/ и безумно несправедливата и кретенски проведена реституция.

koolio
28-02-2012, 19:39
При приватизацията темата не е справедливост, а ефективност.

Susscrofa
28-02-2012, 20:11
При приватизацията темата не е справедливост, а ефективност.

Общество при финансов дефицит е възможно да съществува, но при голям дефицит на справедливост, не.

old alfist
28-02-2012, 20:32
Тук няма тема!
Трябва да имаш летва, за да знаеш докъде трябва да скочиш.
В България няма такава летва.
Средна класа няма!
Има 10 % богати и 10 % определящи се за средна класа, защото могат да си купят нова кола на изплащане:)
Според мен летвата всеки си я поставя сам, а тя не е свързана само с материално благосъстояние, а с начин на живот.
Когато тръгнеш да правиш нещо, което смяташ, че е правилно - рано или късно състоянието идва, но когато дойде пък човек не трябва да се главозамайва и да смята, че е много велик.
Когато се съберат повече такива хора и се получава Средната класа.

Susscrofa
28-02-2012, 23:22
Според мен летвата всеки си я поставя сам, а тя не е свързана само с материално благосъстояние, а с начин на живот.
Когато тръгнеш да правиш нещо, което смяташ, че е правилно - рано или късно състоянието идва, но когато дойде пък човек не трябва да се главозамайва и да смята, че е много велик.
Когато се съберат повече такива хора и се получава Средната класа.

E, не, средната класа е понятие изцяло позиционирано откъм материалната страна на нещата. Средна класа не е израз на мислене или поведение. Има и много богати хора, които разсъждават по описания от теб начин.

Кайо
29-02-2012, 07:42
E, не, средната класа е понятие изцяло позиционирано откъм материалната страна на нещата. Средна класа не е израз на мислене или поведение. Има и много богати хора, които разсъждават по описания от теб начин.


А така,кажи им Суска,че на мен не ми верват....:bravo: