PDA

View Full Version : ББ съвсем се вживя в образа на ТЖ...



morfius
08-07-2012, 00:13
или някои (може и журналисти) съвсем изкретенясаха.

Борисов влезе в учебниците по история

От тази година единадесетокласниците ще изучават ролята и мястото на Бойко Борисов в историята.
В качеството си на премиер Бойко Борисов е историческа личност и поради тази причина от тази есен, след два месеца, за него ще се учи в учебниците по история на гимназистите, съобщава в. „Труд”.

Борисов ще е в компанията на еврокомисаря Кристалина Георгиева и президента Росен Плевнелиев в учебника за 11-ти клас. Учениците от 9-ти, 10-ти и 11-ти клас от тази есен ще имат нови учебници по история и по география, които вече са одобрени от просветния министър Сергей Игнатов.

Книгите, по които тийнейджърите учеха досега, са издавани през 2001 г. Голяма част от уроците са направени така, че да отговарят на изискванията на учителите. Изпратиха ни много предложения, с които се съобразихме, казва редакторът на учебниците Мария Босева от издателство „Просвета”.

„Текстовете са написани по-разбираемо за децата, както поискаха учителите”, уверява още Босева и допълва, че новите книги са пълни с илюстрации и указания за подготовка на презентации. Основното по думите й е било изискването за олекотяване на материала. В резултат новите учебници са по-малко страници - историята за деветокласниците и десетокласниците вече е с 30 страници по-малко, а тази за единадесетокласниците е намалена с около 10 листа. Историята на България е разделена на 46 теми, сред които има специален урок за управлението на Тодор Живков.

„Историята на България е до 2012 г. Уроците са структурирани по нов начин, включени са нови теми, но няма пренаписване на фактите или изцяло нови тълкувания”, посочва още Босева пред изданието.

http://dnes.dir.bg/news/boyko-borisov-uchebnitzi-istoria-11515031?nt=9

Без думи просто ... :comphits:

RPWWD
08-07-2012, 21:07
Бъди рахат, догодина на изборите ще го пратим наистина в историята ;-)

Кайо
08-07-2012, 23:26
Бъди рахат, догодина на изборите ще го пратим наистина в историята ;-)

.....и кат го пратите в историята ше си направи секуро.:drinking:

Susscrofa
09-07-2012, 09:02
Доколкото знам, всеки един политик заемал значим пост влиза в историята, респективно в учебници или научна литература.
Не виждам какво толкова се е случило.:)

thest
10-07-2012, 20:49
ББ ще остане в историята с мутренското си поведение и глупави изказвания,като това да съветва компютърните специалисти да стават овчари.Виновни сме си ние,защото сами сме си го избрали за премиер.Това за учебниците е поредната му глупост,която в никакъв случай не бива да се приема!

Old Fox
12-07-2012, 22:24
или някои (може и журналисти) съвсем изкретенясаха.

Борисов влезе в учебниците по история



Мдаа бетер Южноамерикански диктатор е вече.
По телевизията го гледах това. Думата "магистрала" не се споменавала :notworthy: но било написано че инфраструктурата е приоритет на ГЕРБ.:brickwall:
Промиването на мозъци върви с пълна сила.

koolio
13-07-2012, 11:23
Бъди рахат, догодина на изборите ще го пратим наистина в историята ;-)

А дано ама надали.

fred
13-07-2012, 19:17
Доколкото знам, всеки един политик заемал значим пост влиза в историята, респективно в учебници или научна литература.
Не виждам какво толкова се е случило.:)

И къде са описани политиците заемали такъв пост, след 1878 г., говоря за средношколски учебници .
Май никъде
Влизат хора, които са направили нещо, по съществено.ББ на тоя етап нищо не е направил, освен мааалко по малко бели от Триглавата коалиция.

ivan dimitrov
14-07-2012, 16:01
освен мааалко по малко бели от Триглавата коалиция.

Бе то и това не се знае още. Като дойде друго правителство ще стане по ясно.

Susscrofa
16-07-2012, 11:34
И къде са описани политиците заемали такъв пост, след 1878 г., говоря за средношколски учебници .
Май никъде
Влизат хора, които са направили нещо, по съществено.ББ на тоя етап нищо не е направил, освен мааалко по малко бели от Триглавата коалиция.

Е, как никъде?:drive:

Stoyan Georgiev
16-07-2012, 12:57
всички министър-прецедатели от Освобождението насам са упоменати в учебниците по история по един или друг начин

Satanism
19-07-2012, 10:20
всички министър-прецедатели от Освобождението насам са упоменати в учебниците по история по един или друг начин

Евтини сензацийки.....нищо нередно няма в това.ГЕРБ е част от историята на България, за добро или лошо.....

Old Fox
19-07-2012, 11:04
Тъпанарското е да влезеш (тоест сам да се впишеш в учебниците) докато още си управляващ.
Ей това е. Не си ти човека, който ще съди за себе си!

Satanism
19-07-2012, 11:34
Тъпанарското е да влезеш (тоест сам да се впишеш в учебниците) докато още си управляващ.
Ей това е. Не си ти човека, който ще съди за себе си!

Не са се вписали сами, принципно има спор сред историците, дали тези ситуации трябва или не трябва да влизат в учебниците, като има аргументи за и против, разбира се.Конкретно тази случка е по повод мерака на един от авторите да се натегне....

Old Fox
19-07-2012, 12:31
Точно сами се вписват.
МОН одобрява учебниците.
А че има натягане и гъзолизане - има. То такова гъзолизане като това досега не е имало.

Satanism
19-07-2012, 12:40
Точно сами се вписват.
МОН одобрява учебниците.
А че има натягане и гъзолизане - има. То такова гъзолизане като това досега не е имало.

Имам по-вътрешна информация от теб, колега, нека да е както аз казвам :)
Учебника е избран, защото е добър, а не защото пише за ГЕРБ в него...

Кайо
19-07-2012, 23:36
Имам по-вътрешна информация от теб, колега, нека да е както аз казвам :)
Учебника е избран, защото е добър, а не защото пише за ГЕРБ в него...

Имам външна информация и повярвай ми добър учебник по история и по-точно история на България НЕМА.....

Satanism
19-07-2012, 23:37
Имам външна информация и повярвай ми добър учебник по история и по-точно история на България НЕМА.....

Ми хвани се и напиши един, явно си експерт :)

mordohy
20-07-2012, 00:00
Ми хвани се и напиши един, явно си експерт :)

Брат, не се заяждай с Кайчо, че не си му на годините!
Преведи си го, като кзано от мене.:dance:
Най-малко искам да се заядете двамата.
И двамата знаете повече от половината форум.

Кайо
20-07-2012, 23:52
Ми хвани се и напиши един, явно си експерт :)

Мързи ме....а и има доста по-знаещи от мен,но има там еди тупани от БАН,които държат една определена линия по тази тема.

---------- Post added at 23:52 ---------- Previous post was at 23:49 ----------


Брат, не се заяждай с Кайчо, че не си му на годините!
Преведи си го, като кзано от мене.:dance:
Най-малко искам да се заядете двамата.
И двамата знаете повече от половината форум.

Не са важни годините Мордоха....знам,че ме разбираш.
Няма да се заяждаме,няма за какво,свят голям,хора всякакви и всеки има право на лично мнение.:cheers:

Бобби
23-07-2012, 00:33
Доколкото знам, всеки един политик заемал значим пост влиза в историята, респективно в учебници или научна литература.
Не виждам какво толкова се е случило.:)
Е как какво се е случило?:wow:....всеки пожарникар е министър прецедател...:wow:

Old Fox
24-07-2012, 09:49
Тая сутрин Босфор ТВ(btv) надминаха всички коми-дивотии. 8 минутен репортаж на тема "Активистка на ГЕРБ ще ни представя на олимпиадата".
Не да представят щангистката ни и с две думи да споменат че е от ГЕРБ, а може и изобщо да не го казват. Кво значение има за спорта това? Водещето е че е от ГЕРБ, всичко останало е второстепенно. Как не се изтърваха да кажат "другарката", не знам

Промиването на мозъци продължава...

alfa racer GTA
31-07-2012, 15:10
:big_bow_down:

myato
07-01-2013, 17:21
Ето това е за учебниците по история.
http://www.svobodata.com/page.php?pid=10672&rid=29&archive=

dimitar_vd62
07-01-2013, 18:10
:big_bow_down:

Носи се слух че Тодор Живков не е умрял от естествена смърт, просто един ден е спрял да си плаща охраната.

fred
07-01-2013, 18:15
То и за Елвис се носят слухове, че не е пък умрял :neko:

---------- Post added at 22:15 ---------- Previous post was at 22:12 ----------


Ето това е за учебниците по история.
http://www.svobodata.com/page.php?pid=10672&rid=29&archive=
Това като го позачетох, се сетих за Жельовият фашизъм.
Всъщност фашизмът и комунизмът (у нас последния се нарича тоталитаризъм, за да не се обидят комунистите) съществуват единствено във вариантите в които съществуваха в историческият си живот.
Ако ББ суспендира конституцията, напише в чл 1 на Новата че ББ е като слънцето и въздуха и т.н, спретне един Народен съд чрез който разстреля едно кило народ, отделно избие без съд и присъда два тъпи поваче хора, след това създаде лагери еди къде си, тогава ще може да се правят такива аналогии.

myato
07-01-2013, 18:27
То и за Елвис се носят слухове, че не е пък умрял :neko:

---------- Post added at 22:15 ---------- Previous post was at 22:12 ----------


Това като го позачетох, се сетих за Жельовият фашизъм.
Всъщност фашизмът и комунизмът (у нас последния се нарича тоталитаризъм, за да не се обидят комунистите) съществуват единствено във вариантите в които съществуваха в историческият си живот.
Ако ББ суспендира конституцията, напише в чл 1 на Новата че ББ е като слънцето и въздуха и т.н, спретне един Народен съд чрез който разстреля едно кило народ, отделно избие без съд и присъда два тъпи поваче хора, след това създаде лагери еди къде си, тогава ще може да се правят такива аналогии.

Народният съд е налице, просто сега се нарича специализиран.
Член първи въобще не е задължителен.
Разстрелите си ги има, но те са си само в техните си кръгове. За останалите съществува "лагерът", разпрострян на територията на цялата страна, в който човешкия живот не струва пукната пара, а мизерията е по-лоша и от директната репресия.

Omni
07-01-2013, 19:45
.....и кат го пратите в историята ше си направи секуро.:drinking:
Като го пратите ще го търсите след това под дърво и камък :torch: , но вече ще е късно.

myato
07-01-2013, 20:28
Като го пратите ще го търсите след това под дърво и камък :torch: , но вече ще е късно.

Ти сериозно ли...!!??
Жива да не бях :rotfl:

CBET
08-01-2013, 11:02
От няколко дни един въпрос в мен напира, а именно:

Кой друг ако не ББ?

Ама наистина си задавам тоя въпрос с наближаването на лятото. И колкото и да го недолюбвам ББ, все стигам до извода, че няма личност/и и/или партия, която да има поне малко позитиви ... всичко е само негативи и екскременти ... И се убеждавам, че пожарникаря е много прав, като каза че ма'трияла останал по тия гоеграфски ширини е калпав.
Изхода от всичката тая тор, която ни заобикаля, е всяко едно ГКПП ... за съжаление.

myato
08-01-2013, 12:40
От няколко дни един въпрос в мен напира, а именно:

Кой друг ако не ББ?

Ама наистина си задавам тоя въпрос с наближаването на лятото. И колкото и да го недолюбвам ББ, все стигам до извода, че няма личност/и и/или партия, която да има поне малко позитиви ... всичко е само негативи и екскременти ... И се убеждавам, че пожарникаря е много прав, като каза че ма'трияла останал по тия гоеграфски ширини е калпав.
Изхода от всичката тая тор, която ни заобикаля, е всяко едно ГКПП ... за съжаление.

Позволи ми да не се съглася. Определяйки хората останали в България като "лош матрял", определяш и себе си като такъв, а едва ли ще се съгласиш с подобна оценка. Познавам достатъчно стойностни хора, все още пребиваващи по нашите ширини и още имам надежда, че народът ще се пробуди и ще престане да търси "спасители", а ще заложи на експертност. Време е всички да изтрезнеят от червено-синьото или друго биполярно опиянение и да видят нещата в пълната им палитра.

morfius
08-01-2013, 13:29
От няколко дни един въпрос в мен напира, а именно:

Кой друг ако не ББ?

Ама наистина си задавам тоя въпрос с наближаването на лятото. И колкото и да го недолюбвам ББ, все стигам до извода, че няма личност/и и/или партия, която да има поне малко позитиви ... всичко е само негативи и екскременти ... И се убеждавам, че пожарникаря е много прав, като каза че ма'трияла останал по тия гоеграфски ширини е калпав.
Изхода от всичката тая тор, която ни заобикаля, е всяко едно ГКПП ... за съжаление.

Не е важно кой, а как... и как отговаряме на това което прави.
Докато не го проумеем и не започнем да го прилагаме - наистина остават само 2 изхода от положението - терминал 1 и 2.

koolio
08-01-2013, 14:05
От няколко дни един въпрос в мен напира, а именно:

Кой друг ако не ББ?

Ама наистина си задавам тоя въпрос с наближаването на лятото. И колкото и да го недолюбвам ББ, все стигам до извода, че няма личност/и и/или партия, която да има поне малко позитиви ... всичко е само негативи и екскременти ... И се убеждавам, че пожарникаря е много прав, като каза че ма'трияла останал по тия гоеграфски ширини е калпав.
Изхода от всичката тая тор, която ни заобикаля, е всяко едно ГКПП ... за съжаление.

Моля ти се, ориентирай се към ГКПП-то преди изборите!

dimitar_vd62
08-01-2013, 16:47
Позволи ми да не се съглася. Определяйки хората останали в България като "лош матрял", определяш и себе си като такъв, а едва ли ще се съгласиш с подобна оценка. Познавам достатъчно стойностни хора, все още пребиваващи по нашите ширини и още имам надежда, че народът ще се пробуди и ще престане да търси "спасители", а ще заложи на експертност. Време е всички да изтрезнеят от червено-синьото или друго биполярно опиянение и да видят нещата в пълната им палитра.

Не си губи времето в надежди.Изхода е силов.Какви експерти...във власта случайни хора няма пък били те и експерти.

ecotronic
08-01-2013, 17:07
Поради същата причина, поради която е наложително в една нормална държава да бъдат деполитизирани определени институции, като армия, полиция, съдебна власт.........у нас лекарството е дeполитизирането на властта.
При така доказаният погрешен модел на управление на държавата, мисля, че решението е в забраната на всякакви партии и коалиции, защото:

партия = банда = бандитизъм

Не съм наясно, как обаче това може да се осъществи.
Все едно да накараш врагът сам да се гръмне.

dimitar_vd62
08-01-2013, 17:11
Ми някой като се разсърди че му се е паднало постно парче от пицата и бега да си прави партия.Надали от патриотизъм или за народа.

CBET
08-01-2013, 18:11
Позволи ми да не се съглася. Определяйки хората останали в България като "лош матрял", определяш и себе си като такъв, а едва ли ще се съгласиш с подобна оценка. Познавам достатъчно стойностни хора, все още пребиваващи по нашите ширини и още имам надежда, че народът ще се пробуди и ще престане да търси "спасители", а ще заложи на експертност. Време е всички да изтрезнеят от червено-синьото или друго биполярно опиянение и да видят нещата в пълната им палитра.

ООООО аз съм далеч от мисълта да се цепя от колектива. Чистосърдечно си признавам, че и аз съм в групата на тук пребиваващите. И още по-лошо - от групата на честните данъкоплатцти ...
Относно стойностните хора ... ами тези, които лично аз бих поставил в тази категория, никога няма да започнат да се занимават с политика.


Моля ти се, ориентирай се към ГКПП-то преди изборите!

Коленце, мойто момче (изразно средство просто), винаги съм мислел, че е по-добре да си стоиш и да мълчиш, създавайки впечатлението за интелигентност и мъдрост, отколкото да проговориш и да разсееш всички съмнения.

fred
08-01-2013, 19:19
Аз също не бих се занимавал с политика, по ред причини, а в миналото съм се и позанимавал за кратко.
Политиката е професия, като всяка друга и колкото повече стойностни хора навлизат в нея, толкова по добре.
Дали ще си корумпиран полицай, лекар, данъчен или политик все тая.
В България си има много свестни хора, но преобладава пасивността, инертността, негативизма и подценяването на собствените си способности, стадното овчедушно чувство все още ни държи.Трябва да има някой овчар да ръчка с гегата, но това ще се преодолее с времето, уви явно бавно.

rossenvn
08-01-2013, 20:24
Поради същата причина, поради която е наложително в една нормална държава да бъдат деполитизирани определени институции, като армия, полиция, съдебна власт.........у нас лекарството е дeполитизирането на властта.
При така доказаният погрешен модел на управление на държавата, мисля, че решението е в забраната на всякакви партии и коалиции, защото:

партия = банда = бандитизъм

Не съм наясно, как обаче това може да се осъществи.
Все едно да накараш врагът сам да се гръмне.

За съжаление, както е с демокрацията, така е и с партийте - по-добро няма измислено.

koolio
08-01-2013, 21:55
ООООО аз съм далеч от мисълта да се цепя от колектива. Чистосърдечно си признавам, че и аз съм в групата на тук пребиваващите. И още по-лошо - от групата на честните данъкоплатцти ...
Относно стойностните хора ... ами тези, които лично аз бих поставил в тази категория, никога няма да започнат да се занимават с политика.



Коленце, мойто момче (изразно средство просто), винаги съм мислел, че е по-добре да си стоиш и да мълчиш, създавайки впечатлението за интелигентност и мъдрост, отколкото да проговориш и да разсееш всички съмнения.
Ти никога не си ми създавал впечатления за интелигентност и мъдрост, така че нищо не губиш като говориш.

Нищо лично, бих го казал на всеки, според когото настоящата мутрафонщина е идеална и безалтернативна.

mordohy
08-01-2013, 22:08
За мен е важно да видя, колко от вас ще гласуват на изборите.
Иначе тука се казват все вярни и правилни неща.

CBET
09-01-2013, 09:00
Ти никога не си ми създавал впечатления за интелигентност и мъдрост, така че нищо не губиш като говориш.

Нищо лично, бих го казал на всеки, според когото настоящата мутрафонщина е идеална и безалтернативна.


Претенциите идват от твоя страна! Ние от простолюдието просто питаме.

А иначе - цар си! Не! Бог си! ;-)




За мен е важно да видя, колко от вас ще гласуват на изборите.
Иначе тука се казват все вярни и правилни неща.

Е да но кои са личностите, за които си заслужава да се гласува?! Не говорим за т.нар. най-малкото зло, говорим има ли добра алтернатива на настоящите, които всички ги видяхме що за стока са?
Аз все повече си мисля, че идват поредните избори, на които тия, които идат да гласуват, пак ще изберат най-малкото зло, а не по-доброто.

mordohy
09-01-2013, 10:55
Претенциите идват от твоя страна! Ние от простолюдието просто питаме.

А иначе - цар си! Не! Бог си! ;-)





Е да но кои са личностите, за които си заслужава да се гласува?! Не говорим за т.нар. най-малкото зло, говорим има ли добра алтернатива на настоящите, които всички ги видяхме що за стока са?
Аз все повече си мисля, че идват поредните избори, на които тия, които идат да гласуват, пак ще изберат най-малкото зло, а не по-доброто.
Проблема е, че няма да гласуват точно тия, които бачкат и образуват ВБП.
Тоест пак бабички и старци ще ни определят живота и ние си го заслужаваме.
Шапка им свалям на баба ми, майка ми и вуйчо ми, бог да ги прости.
Те до един бяха много начетени.
До такава степен, че след поученията ми казваха:
-Ха сега, сине, ни кажи как да гласуваме.
Ние сме пенсионери.Ти рабориш, ти ще определяш нещата!
Някой разбра ли философията им?!
Ето за това, толкова много ми липсват!

koolio
09-01-2013, 11:50
Проблема е, че няма да гласуват точно тия, които бачкат и образуват ВБП.
Тоест пак бабички и старци ще ни определят живота и ние си го заслужаваме.
Шапка им свалям на баба ми, майка ми и вуйчо ми, бог да ги прости.
Те до един бяха много начетени.
До такава степен, че след поученията ми казваха:
-Ха сега, сине, ни кажи как да гласуваме.
Ние сме пенсионери.Ти рабориш, ти ще определяш нещата!
Някой разбра ли философията им?!
Ето за това, толкова много ми липсват!

Браво на такива хора. За съжаление са капка в морето.

fred
09-01-2013, 19:54
Народният съд е налице, просто сега се нарича специализиран.
Член първи въобще не е задължителен.
Разстрелите си ги има, но те са си само в техните си кръгове. За останалите съществува "лагерът", разпрострян на територията на цялата страна, в който човешкия живот не струва пукната пара, а мизерията е по-лоша и от директната репресия.

Разбирам алегорията и символиката, но в крайна сметка не е така.
Народният съд е осъдил над 2500 човека на смърт за има няма 5 месеца, плюс 300 доживотни, общо са осъдени близо 10 хиляди човека, а Нюрнбергския процес издава под 20 смъртни присъди.
За мен мизерията сега е в пъти по малка от тази преди десетилетия, ама не си спори за това...

myato
09-01-2013, 20:47
Разбирам алегорията и символиката, но в крайна сметка не е така.
Народният съд е осъдил над 2500 човека на смърт за има няма 5 месеца, плюс 300 доживотни, общо са осъдени близо 10 хиляди човека, а Нюрнбергския процес издава под 20 смъртни присъди.
За мен мизерията сега е в пъти по малка от тази преди десетилетия, ама не си спори за това...

Ако се замислиш, ще осъзнаеш, че не си прав. Вярно, че истината е въпрос на гледна точка, но тази, която ни предлагаш води единствено до реваншизъм. И аз имам основание да съм реваншист, но това не е градивно, както не е градивно и отношението на настоящите управляващи към всичко заобикалящо ни. Човек не може да се оправдава единствено с "другите", а да не вижда гредата в собственото си "око". Не може да се подтиква към разделение и конфронтация на базата на измислени "бариери", които не са същностни за нашето време. От миналото си трябва да си извадим поуки и да го надживеем, а не да вървим незнайно на къде, вгледани назад.

fred
09-01-2013, 23:11
Исках да покажа разликата, а не да подтиквам към реваншизъм и т.н.В крайна сметка у нас сили, които са отговорни за минали събития никога не са заявили официално отказът си от тях и са декларирали грешките си за онзи период.
Все пак в наши дни нещата са на съвсем друга плоскост.
Това за гредата и аз съм го цитирал, така е.Но в крайна сметка както каза Желев навремето-има два пътя към демокрацията-еволюционния и революционния (то не че той го и измислил, но помня това изказване). Ние вървим по еволюционния, бавно, две напред, едно назад.Независимо от всичко напредваме, наистина бавно и трудно, но явно състоянието ни като народ е такова и трудно някой би променил нещата.
Ще се обръщаме във времето и то нас ще обръща докато израснем по-висока степен като общество и държава.

Crusader
21-01-2013, 10:11
Исках да покажа разликата, а не да подтиквам към реваншизъм и т.н.В крайна сметка у нас сили, които са отговорни за минали събития никога не са заявили официално отказът си от тях и са декларирали грешките си за онзи период.
Все пак в наши дни нещата са на съвсем друга плоскост.
Това за гредата и аз съм го цитирал, така е.Но в крайна сметка както каза Желев навремето-има два пътя към демокрацията-еволюционния и революционния (то не че той го и измислил, но помня това изказване). Ние вървим по еволюционния, бавно, две напред, едно назад.Независимо от всичко напредваме, наистина бавно и трудно, но явно състоянието ни като народ е такова и трудно някой би променил нещата.
Ще се обръщаме във времето и то нас ще обръща докато израснем по-висока степен като общество и държава.

Дефинирай "демокрация" и кажи какво общо има България с нея?

ecotronic
21-01-2013, 11:44
Дефинирай "демокрация" и кажи какво общо има България с нея?

Демокрация е:

1 - Когато можеш публично да изразиш мнението си по какъвто и да било въпрос, без да носиш (ти или цялото ти семейство) последици от това.

2 - Когато за един разказан виц не влизаш в затвора.

3 - Когато ако си способен човек можеш да просперираш в живота.

4 - Когато животът ти не зависи от това, което е извършил дядо ти или пра-дядо ти.

5 - Когато не е необходимо да си член на партията за да се реализираш в живота.

6 - Когато можеш свободно да пътуваш по света.

7 - Когато подържаш приятелски отношения с чужд гражданин и не те обявяват затова за шпионин и враг на държавата.

...................


И още много други неща, които хората, които са били в трудоспособна възраст по Тошово време са изпитали на гърба си.

Crusader
21-01-2013, 15:59
Демокрация е:

1 - Когато можеш публично да изразиш мнението си по какъвто и да било въпрос, без да носиш (ти или цялото ти семейство) последици от това.

2 - Когато за един разказан виц не влизаш в затвора.

3 - Когато ако си способен човек можеш да просперираш в живота.

4 - Когато животът ти не зависи от това, което е извършил дядо ти или пра-дядо ти.

5 - Когато не е необходимо да си член на партията за да се реализираш в живота.

6 - Когато можеш свободно да пътуваш по света.

7 - Когато подържаш приятелски отношения с чужд гражданин и не те обявяват затова за шпионин и враг на държавата.

...................


И още много други неща, които хората, които са били в трудоспособна възраст по Тошово време са изпитали на гърба си.


Но също и проституция, наркомания, престъпност, безработица,бедност, социално неравенство...

Дефинициите ти нямат нищо общо с истината, само в т. 1 казваш какво е, но дори това не е вярно - всеки носи отговорност за казаното.... в останалите точки зазваш какво не е...

А и защо мислиш че "демокрация" е най добрата форма на управление и от къде на къде това пък е най добрата форма за Бг?

ecotronic
21-01-2013, 16:06
Но също и проституция, наркомания, престъпност, безработица,бедност, социално неравенство...

Дефинициите ти нямат нищо общо с истината, само в т. 1 казваш какво е, но дори това не е вярно - всеки носи отговорност за казаното.... в останалите точки зазваш какво не е...

А и защо мислиш че "демокрация" е най добрата форма на управление и от къде на къде това пък е най добрата форма за Бг?


Да не би да се опитваш да ми кажеш, че

проституция, наркомания, престъпност, безработица,бедност, социално неравенство...

не е имало по времето на социализма?

Ще се спра само на най-важното:

Социалното неравенство

Днес социалното неравенство се базира на това дали нещо можеш или не можеш (на това което имаш или не в главата)

А по времето на соца, то се базираше на това дали дядо ти е бил партизанин или дали бащати е партиен член.
Няма по-гнусно от това социално неравенство!

Явно не си живял по тия времена тук или не си бил на възраст за да разбереш смисъла на този израз.

Mind_Control
21-01-2013, 16:27
А и защо мислиш че "демокрация" е най добрата форма на управление и от къде на къде това пък е най добрата форма за Бг?

Демокрацията е лоша форма на управление. Просто към момента по- добра няма ;)

Kuku
21-01-2013, 16:40
А в момента социалното неравенство само привидно се базира на личните качества на индивида - реално си е мамата е.... :!:

ecotronic
21-01-2013, 17:00
А в момента социалното неравенство само привидно се базира на личните качества на индивида - реално си е мамата е.... :!:

Всяко правило си има и изключения.

Говоря за това, какви са алтернативите пред един човек, който си изкарва хляба с честен труд.

Ако си кадърен и не те мързи, имаш сериозни шансове да успееш в живота, без да е необходимо да търсиш поприще зад граница.

Във времето на социализма "кадърен" и "работлив" далеч не беше достатъчно условие за успех.

Kuku
21-01-2013, 17:09
Да, но разглеждайки масата виждаме, как всякакви тъпунгери станаха бизнесмени, а работливите хора са си все така работливи.... и нищо повече :?

ecotronic
21-01-2013, 17:17
Да, но разглеждайки масата виждаме, как всякакви тъпунгери станаха бизнесмени, а работливите хора са си все така работливи.... и нищо повече :?

Това за преуспелите тъпунгери е безспорен факт. Това само потвърждава приказката за лудия и за зелника. Т.е - някой позволява това да се случва. Но нещата макар и бавно се променят и това явление ще става все по-трудно (за тъпунгерите).

Накратко това което искам да кажа e следното:

Днес познавам много млади успели и преуспели с честен труд и способности хора.

Някога (при социализма) не познавах нито един такъв.

dimitar_vd62
21-01-2013, 20:02
Демокрацията е лоша форма на управление. Просто към момента по- добра няма ;)

Демокрация е просто една дума далеч от значението си, поне в Бг.

ecotronic
21-01-2013, 20:44
Човек е прогресивен по природа. А това означава, че никога не харесва и не се задоволява с това което има.
Освен това е така устроен, че да забравя лошото.
С оглед на горното и на дискутирането на понятието "демокрация" у нас, предлагам на онези от Вас, които сте прехвърлили 45, да се замислите върху следното:

Ако допуснем това, че беше технически възможна днешната ни комуникация в този форум преди 25 години, мислите ли, че тогава можехме да говорим свободно по всякакви въпроси?
Ако у нас няма демокрация в идеалния смисъл на думата, то поне има свобода на словото..............., което не е никак малко.

Crusader
21-01-2013, 22:57
Човек е прогресивен по природа. А това означава, че никога не харесва и не се задоволява с това което има.
Освен това е така устроен, че да забравя лошото.
С оглед на горното и на дискутирането на понятието "демокрация" у нас, предлагам на онези от Вас, които сте прехвърлили 45, да се замислите върху следното:

Ако допуснем това, че беше технически възможна днешната ни комуникация в този форум преди 25 години, мислите ли, че тогава можехме да говорим свободно по всякакви въпроси?
Ако у нас няма демокрация в идеалния смисъл на думата, то поне има свобода на словото..............., което не е никак малко.

Кажи го на гладуващите, които сутрин ровят в контейнера...
Боже, станали сме толкова арогантни, по-зле сме от кучета, промиването на мозъци върви с пълна сила - гледай монитора, невиждайки сълзите в очите на децата и бедните...гледай и не виждай нищо около себе си, нали туй е целта...
...а съседката утре пак ще ме помоли за една цигара, щото е безработен учител на 50 и кусур, кой ще я взема на работа...горката жена, ма тя нали е некадърна да изкарва пари, само дето е научила няколко хиляди идиотчета на четмо и писмо, та после да плюят бедните по форумитя- ДА ТИ ЕБА И ДЕМОКРАЦИЯТА!

dimitar_vd62
22-01-2013, 00:54
Ако Левски беше с ботуши и Ботев с каска, историята щеше да е друга.Айде да оставим паралелните вселени на мира.

ecotronic
22-01-2013, 01:14
Кажи го на гладуващите, които сутрин ровят в контейнера...
Боже, станали сме толкова арогантни, по-зле сме от кучета, промиването на мозъци върви с пълна сила - гледай монитора, невиждайки сълзите в очите на децата и бедните...гледай и не виждай нищо около себе си, нали туй е целта...
...а съседката утре пак ще ме помоли за една цигара, щото е безработен учител на 50 и кусур, кой ще я взема на работа...горката жена, ма тя нали е некадърна да изкарва пари, само дето е научила няколко хиляди идиотчета на четмо и писмо, та после да плюят бедните по форумитя- ДА ТИ ЕБА И ДЕМОКРАЦИЯТА!

Слушай сега внимателно. Ако е вярна възрастта, която виждам в профила ти, през 1989 - та, когато свърши кошмарът на социализма, за който говоря, ти си бил пишлеменце на 12 години.

Какво знаеш ти от онези времена???

Какво си усетил от тях???

Мама меси, тати носи........това ли ти беше животчето в ония времена?

Знаеш ли как човек с двойна дискова херния мъкне кофите с мозайка, за да осигури жилище за семейството си??? И всичко това срещу заплата от 31 ст. на месец (тридесет и една стотинки). Нямаше и за една бира. Още си пазя фишовете, ако не вярваш.

А в същото време гърмяха лозунги "Всичко за човека, всичко за благото на човека"


Знаеш ли какво беше Българската армия тогава???
Знаеш ли, че за обидите и поведението, които сега си позволяваш, щеше да чукаш камъни по кариерите???

Вземи да идеш при някой психиатър. Може още да не е късно.

Kuku
22-01-2013, 09:57
А хората, които едно време са взимали 200лв. заплата, по-кадърни ли са били от теб?
Или са били подпомогнати от партията?
Или ти си бил потъпкат от същата тази партия? :roll:

В противоречие с по-горното ти мнение за преуспелите младежи....

mordohy
22-01-2013, 10:15
Кажи го на гладуващите, които сутрин ровят в контейнера...
Боже, станали сме толкова арогантни, по-зле сме от кучета, промиването на мозъци върви с пълна сила - гледай монитора, невиждайки сълзите в очите на децата и бедните...гледай и не виждай нищо около себе си, нали туй е целта...
...а съседката утре пак ще ме помоли за една цигара, щото е безработен учител на 50 и кусур, кой ще я взема на работа...горката жена, ма тя нали е некадърна да изкарва пари, само дето е научила няколко хиляди идиотчета на четмо и писмо, та после да плюят бедните по форумитя- ДА ТИ ЕБА И ДЕМОКРАЦИЯТА!
Знаеш, че винаги съм имал добро мнение за тебе, нещо с което не могат да се похвалят много хора.
Обаче сега трябва да те наругая, че не слушаш какво ти казва "Екологичния":shoot:
Ще ти дам пример:
Ние бяхме само два класа випуска ни.
Класният ни беше Физик. От тия даскали, дето им разбираш всичко.
Другият по физическо. Ама от тия, които така направиха, че и най-кривите ми съученички ги накара да ходят като гръцки богини.
Не като сегашните патрави манекенки!
Двайсет години по-късно:
Класният ни правеше инсталации по къщите и имаше пари като всеки друг занаятчия. Другият се оплакваше от малката си пенсия, като аристократично отказваше да тренира разни бабички по круизни кораби и се оплакваше непрекъснато от безпаричие.
Нали разбираш. Въпрос на избор.
Майка ми също отказа да обучава"идиотчета" и се придържаше към сладкарсия туризъм.
Береше ягоди, боровинки, малини и всякакви фрути и гъби.
Въпрос на избор.
Иначе с края на поста ти съм съвсем съгласен. Даже имам претенции към изчерпателността му, но лакоонизма е привилегия на аристократа!:beer:

ecotronic
22-01-2013, 11:22
А хората, които едно време са взимали 200лв. заплата, по-кадърни ли са били от теб?
Или са били подпомогнати от партията?
Или ти си бил потъпкат от същата тази партия? :roll:

В противоречие с по-горното ти мнение за преуспелите младежи....


В онези години имаше голям проблем с осигуряването на жилища за млади семейства. Съществуваше един доста сигурен начин за да се сдобиеш с такова жилище.
Работиш 18 месеца в строителството и след това ти дават ново жилище на държавен наем или срещу закупуване. Ти избираш.
Тези 18 месеца не са нищо непосилно. Работа като всяка друга. Има хора, които цял живот я работят.
Особеното в случая беше това, че често пъти (както се случи при мен) не ти плащат нищо, защото знаят че и да не ти плащат, ти пак ще работиш, защото ти трябва жилището. От друга страна за тези 18 месеца имаш право на краен брой болнични дни (не помня колко, но мисля, че бяха 10 или 20). От там нататък ако ти се наложи да ползваш и един ден в повече, договорът се прекратяваше.
При един инцидент на обекта, получих сериозна травма в кръста. Лекарите искаха да постъпя в болница и да ме оперират. Не можех да си го позволя. Отказах с подпис лечението си и продължих да мъкна кофите, гърчейки се от болка. Всички ме съветваха да спра, защото можех да остана в инвалидна количка. Стисках зъби, псувах "грижата за човека" и завърших договора.
Жена ми беше в майчинство с първото ни дете със 60 лв. майчинство. Понеже от строителството практически не получавах заплата, след работа ходех да работя в една шир-потреба да сглобявам осветителни тела. Всеки ден от 18 до 23 + събота и неделя........срещу 200 лв. Така връзвахме двата края.

Та така.............ти преценявай кой-кадърен, кой ощетен, кой-какво........

Kuku
22-01-2013, 11:38
Аз разбирам, че ти е било трудно, но не разбрах, защо не си работил друга работа, на която да получаваш повече пари и да си плащаш жилището, вместо да ти удържат парите и да се гърчиш?
Едни хора са можели да работят и да плащат, а други не - това не е подаяние, нито помощ от партията, нито престъпление, нито нищо - работиш и си плащаш.
Ти защо не си могъл?

ecotronic
22-01-2013, 11:53
Аз разбирам, че ти е било трудно, но не разбрах, защо не си работил друга работа, на която да получаваш повече пари и да си плащаш жилището, вместо да ти удържат парите и да се гърчиш?
Едни хора са можели да работят и да плащат, а други не - това не е подаяние, нито помощ от партията, нито престъпление, нито нищо - работиш и си плащаш.
Ти защо не си могъл?

Начините да се сдобиеш със жилище в ония години бяха следните:

1 - Да се регистрираш в общината като крайно нуждаещо се младо семейство (живеехме в една гарсониера аз със жена ми и бебето + родителите на жена ми).........и да чакаш неясно колко години за да ти дадат.

2 - Да отидеш на свободен наем (нещо непосилно за семеен доход от 300 лв

3 - Да купиш жилище от човек на свободна продажба (30 000 за двустайна панелка) И банките не отпускаха такива суми.

4 - 18 - месечния договор, за който писах.


Без никаква финансова подкрепа отникъде и със заплата от 200 - 300 лв избрах вариант 4.

За простосмъртен човек на 25 години по онова време 200 - 300 лв беше тавана на възможностите за моята квалификация. Без значение колко си кадърен.
Такава беше държавната работа. Алтернатива - никаква.
Затова казвам, че сега е лесно. Хората поне имат някаква алтернатива. Дори и да избягат зад граница. Тогава и това не можеше.

nikolaaaay
22-01-2013, 19:13
Аз разбирам, че ти е било трудно, но не разбрах, защо не си работил друга работа, на която да получаваш повече пари и да си плащаш жилището, вместо да ти удържат парите и да се гърчиш?
Едни хора са можели да работят и да плащат, а други не - това не е подаяние, нито помощ от партията, нито престъпление, нито нищо - работиш и си плащаш.
Ти защо не си могъл?
Явно, че на 31 не помниш какво беше комунизма щом задаваш такива въпроси. Да не мислиш, че тогава можеше просто да напуснеш от една работа и да почнеш на друга?! Тогава не можеше и да говориш без разрешението на Партията, та какво остава да си избираш местоработата или жилището. Всичко ставаше с връзки, яки връзки.
Аз си спомням, че нашите не смееха и вкъщи да говорят свободно, а за някои неща се криеха и си говориха тихо, да не чуем. Ние като деца можеше да кажем някъде нещо не както трябва и можеше да стане страшно. А баща ми беше офицер, член на партията. Майка ми също работеше в м-во на отбраната.
Веднъж я бяха върнали от работа щото била с прозападно облекло. Беше с панталони българско производство, които приличаха малко на дънки, но даже не и от дънков плат.
Тогава алтернативи имаше само за активните борци и тези със стабилни връзки. Другите бяха измет.
Най -интересното е, че и майка ми и баща ми през целия преход гласуват твърдо за БСП.

fred
22-01-2013, 19:18
Начините да се сдобиеш със жилище в ония години бяха следните:

1 - Да се регистрираш в общината като крайно нуждаещо се младо семейство (живеехме в една гарсониера аз със жена ми и бебето + родителите на жена ми).........и да чакаш неясно колко години за да ти дадат.

2 - Да отидеш на свободен наем (нещо непосилно за семеен доход от 300 лв

3 - Да купиш жилище от човек на свободна продажба (30 000 за двустайна панелка) И банките не отпускаха такива суми.

4 - 18 - месечния договор, за който писах.


Без никаква финансова подкрепа отникъде и със заплата от 200 - 300 лв избрах вариант 4.

За простосмъртен човек на 25 години по онова време 200 - 300 лв беше тавана на възможностите за моята квалификация. Без значение колко си кадърен.
Такава беше държавната работа. Алтернатива - никаква.
Затова казвам, че сега е лесно. Хората поне имат някаква алтернатива. Дори и да избягат зад граница. Тогава и това не можеше.
А можеше да работиш в Либия, като държавата ти прибира 70% от дохода или да сечеш в Коми и след това да си купиш жигула без ред, еее, благини :)
И

---------- Post added at 23:18 ---------- Previous post was at 23:16 ----------


Я...........
Тогава алтернативи имаше само за активните борци и тези със стабилни връзки. Другите бяха измет.
Най -интересното е, че и майка ми и баща ми през целия преход гласуват твърдо за БСП.
Ами пропагандата често пъти върши работа, спор няма, ама и това е до време.

BLUE1
22-01-2013, 19:21
А можеше да работиш в Либия, като държавата ти прибира 70% от дохода или да сечеш в Коми и след това да си купиш жигула без ред, еее, благини :)
И

---------- Post added at 23:18 ---------- Previous post was at 23:16 ----------


Ами пропагандата често пъти върши работа, спор няма, ама и това е до време.

Либия и Коми ще видиш през крив макарон! Ако не си член на Партията или не си подплатен със солидни връзки на отговорни другари ще си бачкаш цял живот в завода за дребна сума и ще слушаш разказите на някой близък успял да се домогне до невероятно екзотичните места като Либия и Коми и да цъкаш с език гледайки новата му бяла жига.

fred
22-01-2013, 19:23
А да, трябва одобрение разбира се, то не е за всяка уста лъжица това.
Иначе майка ми можеше да замине, лекар, безпартийна (за Либия), ама баща ми беше твърдо против.

CBET
22-01-2013, 19:58
Абе хора, не мислите ли, че същите приказки и в момента ги говорят хора, които не са успели и които тотално са обезверени? Не мислите ли че след 30 - 40 години ще говорят същите като вас думи само на мястото на "БКП" ще пишат друга абривиатура?

П.С. Само да вметна, че офицери в армията се водеха над средната класа ... и същият тоя човек, на който родители му са били офицери да ми говори за връзки и трудности на живота тогава ...

Kuku
22-01-2013, 20:03
Аз никога не съм казвал, че помня, ама виждам направеното днес, което е резултат от действията тогава и за това питам, как едни са могли, пък други не?
Точно както и в днешно време!

nikolaaaay
22-01-2013, 20:06
Абе хора, не мислите ли, че същите приказки и в момента ги говорят хора, които не са успели и които тотално са обезверени? Не мислите ли че след 30 - 40 години ще говорят същите като вас думи само на мястото на "БКП" ще пишат друга абривиатура?

П.С. Само да вметна, че офицери в армията се водеха над средната класа ... и същият тоя човек, на който родители му са били офицери да ми говори за връзки и трудности на живота тогава ...
Аз не знам някой да е избягал от "режима" на щатите, Франция или Западна Германия, докато от соц лагера избягаха милиони. Който имаше възможност да се измъкне със семейството си го направи. Много хора не посмяха, защото знаеха, че ще тормозят близките им. Някои ги застреляха на стената, нали знаеш.
Това е все едно да казваш, че и лайното и пастата е еднакво гадно.

ecotronic
22-01-2013, 20:19
Характерно за капитализма е това, че има експлоатация на човек от човека.
При социализма е точно обратното.

CBET
22-01-2013, 20:31
Аз не знам някой да е избягал от "режима" на щатите, Франция или Западна Германия, докато от соц лагера избягаха милиони. Който имаше възможност да се измъкне със семейството си го направи. Много хора не посмяха, защото знаеха, че ще тормозят близките им. Някои ги застреляха на стената, нали знаеш.
Това е все едно да казваш, че и лайното и пастата е еднакво гадно.


Понеже в една друга тема бягаш от отговори искам да те питам само едно единствено нещо:

В момента в джунглата на Амазония живеят племена без електричество, без телевизия, без партии и държавни управления, без здравни и друг тип системи, които ние "цивилизованият свят" определяме като диваци. Живет така от стотици , а може би хиляди години. Какво те кара да си мислиш, че те не са щастливи и имат нужда от това, ние да им казваме на кой бог да се кланят и как да си живеят живота?

pa4ito
22-01-2013, 20:38
Понеже в една друга тема бягаш от отговори искам да те питам само едно единствено нещо:

В момента в джунглата на Амазония живеят племена без електричество, без телевизия, без партии и държавни управления, без здравни и друг тип системи, които ние "цивилизованият свят" определяме като диваци. Живет така от стотици , а може би хиляди години. Какво те кара да си мислиш, че те не са щастливи и имат нужда от това, ние да им казваме на кой бог да се кланят и как да си живеят живота?
Ако добавиш и конквистадорите, които да "обясняват" как местните да живеят, за да се чувстват по-щастливи и на всичкото отдолу да ги принуждават да го правят, тогава ще добиеш бледа представа как се живееше в "щастливото" соц. общество... :shoot:

CBET
22-01-2013, 20:56
Ако добавиш и конквистадорите, които да "обясняват" как местните да живеят, за да се чувстват по-щастливи и на всичкото отдолу да ги принуждават да го правят, тогава ще добиеш бледа представа как се живееше в "щастливото" соц. общество... :shoot:


Поста ти прилича на пуберска еякулация на бял чаршаф. Каза ли нещо или се опита да блеснеш?

pa4ito
22-01-2013, 21:11
Поста ти прилича на пуберска еякулация на бял чаршаф. Каза ли нещо или се опита да блеснеш?

Колега, точно този ти изказ подсказва, че зад твоят псевдоним седи човек под 20 години. Или поне житейски недозрял... И понеже, по една или друга причина, не си успял да разгадаеш толкова "сложния" ми пост, та да поясня:
Сравнението ти подсказва, че нямаш представа какво е било положението в България преди ноември '89-та. Затова първо се поинтересувай, попитай, почети и тогава прави сравнения. Защото ако за теб това е просто поредната част от живота на България преди да си се осъзнал, то някои хора са пострадали жестоко, изчезвали са близки хора, които са разстрелвани без съд и присъда..... Така, че най-малкото е "нефелно", както казва Суско, да сравняваш кошмара от онези времена с "щастливият живот на хора, в джунглата на Амазония"!

CBET
22-01-2013, 21:16
Колега, точно този ти изказ подсказва, че зад твоят псевдоним седи човек под 20 години. Или поне житейски недозрял... И понеже, по една или друга причина, не си успял да разгадаеш толкова "сложния" ми пост, та да поясня:
Сравнението ти подсказва, че нямаш представа какво е било положението в България преди ноември '89-та. Затова първо се поинтересувай, попитай, почети и тогава прави сравнения. Защото ако за теб това е просто поредната част от живота на България преди да си се осъзнал, то някои хора са пострадали жестоко, изчезвали са близки хора, които са разстрелвани без съд и присъда..... Така, че най-малкото е "нефелно", както казва Суско, да сравняваш кошмара от онези времена с "щастливият живот на хора, в джунглата на Амазония"!


Няма смисъл колега да се изпада в детайли. Говорим на различни езици просто ...

pa4ito
22-01-2013, 21:17
Няма смисъл колега да се изпада в детайли. Говорим на различни езици просто ...

Точно така, затова и написах - почети, попитай и ще разбереш...

CBET
22-01-2013, 21:33
Точно така, затова и написах - почети, попитай и ще разбереш...

No comment! ;-)

pa4ito
22-01-2013, 21:48
No comment! ;-)

:cheers:

nikolaaaay
22-01-2013, 23:03
Но също и проституция, наркомания, престъпност, безработица,бедност, социално неравенство...

Социално равенство?!?! Ти сериозно ли?! Какво социално равенство имаше преди 1989 след като едни пазаруваха с долари в Кореком, а други се облизваха пред витрината и цъкаха с език. Къде беше социалното равенство когато се кандидатстваше за работа на престижна позиция?! Даже и децата не бяха равни. Аз имах късмета да кандидатствам след 7-ми клас през 1990 иначе щях да видя езикова гимназия през крив макарон. Преди това там влизаха само внуците на активните борцир без кОнкурс разбира се. Социализмът беше като монархия - ние сме на власт и децата ни също ще управляват. За целта естествено избори няма да има.
В момента има 100 пъти повече социално равенство и справедливост.
Проституция и престъпност имаше и преди, но беше забранено да се отразява по вестниците и телевизията. Те за Чернобил не казаха, да не мислиш, че ще говорят за проституция.

---------- Post added at 23:03 ---------- Previous post was at 22:55 ----------


Понеже в една друга тема бягаш от отговори искам да те питам само едно единствено нещо:

В момента в джунглата на Амазония живеят племена без електричество, без телевизия, без партии и държавни управления, без здравни и друг тип системи, които ние "цивилизованият свят" определяме като диваци. Живет така от стотици , а може би хиляди години. Какво те кара да си мислиш, че те не са щастливи и имат нужда от това, ние да им казваме на кой бог да се кланят и как да си живеят живота?
Кой на кого налага как да живее? Демокрацията сега, когато има свободни избори или социализмът преди, когато не можеше да гъкнеш без разрешението на Партията?
Който иска да вярва в комунистическия бог - прав му път. Само, че тоя път води към нищета и разруха и то не за единици, а за цялото общество.

Susscrofa
22-01-2013, 23:38
Социално равенство?!?! Ти сериозно ли?! Какво социално равенство имаше преди 1989 след като едни пазаруваха с долари в Кореком, а други се облизваха пред витрината и цъкаха с език. Къде беше социалното равенство когато се кандидатстваше за работа на престижна позиция?! Даже и децата не бяха равни. Аз имах късмета да кандидатствам след 7-ми клас през 1990 иначе щях да видя езикова гимназия през крив макарон. Преди това там влизаха само внуците на активните борцир без кОнкурс разбира се. Социализмът беше като монархия - ние сме на власт и децата ни също ще управляват. За целта естествено избори няма да има.
В момента има 100 пъти повече социално равенство и справедливост.
Проституция и престъпност имаше и преди, но беше забранено да се отразява по вестниците и телевизията. Те за Чернобил не казаха, да не мислиш, че ще говорят за проституция.

---------- Post added at 23:03 ---------- Previous post was at 22:55 ----------


Кой на кого налага как да живее? Демокрацията сега, когато има свободни избори или социализмът преди, когато не можеше да гъкнеш без разрешението на Партията?
Който иска да вярва в комунистическия бог - прав му път. Само, че тоя път води към нищета и разруха и то не за единици, а за цялото общество.

Е, идеята беше за социално равенство.
Не можеш да отречеш, че сега ножицата е доста по-отворена. Богатите са доооооста по-богати от номенклатурата навремето.
Но това е утопия, аз не вярвам в равенството, но това не означава, че не трябва да има инструменти за набиване на канчето на самозабравили се и разбеснели се капиталисти:)

nikolaaaay
23-01-2013, 00:01
Е, идеята беше за социално равенство.
Не можеш да отречеш, че сега ножицата е доста по-отворена. Богатите са доооооста по-богати от номенклатурата навремето.
Но това е утопия, аз не вярвам в равенството, но това не означава, че не трябва да има инструменти за набиване на канчето на самозабравили се и разбеснели се капиталисти:)
Социалното равенство включва и правата, не само финансовото състояние. Сега дори и пенсионерите могат да отидат за уикенда до Истанбул за 125 лв. Преди и това беше много трудно за 99,8% от хората.
Богатите не са проблем за обществото. Успехът им кара повечето хора да дават всичко от себе си, за да постигнат същото. Това при социализмът го няма и затова и тая система е мъртво замислена. Там нищо не зависи от теб, а от това колко силни са връзките ти.
В щатите, а и в Европа много от най-богатите хора всъщност са филантропи, които живеят доста скромно. В България не е точно така. Проблемът е в съдебната система. Това е инструментът за набиване на канчетата на всички и докато не проработи държавата няма да тръгне напред.

Crusader
23-01-2013, 01:06
А бе ти не може ли да не си на всяка манджа мерудия, е ти си бил много компетентен по всички въпроси, като почнеш от политикономия до ядрени технологии, че и до сеизмология...типично производно на развития социализъм...
Брей, гоЛем разбирач гоЛемо чудо...ма ти си като ментора си бе - крадлив че и лъжлив, я кАжи николйачо що рАботиш, от що си вадиш хляба?
Аз съм ясен на всички - тъп шапкар с 2 висши образования и учещ поредната магистратура в академията на МВР, я кАжи ти какви кетапи притежаваш и кво аджеба работиш?

BLUE1
23-01-2013, 08:32
Аз съм ясен на всички - тъп шапкар с 2 висши образования и учещ поредната магистратура в академията на МВР, я кАжи ти какви кетапи притежаваш и кво аджеба работиш?

:prescription:

Crusader
23-01-2013, 08:59
Шшшшш, майна прекаляваш с простотиите, да не стане да се видим някъде по сбирките, че да вземеш тогава да се оправдаваш като курва...

ecotronic
23-01-2013, 10:47
А бе ти не може ли да не си на всяка манджа мерудия, е ти си бил много компетентен по всички въпроси, като почнеш от политикономия до ядрени технологии, че и до сеизмология...типично производно на развития социализъм...
Брей, гоЛем разбирач гоЛемо чудо...ма ти си като ментора си бе - крадлив че и лъжлив, я кАжи николйачо що рАботиш, от що си вадиш хляба?
Аз съм ясен на всички - тъп шапкар с 2 висши образования и учещ поредната магистратура в академията на МВР, я кАжи ти какви кетапи притежаваш и кво аджеба работиш?

Защо се дразниш от мислещи и знаещи хора? Ако смяташ, че някой е казал нещо грешно, кажи ясно и конкретно, какво е то, вместо да му даваш такива общи квалификации.

BLUE1
23-01-2013, 15:29
Шшшшш, майна прекаляваш с простотиите, да не стане да се видим някъде по сбирките, че да вземеш тогава да се оправдаваш като курва...

Аз сбирки на анонимните шизофреници не посещавам, тъй че няма как се видим :love_umbrella:

Crusader
23-01-2013, 19:03
Мноооо го си оригинален....тва сам ли го измисли, и с тоя малък мозък - невероятно!

Цитат от друг форум:
"Дянков, а от ВМЗ -работниците страхуваш ли се? Аз работя във ВМЗ-Сопот. Защо ни пазите със полиция и жандармерия от Пловдив? Всеки ден изсипвате пред порталите 15-на буса с униформени. Нали знаеш каква е нашата продукция, не се яде, не се пие, но не минавай по подбалканския път, може случайно нещо да се обърка. И търси в чужбина хубаво жилище на оня пожарникар, че ще Ви стане тясно в БГ. Симеоне, /жалко за хубавото име, което си похабил/, кое е по-важно за теб: да те потупат по гръбчето /а то не е толкоз големичко/ и да ти излъскат ушенцата колко си добър, или народа ти, избирателите ти и потенциални такива да са доволно от теб? Егати държавата, на която пожарникар е примиер и глупак е финансов министър.

Една Гладуваща от Сопот, на която не сте платили цифром и словом 1600лв. /простете но толкоз ми е заплата за 4 месеца - повече тука не дават/"

No comment!

BLUE1
23-01-2013, 20:16
Това само доказва малоценностовия ти комплекс...

Аз наистина искам профила ми да бъде изтрит и за това си позволявам арогантно поведение, но както казах ти нямаш достатъчно в главата за да го разбереш...


Ти се държиш като цървул защото искаш да ти изтрият профила!? Не е ли по-лесно да не пишеш, или те блазни идеята да пишеш глупости да обиждаш наред и да се криеш зад, уж желанието си да те изтрият....Ето това драги е комплекс!

nikolaaaay
23-01-2013, 20:29
ВМЗ Сопот е поредния държавен завод, който работи на загуба и се налага да бъде спасяван от някого. Колко пъти трябва да да се случи едно и също за да проумеем, че държавата няма как да управлява ефективно който и да било завод или фирма. Умните хора се учат от грешките си, глупавите ги повтарят отново и отново.

ecotronic
23-01-2013, 20:51
ВМЗ Сопот е поредния държавен завод, който работи на загуба и се налага да бъде спасяван от някого. Колко пъти трябва да да се случи едно и също за да проумеем, че държавата няма как да управлява ефективно който и да било завод или фирма. Умните хора се учат от грешките си, глупавите ги повтарят отново и отново.


То не, че когато управлява частник, управлява много ефективно.

......Спомени от Кремиковци и Митал.

fred
23-01-2013, 20:57
Ако една приватизация се проведе качествено и навреме, то много неща у нас биха били по-различни.Както е в останалите страни от бившия соц лагер.
Но ако се проведе късно, като предприятията бъдат доизточени или направо източени, то трудно е да се появи някой, който ще вземе да ги оправя.По скоро ще се появи някой "разкоствач" и ще гледа да доизточи каквото и колкто може.Като го съчетаеш в липсата на опит, нереформирани правораздавателни и други разни подобни органи, става това, което е у нас.
А има имаше и доста соц. мастодонти, които куцукаха едвам и по времето на соца, но ги крепяха-Кремиковци например.
Още по бай Тошово това дружество дължеше пари на социалните фондове, на енергото, на банки и кой ли не.
Такива си бяха обречени.

Crusader
23-01-2013, 20:57
Ти се държиш като цървул защото искаш да ти изтрият профила!? Не е ли по-лесно да не пишеш, или те блазни идеята да пишеш глупости да обиждаш наред и да се криеш зад, уж желанието си да те изтрият....Ето това драги е комплекс!

"цървул" - много оригинално, тва къде го прочете, щото не си в състояние да го измислиш....


Сега сериозно, дрисльо бил съм в тоя форум много преди теб, бил съм дори мод в него..мислиш ли че мнението на такива духачи като теб е важно за мен...
...карай дъртата кочина, живей в панелката на края на Пловдив....и както се казваше в оня стар виц "...плувай бе лайно зелено!"

Susscrofa
23-01-2013, 21:03
ВМЗ Сопот е поредния държавен завод, който работи на загуба и се налага да бъде спасяван от някого. Колко пъти трябва да да се случи едно и също за да проумеем, че държавата няма как да управлява ефективно който и да било завод или фирма. Умните хора се учат от грешките си, глупавите ги повтарят отново и отново.

Това не е точно така.
Държавата може да управлява ефективно всичко, проблемът е, дали има смисъл от това.
Някои стртегически производства няма лошо да бъдат държавни.
Нека не забравяме частната компания управляваща Фукушима, какви ги беше надробила и в името на печалбата колко компромиси със сигурността бе направила.
Военни заводи, големи енергийни заводи, водоснабдителни дружества трябва да са държавни.

ecotronic
23-01-2013, 21:09
Това не е точно така.
Държавата може да управлява ефективно всичко, проблемът е, дали има смисъл от това.
Някои стртегически производства няма лошо да бъдат държавни.
Нека не забравяме частната компания управляваща Фукушима, какви ги беше надробила и в името на печалбата колко компромиси със сигурността бе направила.
Военни заводи, големи енергийни заводи, водоснабдителни дружества трябва да са държавни.

Няма по-красноречив пример за това от сравнението между СССР и Франция по времето на втората световна война.
Ако не беше държавното управление в СССР, сега вероятно половината човечаство щеше да е немско-говорящо.
А Франция на частниците е била прегазена за броени дни.

Crusader
23-01-2013, 21:09
Само че прасчо, тоя завод умишлено се води към фалит, понеже не можаха при масовата "приебатизация"...сега се опитват да го сторят и пак костовистката схема, пониш ли господин 10%....умря кучето, е той Господ ще си го съди, ма тия тука ние трябва да ги съдим...!

BLUE1
23-01-2013, 21:14
"цървул" - много оригинално, тва къде го прочете, щото не си в състояние да го измислиш....


Сега сериозно, дрисльо бил съм в тоя форум много преди теб, бил съм дори мод в него..мислиш ли че мнението на такива духачи като теб е важно за мен...
...карай дъртата кочина, живей в панелката на края на Пловдив....и както се казваше в оня стар виц "...плувай бе лайно зелено!"

Изтърва си нервите селяче, утре да ни си застреляш и семейството? Иначе ако те интересува живея в центъра на Пловдив където са живели поне три поколения от дедите ми. В ценостната ми система имапо-важни неща от автомобилите. Още с нещо да се изфукаш, хлапе....?

Crusader
23-01-2013, 21:34
Мога - фукам се, кадърен съм - постигнал съм нещо...а за дедите ти не знам, намирисваш ми на анадолски манаф...

Нека ти кажа за моите:
Виталий Николаевич Горанов - ротмистър в армията на негово величество Николай 2, командир на кавалерийска рота в армията на адмирал Колчак, емигрант в България през 1921 година, където се оженил за пра баба ми Варвара Любенова Спасова...нямам скенер да ти кача и снимките от миналото...баща ми и дядо ми са били военни - комунисти, да никога не станаха офицери заради произхода си, но служиха на тая държава!
...та така имам с какво фукам се!

Отивам да си сипя пак от ЧЕРВЕНОТО...обожавам го това свищовско каберне...

BLUE1
23-01-2013, 21:49
Мога - фукам се, кадърен съм - постигнал съм нещо...а за дедите ти не знам, намирисваш ми на анадолски манаф...

Нека ти кажа за моите:
Виталий Николаевич Горанов - ротмистър в армията на негово величество Николай 2, командир на кавалерийска рота в армията на адмирал Колчак, емигрант в България през 1921 година, където се оженил за пра баба ми Варвара Любенова Спасова...нямам скенер да ти кача и снимките от миналото...баща ми и дядо ми са били военни - комунисти, да никога не станаха офицери заради произхода си, но служиха на тая държава!
...та така имам с какво фукам се!

Отивам да си сипя пак от ЧЕРВЕНОТО...обожавам го това свищовско каберне...


Ако това което пишеш е вярно, ти си срам за рода си! Но защо ли ти го казвам като ти не го приел от баща си!

Susscrofa
23-01-2013, 21:50
Изтърва си нервите селяче, утре да ни си застреляш и семейството? Иначе ако те интересува живея в центъра на Пловдив където са живели поне три поколения от дедите ми. В ценостната ми система имапо-важни неща от автомобилите. Още с нещо да се изфукаш, хлапе....?

Това със семейството беше доста тъпа шега.
Ебати, това не е онзи форум.
Тази свободия ми идва в повече.:lupe:
Аз си лЕгам.

Crusader
23-01-2013, 22:02
Изтърва си нервите селяче, утре да ни си застреляш и семейството? Иначе ако те интересува живея в центъра на Пловдив където са живели поне три поколения от дедите ми. В ценостната ми система имапо-важни неща от автомобилите. Още с нещо да се изфукаш, хлапе....?


и да знаеш че тоя щаер е тъп избор, освен удобния му хват, няма нищо друго което да става, Берета 92 или Броунинг ХП е далеч по-добър избор, но за личната си сигурност разчитам на добрия стар ПМ...ела някой ден да ти покажа как го правят професиналистите...ако ти стиска да си на един изстрел от мен :clown:

fred
23-01-2013, 22:06
Чекайте да ви споделя една мисъл, която ми хареса :flowers:
Глупакът има голямо предимство пред образования човек - той винаги е доволен от себе си. /Наполеон/

Crusader
23-01-2013, 22:42
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5466411


Горките хора, къде е онзи синия да ми каже кой кадърен и кой не, да иде да го каже на сопотлии - ще го убият с камъни

Ранобудниче
23-01-2013, 23:25
И тук сте прекалили. Вие не можете ли да спорите, без лични обиди на умствена, сексуална, етно и т.н. основа и без да замесвате родата си до н-то коляно?

Що за комуникация е това?

Детската градина.

Може и да почистя, за да продължите като големи хора, но само ако има смисъл.

Ха да видим.

nikolaaaay
24-01-2013, 00:11
То не, че когато управлява частник, управлява много ефективно.

......Спомени от Кремиковци и Митал.
Да, има и такива случаи. 1-2% на сто. При държавните заводи закъсалите са почти 100%. Ако има все пак нефалирали - те просто са източвани по-умерено.
Ако приватизацията беше тръгнала още 1990, фирми като Балкан и Кремиковци щяха да имат доста по-добри шансове да оцелеят.

---------- Post added at 23:58 ---------- Previous post was at 23:47 ----------


Това не е точно така.
Държавата може да управлява ефективно всичко, проблемът е, дали има смисъл от това.
Някои стртегически производства няма лошо да бъдат държавни.
Нека не забравяме частната компания управляваща Фукушима, какви ги беше надробила и в името на печалбата колко компромиси със сигурността бе направила.
Военни заводи, големи енергийни заводи, водоснабдителни дружества трябва да са държавни.
Държавата по принцип или България? В Скандинавия може и да може да има добре работеща държавна фирма, но България просто няма ефективни механизми, с които да контролира управлението на държавната собственост.
Баща ми беше известно време управител на една от големите държавни структури. Имаха сгради, земи, МПС-та, самолети. Хиляди хора. Беше некорумпиран, но какво от това. След като го махнаха, съответният министър източи всичко най-брутално и закри фирмата. Разпродаваха се терени на хубави места в София за по 5-10 лв. на кв.м. Имам документи. Няма начин една държавна фирма да се управлява дълго от некорумпирани, способни и отдадени управители. Рано или късно идва някой наш човек и съсипва всичко.

---------- Post added 24-01-2013 at 00:11 ---------- Previous post was 23-01-2013 at 23:58 ----------


Само че прасчо, тоя завод умишлено се води към фалит, понеже не можаха при масовата "приебатизация"...сега се опитват да го сторят и пак костовистката схема, пониш ли господин 10%....умря кучето, е той Господ ще си го съди, ма тия тука ние трябва да ги съдим...!
Масовата приватизация се проведе от БСП при правителството на Жан Виденов през 1995-1996. Същите хора, които ти смяташ за някакви герои едва ли не, раздържавиха определени по неясни критерии предприятия за без пари!!! В бюджета от масовата приватизация не влезе и лев, а реално се приватизираха доста активи. Не знам точно на каква стойност, но нищо чудно да са повече от приватизираните от СДС касово (платени на бюджета) през 1998-2001. В крайна сметка около 8 млн българи взеха по около 50 лева от цялата тая галимация, а какво и на кой се продаде и до днес не е ясно.
Помисли и почети малко преди да се изказваш. Предразсъдъците не ти помагат, ако ще и 5 висши да имаш.

Кайо
24-01-2013, 01:01
.....икономика и политика.....и родословни дръвца...цирк...пълен цирк.:clown::clown::clown:

pavlin
24-01-2013, 02:53
В щатите, а и в Европа много от най-богатите хора всъщност са филантропи, които живеят доста скромно.

Никалай,
Ти по-голяма глупост не можа ли да изръсиш.

mordohy
24-01-2013, 09:14
[QUOTE=Ранобудниче;1169658]И тук сте прекалили. Вие не можете ли да спорите, без лични обиди на умствена, сексуална, етно и т.н. основа и без да замесвате родата си до н-то коляно?

Що за комуникация е това?

Ами те хората какво са виновни, че така описателно са свикнали да се изразяват.
Имат богата изразна култура, придобита явно от возенето на задната ритловица на преминаващите каруци в детинството.
То и казармата или липсата на такава, съчетано с чалгата и полято всичко това с някое традиционно и не до там питие....
Абе сериозни оправдания колкото щеш!
Освен това изглеждаме по аргументирани и по-мъжествени:wc:

BLUE1
24-01-2013, 13:59
[QUOTE=Ранобудниче;1169658]И тук сте прекалили. Вие не можете ли да спорите, без лични обиди на умствена, сексуална, етно и т.н. основа и без да замесвате родата си до н-то коляно?

Що за комуникация е това?

Ами те хората какво са виновни, че така описателно са свикнали да се изразяват.
Имат богата изразна култура, придобита явно от возенето на задната ритловица на преминаващите каруци в детинството.
То и казармата или липсата на такава, съчетано с чалгата и полято всичко това с някое традиционно и не до там питие....
Абе сериозни оправдания колкото щеш!
Освен това изглеждаме по аргументирани и по-мъжествени:wc:


Ей сейрджии. Пет души правим цирка,но 3000 са го гледали. Лицемери с лицемери такива :static:

Кайо
24-01-2013, 18:26
Ей сейрджии. Пет души правим цирка,но 3000 са го гледали. Лицемери с лицемери такива :static:

......мноу ясно....е те тва е икономика и политика.:crazy::crazy::crazy:

fred
24-01-2013, 20:53
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5466411


Горките хора, къде е онзи синия да ми каже кой кадърен и кой не, да иде да го каже на сопотлии - ще го убият с камъни
Така е, навремето родителите им и дядовците, горките хора, като им взимаха земите, дюкяните, работилниците и тн след 1944, да не мислиш че хляб и сол са ги давали.Тогава също щяха да убият комунистите с камъни и дърве, ама дека тука се беше намърдала цървената армия(иначе и комунизъм нямаше да има тук)
10-15 години тормоз, бой, лагери, терор и т.н е трябвало, за да накарат хората да се откажат от частната собственост "доброволно" в онова време.
След 60 години сега животът трябва да ги кара да се научат да работят не на яслите за една мижава заплата, а за себе си.

Crusader
29-01-2013, 10:42
Поредната лъжа, ма народа нали си глупав....вЕрва...
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5481591#commentsBlock

Susscrofa
29-01-2013, 11:06
Така е, навремето родителите им и дядовците, горките хора, като им взимаха земите, дюкяните, работилниците и тн след 1944, да не мислиш че хляб и сол са ги давали.Тогава също щяха да убият комунистите с камъни и дърве, ама дека тука се беше намърдала цървената армия(иначе и комунизъм нямаше да има тук)
10-15 години тормоз, бой, лагери, терор и т.н е трябвало, за да накарат хората да се откажат от частната собственост "доброволно" в онова време.
След 60 години сега животът трябва да ги кара да се научат да работят не на яслите за една мижава заплата, а за себе си.

Имало е доста всенародни тържества.
Не съм убеден, че проявената след това народна енергия за изграждането на социалистическа България е била плод само на страха изпитван от червената армия.
Не съм убеден и, че животът на мнозинството в БГ е бил цветущ и безгрижен преди 44 г..
Наистина е имало репресии и убийства, но при коя революция, при кое следвоенно пренареждане на политическия живот е минавано без проливане на кръв.
Та не съм убеден дали мнозинството в БГ не е искало тази промяна, друг е въпросът дали това е било полезно за България.

gigi
29-01-2013, 12:03
Поредната лъжа, ма народа нали си глупав....вЕрва...
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5481591#commentsBlock

Прав си, но всъщност все тая дали 14 или 25, все са изхарчени едни пари за поредната простотия с ясен финал, а с тях можеше да се свърши нещо много по полезно.

Crusader
29-01-2013, 12:25
Прав си, но всъщност все тая дали 14 или 25, все са изхарчени едни пари за поредната простотия с ясен финал, а с тях можеше да се свърши нещо много по полезно.

Да бе, да се дадат на майките... нали така казва хер Флиг...Я кажи като обичаш сметките как се стигна до изхарчването на 4 милиарда от фискалния резерв, 2 от нови заеми и още 2 изтеглени от здравната каса...
...и ми кажи колко полезни неща можеше да се свършат с токова пари!

gigi
29-01-2013, 16:45
Да бе, да се дадат на майките... нали така казва хер Флиг...Я кажи като обичаш сметките как се стигна до изхарчването на 4 милиарда от фискалния резерв, 2 от нови заеми и още 2 изтеглени от здравната каса...
...и ми кажи колко полезни неща можеше да се свършат с токова пари!

Ми за заема от 2млрд. ей тук си пише http://www.segabg.com/article.php?id=631560
другите потънаха някъде по "антикризисните" мерки...... част са в инфраструктурни обекти като околовръсното, арена армеец, и т.н., а и при толкова години бюджетен дефицит е нормално резервите да се стопят. Все пак кризата е световна и нямаше как да не ни засегне. По принцип не съм се задълбалвал.
Лошото е че ни предстои още едно плащане по глобалните облигации 2015г. А за там пари естествено няма. Абе всеки е на принципа - следващия да му мисли.
П.С. За мене Орешарски е много по добър и от Флиг и от Велчев, и ако не беше оставил резерв...... единствено си е сбъркал партията ама......

Crusader
29-01-2013, 17:04
Ми за заема от 2млрд. ей тук си пише http://www.segabg.com/article.php?id=631560
другите потънаха някъде по "антикризисните" мерки...... част са в инфраструктурни обекти като околовръсното, арена армеец, и т.н., а и при толкова години бюджетен дефицит е нормално резервите да се стопят. Все пак кризата е световна и нямаше как да не ни засегне. По принцип не съм се задълбалвал.
Лошото е че ни предстои още едно плащане по глобалните облигации 2015г. А за там пари естествено няма. Абе всеки е на принципа - следващия да му мисли.
П.С. За мене Орешарски е много по добър и от Флиг и от Велчев, и ако не беше оставил резерв...... единствено си е сбъркал партията ама......


Бах маа му, да приемем че са 6, да не би само софиянци да ги изкараха тия пари че се харчат за "арени" "околовръстни" и "митра" другата България, не е ли България...или я възприемат като дойна крава за цицат софетата...

Нека те светна къде потънаха - хер Флиг си финансира бюджетния дефицит, за да го тупат по малкото гръбчЕ истинските му работодатели...умен си ще се сетиш сам кои са те!

koolio
29-01-2013, 17:19
П.С. За мене Орешарски е много по добър и от Флиг и от Велчев, и ако не беше оставил резерв...... единствено си е сбъркал партията ама......

Тук си много прав. И човекът си беше в правилната партия, само дето се оказа, че други около него я бяха сбъркали.

Susscrofa
29-01-2013, 17:22
Тук си много прав. И човекът си беше в правилната партия, само дето се оказа, че други около него я бяха сбъркали.

Управлението в коалиция не е лесна задача.
Интересно защо никой не се сети да го намери и попита, какво смята за финансирането на Белене.

gigi
29-01-2013, 17:33
Управлението в коалиция не е лесна задача.
Интересно защо никой не се сети да го намери и попита, какво смята за финансирането на Белене.

Я един път да се съглася с теб.:coolio:

nikolaaaay
29-01-2013, 22:38
Имало е доста всенародни тържества.
Не съм убеден, че проявената след това народна енергия за изграждането на социалистическа България е била плод само на страха изпитван от червената армия.

Е то имаше манифестации до последно. Тоест всенародни тържества, де. Но да си припомним, че народът не беше никак щастлив по милион причини, като например:
- нямаше свобода на словото,
- не можеше да се пътува в чужбина,
- за Лада се чакаше по 10 години и пак беше скъпа,
- нямаше повече от 2-3 стоки по магазините, след 1985 често нямаше и по една,
- времето ни минаваше в редене по опашки вместо в работа,
- бяхме по-бедни от западните просяци,
- ДС слухтеше навсякъде.

Иначе социализмът наистина е постигнал резултати в първите години след революцията. Така е било в Русия. В България също го е имало тоя ефект, макар и в по-малка степен. Само, че само с гол ентусиазъм не се кара дълго. Хората се мотивират от резултатите, които могат да постигнат в държава, в която има възможности за развитие. Социализмът какви възможности дава - да стигнеш до член на Партията, евентуално да станеш сътрудник на ДС, да имаш Вартбург или Лада и евентуално да ти разрешат да отидеш на екскурзия до Букурещ.

fred
29-01-2013, 22:50
Управлението в коалиция не е лесна задача.
Интересно защо никой не се сети да го намери и попита, какво смята за финансирането на Белене.

Продължаваш да бъркаш компетенцията на един човек, с морала и мераците му.Има много кадърни хора, които са лоши управници, лакоми за власт, пари и т.н.И второ-много политици умеят добре да говорят, а дали правя нещо полезно е друга работа-говоря по принцип

---------- Post added at 02:50 ---------- Previous post was at 02:44 ----------


Имало е доста всенародни тържества.
Не съм убеден, че проявената след това народна енергия за изграждането на социалистическа България е била плод само на страха изпитван от червената армия.
Не съм убеден и, че животът на мнозинството в БГ е бил цветущ и безгрижен преди 44 г..
Наистина е имало репресии и убийства, но при коя революция, при кое следвоенно пренареждане на политическия живот е минавано без проливане на кръв.
Та не съм убеден дали мнозинството в БГ не е искало тази промяна, друг е въпросът дали това е било полезно за България.

Ами след като ти вземат имотите /може и 5 декара нивици да имаш и едно дюкянче/ не мисля, че ще си много ентусизиран.
Пример за единия ми дядо-оставям разни ниви.Било му е било забранено да работи като съдия, само защото е бил и преди 1944 такъв.Никой не го е гонил наистина, защото е бил добър човек и юрист.
А колкото за промяната-никога животът не е бил идеален разбира се.И промяната винаги е била повод за надежди, докато не дойде гроздобера :)-а той доста бързо е дошъл.
Но за тия неща е писано малко, все още, а пропагандата беше (и още я има) в размери неизмеримо по-големи.

Crusader
29-01-2013, 23:15
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5482891#commentsBlock


Тоя се напушил с нещо...

Susscrofa
30-01-2013, 08:47
Продължаваш да бъркаш компетенцията на един човек, с морала и мераците му.Има много кадърни хора, които са лоши управници, лакоми за власт, пари и т.н.И второ-много политици умеят добре да говорят, а дали правя нещо полезно е друга работа-говоря по принцип

---------- Post added at 02:50 ---------- Previous post was at 02:44 ----------



Ами след като ти вземат имотите /може и 5 декара нивици да имаш и едно дюкянче/ не мисля, че ще си много ентусизиран.
Пример за единия ми дядо-оставям разни ниви.Било му е било забранено да работи като съдия, само защото е бил и преди 1944 такъв.Никой не го е гонил наистина, защото е бил добър човек и юрист.
А колкото за промяната-никога животът не е бил идеален разбира се.И промяната винаги е била повод за надежди, докато не дойде гроздобера :)-а той доста бързо е дошъл.
Но за тия неща е писано малко, все още, а пропагандата беше (и още я има) в размери неизмеримо по-големи.

На моя пра дядо са му взели 100 декара, всичките ги е обработвал!
Спали са 6-8 човека на един нар и са яли месо два пъти годишно.
Синът му умира от "болки в корема", нямат средства да го пратят да се лекува в София, която е на 30 км.
Та аз за себе си не се учудвам, че старите хора в мнозинството изпитват носталгия към времената след 44.:)

---------- Post added at 06:45 ---------- Previous post was at 06:42 ----------


Продължаваш да бъркаш компетенцията на един човек, с морала и мераците му.Има много кадърни хора, които са лоши управници, лакоми за власт, пари и т.н.И второ-много политици умеят добре да говорят, а дали правя нещо полезно е друга работа-говоря по принцип

---------- Post added at 02:50 ---------- Previous post was at 02:44 ----------



Ами след като ти вземат имотите /може и 5 декара нивици да имаш и едно дюкянче/ не мисля, че ще си много ентусизиран.
Пример за единия ми дядо-оставям разни ниви.Било му е било забранено да работи като съдия, само защото е бил и преди 1944 такъв.Никой не го е гонил наистина, защото е бил добър човек и юрист.
А колкото за промяната-никога животът не е бил идеален разбира се.И промяната винаги е била повод за надежди, докато не дойде гроздобера :)-а той доста бързо е дошъл.
Но за тия неща е писано малко, все още, а пропагандата беше (и още я има) в размери неизмеримо по-големи.

Моралът е категория, която няма място в инструментариума, чрез който работи световният икономически модел, към който принадлежим и ние.
Истинският капиталист не инвестира, за да създава работни места, а го прави, за да увеличи капитала и печалбите си.
Не ми разтягай локуми за морал в политиката, моля те.

---------- Post added at 06:47 ---------- Previous post was at 06:45 ----------


Е то имаше манифестации до последно. Тоест всенародни тържества, де. Но да си припомним, че народът не беше никак щастлив по милион причини, като например:
- нямаше свобода на словото,
- не можеше да се пътува в чужбина,
- за Лада се чакаше по 10 години и пак беше скъпа,
- нямаше повече от 2-3 стоки по магазините, след 1985 често нямаше и по една,
- времето ни минаваше в редене по опашки вместо в работа,
- бяхме по-бедни от западните просяци,
- ДС слухтеше навсякъде.

Иначе социализмът наистина е постигнал резултати в първите години след революцията. Така е било в Русия. В България също го е имало тоя ефект, макар и в по-малка степен. Само, че само с гол ентусиазъм не се кара дълго. Хората се мотивират от резултатите, които могат да постигнат в държава, в която има възможности за развитие. Социализмът какви възможности дава - да стигнеш до член на Партията, евентуално да станеш сътрудник на ДС, да имаш Вартбург или Лада и евентуално да ти разрешат да отидеш на екскурзия до Букурещ.

Аз говоря за началото!
За онази еуфория, която не е била заради страха от червената армия.
В БГ никой не е натресъл на сила комунизма, за мен мнозинството от народонаселението е искало тази промяна.

Crusader
30-01-2013, 10:41
Ястребино е име в нашата история, което вечно ще се помни от всички поколения българи. Тук се е разиграла една голяма трагедия и е извършено едно от най-тежките престъпления на фашистите в България. Затова Ястребино е станало синоним на нечовешката фашистка жестокост. Ястребино е малко, но със стари и здрави революционни традиции село в Тузлушкия край. По време на въоръжената борба срещу фашизма (1941 - 1944 г.) то дава подслон на много видни дейци и ръководители на Девета въстаническа оперативна зона: Арсо Овчаров, Груди Атанасов, Иван Господинов, Пенчо Кубадински и др. Когато през есента на 1943 г. се формира Омуртагският партизански отряд, в неговите две чети се включват младежи и девойки от Антоново, Ястребино и други села. Смелите акции на партизаните в този район и помощта, която почти цялото Ястребино им оказва, карат околийския управител да изрече злокобните думи: "В Ястребино всички са комунисти... Цялото село трябва да бъде унищожено.".
По искане на същия управител на 18 и 19 декември 1943 г. в Тузлука прииждат силни, войскови части, за да започнат разправата със старото "комунистическо гнездо" Ястребино. На 19 декември в селото пристигат много войници под командването на подпоручик Константин Йорданов, по професия учител и баща на две деца. По негова заповед са арестувани 18 души, от които шест деца и двама старци - Петър и Стоянка Калайджийски с трите им деца: Надежда - на 12 г., Иван - на 9 г., и Стойне - на 7 г.; Иван и Марийка Димитрови заедно с по-малките им деца близначките Ценка и Цветанка - по на 13 г.; Лазарка и Петко Стоичкови с 11-годишната им дъщеря Димитринка; Мара и Рангел Дончеви; Станка и Димитър Богословови и дядо Стойне и баба Наета - и двамата над 70 години. Всички те са близки или родители на членове на Омуртагския партизански отряд и на нелегални дейци, които действат в други краища на страната.Арестуваните първо били отведени в общината на селото и формално разпитани, след което ги повели по посока на днешното с. Антоново. По пътя бил убит 75-годишният дядо Стойне, тъй като не можел повече да върви. На стотина крачки от селото, посред бял ден - 13 ч, затрещели автоматите. За да не бягат, първо стреляли в краката на арестуваните.
Въпреки това някои от дечицата побягнали, но застигнати от изстрелите, замрели завинаги на замръзналата земя. Принудили съселяните на убитите да ги погребат. До самото място на разстрела ужасените хора изкопали един общ гроб и положили в него разстреляните по семейства. Акцията завършила с разграбване и опожаряване до основи на къщите на жертвите от войниците и офицерите. Последвалата тази нечувана жестокост безсънна и страшна нощ била нарушена от шума на камиони с войници, дошли пак по заповед на подпоручик Йорданов да изровят труповете. За да не останат никакви следи от кървавото престъпление, закарали вкочанените тела в гората край с. Долна Златица, натрупали ги на клада и ги изгорили. Но следите останали завинаги - в паметта на народа и в скромния паметник обелиск на 18-те загинали през този злокобен ден, издигнат още през 1946 г. на мястото на разстрела. На паметната плоча изсекли имената и на другите 6 ястребинци, паднали в борбата против фашизма. И днес този паметник напомня за хилядите свидни жертви, дадени от българския народ, и за цената на извоюваната от него свобода на 9 септември 1944 г.

Ето такива неща доведоха до 9 септември...още примери за "царска демокрация" да посочвам ли? Или пак ще си заврете главите в задниците и ще хленчите за 6-те декара нивичка...

gigi
30-01-2013, 11:06
А след 9-ти???Белене, Ножарево......

Crusader
30-01-2013, 11:23
А след 9-ти???Белене, Ножарево......

Ами нормално такива като посочения поручик, продажни министри, депутати и прочие да си платят...то в Нюрнберг какво различно е станало с тая разлика че запада обича да си играе на "демокрация" и е разиграл театрото с предизвестените, като резултат процеси...
Знам какво ще ми кажеш, че това било по време на народния съд, а лагерите по късно...ми еврейската държава просто разстрелва престъпниците, дори и без да ги вкарва в лагери...
Ернесто Гевара да не би да е съден от биливийската армия...
Преследванията по време на Дж Едгар Хувър във възлюбената ти америка....той да не е действал законно или комисията Маккарти, колко политически убийства има тогава и колко репресии...
А половин милион жертви /цивилни/ под благовидния предлог, че спасяваме американски животи, в Хирошима и Нагасаки...всъщност полигон за изпробване на новото ни оръжие...
...комунизма не е направиш нищо което "западната демокрация" да не е направила преди това!

gigi
30-01-2013, 12:19
Ок, ясно е че е така, но ти започна да вадиш примери а такива има и от двете страни много. Само където комунизма върви едни доста години назад и от там идват вече разликите. Хората са изписали томове и не стигат. А какво е довело до 9-ти, също има изписано много и не е това което даваш за пример, само че не ти харесва истината.

koolio
30-01-2013, 12:53
Може ли да не бъркаме извращенията, присъщи на всички тоталитарни режими (вкл. пронацисткия режим при Филов и Божилов), с икономическата политика? ;)

Crusader
30-01-2013, 12:54
Коя истина, твоята, моята, тази на ком партията или тази на "репресираните"...кой знае каква е обективната истина...всеизвестно е че историята я пишат победителите...ами ако утре Златко
баретата се пише репресиран и почнат такива като него да пишат историята ?!?
Всеки си има неговата истина...

Susscrofa
30-01-2013, 13:19
Коя истина, твоята, моята, тази на ком партията или тази на "репресираните"...кой знае каква е обективната истина...всеизвестно е че историята я пишат победителите...ами ако утре Златко
баретата се пише репресиран и почнат такива като него да пишат историята ?!?
Всеки си има неговата истина...

Истината на свободните хора.
Истината на свободомислещите хора.
Истината на хората изповядващи християнски ценности.
Истината на хората, които не вярват в равенството, и които осъзнават, че създаването на прослойка, на класа от интелектуалци, от прагматици и от управленци се създава адски трудно и е недопустимо да се унищожава по един нелепо тъп начин.

Crusader
30-01-2013, 13:57
Истината на свободните хора.
Истината на свободомислещите хора.
Истината на хората изповядващи християнски ценности.
Истината на хората, които не вярват в равенството, и които осъзнават, че създаването на прослойка, на класа от интелектуалци, от прагматици и от управленци се създава адски трудно и е недопустимо да се унищожава по един нелепо тъп начин.

А истина на мюсулманите по-малка истина ли е...в името Христово са убити не по малко хора от тези името на Аллах...
...бил си против равенството - тъпо, аз съм против уравниловката /една от грешките на комунизма/...
а другото все едно си го извадил от пропаганден учебник от комунизма...

Susscrofa
30-01-2013, 14:36
А истина на мюсулманите по-малка истина ли е...в името Христово са убити не по малко хора от тези името на Аллах...
...бил си против равенството - тъпо, аз съм против уравниловката /една от грешките на комунизма/...
а другото все едно си го извадил от пропаганден учебник от комунизма...

Мракобесните времена на християнството са преувеличени, а и тогава става дума за монархии.
Тук става дума за християндемократически ценности.
Защо намеси мюсюлманите?
Какво общо имат те тук.
Няма комунизъм, няма капитализъм........
Противопоставянето тук е между тоталитаризъм и демокрация.
Например в Китай сега имаме "тоталитарен капитализъм":)

Crusader
30-01-2013, 14:54
Нещата прасчо, никога не са само черни или само бели...най-често са сиви...
...ти си социалист, но още не го знаеш...!


Честити ви нови дУпетатски заплати...+500
А по идея на хер Флиг, министър председателя, шефа на парламента и още няколко "богоизбрани" ще получават 8000 лв. дъртите полковници и генерали - към 3000, а на обикновения войник 40 лв. към заплата, която между другото е към 600 лв...
Пък аз търся някой Кенан Еврен...тия са като прасета на копаня, не са помирисвали война, но инак големи разбирачи, като оня тъпанар Самандов дето си изтърва пищова..
явно като говорите за световна криза, тя засяга само целокупния български народ, но не и педалите в парламента и министерствата - те си се компенсират

Susscrofa
31-01-2013, 13:17
Нещата прасчо, никога не са само черни или само бели...най-често са сиви...
...ти си социалист, но още не го знаеш...!


Честити ви нови дУпетатски заплати...+500
А по идея на хер Флиг, министър председателя, шефа на парламента и още няколко "богоизбрани" ще получават 8000 лв. дъртите полковници и генерали - към 3000, а на обикновения войник 40 лв. към заплата, която между другото е към 600 лв...
Пък аз търся някой Кенан Еврен...тия са като прасета на копаня, не са помирисвали война, но инак големи разбирачи, като оня тъпанар Самандов дето си изтърва пищова..
явно като говорите за световна криза, тя засяга само целокупния български народ, но не и педалите в парламента и министерствата - те си се компенсират

Никога не съм твърдял, че нещата са само черни и бели.
Не съм социалист!
Аз съм републиканец.:picnic:

Kuku
31-01-2013, 13:49
Честити ви нови дУпетатски заплати...+500Пък за майките пари няма.... :smile:

Crusader
31-01-2013, 15:03
Пък за майките пари няма.... :smile:

Те парите за майките ги изхарчиха за референдум, нали така казват умните глАви тука у форума...

Crusader
31-01-2013, 21:00
Гошко дядовата, чети тука и не ми дрънкай че висшата форма на тъй възлюблената от теб демокрация е пилеене на пари, а това що е:
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5489691

Кво се преработиха тия чиновници, че грабят такива бонуси...колко още лайна ще изплуват като падне ТИКВАТА от власт...

gigi
01-02-2013, 00:15
Гошко дядовата, чети тука и не ми дрънкай че висшата форма на тъй възлюблената от теб демокрация е пилеене на пари, а това що е:
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5489691

Кво се преработиха тия чиновници, че грабят такива бонуси...колко още лайна ще изплуват като падне ТИКВАТА от власт...

Ами Владко, нещо не мога да те разбера тук освен че си против бонусите де.

Crusader
01-02-2013, 07:28
Ами Владко, нещо не мога да те разбера тук освен че си против бонусите де.

Дали...?