PDA

View Full Version : Автоматична скоростна кутия на 159 2.4



deyanboy78
12-08-2012, 23:09
Колеги, някой има ли наблюдение на 159 2.4 дизелче 200 коня ? Как се държи, дава ли дефекти ? И в същност каква е selespeed ли е или обикновена ? Много съм наплашен от тея автоматици че се чупят много .

boian
12-08-2012, 23:20
Този мотор вече е масовка, има много колеги с преки впечатления, прочети във форума. А автоматика се чупи колкото на другите марки автомобили, не мисля че е специална разработка на Алфа Ромео, че да се чупи повече, ако това имаш предвид.

deyanboy78
12-08-2012, 23:45
Имало нянакъв qtronic по нова но от коя година влиза при 159ките ?

pinko
13-08-2012, 02:13
Колеги, някой има ли наблюдение на 159 2.4 дизелче 200 коня ? Как се държи, дава ли дефекти ? И в същност каква е selespeed ли е или обикновена ? Много съм наплашен от тея автоматици че се чупят много .

Автоматичната трансмисия е японска - Aisin AWTF-80 SC. Класическа конструкция с хидротрансформатор.

http://en.wikipedia.org/wiki/AWTF-80_SC

Здрава и добре направена трансмисия, монтира се на много марки и модели. И моето Волво е с такава, щом издържа в тоя 4х4 камион, едва ли се затруднява в Алфата. Но е добре да и се сменя маслото на около 80 000 км - въпреки че уж е Life Time.

При чипосване обаче трябва да внимаваш с въртящия момент - не обича повече от 440 - 450 Нм:evil:

Няма вградени бъгове - и до днес се монтира на нови модели - например на Range Rover Evoque и новото Волво V60.

kolio dimitrov
13-08-2012, 02:20
Колега карам я от 2 месеца и сам супер доволен! Автомата е супер не се замисля и превключва много добре само разхода е малко по голям 12 в града и 10 извън града иначе е супер!

NightRider
13-08-2012, 10:54
Един мои приятел има 166 с такава със следния проблем - спира на светофар, колата спира и след малко сама потегля. Имаше качени грешки за един клапан, почистихме куплунзите, че бяха замърсени, колата се оправи и след 3 месеца - пак. Идеи?

_power_
13-08-2012, 14:10
Един мои приятел има 166 с такава със следния проблем - спира на светофар, колата спира и след малко сама потегля. Имаше качени грешки за един клапан, почистихме куплунзите, че бяха замърсени, колата се оправи и след 3 месеца - пак. Идеи?
на 166 е друга кутията май май :drinking:

NightRider
13-08-2012, 17:22
на 166 е друга кутията май май :drinking:Aisin e, поне така ми каза

deyanboy78
15-08-2012, 01:57
Във форума на пежо четох че са писали за тая скоростна кутия че прави проблеми- заминавал хидравличния блок. Ремонт към 4000 лв, рециклирана-7852лв + 720лв труд + 72лв диагностика.
Няма да припаря до автоматик :tooth:

Kuku
15-08-2012, 10:19
Най-добре не припарвай и до Пежо-форума :tooth: :tooth: :tooth:

pinko
15-08-2012, 13:44
Във форума на пежо четох че са писали за тая скоростна кутия че прави проблеми- заминавал хидравличния блок. Ремонт към 4000 лв, рециклирана-7852лв + 720лв труд + 72лв диагностика.
Няма да припаря до автоматик :tooth:

Айде да не вярваме на всяко писание във форума на Пижо.

Ремонта на тая кутия съвсем не е толкова драматично скъп, частите ги има на кило в САЩ и съвсем не са скъпи - въпросния хидравличен блок (valve body) струва около 500-750 долара(в зависимост от гаранцията), освен това се продават и ремонтни комплекти за всеки отделен клапан (щото те никога не се повреждат всичките, а само един-два) по 60-70 долара.

Най-често сдават багажа клапаните на 2-ра и/или 3-та предавка, като ремонта на самите клапани струва максимум 200 долара, а като си отворил кутията направо сменяш и комплект фрикциони и семеринги и секакви гумички (Overhaul kit W/O Piston) за още 150 долара (комплекта го има и в България и струва 290 лева без отстъпката) - и имаш чисто нова автоматична трансмисия.

Ето от най-скъпите хидравлични блокове: http://cobratransmission.com/index.php?main_page=product_info&products_id=305017

Ремонтен комплект за отделните клапани (от скъпите на Sonnax):
http://www.transmissionpartsusa.com/TF_60SN_C1_K1_Clutch_Control_Valve_Kit_p/400-01574125k.htm

Цените за България за AISIN WARNER TF80SC - тук от стр. 34: http://avtoservizi.avto.catalog.bg/multimedia/2729/documents/1341840210.pdf

Така че реално ремонта обикновено струва доста по-малко, отколкото смяната на съединителя и маховика на "ръчна" 2,4 ЖТДм

А и при редовна смяна на "чорбата" (200 лева в Мото Пфое на всеки 80 000 км) кутията си кара по 200-300 000 иповече км без никакви грижи. Поне така чета в германските и американските форуми на Волво.

dolarcho
20-11-2013, 21:06
А да знаеш каква автоматична кутия се вгражда в Крома 2.4 mjet 2007 фейслифт ?

Mury
20-11-2013, 21:49
А да знаеш каква автоматична кутия се вгражда в Крома 2.4 mjet 2007 фейслифт ?

Същата :wow::wow::wow:

dolarcho
20-11-2013, 22:14
Същата :wow::wow::wow:
Да, няма кой да гледа :)

Croma 1.9/2.4L 6 SPD FWD 2005-2011 TF-80SC (http://cobratransmission.com/index.php?main_page=index&cPath=1_733_735_786)

alfa156jtd
06-12-2013, 22:07
Колеги,аз съм с автомат и имах проблеми,но те възникнаха след свалянето на акумулатора,след това се прави обучение и нещата се нормализират.Успех.

dolarcho
07-02-2014, 21:24
Как се прави въпросното обучение и ти с каква точно кутия си ?

noriaga
30-04-2014, 22:37
Да не отварям нова тема.. искам да попитам колегите с 1.9 мотор и автомат, при какви обороти им сменя предавките автомата при нормално шофиране. Бях чел в някаква тема за тази кутия но 2.4 мотора, че сменя всички предавки преди 2000 оборота, но при мен не е така.
От 1-ва на 2-ра сменя точно на 1800 оборота. От 2-ра на 3-та сменя между 1800 и 2000 оборота, да го кажем 1900, но от 3-та на 4-та задължително над 2000 оборота сменя, по оборотомер около 2100-2200. Дори на ръчен режим не иска да сменя от 3-та на 4-та под 2000 оборота. Това нормално ли е? Иначе кутията си сменя плавно, ускорява ОК, пъргава е, връща предавките без удари...

b_angelov
30-04-2014, 23:56
И при мен е точно така колега, но на 2.4

Noev
07-12-2014, 23:25
Здравейте колеги,използвам темата за да ви попитам нещо конкретно.
Накратко автомобилът е 2.4 с автоматична кутия.Кутията е с частична смяна на масло,не е цепена за смяна на филтър.Маслото което долях е Eneos Dexron 3,приблизително 3.3 л. Във възходящ ред на смяна няма проблеми,или поне до сега не е правила,но понякога в обратен ред-от голяма към малка ми удря.Искам да ви попитам това според вас на какво се дължи? Чувал съм,че автоматиците имат датчик за изходящи обороти,така ли е?
Благодаря предварително!

alfa_romeo_forever
08-12-2014, 12:22
Значително по надежна от полуавтомата selespeed . Японска е и сме да твърдя че е добър автомат :)

M.Gruev
08-12-2014, 13:58
Айсина е приличен. Не е от най-чупливите. Държи се адекватно на пътя и е много приятен за каране особено в комбинация с мотор над 200 коня. Дава около 1 литър по-голям среден разход в сравнение с ръчна кутия. Като цяло е разработена по-скоро за комфорт, сменя предавките гладко, но не много бързо. Най-големия проблем на тази кутия са малкото Нютон-Метри, на които държи, но определено е стъпка напред в сравнение със ZF 4HP20, който се монтираше в 166 например. ;)

Mury
09-12-2014, 14:20
Айсина е приличен. Не е от най-чупливите. Държи се адекватно на пътя и е много приятен за каране особено в комбинация с мотор над 200 коня. Дава около 1 литър по-голям среден разход в сравнение с ръчна кутия. Като цяло е разработена по-скоро за комфорт, сменя предавките гладко, но не много бързо. Най-големия проблем на тази кутия са малкото Нютон-Метри, на които държи, но определено е стъпка напред в сравнение със ZF 4HP20, който се монтираше в 166 например. ;)

166 има и с Айсин,същия само че с 1 предавка по-малко.Като цяло е надежден, но слаб на въртящ момент и живота му приблизително е 300-350 000 км.,Всички тези данни са от чужди форуми,предимно на Фиат /има Крома с този автомат/.:punk::punk::punk:

alfa156jtd
13-12-2014, 16:39
за 166 е 8 л и се сменя 4л,но за 159 частичната смяна е 3,3л

stu
07-02-2017, 15:00
Маслото е 8л и се сменя само половината т.е. 4л.

А с машина не може ли да се смени цялото?

undy
07-02-2017, 22:55
А с машина не може ли да се смени цялото?

При други автомати се отваря отдолу,за да се смени и филтъра.
При нашите нямам идея как е,но предполагам е същото.
А това да се смени наполовина е меко казано несериозно.

Скоро и аз ще сменям...някакви препоръки за марка освен Тутела ГИ 6 ?

Yavor
08-02-2017, 00:50
При други автомати се отваря отдолу,за да се смени и филтъра.
При нашите нямам идея как е,но предполагам е същото.
А това да се смени наполовина е меко казано несериозно.

Скоро и аз ще сменям...някакви препоръки за марка освен Тутела ГИ 6 ?

Доколкото моите проучвания са показали, единствения начин да се смени както трябва е с машина, която точи и долива едновременно. И отиват към 12 литра докато се обнови качествено.
Или кутията долу, естествено.
Засега не пипам, само на 134к ми е колата.

oem
08-02-2017, 14:38
При други автомати се отваря отдолу,за да се смени и филтъра.
При нашите нямам идея как е,но предполагам е същото.
А това да се смени наполовина е меко казано несериозно.

Скоро и аз ще сменям...някакви препоръки за марка освен Тутела ГИ 6 ?

Rheinol ATF Dexron VI - поддържа AW1, Aisin Warner стандарта, както и всички най-нови стандарти за 6 степенни автомати включително и най-новите. Само това наливаме. Цената му е около 26 лв/литър

Yavor
08-02-2017, 18:01
Rheinol ATF Dexron VI - поддържа AW1, Aisin Warner стандарта, както и всички най-нови стандарти за 6 степенни автомати включително и най-новите. Само това наливаме. Цената му е около 26 лв/литър

Ники, а вие как го сменяте и колко масло отива?

undy
08-02-2017, 18:14
Rheinol ATF Dexron VI - поддържа AW1, Aisin Warner стандарта, както и всички най-нови стандарти за 6 степенни автомати включително и най-новите. Само това наливаме. Цената му е около 26 лв/литър

Мерси за разяснението,тъкмо се чудех AW какво е,защото виждам на други да пише AV...и дали имат връзка двете.

Явор ме изпревари с въпроса относно начина на смяна и литрите....и защо в книжката не ги пише тия литри по дяволите....

oem
08-02-2017, 19:17
Няма нужда да се сменя цялото. Частичната смяна е 3.8 литра. Ако колата е на равно или на подемник се точат точно толкова ако нивото е било на макс.

Ако източеното масло е много черно, може да се смени на два пъти докато се поизбистри. Иначе с машината отива на над 15 литра което си е цифра.

undy
09-02-2017, 15:57
Няма нужда да се сменя цялото. Частичната смяна е 3.8 литра. Ако колата е на равно или на подемник се точат точно толкова ако нивото е било на макс.

Ако източеното масло е много черно, може да се смени на два пъти докато се поизбистри. Иначе с машината отива на над 15 литра което си е цифра.

Щом е така,да речем,че искам сам да го сменя.Това което разбрах от Ютубата е >
-отвивам отгоре на кутията пробката.
-отвивам отдолу тапата,изтича определено количество.
-отвивам другия елемент(дългия),изтича остатъка.
-наливам новото масло.

Следват малко въпроси>
-има ли пробка(щека май няма) за проверка на нивото и къде е тя?
-след смяната на маслото има ли нещо задължително ,като процедура преди да се запали двигателя?...или въобще преди да се потегли?

Не ги знам тука въобще какво правят и не съм сигурен,че ще мога да присъствам на смяната на маслото,затова ако наистина няма нужда да се сменя всичкото масло и да се подменя филтъра,бих искал сам да си свърша процедурата.И без това ми е интересно,а и обичам да си правя нещата сам(ако са от моята компетенция де,а щом няма жици,платки и транзистори,значи е ОК).

Ще съм благодарен на малко разяснения,ако не е тук мястото,може и на ЛС.

Мерси.

stu
09-02-2017, 17:02
И аз съм на тази вълна, тъй като сега гледам протокола от обслужването в който са изписани 6 литра масло ATF Life по 13лв. литъра, но не знам какво точно е маслото и как е сменено.Нещо много евтино ми се вижда това масло?

BO
09-02-2017, 17:40
Да не навлизам в подробности, ама това (http://www.emag.bg/transmisionno-maslo-liqui-moly-top-tec-atf-1800-avtomatichna-skorostna-kutija-1-l-3687liquimoly/pd/DMS2V3BBM/) масло е хем по-евтино, хем по-подходящо за нашите кутии.

Yavor
09-02-2017, 22:34
Да не навлизам в подробности, ама това (http://www.emag.bg/transmisionno-maslo-liqui-moly-top-tec-atf-1800-avtomatichna-skorostna-kutija-1-l-3687liquimoly/pd/DMS2V3BBM/) масло е хем по-евтино, хем по-подходящо за нашите кутии.

И за твоята, ни ми съ прави :shoot:

oem
10-02-2017, 14:40
Да не навлизам в подробности, ама това (http://www.emag.bg/transmisionno-maslo-liqui-moly-top-tec-atf-1800-avtomatichna-skorostna-kutija-1-l-3687liquimoly/pd/DMS2V3BBM/) масло е хем по-евтино, хем по-подходящо за нашите кутии.

За по-евтино като гледам е така. Но защо пък да е по-подходящо? И двете имат одобрението за AW-1.

---------- Post added at 14:40 ---------- Previous post was at 14:38 ----------


Щом е така,да речем,че искам сам да го сменя.Това което разбрах от Ютубата е >
-отвивам отгоре на кутията пробката.
-отвивам отдолу тапата,изтича определено количество.
-отвивам другия елемент(дългия),изтича остатъка.
-наливам новото масло.

Следват малко въпроси>
-има ли пробка(щека май няма) за проверка на нивото и къде е тя?
-след смяната на маслото има ли нещо задължително ,като процедура преди да се запали двигателя?...или въобще преди да се потегли?

Не ги знам тука въобще какво правят и не съм сигурен,че ще мога да присъствам на смяната на маслото,затова ако наистина няма нужда да се сменя всичкото масло и да се подменя филтъра,бих искал сам да си свърша процедурата.И без това ми е интересно,а и обичам да си правя нещата сам(ако са от моята компетенция де,а щом няма жици,платки и транзистори,значи е ОК).

Ще съм благодарен на малко разяснения,ако не е тук мястото,може и на ЛС.

Мерси.

Точиш си го по посочения начин. Наливаш 3.8 литра. Влизаш, палиш и местиш от Д на R като задържаш по 2, 3 секунди докато маслото качи 50 - 60 градуса, оставяш на N, вдигаш колата или влизаш под нея и развиваш малкото болтче. Ако протече значи всико е точно. Ако не, значи има нужда от още масло.

undy
10-02-2017, 14:47
За по-евтино като гледам е така. Но защо пък да е по-подходящо? И двете имат одобрението за AW-1.

---------- Post added at 14:40 ---------- Previous post was at 14:38 ----------



Точиш си го по посочения начин. Наливаш 3.8 литра. Влизаш, палиш и местиш от Д на R като задържаш по 2, 3 секунди докато маслото качи 50 - 60 градуса, оставяш на N, вдигаш колата или влизаш под нея и развиваш малкото болтче. Ако протече значи всико е точно. Ако не, значи има нужда от още масло.

Мерси много.
Дефакто,нивото се проверява на работещ двигател,нали правилно съм разбрал? Понеже искам да го проверя и в момента колко е.

oem
10-02-2017, 14:51
Мерси много.
Дефакто,нивото се проверява на работещ двигател,нали правилно съм разбрал? Понеже искам да го проверя и в момента колко е.

Да. И на загряло масло в кутията.

undy
10-02-2017, 15:01
Да. И на загряло масло в кутията.

Ясно,много ти благодаря :cheers:

BO
10-02-2017, 17:50
За по-евтино като гледам е така. Но защо пък да е по-подходящо? И двете имат одобрението за AW-1.[COLOR="Silver"]
...
Надявам се да не влезнем в спорове, но ще споделя накратко.
Спецификация AW-1 указва, че вискозитета на маслото при 100 градуса трябва да е по-ниско от 6.
Същото масло по Dexron VI определя максимален вискозитет от 6.4. Демек с компромис е допустимо да сложиш масло, което отговаря на D-VI спецификации. Но това е компромис, защото АВ-1 спецификацията има още изискване за намалено съдържание на мед. За това ако искаш да спазиш всичко, то търсиш и наливаш масло, което е само за тези кутии. Не, че да кажем стандартен D-VI не става, че и дори D-III, ама нали...
Маслото, което си показал указва, че отговаря на дадени стандарти, които техническата спецификация на маслото ги отхвърлят категорично. Все едно да имаш масло, което на етикета да пише, че е 10в-40 едновременно с 0в-40.
Маслото, което си показал отговаря типично на масло, покриващо Dextron III, които спецификации се покриват и от J3309. А маслото за нашите кутии трябва да отговаря на J3324 или AW-1.
Масло със спецификация J3309 не се използва при изискване на J3324.


И за твоята, ни ми съ прави :shoot:
Ти пък. Вземи прочети думата, която съм използвал бе. Виж, че тя включва и мен в кюпа. :pig:

п.п. При смяната най-образно казано в момента в който кутията стигне 60 градуса, отвиваш проверяващата пробка и изтича малко количество масло (трябва да си сигурен, че изтича масло, а не само няколко капки от самия "шнорхел" - да кажем да изтече поне едно 100мл+). След това затваряш пробката и доливаш още 400мл масло. И това е правилното ниво (не отваряш повече контролната пробка).
Ако искаш да смениш повече количество масло, то може след източването му от кутията, то да махнеш и маркуча, който излиза от кутията и отива до охладителя. Слагаш прозрачен маркуч и палиш колата. Чакаш да започне в маркуча да се появяват мехурчета с въздух. Гасиш колата веднага след появата на мехурите и тогава започваш да пълниш с ново масло.
Събирай цялото масло в един съд, за да знаеш колко си източил и да налееш приблизително същото количество масло в последствие.
И накрая ако маслото е доста черно и/или мирише на изгоряло, то след смяната е добре да пуснеш една адаптация на кутията.

undy
11-02-2017, 11:06
Надявам се да не влезнем в спорове, но ще споделя накратко.
Спецификация AW-1 указва, че вискозитета на маслото при 100 градуса трябва да е по-ниско от 6.
Същото масло по Dexron VI определя максимален вискозитет от 6.4. Демек с компромис е допустимо да сложиш масло, което отговаря на D-VI спецификации. Но това е компромис, защото АВ-1 спецификацията има още изискване за намалено съдържание на мед. За това ако искаш да спазиш всичко, то търсиш и наливаш масло, което е само за тези кутии. Не, че да кажем стандартен D-VI не става, че и дори D-III, ама нали...
Маслото, което си показал указва, че отговаря на дадени стандарти, които техническата спецификация на маслото ги отхвърлят категорично. Все едно да имаш масло, което на етикета да пише, че е 10в-40 едновременно с 0в-40.
Маслото, което си показал отговаря типично на масло, покриващо Dextron III, които спецификации се покриват и от J3309. А маслото за нашите кутии трябва да отговаря на J3324 или AW-1.
Масло със спецификация J3309 не се използва при изискване на J3324.


Ти пък. Вземи прочети думата, която съм използвал бе. Виж, че тя включва и мен в кюпа. :pig:

п.п. При смяната най-образно казано в момента в който кутията стигне 60 градуса, отвиваш проверяващата пробка и изтича малко количество масло (трябва да си сигурен, че изтича масло, а не само няколко капки от самия "шнорхел" - да кажем да изтече поне едно 100мл+). След това затваряш пробката и доливаш още 400мл масло. И това е правилното ниво (не отваряш повече контролната пробка).
Ако искаш да смениш повече количество масло, то може след източването му от кутията, то да махнеш и маркуча, който излиза от кутията и отива до охладителя. Слагаш прозрачен маркуч и палиш колата. Чакаш да започне в маркуча да се появяват мехурчета с въздух. Гасиш колата веднага след появата на мехурите и тогава започваш да пълниш с ново масло.
Събирай цялото масло в един съд, за да знаеш колко си източил и да налееш приблизително същото количество масло в последствие.
И накрая ако маслото е доста черно и/или мирише на изгоряло, то след смяната е добре да пуснеш една адаптация на кутията.

Ясно,значи ако в момента нивото ми е в норма,след отвиване на пробката би трябвало да изтече 400мл.

Предполагам температурата на маслото е достатъчна,когато мотора е загрял хубаво на 90градуса.......така,а адаптацията как става?...обикновен гражданин,като мене,може ли да си я направи:smile:

Знам,че много питам и разпитвам,ма пусто желание да науча повече и повече....за кутията и въобще за 59ти номер като цяло....

BO
11-02-2017, 11:46
...
Предполагам температурата на маслото е достатъчна,когато мотора е загрял хубаво на 90градуса.......така,а адаптацията как става?...обикновен гражданин,като мене,може ли да си я направи:smile:
...
Не предполагай. Температурата задължително се следи като закачиш колата на диагностика към кутията. И след това отново с диагностиката правиш и ресет на адаптацията ѝ. Адаптацията е добре да се направи ако маслото е било "износено". Ако източиш относително бистро масло, то може и без адаптация.
Защото след ресет на адаптация е добре да направиш адаптационния цикъл на кутията. Това представлява 10 пъти плавно ускорение от 1-ва до 6-та предавка и след това спиране до покой, отново плавно. Както виждаш това си е времеемко и ако нямаш нагласата да си направиш адаптацията веднага, то може и да я пропуснеш.

undy
11-02-2017, 12:07
Не предполагай. Температурата задължително се следи като закачиш колата на диагностика към кутията. И след това отново с диагностиката правиш и ресет на адаптацията ѝ. Адаптацията е добре да се направи ако маслото е било "износено". Ако източиш относително бистро масло, то може и без адаптация.
Защото след ресет на адаптация е добре да направиш адаптационния цикъл на кутията. Това представлява 10 пъти плавно ускорение от 1-ва до 6-та предавка и след това спиране до покой, отново плавно. Както виждаш това си е времеемко и ако нямаш нагласата да си направиш адаптацията веднага, то може и да я пропуснеш.

Чудесно обяснено,голямо благодаря,колега.

ПС..първото ми предположение беше,че с МЕС стават нещата,но после се размислих,че за да е загряла кутията,то и мотора вече ще е с работна температура :)...няма значение ...важното е,че разбрах всичко...

oem
13-02-2017, 14:30
Надявам се да не влезнем в спорове, но ще споделя накратко.
Спецификация AW-1 указва, че вискозитета на маслото при 100 градуса трябва да е по-ниско от 6.
Същото масло по Dexron VI определя максимален вискозитет от 6.4. Демек с компромис е допустимо да сложиш масло, което отговаря на D-VI спецификации. Но това е компромис, защото АВ-1 спецификацията има още изискване за намалено съдържание на мед. За това ако искаш да спазиш всичко, то търсиш и наливаш масло, което е само за тези кутии. Не, че да кажем стандартен D-VI не става, че и дори D-III, ама нали...
Маслото, което си показал указва, че отговаря на дадени стандарти, които техническата спецификация на маслото ги отхвърлят категорично. Все едно да имаш масло, което на етикета да пише, че е 10в-40 едновременно с 0в-40.
Маслото, което си показал отговаря типично на масло, покриващо Dextron III, които спецификации се покриват и от J3309. А маслото за нашите кутии трябва да отговаря на J3324 или AW-1.
Масло със спецификация J3309 не се използва при изискване на J3324.


Ти пък. Вземи прочети думата, която съм използвал бе. Виж, че тя включва и мен в кюпа. :pig:

п.п. При смяната най-образно казано в момента в който кутията стигне 60 градуса, отвиваш проверяващата пробка и изтича малко количество масло (трябва да си сигурен, че изтича масло, а не само няколко капки от самия "шнорхел" - да кажем да изтече поне едно 100мл+). След това затваряш пробката и доливаш още 400мл масло. И това е правилното ниво (не отваряш повече контролната пробка).
Ако искаш да смениш повече количество масло, то може след източването му от кутията, то да махнеш и маркуча, който излиза от кутията и отива до охладителя. Слагаш прозрачен маркуч и палиш колата. Чакаш да започне в маркуча да се появяват мехурчета с въздух. Гасиш колата веднага след появата на мехурите и тогава започваш да пълниш с ново масло.
Събирай цялото масло в един съд, за да знаеш колко си източил и да налееш приблизително същото количество масло в последствие.
И накрая ако маслото е доста черно и/или мирише на изгоряло, то след смяната е добре да пуснеш една адаптация на кутията.

Къде се изисква J3324? За тази кутия се изисква J3309 до колкото виждам.

undy
13-02-2017, 15:05
Аз това намирам,като ориентир.....

http://www.swdrheinol.com/data/%23download_____/O8Lm1TyG.pdf


https://www.liqui-moly.eu/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_3687.html?Opendocument&land=DE

oem
13-02-2017, 16:51
Аз питам къде се изисква! А не къде пише кое масло какво одобрение има :)

BO
13-02-2017, 17:20
Къде се изисква J3324? За тази кутия се изисква J3309 до колкото виждам.
Това е основната грешка, която се допуска масово - да се използва 3309 масло, вместо 3324, което реално е AW-1.
3309 е масло за по-старите кутии, за които няма изискване за използване на нисковискосионно масло, което е изискването от Айсин с техния стандарт AW-1.
Реалността:
1. За по-новите кутии, за които се изисква нисковискосионно масло, то оригиналното масло, предлагано от оригиналния производител на кутията е Aisin Type WS:
http://lghttp.54891.nexcesscdn.net/8033C36/Magento/media/extendware/ewimageopt/media/inline/38/3/aisin-toyota-ws-world-standard-automatic-transmission-fluid-atf-0ws-556.jpg
Това масло покрива изискването за AW-1, което относително съвпада с масовия стандарт j3324, което има изискване за вискозитет под 6.
2. Масово сбърканото масло, което се налива в тези кутии е на производители, които пишат сертификати ей така, най-често отговарящи на масовия стандарт j3309, който е с вискозитет по-голям от 7, което отговаря на оригиналното масло на Aisin Type T-IV използвано в предишната генерация на 5 степенните им кутии:
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71edF-kQO3L._SL1500_.jpg

Оригиналното масло от Аисин/Тойота, което е на снимката или пребрандирано с етикет на Тойота, вискозитета му е около ~5.5. Просто информативно:
http://www.agcoauto.com/content/images/transmission/overflow_tranmisssion_ws.jpg

Не случайно Тутелата (http://www.junsho-cn.com/Admin/Product/upload/GIVI.pdf), която се налива от завода на Фиат, е с такива характеристики.

oem
13-02-2017, 22:12
Rheinol Dexron VI също има JWS 3324 и го дават AW-1, но въпреки това визкозитета му е 7.2

http://www.swdrheinol.com/data/%23download_____/O8Lm1TyG.pdf

Незнам дали е това е проблем или цената на ликито в emag. Това масло под 39 лв/литър неможах да го открия като клиентска цена. Дори с отстъпките си немога и да се доближа до цената в емаг. Или са си сбъркали цената в сайта и се цакат яко, или има някаква измама. Няма как такова масло от такъв клас да е на такава цена.

ЕДИТ: как ме замисли сега... утре ще погледна в сервиза (че днес не се сетих) кое масло съм налял и в моя автомат. Възможно е да съм ползвал това: http://www.swdrheinol.com/en/wp-content/uploads/2016/12/E-act.PDS-ATF-DX-VI-LV.pdf

BO
13-02-2017, 23:26
Rheinol Dexron VI също има JWS 3324 и го дават AW-1, но въпреки това визкозитета му е 7.2

http://www.swdrheinol.com/data/%23download_____/O8Lm1TyG.pdf

Незнам дали е това е проблем или цената на ликито в emag. Това масло под 39 лв/литър неможах да го открия като клиентска цена. Дори с отстъпките си немога и да се доближа до цената в емаг. Или са си сбъркали цената в сайта и се цакат яко, или има някаква измама. Няма как такова масло от такъв клас да е на такава цена.

ЕДИТ: как ме замисли сега... утре ще погледна в сервиза (че днес не се сетих) кое масло съм налял и в моя автомат. Възможно е да съм ползвал това: http://www.swdrheinol.com/en/wp-content/uploads/2016/12/E-act.PDS-ATF-DX-VI-LV.pdf
Това масло е друга бира.
Но първото не може да отговаря на Dexron VI или j3324 спецификация, защото не може да имаш вискозитет от 7+ при тази спецификация. Двете неща са взаимоизключващи се.

п.п. Има и друга алтернатива (http://www.ravenol.de/en/products/usage/d/Product/show/p/ravenol-atf-t-ws-lifetime.html).

oem
14-02-2017, 00:18
Това масло е друга бира.
Но първото не може да отговаря на Dexron VI или j3324 спецификация, защото не може да имаш вискозитет от 7+ при тази спецификация. Двете неща са взаимоизключващи се.

п.п. Има и друга алтернатива (http://www.ravenol.de/en/products/usage/d/Product/show/p/ravenol-atf-t-ws-lifetime.html).

Искаш да кажеш, че са излъгали?

BO
14-02-2017, 10:50
Искаш да кажеш, че са излъгали?
Да го наречем грешка.8-)
Същото като с маслата за двигателите. По някое време винаги се мярка масло, което отговаря на ACEA A3/B4 и същевременно с ACEA C3. И това в една бутилка. Ами пак - технически няма как да стане.

oem
14-02-2017, 16:51
Да го наречем грешка.8-)
Същото като с маслата за двигателите. По някое време винаги се мярка масло, което отговаря на ACEA A3/B4 и същевременно с ACEA C3. И това в една бутилка. Ами пак - технически няма как да стане.

Тук нещо ти си в грешка. Двете изисквания са за различни неща и има масла които покриват и двете. Това въобще не е проблем. И не може да се нарече грешка.

sagitarius
24-02-2017, 13:54
И аз съм с автомат и 2.4 мотор. При мен предавките ги сменя някакси трудно. Все едно се мъчи мотора. Нормално към 2400-2500 оборота. Много рядко на 2000. Предполагам, че това няма как да се регулира? Проблемно ли е, защото виждам, че не е естествено?

BO
24-02-2017, 17:01
Тук нещо ти си в грешка. Двете изисквания са за различни неща и има масла които покриват и двете. Това въобще не е проблем. И не може да се нарече грешка.
Ами нем.
Проблем си е и то не малък.
За да имаш класифицирано едно масло да кажем като А3/В4, то ACEA (http://www.acea.be/uploads/news_documents/ACEA_European_oil_sequences_2016.pdf) казва, че примерно сулфатната пепел трябва да е задължително от минимум 1.0 до максимум 1.6 процента от общата маса на маслото. Ако тя е в тези граници, това дава възможност дадено масло да бъде класифицирано в този стандарт.
ACEA също така казва, че едно масло да бъде със стандарт C3, то задължително съдържанието на сулфатната пепел трябва да бъде със съдържание по-ниско или равно на 0.8 % от общата маса.
Сега ако имаш малко акъл, то ще видиш, че няма как едно масло да бъде класифицирано под тези два стандарта едновременно.:waving:

oem
24-02-2017, 17:44
Изискванията не са само по 1 параметър. Това че покрива и 3-те значи че отговаря както за новите, така и за старите. ACEA имат различни изисквания за класовете през годините.

Примерно сулфатната пепел на масло което покрива A3/B4-04 с C3-12 означава, че:

Изискването на пепел A3/B4-04 да бъде по-малко от 1.6%
Изискването за C3-12 да бъде под 0.8%

Маслото отговаря и по двата параметъра, защото е под 0.8%

Просто гледай за коя година става въпрос :)

Това което ползвам аз на моя мултиджет 2.4 е Rheinol Primus DXM 5W40 ACEA A3/B4-04, C3-12.

Това, че някои производители (включително Selenia) не дават информация за кои точно стандарти покриват, както и за пепелното съдържание е друг въпрос.

BO
24-02-2017, 18:05
Сертификат A3/B4-04 означава, че отговаря на сертификат А3/В4, спрямо годината на сертифицарне от АЦЕА през 2004-та година.
АЦЕА също така има изискване, че даденото масло, покриващо този сертификат има право да го прилага до максимум от 31-ви декември 2009-та година.
Ако маслото ти е произведено след 2010-та година, то те нямат право да слагат този сертификат на опаковката.
Демек лъжат, както казах по-рано.
Демек към днешна дата ако видиш на опаковката А3/В4, то това масло може единствено да покрива сертификат на АЦЕА от 2012 или 2016-та година, но нямат право да слагат този сертификат, ако отговаря на такъв стандарт от 2004-та година. Най-малкото АЦЕА не може да сертифицира такова масло към момента, защото този стандарт е отпаднал преди 7 години.
Или директна алтернатива-пример - аз си правя едно масло в гаража и си слагам ACEA C3 сертификат на лепенката, но без да намесвам организацията въобще. Просто съм видял някакви параметри, то съм решил, че моето отговаря на тях и го изписвам просто ей така. :)

Но пък започнахме да излизаме извън естеството на темата, която е свързана със скоростните кутии. И там просто отново споделих, че няма как показаното от теб масло да е сертифицирано по Dexron VI, при положение, че е с параметри на Dexron III. И там да го наречем грешка.
Но с такива грешки лично аз не бих заложил на такова масло в бъдеще.

Derry
25-02-2017, 01:12
Какъв е реда при смяна на скоростната кутия за сипване на масло. В смисъл такъв наливам осем литра направо или се прави нещо друго?

undy
25-02-2017, 09:56
Какъв е реда при смяна на скоростната кутия за сипване на масло. В смисъл такъв наливам осем литра направо или се прави нещо друго?

Колега,върни малко назад,питал съм същото и колегите са го обяснили с подробности.

oem
28-02-2017, 15:06
Сертификат A3/B4-04 означава, че отговаря на сертификат А3/В4, спрямо годината на сертифицарне от АЦЕА през 2004-та година.
АЦЕА също така има изискване, че даденото масло, покриващо този сертификат има право да го прилага до максимум от 31-ви декември 2009-та година.
Ако маслото ти е произведено след 2010-та година, то те нямат право да слагат този сертификат на опаковката.
Демек лъжат, както казах по-рано.
Демек към днешна дата ако видиш на опаковката А3/В4, то това масло може единствено да покрива сертификат на АЦЕА от 2012 или 2016-та година, но нямат право да слагат този сертификат, ако отговаря на такъв стандарт от 2004-та година. Най-малкото АЦЕА не може да сертифицира такова масло към момента, защото този стандарт е отпаднал преди 7 години.
Или директна алтернатива-пример - аз си правя едно масло в гаража и си слагам ACEA C3 сертификат на лепенката, но без да намесвам организацията въобще. Просто съм видял някакви параметри, то съм решил, че моето отговаря на тях и го изписвам просто ей така. :)

Но пък започнахме да излизаме извън естеството на темата, която е свързана със скоростните кутии. И там просто отново споделих, че няма как показаното от теб масло да е сертифицирано по Dexron VI, при положение, че е с параметри на Dexron III. И там да го наречем грешка.
Но с такива грешки лично аз не бих заложил на такова масло в бъдеще.

Офф... ти имаш собствени разбирания за нещата които са малко по-различни от реалноста, но както и да е. Сипвай си каквото ти харесва. Никой не те кара да правиш друго :)

Всеки производител пише маслото му на кое отговаря. В случая този е написал точно на какво отговаря. Ти какво масло сипваш? И на кое отговаря можеш ли да разбереш?

BO
28-02-2017, 17:26
.. Сипвай си каквото ти харесва. Никой не те кара да правиш друго :)

.. Ти какво масло сипваш? И на кое отговаря можеш ли да разбереш?
Ами точно - гледам да сипвам масло, което производителя на кутията е указал да се сипва. В случая това е стриктно нисковискосионно масло. Демек такова, което има вискозитет по-малък от 6.
Разчитам на техническата характеристика на маслото.
Останалото е въпрос на марки и личен избор.

Yavor
01-03-2017, 00:39
Абе, вия с тоя спор.
Като си купиш лайна наляти в бутилка и с етикет, че отговаря на всички страшни буквички какво става? Трошиш кутия, мотор и т.н.

Според мен по важно е да се каже - хора, купувайте Ей това масло, защото е истинско и отговаря на изискванията на кутията.
Вземете стигнете до консенсус, щото юзърите се изгубихме в спора ви.

oem
01-03-2017, 12:42
Те хората са го написали в такъв случай. Който не е в час с нешата да си слага тутелата по предписание и това е.

Derry
19-03-2017, 02:53
Пак я окъсах :) смених си скоростната кутия aisin af40-6, старата не я биваше, но ми се появява грешка MIL light up. Съпътстващия проблем е, че не се движа напред, назад се движи и при диагностика нямам данни за налягането в кутията. Спред кутията двигателя е на 5700 об. 100% натиснат педал на газта и температура на двигателя 136 градуса, това при празен ход. Трябва ли по някакъв начин да се укаже на ECU, че кутията е друга и дали има вероятност кабела който влиза в TCM да не контактува добре?

BO
30-03-2017, 19:00
Пак я окъсах :) смених си скоростната кутия aisin af40-6, старата не я биваше, но ми се появява грешка MIL light up. Съпътстващия проблем е, че не се движа напред, назад се движи и при диагностика нямам данни за налягането в кутията. Спред кутията двигателя е на 5700 об. 100% натиснат педал на газта и температура на двигателя 136 градуса, това при празен ход. Трябва ли по някакъв начин да се укаже на ECU, че кутията е друга и дали има вероятност кабела който влиза в TCM да не контактува добре?
В проксито вижда ли е ЕКУ-то на кутията?

komi
13-07-2017, 21:12
Зравейте колеги ! Моля да споделите мнение за смяна на масло на автомат. "За" и "Против" пълна смяна с машина, "За" и "Против" така нареченото "Опресняване".Вие какво препоръчвате.Ако може сервизи които правят тези манипулации.Благодаря предварително! Поздрави!

undy
14-09-2017, 09:46
Зравейте колеги ! Моля да споделите мнение за смяна на масло на автомат. "За" и "Против" пълна смяна с машина, "За" и "Против" така нареченото "Опресняване".Вие какво препоръчвате.Ако може сервизи които правят тези манипулации.Благодаря предварително! Поздрави!

Няма да има никой против пълната смяна,но едва ли ще се навие някой да ти я направи,защото пречат разни нещица там и не може да се подвърже системата и на машина не става-това са думите на колегите.
Аз си напрваих частична смяна на 4 л. ,в момента съм минал 20к и на 30к ще сменя пак частично. Назад в темата колегите са обяснили как става,какво масло да се сложи и т.н.


И малко обща информация от друг форум за кутията:

https://www.transakpp.ru/232/main/aisin-akpp/tf80sc.html

http://www.makcotransmissionparts.com/mm5/graphics/Catalog-pdf/AWTF80SC.pdf

http://www.sonnax.com/tech_resources


http://www.sonnax.com/units/175-cd4e-9-1-4-3-0l-2-3l

stu
22-08-2018, 22:39
Някой знае ли колко градуса е нормалната температура на маслото и при каква скорост трябва да включи шеста?

undy
22-08-2018, 23:53
6-та предавка идва при 100км/ч. Температурата съм я засичал, значи бавно качва до 82-83 и задържа, ако продължа да карам нормално. След като я сръчкам, стига до 92-93 и там остава. Най - много ми е стигала до 94°С.

stu
23-08-2018, 00:02
6-та предавка идва при 100км/ч. Температурата съм я засичал, значи бавно качва до 82-83 и задържа, ако продължа да карам нормално. След като я сръчкам, стига до 92-93 и там остава. Най - много ми е стигала до 94°С.

Това е при мен 140км в час 97градуса, а при 180 -104 градуса!
Шеста не е ли за над 170-180км/ч!?

undy
23-08-2018, 00:11
Това е при мен 140км в час 97градуса, а при 180 -104 градуса!
Шеста не е ли за над 170-180км/ч!?

Е не е чак при 170..грубо да кажем сменя на 2000 и кусур обороти..айде 2500...и предавките тръгват 2ра-20,3та-40,4та-60,5та-80 и 6та идва при 100км/ч.. Плюс /минус малко, но да не издребняваме.

KroGh
23-08-2018, 00:12
На 5-та с 2000 оборота е 100 км/ч и влиза 6-та. Температурата при мен е малко по-височка.. В града ми държи между 95-105 градуса, зависи как я карам. Но аз не съм толкова критерий, тъй като до вчера бях без топлообменник и инфото ми е от днес, след като го сложих :D На дълъг път с нормално каране (100 Км/ч) държи 100-105, а с ръчкане ми стигаше и до 115.. Тази седмица ще засека с охладителя как ще се държи температурата..

iveliniliev
25-08-2018, 00:43
А къде гледате тези градуси, че не съм наясно? :)

stu
25-08-2018, 10:58
А къде гледате тези градуси, че не съм наясно? :)

С диагностика.

И моята включва 6-та на около 100км/ч

stu
25-08-2018, 16:01
Това ми беше отправено като оферта за смяна на маслото:

Около 270 лв. пълна смяна с 8 литра масло, препарат за промиване и труд.
С машина сменяло се цялото масло, с някъкво немско масло.
Кутията нямала сменяем филтър и затова се използвал препарат за промиване.

Това е информация от началото на миналата година.

stu
19-09-2018, 20:23
Това масло става ли за тази кутия?https://www.ebay.it/itm/Aisin-ATF-92005-Premium-atf6-5L-/273393360164

BO
20-09-2018, 00:23
Това масло става ли за тази кутия?https://www.ebay.it/itm/Aisin-ATF-92005-Premium-atf6-5L-/273393360164
1. Ако си чел темата не мисля, че няма отговор.
2. Наистина ли ще дадеш толкова пари при положение, че има съшото масло за почти половината?

stu
20-09-2018, 00:35
1. Ако си чел темата не мисля, че няма отговор.
2. Наистина ли ще дадеш толкова пари при положение, че има съшото масло за почти половината?

Същото в Аутодок в момента е на цена 81лв!Просто тази обява в ибей беше с хубави снимки.

BO
20-09-2018, 01:06
Ами купувай.

undy
20-09-2018, 01:30
В АутоДок за това масло са написали JWS3309, а за нашите трябва JWS3324,явно е за 5 степените. Мисля че това от линк в Ибей е друго, от тук и разликата в цената.

PE4E
28-03-2019, 10:44
Здравейте колеги,използвам темата за да ви попитам нещо конкретно.
Накратко автомобилът е 2.4 с автоматична кутия.Кутията е с частична смяна на масло.Маслото което долях е Duglas ATF Plus Aw,приблизително 4 л. Във възходящ ред на смяна няма проблеми,но понякога и до доста рядко в обратен ред-от голяма към малка,най често като трябва да спра рязко до нула ми удря.Смяната на маслото е направена преди 5000 км.Искам да ви попитам това според вас на какво се дължи? Също ме интересува каква нормалната работна температура на кутията при нормално каране,също до какви стойности стига при даване на газ и до какви стойности не трябва да стига?
Благодаря предварително!

undy
28-03-2019, 13:51
Здравейте колеги,използвам темата за да ви попитам нещо конкретно.
Накратко автомобилът е 2.4 с автоматична кутия.Кутията е с частична смяна на масло.Маслото което долях е Duglas ATF Plus Aw,приблизително 4 л. Във възходящ ред на смяна няма проблеми,но понякога и до доста рядко в обратен ред-от голяма към малка,най често като трябва да спра рязко до нула ми удря.Смяната на маслото е направена преди 5000 км.Искам да ви попитам това според вас на какво се дължи? Също ме интересува каква нормалната работна температура на кутията при нормално каране,също до какви стойности стига при даване на газ и до какви стойности не трябва да стига?
Благодаря предварително!

Като за начало,маслото което си сложил не е подходящо,вискозитета при 100градуса трябва да е под 6,а на това масло е над 7 http://www.duglasoil.it/wp-content/uploads/2016/12/ATF-PLUS-AW-R.01-EN.pdf ....и НЕ трябва да е JWS 3309,а JWS3324
Според мен оттук трябва да се започне и да се смени повече масло,демек да се завъртят едни 10тина литра,за да излезе максимално повече от старото и новото,което си сложил. Така ще се гарантира качеството на маслото. После и един ресет на кутията няма да е зле,като има и последващ цикъл за адаптациите.
Моята съм я гледал и нормално около 82-85 градуса държи...при мнооого зор стига 90 и после пак пада,но не ми ги е надвишавала,поне докато съм я следил с МЕСа.

casuall
16-04-2019, 09:55
Здравейте, някой случайно да е ползвал това - https://autobox.bg/transmisionno-maslo-ravenol-atf-t-ws-lifetime-1 ако може да се вярва на описанието е точно за тази кутия.

KroGh
16-04-2019, 09:59
Аз. Карам с такова и нямам проблеми. Автомата си превключва супер плавно и нито блъска, нито нищо. Още няколко човека карат с такова от форума :) И извън него :P

PS: Купих го от този сайт http://autoguard.bg/index.php?page=shop.product_details&product_id=128&flypage=flypage.tpl&pop=1&option=com_virtuemart&Itemid=28&vmcchk=1&Itemid=28
Това им е склада, така че може да спестиш някой друг лев, а и знаеш, че е оригиналдЪ.

undy
16-04-2019, 13:06
В AutoDoc има и масло на Aisin, което също отговаря на всички изисквания. Следващата смяна ще е с него, но ще взема поне две туби.
https://m.autodoc.bg/aisin/12862922


https://www.be.aisin-europe.com/files/1015/1738/1941/PDS_Aisin_ATF6_Low.pdf

Scrapera
16-04-2019, 13:29
Винаги ще карате със смес от повече старо тъмно кафяво масло, пълно с феродови частици, и по-малко ново червено масло.
Пълна смяна на маслото на тази кутия е възможна само ако се свали на земята и разглоби.
Каквото и масло да сипвате, това е само опресняване.
Въобще не робувайте на марка, излишно е, само гледайте да е по спецификация.
Както по-горе някой написа, 3309 е грешно, то е за 5 степенен Айсин.
Ако искате маслото в кутията ви да стане почти като ново, става след 5-7 опреснявания. :)

undy
16-04-2019, 13:39
Така е ,но ако се направят да речем три смени на един път,при една елементарна калкулация при положение ,че маслото е да кажем 7л..можем да източим 3.5(грубо говоря,да ме захапе някой сега за 150 мл.л),което ще рече 50% остава от старото,след повторно опресняване ,от старото ще останат 25% и след третия вече ще са малко над 10%,което ще рече 700мл.л остатъчно старо масло и т.н...(имаше едно видео и на 4 път маслото е доста бистро,хората точно такъв тест си правиха,на същата кутия но във Волво)....което пак е по-добре отколкото да свалям кутията...има и добавки разни,така че не е толкова страшно всичко. Въпрос на време и кинти е.

Scrapera
17-04-2019, 00:00
Сменил съм го два пъти в началото. После на всяко обслужване на колата (15 000) го опреснявам, струва ми точно 60лв за 3л. Мобил ( 5 степенна кутия). Пък колкото изкара!

undy
17-04-2019, 10:31
Сменил съм го два пъти в началото. После на всяко обслужване на колата (15 000) го опреснявам, струва ми точно 60лв за 3л. Мобил ( 5 степенна кутия). Пък колкото изкара!
То и аз така,частично го смених като взех колата,след това на 30к пак,но сега ми се иска да промия с повечко масло.

BO
18-04-2019, 14:43
Така е ,но ако се направят да речем три смени на един път,при една елементарна калкулация при положение ,че маслото е да кажем 7л..можем да източим 3.5(грубо говоря,да ме захапе някой сега за 150 мл.л),което ще рече 50% остава от старото,след повторно опресняване ,от старото ще останат 25% и след третия вече ще са малко над 10%,което ще рече 700мл.л остатъчно старо масло и т.н...(имаше едно видео и на 4 път маслото е доста бистро,хората точно такъв тест си правиха,на същата кутия но във Волво)....което пак е по-добре отколкото да свалям кутията...има и добавки разни,така че не е толкова страшно всичко. Въпрос на време и кинти е.
Съвсем на теория - ако на първата смяна смениш 50% от маслото, то ще имаме 3.5 л. старо, към 3.5 литра ново. След източване на следващите 3.5 л, то то ще бъде съставено от 1.75 л. ново и още толкова старо. Демек ще си източил 3.5+1.75 = 5,25 л старо масло. Демек остават 1,75 л от старото. И при точене на третия път, то 3.5-те литра ще съдържат 0,88 старо и 2,64 л. ново масло. Или в крайна сметка ще останат 5,25+0,88=6,13 ново масло. Или ще останат едни 7-6,13=0,87 л. от старото масло. Това горе долу при идеално 50:50 смесване на двете масла :)
На теория около 1 мл. остатъчно масло би трябвало да дойде около 14-та смяна, което ще се доближи до опресняване на цялото масло, изключвайки 1 мл. замърсяване. :)

undy
18-04-2019, 15:21
Точно така, понеже съм закръглил на 10%,затова е 700мл.л....реално са 12.5%,което ще рече точно 0,875л. :)

Виж до 14 смени на един път ще получа дископатия, няма да си го причинявам ;)

PE4E
19-04-2019, 20:06
Съвсем на теория - ако на първата смяна смениш 50% от маслото, то ще имаме 3.5 л. старо, към 3.5 литра ново. След източване на следващите 3.5 л, то то ще бъде съставено от 1.75 л. ново и още толкова старо. Демек ще си източил 3.5+1.75 = 5,25 л старо масло. Демек остават 1,75 л от старото. И при точене на третия път, то 3.5-те литра ще съдържат 0,88 старо и 2,64 л. ново масло. Или в крайна сметка ще останат 5,25+0,88=6,13 ново масло. Или ще останат едни 7-6,13=0,87 л. от старото масло. Това горе долу при идеално 50:50 смесване на двете масла :)
На теория около 1 мл. остатъчно масло би трябвало да дойде около 14-та смяна, което ще се доближи до опресняване на цялото масло, изключвайки 1 мл. замърсяване. :)
А този 1 литър не може ли да се избегне чрез машинно сменяне което изсмуква цялото масло от кутията?
За смяната му съм взел от това масло,надявам се да е добро :) Също колегата унди помогна с много ценна информация и съвети около настройката на кутията,за което му благодаря ;)
169984

undy
20-04-2019, 15:48
А този 1 литър не може ли да се избегне чрез машинно сменяне което изсмуква цялото масло от кутията?
За смяната му съм взел от това масло,надявам се да е добро :) Също колегата унди помогна с много ценна информация и съвети около настройката на кутията,за което му благодаря ;)
169984

Не става с машина при 2.4....виж назад в темата има писано доста. Затова се процедира с опресняване,начина е описан от колеги подробно,има видеа,съвети и т.н....това масло ще пробвам и аз ;)

...черпя инфо от колеги и форуми ,синтезирам и го съхранявам просто и в този ред на мисли аз пък благодаря на друг колега за доста неща,той си знае кой ;)

PE4E
22-04-2019, 10:46
Не става с машина при 2.4....виж назад в темата има писано доста. Затова се процедира с опресняване,начина е описан от колеги подробно,има видеа,съвети и т.н....това масло ще пробвам и аз ;)

...черпя инфо от колеги и форуми ,синтезирам и го съхранявам просто и в този ред на мисли аз пък благодаря на друг колега за доста неща,той си знае кой ;)

Видях начина с опресняването,но никъде защо не може с машина,явно чета между редовете.... :)

undy
22-04-2019, 14:31
Видях начина с опресняването,но никъде защо не може с машина,явно чета между редовете.... :)
Не можели да се вържат щуцерите, по спомен, пречел охладителя на кутията.

Scrapera
23-04-2019, 22:11
От тази кутия не излиза нито един маркуч, по който да тече АТФ.
Няма физически къде да се свърже тази машина
И още нещо - не се надявайте да и направите ремонт, сменяйки маслото.
Никога не се получава.
Редът е първо ремонт на тялото с клапаните, после ново мясло, и накрая вече имате кутия.

dhtj
23-04-2019, 22:30
Редът е първо ремонт на тялото с клапаните, после ново мясло, и накрая вече имате кутия.

Обща цена на тоя ремонт приблизително, знаеш ли?
И как се преценява дали има нужда само от масло или и от ремонт на тялото?

PE4E
02-05-2019, 23:46
От тази кутия не излиза нито един маркуч, по който да тече АТФ.
Няма физически къде да се свърже тази машина
И още нещо - не се надявайте да и направите ремонт, сменяйки маслото.
Никога не се получава.
Редът е първо ремонт на тялото с клапаните, после ново мясло, и накрая вече имате кутия.

А как има колеги който си сменят маслото с машина,дори имам познат който наскоро направи такава процедура?И как да няма тръби като кутията има охладител.... И колега тук не става дума за ремонт,колата както и кутията са на реални км 140к.,няма нужда от смяна на никакви клапани и тела,карана е съвсем малко с грешен вискозитет масло,не е някой милионник на който всичко му е леш и се нуждае от тотален ремонт :) Говориш ги малко на изуст нещата,нямаш наблюдение върху конкретния случай дори... Се пак благодаря за мнението ;)

Scrapera
03-05-2019, 00:10
А как има колеги който си сменят маслото с машина,дори имам познат който наскоро направи такава процедура?И как да няма тръби като кутията има охладител.... И колега тук не става дума за ремонт,колата както и кутията са на реални км 140к.,няма нужда от смяна на никакви клапани и тела,карана е съвсем малко с грешен вискозитет масло,не е някой милионник на който всичко му е леш и се нуждае от тотален ремонт :) Говориш ги малко на изуст нещата,нямаш наблюдение върху конкретния случай дори... Се пак благодаря за мнението ;)

Много ще се радвам ако проблемът ти се реши само със смяна на масло,щото аз изгода, ако не се реши, нямам.
Не съм сервиз за автоматици, не ги ремонтирам, нито продавам клапани за Айсин, пари няма как да ти взема. :)

Но:
Ще бъдеш ли откровен после във форума, ако съответното некоректно превключване на кутията не изчезне, след смяна на масло?
Ще бъдеш ли откровен после във форума, ако се окаже, че няма такъв корифей дето го сменя с машина, обяснение къде се свързва тя, също продължава, да няма?
:)

PE4E
03-05-2019, 00:28
Много ще се радвам ако проблемът ти се реши само със смяна на масло,щото аз изгода, ако не се реши, нямам.
Не съм сервиз за автоматици, не ги ремонтирам, нито продавам клапани за Айсин, пари няма как да ти взема. :)

Но:
Ще бъдеш ли откровен после във форума, ако съответното некоректно превключване на кутията не изчезне, след смяна на масло?
Ще бъдеш ли откровен после във форума, ако се окаже, че няма такъв корифей дето го сменя с машина, обяснение къде се свързва тя, също продължава, да няма?
:)

Този форум нали е за това? Да споделяме.... и да ще напиша какво се случва след като го сменя се пак е важно да се знае нали темата е затова да споделяме мнения и опит :)

k.andreev
07-05-2019, 13:50
Да споделя и аз , като вече минал по този път ,след като загрее маслото и започваха удари при превключване на предавки , равносметка ново клапаново тяло 1044лв. , смяна 150лв. , масло 4 литра

dhtj
07-05-2019, 15:12
Да споделя и аз , като вече минал по този път ,след като загрее маслото и започваха удари при превключване на предавки , равносметка ново клапаново тяло 1044лв. , смяна 150лв. , масло 4 литра

Мерси за инфото, колега.
Направо си е без пари. И имаш нова кутия.
На ръчката маховик и съединител струват повече. Да не говорим и ако се наложи рециклиране на м32 кашкавала...

undy
07-05-2019, 15:44
Да споделя и аз , като вече минал по този път ,след като загрее маслото и започваха удари при превключване на предавки , равносметка ново клапаново тяло 1044лв. , смяна 150лв. , масло 4 литра

Как се сменя въпросния възел със селеноиди (клапаново тяло)... Сваля ли се кутията, какви са процедурите и т.н...от чисто любопитство, предполагам ще е интересно на много хора. Има разни писаници "сменя се " и толкова, има и някакви видеа, но нищо с подробности и последователност.... Та ако си наясно, ще се радвам да разбера нещо интересно ;)

k.andreev
07-05-2019, 17:10
Кутията не се сваля , аз не съм го правил това , намерих двама колеги от ситроен форима които се занимават с това нали и те са със същия автомат е да при нас теснотията е малко по голяма но се справиха за два часа .

undy
07-05-2019, 19:47
Кутията не се сваля , аз не съм го правил това , намерих двама колеги от ситроен форима които се занимават с това нали и те са със същия автомат е да при нас теснотията е малко по голяма но се справиха за два часа .

Звучи добре...2,4 или 1.9 ти е мотора?
Ресет ,адаптация,обучение или някаква допълнителна настройка прави ли се ?

k.andreev
07-05-2019, 20:52
Звучи добре...2,4 или 1.9 ти е мотора?
Ресет ,адаптация,обучение или някаква допълнителна настройка прави ли се ?

Мотора е 2.4 , след смяната направих само адаптация .

undy
08-05-2019, 10:16
Мотора е 2.4 , след смяната направих само адаптация .

Ясно, благодаря ;)

PE4E
08-05-2019, 20:48
Да споделя и аз , като вече минал по този път ,след като загрее маслото и започваха удари при превключване на предавки , равносметка ново клапаново тяло 1044лв. , смяна 150лв. , масло 4 литра
при мене нещата са много по различни,нямам никакви удари,тласъци и блъскания...,много рядно ама много само при много рязко спиране и то от дъжд на вятър се получава много лек тласък при връщане на предавките,поруден от грешния визкозитет на маслото :) други симтоми няма всичко се случва много гладко и нежно :) Скоро ще има тотална смяна на маслото с оригиналното за автомата и всичко ще си дойде на мястото,иначе да започне ли да блъска между предавките си е за клапаново тяло и тн.. :)

145selespeed
01-05-2020, 02:44
Колеги, имам проблем.
Колата е 159 1,9 жтдм 2005г автомат на мой приятел. Оплакваше се от леко ритане. Вдигнах колата и видях, че вече някой е пипал кутията и правил нещо незнайно какво, защото силикона на блока беше оранжев и неравномерен. Колата е на 270к км. Махнах малката пробка и източих точно цели 5 литра тъмна пумия. После развих и голямата пробка и източих още 1,8 литра, които по мои сметки трябваше да са около 3 литра. Колата е на подемник, хоризонтално, всичко точно ама нещо съмнително ми стана. Купих 10 литра от маслото, което ѝ се полага, а именно Aisin Premium ATF6 AW-1. Направих 2 промивки от по 3,1 литра и на третата налях 3,8 литра. Всеки път с обновено масло паля, прекарвам всички позиции по няколко секунди при натисната спирачка и всичко точно с изключение на първоначално леееко приритване при позиция Д. Този лек опит за ритане само първоначално и само на Д. Оттам нататък всичко гладко. Та изкарах колата на пробна обиколка и собственика ѝ беше очарован спрямо предишното поведение. Карах си я разко, за да я пробвам, а после и плавно. Абсолютно всичко коректно. За да бъде всичко тип-топ реших да ѝ пусна и една адаптация. И там вече стана ужас. Вярно, че само активирах адаптацията, но не знаех, че трябва и 10 пъти да я изкарам плавно до 6-та и обратно до 1-ва. Пречетох цялата тема и сега вече знам, че трябва да го направя утре. Но въпроса ми е нормално ли е сега да рита толкова брутално? Особено от 2-ра към 3-та, ако не отпусна газта, си е доста болезнено. Смяната отнема повече от секунда или две и през това време оборотите скачат и когато вкара рита. Ако я усетя на време и отнема газта пак рита ама по-малко. Ще се оправи ли с реденето плавно на скоростите след адаптация или да се притеснявам, че има повреда? Възможно ли е кутията да е пострадала с толкова много масло и то толкова тъмно? Ще съм ви благодарен ако можете да помогнете.

undy
01-05-2020, 14:49
Губи ми се нещо в цялата история. А именно- след като налееш новото масло( около 3,5л,защото толкова изтича при отворени двете пробки и изгасен двигател,ако е сипано колкото трябва де),трябва да загрееш кутията до 65-75 градуса,да оставиш мотора работещ с позиция на селектора Р или N,след което да отвиеш малката пробка ,да изтече каквото ще изтича,да затвориш малката пробка,да загасиш мотора и да налееш 400мл.л още ново масло,това ти е точното ниво.....та това не виждам да си го направил...или поне написал.
Колкото до адаптацията,хубаво е да се направи както си го прочел,10 плавни набирания и спирания до покой от 1ва до 6та предавка.

Файла ми е на друг комп ,та ето ти снимка на процедурата с адаптацията
171342

145selespeed
02-05-2020, 01:18
Благодаря ти изключително много!
За нивото не се притеснявам, то е добро. Просто поради липса на тази снимка с процеса, която ми изпрати, кутията остана зле. В следващите дни ще намеря време, за да проведа процеса по адаптация, както си трябва. Благодаря ти още веднъж!

undy
02-05-2020, 11:07
Благодаря ти изключително много!
За нивото не се притеснявам, то е добро. Просто поради липса на тази снимка с процеса, която ми изпрати, кутията остана зле. В следващите дни ще намеря време, за да проведа процеса по адаптация, както си трябва. Благодаря ти още веднъж!

Дано стане само с процедурата. Но съм срещал мнения, че с повече масло не е добре и се товари кутията, а пък с малко има опасност от прегряване и също не е Ок. Нивото поне лесно се постига.

ivovt
07-05-2020, 17:18
Правилното ниво се определя както е казал колегата, а именно на работещ двигател и температура на маслото между 55 и 60 градуса. След което се развива малката пробка и изтича определено количество, завива се и не се долива нищо това е точното ниво. На доста места е описана процедурата по определяне на нивото за тази кутия.

undy
09-05-2020, 11:25
Аз се доверявам на дадената ми информация от хора наистина разбира щи за какво става дума, от хора работещи в сервизи, както от доста изчетено по форуми и видеа в нета. Навсякъде доливат определено количество спрямо температурата на маслото.
В спецификацията на кутията казват, че се долива 0,5л и се проверява дали ще тръгне да тече, не да прокапе само маслото в шнорхела, а да протече. Никъде не видях да се остави да изтече всичкото и да се остави така. Единствено го има във видео на едно Волво, така да го правят, но все пак е само едно видео на любител. Така че се осланям на информацията, която имам до момента.
На доста колеги съм казвал каквото знам и никой не се е оплакал, че маслото е в повече. Моята я карам над 55к с това количество и никакви драми нямам вече 4та година.

ivovt
11-05-2020, 18:25
Не искам да споря колега,но просто се чудя кое е правилно.Аз като го сменях източих точно 3.2л след което налях 4л , загрях маслото,развих малката пробка на работещ двигател,изтече 800мл и започна да прокапва и я завих.Следователно би трябвало да е точно нивото.Ако трябва да долея още 400мл дали няма да стане твърде голямо количество?Реално колкото съм източил толкова съм и налял.

undy
11-05-2020, 22:04
Аз също съм далеч от спора, въпроса е да се внася яснота без да се дрънкаме.

Маслото, което източи (3.2л) топло или студено беше?

ivovt
11-05-2020, 22:25
Мисля,че маслото на кутията беше около 40-45 градуса.Много интересе,е че в едно ръководство казват, че след добавяне на тези 0,5л след достигане на 50 до 60 градуса трябва да се източи докато започне на прокапва,а в друго при темп. 35-45 градуса да се развие пробката и ако протече значи е ок.

undy
11-05-2020, 22:56
Цялата работа е в температурата на маслото. Ако ти е била по-висока температурата, а именно 60-70,респективно да си източил повече масло. Затова източваш по-малко и тук идва момента, че отвивайки вече пробката, когато маслото е загрято излиза и това, което по принцип се явява доливаното в общия случай.

Моите частични смени протичат така: два пъти съм го правил..
Взимам туба 4л, източвам старото масло сипвам 3.6л, загравям, минавам през позициите на селектора със задържане(както си му е там реда), отвивам малката пробка, излиза около 0.8л,завивам и доливам 0,4л. заделеното в началото. Така количеството се явява пак 3.2,но с нужното ниво при РАБОТНА температура.

И аз преди съм се чудил, дали тези 300-400мл.л. са от съществено значение, но по-добре да са вътре от колко да рискувам....и без това не се охлаждат достатъчно нашите кутии, та е по-добре да има ;), а и хората,така действат и аз залагам на сигурно. Досега никой не се е оплакал от нивото, нито и аз имам някакви проблеми.

Сега имам 10л ново масло и скоро ще направя 3 завъртания на маслото,но чакам да дойде време и за моторното.

ivovt
11-05-2020, 23:15
Аз как го направих: както казах темп беше около 45 гр. Източих маслото, след което налях 4л. загрях кутията както му е реда до 55гр беше последно като погледнах.След това развих пробката и източих 0.8л. Реално останаха 3.2л. Явно както пишат в ръководствата 3.2л е количеството за смяна с точното ниво, а по какъв начин точно се прави, май няма голямо значение щом накрая и при теб и при мен количеството е еднакво.

А ти когато източваш масло студено ли е или е загряло както при мен до около 45гр. и какво количество източваш първоначално?

undy
11-05-2020, 23:51
Загрято е, понеже трябва да ида до гаража където го правя. Но източваното масло не съм го мерил като количество колко е, защото така или иначе наливам ново, загрявам го, източвам от малката пробка и доливам 0.4л.
Аз те питах за същото, защото маслото много се разширява, и ако го източиш при една температура, ще излезе едно количество, а при друга съответно друго количество.... И може да се получи грешка примерно, ако източиш студено масло, ти източваш дефакто по-малко от общото количество и това не трябва да бъде мяра за наливане на новото, затова не меря какво източвам, а след това коригирам нивото с топлото масло, както се и прави.

Разликата между нас е в няколко стотин грама, което не е фатално. Никой няма да направи кутия при която при евентуална загуба на 200-300мл.л масло да се прецака.
Но нали сме все педанти тука...хаха

ivovt
12-05-2020, 00:07
Да така е такива сме. Само не мога да си обясня,защо така се получава ти си налял 3.6л и след това си източил 0.8л. а аз като сипах 4л и изтекоха също 0.8л.от къде идва тази разлика?

undy
12-05-2020, 00:29
Сега ще премеря точно колко ще източа първоначално, след като знам колко съм сипал последния път и градусите ще запиша, за да няма "около". Ще направя подробно снимки на сегашното, първа, втора и трета смяна за състоянието.... Все пак да имаме нагледно и тук някакви неща. Ако можеше да се сменява с машина нямаше грам да се занимавам, но уви....но пък какво ли не правих сам та това да ме притесни, здраве да е :)

ivovt
12-05-2020, 00:34
Доста колеги предполагам ще ти бъдат благодарни!

undy
12-05-2020, 00:40
Да така е такива сме. Само не мога да си обясня,защо така се получава ти си налял 3.6л и след това си източил 0.8л. а аз като сипах 4л и изтекоха също 0.8л.от къде идва тази разлика?

Предполагам от разликата в температурите ни, аз също върху това разсъждавах одеве... Друго обяснение нямам....
Аз друго се чудя, толкова ли не могат да кажат в тия спецификации... Примерно : на 40°С отваряте малката пробка и като спре, това е нивото ; съответно при проверка градусите да са 65,съответно маслото се е разширило и при отвиване на пробката ще протече и значи всичко е точно. Или пък : на работна температура 80, отвива се изтича каквото има и се долива точно ей толкова-точка. Те вкарват потребителите в едни глухи улици и ако не седнеш на задника си да ровиш и четеш като луд, няма и да разбереш каква е истината и къде е логиката за някои неща, като в случая.

Italp
04-07-2020, 04:48
Навихте ме да си купя автомат :rosso_racers:

undy
05-07-2020, 08:44
Вчера завъртях 10л масло на 3 пъти.Когато източвах първото кутията беше с температура 50гр. Източих 3.3л. Налях първата третина от новото,загрях на 50гр. и пак толкова източих.Налях втората третина и пак така.Третия път сипах остатъка 3.3л и загрях до 65гр. отвих малката пробка и източих 0.85л. след това сипах добавка ,която е 0.3л + 0.1л останало ново масло. От добавката съм доволен,преди време имаше едно малко ,да го кажем "все едно приплъзвне" и оборотите малко скачаха(с около 500оборота),докато превключи от 2ра на 3та,след добаката изчезна почти напълно,затова си сложих пак от нея.

В момента кутията се държи много добре с новото масло,мазно минава през скоростите и нищо не се усеща.
Малсото е AISIN ATF 6+ FE. Няма много отзиви за него,но по спецификация е точното.

На снимката се вижда разликата от старото, опресненото (почти до максимум) и новото масло от тубата.
171606171615171616

Italp
05-07-2020, 15:12
Колеги да се похваля днес купих 159 седан 2.4 автоматик 6 степенен, колата я платих 8к автомата въобще не се усеща как превключва ако случайно имам някакви проблеми с него можете ли да дадете сервиз в София кадето могат да и сменят маслото или случайно да и се направи ремонт ако хвърли верига.

undy
05-07-2020, 15:16
Колеги да се похваля днес купих 159 седан 2.4 автоматик 6 степенен, колата я платих 8к автомата въобще не се усеща как превключва ако случайно имам някакви проблеми с него можете ли да дадете сервиз в София кадето могат да и сменят маслото или случайно да и се направи ремонт ако хвърли верига.

Споко де... Днес я взе, веднага за ремонти мислиш. Ще разбереш всичко,както и това, че нямаш никакви вериги никъде,.. Има сервизи за всичко, бъди спокоен.
Успех, честито и безаварийни наслади с Алфата.

dhtj
05-07-2020, 15:19
Колеги да се похваля днес купих 159 седан 2.4 автоматик 6 степенен, колата я платих 8к автомата въобще не се усеща как превключва ако случайно имам някакви проблеми с него можете ли да дадете сервиз в София кадето могат да и сменят маслото или случайно да и се направи ремонт ако хвърли верига.

Честито!
Похвали се със снимки.
Гадно е малко тракането на дизела докато свикнеш, но после само ще се кефиш че гори наполовина спрямо 3.2 бензина, а върви същото... или повече :D

За маслото на автомата - можеш да го смениш при Бобо, Румен, Мурджев или който и да е от форумните сервизи. Има такива и в Пловдив и Варна.
А за каква верига говориш, не знам. Мотора е с един ангренажен ремък и два пистови. Ако не си сигурен дали са сменени скоро - сменяй ги, пак на същите места, където ти казах.

Italp
05-07-2020, 15:45
От кадето я взех са и махнали вихровите клапи и преди 500 км са и сменили ремаците и ролките, но все пак мисля да я закарам до Бобо да се види как качвате снимки от телефона :shocking:

Italp
05-07-2020, 15:46
https://m.mobile.bg/details/11590822525187462

stoian_off
05-07-2020, 18:20
Честито, изглежда лачена. :drool: В тази автокъща има още една с ръчна ск. кутия 2008 на същата цена, но тази която си взел изглежда по запазена.

batproho
06-07-2020, 10:03
Честито! Много безварийни и щастливи мигове с новата придобивка. :)

dhtj
07-07-2020, 04:12
Нещо по темата да кажа - за автоматичната ск. кутия при 159.
Някой ако се хване като мене сам да си сменя маслото на кутията, да знае че пробката за наливане отгоре се развива с имперски размер шестограм - 11/32 инча. 9мм не влиза, а 8мм превърта.

Ако някой не успее да си намери такъв ключ, пробката се развива и със секач и с големия чук. :D После се навива нормална пробка от картер, същата е резбата.

Друго полезно да имаш подръка са кабели с щипки за ток. Защото хем трябва да свалиш акумулатора, за да стигнеш до пробката, хем трябва да запалиш колата и да загрееш новото масло след наливането, така си спестяваш няколко пъти сваляне и качване...

KroGh
14-07-2020, 19:16
Здравейте, автомата направи проблем. При превключване от 3-та към 4та и нагоре изгуби скоростите.
Реално 1,2,3 предавка си работят и ускорява добре, без придърпване, удари, приплъзване и т.н.
Когато мине от 3-та към 4-та все едно е на неутрална. Подавам газ, но колата се движи по инерция.
Доколкото разбрах вътре се е повредил механичен клапан и подлежи на смяна.
Въпроса е някой правил ли е такъв ремонт ?
Насочил съм се към Хаги от Пловдив, дали някой има отзиви за човека?

undy
14-07-2020, 23:03
Само да вметна нещо относно определяне на точното ниво на маслото в кутията.Да речем източено е старото и е налято ново примерно -3.5л.

Вариантите за определяне нивото са два,на по-ниска температура и на по-висока.

В мануала на Алфа,Ланча,Фиат е описан варианта с по-ниската температура,а именно на 35-45градуса. Та в този момент(на работещ мотор) ,на тия градуси,се отвива малката пробка и се оставя да изтече излишъка.Завива се и не се долива.
Втори вариант на температура 70-80градуса. Отвива се малката пробка,изтича излишъка и се долива 0,5л.

Всичко се дължи на разширението на маслото при покачване на градусите,затова при вариант две доливаме,защото имаме загрято и разширено масло и респективно сме източили повече от него.

Тъй като аз си правя процедурата на 60-65градуса и доливам 0,4л.

Надявам се да съм внесъл яснота по въпроса с доливанията и наливанията :drinking:

BO
15-07-2020, 16:35
Здравейте, автомата направи проблем. При превключване от 3-та към 4та и нагоре изгуби скоростите.
Реално 1,2,3 предавка си работят и ускорява добре, без придърпване, удари, приплъзване и т.н.
Когато мине от 3-та към 4-та все едно е на неутрална. Подавам газ, но колата се движи по инерция.
Доколкото разбрах вътре се е повредил механичен клапан и подлежи на смяна.
Въпроса е някой правил ли е такъв ремонт ?
Насочил съм се към Хаги от Пловдив, дали някой има отзиви за човека?
Може и сам да пробваш. Махаш металния капак, който е отпред на кутията.
От този линк (https://maktrans.net/solenoid-awtf-80sc_awtf-81sc-_4) виждаш на първата снимка десния клапан, който е ограден.
Махаш го, преглеждаш, чистиш, баеш и каквото се сетиш друго, слагаш го и пробваш пак. За теста може да го смениш с горния (левия на снимката), за да се убедиш, че проблемът ще се измени, за да докажеш проблемността му.
Ако не стане, то може само него да го смениш, преди да пипаш друго.

dhtj
15-07-2020, 17:15
Евала за инфото, ВО.

KroGh
15-07-2020, 17:40
Може и сам да пробваш. Махаш металния капак, който е отпред на кутията.
От този линк (https://maktrans.net/solenoid-awtf-80sc_awtf-81sc-_4) виждаш на първата снимка десния клапан, който е ограден.
Махаш го, преглеждаш, чистиш, баеш и каквото се сетиш друго, слагаш го и пробваш пак. За теста може да го смениш с горния (левия на снимката), за да се убедиш, че проблемът ще се измени, за да докажеш проблемността му.
Ако не стане, то може само него да го смениш, преди да пипаш друго.

Благодаря.
Предполагам трябва да сваля акумулатора и планката под него, за да стигна до кутията.
Капака откъм фаровете ли е насочен и има ли нещо друго, което да пречи на свалянето му?
Има ли гарнитура или масло, което ще изтече ?
Ако разменя двата клапана, предполагам ще изгубя 1,2,3, но 4,5та и 6та трябва да ги има?
И последен въпрос с какво да почистя въпросният клапан :D

dhtj
15-07-2020, 17:48
Kaнал или подемник ти трябва.

undy
15-07-2020, 18:14
ВО както винаги с много полезна информация. Доста неща съм "попил" от този човек относно кутиите,за което съм му благодарен.

В това видео има процедурата по смяна на соленоид в домашни условия,въпреки че кутията е 5 степенна,но в общи линии трябва да е същото.
https://www.youtube.com/watch?v=2RJyYRQxbZA

BO
16-07-2020, 01:09
Благодаря.
Предполагам трябва да сваля акумулатора и планката под него, за да стигна до кутията.
Капака откъм фаровете ли е насочен и има ли нещо друго, което да пречи на свалянето му?
Има ли гарнитура или масло, което ще изтече ?
Ако разменя двата клапана, предполагам ще изгубя 1,2,3, но 4,5та и 6та трябва да ги има?
И последен въпрос с какво да почистя въпросният клапан :D
Най-вероятно ще трябва да смъкнеш някакви неща отпред като маркучи на турбо, охлаждане и такива неща. Най-вероятно ще трябва да махнеш и топлообменника на кутията, което ще те накара най-добре да смениш и маслото ѝ.
Капака оригинално трябва да е със силикон. Естествено при теста не го сглобяваш със силикон. Направи си някаква гарнитура от твърд картон (кадастрон). Колкото да издържи там няколко минути.
Винтовете на капака след това се стягат на кръст до 13 Нм с осигурител за резби (против саморазвиване).
Иначе логически ако изчезнат 1, 2 и 3-та, няма как да разбереш дали имаш 4,5 и 6-та :) Е, има как де, ама би било излишно това упражнение. Иначе да, има шанс да стане някаква аномалия с 1-ва, но със сигурност ще има аномалия, когато сложиш кутията на ръчна 1-ва и се спускаш по наклон надолу. Тогава би трябвало да изчезне функцията на задържане на кутията, която само в вози режим е по-различна от всички други логики.
Успех.

KroGh
16-07-2020, 09:51
Благодаря, значи директно я пращам на майстори, а и не е излишно да се направи едно рециклиране вътре.
Обявиха ми цена от 1000-1300 лв, като това включва смяна на повредената част, смяна на дисковете, почистване, смяна на филтър+ наливане на ново масло.
Мисля, че казаха че ще сменят и други клапани/бутала, но не съм на 100% сигурен.
Не знам дали е добра цената или не.

dhtj
16-07-2020, 12:46
Супер е цената. Ако беше ауди/бмв/мерцедес отиваш на 2-3 бона.
Там само за смяна на маслото дават по 600-700лв.

Tasho
16-07-2020, 16:43
Благодаря, значи директно я пращам на майстори, а и не е излишно да се направи едно рециклиране вътре.
Обявиха ми цена от 1000-1300 лв, като това включва смяна на повредената част, смяна на дисковете, почистване, смяна на филтър+ наливане на ново масло.
Мисля, че казаха че ще сменят и други клапани/бутала, но не съм на 100% сигурен.
Не знам дали е добра цената или не.

Колега, къде това? Малко инфо може ли? Мерси!

KroGh
16-07-2020, 17:02
Пловдив, Даймънд трансмишън е сервиза, Хаги се казва човека.

Tasho
17-07-2020, 11:54
Пловдив, Даймънд трансмишън е сервиза, Хаги се казва човека.

Питам, защото на един приятел само, че на 166 му поискаха преди месец там 3000лв. Кутията работи, включва само от време на време буксува. Не знам как ги определят тия цени, но може и наистина да са такива!

KroGh
17-07-2020, 13:49
Зависи от проблема, както и какво правят. За пълно рециклиране и 100 000 км гаранция ми поиска 3600 лв :)

BO
17-07-2020, 14:38
Зависи от проблема, както и какво правят. За пълно рециклиране и 100 000 км гаранция ми поиска 3600 лв :)
Да, защото само частите са х2 на сумата, която си обявил в предишното ти мнение.
Реално ще ти сменят един клапан и ще ти налеят някакво масло и бягай отново по пътя.
Само, че при тази цена да не излезе изгорял някой от дисковите пакети, че изведнъж ще ти кажат, че тука е излязло нещо непредвидено, дай още 1000-1500 лв.
Бъди подготвен за този сценарий просто.

KroGh
17-07-2020, 15:09
По ДУМИТЕ му в цената от 1200-1400 лв влиза смяна на повредените механични части, смяна на дискове, филтър и масло, а реално какво ще правят те вътре.. И дали ще сменят дискове.. : )
Няма как да знам за жалост.. Надявам се да си държат на думата и да направя/вложат това, за което ми вземат парите : )

Tasho
18-07-2020, 01:33
Аз имах едни дразнещи неточности при смяна на предавките - придърпвания и едно задържане и лек удар от 1-2. Бях сменил частично маслото, но ефект нямаше. Ходих в един сервиз в Пловдив, ИвалКар в Тракия. Имат машина за промивка на кутията. Без да звучи като реклама, но след тяхната намеса, кутията се държи коренно различно. Цялата процеура отне 5 часа, сумата 295лв. Заслужаваше си по мое мнение. Минал съм 200км от тогава проблеми нямам. Та колега защо не пробваш първо промивка и смяна на масло? И аз мислех, че съм за ремонт, но явно съм грешал.

acho_
18-07-2020, 11:55
200км не са ли малко за заключения?

Tasho
19-07-2020, 13:01
200км не са ли малко за заключения?
Правя съпоставка с частичната смяна на маслото.

undy
23-07-2020, 11:57
Правя съпоставка с частичната смяна на маслото.

Може би са я адаптирали както трябва, така ги виждам аз нещата... 200лв масло +100 за работа и адаптация.

KroGh
10-08-2020, 16:42
Здравейте, взех автомата от ремонт, сменя доста по-добре от преди, никакви придърпвания/удари и т.н.( И преди нямаше, но сега сякаш включва по-мазно)
НО забелязах, че като спра на светофара и автомата си превключи на N, после при отпускане на спирачката колата потегля леко и се усеща тласък/удар при включване/зацепване на 1ва предавка..
Вариантите, които ми идват на акъла са 2:
1. Ресетване и адаптация на кутията, тъй като с новото масло може би ще трябва да се адаптира наново.
2. Майстора е напълнил автомата, изреждал е P D N и R , и е загрял автомата до 55 градуса, отвил е пробката отдолу, текло квот текло, завил я и налял 400 грама масло още. КОЛАТА НЕ Е КАРАНА СЛЕД ТОВА.
Днес я взех и я покарах извън града, като си изреди всички скорости. Ако маслото се е разнесло хубаво по целия автомата, може би не му достига количество при преминаване от N към D на светофара..
При смяна на режимите ръчно с лоста не се усещат никакви удари, само когато съм на спирачка на светофара и отпусна спираката и колата потегли, след 1-2 секунди се усеща как зацепва 1ва скорост..
Ще проверим отново нивото след 1-2 дена като се покара из града.


Идеи от какво може да е този тласък/удар при потегляне? И преди го имаше, но сякаш беше доста по-плавен и не толкова отчетлив.

Scrapera
10-08-2020, 22:53
Един или няколко неправилно действащи соленоиди. Този или тези, които отговарят за neutral control функцията. Тотално несвързано с ниво на маслото.

KroGh
11-08-2020, 00:47
Оправи се, не знам защо стана така.. Досега я ръчках в града, правих и адаптация и няма и помен от тласъка при потегляне:)
Но държи висока температура.. 102-105 градуса при нормално каране.
Ако нивото на маслото е ниско, възможно ли е да загрява повече заради това ?

ivovt
11-08-2020, 12:23
Колега, нивото ти не е много точно. При температура между 50 и 60 градуса на маслото в кутията,след развиване на малката пробка при работещ двигател трябва да изтече излишното масло и след това не се долива нищо. Колегата "undy" много добре е разяснил определянето на точното ниво спрямо различните температури.

KroGh
11-08-2020, 13:45
Колега, нивото ти не е много точно. При температура между 50 и 60 градуса на маслото в кутията,след развиване на малката пробка при работещ двигател трябва да изтече излишното масло и след това не се долива нищо. Колегата "undy" много добре е разяснил определянето на точното ниво спрямо различните температури.


Третия път сипах остатъка 3.3л и загрях до 65гр. отвих малката пробка и източих 0.85л. след това сипах добавка ,която е 0.3л + 0.1л останало ново масло.
Колегата си го пише много точно +400 мл след затваряне на пробката.
Ще проверя нивото лично в сервиза и ще му кажа как да я направи:)

BO
11-08-2020, 17:27
Плюс/минус половин литър няма да окаже негативно влияние, че чак толкова да се заглеждаме.
Иначе тези кутии държат горе-долу тази температура. И като се замислиш не може да я смъкнеш под 90-100 градуса, защото това е температурата на охлаждащия възел.
По-ниска температура само чрез радиатор въздух-масло.

KroGh
11-08-2020, 21:31
Това добре, но забелязах, че по време на движение когато включи 6та предавка колата леко се затормозява, все едно не й достига сила и почва да качва температурата на маслото.. беше 93-4 из града като карах до 4та скорост, околовръстното като включи 5-та и 6та предавка почна да качва температурата.. стигна до 108.. попаднах в трафика и върна скоростите на 3та/4та предавка и почна да пада температурата като си стигна 96-97 градуса преди да спра..
Ако маслото е в нивото си, кое друго би могло да предизвика покачване на температурата на високите предавки?

ivovt
12-08-2020, 10:20
Интересно, а дали е възможно, че е на по-високо предавка с по-ниски обороти и да се товари малко повече кутията и за това да вдига темп. на 5 и 6-та предавка? При мен тази сутрин се стана нещо странно, след като колата се движеше на D реших да преместя лоста на ръчен режим,но нищо не се случи и си остана на D. След като изгасих колата и отново я запалих се оправи. На някой да му се е случвало такова нещо и на какво може да се дължи?

KroGh
12-08-2020, 10:34
Може да не си бутнал хубаво лоста : ) При мен забелязах, че ако не се избута хубаво до край не зацепва ръчния режим... Замърсявания, боклуци и т.н.

Сагата с нивото на маслото има развитие..
Отвиваме пробката на 55-57 градуса и никой не прокапва... Почваме да сипваме, сипахме 400 мл и почна да капе, завихме пробката и доляхме още 250-300 мл колкото имаше в шишето.
ОБАЧЕ маслото ми се струва доста черно и мирише на гадно..
Дали заради новите фрикционни дискове на 4,5,6 скорост, които все още се напасват и се търкат?
Дали заради това, че колата е била без достатъчно масло и недостатъчното количество масло при 5та/6та скорост не е смазвало достатъчно дисковете и затова да е загрявала до 107-108 градуса..
Сега ще покарам с това ниво и смятам да опресня маслото след седмица да се опресни ...
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/s2048x2048/117387586_601958403855965_5610744302048081945_n.jp g?_nc_cat=106&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=YfSjt2-CzLkAX_orWzJ&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&_nc_tp=7&oh=eef4d35360a9e0acef589a6fd43137f2&oe=5F5A6111
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/s2048x2048/117708940_1185923398473787_6897060546312042761_n.j pg?_nc_cat=105&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=O7aXTGse-koAX8UQo12&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&_nc_tp=7&oh=0bb560e44269767ae809d7d1ab283201&oe=5F57DC08

Tasho
12-08-2020, 15:24
Мисля, че трябваше от самото начало да закараш колата обратно в сервиза, който я е правил.

BO
12-08-2020, 15:55
Искаш да кажеш, че някой ти е отворил кутията, правил е каквото е правил, затворил я е и е налял ново масло след това?
Ако това е така то:
1. Или те пускат по пързалката, че кутията въобще е отваряна и маслото е изливано от нея, за да прегледат и сменят каквото е било необходимо.
2. Или тази кутия ще даде скоро пак фира, защото въобще не е направена както трябва.

KroGh
12-08-2020, 16:29
Кутията е свалена в сервиз, изпразнена е, без да е свалян торка. Масло в торка и мозъка е останал вътре (според мен). Хидротрансформатора не е отварян или проверяван. Предполагам маслото си е останало вътре.
Пращам я в сервиз в Пловдив (с торка към кутията, за да не тече масло от помпата) , където УЖ се сменя филтъра, счупените части (виновни за липсата на 4,5,6та скорост) и износените пакети на тези скорости.
Кутията се връща, качва се на колата и се пълни с ново масло като събира около 5 литра ново масло.( с днешните 700 грама доляти масло стават общо 5 литра, а до вчера е била с 4,3 литра след като е била сглобена).
Ако останалото количество в торка и мозъка е около 2 литра .. + 5 от налятото ново масло , стават общо 7 литра.

А до вчера трябва да е била с 6,2-6,3 л масло..

След работа ще я покарам извън града да видя как ще се държи на 5та и 6та скорост, дали загрява повече от другите предавки.

BO
12-08-2020, 17:32
Просто няма как това масло да изглежда така ако си налял 5 литра ново.
Ако си сигурен, че е имало 5 литра ново масло, определено дисковите пакети прегарят много здраво.
Това масло трябва да го източиш пак и да налееш ново. И в последствие пак да направиш "тест" на състоянието му.

KroGh
12-08-2020, 17:49
Просто няма как това масло да изглежда така ако си налял 5 литра ново.
Ако си сигурен, че е имало 5 литра ново масло, определено дисковите пакети прегарят много здраво.
Това масло трябва да го източиш пак и да налееш ново. И в последствие пак да направиш "тест" на състоянието му.

Възможно ли е да прегарят поради наличието на по-ниско ниво на маслото ?

BO
12-08-2020, 18:09
От толкова ниско ниво на маслото първо ще се появят симптоми при превключването преди да започне да липсва налягане, което да не успява да ги държи "заключени", за да не приплъзват.
Но ти казваш, че превключва плавно, без да я усещаш да "приплъзва". Приплъзването е все едно да караш ръчна скоростна кутия и когато сменяш предавките да не отпускаш педала на съединителя бързо, а да го задържаш заедно с подаването на газ. Това поведение на кутията се усеща когато е студена и е в програма "подгрев" на маслото. Тогава се усеща една по-лагава между превключванията на предавките.
Такова прегряване да ти изгори маслото за толкова кратко време може да дойде и от торка. Но той пак се усеща по оборотите ако приплъзва. Когато торка заключи (от 3-та скорост нагоре) оборотите трябва да са твърдо вързани със скоростта на автомобила. Ако забележиш, че под по-голям товар оборотите могат да се задържат временно на едно показание, а колата да увеличи скоростта, това означава, че има приплъзване в торка. Но тези състояния често се познават от ЕКУ-то на кутията и вдига грешка. Примерно при 100% заключен торк, оборотите на ДВГ-то трябва да съвпадат с оборотите на входящия вал на скоростната кутия.

KroGh
12-08-2020, 18:28
На 6та усетих някакво странно поведение преди да видя температурата, все едно приплъзва.
Приплъзване имаше между 1-2 и 2-3 скорост, като се наблюдава спад на оборотите с 300-400... Все си мисля, че това е заключването на торка.
Оборотите са свързани със скоростта на автомобила като разлика между обороти входящи/изходящи в автомата има около 150-200 оборота..
След малко ще направя клип на въпросното приплъзване и ще замеря температурата..
Другото, което е че скорост на автомобила ми го отчита 5-6 км/ч, а колата се движи с 80-90 примерно..

KroGh
12-08-2020, 19:50
Теста е следният, колата до 5-та скорост няма никакви проблеми, ускорява, не блъска, не загрява
Момента, в който включа 6-та скорост и почва да качва температурата като стигна до 115-118 и не ускорява. Давам газ до долу и не иска да върви.
Връщам 5-та и залепя на седалката и почвад а пада температурата дори и с ръчкане.
Сервиза, в който отваряха кутията вика че проблема може да е от торка, тъй като на 6-та бил постоянно зацепен и предавателното число било 1:1.

Доколкото знам торка при алфата е зацепен постоянно на 4-5-6 скорост или бъркам?

ivovt
12-08-2020, 19:52
Колега "BO" имам едно питане към теб. При мен наблюдавам нещо странно, когато кутията не е загряла първите няколко превключвания от 4-та към 3-та се усещат някакси по-грубо.Друго нещо което съм забелязал, е че когато на място премина от R към P или N примерно повече от 2 или 3 пъти на място без колата да помръдва се чува някакво изтропване и лашване. Според теб на какво може да се дължи това? Да ли е соленоида който управлява R,3 и 5 предавки и съответния пакет съединител? Кутията има една частична смяна на масло, но след нея не намирам разлика и сега мисля да направя още една. Какво би ме посъветвал към какво да се насоча? Благодаря ти!

BO
13-08-2020, 12:34
Теста е следният, колата до 5-та скорост няма никакви проблеми, ускорява, не блъска, не загрява
Момента, в който включа 6-та скорост и почва да качва температурата като стигна до 115-118 и не ускорява. Давам газ до долу и не иска да върви.
Връщам 5-та и залепя на седалката и почвад а пада температурата дори и с ръчкане.
Сервиза, в който отваряха кутията вика че проблема може да е от торка, тъй като на 6-та бил постоянно зацепен и предавателното число било 1:1.

Доколкото знам торка при алфата е зацепен постоянно на 4-5-6 скорост или бъркам?
Това не може да бъде от торка. Ако беше от торка, то щеше да го прави и на по-ниските предавки. Заключването му се управлява от един и същ клапан, без зависимост от това на коя скорост е автомобила.
За да грее маслото от торка, то имаш 2 опции:
1. Голямо приплъзване във вътрешния му съединител - това го описах - караш си колата с константна скорост на 4-5-6 скорост, да кажем с 2000 оборота в ръчен режим. Даваш газ до долу и оборотите трябва да си останат стабилни, а не да се качат да кажем на 2500-3000 веднага. Друго е да си караш на 6-та примерно (както казваш) и поради липса на достатъчно налягане да не може да заключи съединителя му добре и да приплъзва на "пресекулки". Ама това ще го усещаш като една дразнеща вибрация в автомобила.
2. Въобще да не може да заключи съединителя - това обаче ще го усещаш като много "лагава" кола, с типичните скачания на оборотите, не свързани със скоростта. Примерно както усещаш потеглянето на 1-ва и 2-ра.

И още едно доказателство, че проблема не е в торка е това, че на 5-та колата върви добре, а на 6-та не може да върви, заедно с драстичното покачване на температурата. Това показва, че торка работи коректно, защото той се държи по абсолютно един и същ начин и на двете скорости, както вече споделих.
Когато включиш 6-та и се движиш с около 1800-2000 оборота (някаква скорост около 100-120 км/ч) и натискаш и отпускаш педала на газта за по 2-3 секунди, виждаш ли въобще някаква аномалия в оборотите на ДВГ или те са си стабилни спрямо скоростта на автомобила?

Други два теста да споделиш:
1. Когато се движиш на 6-та с постоянно темпо, пак ли качва температурата веднага и като я свалиш на 5-та да започне да смъква? Или искам да питам тук дали температурата е свързана с повечето товар върху колата (пробваш да ускориш, вкарваш допълнителна енергия), или докато е включена 6-та, то започва покачването на температурата (и при нисък товар)?
2. Ако точка 1 е потвърдена, потвърди същото как се държи колата и кутията, като я засилиш да кажем до 100-на км/ч и я пуснеш на неутрал. Някакви аномалии с обороти, усещане за драг вкаран от кутията, вместо да мине на неутрална и да се рее свободно?

Аз лично ако изкарам едно вълшебно кълбо, то бих заложил за проблем в това нещо (https://www.aupetservis.com/detail/889/brake-band-br-b1-brake.html). Или въпросната спирачка не може да заключи, или клапана, който я управлява не работи коректно.

А бе както го обясняваш, да вкарваш 100+ кВ в тая кутия и да не иска да ускори автомобила, има нещо глобално омазано. Особено като видиш маслото на какво прилича за някакви никакви километри.

KroGh
13-08-2020, 14:07
Това не може да бъде от торка. Ако беше от торка, то щеше да го прави и на по-ниските предавки. Заключването му се управлява от един и същ клапан, без зависимост от това на коя скорост е автомобила.
За да грее маслото от торка, то имаш 2 опции:
1. Голямо приплъзване във вътрешния му съединител - това го описах - караш си колата с константна скорост на 4-5-6 скорост, да кажем с 2000 оборота в ръчен режим. Даваш газ до долу и оборотите трябва да си останат стабилни, а не да се качат да кажем на 2500-3000 веднага. Оборотите си остават стабилни, не се покачват и не играят изобщо. Друго е да си караш на 6-та примерно (както казваш) и поради липса на достатъчно налягане да не може да заключи съединителя му добре и да приплъзва на "пресекулки". Ама това ще го усещаш като една дразнеща вибрация в автомобила.Нивото го регулирахме вчера сутринта като доляхме 300-400 мл преди да прокапе от пробката и още 250 мл след като я затворихме. Би трябвало да има достатъчно масло в кутията, друг е въпроса ако не прави налягане дали е проблема в количеството масло или някъде другаде..
2. Въобще да не може да заключи съединителя - това обаче ще го усещаш като много "лагава" кола, с типичните скачания на оборотите, не свързани със скоростта. Примерно както усещаш потеглянето на 1-ва и 2-ра. Такъв проблем няма като лагава кола.. Момента, в който торка е заключен няма приплъзване или играене на оборотите.

И още едно доказателство, че проблема не е в торка е това, че на 5-та колата върви добре, а на 6-та не може да върви, заедно с драстичното покачване на температурата. Това показва, че торка работи коректно, защото той се държи по абсолютно един и същ начин и на двете скорости, както вече споделих.
Когато включиш 6-та и се движиш с около 1800-2000 оборота (някаква скорост около 100-120 км/ч) и натискаш и отпускаш педала на газта за по 2-3 секунди, виждаш ли въобще някаква аномалия в оборотите на ДВГ или те са си стабилни спрямо скоростта на автомобила? Оборотите са стабилни като се дава газ спрямо скоростта, като проблема е само в 6та скорост, че не ускорява.. Държи я константна.

Други два теста да споделиш:
1. Когато се движиш на 6-та с постоянно темпо, пак ли качва температурата веднага и като я свалиш на 5-та да започне да смъква? Дори и при нормално каране на 6та с една скорост пак загрява рязко, като върна 5та и почва да пада температурата. Пакета с дискове за 4,5,6та скорост нали е един и същ. Пакета уж е сменен с нови дискове.. Ако от това може да покачва температурата, което не е нормално.Или искам да питам тук дали температурата е свързана с повечето товар върху колата (пробваш да ускориш, вкарваш допълнителна енергия), или докато е включена 6-та, то започва покачването на температурата (и при нисък товар)? Дори и при нисък товар и на темпомат на равен път пак почва да се покачва стремглаво.
2. Ако точка 1 е потвърдена, потвърди същото как се държи колата и кутията, като я засилиш да кажем до 100-на км/ч и я пуснеш на неутрал. Някакви аномалии с обороти, усещане за драг вкаран от кутията, вместо да мине на неутрална и да се рее свободно? Искаш да премина от D на N по време на движение с 100 км/ч и да наблюдавам оборотите ли ?

Аз лично ако изкарам едно вълшебно кълбо, то бих заложил за проблем в това нещо (https://www.aupetservis.com/detail/889/brake-band-br-b1-brake.html). Или въпросната спирачка не може да заключи, или клапана, който я управлява не работи коректно.

А бе както го обясняваш, да вкарваш 100+ кВ в тая кутия и да не иска да ускори автомобила, има нещо глобално омазано. Особено като видиш маслото на какво прилича за някакви никакви километри.



И те така..

BO
13-08-2020, 14:45
Искаш да премина от D на N по време на движение с 100 км/ч и да наблюдавам оборотите ли ?
Да. Както и поведението на колата дали усещаш нещо нетипично като задържане или от този род.
Също така пробвай да включиш ръчно на 2-ра и да я покараш също така с константни обороти и да наблюдаваш температурата отново така, както на 6-та.


Пакета с дискове за 4,5,6та скорост нали е един и същ.
И да и не. Предавателните отношения се менят чрез различни комбинации от съединители и спирачки. Има един общ дисков пакет, но и други участват в играта. За това са важни точните симптоми, за да може да се насочиш възможно най-точно в правилната посока. Като в случая торка не е точка, в която би следвало да се фокусираш. Тук се търси логика на изключването - търсиш причина да не обвиниш даден елемент, докато стигнеш то такъв, който всички симптоми не могат да го изключат. Ама това трябва да го знае всеки един грамотен човек, който се занимава с тези неща, а не да се разчита на късмета и стреляне в тъмното.


Колега "BO" имам едно питане към теб. При мен наблюдавам нещо странно, когато кутията не е загряла първите няколко превключвания от 4-та към 3-та се усещат някакси по-грубо.Друго нещо което съм забелязал, е че когато на място премина от R към P или N примерно повече от 2 или 3 пъти на място без колата да помръдва се чува някакво изтропване и лашване. Според теб на какво може да се дължи това? Да ли е соленоида който управлява R,3 и 5 предавки и съответния пакет съединител? Кутията има една частична смяна на масло, но след нея не намирам разлика и сега мисля да направя още една. Какво би ме посъветвал към какво да се насоча? Благодаря ти!
Сменяш маслото, ресетваш адаптациите и минаваш адаптационния цикъл. И се надяваш да се пооправи.
Ако не, това са първите симптоми на проблеми с клапаните. Може да смениш и един клапан, но моя съвет при такива симптоми (главно удар между сменяния на предавки, или 4-та към 3-та както обясняваш) е да се купи един нов хидравличен блок и да се замени стария. И ако се направи навреме даваш още 200-300к километра на автомобила/кутията. Защото ако не се направи навреме, то заминават пакети и други механични компоненти в кутията.ю и отиваш на ремонти с неизвестен край.

ivovt
13-08-2020, 16:20
Да. Както и поведението на колата дали усещаш нещо нетипично като задържане или от този род.
Също така пробвай да включиш ръчно на 2-ра и да я покараш също така с константни обороти и да наблюдаваш температурата отново така, както на 6-та.

И да и не. Предавателните отношения се менят чрез различни комбинации от съединители и спирачки. Има един общ дисков пакет, но и други участват в играта. За това са важни точните симптоми, за да може да се насочиш възможно най-точно в правилната посока. Като в случая торка не е точка, в която би следвало да се фокусираш. Тук се търси логика на изключването - търсиш причина да не обвиниш даден елемент, докато стигнеш то такъв, който всички симптоми не могат да го изключат. Ама това трябва да го знае всеки един грамотен човек, който се занимава с тези неща, а не да се разчита на късмета и стреляне в тъмното.


Сменяш маслото, ресетваш адаптациите и минаваш адаптационния цикъл. И се надяваш да се пооправи.
Ако не, това са първите симптоми на проблеми с клапаните. Може да смениш и един клапан, но моя съвет при такива симптоми (главно удар между сменяния на предавки, или 4-та към 3-та както обясняваш) е да се купи един нов хидравличен блок и да се замени стария. И ако се направи навреме даваш още 200-300к километра на автомобила/кутията. Защото ако не се направи навреме, то заминават пакети и други механични компоненти в кутията.ю и отиваш на ремонти с неизвестен край.

Благодаря и аз тъка мисля да направя, но малко ме притеснява процедурата с адаптацията да не стане по зле положението.При изпълнение на процедурата при сваляне на предавките използва ли се спирачката, че май бях чел трябвало без спирачка а и тук нямам много подходящи условия за изпълнението и.

dhtj
13-08-2020, 16:45
Гледам, хубаво сте я подхванали тая тема с автоматиците, та даже и грамотен човек с опит има, който да отговаря на въпросите, да взема да попитам и аз две-три неща, които ме вълнуват. :)

1. Да чукам на дърво, засега нямам проблеми с кутията. Единствено ме дразни един конкретен участък в града, който го минавам редовно , надолнище е и се пускам по инерция с около 40км/ч и при тази скорост кутията се чуди дали да е на Неутрал или да зацепи някоя предавка (мисля че 3-та) и се колебае, ту зацепва, ту изключва от скорост, това предполагам е нормално, нали? Не пипам педалите в тоя момент. Ако подам газ или натисна спирачка, тогава си остава на едното положение. Явно 40км/ч се явява някаква гранична скорост?

2. Ако сложа Гарет турбо от 210 коньово жтд и ремапна, с предполагаеми резултати около 250 коня и 480нм на 1500 оборота, това ще е проблем ли за кутията? Ще издържи ли?

3. Също и някакви софтуерни тунинги на тая кутия правят ли се, има ли нужда?

Scrapera
17-08-2020, 11:25
Тия 250 кс и 480нм точно както си го написал "предполагаеми", такива ще си и останат.

dhtj
17-08-2020, 15:53
Абе разправят че с гарет турбото е по-голям потенциала на тоя мотор, имало голяма разлика спрямо борг-варнера, най-вече в ниските обороти.

Tasho
16-09-2020, 09:03
Здравейте, колеги! Реших да попитам тук защото и на 166 кутията е Аисин с разлики разбира се от тази на 159. Та към питането. Вчера закачих кутията към МЕС, свърза се, но излезе съобщение INVALID ISO CODE и ме попита искам ли да продължа. Потвърдих и ме допусна до грешки и параметри. Грешки няма, но при прочит на параметрите ми направи впечатление температурата на маслото, която е минус 39 градуса. Това няма как да е истина при положение, че бях минал около 20км в града/задръствания и малко извънградско. Та дали е заминал температурен датчик или това е следствие от INVALID ISO CODE? И какво трябва да означава INVALID ISO CODE? Не като превод, а като индикация? И процедурата по адаптация на тази кутия същата ли е като при на 159? Мерси!

KroGh
23-09-2020, 17:06
Момчета, каква температура държи автомата на 6-та? При 100-120 км/ч и при настъпване на 6-та колко градуса стига?

KroGh
30-09-2020, 13:39
Теста е следният, колата до 5-та скорост няма никакви проблеми, ускорява, не блъска, не загрява
Момента, в който включа 6-та скорост и почва да качва температурата като стигна до 115-118 и не ускорява. Давам газ до долу и не иска да върви.
Връщам 5-та и залепя на седалката и почвад а пада температурата дори и с ръчкане.
Сервиза, в който отваряха кутията вика че проблема може да е от торка, тъй като на 6-та бил постоянно зацепен и предавателното число било 1:1.

Доколкото знам торка при алфата е зацепен постоянно на 4-5-6 скорост или бъркам?



И така, да довърша историята.. След като закарах колата, тъй като "майстора" се чувствал като крадец, че не ми оправил колата, не бил за 1000 лв, да съм закарал колата и нямало да ми вземе никакви пари за труд и ремонт. И след 101% убеденост по негови думи в началото, че бил торка виновен за загряването.. А аз отказвах да рециклираме торк, тъй като не вярвах да загрява от него, защото нямаше никакви други симптоми на торк..
Естествено колата започна да блъска, след като стигна 2-3 пъти до 130 градуса на 6та скорост.

На 1.09.2020 закарах с репатрак до сервиза в Пловдив( известния ХАГИ Мурадан, Даймънд Трансмишън).
Като отидох на 4.09.2020г в сервиза го попитах какво ще правим и дали ще сваляме автомата. Той каза, че НЯМА да свалят автомата и ще оправят колата. Малко се озадачих, тъй като мислех, че автомата ще се отвори вътре, за да се види какво става с дискове, мозък и т.н..

На 14.09 ми се звъни и ми се казва, че колата вече не блъскала, не приритвала и т.н.. И това без да свалят автомата ( по негови думи).
Била си загрявала до 110-120 градуса, но не вдигала повече.. Викам, че и това е МНОГО висока температура, а той вика, че всичко е наред.
Както и да е, викам до 110 да държи, пак е по-добре от 130..

Отивам на 24.09 да си взема колата и още при първият оглед на колата гледам, че предната броня е ударена отдолу, задната има следа все едно ударена с тънък болт, чак до пластмасата... Малко се жегнах, но викам поне автомата да е наред.

Тествам автомата и излизам от Пловдив към Асеновград, включвам 6та предавка и карам със 110 на темпомат...
Закачил съм лаптопа и следя температурата.. За по-малко от километър колата на 6та вдига от 93 до 136 градуса на маслото в автомата..

Върнах се в сервиза и се скарахме и за бронята, и за автомата и за температурата...

На връщане от Пловдив до Бургас карах на 5та скорост с 110-120 по магистралата с 2300 оборота и автомата не вдигна повече от 99 градуса!!!!

Прикачвам и снимки на бронята и на чата с него.. Явно му е било гузно, че не са направили нещата първият път..

И те така... С 2 ръце НЕ препоръчвам този сервиз!!

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/s2048x2048/120455248_666658933983780_6305562203524111133_n.jp g?_nc_cat=100&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=6fgu9kiZFZgAX-eAEQE&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&tp=7&oh=c05c1fe307b8898bb5aa5e91c5621d8b&oe=5F9A90CC


https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/s960x960/120510298_758675174695245_8181610033008554100_n.jp g?_nc_cat=109&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=abwHFieNAh4AX9-THKK&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&tp=7&oh=3dbfd5cafc0b59641a285ec1436f4fd2&oe=5F98A14D

alfa racer GTA
30-09-2020, 14:10
Има и по зле.
Не ги оправдавам.Виновни са.Взели са 1000кинта, а резултат няма.

Колата сега оправена ли е ?

KroGh
30-09-2020, 14:56
Има и 6та скорост, която като се включи, колата не ускорява и загрява зверски.. Явно вътре става зверско триене някъде, за да качи температурата така. Отделно и маслото почернява много бързо, ако се кара на 6та.. Демек не е оправена : )
За мен колата вече е с 5 скорости, като стигна на 5та и включвам ръчния режим, за да не отиде на 6та : )

flipz
30-09-2020, 15:09
Егати, много тъпо .. съжалявам KroGh това е да не си коректен и измамник.
За това трябва да се затегнат изискванията за автосервизите.
Сигурен съм че нито фактура или касов бон, нито някакъв друг документ са ти дали.
Виновни са и клиентите, че предварително не питат и не изискват.
Буквално са те обрали .. и не можеш да сезираш КЗП
После защо се палели автосервизите.
Даваш на един от махалата 200лв и скоро няма да обира хора (ХАГИ Мурадян, Даймънд Трансмишън).
Аз ходя предимно на един автосервиз за по- сериозни ремонти и там ми дават - док за гаранция и касов бон.
На вторият му имам доверие :)

undy
30-09-2020, 18:34
Сега замерих с МЕС нещата, че само се каня. Та значи при околна температура 14.5°С :

- от 70 до 80км/ч - държи 75-77°С ;
- от 100 до 120(130) -поддържа 85°С;
- в града по светофари държи 90°С ;
- на място 93°С ;... повече не се повиши.

Tasho
30-09-2020, 20:23
Моето клапанно тяло го правиха в един сервиз в Пазарджик, защото въпросните от Пловдив ми обявиха цифра колкото за още една Алфа. Доволен съм, работи перфектно, няма блъскане и ритане, но от един месец някъде ми записва грешка P1713 - Neutral. Гадното е при тръгване ...

Бобби
30-09-2020, 20:44
Момчета незнам на какви сервизи се доверявате за автоматични скоростни кутии...?
Но тази фирма която ще Ви я препоръчам у нас е още от зората на демокрацията....коректни са и дават нужната гаранция.....работил съм с тях преди десет години и сега незнам дали са на пазара, ама все пак проверете......иде реч за....https://www.biznes-katalog.bg/%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-4-%D0%BE%D0%BE%D0%B4-%D1%84%D0%B8%D1%80%D0%BC%D0%B01302.html#

alfa156jtd
15-10-2020, 23:12
Кутията на 166 губи памет ако свалиш акумулатор и после иска обучение,но това малко го знаят

stu
26-12-2020, 16:39
Кажете какво масло да взема?Бях се засилил да купувам https://oilgroupbg.com/ravenol-atf-t-ws-lifetime-1l.html ,който е коментиран по-назад в темата , но видях, че визкозитетът му по спецификация е 7.4 , а доколкото разбрах трябва да е под 6. Намерих няколко, които са с индекс 6 и под 6:
https://products.liqui-moly.com/top-tec-atf-1800-1.html 5.9
https://www.smithandallan.com/products/transport-gear-and-transmission/4483-smith-and-allan-tranguard-atf-lv-synthetic-low-viscosity-automatic-transmission-fluid/ 5.9
https://m.autodoc.bg/aisin/12862921 5.9
И Тутелата, но тя е над 40 лв литъра , а смятам да купя поне 10 литра.

dhtj
26-12-2020, 17:29
https://maxcar.bg/avtomobilni-masla/transmisionni/total-fluidmatic-mv-lv-1l

Такова сипах аз на моята 159ка.
Същото го наливат в официалния сервиз на ситроените които са тази кутия и не съм чул някой да е недоволен.

Аз имах едно дребно оплакване като купих колата преди да сменя маслото - при много загряла кутия смените ми ставаха малко по-груби и по-резки.
След като смених (опресних) маслото с въпросния Тотал, няма и следа от този проблем, всичко е перфектно вече.
4 литра ми бяха достатъчни на мен.

undy
27-12-2020, 01:34
Кажете какво масло да взема?Бях се засилил да купувам https://oilgroupbg.com/ravenol-atf-t-ws-lifetime-1l.html ,който е коментиран по-назад в темата , но видях, че визкозитетът му по спецификация е 7.4 , а доколкото разбрах трябва да е под 6. Намерих няколко, които са с индекс 6 и под 6:
https://products.liqui-moly.com/top-tec-atf-1800-1.html 5.9
https://www.smithandallan.com/products/transport-gear-and-transmission/4483-smith-and-allan-tranguard-atf-lv-synthetic-low-viscosity-automatic-transmission-fluid/ 5.9
https://m.autodoc.bg/aisin/12862921 5.9
И Тутелата, но тя е над 40 лв литъра , а смятам да купя поне 10 литра.

Стоянчо, аз си взех 10л от Айсина. Направих 3 завъртания. Бях писал подробно със снимки. Нямам никакви забележки от маслото.

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?73040-%C0%E2%F2%EE%EC%E0%F2%E8%F7%ED%E0-%F1%EA%EE%F0%EE%F1%F2%ED%E0-%EA%F3%F2%E8%FF-%ED%E0-159-2-4&p=1578207&viewfull=1#post1578207

stu
28-12-2020, 02:24
Стоянчо, аз си взех 10л от Айсина. Направих 3 завъртания. Бях писал подробно със снимки. Нямам никакви забележки от маслото.

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?73040-%C0%E2%F2%EE%EC%E0%F2%E8%F7%ED%E0-%F1%EA%EE%F0%EE%F1%F2%ED%E0-%EA%F3%F2%E8%FF-%ED%E0-159-2-4&p=1578207&viewfull=1#post1578207

От къде го купи, че не го намирам в България?

undy
28-12-2020, 13:43
От къде го купи, че не го намирам в България?

AutoDoc. Според инфото маслото е белгийско. Сложих го и няма никакви драми, препоръчах го на няколко човека-всички карат и никой не се оплаква. Но гледай да е това 6+ ;)

undy
28-12-2020, 13:43
От къде го купи, че не го намирам в България?

AutoDoc. Според инфото маслото е белгийско. Сложих го и няма никакви драми, препоръчах го на няколко човека-всички карат и никой не се оплаква. Но гледай да е това 6+ ;)

stu
28-12-2020, 16:35
Няма го!Имат само 6, но то е 3309.

undy
28-12-2020, 17:15
Няма го!Имат само 6, но то е 3309.

Не го търси през приложението на телефона,така не излиза, през браузъра директно. Aisin ATF 91005 (5л туба) и АTF91001(1л.туба)

Tasho
08-01-2021, 22:59
Четейки темите из форума, за пореден път се убеждавам, че тези наши коли имат много странно чувство за хумор. Темата е за 159, но на 166 пак кутията е АЙСИН, разбира се различни са. Но да споделя тук и да питам на някой дали му се е случвало подобно нещо. От известно време забелязвам, че когато климатика е включен, кутията превключва предавките с едно придърпване. Не е кой знае колко фрапиращо, но е дразнещо. Прави го единствено при ускоряване. При спиране няма блъсъци и удари. Когато натисна бутона ECON, за да изключи компресора кутията не се усеща как превключва. Също и когато изключа клима. Загуба на мощност не се усеща с включен или изключен климатик разлика няма. Та на някои да му се е случвало подобно нещо или да има някакви предположения от какво може да е това извратено чувство за хумор на тая кола ? :)

stu
28-01-2021, 10:17
Смених маслото с https://oilgroupbg.com/total-fluidmatic-mv-lv-1-литър.html Направих две опреснявания с по 4 литра, но майсторът ми каза да направим третото след 2000км, когато ще сменям и двигателното.
Старото беше много черно и сега се чудя дали да правя адаптация.Сегашната се води икономия, каквото и да значи това.Отскоро карам по маршрут, който е тип магистрала, като веднага след палене съм с 90-100 км и сега в студовете колата загрява след доста километри.При този тип каране и при сегашните ниски температури на два пъти се случи да сменя малко по-грубо в нисходящ ред при по-екстремно намаляне в кръговите, когато не е загряла.Надявам се , че е имало проблем с влошените качества на старато масло.С новото масло за изминати 300 км нямам никакви проблеми, като превключванията станаха по-плавни и неусетни.

stu
01-02-2021, 22:38
Дали има начин при нормално шофиране кутията да сменя на по-ниски обороти, тъй като моята сменя на около 2000?Случайно попаднах на теми във форума на Ситроен и Волво в които ми направи впечатление, че на голяма част от техните автомобили същата кутия сменя на доста под 2000оборота - например на около 1500!

undy
01-02-2021, 22:48
Ами няма как. Щом ти сменя на около 2000,значи си с ъпдейта, защото със стария софт сменя на 2500. Говоря за 2.4 двигателя, понеже се оказа, че при 1.9 е малко по-различно. За да стане нещо подобно като на Волво или Форд Ц Макс, какъвто съм карал и е със същата кутия,ще трябва да се преправи софта сериозно. Не знам някой да е правил нещо подобно.. или поне не съм попадал на нещо такова. Общо взето трудна работа.

dhtj
02-02-2021, 01:18
Е за какво ви е да сменя на 1500 оборота, като тоя мотор под 1800 е толкова удушен и лагав, че се движи с голямо нежелание... :D
Идеално си е настроена кутията с ъпдейта.

BO
02-02-2021, 11:05
Технически тази кутия няма предпоставка за смяна на 1500 оборота. Общо взето със заключен торк, под 1200 оборота за нея си е разрушение, защото няма възможност за дъмпинг на вибрацията.
Единствено може да се направи да сменя на ниски скорости при ниски обороти, за сметка на незаключен торк, което си е малоумно. Но при високи предавки 3-та и нагоре, няма как.
Карал съм Ц5 с тази кутия и тя си сменя на 2000 оборота, като идеята е след смяната да не пада под 1250-1300 оборота, защото обясних защо.
Който иска да кара автомат, който след смяната да слиза на 1000 оборота, да си вземе нова кола на задно предаване, с торк 2 пъти по-голям от тези пародии с предното предаване. :)

stu
03-02-2021, 00:03
Значи да не я мисля.

KroGh
26-05-2021, 10:43
Момчета, каква температура държи автомата на 6-та? При 100-120 км/ч и при настъпване на 6-та колко градуса стига?

Някой :?

alfa156jtd
31-05-2021, 20:00
0898784861,звънни да ти кажа

BO
01-06-2021, 21:18
Гаси тайната. Все едно е някакво вълшебно число за споделяне в тайни разговори.
Аз ще напиша, че 90-110 градуса е нормален работен диапазон и е нормално да се виждат тези температури.

stoian_off
03-06-2021, 13:19
Здравейте, някой би ли помогнал къде да отида да ми сменят маслото на скоростната кутия в Бургас и региона.

KroGh
03-06-2021, 15:03
https://www.facebook.com/sprintauto2 - Бургас
https://www.facebook.com/%D0%90%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B2%D 0%B8%D0%B7-%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D1%8F%D0%BD-577371072420620/ - Поморие

stoian_off
03-06-2021, 15:19
Благодаря ти колега, при втория съм питал - не сменят, ще опитам при първия.

KroGh
04-06-2021, 11:46
Благодаря ти колега, при втория съм питал - не сменят, ще опитам при първия.

Първия сменя със сигурност... Доста странно, че втория ти е отказал :D Няма нищо сложно по смяната, при положение, че има пробка отдолу ..

alfa156jtd
06-06-2021, 22:09
защо се налива още 400 гр. масло след като е протекло от шнорхела

undy
06-06-2021, 22:45
защо се налива още 400 гр. масло след като е протекло от шнорхела

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?73040-%C0%E2%F2%EE%EC%E0%F2%E8%F7%ED%E0-%F1%EA%EE%F0%EE%F1%F2%ED%E0-%EA%F3%F2%E8%FF-%ED%E0-159-2-4&p=1578358&viewfull=1#post1578358

alfa156jtd
07-06-2021, 21:02
тоя Хаги неможе да чете автоматите и ти препоръчва нова кутия

KroGh
08-06-2021, 10:21
тоя Хаги неможе да чете автоматите и ти препоръчва нова кутия

Да не си ходил при него ?

alfa156jtd
12-06-2021, 12:16
имах 166 автомат ими удряше на место,ходих при него,смениха всички уреди които имаха и неможаха да я прочетат и веднага ми препоръча нова кутия,намери в Пазарджик сервиз ЕНЦО,там я прочетоха и ми каза,свалял си акумолатора и губи памет,трябва да се обучи,и след това никакъв проблем

KroGh
14-06-2021, 10:14
Лично аз съм му пращал линк за софтуера, защото и моята кола не можеше да прочете...
Как така се хваща да ремонтира нещо, което не може да му прочете грешките, не знам. Може би си видял 3-4 страници по-назад за моите перипети с него :)


https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/s1080x2048/199365334_637891773833654_1632315429395189436_n.jp g?_nc_cat=101&ccb=1-3&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=x3Rt7cP7LMsAX91BFto&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&tp=7&oh=eee133d796502850ddd0ec0ccc098b67&oe=60CBD233

stoian_off
03-07-2021, 20:08
Здравейте колеги! Закъсах на Созопол, колата изгуби мощност и не иска да запали. Не свети чек, върти но не пали. Скоростната кутия има ли режим на теглене тъй като ще ме теглят?

alfa156jtd
03-07-2021, 22:52
На ,,N,,

Gogata
04-07-2021, 13:32
По принцип се тегли на N, но на ниска скорост до около 40км/ч мисля беше. За Aisin-a не съм срещал някъде да не се препоръчва теглене, но по-добрият вариант е да я качиш на пътна помощ.

flipz
05-07-2021, 00:32
Баси .. толкова пари по тези коли .. давайте там по 30лв за авто асистенс .. да не ви теглят. Още повече че сте с автомат.
Пожелавам ти само да е някой незначителен проблем.
Ако имаш възможност, сподели какво се е случило ?

stoian_off
05-07-2021, 22:51
Здравейте, накратко, обадих се на пътна помощ и ме качиха от Черноморец до Поморие за 120лв. Няма проблем, плащам си. Обаче колата не пали. Закачих я веднага на диагностика и изписа грешка Air Mass/Air Flow meter P010F тоест дебитомера. Изкарах го и го почистих със спрей за почистване точно на дебитомери, сложих го, изчистих грешката и колата веднага запали. Но най вероятно ако тръгна пак на път, може да се повтори същата случка. Сега ги гледам в Autodoc има от 66 до 270 лева. Кой ще ми препоръчате да взема.

ecotronic
05-07-2021, 23:01
Аз бих се доверил на Bosch.

undy
06-07-2021, 00:29
Здравейте, накратко, обадих се на пътна помощ и ме качиха от Черноморец до Поморие за 120лв. Няма проблем, плащам си. Обаче колата не пали. Закачих я веднага на диагностика и изписа грешка Air Mass/Air Flow meter P010F тоест дебитомера. Изкарах го и го почистих със спрей за почистване точно на дебитомери, сложих го, изчистих грешката и колата веднага запали. Но най вероятно ако тръгна пак на път, може да се повтори същата случка. Сега ги гледам в Autodoc има от 66 до 270 лева. Кой ще ми препоръчате да взема.

0281 006 048 е точния дебитомер на Бош.
И все пак колата върви и без дебитомер. Извади буксата и си карай, ще изпише грешка, но ще си върви без никакви драми.

Scrapera
06-07-2021, 00:51
Колата има ли DPF/EGR?

Бобби
06-07-2021, 03:13
Колата има ли DPF/EGR?

Я кажи тия неща как влият на дебитомера, за да си дойдем на темата..?

stoian_off
06-07-2021, 10:06
Колата има ли DPF/EGR?

Има, да, не съм ги махнал.
Знаете ли какви трябва да са стойностите при студен и топъл двигател да ги сравня и да видя дали има смисъл да купувам нов дибитомер или не. Снимката е на загасен двигател.
https://thumbs4.imagebam.com/58/09/cd/ME1Q9F0_t.jpg (https://www.imagebam.com/view/ME1Q9F0)

alfa156jtd
13-07-2021, 09:46
Обучението е следното,даваш на контакт,спирачка,педала на гаста натиснат на една трета от хода му и започваш да местиш лоста като на всяка позиция броиш 1001,1002,1003 и местиш на следваща позиция и така по обратен ред до,, P,, Успех.

KroGh
13-07-2021, 10:03
Обучението е следното,даваш на контакт,спирачка,педала на гаста натиснат на една трета от хода му и започваш да местиш лоста като на всяка позиция броиш 1001,1002,1003 и местиш на следваща позиция и така по обратен ред до,, P,, Успех.

Това за 1ви път го чувам :?

undy
13-07-2021, 10:43
Броиш до 1003?? Ти колега това нещо опитвал ли си го? Какво адаптира по този начин?

alfa156jtd
13-07-2021, 17:57
който ми прочете кутията,той ми показа на компа че пише че така се обучава,и аз видях че е така,направих го и всичко се оправи

alfa156jtd
13-07-2021, 18:01
имах този проблем и всичко се оправи,казах го за да помогна,защото без да има нещо на кутията ви вкарват в филм за пари,за съжаление има такива майстори

undy
14-07-2021, 08:44
направих го и всичко се оправи
... брои до 1003?

Travel_Mate
14-07-2021, 09:23
Явно трябва 5сек да чака, м/у превключванията, да не седи с хронометъра казва 1001-2-3, нали по филмите секунди броят 22,23,24

undy
14-07-2021, 09:30
Явно трябва 5сек да чака, м/у превключванията, да не седи с хронометъра казва 1001-2-3, нали по филмите секунди броят 22,23,24

Въпроса е, че това което са правили не е никакво обучение на нищо. Сменяли са масло и това е стандартна процедура, да се мине през всички позиции на селектора със задържане по 3-4сек. Мотора ТРЯБВА да работи, не да е само на контакт. Спирачки, гаС на 33% бля, бля..... Но той така го обяснява, че..... въпроса ми беше ироничен, но гледам, че колегата държи на броенето ;)

Tasho
14-07-2021, 16:12
На 166 кутията съм и правил обучение единствено и само с МЕС. Бях, чел, че трябва след това да бъде извършено преминаване през R и D няколко пъти. Не знам защо, но го направих както беше описано в alfaowners. Двигателя при стартиране на адаптацията трябва да работи и мисля, че МЕС изписваше, че трябва лоста да е в положение N. След завършването на процедурата кутията е супер зле. Трябва да се покара около 50-100км и тогава всичко си идва на мястото. Това е от личен опит с 5-степенен АЙСИН 55-50 SN.

В допълнение по мое мнение, което не е ангажиращо за никой, мога да кажа, че ако седиш на място с 1/3 натиснат педал на газта и спирачка и местиш предавките няма да е хич здравословно за кутията. Това за 1/3 или 33% натиснат педал се прави по време на движение и след това се спира плавно до 1 - N - control.

undy
14-07-2021, 23:20
След резет на адаптациите се извършва цикъл на адаптация, който се прави в движение. Коментирали сме го. Няма две мнения по въпроса.


На снимката е процедурата..
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?73040-%C0%E2%F2%EE%EC%E0%F2%E8%F7%ED%E0-%F1%EA%EE%F0%EE%F1%F2%ED%E0-%EA%F3%F2%E8%FF-%ED%E0-159-2-4&p=1575912&viewfull=1#post1575912

alfa156jtd
19-07-2021, 19:36
Когато ми прочетоха кутията в обяснението как се обучава точно това пише което ви писах,това направиха в сервиза и всичко се нормализира,казах го за да помогна,а не да ме иронизирате,затова е форума за да си помагаме.Това направиха както ви го казвам,сервиза е Енцо в Пазарджик.

undy
19-07-2021, 19:55
Когато ми прочетоха кутията в обяснението как се обучава точно това пише което ви писах,това направиха в сервиза и всичко се нормализира,казах го за да помогна,а не да ме иронизирате,затова е форума за да си помагаме.Това направиха както ви го казвам,сервиза е Енцо в Пазарджик.

Съжалявам, ако си се почувствал обиден, но така описано е леко несериозно, защото повечето от нас са отваряли книгата за кутията и там не се казва да се брои, като в стар екшън филм, а има времена и специфична процедура по обучение или адаптация на кутия след или по време на смяна на масло.
Хубаво е да се поднася информация тук, но по начин, който ще е в полза на четящия или незнаещият, за да придобие ясна представа какво, как и защо се прави. Мисълта ми е, че трябва разбираемо да се описват нещата ;)
Малко сме останали в този форум, нека поне информацията, която споделяме да е полезна, а не объркваща :)

alfa156jtd
19-07-2021, 20:03
отново ще кажа,със софтуера който прочете кутията,там го пишеше това,няма от къде да го зная,това ми беше първата кола автомат.Можеше и да си мълча.

marin_mv
21-07-2021, 01:00
отново ще кажа,със софтуера който прочете кутията,там го пишеше това,няма от къде да го зная,това ми беше първата кола автомат.Можеше и да си мълча.
Колега, не знам с какъв софтуер са чели кутията и какво точно пише, но е добре информация която противоречи на инструкциите за експлоатация на автоматична скоростна кутия да бъде проверявана преди да бъде споделяна. Адаптацията или калибрацията на тази кутия се извършва чрез изреждане и задържане на всяки режим с включен двигател на място, след което се с плавно ускорение се изреждат всички предавки до 6 и с плавно понижение на скоростта се изреждат до 1( не цитирам процедурата дословно, има я описана по форумите). Упражнения с едновременно задържане на газ и спирачка на някаква степен, не само нямат връзка с калиблирането на кутията, а и могат да доведат до механични повреди.

stoian_off
15-11-2022, 22:49
Здравейте, откакто се е застудяло ми е направило впечатление /всяка зима/, че автомата започва да вие ,при намаляне на скоростта от 4-3-2 предавка.Според вас каква е причината това виене да се появява при понижаване на предавките.При ускорение и при постоянна скорост на 6та примерно няма виене.Какво ви е мнението?

alfa156jtd
16-11-2022, 23:06
Моята е 2006 г и е с Q tronic

alfa156jtd
16-11-2022, 23:07
Един мои приятел има 166 с такава със следния проблем - спира на светофар, колата спира и след малко сама потегля. Имаше качени грешки за един клапан, почистихме куплунзите, че бяха замърсени, колата се оправи и след 3 месеца - пак. Идеи?
Иска убочение,ръчно е

alfa156jtd
16-11-2022, 23:15
Как се прави въпросното обучение и ти с каква точно кутия си ?Айсин,прави се следното,колата на контакт,на спирачка,а педала на газта натиснат на една трета от хода му и започваш да броиш 1001,1002,1003,местиш лоста назад и пак броиш ,така до края,след това по обратния път същата схема,като стигнеш Паркинг,палиш колата,това е.Успех.Започваш от P и завършваш на P

stoian_off
08-12-2022, 21:49
Моя проблем е по скоро механичен,едва ли с една адаптация ще се оправи.Много взе да вие напоследък ,чудя се какво да правя.

stu
08-12-2022, 23:58
Моя проблем е по скоро механичен,едва ли с една адаптация ще се оправи.Много взе да вие напоследък ,чудя се какво да правя.
Сигурен ли си , че е от автоматът?С какво масло е - трябва да е с 3324

stoian_off
09-12-2022, 11:21
Това е маслото с което опресних.Струва ми се че след опресняването започна да вие и то сега в студа още повече.Направило ми е впечетление , че когато колата още не е загряла не вие,но като загрее се започва.Най много вие когато дадеш газ и върнеш газта по рязко.От четвърта трета втора най-много се чува.Довечера може да направя един клип да видите за какво става въпрос. Ето маслото https://prikachi.net/image/8w6UNh
PETRONAS TUTELA GI/VI
Майстора ми каза ,че за пръв път чува Айсин да вие и 99%сигурен ,че не е от автомата .Но явно се чува че е от него ..Ако има значение колата е на 210к километра,нито рита ,нито блъска ,сменя много добре предавките без никакви проблеми,обаче вие??! Майстора ми каза,че не си заслужава да се отваря кутията но мен взе да ме притеснява.

stu
10-12-2022, 11:57
Това е маслото с което опресних.Струва ми се че след опресняването започна да вие и то сега в студа още повече.Направило ми е впечетление , че когато колата още не е загряла не вие,но като загрее се започва.Най много вие когато дадеш газ и върнеш газта по рязко.От четвърта трета втора най-много се чува.Довечера може да направя един клип да видите за какво става въпрос. Ето маслото https://prikachi.net/image/8w6UNh
PETRONAS TUTELA GI/VI
Майстора ми каза ,че за пръв път чува Айсин да вие и 99%сигурен ,че не е от автомата .Но явно се чува че е от него ..Ако има значение колата е на 210к километра,нито рита ,нито блъска ,сменя много добре предавките без никакви проблеми,обаче вие??! Майстора ми каза,че не си заслужава да се отваря кутията но мен взе да ме притеснява.
Предполагам, че майсторът си има представа от Алфа, че май имаше някакви драми с точното ниво на масло в автомата?

stoian_off
10-12-2022, 18:36
Възможно е наистина ако е по ниско нивото на маслото да се получава това виене.Ще се консултирам с него и ще видя какво ще направя.Много интересно ,аз и преди бях казал ,че когато е топло не вие .Днес на морето беше 21 градуса,изобщо не се чуваше.

Alex_26
22-03-2023, 03:15
Нещо по темата да кажа - за автоматичната ск. кутия при 159.
Някой ако се хване като мене сам да си сменя маслото на кутията, да знае че пробката за наливане отгоре се развива с имперски размер шестограм - 11/32 инча. 9мм не влиза, а 8мм превърта.


ТОЧНО ТОРГ 8 Е