PDA

View Full Version : за произвола в данъчното



stef_nikolaev
17-09-2012, 18:24
Става въпрос за следното (не е точно зДвП): една кола, която съм я продал, но са я отписали 1г. по-късно. Случая е такъв, продал съм колата март 2009-та и сега като отивам да си платя данъка на сегашната алфа и ми искат за другата кола данък от началото на 2009-та до февруари 2010. Копие на договора нямам, дал съм им го март 2009-та. Аз съм си платил още тогава всички данъци до март 2009-та и сега ми искат 220лв + 70лв лихви... Питам ги може ли да извадят копието на договора, дето съм им дал, те казват - не. Сега трябва да издирвам новия собственик, но в данъчното ми викат няма смисъл, платете си, то данъка ви тече от когато сте донесъл копието на договора, а не от датата му. Аз съм сигурен, че веднага съм им го занесъл, но в тяхната система пишело, че е занесено копието февруари 2010.
Това става в данъчното в София, на ул. Гурко.
Ще съм благодарен за съвет !

fred
17-09-2012, 18:31
Не съм сигурен, от кога тече срокът, но ми мисля, че трябва да е от срока в договорът.
Но по важното е-този отписъл ли е колата си?Можеш да си вземеш бележка от КАТ, къде пише от кога до кога колата е била твоя собственост, при положение, че оня другия я е регистрирал.
Ако е така, никой не може да те накара да плащаш нещо различно от този срок-а таксата е около 7 лева за тая бележка, внася се на две места 3 и 4 лв в КАТ София, става дума за половин час работа.

stef_nikolaev
17-09-2012, 18:34
Да, човека, на който съм я продал, я е отписал вече, дали могат в КАТ да дадат бележка ?

fred
17-09-2012, 20:43
Могат, бележката удостоверява периодът през който си бил собственик.Иди там, където се връчват актовете, само че на гишето, където се предават старите номера.Носи лична карта и ако имаш договор, ще те пратят после от другата страна, в сградата пък където се регистрират новите коли и после обратно пак на първото гише и 7 лв такси някъди и готово.После документа си го снимай на цветен ксерокс и дай копието

Alexanderbb
18-09-2012, 17:21
A бележката от данъчното кога си я отписал не си ли я пазиш

Alfa_Fenka
23-09-2012, 10:40
Здравей, незнам дали ще ти бъде от помощ, но майка ми е работила точно в Местни данъци и такси, но в община Лозенец, тя също има кола, която продаде преди 1-2 години, но и до ден днешен не я отписала, просто защото няма време да се занимава. Специално говорих с нея и тя ми обясни, че това което са ти казали е пълна глупост, дори и след 10 години да си занесеш договора за продажба, те ти я свалят от отчет с датата на договора. Ако трябва говори с юриста на дадената община, но в никакъв случай не плащай данъка, който са ти казали, искат ти го неправомерно! До колкото знам в закона никъде не е упоменат срок, в който да отидеш и да си отпишеш колата, срок има само когато си закупил нова и трябва да я регисрираш!
Плюс това при тях остава копие от договора, настоявай да ти го намерят, то е най-лесно да ти кажат, че не става, но са длъжни!
Пиши, как се е развила ситуацията!

Mind_Control
25-09-2012, 15:21
Здравей, незнам дали ще ти бъде от помощ, но майка ми е работила точно в Местни данъци и такси, но в община Лозенец, тя също има кола, която продаде преди 1-2 години, но и до ден днешен не я отписала, просто защото няма време да се занимава. Специално говорих с нея и тя ми обясни, че това което са ти казали е пълна глупост, дори и след 10 години да си занесеш договора за продажба, те ти я свалят от отчет с датата на договора. Ако трябва говори с юриста на дадената община, но в никакъв случай не плащай данъка, който са ти казали, искат ти го неправомерно! До колкото знам в закона никъде не е упоменат срок, в който да отидеш и да си отпишеш колата, срок има само когато си закупил нова и трябва да я регисрираш!
Плюс това при тях остава копие от договора, настоявай да ти го намерят, то е най-лесно да ти кажат, че не става, но са длъжни!
Пиши, как се е развила ситуацията!

Като ти кажат не си дал копие, върви доказвай, че си дал.