PDA

View Full Version : Относно данък върху лихвите по депозитите.



myato
11-10-2012, 20:00
Уважаеми колеги, икономическият "гений" на ГЕРБ опря и до мизерните средства на българските граждани в банкови депозити. Може в нормалните страни това да е нормално, но в мизерсваща България да се взема данък върху лихвите по депозитите, които не покриват дори инфлацията, лично за мен е цинично.
Твърдението, че с тези пари ще се увеличат пенсиите на родителите ни е безугледна лъжа и демагогия.
Изплащайки пенсиите по банков път, всеки пенсионер се е сдобил с банкова сметка и парите в нея ще бъдат обложени, доколкото върху тях се надчислява някаква лихва.
От друга страна, всеки отговорен родител е заделил средства за децата си под формата на "детски депозит". Моньо и сие обаче не правят разлика. Щом има пари, ще плаща. Така вече и децата ни ще плащат данък на некадърното ни управление.
Икономическите евнуси на ГЕРБ и придворните банкери се опитват да ни убедят, че това е най-редното нещо, което трябва да се случи, за да се вкарали парите в реалната икономика.
Може би аз съм сляп? За това, моля кажете ми, съществува ли такава?
Другият въпрос, който никой не повдига, а е неразривно свързан с налагането на въпросния данък е как ще се декларират въпросните "приходи".
Всеки с два лева в банка ще трябва да подава данъчна декларация. Да си плати такса на банката, за издаване на бележка за дохода. Да си плати на икономист за попълване на декларацията и после да виси по опашките, за да я подаде.
Де е Киро на кирия?
Аз за мен проблем нямам. Банката ми и без това е чужда, ще си изнеса парите от тук. Предпочитам да платя данък в чуждата държава, към която така и така съм се ориентирал. На некадърници пари няма да дам.
Може да ме сметне някой за нихилист, но аз на хрантутници пари не давам.
Единственото, за което бих дал тези пари тук е за оръжие, за въоръжаване на истинско Българско опълчение, ангажирано с изстъргването от лицето на страната ми на цялата политико-икономическа банда, докарала страната ми до безнадеждност.

dimitar_vd62
11-10-2012, 20:44
Абе около мене, всички се тревожат дали ще им станат виното и ракията, ти говориш за данък върху лихвите.Заеби, отказах се да се тревожа за настоящето и бъдещето на тоз народ, а и почнах да се съмнявам и в миналото му.И правилно си се ореинтирал, не губи време.

fred
11-10-2012, 21:24
Аз лично подкрепям този данък, но да бъде върху депозити над 30 хиляди лева.

myato
11-10-2012, 22:03
Аз лично подкрепям този данък, но да бъде върху депозити над 30 хиляди лева.

Проблемът е,че изобщо не става въпрос за това.
Това ще е поредното упражнение за одиране на още една кожа.
Иначе съм привърженик на прогресивното облагане, съчетано със семейно подоходно облагане, с приспадане на ДДС в края на годината и други такива "щуротии" от ония държави.
Чакай да млъкна, че сега ще ме анатемосат като комунист.

Drag0
11-10-2012, 22:09
Въобще не сте разбрали какъв е номера.
Много хора получават заплати/пенсии в банкови карти.
Голяма част от тези карти са към сметка към която има някаква лихва пък била и тя минимална.
Т.е. трябва да платиш данък дори да е стотинки и разбира се да напишеш данъчна декларация . Много хора обаче няма да напишат и подадат навреме такава , глобите започват от 100лв. :bravo:

Susscrofa
11-10-2012, 22:27
Данъчни декларации няма да се попълват.
Тази работа ще вършат банките.

Ти знаеш ли какво е депозит??????
Стига говори тъпотии за дебитни карти.:pig:

---------- Post added at 19:25 ---------- Previous post was at 19:25 ----------


Аз лично подкрепям този данък, но да бъде върху депозити над 30 хиляди лева.

Социалист!!!!!!!!!!!!!!:)

Изясни се какъв си.

---------- Post added at 19:27 ---------- Previous post was at 19:25 ----------

Забравих да кажа, че подкрепям този данък.
След като падне плоския данък, ще стане идеален и справедлив.

Drag0
11-10-2012, 22:41
Данъчни декларации няма да се попълват.
Ти знаеш ли какво е депозит??????

И в тая тема ли ще тролиш ? :bravo:
Никъде няма официално потвърдено още че няма да има данъчни декларации. Цитати от журналисти не ме интересуват.
Знам какво е депозит.
Данъкът е върху лихвите. Дали е депозит или не - няма значение, има лихва плащаш данък. Това с депозита пак го измислиха журналята.

Susscrofa
11-10-2012, 22:56
И в тая тема ли ще тролиш ? :bravo:
Никъде няма официално потвърдено още че няма да има данъчни декларации. Цитати от журналисти не ме интересуват.
Знам какво е депозит.
Данъкът е върху лихвите. Дали е депозит или не - няма значение, има лихва плащаш данък. Това с депозита пак го измислиха журналята.

Е, ти май си по зле и от журналята.

Изясни си какво е депозит и тогава ми давай квалификации за тролене.
Аман от неосведомени вечно лаещи кокери.

Drag0
11-10-2012, 23:01
Хаха точно ти ли ще ми правиш оценка какъв съм !
Ти си изясни какво е държавен вестник.
Админ съм на форуми преди ти да знаеш какво е интернет така че сигурно знам какво е тролене.

Omni
11-10-2012, 23:10
В/у дебитните карти също има лихва като при депозитите, но с разликата, че се начислява в края на календарната година и не е повече от 1%. Ако греша поправете ме.

Susscrofa
11-10-2012, 23:16
Хаха точно ти ли ще ми правиш оценка какъв съм !
Ти си изясни какво е държавен вестник.
Админ съм на форуми преди ти да знаеш какво е интернет така че сигурно знам какво е тролене.

Ти си едно лаещо........

Какъв админ си ти бре, какви тролове кви пет лева.

Как може да не правиш разлика между депозит и сметка по-която се превежда заплата?

Какви лихви те преследват, лихви има и по-кредит, там какво ще удържат, сливи ли?
Ти не подлежиш на оценка:), какво да оценявам?
Написа некви тъпотии, пускаш плашила някакви.
Ясно се каза какво ще се облага с данък, ама кой да разбере.

---------- Post added at 20:16 ---------- Previous post was at 20:14 ----------


В/у дебитните карти също има лихва като при депозитите, но с разликата, че се начислява в края на календарната година и не е повече от 1%. Ако греша поправете ме.

Зависи от конкретната банка, а и това не е депозит.
Абсурдно е това да се облага.:toilet:

morfius
11-10-2012, 23:18
А да ви се струва, че някой се опитва да заобиколи закона за банковата тайна?
Инак просто ще е безумно тъпо изпълнение което не си струва приходите.

Susscrofa
11-10-2012, 23:23
А да ви се струва, че някой се опитва да заобиколи закона за банковата тайна?
Инак просто ще е безумно тъпо изпълнение което не си струва приходите.

Гений:mrgreen:, но си прав.
Така по данъка ще разберат какво имаш.
Ченгета, какво да ги правим.

pavlin
12-10-2012, 00:37
Прихода от лихви като доход е нормално да се обложи с данък. Друг е въпросът каква е политиката на правителството , какво цели да постигне с този данък и дали това е най-подходящия момент за тези промени. Обикновенно този доход се добавя към годишния доход и ако си под минимума нищо не плащаш като данък. В България при наличието на плосък данък нещата са по-различни.

Kuku
12-10-2012, 00:42
А да ви се струва, че някой се опитва да заобиколи закона за банковата тайна?
Инак просто ще е безумно тъпо изпълнение което не си струва приходите.Тъй, тъй, сами ще се закопаят!

old alfist
12-10-2012, 01:09
А, някой от вас замислял ли се е, че това е двойно данъчно облагане.

Паричните средства в депозитите са от нетни приходи получили се след платени данъци.

Справедливо е да се начисляват данъци по лихви на разплащателни сметки, защото това са неизползвани по предназначението си пари, но депозитите са нещо друго.

Susscrofa
12-10-2012, 09:18
А, някой от вас замислял ли се е, че това е двойно данъчно облагане.

Паричните средства в депозитите са от нетни приходи получили се след платени данъци.

Справедливо е да се начисляват данъци по лихви на разплащателни сметки, защото това са неизползвани по предназначението си пари, но депозитите са нещо друго.

Това не е вярно!
Облага ти е само лихвата, демек това, което печелиш над обложената вече сума.:on_da_beach:

Mind_Control
12-10-2012, 10:25
А да ви се струва, че някой се опитва да заобиколи закона за банковата тайна?
Инак просто ще е безумно тъпо изпълнение което не си струва приходите.

В България няма банкова тайна само да те светна :)

morfius
12-10-2012, 10:26
По тази логика защо не ни приспадат от данъците лихвите по кредитите а?
Не е ли същото?

Не са 50 - 100 мил. целта на занятието... повече се източват от 1 км. магистрала или околомръсно.

Susscrofa
12-10-2012, 10:34
В България няма банкова тайна само да те светна :)

Да, но кой освен МВР може да иска тези данни?
А сега данъчните ще ги имат.:on_da_beach:

---------- Post added at 07:34 ---------- Previous post was at 07:33 ----------


По тази логика защо не ни приспадат от данъците лихвите по кредитите а?
Не е ли същото?

Не са 50 - 100 мил. целта на занятието... повече се източват от 1 км. магистрала или околомръсно.

За лихвите по кредитите плащат данък банките:)
Това е тяхна печалба.:on_da_beach:

old alfist
12-10-2012, 11:03
Това не е вярно!
Облага ти е само лихвата, демек това, което печелиш над обложената вече сума.:on_da_beach:

Прав си - внимателно четеш. Банките си намаляват печалбата с начислените лихви.

morfius
12-10-2012, 11:09
Прасчо, в доста от държавите които ни сочат за пример, самите кредити намаляват данъчната основа... какво остава за лихвите.
Хайде стига глупости, изобщо не опира до приходи, то вече има поне 3 идеи като как няма да се дължи данък.
Но данните ще се получават...
Не че ми пука особено, но да наричаме нещата с истинските им имена, а не вечните оправдания с ЕС или недостиг... ми да крадат малко по-малко.

Susscrofa
12-10-2012, 13:30
Прасчо, в доста от държавите които ни сочат за пример, самите кредити намаляват данъчната основа... какво остава за лихвите.
Хайде стига глупости, изобщо не опира до приходи, то вече има поне 3 идеи като как няма да се дължи данък.
Но данните ще се получават...
Не че ми пука особено, но да наричаме нещата с истинските им имена, а не вечните оправдания с ЕС или недостиг... ми да крадат малко по-малко.

И тук има такава програма, но е за ипотечни кредити на млади семейства до 35 години.
Работи доста добре.

pinko
12-10-2012, 17:40
Тъй, тъй, сами ще се закопаят!


Ще бъда много доволен, когато ГРОБ не съберат дори и 4 процента и останат извън парламента.

По-големи олигофрени и с лупа да търсиш, няма да намериш.

А относно лихвите по депозитите - навсякъде по света има минимален размер - и във Франция, и в Германия (и са доста над 10 000 евро). Не може да взимаш мизерните няколко лева доходност от парите на някоя баба, събрала 700 лева, за да я погребат с тях.

AR147
12-10-2012, 18:20
Ще бъда много доволен, когато ГРОБ не съберат дори и 4 процента и останат извън парламента.

По-големи олигофрени и с лупа да търсиш, няма да намериш.

А относно лихвите по депозитите - навсякъде по света има минимален размер - и във Франция, и в Германия (и са доста над 10 000 евро). Не може да взимаш мизерните няколко лева доходност от парите на някоя баба, събрала 700 лева, за да я погребат с тях.
Отклонявам се от темата ама това с 4те процента почти няма как да стане ... имат една голяма група гласоподаватели - а сега като дигнат и пенсиите......

Забелязвате ли как за всяко нещо се използва за оправдание ЕУ или предните управляващи.
Добре ни сравняват с други държави , а кога ще ни сравнят и по заплати - ето за моята професия в много други страни се взимат грубо 5к евро и нагоре , е нямам против да плащам лихва на тоя доход, ама за хора дето тея пари ги правят цяла година или няколко и ги държат в банка за черни дни е смешно....

Моята теория в момента наблюдавайки случая е че явно доста хора са посъбрали по 50-100к и вместо да си купят по един апартамент си ги държат в банки и взимат по 500-600 лева лихва на месец с което си плащат наема , та така.....

nikolaaaay
12-10-2012, 19:30
Ще бъда много доволен, когато ГРОБ не съберат дори и 4 процента и останат извън парламента.

По-големи олигофрени и с лупа да търсиш, няма да намериш.

А относно лихвите по депозитите - навсякъде по света има минимален размер - и във Франция, и в Германия (и са доста над 10 000 евро). Не може да взимаш мизерните няколко лева доходност от парите на някоя баба, събрала 700 лева, за да я погребат с тях.
Аз ще бъда още по-доволен ако същото се случи с БСП, защото по-големи наглеци и демагози от тези няма как да дойдат на власт. Герб си беше ясно от самото начало, че са зле, но поне поизместиха червената мафия от властта. И пак се справят по-добре от тях, колкото и да са тъпи.
Идеята за лихвите по депозитите по принцип си е лява идея, защото удря богатите. Баба със 700 лв. депозит ще вземе около 19 лв. годишна лихва от депозита си и ако трябва да плати 10% данък примерно то ще е 1,90 лв. на година. Тия 2 лв. няма по никакъв начин да й променят стандарта на живот. Чиста демагогия е това, което се говори, че идеята била да се вземат последните стотинки на хората.
При един депозит от милиони, евентуалният данък би бил доста сериозен, да не говорим, че и размера на лихвите е пропорционален на депозираната сума. Повечето банки предлагат по-високи лихви над определен праг на депозита.
Цялата работа мирише на социализъм. Облагат се хората с депозити за сметка на тези, които имат малки или никакви влогове. Въпреки това аз съм ЗА.

Liminat
12-10-2012, 20:10
...Може да ме сметне някой за нихилист, но аз на хрантутници пари не давам.
Единственото, за което бих дал тези пари тук е за оръжие, за въоръжаване на истинско Българско опълчение, ангажирано с изстъргването от лицето на страната ми на цялата политико-икономическа банда, докарала страната ми до безнадеждност.
Всеки ден нови глоби, налози, данъци върху каквото се сетиш, тия хора сериозно са решили да падат от власт.
Абе как не прочетох за 20 разкрити работни места за толкова време?!

---------- Post added at 20:10 ---------- Previous post was at 20:09 ----------


Ще бъда много доволен, когато ГРОБ не съберат дори и 4 процента и останат извън парламента.
Ще докарат на власт ДПС , тоя път с пълно мнозинство.

Susscrofa
12-10-2012, 20:21
Аз ще бъда още по-доволен ако същото се случи с БСП, защото по-големи наглеци и демагози от тези няма как да дойдат на власт. Герб си беше ясно от самото начало, че са зле, но поне поизместиха червената мафия от властта. И пак се справят по-добре от тях, колкото и да са тъпи.
Идеята за лихвите по депозитите по принцип си е лява идея, защото удря богатите. Баба със 700 лв. депозит ще вземе около 19 лв. годишна лихва от депозита си и ако трябва да плати 10% данък примерно то ще е 1,90 лв. на година. Тия 2 лв. няма по никакъв начин да й променят стандарта на живот. Чиста демагогия е това, което се говори, че идеята била да се вземат последните стотинки на хората.
При един депозит от милиони, евентуалният данък би бил доста сериозен, да не говорим, че и размера на лихвите е пропорционален на депозираната сума. Повечето банки предлагат по-високи лихви над определен праг на депозита.
Цялата работа мирише на социализъм. Облагат се хората с депозити за сметка на тези, които имат малки или никакви влогове. Въпреки това аз съм ЗА.

Ха, една червена мафия избута друга.
Не бъди наивник.
До сега, само един премиер посегна на червената бизнес върхушка.
Това щеше да е ляв данък, ако го нямаше плоския данък.:on_da_beach:
За бабата 2 лева са като за богаташчето 2000.

pavlin
12-10-2012, 20:43
Важно е как ще се организира плащането на този данък. Да не се окаже че една баба за 2 лева данък да се наложи да плаща 5 лева такса за превод. Тогава имаме с един куршум два заека, хем се пълни бюджета хем банките събират такси.

morfius
12-10-2012, 20:58
Важно е как ще се организира плащането на този данък. Да не се окаже че една баба за 2 лева данък да се наложи да плаща 5 лева такса за превод. Тогава имаме с един куршум два заека, хем се пълни бюджета хем банките събират такси.

Ще съберат дедовия, всичко живо ще си мигрира парите в разплащателни или картови сметки.
Или ако това не помага още по-зле, ще ги изтегли от банките.
5 лв. превод, а време и разходки да го направиш?
А данъчни декларации (особено ония които не подават иначе)?

Съмнява ме да са чак толкова тъпи... най-вероятно ще е на годишна база и ще се начислява през банките.

pavlin
12-10-2012, 21:06
То ще е на годишна база но банките тези преводи няма да ги правят безплатно. Депозитите няма да се изтеглят защото те ще носят доходност при минимален риск въпреки данъка върху лихвите.

morfius
12-10-2012, 21:23
То ще е на годишна база но банките тези преводи няма да ги правят безплатно. Депозитите няма да се изтеглят защото те ще носят доходност при минимален риск въпреки данъка върху лихвите.

Е то на малките депозити таксата и данъка ще докарат на минус, добавяш и инфлацията и ето ти бурканбанк.
И това в най-добрия вариант, че няма да се изискват декларации и разправии за тия данъци.

myato
12-10-2012, 22:02
Ха, една червена мафия избута друга.
Не бъди наивник.
До сега, само един премиер посегна на червената бизнес върхушка.
Това щеше да е ляв данък, ако го нямаше плоския данък.:on_da_beach:
За бабата 2 лева са като за богаташчето 2000.

Благодаря, че ми спести част от отговора към колегата. Само ще допълня, че тук се гласи въпросния данък да има горна граница, но не и долна. Това значи, че баба му Вуна ще плаща данък, а Цветелинка ще щрака с пръсти.

CBET
12-10-2012, 22:08
Само да ви вметна, че всички банкови сметки са обявени в БНБ от където данъчните ще вземат информация. Та в БНБ са регистрирани като ... депозитни сметки !!! Днес който е слушал ДАРИК - "Голямата скука с Диана Найденова" най-вероятно го е чул това от госта ѝ в студиото, който доста нагло и безпардонно обясняваше, че не били обмислили методиката как ще диференцират депозит ли е, дебитна карта ли е, кредит ли е ... и т.н.!? Иначе облагането влизало в сила от 01.01.2013 и щяло да се удържа още при източника (демек банката ще го внася тоя данък).


П.С. Монката Дянков и компания в коя банка ли имат депозити ;-) ?

myato
12-10-2012, 22:12
Само да ви вметна, че всички банкови сметки са обявени в БНБ от където данъчните ще вземат информация. Та в БНБ са регистрирани като ... депозитни сметки !!! Днес който е слушал ДАРИК - "Голямата скука с Диана Найденова" най-вероятно го е чул това от госта ѝ в студиото, който доста нагло и безпардонно обясняваше, че не били обмислили методиката как ще диференцират депозит ли е, дебитна карта ли е, кредит ли е ... и т.н.!? Иначе облагането влизало в сила от 01.01.2013 и щяло да се удържа още при източника (демек банката ще го внася тоя данък).


П.С. Монката Дянков и компания в коя банка ли имат депозити ;-) ?

Преди малко казаха, че Моника се е объркала в излиянията си. Чакаме скоро вярната версия.

Edit: В моята банка вече ме консултираха, как да скатая от облагане.

dimitar_vd62
12-10-2012, 22:12
Е къде, къде....дет няма лихви...на Хайманите може би.

Kuku
12-10-2012, 23:39
Да не се окаже че една баба за 2 лева данък да се наложи да плаща 5 лева такса за превод. Тогава имаме с един куршум два заека, хем се пълни бюджета хем банките събират такси.Днес платих 4лв. такса за 70ст. превод :?

nikolaaaay
12-10-2012, 23:51
Това щеше да е ляв данък, ако го нямаше плоския данък.:on_da_beach:
За бабата 2 лева са като за богаташчето 2000.
Това 1 към 1 са думи на Сергей Дмитриевич и компания и са далеч от истината. Логиката е проста. Имаш сериозни доходи - имаш голям депозит - плащаш данък. Беден си - нямаш депозит или имаш малък - не плащаш данък или плащаш символично. Това си е социализъм отвсякъде, без значение дали ставката на данъка е еднаква или не.
За бабата 2 лв са си 2 лв.

old alfist
12-10-2012, 23:53
Edit: В моята банка вече ме консултираха, как да скатая от облагане.
Баси великите банкери - те още не знаят какво ще стане и какви са процедурите, а дават вече съвети.

Kuku
12-10-2012, 23:55
Е, общи приказки - не е трудно да се досетиш за решенията ;)

pinko
13-10-2012, 10:07
Е, общи приказки - не е трудно да се досетиш за решенията ;)

Вчера говорих с моя финансов консултант, има много интересни решения от типа на застрахователните продукти, ако ме разбирате. Които, при определени условия, са дори с по-висока "индиректна" доходност. А и самите банки са много склонни да го направят, щото не им се занимава да изчисляват някакви левчета (в повечето случаи дори стотинки) от милиони влогове и да ги превеждат в бюджета.

Така че Дянков, освен че ще провали Тиквичко на изборите, ще пие студена вода, вместо да види каквито и да било кинти.

Аре на бас, че "мутацията" на депозитните влогове ще се превърне в масов народен спорт. И пак ще спечелят банките, а Монката ще гледа тъпо отстрани.

old alfist
13-10-2012, 10:15
Тези финансови консултанти и те са едни измамници - не е ясно дали не е по-добре да си платиш данъка и да ти остане нещо, отколкото да ти отидат парите в разни фондове, които впоследствие фалирват.

pinko
13-10-2012, 10:21
Тези финансови консултанти и те са едни измамници - не е ясно дали не е по-добре да си платиш данъка и да ти остане нещо, отколкото да ти отидат парите в разни фондове, които впоследствие фалирват.

Не става дума за фондове, а за банков продукт, споко:thumbup:

Просто принципа е застрахователен, за да се избегне дефиницията "доходност от лихви". Хитро е, ама няма да го обяснявам тук и сега. Близко е до ума. Пък и носи много други благинки, а не просто някаква минимална доходност.

Kuku
13-10-2012, 10:21
Да де, ама защо е нужно да се правят на магарета, а ние да мислим магарии? :?

myato
13-10-2012, 11:23
Да де, ама защо е нужно да се правят на магарета, а ние да мислим магарии? :?

Те не се правят, а ги напиня отвътре.

fred
13-10-2012, 12:06
Проблемът е,че изобщо не става въпрос за това.
Това ще е поредното упражнение за одиране на още една кожа.
Иначе съм привърженик на прогресивното облагане, съчетано със семейно подоходно облагане, с приспадане на ДДС в края на годината и други такива "щуротии" от ония държави.
Чакай да млъкна, че сега ще ме анатемосат като комунист.

На тоя етап нищо не е ясно-само приказки., както винаги се опипва почвата

---------- Post added at 15:06 ---------- Previous post was at 15:03 ----------


Данъчни декларации няма да се попълват.
Тази работа ще вършат банките.

Ти знаеш ли какво е депозит??????
Стига говори тъпотии за дебитни карти.:pig:

---------- Post added at 19:25 ---------- Previous post was at 19:25 ----------



Социалист!!!!!!!!!!!!!!:)

Изясни се какъв си.

---------- Post added at 19:27 ---------- Previous post was at 19:25 ----------

Забравих да кажа, че подкрепям този данък.
След като падне плоския данък, ще стане идеален и справедлив.
Ами във Франция има данъци до 75% от дохода, не смятам, че социалистите само са ги въвели.
За мен е добре да има данъци върху депозити над определена сума :mrgreen:Няма нищо ляво или дясно в това да има някаква справедливост в обществото-
Във всяка развита страна има работеща данъчна система и подобни данъци, които нито десни,нито леви пипат.

old alfist
13-10-2012, 13:12
А, бе да взимат какво искат, в края на краищата са 10% - ако има работа и бизнес, тези проценти ще са едва забележими.

От макроикономическа гледна точка може да се погледне като опит за стимулиране на инвестиционните проекти и потреблението - т.е. плах опит за раздвижване на икономиката в дългосрочен план.

Може пък психологически бизнеса да тръгне напред.

Susscrofa
13-10-2012, 15:51
Това 1 към 1 са думи на Сергей Дмитриевич и компания и са далеч от истината. Логиката е проста. Имаш сериозни доходи - имаш голям депозит - плащаш данък. Беден си - нямаш депозит или имаш малък - не плащаш данък или плащаш символично. Това си е социализъм отвсякъде, без значение дали ставката на данъка е еднаква или не.
За бабата 2 лв са си 2 лв.

Николчо, кой въведе плоския данък бре?
Адски неосведомен си, да не си от управляващите тиквички:)
Какъв Станишев, та този е бащата на плоския данък.

fred
13-10-2012, 16:47
Ми бащата, той е недоразумението, което въведе плоският данък.
Аз не знам, може и да има, ама това да стаеше мин. председател от второ гласуване е показтелно....Моника му е много на тоя лалугер

pavlin
13-10-2012, 17:04
А, бе да взимат какво искат, в края на краищата са 10% - ако има работа и бизнес, тези проценти ще са едва забележими.

От макроикономическа гледна точка може да се погледне като опит за стимулиране на инвестиционните проекти и потреблението - т.е. плах опит за раздвижване на икономиката в дългосрочен план.

Може пък психологически бизнеса да тръгне напред.

90% от депозитите са около 1000 лева, какви инвестиции ще правят хората с тези пари освен банките да им предложат някакви продукти било то застрахователни било инвестиционни с неопределени рискове и т.н.

nikolaaaay
13-10-2012, 18:12
90% от депозитите са около 1000 лева, какви инвестиции ще правят хората с тези пари освен банките да им предложат някакви продукти било то застрахователни било инвестиционни с неопределени рискове и т.н.
Ако това, че 90% от депозитите са около 1000 лв то годишно данъкът за такъв депозит ще е към 3 лв. Какви инвестиционни и застр. продукти ще се наложат за да се спестят тия 3 лв. Те и сега ги има тези продукти и който иска се възползва. Просто тоя данък е супер мижав и не си заслужава да се обсъжда толкова и да се описват някакви апокалиптични картини, че видиш ли взимат последните стотинки на хората.

---------- Post added at 18:12 ---------- Previous post was at 18:08 ----------


Николчо, кой въведе плоския данък бре?
Адски неосведомен си, да не си от управляващите тиквички:)
Какъв Станишев, та този е бащата на плоския данък.
Прасчо, пробвай да помислиш преди да напишеш нещо. Полезно би било.

CBET
13-10-2012, 20:21
90% от депозитите са около 1000 лева, какви инвестиции ще правят хората с тези пари освен банките да им предложат някакви продукти било то застрахователни било инвестиционни с неопределени рискове и т.н.


Не около, а до 1000 лв!!! И не са 90%, а 75%! Официална статистика на БНБ! И пак според нея повече от половината от тия 75% са сметки, по които има до 100 лв! Според БНБ депозтните сметки в БГ са грубо 12,5 млн., 75% от тях - или 9.4 млн. - са с до 1000 лв. и от тия 9.4 млн. половината са с до 100 лв.



Ако това, че 90% от депозитите са около 1000 лв то годишно данъкът за такъв депозит ще е към 3 лв. Какви инвестиционни и застр. продукти ще се наложат за да се спестят тия 3 лв. Те и сега ги има тези продукти и който иска се възползва. Просто тоя данък е супер мижав и не си заслужава да се обсъжда толкова и да се описват някакви апокалиптични картини, че видиш ли взимат последните стотинки на хората.

Николайчо, ти или ще си тотално неподготвен или ще демонстрираш наглост и безочие.
За твоя информация средната пенсия в БГ е 271 лв. Ако един среден пенсионер има 1000 лв депозит, той на годишна база ще получава още 30-50 лв от лихви. Т.е. 3-5 лв ще му е данъка. Същия този пенсионер преживява ден или два с тази сума!!! Цинично е държавата да му ги прибира! Меко казано.

П.С. Давам ти пример с пенсионер, понеже те са спестовниците. Младите обикновено са се "гмурнали" с кредитите!

fred
13-10-2012, 20:29
http://www.youtube.com/watch?v=AK89uNbWbZM&feature=related[COLOR="Silver"]

old alfist
13-10-2012, 20:34
Имате някаква грешка за размера на спестяванията - щом се правят разчети за 120-150мил.годишно данък правете си сметка колко милиарда са те.

Jivko7777
13-10-2012, 21:05
ами правим 32 милиарда казаха спестявания, така че не знам какви 12 милиона ми говорите :) :) :)

old alfist
13-10-2012, 21:20
И тук повечето реват за плоския данък, че няма да е справедлив, а той си е много справедлив даже. Има идея да се направи горна граница на облагаемия доход, което ще облагодетелства отново играчите с големите пари.

CBET
13-10-2012, 21:22
Имате някаква грешка за размера на спестяванията - щом се правят разчети за 120-150мил.годишно данък правете си сметка колко милиарда са те.


Останалите 25% от депозитните сметки са много интересни. Още по-интересни са имената, които стоят зад тях! :)

Между другото, някой замислял ли се е с колко се ощетява хазната от контрабандата на цигари? А от контрабандата на кафе и алкохол? А от контрабандата на горива?
Няма политическа воля да се пресекат тия контрабандни канали и да влизат пари в бюджета. От една страна, понеже зад тях стоят интересни физически лица, а от друга - ще секнат постъпленията в черната партийна каса на управляващата партия, а идват избори ... Манго и Джанго за 50-100 лв. гласуват за "когото трябва".

Друг е въпросът защо МВР, с най-голямото "парче от пая" наречен бюджет, не накара сужителите си да се пораздвижат малко и да си заслужат заплатите вместо да пушат, пият вода и други публични изяви. Убеден съм, че ако започнат да се санкционират нарушенията само на чуждестранните водачи на МПС (споменавам чуждестранни за да не е на гърба на българите и визирам "стриктно спазващите" правилника шофьори от северната и южната ни съседка) 120 - 150 млн. ще се съберат само за първото тримесечие.

И т.н., и т.н. ...

nikolaaaay
13-10-2012, 21:44
Николайчо, ти или ще си тотално неподготвен или ще демонстрираш наглост и безочие.
За твоя информация средната пенсия в БГ е 271 лв. Ако един среден пенсионер има 1000 лв депозит, той на годишна база ще получава още 30-50 лв от лихви. Т.е. 3-5 лв ще му е данъка. Същия този пенсионер преживява ден или два с тази сума!!! Цинично е държавата да му ги прибира! Меко казано.

П.С. Давам ти пример с пенсионер, понеже те са спестовниците. Младите обикновено са се "гмурнали" с кредитите! Виж сега, Beer и нищо друго inside, средният пенсионер със средната пенсия няма никакъв депозит и не плаща никакъв данък понеже както сам твърдиш изкарва с 3 лв. по няколко дена. В Бг има 7 мил. жители с пенсионерите и децата. Дори всеки един от тях да има депозит по 1000 лв., то ще се платят (7 мил. по 3 лв.) 21 милиона данъци. Предвиждат се над 100 млн. лева приходи от данъка, т.е. очевадно мярката НЯМА за цел да обложи малките депозити, т.е. по-бедните хора, а по-богатите с повече депозирани пари. Елементарно е.
Другото за максимален праг не вярвам да се приеме, щото няма никаква логика да има такъв праг.

П.С. Аман от дървени философи в тая държава. То и господ да слезе пак ще го оплюят.

old alfist
13-10-2012, 21:50
Другото за максимален праг не вярвам да се приеме, щото няма никаква логика да има такъв праг.
Ако се търси положителния ефект наистина не трябва да има, но не е ясно какви са лобитата. Ако направят прагове, ще го отнася пак малкото останала средна класа.

CBET
13-10-2012, 22:15
Виж сега, Beer и нищо друго inside, средният пенсионер със средната пенсия няма никакъв депозит и не плаща никакъв данък понеже както сам твърдиш изкарва с 3 лв. по няколко дена. В Бг има 7 мил. жители с пенсионерите и децата. Дори всеки един от тях да има депозит по 1000 лв., то ще се платят (7 мил. по 3 лв.) 21 милиона данъци. Предвиждат се над 100 млн. лева приходи от данъка, т.е. очевадно мярката НЯМА за цел да обложи малките депозити, т.е. по-бедните хора, а по-богатите с повече депозирани пари. Елементарно е.
Другото за максимален праг не вярвам да се приеме, щото няма никаква логика да има такъв праг.

П.С. Аман от дървени философи в тая държава. То и господ да слезе пак ще го оплюят.


Виж сега. Аз може и да съм "нищо други inside", но поне попрочитам т'ва онова.

http://www.dnes.bg/business/2012/10/01/postavihme-nov-rekord-po-spestiavaniia.169549

Поредният безплатен урок за "специалист" от твоя ранг :-) ! И поредният път, в който демонстрираш тотално невежество и нежелание за асимилация!

old alfist
13-10-2012, 22:31
Трябва да се извадят тези пари и да се завъртят в реалната икономика, но се съмнявам, че помпиера Тиквоний расъждава по този начин - той гледа да се извадят отнякъде едни пари за бюджета и в същото време да е добре с Европа, и в същото време да е добре с играчите.

Mind_Control
13-10-2012, 22:54
Тия с депозитите да не се оплакват, ами да ги теглят и да ми ги дават, за да ги избавя от данъците :D

Според мен има много по- дълбока и скрита причина да го въвеждат този данък и далеч причината не е някакви 150 милиона, което е плюнка на фона на държавния бюджет.

old alfist
13-10-2012, 22:58
Тия с депозитите да не се оплакват, ами да ги теглят и да ми ги дават, за да ги избавя от данъците :D

Според мен има много по- дълбока и скрита причина да го въвеждат този данък и далеч причината не е някакви 150 милиона, което е плюнка на фона на държавния бюджет.
Ако Кристалина Георгиева го съветва и той я слуша би могло да има по-дълбока причина - познавам и учебниците.

Orm
14-10-2012, 10:43
А да ви се струва, че някой се опитва да заобиколи закона за банковата тайна?
Инак просто ще е безумно тъпо изпълнение което не си струва приходите.

Какви тайни бе човек , откак се появи айфона и феисбука - вече няма тайни :gives[1]:

:rotfl: Феисбука знае кой си , кои са ти приятелите и кои са приятелите на твоите приятели ..............

Susscrofa
14-10-2012, 16:15
Ако това, че 90% от депозитите са около 1000 лв то годишно данъкът за такъв депозит ще е към 3 лв. Какви инвестиционни и застр. продукти ще се наложат за да се спестят тия 3 лв. Те и сега ги има тези продукти и който иска се възползва. Просто тоя данък е супер мижав и не си заслужава да се обсъжда толкова и да се описват някакви апокалиптични картини, че видиш ли взимат последните стотинки на хората.

---------- Post added at 18:12 ---------- Previous post was at 18:08 ----------


Прасчо, пробвай да помислиш преди да напишеш нещо. Полезно би било.

Е, какво да мисля. Ти си тотална невежа, точно като представител на партията на тиквичките.:picnic:

---------- Post added at 13:10 ---------- Previous post was at 13:07 ----------


И тук повечето реват за плоския данък, че няма да е справедлив, а той си е много справедлив даже. Има идея да се направи горна граница на облагаемия доход, което ще облагодетелства отново играчите с големите пари.

Слага се долна граница.
Плоския данък е жалостив само към бизнеса.

---------- Post added at 13:15 ---------- Previous post was at 13:10 ----------


Виж сега, Beer и нищо друго inside, средният пенсионер със средната пенсия няма никакъв депозит и не плаща никакъв данък понеже както сам твърдиш изкарва с 3 лв. по няколко дена. В Бг има 7 мил. жители с пенсионерите и децата. Дори всеки един от тях да има депозит по 1000 лв., то ще се платят (7 мил. по 3 лв.) 21 милиона данъци. Предвиждат се над 100 млн. лева приходи от данъка, т.е. очевадно мярката НЯМА за цел да обложи малките депозити, т.е. по-бедните хора, а по-богатите с повече депозирани пари. Елементарно е.
Другото за максимален праг не вярвам да се приеме, щото няма никаква логика да има такъв праг.

П.С. Аман от дървени философи в тая държава. То и господ да слезе пак ще го оплюят.

А средната класа с 25 - 30 000 депозити?
Аз съм за този данък, но след премахване на плоския данък.:)
Елементарно е.
Дянков милия е толкова неспособен, че чак стана смешен вече.
Така бюджет прави баба Вуна на село.
Колкото влезе толкова да излезе, да ама така икономиката ти винаги е депресирана.
Растежът дори и положителен не може да надхвърли инфлацията.
Правиш растеж от 1%, а тя инфлацията ти е 2-3:)
Няма пишка да рискува, ама защо му е, като така е удобно на умниците в ЕК.
Мизерни, но дисциплинирани.

old alfist
14-10-2012, 16:34
Слага се долна граница.
Плоския данък е жалостив само към бизнеса.
Тук не съм съгласен с теб - според мен трябва да има плосък данък за всички и да няма граници.
Бизнеса трябва да се товари еднакво с другите хора, защото той трябва да се развива - друг е момента, че все още се крият реалните приходи и контролиращите органи си затварят очите, защото едрия бизнес си има лобита.

pavlin
14-10-2012, 17:16
Плосък данък но с граница за необлагаем минимум.

old alfist
14-10-2012, 17:21
Плосък данък но с граница за необлагаем минимум.
Да, това е по-социално и справедливо за мен и не само за лихвите, а изобщо за всички доходи.

nikolaaaay
15-10-2012, 00:11
Е, какво да мисля. Ти си тотална невежа, точно като представител на партията на тиквичките.:picnic:

---------- Post added at 13:10 ---------- Previous post was at 13:07 ----------



Слага се долна граница.
Плоския данък е жалостив само към бизнеса.

---------- Post added at 13:15 ---------- Previous post was at 13:10 ----------



А средната класа с 25 - 30 000 депозити?
Аз съм за този данък, но след премахване на плоския данък.:)
Елементарно е.
Дянков милия е толкова неспособен, че чак стана смешен вече.
Така бюджет прави баба Вуна на село.
Колкото влезе толкова да излезе, да ама така икономиката ти винаги е депресирана.
Растежът дори и положителен не може да надхвърли инфлацията.
Правиш растеж от 1%, а тя инфлацията ти е 2-3:)
Няма пишка да рискува, ама защо му е, като така е удобно на умниците в ЕК.
Мизерни, но дисциплинирани.
Ти си типичен комунист от прехода. Винаги подхвърляш някакви конкретни неща, но без да навлизаш в детайли. Защо ли?! Според мен защото ти самият не си убеден в това, което казваш и само подхвърляш нещо повърхностно за да видиш какви ще са коментарите и накъде ще се насочи общото мнение.
Дянков нямал топки. А ти имаш ли?!
Средната класа какво?! Да не плаща данъци ли? Ми тогава кой да плаща? Само мултимилионерите?

Susscrofa
15-10-2012, 08:21
Ти си типичен комунист от прехода. Винаги подхвърляш някакви конкретни неща, но без да навлизаш в детайли. Защо ли?! Според мен защото ти самият не си убеден в това, което казваш и само подхвърляш нещо повърхностно за да видиш какви ще са коментарите и накъде ще се насочи общото мнение.
Дянков нямал топки. А ти имаш ли?!
Средната класа какво?! Да не плаща данъци ли? Ми тогава кой да плаща? Само мултимилионерите?

Предпочитам да съм комунист от прехода отколкото тъпак от прехода.
Дадох ти пример, че средната работеща класа отново ще бъде пренатоварена с данъци.
Докато 40-50 % сива икономика, по-последни данни, отново ще си развява смръдливите гащи на воля.
Аз моето момченце нямам самочувствието да заемам подобни постове:) Не считам, че притежавам нужните качества, въпрос на реална себеоценка, която при нашите ръководители липсва.:tequilla:
Ти, ако си на 30 години и някой ти предложи да станеш министър ще се съгласиш ли? Трябва да си доста елементарен или тежко зависим, за да го направиш.
Ама после пък като си ходиш на село бабите ще ти се радват.:picnic:
:smoke:
В каква конкретика да навлизам, когато се допускат груби, фрапантни и ужасяващо базови грешки в управлението.:smoke:

---------- Post added at 05:21 ---------- Previous post was at 05:19 ----------


Тук не съм съгласен с теб - според мен трябва да има плосък данък за всички и да няма граници.
Бизнеса трябва да се товари еднакво с другите хора, защото той трябва да се развива - друг е момента, че все още се крият реалните приходи и контролиращите органи си затварят очите, защото едрия бизнес си има лобита.

На теб връщат ли ти ДДС-то:)
Кое се товари еднакво?:tequilla:

old alfist
15-10-2012, 09:37
Не се отплесвай в ДДС-то защото това е съвсем друг данък. Собствениците на фирмите и те го плащат когато са крайни потребители.

Susscrofa
15-10-2012, 10:04
Не се отплесвай в ДДС-то защото това е съвсем друг данък. Собствениците на фирмите и те го плащат когато са крайни потребители.

Я пак премисли какво написа.:)
Купувал съм доста техника с фактурка на фирма и си ми връщат доволно ДДС -то.
За краставици няма да ми го върнат, но там не се и натискам.
А защо Дянков не наложи данък и върху печалбите от сделките на борсата.:)

Тъпо е малко да искаш еднакъв товар върху фирмите и физическите лица.
Топла вода май ще откриваш, ела в нас, тече доста от чешмата.

old alfist
15-10-2012, 10:20
Я пак премисли какво написа.:)
Купувал съм доста техника с фактурка на фирма и си ми връщат доволно ДДС -то.
За краставици няма да ми го върнат, но там не се и натискам.
А защо Дянков не наложи данък и върху печалбите от сделките на борсата.:)

Тъпо е малко да искаш еднакъв товар върху фирмите и физическите лица.
Топла вода май ще откриваш, ела в нас, тече доста от чешмата.

Нямам намерение да ти преподавам уроци по счетоводство, защото надали ще ме разбереш - ДДС -то в твоя случай се приспада, когато загупената стока, може да се признае като необходимоприсъщ разход за дейността и това, че са ти дали парите от ДДС-то си е тяхна работа.Може в последствие да не се признае като такъв разход и да възстановят парите.Като си талкова отворен, що не откриеш една фирма, да работиш, да плащаш и мислиш за хиляди неща и да видиш колко е лесно.

Susscrofa
15-10-2012, 10:38
Нямам намерение да ти преподавам уроци по счетоводство, защото надали ще ме разбереш - ДДС -то в твоя случай се приспада, когато загупената стока, може да се признае като необходимоприсъщ разход за дейността и това, че са ти дали парите от ДДС-то си е тяхна работа.Може в последствие да не се признае като такъв разход и да възстановят парите.Като си талкова отворен, що не откриеш една фирма, да работиш, да плащаш и мислиш за хиляди неща и да видиш колко е лесно.

Хаха, досега винаги всичко признават за раход, освен дюнерите.:)
А ако произвеждаш обувки и купуваш връзки за тях ще ти върнат ли ДДС-то?
Ако боядисваш коли, връщат ли ти ДДС-то от боята.
Що се излагаш? Защо сравняваш баба Ката с фирма Х.
Фирми не мога да имам.:):tequilla:, но родителите ми имат.

old alfist
15-10-2012, 10:58
Хаха, досега винаги всичко признават за раход, освен дюнерите.:)
А ако произвеждаш обувки и купуваш връзки за тях ще ти върнат ли ДДС-то?
Ако боядисваш коли, връщат ли ти ДДС-то от боята.
Що се излагаш? Защо сравняваш баба Ката с фирма Х.
Фирми не мога да имам.:):tequilla:, но родителите ми имат.

Тогава кажи на родителите си да внимават с тези фактури, да не вземат да изреват по някое време.

Susscrofa
15-10-2012, 11:03
Тогава кажи на родителите си да внимават с тези фактури, да не вземат да изреват по някое време.

За тази работа си има счетоводители.
Не знам за какво биха изревали.:):smoke:
Аз дори не ти написах какъв е предметът на дейност:)
При тях става дума основно за офис консумативи, там няма с какво да се издъниш.
Но ти така и не ми отговори за боята и връзките за обувки:)
Та да те светна, че фирмите не си плащат ДДС като краен потребител.
Освен, ако управителя не си купува чушки за зимнина.:tequilla:

old alfist
15-10-2012, 11:09
За тази работа си има счетоводители.
Не знам за какво биха изревали.:):smoke:
Аз дори не ти написах какъв е предметът на дейност:)
При тях става дума основно за офис консумативи, там няма с какво да се издъниш.
Но ти така и не ми отговори за боята и връзките за обувки:)
Та да те светна, че фирмите не си плащат ДДС като краен потребител.
Освен, ако управителя не си купува чушки за зимнина.:tequilla:

Както винаги приказваш напред-назад, много добре написах преди малко - краен потребител като физическо лице, а за връзките си отговори сам, да потренираш малко.

Kuku
15-10-2012, 11:31
Хахаха :D :D :D

Susscrofa
15-10-2012, 13:34
Хахаха :D :D :D

Кво се смееш, да не си счетоводител, а? хахаха:smoke:

---------- Post added at 10:34 ---------- Previous post was at 10:32 ----------


Както винаги приказваш напред-назад, много добре написах преди малко - краен потребител като физическо лице, а за връзките си отговори сам, да потренираш малко.

Нямам нужда от тренировки.
Фирмата може ли да си купи нещо като краен потребител и да си върне ДДС-то после?

Пиши по-ясно.:picnic:

old alfist
15-10-2012, 13:49
Тук навлизаш в сферата на данъчните измами, не съм счетоводител, както и темата е друга - изобщо откъдето и да го погледна не става да ти отговоря на този въпрос.

nikolaaaay
15-10-2012, 17:47
Предпочитам да съм комунист от прехода отколкото тъпак от прехода.

Да де, ама то е едно и също. Недей да правиш разлика между двете неща.
Навсякъде по света данъчните постъпления идват предимно от средната класа. Най-бедните няма какво да платят, а милионерите не са достатъчно много, за да могат да напълнят бюджета.
Данъкът си е съвсем адекватен. Единствено би могло да се въведе минимален праг за депозити до 3 000 лв. примерно да не плащат.

---------- Post added at 17:47 ---------- Previous post was at 17:44 ----------



Фирмата може ли да си купи нещо като краен потребител и да си върне ДДС-то после?
Разбира се, че може. И за това ли си против :-P Ти да не си данъчен?

nikolaaaay
15-10-2012, 18:15
Така бюджет прави баба Вуна на село.

А ти като не си тотална невежа, не си представител на тиквичките, по-способен си от Дянков, по-добри бюджети правиш и имаш по-голяма пишка и съответно не ставаш за смях с коментарите си, можеш ли да обясниш какво имаш предвид с това:
"Растежът дори и положителен не може да надхвърли инфлацията.
Правиш растеж от 1%, а тя инфлацията ти е 2-3:)
Няма пишка да рискува, ама защо му е, като така е удобно на умниците в ЕК."

Щото аз нещо не ти схващам логиката. Не знам някой да прави бюджет по номинален ръст без да отчита инфлацията. Може Р.Овч. да ги прави тия фокуси, но специално в бюджет 2013 е заложен 1,2% реален ръст на БВП и 4,9% номинален при инфлация 3,4%.

П.С. Преди да кажеш пак, че съм фен на ББ да си кажа, че не гласувам за Герб по избори.

Susscrofa
15-10-2012, 20:28
А ти като не си тотална невежа, не си представител на тиквичките, по-способен си от Дянков, по-добри бюджети правиш и имаш по-голяма пишка и съответно не ставаш за смях с коментарите си, можеш ли да обясниш какво имаш предвид с това:
"Растежът дори и положителен не може да надхвърли инфлацията.
Правиш растеж от 1%, а тя инфлацията ти е 2-3:)
Няма пишка да рискува, ама защо му е, като така е удобно на умниците в ЕК."

Щото аз нещо не ти схващам логиката. Не знам някой да прави бюджет по номинален ръст без да отчита инфлацията. Може Р.Овч. да ги прави тия фокуси, но специално в бюджет 2013 е заложен 1,2% реален ръст на БВП и 4,9% номинален при инфлация 3,4%.

П.С. Преди да кажеш пак, че съм фен на ББ да си кажа, че не гласувам за Герб по избори.

Р. Овч. никога не е правил бюджети, ама ти си толкова зле, че дори и това не знаеш:)
Кое от бюджет 2012 се изпълни та ми цитираш бюджет 2013, хаха. Какъв ръст бе, то е тотална мизерия на всички нива.
Щом се докарахме до там военните да протестират, мани.:)
Тъпакът си е тъпак, независимо какъв е. Ти познаваш добре това състояние на духа.

---------- Post added at 17:28 ---------- Previous post was at 17:25 ----------


Да де, ама то е едно и също. Недей да правиш разлика между двете неща.
Навсякъде по света данъчните постъпления идват предимно от средната класа. Най-бедните няма какво да платят, а милионерите не са достатъчно много, за да могат да напълнят бюджета.
Данъкът си е съвсем адекватен. Единствено би могло да се въведе минимален праг за депозити до 3 000 лв. примерно да не плащат.

---------- Post added at 17:47 ---------- Previous post was at 17:44 ----------


Разбира се, че може. И за това ли си против :-P Ти да не си данъчен?

В БГ има ли средна класа бе умен.
Когато създадеш средната класа може и да ти пълни бюджета.
Горе казах, че подкрепям този данък, не ми се обяснявай,:picnic:

ФЕРАРИСТ
15-10-2012, 21:50
Тия яко са закъсали за пари, чудят се откъде да закъшат......
С тоя ЕС вече оправдават абсолютно всичко.......
Противник съм на наказателното гласуване, предпочитам да не гласувам като нямам алтернатива, но взех да се замислям дали да не пусна за най - близкия конкурент на тия на изборите.......
Иначе аз пари в банка държа само толкова колкото съм склонен да загубя, имам дебитна сметка за онлайн алъш - вериш - колкото ми трябва внасям и така.......
Данък плащам само тоя ежедневния дето ми е калкулиран в ДДС-то, акциза и прочее таксички дето уж не били данък, а били друго нещо.......
Моя труд си е моя собственост и няма да позволя на никоя скапана държава да взима пряк данък върху средствата ми за преживяване.......
Ако съм фирма, корпорация и или живея от труда на други хора как да е съгласен съм че едно облагане може да се преглътне.......но да се облага с данък труда на обикновенния човек е все едно да му се взима данък че е жив - тва което той изкарва служи за прехрана на него и семейството му, за да си плати сметките, и да си почине от всичко това понякога в годината.......

nikolaaaay
17-10-2012, 00:21
Р. Овч. никога не е правил бюджети, ама ти си толкова зле, че дори и това не знаеш:)

В БГ има ли средна класа бе умен.
Когато създадеш средната класа може и да ти пълни бюджета.

Прасчо, ако ти събера всичките неадекватни постове в тоя форум ще мога да напиша книга.
В тая тема по-горе писа, че си се загрижил за "...средната класа с 25 - 30 000 депозити...". После писа, че средната класа била "пренатоварена с данъци", за да завършиш сега, че няма средна класа.
За ръста на БВП и инфлацията вече го коментирах. Ти си мислиш, че при ръст 1% и инфлация 3% имаме намаление на БВП с 2%. Определено не си внимавал много в час, щом не правиш разлика между реален и номинален ръст.:big_wink:
За протеста на военните пак се изказваш неподготвен. Вдигането на пенсионната възраст е неизбежна мярка във всички страни в Европа, понеже населението застарява с опасни темпове. Нормално е на хората да не им харесва това, но няма друг изход.
За сивата икономика, че била 40-50% е доста оптимистично. Ако беше така, то БВП на глава от населението щеше да е към 15к долара и при тия цени щяхме да си живеем перфектно. Жалко, че си далече от истината.
А Р.Овч, че не може да прави бюджети това не го вярвам. Това е кадър завършил икономика във ВИИ "Карл Маркс". Не го подценявай така.

morfius
17-10-2012, 00:50
А някой да се замисля, че подобен данък може да доведе и до нещо друго - повишаване на лихвите по кредитите?
И възможни нови фалити на фирми, изземано имущество на частни лица и т.н.
А щом лихвата от влога е доход, очаквам да ми признаят лихвите по кредитите за разход.
Ха де?

Susscrofa
17-10-2012, 08:50
Прасчо, ако ти събера всичките неадекватни постове в тоя форум ще мога да напиша книга.
В тая тема по-горе писа, че си се загрижил за "...средната класа с 25 - 30 000 депозити...". После писа, че средната класа била "пренатоварена с данъци", за да завършиш сега, че няма средна класа.
За ръста на БВП и инфлацията вече го коментирах. Ти си мислиш, че при ръст 1% и инфлация 3% имаме намаление на БВП с 2%. Определено не си внимавал много в час, щом не правиш разлика между реален и номинален ръст.:big_wink:
За протеста на военните пак се изказваш неподготвен. Вдигането на пенсионната възраст е неизбежна мярка във всички страни в Европа, понеже населението застарява с опасни темпове. Нормално е на хората да не им харесва това, но няма друг изход.
За сивата икономика, че била 40-50% е доста оптимистично. Ако беше така, то БВП на глава от населението щеше да е към 15к долара и при тия цени щяхме да си живеем перфектно. Жалко, че си далече от истината.
А Р.Овч, че не може да прави бюджети това не го вярвам. Това е кадър завършил икономика във ВИИ "Карл Маркс". Не го подценявай така.

Слушай ся.
Най-много мразя папагали отличници, които са далеч от реалността.
Адски добре знам разликата между номинален и релен ръст, но мен ме интересуват реални показатели.
Безработица и потребителска кошница, а те са в трагично положение, благодарение на финансовата политика сега.
Дай ми данни за сивата икономика? Хайде? Да видим какъв е делът и.
Средна класа беше започнала да се развива, и точно това ти обяснявам бре баст..., че настоящото правителство прави всичко възможно да я убие.
Бастуни като теб плюеха и по Масларова, за майчинството, но имаше бум на раждаемостта след приетите на миналото правителство промени за майчинството, а сега какво имаме, отново спад.
Не желая да слушам, че кризата е виновна.:tooth:

rossenvn
17-10-2012, 12:51
А някой да се замисля, че подобен данък може да доведе и до нещо друго - повишаване на лихвите по кредитите?
И възможни нови фалити на фирми, изземано имущество на частни лица и т.н.
А щом лихвата от влога е доход, очаквам да ми признаят лихвите по кредитите за разход.
Ха де?

Не съм чел дали е коментирано, че зад този данък може да стои идеята да накарат хората да си изтеглят парите от банките и да купуват боклуци както беше до 2008 г. Защото сега хората са все още стреснати и не купуват. А както знаем ДДС е най-добрия пълнител за бюджета.

Kuku
17-10-2012, 12:57
Е, тегленето на парите не е обвързано задължително с харченето им :)

Mind_Control
17-10-2012, 16:07
Тия яко са закъсали за пари, чудят се откъде да закъшат......
С тоя ЕС вече оправдават абсолютно всичко.......
Противник съм на наказателното гласуване, предпочитам да не гласувам като нямам алтернатива, но взех да се замислям дали да не пусна за най - близкия конкурент на тия на изборите.......
Иначе аз пари в банка държа само толкова колкото съм склонен да загубя, имам дебитна сметка за онлайн алъш - вериш - колкото ми трябва внасям и така.......
Данък плащам само тоя ежедневния дето ми е калкулиран в ДДС-то, акциза и прочее таксички дето уж не били данък, а били друго нещо.......
Моя труд си е моя собственост и няма да позволя на никоя скапана държава да взима пряк данък върху средствата ми за преживяване.......
Ако съм фирма, корпорация и или живея от труда на други хора как да е съгласен съм че едно облагане може да се преглътне.......но да се облага с данък труда на обикновенния човек е все едно да му се взима данък че е жив - тва което той изкарва служи за прехрана на него и семейството му, за да си плати сметките, и да си почине от всичко това понякога в годината.......

Не е така. За да имаш тротоар и улица, по които да отидеш да си свършиш работата, то трябва да плащаш данъци. Иначе ей я гората къде е.

ФЕРАРИСТ
17-10-2012, 21:08
Не е така. За да имаш тротоар и улица, по които да отидеш да си свършиш работата, то трябва да плащаш данъци.
Аз по тоя тротоар и улици ходя до местата за харчене на парите си, 20% от който от всяка моя покупка отиват у държавата, миналия месец съм заредил горива за 420 лв, поне 120 лв то тия пари също са отишли в държавата......
Твърде много излиза някак си от джоба ми за едно тротоарно право и улица нали?????

Mind_Control
17-10-2012, 22:23
Аз по тоя тротоар и улици ходя до местата за харчене на парите си, 20% от който от всяка моя покупка отиват у държавата, миналия месец съм заредил горива за 420 лв, поне 120 лв то тия пари също са отишли в държавата......
Твърде много излиза някак си от джоба ми за едно тротоарно право и улица нали?????

Ми ходи живей в гората, като не искаш да плащаш. ДДС-то отива в държавния бюджет, а общините се грижат за инфраструктурата. Всъщност не ми се обяснява. Ще дойде време тарикатите ще си намерят майстора. Справка- Ал Капоне.

nikolaaaay
17-10-2012, 22:40
Аз по тоя тротоар и улици ходя до местата за харчене на парите си, 20% от който от всяка моя покупка отиват у държавата, миналия месец съм заредил горива за 420 лв, поне 120 лв то тия пари също са отишли в държавата......
Твърде много излиза някак си от джоба ми за едно тротоарно право и улица нали?????
Не си прав тук. Просто фактите са други. В бюджета не отиват 20% от всяка твоя покупка. Виж от горивото по груби сметки може и повече да е, понеже там има много акциз.
Освен тротоара обаче държавата има да плаща за здравеопазване, образование, сигурност - армия и полиция, администрация, спорт и какво ли още не. Няма как да не се плащат данъци. В Бг данъците като % са много ниски. Лошото е, че и доходите са ниски, но трябва да се работи по-ефективно и интелигентно.

ФЕРАРИСТ
17-10-2012, 22:53
Ми ходи живей в гората, като не искаш да плащаш. ДДС-то отива в държавния бюджет, а общините се грижат за инфраструктурата. Всъщност не ми се обяснява. Ще дойде време тарикатите ще си намерят майстора. Справка- Ал Капоне.
Аз не те съветвам да ходиш да довнесеш още веднъж данъци за да се пооправи още повече тая държава, ще е адекватно и ти да не ме съветваш къде да ходя да живея......
Едното отивало в държавата, другото отивало в общината.......все тая, парите от един джоб излизат......народа не живее половин година в държавата, другата половина в общината......
Мне - времето няма да дойде когато тарикатите да си намерят майстора в смисъла в който го споменаваш, Капоне е слаб пример, той е бил корпоративен данъкоплатец, разликата е голяма.......аз съм човек вадещ сам с труда си парите си за прехрана и може да си сигурен че времето което споменаваш няма да дойде.......просто системата е устроена така......

---------- Post added at 22:53 ---------- Previous post was at 22:48 ----------


Няма как да не се плащат данъци.
Е да - няма.......ама не чак толкова много, и не по толкова много начини, наименувани как ли не за по голямо разнообразие и заблуда......
Макар че доста икономисти писаха статии за това че една мъдро харчеща държава може да се издържа без капчица данъци от хората на заплата в нея, но ся за тва не ми се спори....

pinko
18-10-2012, 01:04
Не си прав тук. Просто фактите са други. В бюджета не отиват 20% от всяка твоя покупка. Виж от горивото по груби сметки може и повече да е, понеже там има много акциз.
Освен тротоара обаче държавата има да плаща за здравеопазване, образование, сигурност - армия и полиция, администрация, спорт и какво ли още не. Няма как да не се плащат данъци. В Бг данъците като % са много ниски. Лошото е, че и доходите са ниски, но трябва да се работи по-ефективно и интелигентно.

Ето една сметка - не съм я правил аз, но на първо четене е вярна. Няма да коментирам - то си е ясно. Но е факт, че дори и според правителството общото данъчно облагане на физически лица е около 45-47%, а на юридически - около 35%. На практика обаче е повече - в някои случаи до 100%

Колко пари трябва да заработиш в България ако искаш да си купиш стока за 100 лева

Стока за 100 лв. + ДДС =120 лв. + неизвестен брой акцизи, еко-такси и така нататък = ??? Но да се спрем само на 120 лв.

За да получиш 120 лв. заплата чисто, ти трябват 133.33 лв за да си платиш плоския данък, само че преди това трябва да си изкарал за обществено осигуряване (пенсия) както следва:
Ако си роден преди 1960 г. 20.5% отгоре-> 167.72 лв.
Ако си роден след 1960 г. 15.5% отгоре -> 157.72 лв.
И това за 3-та категория труд, за първа и втора цифрите са:
Ако си роден преди 1960 г. 23.5% или трябва да изкараш 174.28 лв. След 1960 та 18.5% и съответно 163.59 лв.
Ако си мислите, че обира е приключил, лъжете се, все още не сме пресметнали колко дължите за здраве.
Вноската е 8 %, тоест за 133.33 лв. (сумата преди данъчното облагане) тя е 10.67 лв. и като я прибавим към предните суми получаваме:
за трета категория труд: 178.38 лв. за родени преди 1960 г. и 168.39 лв. за родени след 1960 г.
за 1-ва и 2-ра категория труд: 184.95 лв за родени преди 1960 г. и 174.26 лв за родени след 1960 г.

И как мислите, дали приключихме? Приключихме, ама друг път... Обръщайте джобовете:

Фонд ДЗПО (Допълнителното задължително пенсионно осигуряване) също иска да лапа, само 5% нищо работа - 5лв. и 33 ст. за него, от Държавата да мине ще удържим само на родените след 1960 г.
3-та категория труд родени след 1960 г. - 173.72 лв.
И да не забравяме и фонд ДОО (държавното обществено осигуряване), там внасят само първа и втора категория труд – внася работодателят, но понеже парите ги изкарва работника ги смятаме тук.
Още 7% за 2-ра категория труд и стават:
194.28 лв. за родени преди 1960 г. и 188.92 лв. за родени след 1960 г.
За 1ва категория труд ставката е 12% и сумата става:
200.94 лв. за родени преди 1960 г. и 195.58 лв. родени след 1960 г.

За да си купиш нещо струващо 100 лв., трябва да заработиш в най добрия случай 173.72 лв.
а в най-лошия 200.94 лв. И както споменах в тази сума не влизат акцизите – на всяка стока (дори без-акцизната) има акциз заради енергията и горивата, “еко” – такси, други такси и данъци. Толкова за уж най-ниското данъчно бреме в Европа ..... А какво прави администрацията с толкова чудовищно много ваши пари, сами си отговорете на този въпрос.

nikolaaaay
18-10-2012, 01:08
Е да - няма.......ама не чак толкова много, и не по толкова много начини, наименувани как ли не за по голямо разнообразие и заблуда......
Макар че доста икономисти писаха статии за това че една мъдро харчеща държава може да се издържа без капчица данъци от хората на заплата в нея, но ся за тва не ми се спори....
Точно това е важният въпрос. Дали данъците да останат относително ниски и държавата да харчи разумно и пресметливо или по логиката на БСП и Суската държавата да бъде инвеститор в икономически проекти, като язовир Цанков Камък и Белене. Аз съм твърдо ЗА това, че държавата трябва да отговаря единствено за инфраструктурата и изброените в миналия пост неща. Това, което го предлагат левите партии и в частност БСП, че държавата трябва да контролира директно икономиката и да участва в нея като инвеститор за мен е тотално погрешно. За да стане това трябва да се вдигнат данъците, понеже няма откъде да дойдат тези пари за инвестиции. За Цанков Камък НЕК взе кредити и сега едва ги плаща. Ако стане и Белене не ми се мисли какви данъци ще измислят. Хем ще вдигат пенсиите, за да се стимулирало търсенето, хем ще строят Белене. Е откъде ще дойдат тия пари?

morfius
18-10-2012, 01:11
Е то отговора е ясен, краденето е на воля и със гъзовете... но на тоя данък последния определено му губя смисъла.
120 мил. ми се чинят твърде малко да си ритат така рейтинга.

ФЕРАРИСТ
18-10-2012, 09:43
Интересен документ е приходния за една държава, демек за една година колко пари откъде са дошли - досега само през 2010 успях да видя такъв, на жената нейн роднина е някакъв в едно министерство, и да речем че успях да видя един що годе официален документ, а не някаква си фърчаща медийна извадка или прост цитат......
Нямате си и на идея къде в дъното беше класиран прихода от данъчното облагане на физическите лица.......не говоря за корпоративния, а за този на физ лица......
Но пък от друга страна поне по мое мнение доколкото можех да преценя, 50 - 60% МИНИМУМ от останалите приходи зависеха по пряк или косвен начин от същите тия физически лица.......
Просто найстина съществуват безброй начини държавата да мине и без тия пари, който взима директно като ДОД.....щото все пак народа пак косвено ще ги вкара обратно.......
Знаете ли например колко и от кой приходи в държавата се плаща да речем външния ни дълг който МВФ и прочее частни банки ни отпускат вежливо години наред......не знаете, малко хора знаят, цитират само тва дето са чули отнякъде.......
Мислите че нещо се е променило за 15 - 20 години мъдро управление - мне - чуството е измамно ако го имате и си мислите че нещо се е променило......народа не е станал по богат, народа не работи по - малко или пак толкова са същите пари - народа работи два пъти повече.......
Измамното чуство че нещо се е променило и че нещо "става" дават единствено и само технологиите.......
Преди сте имали соц кола, сега ви рита айбиеса и гледате брояча на светофара през шибедах.....
Преди сте имали черно бяло тиви, ся почти всеки е окичил малка или по голяма ейчди плазва, че и с дистанционно......
Ся докато се редите в данъчното за да платите ДОД мое да си поствате през китайския смартфон у фейса, а преди време не сте си го и помисляли.....
И прочее нещица който дават на обикновенния човечец измамното усещане че той може да има все по малко пари, но някак си, незнайно защо той сякаш живее по добре.......нищо че на година харчи по малко спрямо предната, въпреки безмилостната намеса на инфлацията.......
В моето съзнание не присъства втълпената информация че държавата има нужда от моя пряк данък за да пребъде, аз не асоциирам думата данък с нещо от което държавата има нужда за да ми осигури вякакви благини или дори елементарното право да живея в нея.......Аз нямам нужда от държавата, тя има нужда от мен - и поради това тя трябва да полага всички необходими усилия аз да съм добре, за да е добре и тя.......звучи кощунствено за тия дето не могат да се отърсят от втълпеното им "на държавата трябва да се плаща данък", но колкото повече променят това, толкова повече държавата ще почне да се страхува от поданниците си.....а не както сега обратното......
Айде лек ден че трябва да ходя да харча пари и да пълня бюджета......

Mind_Control
18-10-2012, 09:56
Ето една сметка - не съм я правил аз, но на първо четене е вярна. Няма да коментирам - то си е ясно. Но е факт, че дори и според правителството общото данъчно облагане на физически лица е около 45-47%, а на юридически - около 35%. На практика обаче е повече - в някои случаи до 100%

Колко пари трябва да заработиш в България ако искаш да си купиш стока за 100 лева

Стока за 100 лв. + ДДС =120 лв. + неизвестен брой акцизи, еко-такси и така нататък = ??? Но да се спрем само на 120 лв.

За да получиш 120 лв. заплата чисто, ти трябват 133.33 лв за да си платиш плоския данък, само че преди това трябва да си изкарал за обществено осигуряване (пенсия) както следва:
Ако си роден преди 1960 г. 20.5% отгоре-> 167.72 лв.
Ако си роден след 1960 г. 15.5% отгоре -> 157.72 лв.
И това за 3-та категория труд, за първа и втора цифрите са:
Ако си роден преди 1960 г. 23.5% или трябва да изкараш 174.28 лв. След 1960 та 18.5% и съответно 163.59 лв.
Ако си мислите, че обира е приключил, лъжете се, все още не сме пресметнали колко дължите за здраве.
Вноската е 8 %, тоест за 133.33 лв. (сумата преди данъчното облагане) тя е 10.67 лв. и като я прибавим към предните суми получаваме:
за трета категория труд: 178.38 лв. за родени преди 1960 г. и 168.39 лв. за родени след 1960 г.
за 1-ва и 2-ра категория труд: 184.95 лв за родени преди 1960 г. и 174.26 лв за родени след 1960 г.

И как мислите, дали приключихме? Приключихме, ама друг път... Обръщайте джобовете:

Фонд ДЗПО (Допълнителното задължително пенсионно осигуряване) също иска да лапа, само 5% нищо работа - 5лв. и 33 ст. за него, от Държавата да мине ще удържим само на родените след 1960 г.
3-та категория труд родени след 1960 г. - 173.72 лв.
И да не забравяме и фонд ДОО (държавното обществено осигуряване), там внасят само първа и втора категория труд – внася работодателят, но понеже парите ги изкарва работника ги смятаме тук.
Още 7% за 2-ра категория труд и стават:
194.28 лв. за родени преди 1960 г. и 188.92 лв. за родени след 1960 г.
За 1ва категория труд ставката е 12% и сумата става:
200.94 лв. за родени преди 1960 г. и 195.58 лв. родени след 1960 г.

За да си купиш нещо струващо 100 лв., трябва да заработиш в най добрия случай 173.72 лв.
а в най-лошия 200.94 лв. И както споменах в тази сума не влизат акцизите – на всяка стока (дори без-акцизната) има акциз заради енергията и горивата, “еко” – такси, други такси и данъци. Толкова за уж най-ниското данъчно бреме в Европа ..... А какво прави администрацията с толкова чудовищно много ваши пари, сами си отговорете на този въпрос.

Примерът е тендензиозен и не е меродавен. Я сметни ако искаш да си купиш стока за 10 000 лв, как седят нещата. Освен това може да си приспаднеш и пенсията, която някога ще взимаш.

Това е все едно да дадеш пример, как за един хляб отиваш с колата до магазина. Ами хляба от 1 лв, веднага ще ти скочи на 5 минимум.

myato
18-10-2012, 09:59
Не си прав тук. Просто фактите са други. В бюджета не отиват 20% от всяка твоя покупка. Виж от горивото по груби сметки може и повече да е, понеже там има много акциз.
Освен тротоара обаче държавата има да плаща за здравеопазване, образование, сигурност - армия и полиция, администрация, спорт и какво ли още не. Няма как да не се плащат данъци. В Бг данъците като % са много ниски. Лошото е, че и доходите са ниски, но трябва да се работи по-ефективно и интелигентно.

За здравеопазване не плаща държавата, а всички ние, тъй като всички плащания се прехвърлиха на Здравната каса, която синковците вече обраха на два пъти.
За делегирани бюджети в образованието и къде в същност отиват парите, не ми се говори, а по-скоро ми се драйфа.
Pinko даде достатъчно нагледен пример, за "ниското" данъчно облагане и за съпътстващите държавни вземания.


Точно това е важният въпрос. Дали данъците да останат относително ниски и държавата да харчи разумно и пресметливо или по логиката на БСП и Суската държавата да бъде инвеститор в икономически проекти, като язовир Цанков Камък и Белене. Аз съм твърдо ЗА това, че държавата трябва да отговаря единствено за инфраструктурата и изброените в миналия пост неща. Това, което го предлагат левите партии и в частност БСП, че държавата трябва да контролира директно икономиката и да участва в нея като инвеститор за мен е тотално погрешно. За да стане това трябва да се вдигнат данъците, понеже няма откъде да дойдат тези пари за инвестиции. За Цанков Камък НЕК взе кредити и сега едва ги плаща. Ако стане и Белене не ми се мисли какви данъци ще измислят. Хем ще вдигат пенсиите, за да се стимулирало търсенето, хем ще строят Белене. Е откъде ще дойдат тия пари?

С риск да ме обявиш и мен за комунист, държа да ти кажа, че не си прав и за да може да има една държава адекватна социална политика е необходимо да бъде и най-големия инвеститор и собственик в структуроопределящи отрасли. Иначе от къде пари?
Не бъркай краденето с управлението.


Е то отговора е ясен, краденето е на воля и със гъзовете... но на тоя данък последния определено му губя смисъла.
120 мил. ми се чинят твърде малко да си ритат така рейтинга.

Еми шамар да е, на муфта да е.

old alfist
18-10-2012, 10:24
Неефективно разпределяне на средствата, неефективно управление, неефективно производство, проблеми с приемственост, балкански манталитет на управление, народа все още не се е научил да работи качествено и др. - това са част от проблемите ни. Данъци трябва да има, за да може да съществува една държава и нашите данъци сравнени с тези на другите европейски държави са едни от най-ниските.

myato
18-10-2012, 10:48
Неефективно разпределяне на средствата, неефективно управление, неефективно производство, проблеми с приемственост, балкански манталитет на управление, народа все още не се е научил да работи качествено и др. - това са част от проблемите ни. Данъци трябва да има, за да може да съществува една държава и нашите данъци сравнени с тези на другите европейски държави са едни от най-ниските.

Разпределението е ефективно, за някои. Управлението е ефективно, в същия смисъл.
Не е вярно, че не работим качествено, просто се полагат всички усилия да ни отучат от това.
Феодалният манталитет на управление не търпи инициативност.
Не отричам, че трябва да има данъци, но не съм съгласен с налаганите тук. И моля те не пробутвай това с най-ниските данъци. Може да е вярно за преките и то до някъде, но има и косвени и там нещата са драматични.

old alfist
18-10-2012, 11:01
Разпределението е ефективно, за някои. Управлението е ефективно, в същия смисъл.
Не е вярно, че не работим качествено, просто се полагат всички усилия да ни отучат от това.
Феодалният манталитет на управление не търпи инициативност.
Не отричам, че трябва да има данъци, но не съм съгласен с налаганите тук. И моля те не пробутвай това с най-ниските данъци. Може да е вярно за преките и то до някъде, но има и косвени и там нещата са драматични.

Самия факт, че повечето тук пишем през работно време е достатъчно показателен и до голяма степен подкрепя това което казах.

myato
18-10-2012, 11:10
Самия факт, че повечето тук пишем през работно време е достатъчно показателен и до голяма степен подкрепя това което казах.

И тук грешиш. В отпуск съм.:evil:

ecotronic
18-10-2012, 11:32
..............Аз нямам нужда от държавата, тя има нужда от мен - и поради това тя трябва да полага всички необходими усилия аз да съм добре, за да е добре и тя.......звучи кощунствено за тия дето не могат да се отърсят от втълпеното им "на държавата трябва да се плаща данък", но колкото повече променят това, толкова повече държавата ще почне да се страхува от поданниците си.....а не както сега обратното......
Айде лек ден че трябва да ходя да харча пари и да пълня бюджета......


Ей това е истината!
Смея да твърдя, че ти си един кадърен човек, който е намерил начин с много труд и мисъл да изкарва хляба си, без същевременно да виси на нечий врат.
Проблемът в тази страна (и не само) се състои в това, че хората като теб са прекалено малко.
И тази шепа хора, които реално хрантутят огромното количество ПАРАЗИТИ вече изнемогва.
Все по-ясно става това, че този обществен модел е тотално сбъркан и това по един или друг начин трябва да се промени.
Ако изчезнат паразитите и тарикатите, със значително по-малки данъци, ще има достатъчно средства и за здравеопазване и за образование............и за всички сфери на обществения живот.

Но всичко това САМО, ако се премахнат паразитите.

Kuku
18-10-2012, 11:57
От къде да дойдат парите в държавата, ако няма данъци?

Проповядвате Кейнсианство?

myato
18-10-2012, 11:59
Ей това е истината!
Смея да твърдя, че ти си един кадърен човек, който е намерил начин с много труд и мисъл да изкарва хляба си, без същевременно да виси на нечий врат.
Проблемът в тази страна (и не само) се състои в това, че хората като теб са прекалено малко.
И тази шепа хора, които реално хрантутят огромното количество ПАРАЗИТИ вече изнемогва.
Все по-ясно става това, че този обществен модел е тотално сбъркан и това по един или друг начин трябва да се промени.
Ако изчезнат паразитите и тарикатите, със значително по-малки данъци, ще има достатъчно средства и за здравеопазване и за образование............и за всички сфери на обществения живот.

Но всичко това САМО, ако се премахнат паразитите.

За да има паразити, трябва да има гостоприемници.
Крайно време е да спрем да бъдем такива.

---------- Post added at 11:59 ---------- Previous post was at 11:58 ----------


От къде да дойдат парите в държавата, ако няма данъци?

Проповядвате Кейнсианство?

Глей как ме разбра накрая.

Mind_Control
18-10-2012, 11:59
Ей това е истината!
Смея да твърдя, че ти си един кадърен човек, който е намерил начин с много труд и мисъл да изкарва хляба си, без същевременно да виси на нечий врат.
Проблемът в тази страна (и не само) се състои в това, че хората като теб са прекалено малко.
И тази шепа хора, които реално хрантутят огромното количество ПАРАЗИТИ вече изнемогва.
Все по-ясно става това, че този обществен модел е тотално сбъркан и това по един или друг начин трябва да се промени.
Ако изчезнат паразитите и тарикатите, със значително по-малки данъци, ще има достатъчно средства и за здравеопазване и за образование............и за всички сфери на обществения живот.

Но всичко това САМО, ако се премахнат паразитите.

Много ми е интересно, какво означава "да се"? Кой да ги? Как да се? Правилния изказ е- "ако премахна паразитите". Купи си един калашник на черния пазар и ходи трепай по гетата.

Kuku
18-10-2012, 12:04
От къде да дойдат парите в държавата, ако няма данъци?

Проповядвате Кейнсианство?Глей как ме разбра накрая.Е, това не е някаква новост - ние не откриваме топлата вода :)

myato
18-10-2012, 12:11
Е, това не е някаква новост - ние не откриваме топлата вода :)
Е тъй де. Тя е открита, трябва да се ползва.:-D

Kuku
18-10-2012, 12:15
Въпроса, кой за кво я ползва :?

ecotronic
18-10-2012, 13:28
Много ми е интересно, какво означава "да се"? Кой да ги? Как да се? Правилния изказ е- "ако премахна паразитите". Купи си един калашник на черния пазар и ходи трепай по гетата.

Точно в това е големият и привидно невъзможен за решение проблем. Поради това, че властта е именно в ръцете на въпросните паразити.

И все пак в човешката история, колкото и невъзможно да изглежда, не веднъж това се е случвало.

Интелектът на масите макар и бавно расте. Информационното затъмнение става все по-трудно.
Въпрос на време е този погрешен модел да бъде сменен по един или друг начин с нещо доста по-приемливо.

myato
18-10-2012, 14:59
Въпроса, кой за кво я ползва :?

Е как за какво?
За пълнене на ибрика разбира се.

BatVas
18-10-2012, 17:09
А някой да се замисля, че подобен данък може да доведе и до нещо друго - повишаване на лихвите по кредитите?
И възможни нови фалити на фирми, изземано имущество на частни лица и т.н.
А щом лихвата от влога е доход, очаквам да ми признаят лихвите по кредитите за разход.
Ха де?

Да, съгласен съм с теб - в тази насока се разсъждава малко.
Аз ще стигна по далеч. Ако има запознати по навътре с банковата система и състоянието (реалното) на портфелите на банките ще е наясно, че ако се изтеглят 10-15% от депозитите ще има фалити на банки. А изтегляне на депозити ще има - защото има доста хора дето няма да са съгурни банката как ще им плаща данъка, а и ще си мислят , че така ще им отпадне тайната на влога и ще изтеглет парите. Банките ще се опитат да върнат парите с по високи лихви и разни извъртяни продукти (като в Румъния за да се избягва данъка) това оскъпяване на ресурса естествено се плаща от кредитополучателите - фирми и граждани. Та къде в по-високите лихвуи за кредитиране виждате растежа. Като сложим и възможността да фалити на банки (офиц в БНБ малко на 23% от корпорат кредити са просрочени - проблемни са много повече повярвайте, банките ги крият, разсрочват, цедират и т.н,т ) Та сега си мисля, дали целата не е да падне борда, как да предвидим какво е намислено и да го изчислим , ако не да се облагодетелстваме - поне да не загубим) Едва ли иде реч само за тия 120 млн !

Jivko7777
18-10-2012, 18:10
Ей това е истината!
Смея да твърдя, че ти си един кадърен човек, който е намерил начин с много труд и мисъл да изкарва хляба си, без същевременно да виси на нечий врат.
Проблемът в тази страна (и не само) се състои в това, че хората като теб са прекалено малко.
И тази шепа хора, които реално хрантутят огромното количество ПАРАЗИТИ вече изнемогва.
Все по-ясно става това, че този обществен модел е тотално сбъркан и това по един или друг начин трябва да се промени.
Ако изчезнат паразитите и тарикатите, със значително по-малки данъци, ще има достатъчно средства и за здравеопазване и за образование............и за всички сфери на обществения живот.

Но всичко това САМО, ако се премахнат паразитите.

аз подкрепям и двама ви... без да допълвам нещо излишно е ;)

old alfist
18-10-2012, 19:05
Да, съгласен съм с теб - в тази насока се разсъждава малко.
Аз ще стигна по далеч. Ако има запознати по навътре с банковата система и състоянието (реалното) на портфелите на банките ще е наясно, че ако се изтеглят 10-15% от депозитите ще има фалити на банки. А изтегляне на депозити ще има - защото има доста хора дето няма да са съгурни банката как ще им плаща данъка, а и ще си мислят , че така ще им отпадне тайната на влога и ще изтеглет парите. Банките ще се опитат да върнат парите с по високи лихви и разни извъртяни продукти (като в Румъния за да се избягва данъка) това оскъпяване на ресурса естествено се плаща от кредитополучателите - фирми и граждани. Та къде в по-високите лихвуи за кредитиране виждате растежа. Като сложим и възможността да фалити на банки (офиц в БНБ малко на 23% от корпорат кредити са просрочени - проблемни са много повече повярвайте, банките ги крият, разсрочват, цедират и т.н,т ) Та сега си мисля, дали целата не е да падне борда, как да предвидим какво е намислено и да го изчислим , ако не да се облагодетелстваме - поне да не загубим) Едва ли иде реч само за тия 120 млн !
Този сценариий не е невъзможен, но големите фирми са стабилни, както и големите банки, които не са в такава степен зависими от депозитите.

morfius
18-10-2012, 19:19
А малките фирми?
Какво, доубиваме малкия бизнес ли?
И не подлежи ли на съд идеята едните лихви да са приход, ама другите да не са разход?

old alfist
18-10-2012, 19:24
А малките фирми?
Какво, доубиваме малкия бизнес ли?
И не подлежи ли на съд идеята едните лихви да са приход, ама другите да не са разход?
За съжаление така вървят нещата, дано да се променят.
А, за лихвите по кредитите - малко е сложно, но с тези кредити са придобити материални блага.

Susscrofa
18-10-2012, 19:30
А малките фирми?
Какво, доубиваме малкия бизнес ли?
И не подлежи ли на съд идеята едните лихви да са приход, ама другите да не са разход?

Е, нали имаше данъчен кредит.:beer:

nikolaaaay
18-10-2012, 23:17
За здравеопазване не плаща държавата, а всички ние, тъй като всички плащания се прехвърлиха на Здравната каса, която синковците вече обраха на два пъти.

Естествено, че приходите в бюджета идват от нас - фирмите и физ. лица, живеещи в държавата. Имам чувството, че много хора си мислят, че когато държавата харчи някакви пари те са си нейни и чужди, а не наши. Затова много хора са готови държавата да похарчи едни 20-30 млрд за Белене все едно няма да дойдат от нас тия пари, а някъде от небето.

nikolaaaay
18-10-2012, 23:52
С риск да ме обявиш и мен за комунист, държа да ти кажа, че не си прав и за да може да има една държава адекватна социална политика е необходимо да бъде и най-големия инвеститор и собственик в структуроопределящи отрасли. Иначе от къде пари?
Не бъркай краденето с управлението.

Аз не знам дали си комунист, но тая концепция ни я натрапва БСП като някаква лява уж общоевропейска политика. Аз съм твърдо против това държавата да инвестира държавните, т.е. нашите пари в конкретни икономически проекти. Това означава държавата да преразпределя повече отколкото сега. Да плащаме повече и по-високи преки и косвени данъци, защото парите за тези инвестиции няма откъде другаде да дойдат. Историята доказа, че държавните икономически проекти не вървят. Когато държавата контролираше 100% от икономиката тя фалира брутално. В някои страни може и да има държавно участие във фирми и това да работи, но в тия държави са намерили механизми за контрол и администрацията очевидно не краде в толкова големи размери. В България държавата трябва да преразпределя само до един "санитарен" минимум и толкова. Ако има държавни проекти, като например Белене, тези проекти ще бъдат опоскани най-брутално защото тук управляващите крадат и с гъза си, а съдебната система не работи. Блажени са вярващите, че от тези проекти ще влязат пари в бюджета. Ще влязат колкото ще влязат от Цанков Камък. Вместо да построят Тракия, те похарчиха 1 млрд за тоя язовир и сега какво получаваш от тази инвестиция?
Това да си съгласен да плащаш на държавата, за да може тя да построи заводи, електроцентрали и подобни и да чакаш с печалбите от тях да напълни бюджета и да намали безработицата за мен е висша на форма на мазохизъм. Пък ти си знаеш комунист ли си или какъв си. Мен не ме интересува.
Държавата има много други функции в които трябва да се фокусира и да осигури благоприятна среда за бизнеса. Това може да го направи като осигури относително ниско данъчно бреме, добра инфраструктура, образовани кадри, сигурност и разни подобни.
Реалността и логиката показват, че най-социалните държави са тези с най-свободна пазарна икономика, а тези като Куба и Сев. Корея, които са "инвеститори и собственици в структуроопределящите отрасли" искат да са социални, но не могат. Щото са бедни. Китай преди 25 години и сега също е добър пример.

Susscrofa
19-10-2012, 08:54
Естествено, че приходите в бюджета идват от нас - фирмите и физ. лица, живеещи в държавата. Имам чувството, че много хора си мислят, че когато държавата харчи някакви пари те са си нейни и чужди, а не наши. Затова много хора са готови държавата да похарчи едни 20-30 млрд за Белене все едно няма да дойдат от нас тия пари, а някъде от небето.


Е това е доста голяма манипулция и лъжа.

Парите ще дойдат от заем, който ще плаща държавна компания.:)
Сиреч /това сигурно ти е любимата думичка:)/, просто вместо част от печалбата на тази компания да я прибира някой и да не знаеш къде се разходва, ще се погасява този кредит. Да не говорим, че от централата ще се печели, за разлика от Лувъра например:):BBQ:

---------- Post added at 05:54 ---------- Previous post was at 05:51 ----------


Аз не знам дали си комунист, но тая концепция ни я натрапва БСП като някаква лява уж общоевропейска политика. Аз съм твърдо против това държавата да инвестира държавните, т.е. нашите пари в конкретни икономически проекти. Това означава държавата да преразпределя повече отколкото сега. Да плащаме повече и по-високи преки и косвени данъци, защото парите за тези инвестиции няма откъде другаде да дойдат. Историята доказа, че държавните икономически проекти не вървят. Когато държавата контролираше 100% от икономиката тя фалира брутално. В някои страни може и да има държавно участие във фирми и това да работи, но в тия държави са намерили механизми за контрол и администрацията очевидно не краде в толкова големи размери. В България държавата трябва да преразпределя само до един "санитарен" минимум и толкова. Ако има държавни проекти, като например Белене, тези проекти ще бъдат опоскани най-брутално защото тук управляващите крадат и с гъза си, а съдебната система не работи. Блажени са вярващите, че от тези проекти ще влязат пари в бюджета. Ще влязат колкото ще влязат от Цанков Камък. Вместо да построят Тракия, те похарчиха 1 млрд за тоя язовир и сега какво получаваш от тази инвестиция?
Това да си съгласен да плащаш на държавата, за да може тя да построи заводи, електроцентрали и подобни и да чакаш с печалбите от тях да напълни бюджета и да намали безработицата за мен е висша на форма на мазохизъм. Пък ти си знаеш комунист ли си или какъв си. Мен не ме интересува.
Държавата има много други функции в които трябва да се фокусира и да осигури благоприятна среда за бизнеса. Това може да го направи като осигури относително ниско данъчно бреме, добра инфраструктура, образовани кадри, сигурност и разни подобни.
Реалността и логиката показват, че най-социалните държави са тези с най-свободна пазарна икономика, а тези като Куба и Сев. Корея, които са "инвеститори и собственици в структуроопределящите отрасли" искат да са социални, но не могат. Щото са бедни. Китай преди 25 години и сега също е добър пример.

Не съм чул досега държавата да субсидира компании от енергийния сектор:) /изключвам част от топлофикациите/
Напротив, Дянков сега доста добре им прибира всичките парички.:)
Котаракът ти говореше за стратегически отрасли, а не за баничарски бизнес.
И това е нормална европейска практика.
Лъжата, че държавата винаги е лош стопанин е вредна.:BBQ:

morfius
19-10-2012, 12:20
Творенето на глупости продължава...

Лихвите по депозити ще се декларират? (http://banks.dir.bg/2012/10/19/news12229471.html)

Много българи ще трябва да обявят в данъчните си декларации парите от лихви въпреки уверенията на финансовото министерство, че те няма да се декларират.
Вчера стана ясно, че задължение за декларирането им ще има за всички българи, които получават доходи извън възнагражденията си по трудово правоотношение, обяви председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова, цитирана от в. "Сега" и "Стандарт".


Вече се говори за увеличаване на маржа м/у лихви по кредити и депозити...

Банкер: Лихвите по кредити падат с малко, при депозитите с повече (http://banks.dir.bg/2012/10/19/news12231582.html)

Лихвите по кредитите до края на годината по-скоро ще се запазят на сегашните нива, защото несигурността на кредитополучателите е голяма.

Това коментира в интервю за economymagazine.bg изпълнителният директор и член на УС на Алианц Банк България АД Дорчо Илчев. Той уточни, че лихвите по депозитите малко ще падат и посочи, че те вече се понижиха през лятото, но ще падат още.

„Лихвите по кредити също леко ще намаляват – най-вече от конкуренцията”, посочи Илчев. Според него обаче няма да е с темпа на спад на лихвите по депозити. Малко ще се отвори ножицата, но кредитите са единственият способ на банките да печелят. „На паричния пазар парите ни са на нула.

myato
19-10-2012, 15:38
Извинявам се, че малко позакъснявам с отговора, но като мързелив комунист, трябваше да ида на работа, въпреки че официално съм в отпуск, щото работливите капиталисти не могат да изгонят и кучка из бъзе, но това е една друга тема.
Та на въпроса. Колегата morfius в горния пост вече е свел до вниманието ви това, за което говорех още в началото и което на много хора не им се вярваше. Еми, честито.


Естествено, че приходите в бюджета идват от нас - фирмите и физ. лица, живеещи в държавата. Имам чувството, че много хора си мислят, че когато държавата харчи някакви пари те са си нейни и чужди, а не наши. Затова много хора са готови държавата да похарчи едни 20-30 млрд за Белене все едно няма да дойдат от нас тия пари, а някъде от небето.

Тъй като държавата би трябвало да е виша организационна структура на хората населяващи определена теритария, то държавата и съответно бюджета и, то това сме ние и нашите пари. В този смисъл се чувствам длъжен да търся отчет за всяка похарчена и съответно непохарчена стотинка.
Именно, защото от нас идват тия пари и трябва да се ползват за наше благо, трябваше и то отдавна АЕЦ Белене да функционира, а не да е бездънна яма, в същност хранилка за всички додрапали до власт.


Аз не знам дали си комунист, но тая концепция ни я натрапва БСП като някаква лява уж общоевропейска политика. Аз съм твърдо против това държавата да инвестира държавните, т.е. нашите пари в конкретни икономически проекти. Това означава държавата да преразпределя повече отколкото сега. Да плащаме повече и по-високи преки и косвени данъци, защото парите за тези инвестиции няма откъде другаде да дойдат. Историята доказа, че държавните икономически проекти не вървят. Когато държавата контролираше 100% от икономиката тя фалира брутално. В някои страни може и да има държавно участие във фирми и това да работи, но в тия държави са намерили механизми за контрол и администрацията очевидно не краде в толкова големи размери. В България държавата трябва да преразпределя само до един "санитарен" минимум и толкова. Ако има държавни проекти, като например Белене, тези проекти ще бъдат опоскани най-брутално защото тук управляващите крадат и с гъза си, а съдебната система не работи. Блажени са вярващите, че от тези проекти ще влязат пари в бюджета. Ще влязат колкото ще влязат от Цанков Камък. Вместо да построят Тракия, те похарчиха 1 млрд за тоя язовир и сега какво получаваш от тази инвестиция?
Това да си съгласен да плащаш на държавата, за да може тя да построи заводи, електроцентрали и подобни и да чакаш с печалбите от тях да напълни бюджета и да намали безработицата за мен е висша на форма на мазохизъм. Пък ти си знаеш комунист ли си или какъв си. Мен не ме интересува.
Държавата има много други функции в които трябва да се фокусира и да осигури благоприятна среда за бизнеса. Това може да го направи като осигури относително ниско данъчно бреме, добра инфраструктура, образовани кадри, сигурност и разни подобни.
Реалността и логиката показват, че най-социалните държави са тези с най-свободна пазарна икономика, а тези като Куба и Сев. Корея, които са "инвеститори и собственици в структуроопределящите отрасли" искат да са социални, но не могат. Щото са бедни. Китай преди 25 години и сега също е добър пример.

Ако смяташ,че това е концепцията на БСП, много си се объркал. В същност ако говорим за ляво и дясно, то БСП трябваше да е член на ЕНП, а не на ПЕС и то преди СДС,ГЕРБ и т.п. Точно БСП докара либерастките икономически изстъпления, в които отрочето и ГРОБ преуспя.
Дори Пиночет изгони либерастите от Чили, за да възстанови страната.
Това, за което говоря се нарича икономика от кенсиански тип и беше в основата на развитието на западното общество, до развихрянето в наши дни на неолиберастията. Точно обществената форма на собственост и управление правеше западния свят това, което беше.
Правенето на безсмислени магистрали, в случая "Софиянци отиват на море", не е икономически стимулиращ фактор, нито пък представлява значим в инфраструкторно отношение коридор, тъй като е по същество перпендикуляр на икономичиски значимите стокови потоци. По-смисленно би било изграждането на адекватна, високоскоростна железопътна структура, която да поеме потокът от влизащия в скоро време в експлоатация тунел под Босфора.
Оставяйки на страна това, въпросните творения небива да се назовават магистрали, тъй като по същество не отговарят на европейските изисквания за подобни обекти и ще пием по една студена вода относно финансирането им. Намерът е, че от "асфалта" яко се краде.
Ако искаха да правят инфраструктура, то уместно беше да изградят мрежа от нормални първо и второкласни пътища, защото дори да признаем това за магистрали, трябва да занесем колите си на гръб до тях.
За Цанков камък решението е лесно. По едно въженце с камък на вратлетата на всички крали от там и да инспектират дъното.
Заводите и електроцентралите, както и всички естествени монополи трябва да са в ръцете на обществото и с обществено управление. Иначе ще си плащащ и за въздуха, който дишаш.
Относно това, че държавата създава условия за развитие на бизнеса, абсолютно съм съгласен. В тоя ред на мисли, държавата управлявана от ГЕРБ какво направи? Ами просто умори малкия и среден бизнес, че вече и някои от големите подгъват крак. Безработицата е ужасяваща. И в България трикълдаунът не се случи.
А Куба,Св.Корея,Виетнам,Китай и т.н. не ги мисли. За себе си те са намерили оптимален път на развитие. В безпътицата сме ние.
И още нещо да те светна. Такова животно, като свободен пазар няма. То е просто лозунг в устата на неолиберастите.

nikolaaaay
19-10-2012, 18:47
Е това е доста голяма манипулция и лъжа.
Парите ще дойдат от заем, който ще плаща държавна компания.:)
Сиреч /това сигурно ти е любимата думичка:)/, просто вместо част от печалбата на тази компания да я прибира някой и да не знаеш къде се разходва, ще се погасява този кредит. Да не говорим, че от централата ще се печели, за разлика от Лувъра например:):BBQ:[COLOR="Silver"]
Божеее, колко мъчно ми става като слушам такива небивалици. На Гърция дълговете кой ги плаща сега. Държавните компании ли или им съдират по 3 ризи от гърба.
Дай тогава да си открием 100 държавни компании, всяка от тях да вземе по няколко млрд кредити и край с икономическите проблеми и с безработицата. Ще работим и ще пеем, да живей живота нов.

---------- Post added at 18:28 ---------- Previous post was at 18:19 ----------



Котаракът ти говореше за стратегически отрасли, а не за баничарски бизнес.
И това е нормална европейска практика.
Лъжата, че държавата винаги е лош стопанин е вредна.:BBQ: За страна на балканите, латинска Америка, Африка, Русия и някои други райони на света държавата е възможно най-лошият стопанин на каквато и да било собственост. Основните причини са три - незаинтересованост, непоследователност и на първо място брутална корупция. Освен това държавната собственост убива каквато и да била конкуренция.
П. С. Ама ти сериозно ли мислиш това за Лувъра?! Аз ти казах да се хванеш с кокошките още навремето, щеше да имаш успех там.

---------- Post added at 18:47 ---------- Previous post was at 18:28 ----------


Е това е доста голяма манипулция и лъжа.

Парите ще дойдат от заем, който ще плаща държавна компания.:)
Сиреч /това сигурно ти е любимата думичка:)/, просто вместо част от печалбата на тази компания да я прибира някой и да не знаеш къде се разходва, ще се погасява този кредит. Да не говорим, че от централата ще се печели, за разлика от Лувъра например:):BBQ:[COLOR="Silver"]

Когато държавната компания НЕК взе кредит за да построи язовир Цанков Камък кой плаща кредитите и защо държавната компания има 1,5 млрд лева дефицит и не може да си плаща заемите? Нали с печалбите от язовира щеше да се плаща кредита за построяването му. Ако НЕК фалира кой ще плаща? Ние ли или държавата или кой?

pinko
19-10-2012, 18:47
Щом и Божидар Данев дава съвети как да не платим новия данък, малкото Тиквениче ще види пари през крив макарон....

http://www.darikfinance.bg/novini/83655

А че Герб сами се простреляха в десния крак с тая мярка - това според мен е повече от ясно.

morfius
19-10-2012, 18:55
Щом и Божидар Данев дава съвети как да не платим новия данък, малкото Тиквениче ще види пари през крив макарон....

http://www.darikfinance.bg/novini/83655

А че Герб сами се простреляха в десния крак с тая мярка - това според мен е повече от ясно.

Ще го платим, с лихвите по кредитите най-малкото...

Susscrofa
19-10-2012, 21:16
Божеее, колко мъчно ми става като слушам такива небивалици. На Гърция дълговете кой ги плаща сега. Държавните компании ли или им съдират по 3 ризи от гърба.
Дай тогава да си открием 100 държавни компании, всяка от тях да вземе по няколко млрд кредити и край с икономическите проблеми и с безработицата. Ще работим и ще пеем, да живей живота нов.

---------- Post added at 18:28 ---------- Previous post was at 18:19 ----------

За страна на балканите, латинска Америка, Африка, Русия и някои други райони на света държавата е възможно най-лошият стопанин на каквато и да било собственост. Основните причини са три - незаинтересованост, непоследователност и на първо място брутална корупция. Освен това държавната собственост убива каквато и да била конкуренция.
П. С. Ама ти сериозно ли мислиш това за Лувъра?! Аз ти казах да се хванеш с кокошките още навремето, щеше да имаш успех там.

---------- Post added at 18:47 ---------- Previous post was at 18:28 ----------


Когато държавната компания НЕК взе кредит за да построи язовир Цанков Камък кой плаща кредитите и защо държавната компания има 1,5 млрд лева дефицит и не може да си плаща заемите? Нали с печалбите от язовира щеше да се плаща кредита за построяването му. Ако НЕК фалира кой ще плаща? Ние ли или държавата или кой?

Гърция фалира заради високи заплати в държавната администрация, МВР, Армия. Огромни разходи в здравеопазването, както и социални такива.
Приватизацията там се налага, за да се напълнят дупките в бюджета, а не защото предприятията са губещи.
Ти знаеш ли в колко западноевропейски държави енергийния сектор е държавен?
Провери да не ти го поствам аз:)
Провери и ВиК сектора:)
Умнико, ако НЕК не може да си плаща кредитите щеше да е фалирала бе:) Що си толкова зле?
Компания да има дефицит? Какво е това:)
Една компания или си погасява вноските по кредитите или обявява фалит.

Говорех за нашия "Лувър".

nikolaaaay
19-10-2012, 23:11
Умнико, ако НЕК не може да си плаща кредитите щеше да е фалирала бе:) Що си толкова зле?
Компания да има дефицит? Какво е това:)
Една компания или си погасява вноските по кредитите или обявява фалит.

29 юни 2012 | 12:07 | Агенция "Фокус"
Начало / Енергетика
София. Националната електрическа компания (НЕК) досега има дефицит в разплащанията от цената на електроенергията, повече от 150 милиона лева. Най-вероятно дефицитът ще нарасне към 200 милиона лева. С тази добавка ще се даде възможност на НЕК да изпълнява задълженията си без да достигне до фалит. Това каза пред журналисти в парламента председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев, по повод увеличението на цената на електроенергията с 13 % от 1 юли, вместо - с 10 %, предаде репортер на Агенция „Фокус”.

Значи казваш държавната компания за Белене ще си плаща дълговете от печалбата на проекта, както тази за Цанков Камък. Позволи ми да се усъмня, че това ще се сбъдне.

---------- Post added at 23:11 ---------- Previous post was at 23:04 ----------



Ти знаеш ли в колко западноевропейски държави енергийния сектор е държавен?

Ключовата дума тук е "западноевропейските".
България се намира на Балканите, а не в Скандинавия или западна Европа. Там наистина има фирми с държавно участие и вървят, но в тия страни не се краде и с гъза. За това вече стана дума няколко пъти. Вземи да четеш преди да пишеш, че става скучно да повтаряме все едно и също.

Susscrofa
20-10-2012, 00:15
29 юни 2012 | 12:07 | Агенция "Фокус"
Начало / Енергетика
София. Националната електрическа компания (НЕК) досега има дефицит в разплащанията от цената на електроенергията, повече от 150 милиона лева. Най-вероятно дефицитът ще нарасне към 200 милиона лева. С тази добавка ще се даде възможност на НЕК да изпълнява задълженията си без да достигне до фалит. Това каза пред журналисти в парламента председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев, по повод увеличението на цената на електроенергията с 13 % от 1 юли, вместо - с 10 %, предаде репортер на Агенция „Фокус”.

Значи казваш държавната компания за Белене ще си плаща дълговете от печалбата на проекта, както тази за Цанков Камък. Позволи ми да се усъмня, че това ще се сбъдне.

---------- Post added at 23:11 ---------- Previous post was at 23:04 ----------


Ключовата дума тук е "западноевропейските".
България се намира на Балканите, а не в Скандинавия или западна Европа. Там наистина има фирми с държавно участие и вървят, но в тия страни не се краде и с гъза. За това вече стана дума няколко пъти. Вземи да четеш преди да пишеш, че става скучно да повтаряме все едно и също.

Семерджиев каза това когато защитаваше повишаването на тока с 16 %, заради безумните договори с ВЕИтата:)
Там бяха големи загубите, НЕК купува на по-висока цена и продава на по-ниска. Това е!
Тук Белене и Цанков, нямат нищо общо.
Грозно е да вадиш извадки от текст.

Е, как се извъртя сега за държавните стратегически отрасли. Няма да го коментирам това, няма смисъл.

morfius
20-10-2012, 01:33
Цанков камък да не е ТЕЦ бре?

И в Гърция както и в други фалирали държави заплатите на обикновените хора нямат нищо общо.
Не бъркай раздутите щатове (гръцки вариант на купуване на избори) със заплатите... здравната система пък си я плащат ползвателите.
За социалната им съм чувал много малко... но и там не е заека.

Хайде проучи що е то виртуални пари, застрахователен, кредитен и паричен балон.

Дали за заплати е правено?

Изобщо аман от напъни да се обвинява ниската и средната класа за криза предизвикана от фондове, банки, застрахователи, брокери и политици.

pavlin
20-10-2012, 04:27
Цанков камък е инфраструктурен проект с множество обществени ползи.
Глупостите които Никалай е изписал въобще няма смисъл да се коментират. Няма социална държава с ниски данъци и още частния монопол е по-лош от държавния. Държавата защитава интересите на обикновенните хора или обществото като цяло, бизнеса защитава лични интереси. Няма ли равновесие между тези два вида интереси , нещата не вървят на добре.

nikolaaaay
20-10-2012, 11:43
Държавата защитава интересите на обикновенните хора или обществото като цяло, бизнеса защитава лични интереси. Няма ли равновесие между тези два вида интереси , нещата не вървят на добре.
Тук си много прав, Павка. Обаче това става само и единствено на теория. В България държавата е правителството, а те се сменят през 4 години макс. Как защити обществените интереси правителството на царя?! Като продаде БТК+лиценза за Виваком за 280 млн. евро и 2 години по-късно компанията беше продадена на борсата по пазарни цени близо10 пъти по-скъпо. Как защити същото правителство обществения интерес когато тогавашния министър на отбраната Николай Свинаров разпродаде парцели в София на цени 5-7 лв. за кв.м. За последното имам документ за порадажба където пише черно на бяло 7 дка парцел с постройки за 35 000 лв. (след по-малко от година същият парцел беше продаден по пазарни цени).
Как защити интересите на обществото правителството на станишката след като даже и еврофондовете спряха и оттогава се гледат под лупа и частните и държавните европроекти? Как сегашният премиер защитава обществените интереси след като има бизнесмени които закача и такива, на които е обещал да не закача?
Това, което го говориш ти е същото което ни говореха през комунизма, но то е просто хубаво пожелание и няма никакви условия да се осъществи, особено пък в България.

---------- Post added at 11:30 ---------- Previous post was at 11:28 ----------



---------- Post added at 11:31 ---------- Previous post was at 11:30 ----------

[/COLOR]
частния монопол е по-лош от държавния.
Тук съм съгласен по принцип, обаче ролята на държавата е да разбива монопола, а не да го създава.

---------- Post added at 11:43 ---------- Previous post was at 11:31 ----------


Цанков камък е инфраструктурен проект с множество обществени ползи.

Цанков камък е ВЕЦ с 80 мгвт мощност. Дотук хубаво. Проблемът е цената, която е платила държавата. Опс, държавната компания :bg:. Ако България е страна с многомилиардни бюджетни излишъци нека да се строят такива неща. Тук обаче на хората се отказват животоспасяващи операции, икономиката буксува заради тоталната липса на инфраструктура и хората се изтребват в двулентовите пътища от соц времето, а държавата строи язовири за по 1 млрд. и раздава хонорари на лидери от управляващата коалиция в размери на милиони. Това ли беше най-приоритетният проект според теб?! Или просто беше най-удобния за крадене?!

Kuku
20-10-2012, 13:14
Е, те и сегашните не са приоритетни, а са най удобни за крадене :)

Crusader
21-10-2012, 19:38
А извадете си главите от задниците и вижте кризата на гърците...13 и 14 пенсия, + 400 Евро, ей тъй за Коледа...13 и 14 заплата + коледни бонуси...а 5 тъпанара ми приказват, как Бройко управлявал "правилно" държавата и как цъфтим и вържем, щот софияни можели да ходят на море, по нещо което се вика магистрала, ми тя сал 73 километра бре /новопостроената/...ма нали бързичко припкате до морето има няма 5 часа...
А тва че стоките се движат от Босфора към Дунав мост и обратно, кой го ебе и че пътищата с северна България са леш... не синя зона, карамбозова да ви набият, все ми е тая и по 5 кинта на час да плащате - не ми пука, щото на софийските "дришльовци"не им дреме за това че останала България мизерува...
А Цанков камък ще го има и когато всички нас няма да ни има и ще се плати, даже вероятно поне 5 пъти до края на експлоатацията му...
А другото е"кучетата си лаят........"

fred
22-10-2012, 22:57
Да, ама гърците никога не са имали АЕЦ и социализъм, затова много ясно, че ще са по-добре от целия соц лагер бивш, не само от нас.

pavlin
23-10-2012, 02:14
За гърците неволите тепърва предстоят и въобще не са по-добре нито от Полша, нито от Чехия и т.н.

Susscrofa
23-10-2012, 09:24
Да, ама гърците никога не са имали АЕЦ и социализъм, затова много ясно, че ще са по-добре от целия соц лагер бивш, не само от нас.

Ние излязохме от соца с 10 млрд., а те са с около 350 млрд. задължения. Направи си сметката сам.

Правилният ход за Гърция е да обяви фалит и да излезе от еврозоната.
Този сценарий обаче е неизгоден за ЕС не заради самата Гърция, а заради това, че дългът на Гърция е към големи европейски банки, основно Френски.
Когато Гърция обяви фалит, сами се сещате, какъв ще бъде ефектът за тези банки и за целия банков сектор в ЕС.
Най-малкото лихвите по кредитите ще скочат, от което ще пострада като цяло евро икономиката.
Така, че за мен Гърция се поддържа на изкуствено дишане, но не за нейно добро.

pavlin
23-10-2012, 15:06
10 милиарда задължения и колко активи срещу това имаше в икономиката и колко валутни резерви в БНБ.

nikolaaaay
23-10-2012, 18:01
10 милиарда задължения и колко активи срещу това имаше в икономиката и колко валутни резерви в БНБ.
Стига с тия лъжи, бе Павлине. 1990г другарят Андрей Луканов обяви мораториум върху плащането на външния ни дълг и спря едностранно преговорите по този въпрос. Това не се е случило защото е имало колосални банкови резерви. Иначе ако броиш умрелите соц заводи с допотопна технология за активи - ОК. Такива "активи" имаше в изобилие. То само като ги видиш отвън тия заводи с прозорци от единични стъкла и винкели и се сещаш какво "производство" е кипяло там. Те само за отоплението си не могат да изкарат тия, камо ли директора нещо да изкара. Съвсем нормално беше соц икономиката да натрупа тоя дълг и да фалира. В другите соц държави положението беше сходно.

pavlin
23-10-2012, 18:20
Абе Никалай, колко е сега държавния дълг и колко активи има сега. Фалита на Луканов беше съвсем умишлено направен.

nikolaaaay
23-10-2012, 18:30
Ние излязохме от соца с 10 млрд., а те са с около 350 млрд. задължения. Направи си сметката сам.

Правилният ход за Гърция е да обяви фалит и да излезе от еврозоната.
Този сценарий обаче е неизгоден за ЕС не заради самата Гърция, а заради това, че дългът на Гърция е към големи европейски банки, основно Френски.
Когато Гърция обяви фалит, сами се сещате, какъв ще бъде ефектът за тези банки и за целия банков сектор в ЕС.
Най-малкото лихвите по кредитите ще скочат, от което ще пострада като цяло евро икономиката.
Така, че за мен Гърция се поддържа на изкуствено дишане, но не за нейно добро.
Суска, тука не сме бабите от Казичене, за да ни баламосваш така. Ти или ни смяташ за ужасно тъпи или ти самият разбираш от икономика колкото на носорог задните части.
Общият БВП на България за 1991 г. е 10,9345 млрд. долара. Външният ни дълг по това време беше към 12 млрд. или около 110% от годишния БВП. Това е адски много разбира се и фалитът на държавата в тая ситуация при разпадащия се СИВ беше сигурен.
Друг е въпросът, че чрез мораториума на Луканов положението се утежни още повече, защото той доведе до невъзможност в България да постъпват и да излизат валутни разплащания и съответно загубихме всякакви пазари. Конкурентноспособността ни беше практически нула. Можеше просто да преговаряме за разсрочване на дълга.
БВП на Гърция за 2011 година е към 300 млрд. долара, а през 2008г. е 341 млрд. долара. Направи си сметката сам.
От началото на кризата БВП на глава от населението в Гърция е спаднал до 26500 долара или "само"... 3,7 пъти повече от България.
Ама колегата Фред го каза в предния пост - не са имали социализъм и АЕЦ.

pavlin
23-10-2012, 18:39
А БВП на Гърция от какво е балонирал бе Никалай. Каква е безработицата сега в Гърция и защо се вълнуват като им е толкова добре.

nikolaaaay
23-10-2012, 18:49
Абе Никалай, колко е сега държавния дълг и колко активи има сега. Фалита на Луканов беше съвсем умишлено направен.
Държавният дълг 1997 г. е 108,3% от БВП на България.
1998г. на власт идва правителството на Иван Костов и 2001 г. дългът е 66% от БВП.
До 2008 година спада на 13,7% от БВП
2011г. дългът е 16,3% от БВП.
Мораториумът беше умишлен, да. Просто искаха да създадат хаос и да продължат да източват икономиката чрез групировките. Успяха да го направят и логично държавата фалира пак през 1996г.
След 1997 леко се промениха нещата в ущърб на техния интерес и затова насочиха целия си пропаганден ресурс да оплюят Костов. И в това успяха.

---------- Post added at 18:49 ---------- Previous post was at 18:40 ----------


А БВП на Гърция от какво е балонирал бе Никалай. Каква е безработицата сега в Гърция и защо се вълнуват като им е толкова добре.
Сега се вълнуват гърците защото са държали години наред голям бюджетен дефицит и са свикнали да харчат повече отколкото им позволяват възможностите на икономиката. Нещо, което сега твоите любимци ни предлагат да направим. Да вземем кредити и да ги дадем на правителството на новата тройна коалиция да ги инвестира в Белене и разни подобни печеливши проекти :balloon:

pavlin
23-10-2012, 18:53
Никалай, тези проценти от БВП са манипулация с цифри ама за теб е трудно да го разбереш.
А пък за Белене, само глупости говориш.

nikolaaaay
23-10-2012, 18:59
Никалай, тези проценти от БВП са манипулация с цифри ама за теб е трудно да го разбереш.
А пък за Белене, само глупости говориш.
Това са данни от Евростат и не е манипулация. Това е суха статистика. Изводите всеки си ги прави сам.

pavlin
23-10-2012, 19:04
В темата за социализма съм обяснил какво имам в предвид. По БВП по реални цени България преди няколко години достигна равнището на БВП от 1989г. Сега с тези кризи може и да сме паднали под това равнище. Още само валутните резерви 1989г. са били няколко млрд $, задгранични дружества и т.н.

nikolaaaay
23-10-2012, 19:27
По БВП по реални цени България преди няколко години достигна равнището на БВП от 1989г.
Това става към 2002-2003 година някъде, т.е. преди около 10 години.

---------- Post added at 19:27 ---------- Previous post was at 19:18 ----------


Още само валутните резерви 1989г. са били няколко млрд $, задгранични дружества и т.н. Няколко ама колко няколко млрд. Те и 1-2 млрд са няколко, но тия валутни резерви не могат да се използват до дупка. Те затова са резерви.
В задграничните дружества, пък и в тия в страната е имало средства и какво от това. То и сега в гръцките фирми и банки има пари и то стотици милиарди. След като произвеждат 300 млрд долара годишно как да няма пари. Алфа Банк си посториха миналата година офис в София за 30 млн. евро. То държавните финанси и тези на фирмите са две отделни неща. Свързани са само дотолкова доколкото данъчното бреме ще е по-тежко за гръцките фирми сега и съответно конкурентноспособността им ще е по-ниска. Никой не е казал, че всичките ще фалират :roll2:

Susscrofa
23-10-2012, 19:43
Суска, тука не сме бабите от Казичене, за да ни баламосваш така. Ти или ни смяташ за ужасно тъпи или ти самият разбираш от икономика колкото на носорог задните части.
Общият БВП на България за 1991 г. е 10,9345 млрд. долара. Външният ни дълг по това време беше към 12 млрд. или около 110% от годишния БВП. Това е адски много разбира се и фалитът на държавата в тая ситуация при разпадащия се СИВ беше сигурен.
Друг е въпросът, че чрез мораториума на Луканов положението се утежни още повече, защото той доведе до невъзможност в България да постъпват и да излизат валутни разплащания и съответно загубихме всякакви пазари. Конкурентноспособността ни беше практически нула. Можеше просто да преговаряме за разсрочване на дълга.
БВП на Гърция за 2011 година е към 300 млрд. долара, а през 2008г. е 341 млрд. долара. Направи си сметката сам.
От началото на кризата БВП на глава от населението в Гърция е спаднал до 26500 долара или "само"... 3,7 пъти повече от България.
Ама колегата Фред го каза в предния пост - не са имали социализъм и АЕЦ.

Съгласен съм с това:)



Но си държа на версията, че ЕС няма сметка от фалит на Гърция, не заради самата Гърция, а заради банките, на които Гърция дължи.:waving:

nikolaaaay
23-10-2012, 20:10
Но си държа на версията, че ЕС няма сметка от фалит на Гърция, не заради самата Гърция, а заради банките, на които Гърция дължи.:waving:
ЕС няма интерес Гърция да излезе от Еврозоната, защото това ще срине цялата идея за евроинтеграция. Ще има непредвидими последици за европейската икономика и в частност за нас. Затова и дано останат. Ако излязат от еврото загубите може да са много повече отколкото самият дълг на Гърция защото пазарите реагират психологически, а не рационално. Всички ще кажат, че Европа потъва, а това не е вярно. Някъде четох, че изчислили загуби при евентуално напускане на Гърция на 2 трилиона евро. Това са съвсем други мащаби.
Дългът на Гърция не е толкова значителен, за да им пука за него. Много по-евтино е да им опростят част от дълга и да им наложат стриктна финансова дисциплина, както и правят.
Според мен Гърция е малка и ще я задържат на всяка цена, но ако Италия тръгне да фалира тогава не знам дали ще успеят да овладеят положението.

---------- Post added at 20:10 ---------- Previous post was at 20:08 ----------


Съгласен съм с това:)


Я :-)

Susscrofa
23-10-2012, 20:36
ЕС няма интерес Гърция да излезе от Еврозоната, защото това ще срине цялата идея за евроинтеграция. Ще има непредвидими последици за европейската икономика и в частност за нас. Затова и дано останат. Ако излязат от еврото загубите може да са много повече отколкото самият дълг на Гърция защото пазарите реагират психологически, а не рационално. Всички ще кажат, че Европа потъва, а това не е вярно. Някъде четох, че изчислили загуби при евентуално напускане на Гърция на 2 трилиона евро. Това са съвсем други мащаби.
Дългът на Гърция не е толкова значителен, за да им пука за него. Много по-евтино е да им опростят част от дълга и да им наложат стриктна финансова дисциплина, както и правят.
Според мен Гърция е малка и ще я задържат на всяка цена, но ако Италия тръгне да фалира тогава не знам дали ще успеят да овладеят положението.

---------- Post added at 20:10 ---------- Previous post was at 20:08 ----------



Я :-)

За самите гърци и за държавата ще е по лесно да бъде обявен фалит.
Дългът е към частни банки!
Всяко опрощаване води до влошаване на банковия рейтинг.
Не се харесва държавната подкрепа.

Защо се учудваш толкова, че се съгласих с нещо?
Просто ще стане смешно да опонирам на написаното от теб.:whistle:
И все пак не е лошо да разгледаме този БВП с каква структура е./нашия тогава и гръцкия сега/:whistle:

nikolaaaay
23-10-2012, 21:12
За самите гърци и за държавата ще е по лесно да бъде обявен фалит.
Дългът е към частни банки!
Всяко опрощаване води до влошаване на банковия рейтинг.
Не се харесва държавната подкрепа.

Защо се учудваш толкова, че се съгласих с нещо?
Просто ще стане смешно да опонирам на написаното от теб.:whistle:
И все пак не е лошо да разгледаме този БВП с каква структура е./нашия тогава и гръцкия сега/:whistle:
Дали ще се опрости или ще се обяви фалит пак се влошава кредитния рейтинг. Все тая е. То в ситуацията позитивни неща няма. Просто това е доста по-малко зло от напускане на Еврозоната. А и обявяване на фалит не означава директно, че Гърция няма да си плати дълговете никога.
За гърците според мен най-доброто е това, което имат в момента. Като пуснат нова драхма и надуят инфлацията да не мислиш, че икономиката им ще цъфне автоматично. това е вървяло навремето, но сега времената са други. Никой няма да си помисли да инвестира там с години докато не види какво ще стане.

fred
26-10-2012, 23:12
За самите гърци и за държавата ще е по лесно да бъде обявен фалит.
Дългът е към частни банки!
Всяко опрощаване води до влошаване на банковия рейтинг.
Не се харесва държавната подкрепа.

Защо се учудваш толкова, че се съгласих с нещо?
Просто ще стане смешно да опонирам на написаното от теб.:whistle:
И все пак не е лошо да разгледаме този БВП с каква структура е./нашия тогава и гръцкия сега/:whistle:
Не знам дали ще е добре, след като трябва да уволнят половината си армия, полиция, държавни служители и прочее там, което пък ще повлече и частния сектор...

Crusader
10-11-2012, 09:51
Педерастията на управляващите ни...
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/196065_444556955580561_146908463_n.jpg

...смешно и тъжно...
И въпреки всичко има още идиоти, които се напъват да докажат колко добре си живеем при сегашните управници...я си извадете главите от задниците и вижте реалността в очите...
30% нарастване на безработицата
35% отлив на чужди инвестиции
50% намаляване на реалните доходи
прецакана здравна и образователна система, затворени болници и училища
съсипана пътна инфраструктура по второкласната и третокласната пътна мрежа
Господа идиоти имате ли представа колко е реалната данъчна тежест върху доходите - повече от 50%
съкращения в полицията и армията, имате ли представа каква бомба е заложена със съкращаване на щатовете в криминална полиция...след 2 години ще пищите от нарастването на престъпността...
данъци, върху данъците, върху данъците...
....
и това срещу 100 км магистрала и облицовка на метрото което социализма построи - пълна душевна педерастия, по некадърни и корумпирани управници в бг. е имало само при И. Костов и господин 10% - продавачите на държавата, менторите на масовата "приебатизация"...
Дрънкате глупости по адрес на Станишев, да там има много трески за дялане, но доходите нарастваха с по 10% годишно, имаше засилена социална програма....и да не ме е срам да кажа че по убеждение съм социалист, не фен на БСП /те нямат много общо със социализма, не и след въвеждането на плоския данък/ а социалист с разбирания за социална справедливост!
....и това ми било "демокрация" и "европейски път"....обаче вече се усеща как "фурнаджийските лопати" почват лека-полека да дават заден ход...след 4 години кой ще ти помни Бройко...пак ще се пребоядисат и пак ще пеят "осанна" на следващия "месия" а после "распни го..."...


Глупав народ - глупави управници!

old alfist
10-11-2012, 11:54
Тиквоний беше надеждата на народа, но се оказа една илюзия, както всяка надежда през последните години.
Моя скромен принос беше да не гласувам, за което си спомням, че бях охулван тук, но за кой да гласува човек - няма качествен материал ставащ за управление.

Kuku
10-11-2012, 18:48
Ще си позволя да цитирам Бойко по памет от една Панорама преди няколко седмици:
"Огледайте се наоколо - София никога не е била толкова приятна за живеене, толкова чиста и толкова подредена.
Искахте метро - дадох ви метро. Искахте спортна зала - дадох ви спортна зала. Искахте околовръстно - дадох ви околовръстно. Паркове, градинки, музеи....
Ами магистралите - една почти завършихме, а другите се строят или ще започват да се строят. Ами Дунав мост?! -Утре ще се разходим с еди-кой-си по него. И всичко това в период на финансова криза. Ми те доста по-развити страни не могат да се похвалят с подобни постижения в близките година-две....."
Веднага го превключих, че не издържах повече да слушам.

Днес пък чета съвсем случайно заглавие "Борисов към Евродесницата - Ние сме за пример, стегнете останалите." :?
Европа може би ввярва, а малко по малко ще започне да вярва и народа, че всичко е цветя и рози :?

old alfist
10-11-2012, 22:21
А, ми естествено, че ще го хвалят в Европа - де що европейска директива има, нашия е първия който я прилага, без изобщо да му пука какво струва това.
Това, че народа живее във финансово стабилна бедност, със сринато здравеопазване и царяща умело прикрита корупция, това изобщо не му дреме - за него е важно да трупа дивидентите си, изразени в явно одобрение от Европа, както и скритите му икономически, за които ще се разбере когато слезе от власт.

pavlin
11-11-2012, 05:29
За Трайчо много интересни подробности излязоха пък нали той се правеше на света вода ненапита и все държавните интереси защитаваше и икономиката с бурни темпове развиваше.

fred
11-11-2012, 12:32
Мда, но алтернативата е добрата, стара, корумпирана и некадърна левица, прекръстена на БСП и творението й от ДС кадри ДПС...

Crusader
13-11-2012, 08:05
радвай се народе - затварят кръвния център във Варна, ма кво като ще мре народа, по малко пенсионери, повече пари за "финансова дисциплина"

morfius
13-11-2012, 11:13
радвай се народе - затварят кръвния център във Варна, ма кво като ще мре народа, по малко пенсионери, повече пари за "финансова дисциплина"

Все едно изродщините в здравната ни система не са дело на дедите/чичата на червените ботушки дето възхваляваш.
По-вредно за медицината нещо от развития социализъм няма!

Susscrofa
13-11-2012, 11:21
Все едно изродщините в здравната ни система не са дело на дедите/чичата на червените ботушки дето възхваляваш.
По-вредно за медицината нещо от развития социализъм няма!

Ай стига с тези клишета.
Докога ще се оправдаваме с несъществуващи неща?

morfius
13-11-2012, 11:22
Ай стига с тези клишета.
Докога ще се оправдаваме с несъществуващи неща?

Иди кажи, че са несъществуващи на някой от по-старите лекари... ама си вземи тапи за уши, че повечето са доста цинични.

Susscrofa
13-11-2012, 11:26
Иди кажи, че са несъществуващи на някой от по-старите лекари... ама си вземи тапи за уши, че повечето са доста цинични.

Еми майка ми, брат ми, баба ми и чичо ми са все доктори.:)
Не съм чул за ДС заговор в здравната каса.
Твърде голяма тежест придаваш на ДС, радвам се, че отвориха досиетата и се видя, че хората с картонче участват, но дори нямат мнозинство.8-)

morfius
13-11-2012, 11:28
Еми майка ми, брат ми, баба ми и чичо ми са все доктори.:)
Не съм чул за ДС заговор в здравната каса.
Твърде голяма тежест придаваш на ДС, радвам се, че отвориха досиетата и се видя, че хората с картонче участват, но дори нямат мнозинство.8-)

Къде видя ДС в думите ми?
Що ли се занимавам... с теб е тотално безсмислено.
И не само ти имаш лекари в рода и обкръжението.

Susscrofa
13-11-2012, 11:41
Къде видя ДС в думите ми?
Що ли се занимавам... с теб е тотално безсмислено.
И не само ти имаш лекари в рода и обкръжението.

Къде видя да съм казал, че само аз имам лекари в обкръжението?
Много добре знам накъде буташ своята безумна теория на конспирацията.:clapping:

Crusader
13-11-2012, 12:15
Морфи, соца умря преди 22 години, или ти се губят нещо, от там насам е все "демокрация"... нищо, иди го кажи на варналийй, дето нямат вече кръвен център!

А стига педерастки номера и оправдания със Сергей и соца...а кажете що се насраха "демократичните" управляващи...не мога да разбера колко дълбоко трябва да ви го набият за да разберете че ви ебат...обаче той акъла не е като нещо друго да го набиеш - или го има или не!

fred
13-11-2012, 12:44
Ами прост народ, слаба държава това е.
Който избира от 20 години преход 16 г. да го управляват същите лайна или наследниците им, които го управляваха преди това още 50 г., как да се нарече?Комунизма го няма, но комунисте се на власт-във висшия съдебен, съвет, прокуратура, бидзнес, журналистика, където и да разровиш все някой такъв изкача.
Който вярва, че Симеон от Мадрид, може да го оправи за 800 дни, заедно с Догана и Станишев какъв е?Та това е отговорът за акъла.

Красен Станчев има поредица такива статии във вестник 24 часа, и днес има такава - БКП започна контролираният капитализъм още пред 1984 г., та който може разбира, а който не разбира дрънка простотии.

morfius
13-11-2012, 13:04
Не само варненлии, скоро няма да има нито един работещ център.
Повече медицински кадри напускат страната от колкото се обучават.
Ако прибавим и пенсиониращите се, картината става грозна.
Като стане така, че не можете да намерите лекар да ви лекува, елате пак да ми говорите за теории на конспирацията.

Соца не е умрял... в мисленето на такива като вас.

Crusader
13-11-2012, 19:45
Ами прост народ, слаба държава това е.
Който избира от 20 години преход 16 г. да го управляват същите лайна или наследниците им, които го управляваха преди това още 50 г., как да се нарече?Комунизма го няма, но комунисте се на власт-във висшия съдебен, съвет, прокуратура, бидзнес, журналистика, където и да разровиш все някой такъв изкача.
Който вярва, че Симеон от Мадрид, може да го оправи за 800 дни, заедно с Догана и Станишев какъв е?Та това е отговорът за акъла.

Красен Станчев има поредица такива статии във вестник 24 часа, и днес има такава - БКП започна контролираният капитализъм още пред 1984 г., та който може разбира, а който не разбира дрънка простотии.

На крива ракета - космоса и пречи...

myato
13-11-2012, 20:17
Извинявайте, но няма нужда от поредната джафкалница, кой е ляв и кой е десен. В общи линии всички пишещи тук би следвало да са леви, тъй като такава ни е социалната база. Няма как голия охлюв да е орел.
Това не значи, че голите охлюви не трябва да си показват рогата и да приемат мачкането им безропотно.

pavlin
13-11-2012, 20:43
Те най-десните се оказаха едни тарикати които едно време са били послушковци през соца пък сега се нагушиха за сметка на държавната собственост. Примери много, Иван Костов, Софиянски, Надето Михайлова, Асен Агов и т.н.
А народа наистина бе направен на глупак и продължават да го правят на такъв.

fred
13-11-2012, 21:01
...

Susscrofa
13-11-2012, 21:04
Извинявайте, но няма нужда от поредната джафкалница, кой е ляв и кой е десен. В общи линии всички пишещи тук би следвало да са леви, тъй като такава ни е социалната база. Няма как голия охлюв да е орел.
Това не значи, че голите охлюви не трябва да си показват рогата и да приемат мачкането им безропотно.

Тук много грешиш.
Средна класа, занаятчии, дребен бизнес, хора, които изпитват ненавист към иностранците, към хомосексуалисти и т.н. не бих ги поставил в ляво.
Дясното не е само едър капитал.

gigi
13-11-2012, 23:20
Аз пък не мога да разбера, защо българите постоянно мрънкат? Все ги ограбили, все някои им виновен.....
Добре де какво очаквате някои от някъде да дойде и да оправи нещата за 800 дни??? Схемата е много стара - ние ги лъжем че работим, те ни лъжат че ни плащат. Като започнем да работим като хората, спреме да мрънкаме и да чакаме някои да ни "оправи" тогава може нещата да се променят.

pa4ito
13-11-2012, 23:35
Аз пък не мога да разбера, защо българите постоянно мрънкат? Все ги ограбили, все някои им виновен.....
Добре де какво очаквате някои от някъде да дойде и да оправи нещата за 800 дни??? Схемата е много стара - ние ги лъжем че работим, те ни лъжат че ни плащат. Като започнем да работим като хората, спреме да мрънкаме и да чакаме някои да ни "оправи" тогава може нещата да се променят.

Проблемът е, че всички чакат първо "някой да ги оправи", та после да почнат да работят. Може би е време да си припомним какво е казал навремето Кенеди и да видим какво всеки може да направи за държавата, а не да чака какво тя трябва да направи за него. Ама хората ги е страх, че поредния, само ще ги "оправи", без да видят нищо насреща....

Crusader
14-11-2012, 00:17
Аз пък не мога да разбера, защо българите постоянно мрънкат? Все ги ограбили, все някои им виновен.....
Добре де какво очаквате някои от някъде да дойде и да оправи нещата за 800 дни??? Схемата е много стара - ние ги лъжем че работим, те ни лъжат че ни плащат. Като започнем да работим като хората, спреме да мрънкаме и да чакаме някои да ни "оправи" тогава може нещата да се променят.

Ми ще мрънкат, педалите ядат народни пари...и то бая ядат, заплатите дето вземат не оправдават... а резултата е видим, честно казано бих ги избесил по площадите цялата скапана политическа класа, барабар с лизачите им, та другите дето дойдат да имат страх!
Гошко, аз ако не си върша работата ще ме съдят, но скапаните политици - не, що така бе Миме, що бе джанъм, тия да не са с по 2...не не са, просто ще стрижат овцата докато тя дава, че даже и ще я доят...а накрая ще я заколят....и пак стигаме до бесене на политици...!

gigi
14-11-2012, 10:18
Ми ще мрънкат, педалите ядат народни пари...и то бая ядат, заплатите дето вземат не оправдават... а резултата е видим, честно казано бих ги избесил по площадите цялата скапана политическа класа, барабар с лизачите им, та другите дето дойдат да имат страх!
Гошко, аз ако не си върша работата ще ме съдят, но скапаните политици - не, що така бе Миме, що бе джанъм, тия да не са с по 2...не не са, просто ще стрижат овцата докато тя дава, че даже и ще я доят...а накрая ще я заколят....и пак стигаме до бесене на политици...!
Да това е правилния вариант. Те и 44г така са направили, влезнали в къщите на хората, пратили тоя оня по лагерите и мислели че ще стане по добре.....
Отдавна няма народни пари, свърши ли са още преди 90-та и затова сега трябва да се работи а не мрънка.
А осъдени политици няма защото явно са по умни отколкото си мислиме и никои нищо не може да докаже.

myato
14-11-2012, 19:15
Тук много грешиш.
Средна класа, занаятчии, дребен бизнес, хора, които изпитват ненавист към иностранците, към хомосексуалисти и т.н. не бих ги поставил в ляво.
Дясното не е само едър капитал.

Сори ама баш средна класа хич си нямаме. Политическото лице на средната класа е социалдемокрацията, тоест център - ляво. Център - дясно са фермерите, собствениците на малки индустриални мощности или известна недвижима собственост или земя, отдавана под наем с дохода от което могат да живеят нормално, без други зянятия. Останалото е пролетариат, тоест изразено леви и капиталисти ( финансови и промишлени), тоест изразено десни.
Когато пролетария се определя като десен, медицинското определение е шизофрения.:prescription:

nikolaaaay
14-11-2012, 23:25
Сори ама баш средна класа хич си нямаме. Политическото лице на средната класа е социалдемокрацията, тоест център - ляво. Център - дясно са фермерите, собствениците на малки индустриални мощности или известна недвижима собственост или земя, отдавана под наем с дохода от което могат да живеят нормално, без други зянятия. Останалото е пролетариат, тоест изразено леви и капиталисти ( финансови и промишлени), тоест изразено десни.
Когато пролетария се определя като десен, медицинското определение е шизофрения.:prescription:
Човече, отвори си очите. Кои ти втълпи тези глупости, че колко по-богат си толкова си по-десен?! Ми то ако беше така БСП трябваше да е най-дясната партия, щото половината там са милионери, а има и мултимилионери. То не, че и в политиката им има нещо ляво, де. Те са социалисти само преди избори.
Лявото и дясното в икономиката са лични убеждения, които нямат нищо общо с материалното състояние. Факт е обаче, че всички държави с висок стандарт са с пазарна икономика и няма нито една държава с планова, т.е. социалистическа икономика, която да има висок стандарт. Това показва практиката. На теория също е ясно защо става така, че лявата политика води единствено до обедняване на нацията - и на богатите и на бедните. Средната класа може да са развие и вирее само когато се сведе до минимум държавното вмешателство върху частна инициатива в бизнеса. Нещо, което лявата политика отрича.

myato
15-11-2012, 07:57
Човече, отвори си очите. Кои ти втълпи тези глупости, че колко по-богат си толкова си по-десен?! Ми то ако беше така БСП трябваше да е най-дясната партия, щото половината там са милионери, а има и мултимилионери. То не, че и в политиката им има нещо ляво, де. Те са социалисти само преди избори.
Лявото и дясното в икономиката са лични убеждения, които нямат нищо общо с материалното състояние. Факт е обаче, че всички държави с висок стандарт са с пазарна икономика и няма нито една държава с планова, т.е. социалистическа икономика, която да има висок стандарт. Това показва практиката. На теория също е ясно защо става така, че лявата политика води единствено до обедняване на нацията - и на богатите и на бедните. Средната класа може да са развие и вирее само когато се сведе до минимум държавното вмешателство върху частна инициатива в бизнеса. Нещо, което лявата политика отрича.

Виж сега, изпий едно голямо и силно кафе, измий си очите със студена вода и тогава прочети пак какво съм написал.
Ако успееш да си свалиш догматичните очила, ще разбереш, че по моето разбиране БСП е в състояние на шизофрения.

Susscrofa
15-11-2012, 08:36
Човече, отвори си очите. Кои ти втълпи тези глупости, че колко по-богат си толкова си по-десен?! Ми то ако беше така БСП трябваше да е най-дясната партия, щото половината там са милионери, а има и мултимилионери. То не, че и в политиката им има нещо ляво, де. Те са социалисти само преди избори.
Лявото и дясното в икономиката са лични убеждения, които нямат нищо общо с материалното състояние. Факт е обаче, че всички държави с висок стандарт са с пазарна икономика и няма нито една държава с планова, т.е. социалистическа икономика, която да има висок стандарт. Това показва практиката. На теория също е ясно защо става така, че лявата политика води единствено до обедняване на нацията - и на богатите и на бедните. Средната класа може да са развие и вирее само когато се сведе до минимум държавното вмешателство върху частна инициатива в бизнеса. Нещо, което лявата политика отрича.

Хахаха, аз не познавам по-планова икономика от тази на ЕС, а скоро ще стане изцяло планова.
Не залитай в тези крайности, глупаво е.
Кажи, че не познаваш развита тоталитарна държава, не говори за икономики.
В кои европейски държави държавата не се намесва пряко в икономиката в Норвегия и Швеция ли?:) Див социализъм е там.
Франция със 75 % данък сигурно е рая за богатите, които ще си гледкат средната класа.
Средна класа се създава с държавна стратегия, ясен план в каква посока ще се развива една икономика.
Ако се оставим по-течението отиваме в посока аграрно-земеделско-туристически "рай" със средна класа шивачки и обущари.

Kuku
15-11-2012, 18:16
Продължаваш да твърдиш, че държавата трябва да участва навсякъде в икономиката.... ГЕРБерче :)

morfius
15-11-2012, 18:18
Продължаваш да твърдиш, че държавата трябва да участва навсякъде в икономиката.... ГЕРБерче :)

Което ми напомня какво е ГЕРБ - наследниците на кръга Живков :)
И целия цирк е кой ще прибира парсата, те или наследниците на кръга Луканов.

nikolaaaay
15-11-2012, 18:50
Хахаха, аз не познавам по-планова икономика от тази на ЕС, а скоро ще стане изцяло планова.
Не залитай в тези крайности, глупаво е.
Кажи, че не познаваш развита тоталитарна държава, не говори за икономики.
В кои европейски държави държавата не се намесва пряко в икономиката в Норвегия и Швеция ли?:) Див социализъм е там.
Франция със 75 % данък сигурно е рая за богатите, които ще си гледкат средната класа.
Средна класа се създава с държавна стратегия, ясен план в каква посока ще се развива една икономика.
Ако се оставим по-течението отиваме в посока аграрно-земеделско-туристически "рай" със средна класа шивачки и обущари.
Това го обясняваха и ПАСОК на гърците през годините когато ги водеха натам, където са в момента.
Държавите с "див" социализъм са тези, където икономиката е достатъчно силна за да осигури този "социализъм". Само, че това не се случи и няма да се случи никога в страна със социалистически тип икономика.
Във Франция този идиотски данък ще доведе единствено до оттегляне на част от бизнеса от Франция и богатите изобщо няма да гледкат нито средната класа нито никого, защото тия утопии ала Робин Худ не са се осъществили никъде досега, освен във въображението на хора като теб. Мечтай по-реалистично.
Това за плановата икономика на ЕС няма да го коментирам. Явно си нямаш идея какво е планова икономика.
Държавна стратегия за икономиката изобщо не означава, че държавата трябва да строи заводи и АЕЦ-ове. Има хиляди други инструменти да се осигури добра среда за развитие на бизнеса: инфраструктура, ниски данъци, субсидии, ефикасна администрация, митници, съдебна система, полиция, образовани кадри, сигурност, външна политика и международни отношения. Това е работата на държавата, а не да строи заводи.

Susscrofa
15-11-2012, 19:00
Продължаваш да твърдиш, че държавата трябва да участва навсякъде в икономиката.... ГЕРБерче :)

Тук грешиш, не съм герберче:)
Не вярвам в способностите за саморегулация на свободния пазар в ДЪЛГОСРОЧЕН план.:)
В краткосрочен става, но в един момент става страшно, когато заиграят корпоративните картели, или когато една корпорация смаже всичкате си конкуренция.:)
Примери много.

---------- Post added at 17:57 ---------- Previous post was at 17:54 ----------


Това го обясняваха и ПАСОК на гърците през годините когато ги водеха натам, където са в момента.
Държавите с "див" социализъм са тези, където икономиката е достатъчно силна за да осигури този "социализъм". Само, че това не се случи и няма да се случи никога в страна със социалистически тип икономика.
Във Франция този идиотски данък ще доведе единствено до оттегляне на част от бизнеса от Франция и богатите изобщо няма да гледкат нито средната класа нито никого, защото тия утопии ала Робин Худ не са се осъществили никъде досега, освен във въображението на хора като теб. Мечтай по-реалистично.
Това за плановата икономика на ЕС няма да го коментирам. Явно си нямаш идея какво е планова икономика.
Държавна стратегия за икономиката изобщо не означава, че държавата трябва да строи заводи и АЕЦ-ове. Има хиляди други инструменти да се осигури добра среда за развитие на бизнеса: инфраструктура, ниски данъци, субсидии, ефикасна администрация, митници, съдебна система, полиция, образовани кадри, сигурност, външна политика и международни отношения. Това е работата на държавата, а не да строи заводи.

Слагаш знак за равенство между тоталитарна държавна система и планова икономика.
Аз твърдя, че има демократични държавни системи с планиране в икономиката и тоталитарни с голям дял свобода на икономиката.

---------- Post added at 18:00 ---------- Previous post was at 17:57 ----------


Това го обясняваха и ПАСОК на гърците през годините когато ги водеха натам, където са в момента.
Държавите с "див" социализъм са тези, където икономиката е достатъчно силна за да осигури този "социализъм". Само, че това не се случи и няма да се случи никога в страна със социалистически тип икономика.
Във Франция този идиотски данък ще доведе единствено до оттегляне на част от бизнеса от Франция и богатите изобщо няма да гледкат нито средната класа нито никого, защото тия утопии ала Робин Худ не са се осъществили никъде досега, освен във въображението на хора като теб. Мечтай по-реалистично.
Това за плановата икономика на ЕС няма да го коментирам. Явно си нямаш идея какво е планова икономика.
Държавна стратегия за икономиката изобщо не означава, че държавата трябва да строи заводи и АЕЦ-ове. Има хиляди други инструменти да се осигури добра среда за развитие на бизнеса: инфраструктура, ниски данъци, субсидии, ефикасна администрация, митници, съдебна система, полиция, образовани кадри, сигурност, външна политика и международни отношения. Това е работата на държавата, а не да строи заводи.

Кой е построил френските атомни централи?
Да се развива и толерира ядрената енергетика във Франция, държавна стратегия и политика ли е, или е резултат на пазарна саморегулация??????????

nikolaaaay
15-11-2012, 19:36
Слагаш знак за равенство между тоталитарна държавна система и планова икономика.
Аз твърдя, че има демократични държавни системи с планиране в икономиката и тоталитарни с голям дял свобода на икономиката.
Плановата икономика означава, че отгоре се спуска нареждане, че вашият завод трябва за идните 5 години да произведе еди колко си броя от Продукт1. И завода почва да гони тоя план и гледа да го изпълни. Ама дали хората го търсят тоя продукт, дали е качествен, дали не е морално остарял, дали изобщо работи, колко струва производството му - това няма никакво значение. Важното е само да се изпълни плана.
При пазарните икономики също има план, т.е.стратегия за развитие. Ти и като ходиш до магазина пак си правиш сметка откъде ще минеш. Обаче "планът" там е ориентиран към пазара - какво се търси на пазара, какво би могло да се търси в бъдеще, как да се привлекат още повече клиенти - с по-високо качество, с по-конкурентна цена ли. Как да се подобри технологията за производство.
То затова и никой не търсеше соц. стоките, понеже си бяха морално остарели и с ниско качество. Типичен пример Лада 2105, произвеждана над 30 години почти без промени, ТВ Електрон - седящ повече в сервиза, отколкото в хола и повечето соц продукти.
Абе, кво ти обяснявам. Тва са неща за първи клас. Дъщеря ми ще ги разбере по-лесно от един комунист :-|

Susscrofa
15-11-2012, 19:41
Плановата икономика означава, че отгоре се спуска нареждане, че вашият завод трябва за идните 5 години да произведе еди колко си броя от Продукт1. И завода почва да гони тоя план и гледа да го изпълни. Ама дали хората го търсят тоя продукт, дали е качествен, дали не е морално остарял, дали изобщо работи, колко струва производството му - това няма никакво значение. Важното е само да се изпълни плана.
При пазарните икономики също има план, т.е.стратегия за развитие. Ти и като ходиш до магазина пак си правиш сметка откъде ще минеш. Обаче "планът" там е ориентиран към пазара - какво се търси на пазара, какво би могло да се търси в бъдеще, как да се привлекат още повече клиенти - с по-високо качество, с по-конкурентна цена ли. Как да се подобри технологията за производство.
То затова и никой не търсеше соц. стоките, понеже си бяха морално остарели и с ниско качество. Типичен пример Лада 2105, произвеждана над 30 години почти без промени, ТВ Електрон - седящ повече в сервиза, отколкото в хола и повечето соц продукти.
Абе, кво ти обяснявам. Тва са неща за първи клас. Дъщеря ми ще ги разбере по-лесно от един комунист :-|

Стига дава аналогия със СИВ, не ми липсва, не разбра ли:)

В земеделието и животновъдството в ЕС има почти пълно планиране.
На нас например ни казаха да не гледаме много крави, а да наблегнем на биволите:) Това си е планиране в рамките на съюза.

---------- Post added at 18:41 ---------- Previous post was at 18:39 ----------

Избирателно ми отговаряш.:)

fred
15-11-2012, 21:04
Соц планирането нямаше нищо общо с планиране, а беше по скоро идеология.Възможно ли е, ако си планирал нещо, планът да бъде преизпълнен на 150%!?Или след като всичко е преизпълнено, непрекъснато да има дефицит на всякакви стоки.
Колкото до това, дали ще гледаш биволи или крави, като държавно поощряване, да го наречем-ами при положение, че всички гледат крави, много ясно, че с крави трудно ще пребориш другите.По добре гледай това, което отсъства от пазара-

Susscrofa
15-11-2012, 21:16
Соц планирането нямаше нищо общо с планиране, а беше по скоро идеология.Възможно ли е, ако си планирал нещо, планът да бъде преизпълнен на 150%!?Или след като всичко е преизпълнено, непрекъснато да има дефицит на всякакви стоки.
Колкото до това, дали ще гледаш биволи или крави, като държавно поощряване, да го наречем-ами при положение, че всички гледат крави, много ясно, че с крави трудно ще пребориш другите.По добре гледай това, което отсъства от пазара-

Смело заявявам, че притежаваме доста по-добри породи говеда от западноевропейците, както и овци от шотландците:)
Но тук идва планирането на еврочиновника.

myato
15-11-2012, 21:55
Понеже пак сте се заплеснали в страни от темата, искам да ви върна в пътя.
И така ....
Честит ви десятък върху лихвите по депозитите вече официално от днес.:fuckoff:
Очаквайте скоро други "прогресивни" налози.

nikolaaaay
16-11-2012, 17:52
Франция със 75 % данък сигурно е рая за богатите, които ще си гледкат средната класа.
Средна класа се създава с държавна стратегия, ясен план...
Ето ги и гръцките социалисти докъде стигнаха. Гонят по наглост нашите.
http://www.vesti.bg (http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5295391)
Сигурно и мосю Оланд ще изнася лекции след време как е докарал страната си до просешка тояга с неговите соц простотии.
Между другото очакваните от френското правителство приходи от 75% данък за богатите са 210 млн. евро. Като се има предвид, че средната класа там е към 50 млн. души това означава, че средно на "бедняк" се падат по 4 евро. С 4 евро на година колко хубаво могат да си гледкат средната класа,която получава по 2000 евро месечна заплата и създава по 30 000+ евро БВП годишно не става ясно. Да не говорим, че засегнатите от тоя данък лесно могат да преместят бизнеса си извън Фр. и тогава много хубаво ще си отгледкат средната класа като останат няколко хиляди човека без работа. Кво пък, поне ше имат свободно време.

pavlin
16-11-2012, 19:04
Никалай, приказваш пак глупости. Направи справка колко взима Клинтън или Буш за лекция. Ще взема като има кой да плаща. Ти знаеш ли че един американски университет плати няколко милиона само за да се проведе президентски дебат на негова територия.

nikolaaaay
16-11-2012, 19:10
Никалай, приказваш пак глупости. Направи справка колко взима Клинтън или Буш за лекция. Ще взема като има кой да плаща. Ти знаеш ли че един американски университет плати няколко милиона само за да се проведе президентски дебат на негова територия.
Павка, не чети само заглавията. Тоя човек е пряко отговорен за кризата, в която се намира сега Гърция, а чете лекции за това как се е стигнало до там. Все едно Жан Виденов да почне да ни поучава как се води държава до фалит.
Клинтън къде го слагаш тук. Той е съвсем друг случай. Тук не става дума за размера на хонорарите.

Susscrofa
16-11-2012, 19:28
Павка, не чети само заглавията. Тоя човек е пряко отговорен за кризата, в която се намира сега Гърция, а чете лекции за това как се е стигнало до там. Все едно Жан Виденов да почне да ни поучава как се води държава до фалит.
Клинтън къде го слагаш тук. Той е съвсем друг случай. Тук не става дума за размера на хонорарите.

Виденов съвсем скоро разясни причините за кризата.
Ако четеше достатъчно щеше да знаеш тези неща.:bangin:
Гърция я доведоха до фалит безумните банки, които даваха кредити, които беше ясно, че няма да бъдат върнати.:)
Питай Павката за дълговите кризи, той ги наблюдава от близо.

nikolaaaay
17-11-2012, 00:21
Виденов съвсем скоро разясни причините за кризата.
Ако четеше достатъчно щеше да знаеш тези неща.:bangin:

Затова казах гонят по наглост, а не "настигнали са ги". Четох му на Виденов глупостите.

---------- Post added at 00:21 ---------- Previous post was at 00:14 ----------



Гърция я доведоха до фалит безумните банки, които даваха кредити, които беше ясно, че няма да бъдат върнати.:)
Проблемът на Гърция е, че ПАСОК направиха това, което сега говори Станишев - да вдигнем пенсиите за да се вдигне вътрешното потребление. А пари затова откъде. :gives[1]: То става и така - да харчиш повече, отколкото изкарваш ама за кратко, не за години наред.

pavlin
17-11-2012, 01:15
През последните 20-30 години Гърция не е управлявана само от социалисти. Причините за тяхната криза са много по-сложни и не малка роля в това има ЕС. Политика на Запада беше да се покаже че Гърция е благоденстваща държава на границата с Източния блок затова и им отпускаха толкова много заеми.

fred
17-11-2012, 17:27
През последните 20-30 години Гърция не е управлявана само от социалисти. Причините за тяхната криза са много по-сложни и не малка роля в това има ЕС. Политика на Запада беше да се покаже че Гърция е благоденстваща държава на границата с Източния блок затова и им отпускаха толкова много заеми.

Това да не ти е политиката на СИВ към ГДР бе Павлене.
На кой да показва запада какво било в Гърция, като там не можеше да се припари (от наша гледна точка), както във всяка една държва, която не беше социалистическа.На американските и германските туристи ли?Че те не им дреме за витрини...
Просто на Гърция никой не обръщаше внимание, защото беше едно джудже в клуба на богатите, а сега станаха повече + криза и други работи.Но определена вина имат социалистите и лично двамата Папандреувците.
И не знам

nikolaaaay
17-11-2012, 18:59
Но определена вина имат социалистите и лично двамата Папандреувците.
И не знам
"Определена вина" е мнооого меко казано, като се има предвид, че от 1985г. до голямото бум ПАСОК не управлява само 3 години. Те и затова гръцкото БСП бяха тотално отсвирени на последните избори. Поредната прецакана от социализъма държава.

pavlin
17-11-2012, 19:06
Абе Никалай, другата партия на демократите като взе властта след 1981г. какво направи, причините са много по-сложни ама ти няма как да го разбереш. При теб важи правилото "Едно си баба знае едно си баба бае".

nikolaaaay
17-11-2012, 19:22
Политика на Запада беше да се покаже че Гърция е благоденстваща държава на границата с Източния блок затова и им отпускаха толкова много заеми.
Той fred ти го каза много точно. За какво да правят витрини като не можехме да припарим до Гърция. Боли ги шмайзера ЕС за витрини. То нямаше никаква база за сравнение между СИВ и Запада. Какво има да сравняваш когато сумарният БВП на Холандия по едно време беше по-голям от БВП на Русия. Само дето руснаците са 150 милиона, а холандците 15.
http://www.google.bg/publicdata (http://www.google.bg/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gdp_mktp_cd&idim=country:NLD&dl=bg&hl=bg&q=%D0%B1%D0%B2%D0%BF%20%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0 %BD%D0%B4%D0%B8%D1%8F#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gdp_mktp_cd&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:NLD:RUS&ifdim=region&hl=bg&dl=bg&ind=false)

---------- Post added at 19:22 ---------- Previous post was at 19:16 ----------


Абе Никалай, другата партия на демократите като взе властта след 1981г. какво направи, причините са много по-сложни ама ти няма как да го разбереш. При теб важи правилото "Едно си баба знае едно си баба бае".
Каква 81-ва бре. Ти ще се върнеш по турско време още малко. Няма никакви сложни причини. Надували за социалните разходи, за да могат да ги преизбират и да могат да крадат и с гъза си и са покривали бюджетните дефицити като са печатали драхми. После като влезе еврото не е имало как да печатат драхми и вместо да си намалят бюджетните дефицити те са почнали да пускат държавни облигации. Дългът им е натрупан основно след 2000 г.

Susscrofa
17-11-2012, 19:33
Затова казах гонят по наглост, а не "настигнали са ги". Четох му на Виденов глупостите.

---------- Post added at 00:21 ---------- Previous post was at 00:14 ----------


Проблемът на Гърция е, че ПАСОК направиха това, което сега говори Станишев - да вдигнем пенсиите за да се вдигне вътрешното потребление. А пари затова откъде. :gives[1]: То става и така - да харчиш повече, отколкото изкарваш ама за кратко, не за години наред.

Виденов добре обясни кризата, не бяха глупости, но не го оправдавам.
Пак те питам, кой даваше заеми на Гърция, и защо?????

pavlin
17-11-2012, 19:49
Българи ходеха в Гърция и преди, запитал ли си се откъде са отпускани заемите за Гърция и за какво са отпускани. 1981 Гърция е приета в ЕС.

---------- Post added at 17:49 ---------- Previous post was at 17:36 ----------

Ето да гледаш бе Никалай:

http://en.m.wikipedia.org/wiki/File:HellenicOeconomy(inCurrentEuros).png

Jivko7777
17-11-2012, 19:53
И така въведоха закона ся ко прайм схеми някакви ???

Susscrofa
17-11-2012, 20:02
И така въведоха закона ся ко прайм схеми някакви ???

Имаш милиони в депозити ли?

nikolaaaay
17-11-2012, 20:13
Целият свят е давал заеми на Гърция. Който е решил да инвестира в гръцки облигации, той е кредитирал Гърция. Всяка държава може да се финансира така.
Въпросът е защо са взимани тия пари? Не е за строене на АЕЦ-ове, обаче е за покупка на подводници за 5 млрд. евро, фрегати, хеликоптери и изтребители за още много милиарди. Възлагани за поръчки на Сименс за цифровизиране на държавния им телеком за толкова пари, че се говори за 1 млрд евро подкупи за ПАСОК. Колко поръчки се дават при такива рушвети не е ясно. Всичко това е било на кредит. Просто са харчели години наред повече, отколкото изкарват. А между другото те хич не произвеждат малко. БВП на Гърция беше и все още е доста висок.

Susscrofa
17-11-2012, 20:34
Целият свят е давал заеми на Гърция. Който е решил да инвестира в гръцки облигации, той е кредитирал Гърция. Всяка държава може да се финансира така.
Въпросът е защо са взимани тия пари? Не е за строене на АЕЦ-ове, обаче е за покупка на подводници за 5 млрд. евро, фрегати, хеликоптери и изтребители за още много милиарди. Възлагани за поръчки на Сименс за цифровизиране на държавния им телеком за толкова пари, че се говори за 1 млрд евро подкупи за ПАСОК. Колко поръчки се дават при такива рушвети не е ясно. Всичко това е било на кредит. Просто са харчели години наред повече, отколкото изкарват. А между другото те хич не произвеждат малко. БВП на Гърция беше и все още е доста висок.

Частни банки, основно френски:)
За да се развива добре тяхната икономика /френската/:)
Съгласен съм с много от нещата, които твърдиш, но се опитвам да ти обясня, че това е омагьосан кръг, в който участват всички.:)
:picnic:
Целият глобален икономически модел е сбъркан.:whistle:

pavlin
17-11-2012, 22:33
Този процес на харчене е започнал още от 80те около 2000г са стигнали границата на 100% от БВП след което дълга става труден за обслужване.

fred
17-11-2012, 23:45
"Определена вина" е мнооого меко казано, като се има предвид, че от 1985г. до голямото бум ПАСОК не управлява само 3 години. Те и затова гръцкото БСП бяха тотално отсвирени на последните избори. Поредната прецакана от социализъма държава.

E аз меко се изразих :)

---------- Post added at 03:45 ---------- Previous post was at 03:44 ----------


Този процес на харчене е започнал още от 80те около 2000г са стигнали границата на 100% от БВП след което дълга става труден за обслужване.

Така е, макар че като цяло на Запад бяха наясно с нагласените параметри на гръцката икономика, но си подценяваха ситуацията.
Най голямата грешка на ЕС беше че пусна Гърция в Еврозоната.