PDA

View Full Version : Интегриране на фм трансмитер



niki_future
28-11-2012, 10:41
Здравейте колеги,
Хрумна ми една интересна идея. Колата е с фабрично CD и чете само дискове аудио формат. Имам едно фм трансмитерче NEO, купено за 8 лв. някога. Джаджата работи сносно и предава музика от флашка с радио честота без пръщене и странични звуци. Разбира се, звука не е с CD качество, но по критерии "цена-качество" няма алтернатива на пазара. Трансмитера е с дистанционно. Моля противниците на трансмитерите да не спамят в темата.
Така, идеята ми е следната. В багажника имам гнездо за запалка, трансмитера предава добре и звука е хубав, но дистанционното на трансмитера не може да го командва от това разстояние. Мисля да разглобя трансмитера и да презапоя приемника на сигнала от дистанционното на кабел (около 2 метра), който да прекарам под лайсните на вратите до таблото при шофьорското място. Така разстоянието между дистанционното и кабела на трансмитера ще се сведе до минимум и ще може да се командва трансмитера. Питам се дали може да стане като дължината на кабела ще бъде толкова голяма?
Моля дайте мнения.
Ако става, варианта с трансмитер с RDS е по-добър, защото ще изписва имената на песните на дисплея.

ecotronic
28-11-2012, 11:08
Защо държиш на това трансмитерът да бъде в багажника? Не можеш ли да му намериш място на което ще бъде в обхвата на дистанционното?

niki_future
28-11-2012, 11:25
Ами в багажника има контакт. Не ми се преправя отпред нищо и не искам да стърчи от запалката.

kolev
28-11-2012, 14:21
то като ще го разпиляваш тотално се губи смисъла да се захранва от гнездо за запалка. по-добре го тикни отпред някъде и си му изведи захранване.примерно в жабката, някъде под таблото или плафона ако има място.
отделно тия дистанционни RF ли са или IR щото ако са от първите и от багажника ще работи.

niki_future
28-11-2012, 14:24
Незнам какъв тип е дистанционното. Мисля да не го чупя, само да изведа кабел от платката, с приемника на сигнала от дистанионното.

ecotronic
28-11-2012, 14:59
Незнам какъв тип е дистанционното. Мисля да не го чупя, само да изведа кабел от платката, с приемника на сигнала от дистанионното.

Ако приемникът е отделно от останалата част на схемата, OK - ще го изнесеш. Ако не е, и тръгнеш да удължаваш антената, вероятно ще влошиш обхвата вместо да го увеличиш.

kolev
28-11-2012, 15:00
ако дистанционното има диодче отпред значи е IR, ако няма значи е RF и няма какво да му извеждаш. трябва да си работи.

niki_future
28-11-2012, 15:28
Май е IR.........

ecotronic
28-11-2012, 15:36
Май е IR.........

Ако на дистанционното има нещо наподобяващо IR излъчвател, погледни го през камерата на телефона и натисни някой бутон на дистанционното. Ако излъчва, трябва да го видиш как свети.

marian2784
01-12-2012, 17:04
Аз го разглобих и монтирах зад касетофона и изведох само сензора на 3 кабелчета е,захранването го взех от касетофонаи така,исках да инегрирам и дисплея но при опитда го разпоя се спукаха кристалите и трябваше да го скрия.
Иначе няма проблем дори и 2 метра кабел да сложиш на сензора.