PDA

View Full Version : Цената на тока може да падне с 50%



Pages : [1] 2

vaklinator
21-02-2013, 16:46
Начина ли?
Незабавно рестартиране на 3ти и 4-ти реактор на Козлодуй
Ама ЕС щели да протестират?
Е! Само ние ли да протестираме?
Майната му на ЕС!!!

Susscrofa
21-02-2013, 16:47
Да бе, а на Марс живеят едрогърди и дупести домакини.

etrovskii
21-02-2013, 16:50
Начина ли?
Незабавно рестартиране на 3ти и 4-ти реактор на Козлодуй
Ама ЕС щели да протестират?
Е! Само ние ли да протестираме?
Майната му на ЕС!!!
Точно това трябва да се направи и онези в Брюксел заедно с Кунева да се хванат някъде:bouncing_smiley:еитова искат да стане дето ни мъчат

vaklinator
21-02-2013, 16:52
Точно това трябва да се направи и онези в Брюксел заедно с Кунева да се хванат някъде:bouncing_smiley:

А при по-ниска цена на тока, ще паднат и всички останали цени. Електрическата енергия е ценообразуваща във всички стоки и услуги.

morfius
21-02-2013, 16:59
Направо да си подаваме молба за членство в ОНД а?

vaklinator
21-02-2013, 17:04
Направо да си подаваме молба за членство в ОНД а?

Какво е ОНД извинявай?

etrovskii
21-02-2013, 17:04
Направо да си подаваме молба за членство в ОНД а?
ОНД отдавна се разпадна още май през 94година,сега се мъчат да правят евроазиатски съюз:-P

morfius
21-02-2013, 17:07
Какво е ОНД извинявай?

Организация на Независимите Държави.
Остатъка от СССР.

2 та блока на Козлодуй не си заслужават отказа от малката възможност някога да станем нормална държава.
И да ги пуснем, при наличното ценообразуване (прави се от ДКЕВР м/у другото) няма да се промени нищо.

etrovskii
21-02-2013, 17:11
Организация на Независимите Държави.
Остатъка от СССР.

2 та блока на Козлодуй не си заслужават отказа от малката възможност някога да станем нормална държава.
И да ги пуснем, при наличното ценообразуване (прави се от ДКЕВР м/у другото) няма да се промени нищо.

Общност на независимите държави (ОНД, на руски (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B5%D0%B7%D0%B8% D0%BA): Содружество Независимых Государств, СНГ) е регионална международна организация (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D 0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0 %BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F), имаща за цел да регулира сътрудничеството между страните, по-рано влизащи в състава на СССР (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%A1%D0%A1%D0%A0). Състои се от 11 от 15-те държави от бившия Съветски съюз. ОНД не е наддържавно образувание и функционира на доброволни основи.
Най-големите градове на ОНД са Москва (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B2%D0%B0), Санкт-Петербург (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D1%82-%D0%9F%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B1%D1%83%D1%80%D 0%B3), Баку (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%BA%D1%83), Ташкент (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D1%82), Киев (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D0%B5%D0%B2), Минск (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA) и Алмати (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8). Досега организацията се е председателствала от руските президенти Борис Елцин (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81_%D0%95%D0%BB%D1%86% D0%B8%D0%BD), Владимир Путин (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_% D0%9F%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD) и Дмитрий Медведев (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B9_%D0%9C% D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%B2).

Doomguy
21-02-2013, 17:14
То въобще технически възможно ли е да се рестартират така ядрени реактори? Пък и един нов блок покрива спокойно двата VVER-440, каквито са затворените 3-ти и 4-ти.

ecotronic
21-02-2013, 17:17
То въобще технически възможно ли е да се рестартират така ядрени реактори? Пък и един нов блок покрива спокойно двата VVER-440, каквито са затворените 3-ти и 4-ти.

Технически всичко е възможно. Дори рестартирането на Чернобил.

Susscrofa
21-02-2013, 17:23
Технически всичко е възможно. Дори рестартирането на Чернобил.

Икономически вече не всичко е възможно.

kolev
21-02-2013, 17:44
То въобще технически възможно ли е да се рестартират така ядрени реактори? Пък и един нов блок покрива спокойно двата VVER-440, каквито са затворените 3-ти и 4-ти.
е как бе, натискаш копчето и тръгват. също като миксер. вечер ги гасиш да не се хабят.
ваклинаторе, дай начин да се увеличат заплатите 2 пъти, че ми се струва че там е проблема.

etrovskii
21-02-2013, 17:52
е как бе, натискаш копчето и тръгват. също като миксер. вечер ги гасиш да не се хабят.
ваклинаторе, дай начин да се увеличат заплатите 2 пъти, че ми се струва че там е проблема.
Нали и си цъкаме ток колко искаш,пък онея в Брюксел с Кунева нека ги е яд:bouncing_smiley:

ecotronic
21-02-2013, 17:54
е как бе, натискаш копчето и тръгват. също като миксер. вечер ги гасиш да не се хабят.
ваклинаторе, дай начин да се увеличат заплатите 2 пъти, че ми се струва че там е проблема.

Аз ще ти кажа, как......

1 - Вземаш монети от по 1 лев.
2 - Пробиваш им по 4 дупки.
3 - Продаваш ги като копчета по 2 лв./бр.:-P

vaklinator
21-02-2013, 17:54
е как бе, натискаш копчето и тръгват. също като миксер. вечер ги гасиш да не се хабят.
ваклинаторе, дай начин да се увеличат заплатите 2 пъти, че ми се струва че там е проблема.

Стачки , протести и пак стачки. Така се извоюват заплати. Никой няма да те покани да седнеш на масата, трябва сам със зъби и нокти....
Както стачкуват луфтханза и........безброй други.
И не работодателите да влагат дебелите си печалби в ЛУКС.
Правят си хотели, купуват "дебели" джипове, луксозни вили с басейни. Парите се пилеят за лукс, вместо за реинвестиции и повишаването на стандарта. Парите хвърлени в лукс са хвърлени навятъра. С тях се стимулира ауди, мерседес, бентли и други, които работят за егоистите.

svetlastf
21-02-2013, 18:15
грешка

nikolaaaay
21-02-2013, 18:48
Производствената цена на тока е едно, а крайната потребителска цена, която плащаме е друго. Делът на производствената цена в крайната е малка част от крайната цена. Суската може да каже колко % точно. Това означава, че за да падне с 50% крайната цена, АЕЦ Козлодуй трябва да дава тока безплатно или дори да плаща на НЕК, че й взима тока.
То не, че цялата тема не е асбурдна, де.

Ето 2 предложения как може да поевтинее тока:
лятото 2012 http://www.mediapool.bg/ (http://www.mediapool.bg/%D0%BE%D0%B1%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D 1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D 0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%8F-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%85%D 0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2-%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%B2-news194968.html)
преди 2 дни http://www.dnevnik.bg/evropa/ (http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2013/02/18/2005286_brjuksel_nastoia_za_pazarni_ceni_na_toka_v _bulgariia/)

---------- Post added at 18:48 ---------- Previous post was at 18:37 ----------


И не работодателите да влагат дебелите си печалби в ЛУКС.
Правят си хотели, купуват "дебели" джипове, луксозни вили с басейни. Парите се пилеят за лукс, вместо за реинвестиции и повишаването на стандарта. Парите хвърлени в лукс са хвърлени навятъра. С тях се стимулира ауди, мерседес, бентли и други, които работят за егоистите.
Прав си за лукса, но това не може да се промени насила. Богатите трябва да имат интерес да инвестират, вместо да си купят Бентли. Другото е социализъм, т.е. неработеща тъпня. Ето последният пример с президента социалист във Франция. Въведе данък от 75% за хората с високи доходи. Е, за какво тия хора да инвестират във Франция?! Естествено, че или ще напуснат страната или ще се пенсионират. Единственият резултат от подобни соц. простотии е, че инвестициите ще намалеят и хиляди хора ще станат безработни, а богатите пак ще си останат богати.

dimitar_vd62
21-02-2013, 19:29
Николай, винаги през 50 годишния си живот, съм бил човек без бог и партия, винаги съм искал България да е добро място за живот, но ме дразни когато някой който няма и един час трудов стаж по време на социализма да говори че е бил неработеща тъпня че хората тогава си чешели мъдите и не работели..Колкото аз мога да кажа че по времето на цар Борис е било еди какво си.Ако соца беше неработещ, нямаше да има какво да се приватизира вече 20 години.

nikolaaaay
21-02-2013, 20:41
Николай, винаги през 50 годишния си живот, съм бил човек без бог и партия, винаги съм искал България да е добро място за живот, но ме дразни когато някой който няма и един час трудов стаж по време на социализма да говори че е бил неработеща тъпня че хората тогава си чешели мъдите и не работели..Колкото аз мога да кажа че по времето на цар Борис е било еди какво си.Ако соца беше неработещ, нямаше да има какво да се приватизира вече 20 години.
Пак казвам, че е неработеща тъпня, която фалира сам сама. В България - около 1985, в СССР - през малко по-късно, в Полша - доста по-рано. В ГДР и Чехия не фалира, но за 24 години не могат да догонят съседите си. В Куба, Северна Корея живеят като скотове. В Китай когато развиваха истинския комунизъм бяха умрели от глад, сега когато пуснаха частната собственост и пазарната икономика станаха световен икономически лидер и та за няма и 30 години.
Може да нямам трудов стаж през соц.а, но знам как се редихме на опашки за да си купим дрехи и обувки. Млякото свършваше към 9,00 сутринта. Магазините бяха празни. Аз питах нашите защо продавачките не си ходят вкъщи като и без това в магазина няма нищо за продаване, а те вдигаха рамене и казваха, че нали всеки трябвало да ходи на работа...
Шунката беше 8,00 лв килото, а заплатите бяха по 120 лв. Подобни есктри бяха трудно достъпни, те бяха за правоимащите.
За кола - Лада, префасониран Фиат от 1966г. се чакаше по 10 /десет/ години!!! Обикновено когато момчетата ставаха на 18 родителите им плащаха капаро 1500 лв, /което беше непосилна сума за много семейства/ и малко преди 30 вече с 2 деца евентуално идва белисимата. Това ли е работеща система?!
В същото време за правоимащите имаше разкрита специална верига магазини, в които се пазаруваше с валута. Там имаше западни луксозни стоки, като например нормален телевизор, а не Електрон, на който бутоните трябва да се защипват с клечки за зъби, за да не се изключват прогамите.
Вярно е, че имаше и много хора, които бяха добре през соц-а. Това бяха хората, които можеха да крадат. Крадеше се масово. Имахме съсед, караше бензиновоз. Заливаше ни с държавен бензин и ни го подаряваше. Колко е продал - не знам.
Другият ни съсед караше трактор във ВиК. Ползваше го като лека кола, всеки ден си идваше от работа с него. Колко частни изкопа е направил той си знае. Тръби стотици метри беше надомъкнал от държавното.
Вчера си говорихме с тъста за соц-а. Той карал камион при строежа на Тракия. Разказваше ми, че по план е трябвало да направи 6 курса на ден, а той правел по 1-2 и се разбирал с бригадира да му се подписва. Нафтата обаче нямало как да изразходва, нито да събира в нещо и затова я източвал направо на земята. И така всеки ден резервоара на Краз-а на земята.
Нищо чудно, че за 45 години Тракия стигна от София до Пловдив.
Та къде казваш, че тази тъпня дава резултати? Кажи една държава. Знаше ли колко е БВП на човек в бедна фалирала Гърция и колко е в най-богатата екс-соц държава Чехия?! Кое му е работещото на соц-а. Пропагандата ли?! Да, тя е резултатна, но всичко друго е боклук. Не случайно 1,5 млн. българи напуснаха социалистическия рай веднага след като се отвориха границите.

fred
21-02-2013, 20:46
Аз пък имам трудов стаж по времето на соца, не броя бая ученически и студентски бригади, което беше едно от първите неща, което ми направи впечатление тогава (силно негативно).Но имам и впечатления какво е било и по времето на цар Борис III от разказите на моите баби и дядовци и други познати.
Отделно се издаде бая сериозна литература в последните години-от икономически и други издатели, тоест може да се научат много работи.
Но да вметна-20 години не се краде толкова от построеното от соца, колкото от много други неща-и труда на обществото, брутния продукт който създава, инвестиции, помощи и т.н.
Но ако соца работеше, нямаше повсеместно да се провали във всички държави, в който СССР успя насилствено да го въвдвори в края на ВТ.Световна война.

dimitar_vd62
21-02-2013, 21:10
Аз пък в настояще време имам двама съседи - катаджия и полицай които карат дизели и не знаят що е това бензиноставция, един който работи на приставището и също кара дизел и един който работи в някакъв склад от който все мъкне някакви неща.Мога да дам и други примери, факт е че такива хора има винаги и във всеки строй.Всъщност, не знам каква е идеята на спора, и не знам аз що си губя времето да се въвличам в подобни разговори.

Кайо
21-02-2013, 21:55
.....50% тока,70% горивата и ще ви вдигнат заплатите 150%.:bouncing_smiley:

pa4ito
21-02-2013, 21:56
.....50% тока,70% горивата и ще ви вдигнат заплатите 150%.:bouncing_smiley:

Мдааа, ако текне край Плевен нефта... :bouncing_smiley:

fred
21-02-2013, 22:05
Аз пък в настояще време имам двама съседи - катаджия и полицай които карат дизели и не знаят що е това бензиноставция, един който работи на приставището и също кара дизел и един който работи в някакъв склад от който все мъкне някакви неща.Мога да дам и други примери, факт е че такива хора има винаги и във всеки строй.Всъщност, не знам каква е идеята на спора, и не знам аз що си губя времето да се въвличам в подобни разговори.
За последното изречение съм съгласен, често пъти и аз това се питам, ама туко се въвличам.
А за другото - винаги може да се разбере какво е било състоянието в едно общество в определен момент, независимо дали човекът е живял или не, достатъчно достоверни източници има.

---------- Post added at 02:05 ---------- Previous post was at 02:02 ----------


Мдааа, ако текне край Плевен нефта... :bouncing_smiley:

И газ засвисти нейде другаде :wow:

Кайо
21-02-2013, 22:08
Мдааа, ако текне край Плевен нефта... :bouncing_smiley:

И ако пръдне гущер.:bouncing_smiley:

pa4ito
21-02-2013, 22:10
И ако пръдне гущер.:bouncing_smiley:

Па ти знаеш ли колко гущер има къде Дъбниците, а? Фанат да пръднат, леле що газ ще излезе .... :roll2:

rubig
21-02-2013, 22:38
Пак казвам, че е неработеща тъпня, която фалира сам сама. В България - около 1985, в СССР - през малко по-късно, в Полша - доста по-рано. В ГДР и Чехия не фалира, но за 24 години не могат да догонят съседите си. В Куба, Северна Корея живеят като скотове. В Китай когато развиваха истинския комунизъм бяха умрели от глад, сега когато пуснаха частната собственост и пазарната икономика станаха световен икономически лидер и та за няма и 30 години.
Може да нямам трудов стаж през соц.а, но знам как се редихме на опашки за да си купим дрехи и обувки. Млякото свършваше към 9,00 сутринта. Магазините бяха празни. Аз питах нашите защо продавачките не си ходят вкъщи като и без това в магазина няма нищо за продаване, а те вдигаха рамене и казваха, че нали всеки трябвало да ходи на работа...
Шунката беше 8,00 лв килото, а заплатите бяха по 120 лв. Подобни есктри бяха трудно достъпни, те бяха за правоимащите.
За кола - Лада, префасониран Фиат от 1966г. се чакаше по 10 /десет/ години!!! Обикновено когато момчетата ставаха на 18 родителите им плащаха капаро 1500 лв, /което беше непосилна сума за много семейства/ и малко преди 30 вече с 2 деца евентуално идва белисимата. Това ли е работеща система?!
В същото време за правоимащите имаше разкрита специална верига магазини, в които се пазаруваше с валута. Там имаше западни луксозни стоки, като например нормален телевизор, а не Електрон, на който бутоните трябва да се защипват с клечки за зъби, за да не се изключват прогамите.
Вярно е, че имаше и много хора, които бяха добре през соц-а. Това бяха хората, които можеха да крадат. Крадеше се масово. Имахме съсед, караше бензиновоз. Заливаше ни с държавен бензин и ни го подаряваше. Колко е продал - не знам.
Другият ни съсед караше трактор във ВиК. Ползваше го като лека кола, всеки ден си идваше от работа с него. Колко частни изкопа е направил той си знае. Тръби стотици метри беше надомъкнал от държавното.
Вчера си говорихме с тъста за соц-а. Той карал камион при строежа на Тракия. Разказваше ми, че по план е трябвало да направи 6 курса на ден, а той правел по 1-2 и се разбирал с бригадира да му се подписва. Нафтата обаче нямало как да изразходва, нито да събира в нещо и затова я източвал направо на земята. И така всеки ден резервоара на Краз-а на земята.
Нищо чудно, че за 45 години Тракия стигна от София до Пловдив.
Та къде казваш, че тази тъпня дава резултати? Кажи една държава. Знаше ли колко е БВП на човек в бедна фалирала Гърция и колко е в най-богатата екс-соц държава Чехия?! Кое му е работещото на соц-а. Пропагандата ли?! Да, тя е резултатна, но всичко друго е боклук. Не случайно 1,5 млн. българи напуснаха социалистическия рай веднага след като се отвориха границите.

Общо взето така беше през комунизма като изключим българското село където работеха нашите баби и дядовци(поне при мен ) и смело мога да кажа че те не бяха хора които се правеха че работят макар че "СТРОЯТ" се правеше че им плаща.

пп:горе долу и сега е така само където баба и дядо ги няма както и българското село липсва а новият "СТРОЙ"продължава да се прави че ни плаща

пп2:ноооо както се казва каквото сме си посели това и ще жънеме(не че си мрънкам просто споделям)

fred
21-02-2013, 22:49
Общо взето така беше през комунизма като изключим българското село където работеха нашите баби и дядовци(поне при мен ) и смело мога да кажа че те не бяха хора които се правеха че работят макар че "СТРОЯТ" се правеше че им плаща.

пп:горе долу и сега е така само където баба и дядо ги няма както и българското село липсва а новият "СТРОЙ"продължава да се прави че ни плаща

пп2:ноооо както се казва каквото сме си посели това и ще жънеме(не че си мрънкам просто споделям)
Да, старите хора, които бяха свързани със земята работеха (имаха отношение към земята най важно), но не само те.Много хора работеха, но въпросът не е дали работиш или не, след като цялата система беше сбъркана.В крайна сметка това минало доведе до нашето настояще.

nikolaaaay
21-02-2013, 22:52
Аз пък в настояще време имам двама съседи - катаджия и полицай които карат дизели и не знаят що е това бензиноставция, един който работи на приставището и също кара дизел и един който работи в някакъв склад от който все мъкне някакви неща.Мога да дам и други примери, факт е че такива хора има винаги и във всеки строй.Всъщност, не знам каква е идеята на спора, и не знам аз що си губя времето да се въвличам в подобни разговори.
Е, катаджията и полицая ги контролира държавата. За другите не знам. От частните фирми също се краде, разбира се, но много по-трудно и не в такива размери.
Не е въпросът в хората дали са честни или не. Въпросът е, че този дето контролира трябва да го удря по джоба, за де максимално мотивиран да направи ефективен контрол. Шефът на полицая и катаджията го боли шмайзера дали подчинените му крадат гориво. Нали не го плаща той.

pa4ito
21-02-2013, 22:52
Общо взето така беше през комунизма като изключим българското село където работеха нашите баби и дядовци(поне при мен ) и смело мога да кажа че те не бяха хора които се правеха че работят макар че "СТРОЯТ" се правеше че им плаща.

пп:горе долу и сега е така само където баба и дядо ги няма както и българското село липсва а новият "СТРОЙ"продължава да се прави че ни плаща

пп2:ноооо както се казва каквото сме си посели това и ще жънеме(не че си мрънкам просто споделям)
Ееее, Румба, ти не си ли ходил на бригада, бре? :)
А и лека-полека хората пак към селото ще се ориентират... Ама всяко нещо с времето си ;)

fred
21-02-2013, 22:53
А често пъти на него му се плаща дял

rubig
21-02-2013, 22:53
В крайна сметка това минало доведе до нашето настояще.


Съгласен.За това е и моят ПП2

fred
21-02-2013, 22:55
Да и аз така го разбрах :)

pa4ito
21-02-2013, 22:57
В крайна сметка това минало доведе до нашето настояще.


Съгласен.За това е и моят ПП2


Да и аз така го разбрах :)

За съжаление, живеем в "интересни времена", а китайците така проклинат... Ама нейсе, ще го преживеем, дано само се освестим овреме. ;)

fred
21-02-2013, 22:58
Да, тая сутрин и аз отново се сетих за интересните времена, по радиото го спомена някой, та си помислих-ей, живее ми се в скучни времена вече :)

pa4ito
21-02-2013, 23:03
Да, тая сутрин и аз отново се сетих за интересните времена, по радиото го спомена някой, та си помислих-ей, живее ми се в скучни времена вече :)

Еее, има време, изтрай още малко :)

fred
21-02-2013, 23:05
Е да - за щастие или не, това е положението.:drinking:

rubig
21-02-2013, 23:08
Ееее, Румба, ти не си ли ходил на бригада, бре? :)
А и лека-полека хората пак към селото ще се ориентират... Ама всяко нещо с времето си ;)

Ходих Пламко ходих-и за череши и за ябълки и праскови съм брал, че даже на края на училищната година по 5 кила хартия и билки съм давал само за да си взема бележника ма и ти си спомняш де сигурен съм:bouncing_smiley:

pa4ito
21-02-2013, 23:11
Ходих Пламко ходих-и за череши и за ябълки и праскови съм брал, че даже на края на училищната година по 5 кила хартия и билки съм давал само за да си взема бележника ма и ти си спомняш де сигурен съм:bouncing_smiley:

Еее, ако знаеш що грозде и домати съм обрал край Плевен ... :metal:
Ама беше готино. Особено на тези с преспиването... ;)
В интерес на истината май това беше най-веселата част по време на социализЪма :)

rubig
21-02-2013, 23:12
Ххехе пък аз от село си дойдох лошо нема някога пак там да се върна

---------- Post added at 21:12 ---------- Previous post was at 21:11 ----------


Еее, ако знаеш що грозде и домати съм обрал край Плевен ... :metal:
Ама беше готино. Особено на тези с преспиването... ;)
В интерес на истината май това беше най-веселата част по време на социализЪма :)

То и не спахме мнгогоооо:tongue2:

Кайо
21-02-2013, 23:14
.......а ние беряхме тютюн......:bg:

nikolaaaay
21-02-2013, 23:16
Общо взето така беше през комунизма като изключим българското село където работеха нашите баби и дядовци(поне при мен ) и смело мога да кажа че те не бяха хора които се правеха че работят макар че "СТРОЯТ" се правеше че им плаща.

пп:горе долу и сега е така само където баба и дядо ги няма както и българското село липсва а новият "СТРОЙ"продължава да се прави че ни плаща

пп2:ноооо както се казва каквото сме си посели това и ще жънеме(не че си мрънкам просто споделям)
Да, не само на село имаше хора, които работеха. Имаше и има много съвестни хора. Баща ми беше шеф на една много голяма държавна фирма. Нищо не открадна въпреки, че му предлагаха какво ли не. Доколко се е справял не знам, но се стараеше нещата да вървят. Разби си здравето до голяма степен. След него дойде нов управител, който за 2 години източи всичко и ликвидира фирмата. Обичайната съдба на всяка държавна фирма.

П.П. Да ти припомня за онова на таблото, интеграл ли беше :-) И VDC почна да свети всеки ден вече. Явно ще се сменя датчик.

П.П. 2 Взе да светка като коледна елха тая кола вече и си мисля за Добло 2,0 дизел.

rubig
21-02-2013, 23:23
Да, не само на село имаше хора, които работеха. Имаше и има много съвестни хора. Баща ми беше шеф на една много голяма държавна фирма. Нищо не открадна въпреки, че му предлагаха какво ли не. Доколко се е справял не знам, но се стараеше нещата да вървят. Разби си здравето до голяма степен. След него дойде нов управител, който за 2 години източи всичко и ликвидира фирмата. Обичайната съдба на всяка държавна фирма.

П.П. Да ти припомня за онова на таблото, интеграл ли беше :-) И VDC почна да свети всеки ден вече. Явно ще се сменя датчик.

П.П. 2 Взе да светка като коледна елха тая кола вече и си мисля за Добло 2,0 дизел.

ХАХАХХАХА.Тази кола е пророк бе Ники .Виж как те предупреждава за сътресения в демокрацията като се осветква:bionic:


ппДа не си посмял да я смениш:bouncing_smiley:

pa4ito
21-02-2013, 23:26
ХАХАХХАХА.Тази кола е пророк бе Ники .Виж как те предупреждава за сътресения в демокрацията като се осветква:bionic:


ппДа не си посмял да я смениш:bouncing_smiley:

Ей, направи му я да не светка нищо, та и Фреди да поживее нормално... :bouncing_smiley:

fred
21-02-2013, 23:26
Еее, ако знаеш що грозде и домати съм обрал край Плевен ... :metal:
Ама беше готино. Особено на тези с преспиването... ;)
В интерес на истината май това беше най-веселата част по време на социализЪма :)

Е щото бяхме млади, да не си бил в УНСС!?Там ходихме

rubig
21-02-2013, 23:30
Ей, направи му я да не светка нищо, та и Фреди да поживее нормално... :bouncing_smiley:

АААААААААААААА то Алфата е като демокрацията в България-по добре да светне отколкото да гръмне:-P

pa4ito
21-02-2013, 23:31
Е щото бяхме млади, да не си бил в УНСС!?Там ходихме

Не, до 19-тата си годишнина живях в Плевен. На 17 като бях дойде "революцията". Но преди това по ученически бригади съм ходил :)

NPP
22-02-2013, 00:22
Пускането на двата блока в Козлодуй ще отнеме максимум 6 месеца и спокойно цената на тока ще падне с 20%. Това е най-разумното което може да се направи в момента. Да,ще ни скара с ЕС,но да не забравяме,че ние ги спряхме не защото са опасни,а защото им пречеха икономически. В противен случай трябва да фалира или АЕЦ или НЕК,но тогава ние ще го ядем!:neutral:

Susscrofa
22-02-2013, 10:32
Пускането на двата блока в Козлодуй ще отнеме максимум 6 месеца и спокойно цената на тока ще падне с 20%. Това е най-разумното което може да се направи в момента. Да,ще ни скара с ЕС,но да не забравяме,че ние ги спряхме не защото са опасни,а защото им пречеха икономически. В противен случай трябва да фалира или АЕЦ или НЕК,но тогава ние ще го ядем!:neutral:

И когато на площада излязат миньорите, тези от софийските агитки ще ни се сторят като невинни деца.:)

Вместо да се чудим откъде да докопаме евтин ток не е лошо да се научим да бъдем по енергийно ефективни.

kolev
22-02-2013, 10:36
пускането на тия блокове обратно или вкарването на всичката енергия от сега работещите блокове на козлодуй в енергийния микс автоматично означава затварянето на всички тец , целия им персонал на улицата + още няколко хиляди миньора без работа. е тогава си ебало мамата.
реално ако си погледнеш сметката за тока и ти искат 200лв, консумацията ти на електроенергия е 80лв.

Susscrofa
22-02-2013, 10:47
пускането на тия блокове обратно или вкарването на всичката енергия от сега работещите блокове на козлодуй в енергийния микс автоматично означава затварянето на всички тец , целия им персонал на улицата + още няколко хиляди миньора без работа. е тогава си ебало мамата.
реално ако си погледнеш сметката за тока и ти искат 200лв, консумацията ти на електроенергия е 80лв.

Това, вече го написахме бе Колев, опразни си игнор листа.:):drinking:

NPP
22-02-2013, 14:08
А знаете ли колко интересно ще стане,ако започнат да стачкуват работещите в АЕЦ Козлодуй и както по време на режима на тока заявят,че ще намаляват мощността на всеки блок с по 5 мегавата на час до постигане на целта? Защото на практика и сега Козлодуй е единственото нещо което спира НЕК да фалира,но ако се вземе решение АЕЦ да продава на българския пазар без 3 и 4-ти блок това значи сигурна смърт на Козлодуй,а този вариант е в пъти по-страшен от всяка една миньорска стачка. Докараха ни до една много лоша ситуация и сега трябват управници с топки,защото решението на проблема е много трудно.:disgust:

ecotronic
22-02-2013, 14:11
А знаете ли колко интересно ще стане,ако започнат да стачкуват работещите в АЕЦ Козлодуй и както по време на режима на тока заявят,че ще намаляват мощността на всеки блок с по 5 мегавата на час до постигане на целта? Защото на практика и сега Козлодуй е единственото нещо което спира НЕК да фалира,но ако се вземе решение АЕЦ да продава на българския пазар без 3 и 4-ти блок това значи сигурна смърт на Козлодуй,а този вариант е в пъти по-страшен от всяка една миньорска стачка. Докараха ни до една много лоша ситуация и сега трябват управници с топки,защото решението на проблема е много трудно.:disgust:

Доколкото знам работещите в стратегически звена, като полиция, армия, АЕЦ нямат право да стачкуват, освен ако не искат да влязат в затвора.

Susscrofa
22-02-2013, 14:11
А знаете ли колко интересно ще стане,ако започнат да стачкуват работещите в АЕЦ Козлодуй и както по време на режима на тока заявят,че ще намаляват мощността на всеки блок с по 5 мегавата на час до постигане на целта? Защото на практика и сега Козлодуй е единственото нещо което спира НЕК да фалира,но ако се вземе решение АЕЦ да продава на българския пазар без 3 и 4-ти блок това значи сигурна смърт на Козлодуй,а този вариант е в пъти по-страшен от всяка една миньорска стачка. Докараха ни до една много лоша ситуация и сега трябват управници с топки,защото решението на проблема е много трудно.:disgust:

С това вече съм напълно съгласен.:)
Най-голямата глупост е цялото производство на АЕЦ К да отива за вътрешния пазар.

NPP
22-02-2013, 14:26
Доколкото знам работещите в стратегически звена, като полиция, армия, АЕЦ нямат право да стачкуват, освен ако не искат да влязат в затвора.

Може и така да е,но да вкараш персонала на АЕЦ в панделата не е като да вкараш полицай или военни. В Козлодуй работят малко над 4000 човека и голяма част от тия хора са трудно заменими,а някои са незаменими и,ако утре решат да протестират то държавата няма да има друг избор освен да се съобразява с тях.:starwars:

myato
22-02-2013, 14:31
Нали знаете кое е мануалното/ от латински - ръчно / изражение на 50%?
Е на именния му ден ще падне цената.

nikolaaaay
22-02-2013, 18:27
А знаете ли колко интересно ще стане,ако започнат да стачкуват работещите в АЕЦ Козлодуй и както по време на режима на тока заявят,че ще намаляват мощността на всеки блок с по 5 мегавата на час до постигане на целта? Защото на практика и сега Козлодуй е единственото нещо което спира НЕК да фалира,но ако се вземе решение АЕЦ да продава на българския пазар без 3 и 4-ти блок това значи сигурна смърт на Козлодуй,а този вариант е в пъти по-страшен от всяка една миньорска стачка. Докараха ни до една много лоша ситуация и сега трябват управници с топки,защото решението на проблема е много трудно.:disgust:
Няма значение на кой пазар ще продава АЕЦ К. Важното е на каква цена. Споко, няма как да фалира.
За намаляването на мощността доколкото ми е известно, това е невъзможно. Реакторите не могат да се намаляват за през нощтта примерно. Затова и на всеки АЕЦ му трябва балансираща мощност, точно както и с ВЕИ.

NPP
22-02-2013, 18:54
Няма значение на кой пазар ще продава АЕЦ К. Важното е на каква цена. Споко, няма как да фалира.
За намаляването на мощността доколкото ми е известно, това е невъзможно. Реакторите не могат да се намаляват за през нощтта примерно. Затова и на всеки АЕЦ му трябва балансираща мощност, точно както и с ВЕИ.

Ако АЕЦ Козлодуй започне да продава ток само на вътрешният пазар,то неизбежно ще фалира! Дори сега когато АЕЦ продава и на външният пазар около 70% от печалбата му отива за плащане на заемите на НЕК. :disgust: Реактора може да се разтоварва и товари без никакъв проблем,грешна ти е представата за работния процес.;-)

nikolaaaay
22-02-2013, 21:54
Реактора може да се разтоварва и товари без никакъв проблем,грешна ти е представата за работния процес.;-)
Не може да се товари и разтоварва за няколко часа. Това съм го учил още по география на България. Учителят ни в Гимназията беше много як.

В пиковите часове (приблизително 07-09 ч.) токът от хилядника се харчи. Но в часовете на минимално потрбление (22-06 ч) АЕЦ-ът не може да спре или да намали производството на ток (за разлика от ТЕЦ-овете и ВЕЦ-овете) и този ток трябва някъде да го дяваме. По гази причина паралелно с изграждането на блок 5 и 6 в АЕЦ "Козлодуй" навремето се изгради ПАВЕЦ "Чаира". ПАВЕЦ = Помпено-Акумулаторна Водна Електростанция. В часовете на минимално потребление помпите на ПАВЕЦ-а качват води от долното ниво в горното. Така изразходват "излишната" енергия от двата хилядника в "Козлодуй". В часовете на максимално потребление обратно - пускат се качените води, които правят ток като обикновена ВЕЦ. Цената на това упражнение, което трябва пак да направим при АЕЦ "Белене" (упражнение = нов ПАВЕЦ) пък съвсем не я броя. Поддръжниците на "Белене" разсъждават все едно, че токът е стока като всички други - ако направим повече, слагаме си го на склад и го пускаме по-късно. Но токът НЕ Е стока като всички други, особено токът от АЕЦ. За да се произвежда ток, трябва да има насрещно потребление (консумация) в същия момент. Иначе системата гръмва, разпада се. Всеки студент по електроенергиката, особено в специалност "Мрежи и системи" , знае, че правенето на енергосистема означава и да правиш баланс по мощности.

Повече инфо тук (//semkiibonbonki.blogspot.com/2012/03/blog-post_19.html)

---------- Post added at 21:54 ---------- Previous post was at 21:51 ----------


Ако АЕЦ Козлодуй започне да продава ток само на вътрешният пазар,то неизбежно ще фалира! Дори сега когато АЕЦ продава и на външният пазар около 70% от печалбата му отива за плащане на заемите на НЕК. :disgust: Ако АЕЦ продава 100% от тока на вътрешния пазар, то това няма да е на същата цена, на която сега продава за вътрешния пазар. Цената ще бъде по-висока.

pavlin
22-02-2013, 22:15
Никалай,
Стига си говорил глупости.

BLUE1
22-02-2013, 22:19
Никалай,
Стига си говорил глупости.

Ти това ли измъти? Колегата е дал неговите аргументи, обори го с твоите!

nikolaaaay
22-02-2013, 22:49
Никалай,
Стига си говорил глупости.
Аз тази привилегия съм я оставил на теб.

pavlin
22-02-2013, 23:01
В неговия източник вече са го оборили. Само трябва да чете внимателно там от където преписва.

NPP
22-02-2013, 23:10
Съжалявам,не знаех,че в часовете по География в гимназията се придобиват задълбочени познания по ядрена енергетика,но явно си имал много як даскал! От моя страна аз имам някакъв си скромен опит натрупан през няколкото години през които работя като Оператор радиационен и дзиметричен контрол в АЕЦ Козлодуй. Държа по три изпита на година от който 2 включват точно принципът на работа и устройството на ВВЕР. В АЗ на реактора има 349 касети от които 37 са регулиращи или така наречените АРК. Техните основни предназначения са:
1.Аварийна защита;
2.АВТОМАТИЧНО РЕГУЛИРАНЕ НА МОЩНОСТТА;
3.Компенсиране на промените на реактривността вследствие на температурните и отравянето на реактора.
Когато всички касети са в реактора той спира и от там нататък сам си прави сметките как върви процеса.

BLUE1
22-02-2013, 23:11
В неговия източник вече са го оборили. Само трябва да чете внимателно там от където преписва.


Ами не е вярно това което твърдиш, ако те мързи да пишеш дай линк да прочетем!

ecotronic
22-02-2013, 23:25
Съжалявам,не знаех,че в часовете по География в гимназията се придобиват задълбочени познания по ядрена енергетика,но явно си имал много як даскал! От моя страна аз имам някакъв си скромен опит натрупан през няколкото години през които работя като Оператор радиационен и дзиметричен контрол в АЕЦ Козлодуй. Държа по три изпита на година от който 2 включват точно принципът на работа и устройството на ВВЕР. В АЗ на реактора има 349 касети от които 37 са регулиращи или така наречените АРК. Техните основни предназначения са:
1.Аварийна защита;
2.АВТОМАТИЧНО РЕГУЛИРАНЕ НА МОЩНОСТТА;
3.Компенсиране на промените на реактривността вследствие на температурните и отравянето на реактора.
Когато всички касети са в реактора той спира и от там нататък сам си прави сметките как върви процеса.

И аз съм наясно как принципно се регулира генерираната от един ядрен реактор топлина. Но все пак една АЕЦ не се състои само от реактори.
Това за ПАВЕЦ Чаира като товар на АЕЦ и аз съм го чувал от сигурни източници.
И при ПАВЕЦ можеш да регулираш входната енергия - още по-лесно сравнено с АЕЦ - чрез завъртане на кранчето на водата. Защо не се прави а се изпомпва обратно?
Май не отнемат много малко време преходните процеси в една такава централа.

Можеш ли да кажеш за колко време електрическата мощност (не топлинната) може да се свали или увеличи примерно с 20 % ?

DMS
23-02-2013, 01:21
Извинявам се, че се намесвам, но мисля че както Николай така и колегата от Козлодуй говорят вярни неща - просто не се разбират. :) С една лека справка от учебника на Ваклинов и Божков си припомних, както и предполагах, че АЕЦ стои в дъното на товаровия график поради неефективността от регулирането на мощността в икономически аспект (затова се разчита именно на ВЕЦ-овете като най-маневрени). ПАВЕЦ-а както вече споменахте играе роля през нощта, за да компенсира отсъстващите консуматори (най-общо казано).

С риск да засегна друга тема и спор, мисля че проблемите са доста далече от трети и четвърти реактор. Наличието на "посредници" в преноса и разпределението на електрическа енергия само по себе си говори за цената й. Половината от централите вече не са български, а ЕРД-тата пък изцяло. На всички е ясно, че целта на тези собственици е само една - печалба. Енергийна мафия ли е, манталитет ли е незнам, но проблема си е в нас, там трябва да се поправят нещата.

CBET
23-02-2013, 08:40
Не може да се товари и разтоварва за няколко часа. Това съм го учил още по география на България. Учителят ни в Гимназията беше много як.


Икономиката в часовете по билогия ли я изучи?

А дървената философия?

Susscrofa
23-02-2013, 08:46
Извинявам се, че се намесвам, но мисля че както Николай така и колегата от Козодуй говорят вярни неща - просто не се разбират. :) С една лека справка от учебника на Ваклинов и Божков си припомних, както и предполагах, че АЕЦ стои в дъното на товаровия график поради неефективността от регулирането на мощността в икономически аспект (затова се разчита именно на ВЕЦ-овете като най-маневрени). ПАВЕЦ-а както вече споменахте играе роля през нощта, за да компенсира отсъстващите консуматори (най-общо казано).

С риск да засегна друга тема и спор, мисля че проблемите са доста далече от трети и четвърти реактор. Наличието на "посредници" в преноса и разпределението на електрическа енергия само по себе си говори за цената й. Половината от централите вече не са български, а ЕРД-тата пък изцяло. На всички е ясно, че целта на тези собственици е само една - печалба. Енергийна мафия ли е, манталитет ли е незнам, но проблема си е в нас, там трябва да се поправят нещата.

Не се извинявай. Много точно го написа.

NPP
23-02-2013, 09:11
Както и да е,исках просто да уверя колегата,че реактора може да се товари и разтоварва без проблем,защото той явно се съмняваше. Като цяло процесът в никакъв случай не може да се нарече бърз,но не е и от най-бавните. Това за колко време ще се разтовари реактора зависи изцяло от програмата по която се работи. Ето,например преди два месеца 6-ти реактор беше свален до 300 мегавата,защото отново имаха проблем с него,а в момента и двата хилядника работят на 1050 мегавата.:nuke:
Искам само да кажа по темата,че АЕЦ е предприятието което издържа БЕХ и всичките недоразумения в него. Дефакто излиза,че АЕЦ издържа ТЕЦ-овете,ВЕЦ-овете и т.н. А управлението на ГЕРБ докара Козлодуй до най-лошото му състояние от както е в експлоатация. Пускането на 3-ти и 4-ти блок ще отпусне доста примката.:coolio:

Orm
23-02-2013, 09:36
Добре де ..... (наистина ме мързи да се ровя из нета) каква е причината според ЕС че 3,4 блок не стават???? В смисъл, ако едната половина от едно нещо е ОК да работи а другата не , значи трябва да има причина , която може да се отстрани нали, не могат да кажат че е построена от комунисти и те едната половина са я построили според европейските стандарти а втората половина са я объркали неспасяемо ?!?!?!? Поправете ме ако греша ..... какъв е проблема да се пуснат тези реактори според ЕС

NPP
23-02-2013, 10:12
Официалната теза е,че реакторите от този тип са неблагонадеждни,въпреки безбройните инспекции които твърдяха обратното.:gruebel: Истината е,че АЕЦ е едно скъпо за поддръжка съоръжение което до голяма степен е зависимо от Русия.Съвсем друг е въпросът,че АЕЦ Козлодуй продава евтино и трябва да разчистят пазар за румънската Черна вода,защото все пак нея я строиха италианци и канадци и те ще си я поддържат.:eat:

BLUE1
23-02-2013, 10:16
Официалната теза е,че реакторите от този тип са неблагонадеждни,въпреки безбройните инспекции които твърдяха обратното.:gruebel: Истината е,че АЕЦ е едно скъпо за поддръжка съоръжение което до голяма степен е зависимо от Русия.Съвсем друг е въпросът,че АЕЦ Козлодуй продава евтино и трябва да разчистят пазар за румънската Черна вода,защото все пак нея я строиха италианци и канадци и те ще си я поддържат.:eat:

Италианци са строили АЕЦ ??????:crybaby::crybaby::crybaby: Дали реакторите им ще "клатят" обороти?

Susscrofa
23-02-2013, 10:28
Добре де ..... (наистина ме мързи да се ровя из нета) каква е причината според ЕС че 3,4 блок не стават???? В смисъл, ако едната половина от едно нещо е ОК да работи а другата не , значи трябва да има причина , която може да се отстрани нали, не могат да кажат че е построена от комунисти и те едната половина са я построили според европейските стандарти а втората половина са я объркали неспасяемо ?!?!?!? Поправете ме ако греша ..... какъв е проблема да се пуснат тези реактори според ЕС

Нямаше как да влезем в Ес с огромен обем евтина електроенергия.

---------- Post added at 08:28 ---------- Previous post was at 08:17 ----------


Както и да е,исках просто да уверя колегата,че реактора може да се товари и разтоварва без проблем,защото той явно се съмняваше. Като цяло процесът в никакъв случай не може да се нарече бърз,но не е и от най-бавните. Това за колко време ще се разтовари реактора зависи изцяло от програмата по която се работи. Ето,например преди два месеца 6-ти реактор беше свален до 300 мегавата,защото отново имаха проблем с него,а в момента и двата хилядника работят на 1050 мегавата.:nuke:
Искам само да кажа по темата,че АЕЦ е предприятието което издържа БЕХ и всичките недоразумения в него. Дефакто излиза,че АЕЦ издържа ТЕЦ-овете,ВЕЦ-овете и т.н. А управлението на ГЕРБ докара Козлодуй до най-лошото му състояние от както е в експлоатация. Пускането на 3-ти и 4-ти блок ще отпусне доста примката.:coolio:

Кой плати модернизацията на Козлодуй?
АЕЦ винаги е базова мощност, никак не е гъвкав.

NPP
23-02-2013, 10:41
Заем плати модернизацията,а сега АЕЦ си плаща този заем,както и заемите за модернизацията на ТЕЦ-овете. Като цяло печалбата от двата хилядника трябваше да бъде малко над 700 милиона за година,но след всичкото цицане се свеждат до 150 милиона.:coolio:

Orm
23-02-2013, 10:45
Не, не ме разбрахте аз се направих че не разбирам глобалните интереси и причини .... същото може да направим , като се направим на не разбиращи и да питаме ЕС - ОК вие сте най разбиращите и сте експерти , дайте ни причината поради която 3,4 блок са опасни за да може да решим този проблем и да си ги използваме..... И това трябва да го направи не някой политик и после пак да измислят оправдания , а трябва както е сега с протести и с хората на улицата да изискаме конкретен отговор....

BLUE1
23-02-2013, 10:56
Аз пък си мисля, че не енергийните ни мощности са проблем, а безконтролното точене на средства от сектора. Години наред политическата класа (или мафията, разлика няма) крадеше безогледно.

Susscrofa
23-02-2013, 10:57
Заем плати модернизацията,а сега АЕЦ си плаща този заем,както и заемите за модернизацията на ТЕЦ-овете. Като цяло печалбата от двата хилядника трябваше да бъде малко над 700 милиона за година,но след всичкото цицане се свеждат до 150 милиона.:coolio:

Модернизацията започна раничко, дали тогава АЕЦ к, беше самостоятелен играч.
А кога се изплати като инвестиция, дали не опрости бързо държавата задълженията му?
АЕЦ безпорно е златна кокошка, но не бива да се вторачваме само в него.
Полиенергийните системи са силни. Миксираните, в това вярвам аз, колега.

NPP
23-02-2013, 10:59
Не, не ме разбрахте аз се направих че не разбирам глобалните интереси и причини .... същото може да направим , като се направим на не разбиращи и да питаме ЕС - ОК вие сте най разбиращите и сте експерти , дайте ни причината поради която 3,4 блок са опасни за да може да решим този проблем и да си ги използваме..... И това трябва да го направи не някой политик и после пак да измислят оправдания , а трябва както е сега с протести и с хората на улицата да изискаме конкретен отговор....

Преди години имаше подписка за провеждането на референдум по въпроса за блоковете и в нея взеха участие 530хил. души.Незнайно как обаче тя изчезна!:Bolt: Никой няма да ни даде обяснение,тук минаха безброй комисии и проверки и до една излязоха със становище,че АЕЦ Козлодуй е сред най-надеждните централи в Света.:coolio:


Модернизацията започна раничко, дали тогава АЕЦ к, беше самостоятелен играч.
А кога се изплати като инвестиция, дали не опрости бързо държавата задълженията му?
АЕЦ безпорно е златна кокошка, но не бива да се вторачваме само в него.
Полиенергийните системи са силни. Миксираните, в това вярвам аз, колега.


Какви задължение имаш предвид,че нещо не те разбрах колега? Модернизацията започна рано,защото това е един легитимен начин енергийната мафия да точи централата. АЕЦ е скъпо съоръжение което произвежда евтин ток,ТЕЦ е скъпо съоръжение което произвежда скъп ток,а тези на които ти вярваш са евтини съоръжения които произвеждат много скъп ток.

DMS
23-02-2013, 12:04
NPP :th_up:

Само да добавя, че освен чуждите централи и разпределителни дружества, всеки десети, а може би пети електромер механичен или електронен е с манипулирано показание. Кражбите на електроенергия са огромни, както и безбройните фирми за търговия на енергия на т.нар. "свободен пазар" (изключвам полезното им действие към енергийната ефективност) оказат НЕблагоприятно отражение в цената. Ми след като потъва тоя кораб, няма ли да е по-лесно да му запушим дупките вместо да изгребваме като побъркани водата да го ева? :screwy:

Малката ни китна Държавица се управлява от шепа бандюги плод и рецидив на Вашия любим комунизъм. Радвам се, че хората се "научиха" да протестират, а не да си мълчат като пръднали зайци (то просто вече не се издържа). Който и да отиде на власт трябва да знае, че трябва да защитава интересите на България, а не личните си и ще понесе отговорност рано или късно, ако не го прави. Такива хора въобще не трябва да се наричат българи!

http://vbox7.com/play:ecaf4883a1

nikolaaaay
23-02-2013, 12:47
Ми след като потъва тоя кораб, няма ли да е по-лесно да му запушим дупките вместо да изгребваме като побъркани водата да го ева? :screwy:

Много добре казано! Винаги това е по-доброто решение.

---------- Post added at 12:41 ---------- Previous post was at 12:38 ----------



АЕЦ безпорно е златна кокошка, но не бива да се вторачваме само в него.
Полиенергийните системи са силни. Миксираните, в това вярвам аз, колега.
Напоследък забелязвам, че все по-често съм съгласен със Суската. Не знам той ли си променя възгледите или аз. :picnic:

---------- Post added at 12:47 ---------- Previous post was at 12:41 ----------


Съжалявам,не знаех,че в часовете по География в гимназията се придобиват задълбочени познания по ядрена енергетика,но явно си имал много як даскал! От моя страна аз имам някакъв си скромен опит натрупан през няколкото години през които работя като Оператор радиационен и дзиметричен контрол в АЕЦ Козлодуй. Държа по три изпита на година от който 2 включват точно принципът на работа и устройството на ВВЕР. В АЗ на реактора има 349 касети от които 37 са регулиращи или така наречените АРК. Техните основни предназначения са:
1.Аварийна защита;
2.АВТОМАТИЧНО РЕГУЛИРАНЕ НА МОЩНОСТТА;
3.Компенсиране на промените на реактривността вследствие на температурните и отравянето на реактора.
Когато всички касети са в реактора той спира и от там нататък сам си прави сметките как върви процеса.
Потреблението достига своя пик около 21,30 ч. (примерно) и в 22,00 спада драстично. Искаш да кажеш, че всяка вечер в 21,45 спускате прътите, намалявате мощността на 40% примерно и сутринта в 6,00 часа ги вдигате обратно и в 6,30 достигате отново 100% мощност. Така ли да те разбирам?! Ако е така, значи грешно съм разбрал нещата, но и от бивши директори на АЕЦ К знам, че Чаира и другите 2 ПАВЕЦ са направени точно за да балансират системата през нощта заради реакторите.

ecotronic
23-02-2013, 15:23
Не е само въпрос на това как ще се управлянат реакторите. Те са само едни топлинни генератори. Оттам нататък има една камара процеси и съоръжения докато от топлинната енергия се получи електрическа. И всичко това съвсем не е безинерционно. Затова попитах колегата от Козлодуй - колко време отнема промяната на единица електрическа мощност, но той не отговори.
Съмнявам се, че промяна на електричeската мощност с едни 20% може да се постигне за 1-2 часа.

dimitar_vd62
23-02-2013, 15:45
Доколкото си спомням промяната на мощноста става чрз промяна на магнитното поле създане от възбудителната намотка, това респективно води до намалявани на парата подавана към турбините като се следят оборотите на генератора да се запазят постоянни, те пък зависят от чифтовете полюси на самия генератор и са кратни - 750,1500, 3000.В централата в която работех ставаше бързо за секунди от 2400квт до 1200квт примерно.Просто ги задаваш и компютъра сам си ги тамани.Това при положение че двигателя тежи 10тона а генератора 6.Няма спирачка, магнитните полета играят ролята на такава.Мисля си че процеса е по бърз от 1-2 часа,защото излишната пара сигурно се отклонява към някакви топлообменници или други съоръжения а не се пристъпва директно към намаляне мощноста на реактора.Само разсъждение, нямам опит с атомни централи, може и да греша.

ecotronic
23-02-2013, 16:04
При ядрените централи има едно понятие "диспечируем диапазон" Това е % от номиналната мощност. Т.е. обхватът в който мощността на АЕЦ може да се променя беопасно. Прекомерното понижаване на мощността на една такава централа е опасно. Именно заради такова нещо се получи и Чернобилската авария.
Поради тази причина в разчетите на енергийния баланс на мрежата винаги произвежданата от АЕЦ енергия се взима като база и не се променя (или поне не в широки граници). А необходимите промени за да се подържа този баланс се правят в другите източници - най-често във ВЕЦ - овете.

dimitar_vd62
23-02-2013, 16:17
И ко прайм ако стане някакъв срив в енергийната система, като в Канада примерно не си спомням коя година остават без ток около 70% от странат мисля заради повреда в преносната мрежа.Де дяваме излишната мощност когато не е планирано.Изключва генератора но реактора не може да изключи веднага.Значе произведената прегрята пара трябва да отиде някъде.Би трябвало да се охлади и да се върне под формата на течност в реактора.

NPP
23-02-2013, 20:26
[/COLOR]
Потреблението достига своя пик около 21,30 ч. (примерно) и в 22,00 спада драстично. Искаш да кажеш, че всяка вечер в 21,45 спускате прътите, намалявате мощността на 40% примерно и сутринта в 6,00 часа ги вдигате обратно и в 6,30 достигате отново 100% мощност. Така ли да те разбирам?! Ако е така, значи грешно съм разбрал нещата, но и от бивши директори на АЕЦ К знам, че Чаира и другите 2 ПАВЕЦ са направени точно за да балансират системата през нощта заради реакторите.[/QUOTE]

Колега,съжалявам,но започна леко да ме дразниш с това твое неразбиране! Твърдеше ли,че с реактора не може да се маневрира? Обясних ли ти как става? Какво още философстваш? Кой е тоя директор дето намира време да ти чете лекции?


Не е само въпрос на това как ще се управлянат реакторите. Те са само едни топлинни генератори. Оттам нататък има една камара процеси и съоръжения докато от топлинната енергия се получи електрическа. И всичко това съвсем не е безинерционно. Затова попитах колегата от Козлодуй - колко време отнема промяната на единица електрическа мощност, но той не отговори.
Съмнявам се, че промяна на електричeската мощност с едни 20% може да се постигне за 1-2 часа.

Колега,обясних ти,че всякое едно разтоварване на реактора става по определена програма и времето което отнема е различно. При сработване на АЗ всички АРК влизат в активната зона при което той спира и това става точно за 5 секунди,но тогава настъпва отравяне на реактора и той не може да бъде пуснат непосредствено след това заради значителната подреактивност. Именно заради това при повечето случай се използва една част от от АРК за да може бързо да се свали мощността без да се налага реактора да спре напълно.Кое точно не ти стана ясно?



При ядрените централи има едно понятие "диспечируем диапазон" Това е % от номиналната мощност. Т.е. обхватът в който мощността на АЕЦ може да се променя беопасно. Прекомерното понижаване на мощността на една такава централа е опасно. Именно заради такова нещо се получи и Чернобилската авария.
Поради тази причина в разчетите на енергийния баланс на мрежата винаги произвежданата от АЕЦ енергия се взима като база и не се променя (или поне не в широки граници). А необходимите промени за да се подържа този баланс се правят в другите източници - най-често във ВЕЦ - овете.

Проблемите които са съществували при Чернобил няма как да съществуват при Козлодуй,това са съвсем различни реактори и самия факт,че го даваш за пример показва,колко точно знаеш по темата! Не мога да разбера,защо сте решили,че реактора е нещо което или работи или не и средно положение няма,това са пълни глупости!

ecotronic
23-02-2013, 20:35
Колега NPP, 2 пъти ти зададох прост и ясен въпрос.
И двата пъти ти на ми отговори а ми говориш все едно четеш от някакъв наръчник.

Благодаря за вниманието все пак.

NPP
23-02-2013, 20:37
Колега NPP, 2 пъти ти зададох прост и ясен въпрос.
И двата пъти ти на ми отговори а ми говориш все едно четеш от някакъв наръчник.

Благодаря за вниманието все пак.

Ти или не разбираш или се правиш,че не разбираш! На кой въпрос не ти отговорих?

ecotronic
23-02-2013, 20:44
Ти или не разбираш или се правиш,че не разбираш! На кой въпрос не ти отговорих?

Всичко разбрах! АЕЦ Козлодуй минава от 100 на 80% от мощността си за 5 секунди. Обратно пак за 5 секунди.
Там някакви други неща каза, но тях не ги разбрах.

NPP
23-02-2013, 20:51
Всичко разбрах! АЕЦ Козлодуй минава от 100 на 80% от мощността си за 5 секунди. Обратно пак за 5 секунди.
Там някакви други неща каза, но тях не ги разбрах.

Ами само мога да се надявам,че другите колеги ме разбраха по-добре от теб,защото ти явно нищо не си разбрал!:???:

ecotronic
23-02-2013, 21:01
Тогава моля някой от другите колеги да ми каже, ако е разбрал, за колко време може да се понижи или увеличи изходната мощност на АЕЦ - а с 20 %.
Щото аз разбрах, че това време е 5 секунди. Но не съм сигурен, че правилно съм разбрал.

Някой беше казал това, че ясните и кратките отговори изискват най-много знания и мисъл.

NPP
23-02-2013, 21:22
Тогава моля някой от другите колеги да ми каже, ако е разбрал, за колко време може да се понижи или увеличи изходната мощност на АЕЦ - а с 20 %.
Щото аз разбрах, че това време е 5 секунди. Но не съм сигурен, че правилно съм разбрал.

Някой беше казал това, че ясните и кратките отговори изискват най-много знания и мисъл.

Мисля,че ти отговарям максимално кратко и ясно,друг е въпроса какъв капацитет имаш ти да разбереш какво ти казвам! 5 секунди са нужни на реактора да угасне,демек от 100 на 0%,както вече казах това е при сработване на АЗ(аварийна защита). При всички останали случай се процедира по програма която в повечето случай за да свали 20% са нужни около 4 часа,но както казах това е строго индивидуално. Наех се да ти повтарям,защото ти явно се затрудняваш да разбереш за какво иде реч,но нали ти каза,че имаш познания,а явно съвсем не е така.Типично по български се изказваш на юруш и разбираш от всичко,но много сериозно се съмнявам,че си виждал АЕЦ,а камоли реактор на живо!

ecotronic
23-02-2013, 21:36
Мисля,че ти отговарям максимално кратко и ясно,друг е въпроса какъв капацитет имаш ти да разбереш какво ти казвам! 5 секунди са нужни на реактора да угасне,демек от 100 на 0%,както вече казах това е при сработване на АЗ(аварийна защита). При всички останали случай се процедира по програма която в повечето случай за да свали 20% са нужни около 4 часа,но както казах това е строго индивидуално. Наех се да ти повтарям,защото ти явно се затрудняваш да разбереш за какво иде реч,но нали ти каза,че имаш познания,а явно съвсем не е така.Типично по български се изказваш на юруш и разбираш от всичко,но много сериозно се съмнявам,че си виждал АЕЦ,а камоли реактор на живо!

Когато човек каже "повтарям", означава, че казва нещо поне за втори път. Та ти би ли ми посочил в предишен твой пост къде да намеря изразът болднат в черно?

И за да си спестиш нервите и догадките относно това какво съм виждал и какво не, аз ще ти кажа:

Не съм виждал наживо ядрен реактор.
Имам само бегла представа затова как работи.
И много други неща не знам и не разбирам.

И поради това задавам въпроси и очаквам отговори.

В повечето случаи се изразявам неразбираемо. А още по-трудно възприемам това, което ми се обяснява.

Абе с 2 думи голям тъпак съм!

gigi
23-02-2013, 22:23
Колега NPP дай по полека с изказванията по адрес на другите. Досега говореше общи работи с голямо самочувствие а накрая се оказа че не може да си рагулираме мощността всеки ден както ни скимне и всъшност не си прав в първото си твърдение. А колегите говореха верни неща, но нали ти си в АЕЦ-а.....

NPP
23-02-2013, 22:43
Когато човек каже "повтарям", означава, че казва нещо поне за втори път. Та ти би ли ми посочил в предишен твой пост къде да намеря изразът болднат в черно?

И за да си спестиш нервите и догадките относно това какво съм виждал и какво не, аз ще ти кажа:

Не съм виждал наживо ядрен реактор.
Имам само бегла представа затова как работи.
И много други неща не знам и не разбирам.

И поради това задавам въпроси и очаквам отговори.

В повечето случаи се изразявам неразбираемо. А още по-трудно възприемам това, което ми се обяснява.

Абе с 2 думи голям тъпак съм!

Ако продължиш изречението което е с и удебелил,ще си отговориш на въпроса,защо не съм ти дал конкретно време. Спора тръгна от там,че според някои колеги не беше реално това да се сваля мощността на реактора. Мисля,че по тая тема би трябвало да сме се разбрали! Като цяло съм останал с впечатление,че си кадърен технически човек съдейки по твой постове във форума,но в случая имаш доста пропуски.



Колега NPP дай по полека с изказванията по адрес на другите. Досега говореше общи работи с голямо самочувствие а накрая се оказа че не може да си рагулираме мощността всеки ден както ни скимне и всъшност не си прав в първото си твърдение. А колегите говореха верни неща, но нали ти си в АЕЦ-а.....


Е хубава работа,какво обяснявах до сега! Кога се оказа,че не може да се регулира мощността и ми посочи точно къде не съм прав в твърденията си? Кои колеги говореха верни неща? Онзи дето е учил топлоядрена енергетика по География в гимназията или този дето сравняваше нашите реактори с чернобилските?


ПП:
Като цяло предлагам да прекратим този спор,защото в него няма никакъв смисъл или поне аз не виждам такъв!

BLUE1
23-02-2013, 23:00
NPP не се нерви ами обяснявай като за лаици, ако трябва повтаряй по няколко пъти. Темата за АЕЦ в момента е твърде актуална и мненията на хора работещи там поне за мен са важни. Никой не търси заяждане с теб, за това просто обясни какво работиш и какъв е механизма на регулиране на мощността на реакторите. В крайна сметка и на мен не ми стана ясно дали за час може да се намали мощността и след няколко часа пак да достигне оптимално ниво?

dimitar_vd62
23-02-2013, 23:07
Обясни съвсем просто, как се сваля мощноста на генератора на ядрения реактор, примерно от 900 на 700 Мвт и за колко време става.

gigi
24-02-2013, 01:35
Е хубава работа,какво обяснявах до сега! Кога се оказа,че не може да се регулира мощността и ми посочи точно къде не съм прав в твърденията си? Кои колеги говореха верни неща? Онзи дето е учил топлоядрена енергетика по География в гимназията или този дето сравняваше нашите реактори с чернобилските?


ПП:
Като цяло предлагам да прекратим този спор,защото в него няма никакъв смисъл или поне аз не виждам такъв!
Спора е много градивен и могат много неща да се научат покрай него.

Николай написа "В пиковите часове (приблизително 07-09 ч.) токът от хилядника се харчи. Но в часовете на минимално потрбление (22-06 ч) АЕЦ-ът не може да спре или да намали производството на ток "
и ти го захапа че не било верно и каза че
"реактора може да се товари и разтоварва без проблем" - което е така за по дълъг период от време, но не и за случаите който дава Николай. Демек всеки ден като мине пика на потребление и да намаляш мощноста а после пак да я увеличаваш. Ти сам го написа после " При всички останали случай се процедира по програма която в повечето случай за да свали 20% са нужни около 4 часа,но както казах това е строго индивидуално"

Излиза че от 22ч до 02 ще сваля мощност и веднага трябва да я качва и в 06ч да е на пълна мощност пак.
Та сега трябва да кажеш дали това може да се прави всеки ден, не е ли опасен процес, има ли смисъл, и има ли АЕЦ в света която да го прилага този метод??? Или всъшност това което казва Николай е вярно и централата си бичи на мах. а излишната енергия си има къде да отива в енергиината система.

Преди години съм водил ей такива записки:
"Гръбнакът на енергийната ни система са АЕЦ 1-ви и големите ТЕЦ, работещи на въглища. Общото и за двата вида централи е, че те притежават много голяма инертност и не могат да бъдат често пускани и спирани. Регулирането на мощността им също е доста сложен и бавен процес. ТЕЦ и АЕЦ са създадени да оперират с номинална мощност в много дълги интервали от време и да спират само при авария или за годишен ремонт. "

kolev
24-02-2013, 07:22
икономически неизгодно е един аец да не работи на пълна мощност.
физически невъзможно е бързо да му се регулира мощността.
свалянето на мощността на реактора се прави само когато има някакъв проблем. тази му възможност се ползва само за това.
енергийната система не може да работи без аец, но не може да работи и само на аец без тец и вец. баланс трябва да има.
чернобил е гръмнал именно защото са мислили че реакторите са супер и няма какво да им се случи. останалите му реактори всъщност работеха съвсем до скоро и се очаква да ги демонтират до 2065. та прав ще излезе р.овч като каза че живота на аец е поне едно 100 години :D

NPP
24-02-2013, 09:43
А знаете ли колко интересно ще стане,ако започнат да стачкуват работещите в АЕЦ Козлодуй и както по време на режима на тока заявят,че ще намаляват мощността на всеки блок с по 5 мегавата на час до постигане на целта? .:disgust:

Ето от тук тръгна целият спор! Никъде не съм оспорвал нито едно друго твърдение на колегите освен това,че мощността на реактора не може да се променя и в крайна сметка мисля,че съм прав! Не съм и споменавал в какви случай може да се прави! Явно целият спор е едно голямо неразбирателство,но както и да е. Естествено,че реактора се разтоварва единствено когато има някаква съществена нужда от това иначе е икономически неизгодно друг е въпросът,че напоследък се случва все по-често благодарение на много небивалици които се творят тук. Както и да е,колегата ми зададе два пъти въпроса колко време отнема да падне мощността с 20%,но ако се зачете в написаното от мен сам ще стигне до извода,че това е все едно аз да го питам той като натисне спирачката на колата си за колко време колата му ще намали с 20% скоростта си,но това е строго индивидуално и зависи не само от скоростта,но и от това с каква сила ще натисне педала,нали? С реактора е същото,всичко зависи от това колко АРК касети ще влязат в активната зона,може за 5 секунди мощността да падне на 0,а може и за 10 часа,както може и да не пада до 0.

Вече ви казах да не сравнявате чернобилските реактори с нашите,защото те са изключително различни и това което се е случило там няма как да се случи тук! РБМК реакторите на Чернобил са с положителна реактивност и при покачване на температурата се покачва и мощността на реактора дефакто,ако го оставиш без охлаждане за дълго време процесът който е протекъл в Чернобил е необратим,докато реакторите от тип ВВЕР каквито са нашите имат отрицателна реактивност и при прекомерно нарастване на температурата реактора губи мощност. Междодругото това което се е случило в Чернобил е било на път да се случи няколко пъти преди това в други централи.

ecotronic
24-02-2013, 10:45
Колега NPP, когато ти задавах онзи въпрос за 20 процентовата промяна, исках да придобия представа относно степента на инертност на регулирането на мощнастта на АЕЦ.
Ясно е това, че въпросното време зависи от много фактори, както и промяната на скоростта на един автомобил.
Аз мога да ти кажа време от - до за което ще спре колата. Надявах се да съобщиш подобно нещо и ти.
Наместо това, ти се впусна да обясняваш разни технически подробности и това, колко много не разбирам.
Ами - да. - Не разбирам. И поради това питам.

Както и да е.

Във връзка с това, което каза за разликата с чернобилските реактори, би ли обяснил това по какъв начин се постига при нас тази зависимост между степен на охлаждане и количество генерирана топлина?
Предполагам, че има механизъм благодарение на който при провишаване на температурата над зададената, регулиращите пръти автоматично се вкарват за да се намали мощността. Или е друг способ?

dimitar_vd62
24-02-2013, 11:03
Защо сте хукнали да намалявате мощността на реактора.Той генерира топлина, която загрява топлоносител който пък върти турбина която пък върти генератор.Свалянето на електрическата мощност на генератора доколко е свързано с намаляване мощността на реактора.Сигурно има някакви граници в които електреческата мощност може да се регулира без да се пипа реактора.

myato
24-02-2013, 11:08
Спорът ви в момента е от типа, "Колко дявола могат да се съберат на върха на една игла".
Трябва да имате предвид, че един енергоблок на АЕЦ се състои от условно две главни системи. Реакторна част и генератор.
Най-близо до верния отговор е колегата kolev, като изключим това, че той го разглежда като едно. Режимът на работа на реактора не е задължително свързан с генерирането на ел. енергия, но разкоплирането на процесите е икономически необосновано, защото просто ще фукаш топлина безсмислено, а и ти трябва разход за охладителните системи.
ПАВЕЦ-овете са направени, за да покриват бързо рязкото покачване на консумацията, защото са най-реактивни, а изпомпвайки обратно, премахват необходимостта да си играем с енергоблоковете безсмисленно. Дори да няма АЕЦ, ПАВЕЦ-овете са икономически обосновани, тъй като са единствената форма за "акумулиране" на ел.енергия.

ecotronic
24-02-2013, 11:08
Защо сте хукнали да намалявате мощността на реактора.Той генерира топлина, която загрява топлоносител който пък върти турбина която пък върти генератор.Свалянето на електрическата мощност на генератора доколко е свързано с намаляване мощността на реактора.Сигурно има някакви граници в които електреческата мощност може да се регулира без да се пипа реактора.

Защото така влизаме в сериозни загуби. Все едно когато трябва да намалиш скоростта на колата, да натискаш спирачката, без да отнемаш газта.

kolev
24-02-2013, 12:05
работата с аец и тец е като с пещите в кремиковци примерно. изгасиш ли ги по-добре да не ти се налага да ги пускаш пак. всъщност аец е един вид тец ако си представиш реактора като котел. топлиш вода и въртиш турбини с нея. аец и тец работят постоянно и на пълна мощност. нашите ввер-и прекарват около една трета от живота си обаче изключени за поддръжка. от тая гледна точка канадските канду примерно са по-добри тъй като позволяват презареждане с гориво докато реактора работи.
рбмк преди че даже и след чернобил са смятани от руснаците за по-добри от ввер - по-мощни и по-прости..... бомби :D

dimitar_vd62
24-02-2013, 12:21
Не е точно така за тецовете.Старите котли дето вече ги няма в бившата ми работа, имаха по 6 горелки и може да си избираш мощност.И след изключване процедурата по въвеждане в работа е около 15 минути пред вид продухването и плавно осигуряване на дебит през котела.Често пъти единият е работил на пълна мощност а другия на половина примерно.Пещите са друга бира, там нямам опит и знам само че запали ли се отива години да работи а и съм чувал че угасне ли - край с нея.

myato
24-02-2013, 12:42
работата с аец и тец е като с пещите в кремиковци примерно. изгасиш ли ги по-добре да не ти се налага да ги пускаш пак. всъщност аец е един вид тец ако си представиш реактора като котел. топлиш вода и въртиш турбини с нея. аец и тец работят постоянно и на пълна мощност. нашите ввер-и прекарват около една трета от живота си обаче изключени за поддръжка. от тая гледна точка канадските канду примерно са по-добри тъй като позволяват презареждане с гориво докато реактора работи.
рбмк преди че даже и след чернобил са смятани от руснаците за по-добри от ввер - по-мощни и по-прости..... бомби :D

Ако си турим КАНДУ или РБКМ, някой може да реши, че си събираме плутоний за бомбичка:nuke:
Какви ли ги вършат власите?:evil:
Колкото до мощните и прости неща. Те обикновино не са за прости хора ( партийни секретари например ).

ecotronic
24-02-2013, 13:52
Като говори за пещи, Колев сигурно има впредвид доменни пещи. Защото електро-дъговите пещи доста лесно се пускат и спират.

etrovskii
24-02-2013, 15:33
Голям цирк,в един ден национална стачка и избиране на митрополит само в бг,:Yeeeehaaa:сакса и цачева въобще не им дреме ко става отвънка те са в църквата:roll2:президента каза че е голям ден днеска,явно за митрополита,а че хората го чакат вънка кучета ги яли

Orm
24-02-2013, 21:19
Абе не мога да разбера ква е тая стачка без да има ясна цел, хората излязоха заради цените на тока , случайно изгониха правителството , никой не знае какво тряба да стане, всеки броди на някаде , телевизията дава некви глупости по цял ден та чак до КГБ стигнаха дето го няма от 20 години ........:wow:лудница !!!!
Няма ли някой да се сети да сложи един микрофон и който иска да каже нещо да вземе барем да го каже !!!

vaklinator
25-02-2013, 00:01
икономически неизгодно е един аец да не работи на пълна мощност.
физически невъзможно е бързо да му се регулира мощността.
свалянето на мощността на реактора се прави само когато има някакъв проблем. тази му възможност се ползва само за това.
енергийната система не може да работи без аец, но не може да работи и само на аец без тец и вец. баланс трябва да има.
чернобил е гръмнал именно защото са мислили че реакторите са супер и няма какво да им се случи. останалите му реактори всъщност работеха съвсем до скоро и се очаква да ги демонтират до 2065. та прав ще излезе р.овч като каза че живота на аец е поне едно 100 години :D

Някой те е излъгал, че реакторите на Чернобил са работили след аварията през 86-та.
Целия град Примять е евакуиран и все още е под "карантина"

ПП Умишлено авариралия реактор е бил само на 1 година.

gigi
25-02-2013, 01:54
Някой те е излъгал, че реакторите на Чернобил са работили след аварията през 86-та.
Целия град Примять е евакуиран и все още е под "карантина"

ПП Умишлено авариралия реактор е бил само на 1 година.

Баш са си пуснати реакторите и са работили. Все пак е имало план да се изпълнява......Информирайте се малко преди да пишете.

22.05.1986 г. - прието е решение за възстановяване работата на 1 и 2 блок на Чернобилската АЕЦ
01.10.1986 г. - пускане на 1-ви блок след приключване на програмата по дезактивация на работните помещения
05.11.1986 г. - пускане на 2-ри блок след приключване на програмата по дезактивация на работните помещения
30.11.1986 г. - завършване на строежа на саркофага на 4-ти блок (обект "Укритие").
04.12.1987 г. - пускане на 3-ти блок след разделяне от 4-ти блок и дезактивация на работните помещения на 3-ти.
11.10.1991 г. - пожар на турбогенератор 4 довежда до предсрочно закриване на 2-ри енергоблок.
30.11.1996 г. - окончателно спиране на 1-ви енергоблок.
15.12.2000 г. 13 ч 17 мин - окончателно спиране на 3-ти енергоблок, с което активният живот на Чернобилската АЕЦ приключва.



http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B1%D1%8B%D0%BB%D 1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%90%D0%AD%D0%A1

etrovskii
25-02-2013, 09:47
Абе не мога да разбера ква е тая стачка без да има ясна цел, хората излязоха заради цените на тока , случайно изгониха правителството , никой не знае какво тряба да стане, всеки броди на някаде , телевизията дава некви глупости по цял ден та чак до КГБ стигнаха дето го няма от 20 години ........:wow:лудница !!!!
Няма ли някой да се сети да сложи един микрофон и който иска да каже нещо да вземе барем да го каже !!!
Така е,само тв7 се опитваше да го прави:spam_laser:

vaklinator
25-02-2013, 17:59
Баш са си пуснати реакторите и са работили. Все пак е имало план да се изпълнява......Информирайте се малко преди да пишете.

22.05.1986 г. - прието е решение за възстановяване работата на 1 и 2 блок на Чернобилската АЕЦ
01.10.1986 г. - пускане на 1-ви блок след приключване на програмата по дезактивация на работните помещения
05.11.1986 г. - пускане на 2-ри блок след приключване на програмата по дезактивация на работните помещения
30.11.1986 г. - завършване на строежа на саркофага на 4-ти блок (обект "Укритие").
04.12.1987 г. - пускане на 3-ти блок след разделяне от 4-ти блок и дезактивация на работните помещения на 3-ти.
11.10.1991 г. - пожар на турбогенератор 4 довежда до предсрочно закриване на 2-ри енергоблок.
30.11.1996 г. - окончателно спиране на 1-ви енергоблок.
15.12.2000 г. 13 ч 17 мин - окончателно спиране на 3-ти енергоблок, с което активният живот на Чернобилската АЕЦ приключва.



http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B1%D1%8B%D0%BB%D 1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%90%D0%AD%D0%A1

Извинявам се за невежеството :(
Нещо обърках Фукошима с Чернобил, че коментирахме и японските проблеми и тяхното невежество се оказа по-фатално от моето. Извинявам се пак!!!:bg:

dimitar_vd62
25-02-2013, 20:59
Имаше филм по Нешънъл Джиографик или Дискавъри.Аварията в Чернобил е станала заради стремежа на някаква височайша особа за предсрочно пускане въпреки протеста на инженерите които работели там, да направи впечатление пред политбюро.Филма не беше за хора със слаби нерви.Като чета тази статия излиза че едва ли не облъчването е било допустимо."... Облучения персонала сверх установленных контрольных уровней не было. 63 участника ликвидации пожара из числа эксплуатационного персонала и пожарных получили дозы от 0,02 до 0,17 Бэр (сЗв), что не превышает двухнедельных доз. Облучения населения не произошло, статистически значимого увеличения концентрации аэрозолей в приземном слое атмосферы в 30-км зоне не зафиксировано."Градът е затворен, сякаш хората са се изпарили и е останало всичко както са го зарязали.

http://vbox7.com/search/?completed=0&vbox_q=%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B1%D0%B8% D0%BB&page=4

ecotronic
25-02-2013, 22:04
Имаше филм по Нешънъл Джиографик или Дискавъри.Аварията в Чернобил е станала заради стремежа на някаква височайша особа за предсрочно пускане въпреки протеста на инженерите които работели там, да направи впечатление пред политбюро........

Гледал съм го филма, но май не беше заради предсрочно пускане а заради експеримент по аварийно спиране, каквото се очаква да се наложи в случай на някакво бедствие или вражеска атака.

myato
25-02-2013, 23:06
Имаше филм по Нешънъл Джиографик или Дискавъри.Аварията в Чернобил е станала заради стремежа на някаква височайша особа за предсрочно пускане въпреки протеста на инженерите които работели там, да направи впечатление пред политбюро.Филма не беше за хора със слаби нерви.Като чета тази статия излиза че едва ли не облъчването е било допустимо."... Облучения персонала сверх установленных контрольных уровней не было. 63 участника ликвидации пожара из числа эксплуатационного персонала и пожарных получили дозы от 0,02 до 0,17 Бэр (сЗв), что не превышает двухнедельных доз. Облучения населения не произошло, статистически значимого увеличения концентрации аэрозолей в приземном слое атмосферы в 30-км зоне не зафиксировано."Градът е затворен, сякаш хората са се изпарили и е останало всичко както са го зарязали.

http://vbox7.com/search/?completed=0&vbox_q=%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B1%D0%B8% D0%BB&page=4


Гледал съм го филма, но май не беше заради предсрочно пускане а заради експеримент по аварийно спиране, каквото се очаква да се наложи в случай на някакво бедствие или вражеска атака.

Партийният секретар на централата се е правил на мъж в отсъствие на директора и е наредил провеждането на тестове за аварийни ситуации. Старши енергетикът отказва и е отстранен от контролната зала. Управлението на реактира е поето от младши опетатори, които извеждат реактора от стабилност и без адекватно охлаждане стопяват прътите на забавителите. Последствията ги знаем всички.

ecotronic
25-02-2013, 23:16
Партийният секретар на централата се е правил на мъж в отсъствие на директора и е наредил провеждането на тестове за аварийни ситуации. Старши енергетикът отказва и е отстранен от контролната зала. Управлението на реактира е поето от младши опетатори, които извеждат реактора от стабилност и без адекватно охлаждане стопяват прътите на забавителите. Последствията ги знаем всички.

Точно. А тук беше една хубава пролет с едни сочни марули и краставици, които после се разбра, че не e трябвало да се консумират.

myato
25-02-2013, 23:21
Точно. А тук беше една хубава пролет с едни сочни марули и краставици, които после се разбра, че не e трябвало да се консумират.

А какви череши имаше ...

dimitar_vd62
25-02-2013, 23:29
Да бе нещо такова беше, не споря, по помня че някой се беше изхвърлил.

myato
25-02-2013, 23:35
Да бе нещо такова беше, не споря, по помня че някой се беше изхвърлил.

Верно се изхвърли. "Горещи" частици имаше чак в стратосферата :nuke:

Susscrofa
26-02-2013, 08:30
Верно се изхвърли. "Горещи" частици имаше чак в стратосферата :nuke:

Няма вече такива реактори. /не съм сигурен/
Сега не се взривяват, а се изпускат:), издишат във въздуха, ако стане нещо.

kolev
26-02-2013, 10:36
Гледал съм го филма, но май не беше заради предсрочно пускане а заради експеримент по аварийно спиране, каквото се очаква да се наложи в случай на някакво бедствие или вражеска атака.

до колкото знам са се провеждали 2 теста.
единия как се държи реактора при намалена мощност.
втория е спиране на помпите за охлаждането на реактора в случай на прекъсване на захранването. в този случай трябва да се включат дизелови генератори които да захранят помпите и след това един вид централата да се самозахрани.
за втория тест е задължително условие в момента на прекъсване на захранването, реактора да работи на пълна мощност. в следствие на тия 2 експеримента, реактора кляка и нашите хора почват да помпят прътите като педала на газта на задавена лада.
втория тест и резервното захранване с дизелови генератори са измислени след инцидент в някаква иранска мисля аец където е било прекъснато захранването на тия помпи и ясно какво е станало.
във фукушима се повтаря същата ситуация. заради земетресението реакторите аварийно се изключват. дизеловите генератори трябва да се включат за да захранят помпите и те да охлаждат реакторите, но те са наводнени от цунамито.
това е опита на човечеството в експлоатирането на атома за мирни цели :D

myato
26-02-2013, 11:14
Няма вече такива реактори. /не съм сигурен/
Сега не се взривяват, а се изпускат:), издишат във въздуха, ако стане нещо.

Ааа, има ги, има ги:-D
"Издишаштите" са на Уестингхаус.


до колкото знам са се провеждали 2 теста.
единия как се държи реактора при намалена мощност.
втория е спиране на помпите за охлаждането на реактора в случай на прекъсване на захранването. в този случай трябва да се включат дизелови генератори които да захранят помпите и след това един вид централата да се самозахрани.
за втория тест е задължително условие в момента на прекъсване на захранването, реактора да работи на пълна мощност. в следствие на тия 2 експеримента, реактора кляка и нашите хора почват да помпят прътите като педала на газта на задавена лада.
втория тест и резервното захранване с дизелови генератори са измислени след инцидент в някаква иранска мисля аец където е било прекъснато захранването на тия помпи и ясно какво е станало.
във фукушима се повтаря същата ситуация. заради земетресението реакторите аварийно се изключват. дизеловите генератори трябва да се включат за да захранят помпите и те да охлаждат реакторите, но те са наводнени от цунамито.
това е опита на човечеството в експлоатирането на атома за мирни цели :D

Да. Серия от тестове са правили и при първия тест са решили, че ще угасят реактора, при което са вдигнали на мах. забавителите при редуцирано охлаждане и са е**ли мамата на пейзажа. Кога са се усетили какво става е било късно дори да избягат от залата. Хората в помпената станция са разбрали какви ги върщат в операторното секунди преди реактора да гръмне.
Във Фукошима простотията отново е човешка, защото по планировка е било предвидено подобно цунами, но заради печалбата някой е решил да икономиса от височината на преградите на половина и "честит сбор".

Така че, ролята на човешката простотия, самоувереност и лакомия са основните фактори, довели до авариите.

Susscrofa
26-02-2013, 11:55
Ааа, има ги, има ги:-D
"Издишаштите" са на Уестингхаус.



Да. Серия от тестове са правили и при първия тест са решили, че ще угасят реактора, при което са вдигнали на мах. забавителите при редуцирано охлаждане и са е**ли мамата на пейзажа. Кога са се усетили какво става е било късно дори да избягат от залата. Хората в помпената станция са разбрали какви ги върщат в операторното секунди преди реактора да гръмне.
Във Фукошима простотията отново е човешка, защото по планировка е било предвидено подобно цунами, но заради печалбата някой е решил да икономиса от височината на преградите на половина и "честит сбор".

Така че, ролята на човешката простотия, самоувереност и лакомия са основните фактори, довели до авариите.

Става дума за забавителя, в Чернобилската е бил графитен. Сега мисля всички са с воден забавител.:picnic:

myato
26-02-2013, 12:41
Става дума за забавителя, в Чернобилската е бил графитен. Сега мисля всички са с воден забавител.:picnic:
За първото твърдение - да.
За второто - не. Дори в момента има един в строеж със сигурност.
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%91%D0%9C%D0%9A

NPP
26-02-2013, 13:35
РБМК реакторите са икономически доста изгодни и е нормално все още да ги има. Както вече казах,това което се е случило в Чернобил е било на път да се случи и в други централи,но всичко се е потулвало за да се пази реномето на съветската инженерна мисъл. Със сигурност е имало хора по високите етажи които са знаели какво може да се стане,но са си траели,както след това си траеха,че се е случило. Това което стана във Фукушима е пример за това как големите правят каквото си поискат. Реакторите им са стари американски боклуци,да не говорим,че първият им реактор е с 3 години по-стар от тези които ние спряхме преди 10 години под предлог,че са стари и ненадеждни. Съвсем отделен е въпросът,че изобщо не са били подготвени за това което стана.Както се изрази един наш физик,"та те са на брега на океана,лавина ли чакат да ги удари". Най-неприятното в случая е,че всичко започна да се забравя малко по малко,а самите Японци можеха да намалят много ефекта от аварията,но пусти ти икономически интереси.

ПП:
Ето тук една тема за размисъл: http://worldtodaybg.com/2013/02/01/%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%8A%D 1%82-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D0%B0%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%BB%D0%BE%D 0%B4%D1%83%D0%B9/

CBET
26-02-2013, 15:33
А иначе пускайте старите блокове в Козлодуй ...

kolev
26-02-2013, 15:45
РБМК реакторите са икономически доста изгодни и е нормално все още да ги има. Както вече казах,това което се е случило в Чернобил е било на път да се случи и в други централи,но всичко се е потулвало за да се пази реномето на съветската инженерна мисъл. Със сигурност е имало хора по високите етажи които са знаели какво може да се стане,но са си траели,както след това си траеха,че се е случило. Това което стана във Фукушима е пример за това как големите правят каквото си поискат. Реакторите им са стари американски боклуци,да не говорим,че първият им реактор е с 3 години по-стар от тези които ние спряхме преди 10 години под предлог,че са стари и ненадеждни. Съвсем отделен е въпросът,че изобщо не са били подготвени за това което стана.Както се изрази един наш физик,"та те са на брега на океана,лавина ли чакат да ги удари". Най-неприятното в случая е,че всичко започна да се забравя малко по малко,а самите Японци можеха да намалят много ефекта от аварията,но пусти ти икономически интереси.

ПП:
Ето тук една тема за размисъл: http://worldtodaybg.com/2013/02/01/%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%8A%D 1%82-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D0%B0%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%BB%D0%BE%D 0%B4%D1%83%D0%B9/

то по тая логика какво очакваш да се случи с един аец ако не да гръмне :D
ввер-ите също имат сериозни недостатъци. примерно сериозното налягане в първичната охладителна верига - 150 бара ако не се лъжа.
също каза и че прътите гасят реактора за 5 секунди. така е, но трябва да го поливаш още 3 дена с вода ако не искаш да се стопи. а недостатък ли е че се обръща повече внимание на това реактора да не бъде отровен вместо да бъде напълно изгасен.

Mind_Control
26-02-2013, 16:15
А защо просто не строят реакторите на 50 -100 метра под земята и да се приключи с възможността за разпространение на радиация при избухване?

NPP
26-02-2013, 16:18
то по тая логика какво очакваш да се случи с един аец ако не да гръмне :D
ввер-ите също имат сериозни недостатъци. примерно сериозното налягане в първичната охладителна верига - 150 бара ако не се лъжа.
също каза и че прътите гасят реактора за 5 секунди. така е, но трябва да го поливаш още 3 дена с вода ако не искаш да се стопи. а недостатък ли е че се обръща повече внимание на това реактора да не бъде отровен вместо да бъде напълно изгасен.

Налягането е такова за да предотврати кипването на водата в първи контур и то е много добре контролирано от компенсатор на обема вързан към системата. Не разбирам в какво се изразява притеснението ти. Прътите гасят реактора за 5 секунди,но само тогава когато е наистина много наложително при по-леки случаи се използват по-малко пръти. Всъщност не знам от къде ти е дошла идеята,че се обръща повече внимание на факта,че реактора се "отравя",защото това не е чак такава болка за умиране,със сигурност не толкова голяма колкото ситуацията която е предотвратила сработилата АЗ. Сладка вода има в изобилие и за разлика от Фукушима,тук има как да се достави до реактора във всякакви ситуации.

Susscrofa
26-02-2013, 16:51
А защо просто не строят реакторите на 50 -100 метра под земята и да се приключи с възможността за разпространение на радиация при избухване?

Защото развитието на атомната енергетика е в подем заради ниската себсойност на произвежданата електроенергия, а така доста ще се оскъпи.:strong:

kolev
26-02-2013, 16:52
до колкото знам, когато защитата се задейства не се пускат всички пръти. пускат се някой и се проверява защитата дали е лъжливо задействала. така ли е.
за сладката вода, стигне ли се до доливане - работата е ясна. а какво е станало с изтеклата замърсена....
тия ввер-и които модернизираха за китай мисля имаха точно допълнителни защити и дублиращи системи в първичната верига.

NPP
26-02-2013, 17:34
Всичко зависи от ситуацията,има си процедури по които се действа,но при по-сериозни случаи всичките пръти се спускат. За какво доливане говориш,то вода постоянно се налива и без нея няма как, аз исках да кажа,че просто този процес е подсигурен многократно,а за мръсната вода си има спец водоочистки. Нашите реактори са достатъчно модернизирани и това е доказано многократно от всевъзможните инспекции.

ПП:
Моля те,само пиши малко по-нормално!:cheers:

Susscrofa
26-02-2013, 22:59
Всичко зависи от ситуацията,има си процедури по които се действа,но при по-сериозни случаи всичките пръти се спускат. За какво доливане говориш,то вода постоянно се налива и без нея няма как, аз исках да кажа,че просто този процес е подсигурен многократно,а за мръсната вода си има спец водоочистки. Нашите реактори са достатъчно модернизирани и това е доказано многократно от всевъзможните инспекции.

ПП:
Моля те,само пиши малко по-нормално!:cheers:

Той май говори за водата в реактора, или май защитена зона му казваха, а ти говориш за водата от парогенератора. /Не съм убеден в това де./

qpwo
26-02-2013, 23:48
Пак ще запея старата песен както с горивата... Цената на тока не трябва да пада. Тя е една от най-ниските в Европа. Трябва да се вдигат заплатите и печалбата от производство да отива/остава при българи

etrovskii
27-02-2013, 14:15
Пак ще запея старата песен както с горивата... Цената на тока не трябва да пада. Тя е една от най-ниските в Европа. Трябва да се вдигат заплатите и печалбата от производство да отива/остава при българи
Това вече никога няма да стане,след като им ги дадоха,ако си ги искаме може само евро съюза да ни изгърби с някой друга глоба по така яка,сметка трябва да се търси не само за тях но и за всичко друго което са продали за личнч изгода,но това няма да стане никога ,няма ги хората които да го направят а само се пише пише и секи акъл налива ,скоро и стачките ще стихнат и така,българска ни е работата:bg::pain:

DobriRq
28-02-2013, 09:41
Пак ще запея старата песен както с горивата... Цената на тока не трябва да пада. Тя е една от най-ниските в Европа. Трябва да се вдигат заплатите и печалбата от производство да отива/остава при българи

+1
Една средна заплата около 1000 евро би оправила нещата.

Jivko7777
28-02-2013, 10:24
+1
Една средна заплата около 1000 евро би оправила нещата.

и 1000лв да не е евро пак ще е добре

kolev
28-02-2013, 10:56
и аз така викам, ама за да стане това нашите избраници ще трябва да спрат да бъркат в кацата с меда и поне малко да поработват дагоева. за да разберем как да стане тая работа, трябва да построим супер компютър, но галактическите магистрали на бойко вече са предрешили изхода от проекта :D
между другото, вече е започнало разглобяването на 3 и 4 блок и за тях може да се говори само в минало време.
обаче козовете на серГЕЙ падат. то не остана с какво да лъже пенсионерите. нищо, само ще се показва мълчаливо и пак ще си събере гласовете :D

Kuku
28-02-2013, 13:35
Момчета, разсъждавайте малко - на какво отгоре ще се повиши заплатата?
Изкуственото завишаване на заплатите ще е-б-е мамата на всичко :idea:

morfius
28-02-2013, 13:42
Момчета, разсъждавайте малко - на какво отгоре ще се повиши заплатата?
Изкуственото завишаване на заплатите ще е-б-е мамата на всичко :idea:

На база производство и стимулиран дребен бизнес... на никаква друга.
Но интересно защо никой не работи в тая посока... а всяко следващо правителство прави живота на дребните все по-тежък и сложен.
При това без грам съпротива...

Susscrofa
28-02-2013, 13:48
На база производство и стимулиран дребен бизнес... на никаква друга.
Но интересно защо никой не работи в тая посока... а всяко следващо правителство прави живота на дребните все по-тежък и сложен.
При това без грам съпротива...

За да лапат големите риби, монополистите.

Kuku
28-02-2013, 13:49
Да, то не е сложно да се досети човек - гледаш, кой има изгода от това положение и получаваш отговор на въпросите :)

Susscrofa
28-02-2013, 14:12
А и е доста по-лесно да пълниш каса от 10 големи риби, отколкото да събираш от 10 000 дребни.

morfius
28-02-2013, 17:11
Е тогава приятно кълване на лозунги в стил - тока може да падне с 50% :upsidedwnsmiley:

dimitar_vd62
28-02-2013, 18:13
Е ся кво стана, искахме да си ходи Бойко, искахме да се махнат познатите лица, по добро заплащане и т.н и изведнъж се извъртяхме пак за Бойко, да не вдигат заплатите, айде и един митинг да направим за връщане на рекета и мутрите.

NPP
01-03-2013, 02:07
между другото, вече е започнало разглобяването на 3 и 4 блок и за тях може да се говори само в минало време.
обаче козовете на серГЕЙ падат. то не остана с какво да лъже пенсионерите. нищо, само ще се показва мълчаливо и пак ще си събере гласовете :D

Това е много далече от истината! Всъщност и тук си проличава медийното налагане на небивалици. На хората се набива,че работата по демонтажа кипи и милионите които потъват там се харчат по предназначение,а реално демонтажа е минимален и се свежда само до машина зала на 1-ви блок.

syfer
01-03-2013, 07:25
Цената по скоро ще се вдигне уважаеми колеги.При положение, че банка ЦКБ (знаем на коя варненска групичка е собственост) към момента има 33% минотирарен дял в ЧЕЗ (официални данни са налични в публичния търговски регистър не е голословие) и към момента преговаря с чехите да купят и останалите 67% не виждам как един монополист който притежава 100% от дружество ще се навие да намали тока ..по скоро може освен тока да си поиграят и с други цени и условия на живот....все пак на тези групички и организации всичко им е позволено..

etrovskii
26-03-2013, 16:41
Цената по скоро ще се вдигне уважаеми колеги.При положение, че банка ЦКБ (знаем на коя варненска групичка е собственост) към момента има 33% минотирарен дял в ЧЕЗ (официални данни са налични в публичния търговски регистър не е голословие) и към момента преговаря с чехите да купят и останалите 67% не виждам как един монополист който притежава 100% от дружество ще се навие да намали тока ..по скоро може освен тока да си поиграят и с други цени и условия на живот....все пак на тези групички и организации всичко им е позволено..

Излезна прав:spell:

Susscrofa
27-03-2013, 15:47
Аууууу, и какво стана сега.
Нашите десни популисти ни обясняваха какъв невероятен ужас е национализацията /когато е застрашена националната сигурност/, а в същото време, демократична капиталова Германия настоява, забележете, за национализиране на банкови ЧАСТНИ депозити в Кипър и сякаш това е нещо съвсем естествено.:rotfl::rotfl::rotfl:

BLUE1
27-03-2013, 16:09
Аууууу, и какво стана сега.
Нашите десни популисти ни обясняваха какъв невероятен ужас е национализацията /когато е застрашена националната сигурност/, а в същото време, демократична капиталова Германия настоява, забележете, за национализиране на банкови ЧАСТНИ депозити в Кипър и сякаш това е нещо съвсем естествено.:rotfl::rotfl::rotfl:


Обясни моля, къде видя общо между национализация на ЕРП и "подстригване" на големите депозити в две банки които ако не го направят, ще трябва да обявят фалит и всички да загубят.....може би смяташ, че ЕС трябва да налее пари в кипърските банки за да ги спаси??? Когато икономиката ти е почти напълно изградена върху банковото дело и си офшорна зона трябва много да внимаваш как управляваш банките, а вложителите много добре знаят къде са си вложили парите и какви са рисковете там, тъй, че да горят...

pavlin
27-03-2013, 16:24
Ами защо не постригаха американските, италианските и испанските банки по същия начин. Значи за едни може пък за други не може.

Susscrofa
27-03-2013, 18:26
Син, не се прави на льольо.
Квот и да напишеш ще бъде слабо.
Да бъркаш в банка, да събираш депозити е жалка картинка.
Написах това, за да ви обясня колко са смешни защитите ви за "златната кокошка" наречена частна собственост.:rotfl:

Западна Европа, обра депозитите на спестовниците в една пазарна икономика, за което нашите хрантутняци умно ще кажат ........"мммммммм да правилно е".:rotfl:

nikolaaaay
27-03-2013, 18:28
Аууууу, и какво стана сега.
Нашите десни популисти ни обясняваха какъв невероятен ужас е национализацията /когато е застрашена националната сигурност/, а в същото време, демократична капиталова Германия настоява, забележете, за национализиране на банкови ЧАСТНИ депозити в Кипър и сякаш това е нещо съвсем естествено.:rotfl::rotfl::rotfl:
Въпросът е дали държавата може да управлява каквито и да е предприятия ефективно. Естествено историята е направила тои въпрос риторичен.
Депозитите не са предприятия, доколкото ми е известно. Разликата между национализация на предприятие и национализация на депозити е доста голяма. То няма прилика. Тук не става дума за правата на човека, а затова, че държавата им е харчила прекалено много и сега няма пари да си покрива разходите.

vaklinator
27-03-2013, 18:34
Доста се отплесвате от темата.
Аз съм категорично за пускане на 3-ти и 4-ти блок на Козлодуй. И не на последно място - майната му на европейския съюз. Той е по-лош от съветския съюз.
В Кипър стрижат с кожата, в България хората се палят, Румъния никога няма да влезе в "шенген".... Ебаси ЕС.
Тези Цветелинки Бориславови с фотоволтаичните централи да си изнасят тока на Меркел!

BLUE1
27-03-2013, 18:34
Син, не се прави на льольо.
Квот и да напишеш ще бъде слабо.
Да бъркаш в банка, да събираш депозити е жалка картинка.
Написах това, за да ви обясня колко са смешни защитите ви за "златната кокошка" наречена частна собственост.:rotfl:

Западна Европа, обра депозитите на спестовниците в една пазарна икономика, за което нашите хрантутняци умно ще кажат ........"мммммммм да правилно е".:rotfl:


Невъзможно е да се води дебат с тотален профан, всъщност що ли те се хващам на тролските приказки :sleep:

pavlin
27-03-2013, 18:34
Абе Никалай,
Стига си говорил глупости.

rossenvn
27-03-2013, 18:36
Ами защо не постригаха американските, италианските и испанските банки по същия начин. Значи за едни може пък за други не може.

Точно! Да горят руските мафиотски пари :rotfl:

BLUE1
27-03-2013, 18:38
Ами защо не постригаха американските, италианските и испанските банки по същия начин. Значи за едни може пък за други не може.

Ей тук съм почти съгласен с теб.

Susscrofa
27-03-2013, 19:01
Ей тук съм почти съгласен с теб.

Не търси подкрепа сега.:rotfl:

BLUE1
27-03-2013, 19:36
Не търси подкрепа сега.:rotfl:

Подкрепа за какво? :rotfl:

Susscrofa
27-03-2013, 19:47
Подкрепа за какво? :rotfl:

За толкова много неща.:holiday2:

fred
27-03-2013, 19:56
Ами защо не постригаха американските, италианските и испанските банки по същия начин. Значи за едни може пък за други не може.

Павлине, ти са руските олигарси ли жалиш?Понеже тия до 100 хиляди евро са гарантирани, айде не плачи на гроба, на тия дето окрадоха руснаците, твой любим народ.Русия няма да пострада, само далавераджиите им.Ами да бяха платили американските ипотеки тогава твоите любимци.

---------- Post added at 23:56 ---------- Previous post was at 23:55 ----------


Син, не се прави на льольо.
Квот и да напишеш ще бъде слабо.
Да бъркаш в банка, да събираш депозити е жалка картинка.
Написах това, за да ви обясня колко са смешни защитите ви за "златната кокошка" наречена частна собственост.:rotfl:

Западна Европа, обра депозитите на спестовниците в една пазарна икономика, за което нашите хрантутняци умно ще кажат ........"мммммммм да правилно е".:rotfl:

Защо да са смешни?Смешно е ЕС да плаща депозите на руските олигарси ли трябва?Има си евродиректива, знае се размерът на гарантираните суми.

Susscrofa
27-03-2013, 20:07
Павлине, ти са руските олигарси ли жалиш?Понеже тия до 100 хиляди евро са гарантирани, айде не плачи на гроба, на тия дето окрадоха руснаците, твой любим народ.Русия няма да пострада, само далавераджиите им.Ами да бяха платили американските ипотеки тогава твоите любимци.

---------- Post added at 23:56 ---------- Previous post was at 23:55 ----------



Защо да са смешни?Смешно е ЕС да плаща депозите на руските олигарси ли трябва?Има си евродиректива, знае се размерът на гарантираните суми.

Флинстоун, няма фалит на БАНКИ.
Спасяват ги като бъркат в депозитите и вземат частни пари, национализират депозити.

BLUE1
27-03-2013, 21:23
Флинстоун, няма фалит на БАНКИ.
Спасяват ги като бъркат в депозитите и вземат частни пари, национализират депозити.


Чети бе момче, чети! Не се плъзгай отгоре отгоре. И малко се напъни и мисли с тая кратуна, тя не ти е само за красота дадена.

Susscrofa
27-03-2013, 21:47
Чети бе момче, чети! Не се плъзгай отгоре отгоре. И малко се напъни и мисли с тая кратуна, тя не ти е само за красота дадена.

Еми чета, в началото идеята беше формулирана като данък върху депозит.:)
Факт, това си е национализиране на депозит!
Данък върху лихва, да, но данък върху депозит си е одържавяване на частни пари, БЕ момче.:)

Furious 155
27-03-2013, 23:09
Данък върху лихва, да, но данък върху депозит си е одържавяване на частни пари, БЕ момче.:)
Да, и говорят че може да е до 40% от депозита... което е АДСКИ много!

fred
28-03-2013, 23:03
Флинстоун, няма фалит на БАНКИ.
Спасяват ги като бъркат в депозитите и вземат частни пари, национализират депозити.
Стига плака на чужди гробища, а га кипърските банки купуваха гръцки облигации какво беше?

[/COLOR]
Еми чета, в началото идеята беше формулирана като данък върху депозит.:)
Факт, това си е национализиране на депозит!
Данък върху лихва, да, но данък върху депозит си е одържавяване на частни пари, БЕ момче.:)
Ами да си ги бяха държали в Русия тогава...Общо взето на малко места по света биха правили това, което направи Кипър за да се стигне до тук,като най много са се облажили имено тия големите "вложители" сега да си сърбат попарата.


---------- Post added at 03:03 ---------- Previous post was at 03:01 ----------

[/COLOR]
Чети бе момче, чети! Не се плъзгай отгоре отгоре. И малко се напъни и мисли с тая кратуна, тя не ти е само за красота дадена.
Кратуната му е за пача дадена 8-)

BLUE1
28-03-2013, 23:06
----------

[/COLOR]
Кратуната му е за пача дадена 8-)


Не бе Фреди, просто това е болезненото му желание да бъде значим, поне в някакъв форум...:big_beer:

fred
28-03-2013, 23:10
Не бе Фреди, просто това е болезненото му желание да бъде значим, поне в някакъв форум...:big_beer:

Да, а и просто обича да се изказва :)

Susscrofa
29-03-2013, 08:40
Не бе Фреди, просто това е болезненото му желание да бъде значим, поне в някакъв форум...:big_beer:

Позна, аз тук живея и се развивам. хахахаха
Тук блестя.

---------- Post added at 07:40 ---------- Previous post was at 07:38 ----------


Стига плака на чужди гробища, а га кипърските банки купуваха гръцки облигации какво беше?

[/COLOR]
Ами да си ги бяха държали в Русия тогава...Общо взето на малко места по света биха правили това, което направи Кипър за да се стигне до тук,като най много са се облажили имено тия големите "вложители" сега да си сърбат попарата.


---------- Post added at 03:03 ---------- Previous post was at 03:01 ----------

[/COLOR]
Кратуната му е за пача дадена 8-)


Фреди, намеквам за двоен стандарт в твоята кратуна, когато говорим да неприкосновеност на частна собственост.
Разсъждаваш точно като болшевик, но заслепен от новия десен идеал.

fred
29-03-2013, 19:48
.....
Фреди, намеквам за двоен стандарт в твоята кратуна, когато говорим да неприкосновеност на частна собственост.
Разсъждаваш точно като болшевик, но заслепен от новия десен идеал.
Разбрах драги ми зурлест съфорумнико:) Пределно е ясно, че затова намекваш, но просто бъркаш реда и плащането с болшевизма.Каква частна собственост, след като, този, който я притежава я е пропилял?Човек или общество, което допуска разруха и фалит, вследствие на простотия и корупция трябва да си носи последствията, иначе би било болшевизъм-нашето родно настояще и минало ,
Тук основните грешки и предпоставки са две:
1,Че държави като Гърция и Кипър са приети в еврозоната (винаги се е знаело, че се гола вода, бъди сигурен)
2, Принципно еврото, за да бъде обща валута, трябва да се подчинява на единно правителство и валутна политика, а не всяка държава да прави каквото си знае и накрая другите да и плащат версиите.

Susscrofa
29-03-2013, 20:25
Разбрах драги ми зурлест съфорумнико:) Пределно е ясно, че затова намекваш, но просто бъркаш реда и плащането с болшевизма.Каква частна собственост, след като, този, който я притежава я е пропилял?Човек или общество, което допуска разруха и фалит, вследствие на простотия и корупция трябва да си носи последствията, иначе би било болшевизъм-нашето родно настояще и минало ,
Тук основните грешки и предпоставки са две:
1,Че държави като Гърция и Кипър са приети в еврозоната (винаги се е знаело, че се гола вода, бъди сигурен)
2, Принципно еврото, за да бъде обща валута, трябва да се подчинява на единно правителство и валутна политика, а не всяка държава да прави каквото си знае и накрая другите да и плащат версиите.


Не ми разтягай локуми:)
Отговори ми на въпроса.
Предложи ли ЕК, като план за спасяване на Кипър, национализиране на частни депозити?

fred
29-03-2013, 20:31
Няма никакви локуми.
ЕС спаси потъващия Кипър, като част от цената е и тоя данък, иначе щяха да го лапнат руските мафиоти и след време кипърци щяха да бягат в България и Турция :).Спасяването си има и цена, вЕрвай, че другият "спасител" щеше да се превърне в завоевател, бетер оня в "турската" част.Това даже и кипърците го проумяха в крайна сметка.

Susscrofa
29-03-2013, 20:33
Няма никакви локуми.
ЕС потъващия Кипър, иначе щяха да го лапнат руските мафиоти и след време кипърци щяха да бягат в България и Турция.Спасяването си има и цена, вЕрвай, че другият "спасител" щеше да се превърне в завоевател, бетер оня в "турската" част.Това даже и кипърците го проумяха в крайна сметка.

Предложи ли ЕК, като спасителна икономическа мярка, национализирането на частни парични средства?

fred
29-03-2013, 20:40
ти му викаш така, аз му викам иначе.Но и "да" като ти кажа, какво значи това?
Но ако във Франция данъка върху дохода от 70% е национализация, отговорът ми е ДА.
А ти ми отговори, като си счупиш колата и майка ти и баща ти предложат заем да я ремонтираш, от тях ли ще вземеш или от кварталната мутра?

Susscrofa
29-03-2013, 21:48
ти му викаш така, аз му викам иначе.Но и "да" като ти кажа, какво значи това?
Но ако във Франция данъка върху дохода от 70% е национализация, отговорът ми е ДА.
А ти ми отговори, като си счупиш колата и майка ти и баща ти предложат заем да я ремонтираш, от тях ли ще вземеш или от кварталната мутра?

Данък върху доход е едно, а национализация върху частни парични средства е друго.
Просто се опитвам да набия в тиквите на десните популисти, че думичката национализация, никак не е мръсна.
Това дори супер либералната икономика САЩ го знае:)
Колко банки национализираха там.:)
Тук приватизираме, за да спасим от фалит, а там национализират, за да спасят от фалит.:)
Е накъде сме тръгнали?:rosso_racers:

fred
29-03-2013, 21:58
Тая национализация няма нищо общо с това, което ти имаш предвид.
Национализацията при соца е действие идеологическо и лишено от всякакъв разум, докато национализацията в западното общество е спасяване на нещо важно, необходимо да обществото и държавата.
А и тук не става дума за национализация-200 хиляди лева си стоят и са гарантирани, а се налага еднократен данък върху по големите депозити.
Е къде е тая национализация у нас и в бившия соц свят?

pavlin
30-03-2013, 06:51
А защо не ги оставиха да фалират тези банки и всичко да си стане на пазарен принцип.

vaklinator
30-03-2013, 07:44
А защо не ги оставиха да фалират тези банки и всичко да си стане на пазарен принцип.

Това да не ти е България, когато банките фалираха преди 16 години?
...и кредитните милионери се "омазниха" от "густо"

fred
30-03-2013, 09:15
Да не подчертая, че бяха всичките уж "частни" банки, а всъщност с държавни капитали, които впоследствие другарите от БКП съвестно вложиха в частен бизнес:drool:




А защо не ги оставиха да фалират тези банки и всичко да си стане на пазарен принцип.
Защото не е пазарен.

Susscrofa
30-03-2013, 10:00
Тая национализация няма нищо общо с това, което ти имаш предвид.
Национализацията при соца е действие идеологическо и лишено от всякакъв разум, докато национализацията в западното общество е спасяване на нещо важно, необходимо да обществото и държавата.
А и тук не става дума за национализация-200 хиляди лева си стоят и са гарантирани, а се налага еднократен данък върху по големите депозити.
Е къде е тая национализация у нас и в бившия соц свят?

Национализацията в съвременния западен икономически модел не е нищо необичайно и не бива да се свързва с времето на соца. Това правят често десните популисти в бг.

---------- Post added at 08:00 ---------- Previous post was at 07:58 ----------


Това да не ти е България, когато банките фалираха преди 16 години?
...и кредитните милионери се "омазниха" от "густо"

На нас тогава никой не ни даде пари.
Правилно е да бъдат оставени да фалират. Гърция също трябваше да фалира.

nikolaaaay
30-03-2013, 12:43
Разликата между общоприетото разбиране за национализация и конфискуването на депозити в Кипър е това, че парите по депозитите всъщност са ликвидни средства, които ще бъдат използвани само за едно единствено нещо. При национализирането на предприятия това е свързано с управлението на същите. Точно в управлението на икономически предприятия е проблема на всяка една държава и особено на нашата. Докато в Швейцария или Холандия е възможно да има печелившо държавно предприятие - завод, банка и т.н. в България това е много малко вероятно да се случи. Причините са много - мафията, неефективната съдебна система, балканският манталитет, вкл. шуробаджанащината, липсата на механизъм за обществен контрол и т.н. Да, и аз съм за това БДЖ да бъде държавна компания, но не и ако това означава всяка година да се наливат десетки милиони в нея, качеството да е такова, че всеки освен циганите и най-бедните да предпочитат автобус и няколко човека от "мениджмънта" да станат много богати. Защото досега ставаше точно това.
За Кипър не знам, но за Гърция една от мерките за насърчаване на икономиката е приватизацията, на предприятия естествено. Не на депозити.
В списъка за приватизация фигурират държавни предприяти, пристанища, регионални летища, яхтени пристанища, ж.п. операторът ТРАИНОСЕ и газовите компании ДЕПА и ДЕСФА. Очаква се също акцент да бъде поставен и на приватизационните процедури на организацията за спортни залагания ОПАП, на газовата компания ДЕПА и на газовия оператор ДЕСФА (http://www.politika.bg/article?id=30548)

pavlin
30-03-2013, 14:26
Защото не е пазарен.

Защо да не е пазарен.

Susscrofa
30-03-2013, 16:19
Разликата между общоприетото разбиране за национализация и конфискуването на депозити в Кипър е това, че парите по депозитите всъщност са ликвидни средства, които ще бъдат използвани само за едно единствено нещо. При национализирането на предприятия това е свързано с управлението на същите. Точно в управлението на икономически предприятия е проблема на всяка една държава и особено на нашата. Докато в Швейцария или Холандия е възможно да има печелившо държавно предприятие - завод, банка и т.н. в България това е много малко вероятно да се случи. Причините са много - мафията, неефективната съдебна система, балканският манталитет, вкл. шуробаджанащината, липсата на механизъм за обществен контрол и т.н. Да, и аз съм за това БДЖ да бъде държавна компания, но не и ако това означава всяка година да се наливат десетки милиони в нея, качеството да е такова, че всеки освен циганите и най-бедните да предпочитат автобус и няколко човека от "мениджмънта" да станат много богати. Защото досега ставаше точно това.
За Кипър не знам, но за Гърция една от мерките за насърчаване на икономиката е приватизацията, на предприятия естествено. Не на депозити.
В списъка за приватизация фигурират държавни предприяти, пристанища, регионални летища, яхтени пристанища, ж.п. операторът ТРАИНОСЕ и газовите компании ДЕПА и ДЕСФА. Очаква се също акцент да бъде поставен и на приватизационните процедури на организацията за спортни залагания ОПАП, на газовата компания ДЕПА и на газовия оператор ДЕСФА (http://www.politika.bg/article?id=30548)

Има известна еволюция в мисленето ти.
Призна, че е възможно да има печеливша държавна собственост, но при определено ниво на социално развитие.:)
Съгласен съм с теб.
В Гърция се приватизира, за да се напълни бюджета на първо място.

pavlin
30-03-2013, 17:22
Има известна еволюция в мисленето ти.
Призна, че е възможно да има печеливша държавна собственост, но при определено ниво на социално развитие.:)
Съгласен съм с теб.
В Гърция се приватизира, за да се напълни бюджета на първо място.

Че какъв е проблемът едно държавно предприятие да се управлява като едно частно акционерно дружество. Както там има успешни и неуспешни така трябва и да е при държавните. Всичко зависи от управленския персонал.

fred
30-03-2013, 17:53
Защо да не е пазарен.
Приципно, ако бяха действали действително пазарно в Кипър не би се стигнало до криза-просто не трябва да се купуват ценни книги на почти фалиралата Гърция и да се перат пари на олигарси.
А втората причина-ами ако оставиш тия банки да фалират, то те ще повлекат доста работи след тях си, та по добре е да се подкрепят и спасят, за да се намалят послествията от тая криза.

---------- Post added at 21:53 ---------- Previous post was at 21:49 ----------


Че какъв е проблемът едно държавно предприятие да се управлява като едно частно акционерно дружество. Както там има успешни и неуспешни така трябва и да е при държавните. Всичко зависи от управленския персонал.

Теоритично проблем няма (пак уточнявам в минимални граници)-на практика, особено в България обаче има :)Проблемът е, че у нас държавното е подложено на безогледно точене, което се доказа пред годините, с много малки изключения.
Та ако се изгради нормално функционираща пазарна икономика, успоредно с това и работеща държава с институции, които поддържат реда, може да има и някое друго държавно предприятие, но само такова, което е жизнено необходимо за обществото, а не под всяка трънка и глогинка да има посадена държавна структура.

pavlin
30-03-2013, 17:59
Всичко това показва че разпъването на локумите за пазарни принципи си една голяма демагогия. Да спасят банките ама на едно място ги спасяват за сметка на данъкоплатците пък на друго място за сметка на кредиторите защото били руснаци. И всичко това не се определя от пазара ами от това чии интереси ще надделеят.

fred
30-03-2013, 18:31
Локумите идват от комунисти и такива с демагогски леви възгледи, които гледат да докарат от 9 кладенеца вода за да бръщолевят против капитализма, както те го наричат, с цел поддържане на полуумрелия държавен сектор.От него могат да точат и преливат необезпокоявани в частните си фирми.Затова и във висшия съвет на БСП милионерите са с най силно лоби и присъствие, както и Китай например :BIGsmile:

pavlin
30-03-2013, 21:41
Практиката показва друго.

fred
31-03-2013, 10:21
Напротив, практиката показва точно това-няма трайно развита държава с добър стандарт на живота, която да има голям държавен сектор.
Китай например, който е около 2 милиарда души и беше сведен до нивото на Северна Корея, сега естествено бележи ръст, но тоя ръст е за сметка на липса на екологични стандарти, никаква социална политика и безогледна експлоатация на народа си.Естествено, лидерите на Китайска комунистическа партия живеят охолно и щастливо.
По тая причина и ти си емигрирал именно в общество, основано на базата на основата частната собственост, а не в обратната посока.

mordohy
31-03-2013, 11:34
Разбирате, че една американска компания за добив на газ по един начин е добива газ в Америка и по съвсем друг в България.
Ето тука е проблема и спрете да плещите глупости!
И у нас и в Гърция приватизацията е чисто източване на ресурсите на държавата.
Така МВФ източи Балкан, Медет, Кремиковци, Химко Ераца, Димитровград, НХК(сега Лукойл), източиха запасите ни от стратегически метали и суровини и да не продължавам, че ми става лошо.
Не видях ни едно приватизирано предприятие да работи така както трябва, но печалбата успешно отива не в хазната, а в джоба на гешефтари.

fred
31-03-2013, 12:39
Мордохай, разбирам какво искаш да кажеш и си прав, но само донякъде.
Много приватизирани предприятия работят добре, това са тези, които можеха да бъдат спасени и имаха реална дейност и пазари.Фалираха и бяха доизточени старите, които действаха в рамкита на СИВ.Голяма част от приватизираните и преди си бяха губещи. Типичен пример е БДЖ-винаги държавно и тотално източено, БГА БАлкан, банковата сфера до 1997 и хиляди други.Да, трябваше по добър следприватизационен контрол но това си беше и нова дейност, а и в крайна сметка у нас всичко са доскапа...
Но приватизацията беше необходима, поради тоталното затъване на държавния сектор-той щеше да си иде и сам, но се целеше и евентуалното му спасяване.
Да, важно е как работи приватизаторът и въобще частникът- тук е контрола на държавата.Но след като го няма върху частника, мислиш ли че щеше да бъде ефективен върху едно държавно предприятие преди да стане частно?Не разбира се.
По тая причина у нас всеки краде, защото няма ред, а тоя безпорядък дойде точно от организацията на тоталната държава и контролът и (релно липсата му)
Ето една хубава и кратка статия в тази насока, кратка и добре написана:
http://georgiangelov.com/?p=521

dimitar_vd62
31-03-2013, 13:53
Напротив, практиката показва точно това-няма трайно развита държава с добър стандарт на живота, която да има голям държавен сектор.
Китай например, който е около 2 милиарда души и беше сведен до нивото на Северна Корея, сега естествено бележи ръст, но тоя ръст е за сметка на липса на екологични стандарти, никаква социална политика и безогледна експлоатация на народа си.Естествено, лидерите на Китайска комунистическа партия живеят охолно и щастливо.
По тая причина и ти си емигрирал именно в общество, основано на базата на основата частната собственост, а не в обратната посока.

Фреди относно Китай не си прав.Виждал ли си някъде в България когато се строи магистрали да е оградена с 6 метрова противошумна ограда когато минава през населено място.И когато се изсичат 1 дка дървета ги задължават да залесят 10 дка в пустинен район.А сгради които сами си произвеждат до 60% от енергията.Не знам за социалната им политика но стандарт не се вдига с беден народ.Ако понаглеждаш дискавъритата, много ще си промениш мнението за Китай.А и в Китай разстрелват държавни служители уличени в корупция.У нас нещо няма корупция сякаш.А у нас не се експлоатират хората нали.Аз под приватизация не разбирам да го купиш и да го събориш.Просто това беше начина някои да направят капитали.

Susscrofa
31-03-2013, 17:28
Този Фреди е загубена кауза, заслепен десен популист.:)

Фреди, темата не беше за това.
Просто исках да покажа, че в одържавяването няма нищо лошо.
Прави се в далче по либерални икономики от нашата.
Просто у нас е "болезнена" тема от миналото и твърде ловко и манипулативно се употребява от десните популисти.:)

fred
31-03-2013, 17:56
E, в крайна сметка всеки си има мнение,Митака мисли едно,друг друго, Мордохай пък трето и така....
Все пак га Иван, Чин Кай, Драган, Слободан, или Серьожа започнат да емигрират към Русия, Китай, Куба, Северна Корея, па защо не и Венецуела - ще се съглася с вас, евентуално де.
Хората не се интересуват от приказки, а гледат реалностите, та така, а наздраве :drinking:

pavlin
31-03-2013, 18:34
Абе и краставицата да знаеш, най-малко 90% вода съдържа.

nikolaaaay
31-03-2013, 19:40
Този Фреди е загубена кауза, заслепен десен популист.:)

Фреди, темата не беше за това.
Просто исках да покажа, че в одържавяването няма нищо лошо.
Прави се в далче по либерални икономики от нашата.
Просто у нас е "болезнена" тема от миналото и твърде ловко и манипулативно се употребява от десните популисти.:)
Не Фреди, а вие с Пацо и още 2-3 човека сте заслепени. Във всички материали, които съм чел за национализирането на западни фирми се е казвало, че това се прави временно, за да не останат хора без работа и за да не навреди на бизнеса на свързаните предприятия - доставчици, клиенти и т.н. Никъде не се прави национализация, за да управлява държавата, защото всеки знае, че една собственост без собственик е като разграден двор. Да, Deutsche Bahn е собственост на държавата, но онази държава осъди аверите на Марио Николов и Людмил Стойков за нула време и ги прати в затвора, а нашите ги оправдаха, както се и очакваше. Нали се сещаш къде отиваш ако краднеш от Deutsche Bahn и къде - от БДЖ.
Като бях студент ходихме да бачкаме в Мюнхен лятната ваканция. На един колега му се падна да чисти влаковете на метрото нощно време. Разправяше, че шефът му бил "голям пич" и по цяла нощ пиели, вместо да работят. Естествено плащаха им повече, заради нощните смени. Останалите бяхме в частни фирми и се счупихме от работа. Не съжалявам естествено, поне разбрах какво значи да работиш както трябва.

mordohy
31-03-2013, 20:53
Мордохай, разбирам какво искаш да кажеш и си прав, но само донякъде.
Много приватизирани предприятия работят добре, това са тези, които можеха да бъдат спасени и имаха реална дейност и пазари.Фалираха и бяха доизточени старите, които действаха в рамкита на СИВ.Голяма част от приватизираните и преди си бяха губещи. Типичен пример е БДЖ-винаги държавно и тотално източено, БГА БАлкан, банковата сфера до 1997 и хиляди други.Да, трябваше по добър следприватизационен контрол но това си беше и нова дейност, а и в крайна сметка у нас всичко са доскапа...
Но приватизацията беше необходима, поради тоталното затъване на държавния сектор-той щеше да си иде и сам, но се целеше и евентуалното му спасяване.
Да, важно е как работи приватизаторът и въобще частникът- тук е контрола на държавата.Но след като го няма върху частника, мислиш ли че щеше да бъде ефективен върху едно държавно предприятие преди да стане частно?Не разбира се.
По тая причина у нас всеки краде, защото няма ред, а тоя безпорядък дойде точно от организацията на тоталната държава и контролът и (релно липсата му)
Ето една хубава и кратка статия в тази насока, кратка и добре написана:
http://georgiangelov.com/?p=521
Фреди, пак приказваш за контрола, та това влиза в наказателното право и администрацията.
Точно преди приватизацията бяха сменени всички директори, които работеха добре с галфони, които съсипаха нарочно предприятията.
В повечето случаи тия , които купуваха на безценица предприятията не знаеха какво купуват. За тия пари те очакваха всичко друго, но не и високотехнологични предприятия, със съвременна техника и конвертируеми ресурси и складове пращящи от резервни части и продукция.
Това с изистаналите технологии да ги разправят на баба ми и на тия, които не са ходили по света и не са видели другите с какво работят.
Има разбира се много бутикови заводи по света, но повечето са много под нашите стандарти.

Susscrofa
31-03-2013, 21:27
Не Фреди, а вие с Пацо и още 2-3 човека сте заслепени. Във всички материали, които съм чел за национализирането на западни фирми се е казвало, че това се прави временно, за да не останат хора без работа и за да не навреди на бизнеса на свързаните предприятия - доставчици, клиенти и т.н. Никъде не се прави национализация, за да управлява държавата, защото всеки знае, че една собственост без собственик е като разграден двор. Да, Deutsche Bahn е собственост на държавата, но онази държава осъди аверите на Марио Николов и Людмил Стойков за нула време и ги прати в затвора, а нашите ги оправдаха, както се и очакваше. Нали се сещаш къде отиваш ако краднеш от Deutsche Bahn и къде - от БДЖ.
Като бях студент ходихме да бачкаме в Мюнхен лятната ваканция. На един колега му се падна да чисти влаковете на метрото нощно време. Разправяше, че шефът му бил "голям пич" и по цяла нощ пиели, вместо да работят. Естествено плащаха им повече, заради нощните смени. Останалите бяхме в частни фирми и се счупихме от работа. Не съжалявам естествено, поне разбрах какво значи да работиш както трябва.

Кой не скача е червен е в миналото. Айде без да ме слагаш в нЕкви групи съществуващи само в твоята глава.
В Китай теглят куршум за корупция.:)
Такъв пример няма ли да дадеш.:):bouncing_smiley:
Частният сектор винаги експлоатира, това е безспорен факт. И в един определен момент, колкото и да си бил всеотдаен в работата си ти теглят секирката.
Но аз нямам нищо против частния сектор, нито пък частната собственост.:drinking:

Mind_Control
31-03-2013, 21:34
Пак казвам, че е неработеща тъпня, която фалира сам сама. В България - около 1985, в СССР - през малко по-късно, в Полша - доста по-рано. В ГДР и Чехия не фалира, но за 24 години не могат да догонят съседите си. В Куба, Северна Корея живеят като скотове. В Китай когато развиваха истинския комунизъм бяха умрели от глад, сега когато пуснаха частната собственост и пазарната икономика станаха световен икономически лидер и та за няма и 30 години.


Извинявай, я ми припомни 2008-2009, капитализма не фалира ли? В момента Европа не е ли на ръба на фалит? Лошото е, че и при каптализма и при комунизма обикновенния човек го отнася..

fred
31-03-2013, 21:50
Фреди, пак приказваш за контрола, та това влиза в наказателното право и администрацията.
Точно преди приватизацията бяха сменени всички директори, които работеха добре с галфони, които съсипаха нарочно предприятията.
В повечето случаи тия , които купуваха на безценица предприятията не знаеха какво купуват. За тия пари те очакваха всичко друго, но не и високотехнологични предприятия, със съвременна техника и конвертируеми ресурси и складове пращящи от резервни части и продукция.
Това с изистаналите технологии да ги разправят на баба ми и на тия, които не са ходили по света и не са видели другите с какво работят.
Има разбира се много бутикови заводи по света, но повечето са много под нашите стандарти.
Тоя процес не случайно засегна цяла бивше източна ЕВропа, помня полските касетофони, руските телевизори, коли и тн.н, Помниш какви батерии, телевизори, еди какво си правехме.Затова Соди девня и Нефтохима работят, например, а завода за елктромери в Никопол го няма, не че бяха лоши тия последните де :)
Като цяло само пиратските ни дискове бяха на ниво :wow:

---------- Post added at 00:46 ---------- Previous post was at 00:45 ----------


Абе и краставицата да знаеш, най-малко 90% вода съдържа.

Това сигурно ознавача, колко добър беше соца, нали, а ти замина да провалиш гнилия империализъм отвътре:bouncing_smiley:

---------- Post added at 00:50 ---------- Previous post was at 00:46 ----------


Извинявай, я ми припомни 2008-2009, капитализма не фалира ли? В момента Европа не е ли на ръба на фалит? Лошото е, че и при каптализма и при комунизма обикновенния човек го отнася..
За отнасянето съм съгласен, тук спор няма.
Но относно ръба, едно е да си там, друго е да си се бухнал в пропастта-има разлика.Капитализмът приципно преживявя кризи и се разива, а при соца кризата е постоянна и накрая завършва със смъртта на системата.Няма идеални системи, но има такива, които са изкуствени и не могат да изкарат повече от няколко десетилетия-тук слагам и фашизма, соца едно на ръка, другото е едноличните режими в Африка.
Животът отсява живото от мъртвото, това е :Yoda:

Susscrofa
31-03-2013, 21:51
Извинявай, я ми припомни 2008-2009, капитализма не фалира ли? В момента Европа не е ли на ръба на фалит? Лошото е, че и при каптализма и при комунизма обикновенния човек го отнася..

Сега ще започнат да ти обясняват, че социалните мерки и намесата на държавата в бизнеса е скапала икономиките в западна Европа и САЩ.:)

Рухването на соц блока даде още 20 години живот на тези икономики и сега започнаха да гърмят една след друга, иде ред на Испания.

fred
31-03-2013, 22:13
Но Павилн е в САЩ а не в Куба нали
Отдавна нашият спор е на равнитещето и състоянието, което може да се види във филма Господин за един ден, с Т.Колев.
Има една сцена в селската кръчма, където се спори, кое било първично-яйцето или кокошката....
Та ние си спорим, животът си върви, само мумията на Ленин си стои все още на Цървения площад, ама соца е мъртъв от десетилетия и няма да се съживи.
:wow::oops:

ecotronic
31-03-2013, 22:14
За отнасянето съм съгласен, тук спор няма.
Но относно ръба, едно е да си там, друго е да си се бухнал в пропастта-има разлика.Капитализмът приципно преживявя кризи и се разива, а при соца кризата е постоянна и накрая завършва със смъртта на системата.Няма идеални системи, но има такива, които са изкуствени и не могат да изкарат повече от няколко десетилетия-тук слагам и фашизма, соца едно на ръка, другото е едноличните режими в Африка.
Животът отсява живото от мъртвото, това е :Yoda:

Една социална система тръгва надолу, когато покупвателната способност средната класа започне да върви надолу.
В САЩ това започна от 70 - те години на миналия век. Не гледай, че хората привидно живеят по-добре 30 години по-късно. Това е за сметка на повече положен труд или повече заеми.

fred
31-03-2013, 22:46
Добре :drinking:, само дето не е вярно това, но честно казано ми омързна да си говорим едно и също, когато Павлин, или който и да е, тръгне от бяга от САЩ към Куба, тогава нещо се е променило, а другото са приказки.

nikolaaaay
31-03-2013, 23:02
Извинявай, я ми припомни 2008-2009, капитализма не фалира ли? В момента Европа не е ли на ръба на фалит? Лошото е, че и при каптализма и при комунизма обикновенния човек го отнася..
Ако ситуацията от 2008 г е фалит на пазарната икономика, то това само доказва огромните предимства на същата пред плановата. При "фалитът" на пазарната икономика заплатите намаляват незначително и 1 до 2 години след това БВП тръгва нагоре, при фалитът на социализма заплатите стават 15 долара/месец и възстановяването продължава от 10 години до безкрай.
Обикновеният човек в западната част на ЕС си е много добре. Даже и в Гърция и Испания са по-добре.

П.П. За "капитализъм" в последните 25 години говорят само комунистите.

pavlin
31-03-2013, 23:08
Е то е много изгодно са фалираш когато самия ти си печаташ парите и си определяш лихвените проценти.
Ще видим кипърците до къде ще я докарат.

nikolaaaay
31-03-2013, 23:18
Една социална система тръгва надолу, когато покупвателната способност средната класа започне да върви надолу.
В САЩ това започна от 70 - те години на миналия век. Не гледай, че хората привидно живеят по-добре 30 години по-късно. Това е за сметка на повече положен труд или повече заеми.
Това твое усещане ли е ли е или е резултат на някаква статистика? Единствено, което има значение са цифрите и те казват, че покупателната способност нараства с годините. Това е съвсем естествено с развитието на технологиите. Преди време елементарни неща от нашия живот са били лукс, а сега са достъпни за всеки. В щатите е същото. Например, преди 20 години Мерцедес и БМВ продаваха по около 300 хил. автомобила годишно. Сега продават толкова само в САЩ.

Susscrofa
31-03-2013, 23:19
Ако ситуацията от 2008 г е фалит на пазарната икономика, то това само доказва огромните предимства на същата пред плановата. При "фалитът" на пазарната икономика заплатите намаляват незначително и 1 до 2 години след това БВП тръгва нагоре, при фалитът на социализма заплатите стават 15 долара/месец и възстановяването продължава от 10 години до безкрай.
Обикновеният човек в западната част на ЕС си е много добре. Даже и в Гърция и Испания са по-добре.

П.П. За "капитализъм" в последните 25 години говорят само комунистите.

Кви нелепици пишеш понякога, много ме кефиш:bouncing_smiley:

pavlin
31-03-2013, 23:24
Защо понякога, ами виж последния му коментар. "Преди 25 години неща които са били лукс сега са нещо съвсем нормално." Браво бе, ти откри топлата вода.

nikolaaaay
31-03-2013, 23:51
Точно преди приватизацията бяха сменени всички директори, които работеха добре с галфони, които съсипаха нарочно предприятията.
Защо мислиш, че са ги сменили точно преди приватизацията? То винаги си е било така. Винаги са издигани удобните хора. И сега и през социализма. Самият Тодор Живков е букволеяр. Издигнал се е случайно, благодарение на обстоятелствата, а не заради качествата си. Зет му беше шеф на всичко, което си поиска. В държавната администрация на България никога не е имало надеждни механизми за издигане на професионалисти. Все едно да кажеш, че от Вальо топлото не е имало по-подходящ да управлява Топлофикация София.
Разликата със соц-а е, че сега властта се сменя по-често и съответно и шефовете надолу се сменят периодично, което ощетява държавните фирми още повече отпреди.

fred
01-04-2013, 00:25
Или братко и батко, те така и частните си компании управляват, ама ей на, няма къде да ги сложим сега да турят ред в икономиката, да не говорим за величията в миналото-Пеко Таков, Мако Даков и прочее.

ecotronic
01-04-2013, 10:47
Това твое усещане ли е ли е или е резултат на някаква статистика? Единствено, което има значение са цифрите и те казват, че покупателната способност нараства с годините. Това е съвсем естествено с развитието на технологиите. Преди време елементарни неща от нашия живот са били лукс, а сега са достъпни за всеки. В щатите е същото. Например, преди 20 години Мерцедес и БМВ продаваха по около 300 хил. автомобила годишно. Сега продават толкова само в САЩ.

В пряка зявисимост с покупателната способност са личните спестявания. Ето данни по въпроса:

http://www.newyorkfed.org/research/current_issues/ci13-4/Images/steindel1.gif

Susscrofa
01-04-2013, 11:09
Или братко и батко, те така и частните си компании управляват, ама ей на, няма къде да ги сложим сега да турят ред в икономиката, да не говорим за величията в миналото-Пеко Таков, Мако Даков и прочее.

Когато някой е разпродал държавни активи за 30 милиарда на цена 3 милиарда, да говорим за батко и братко е някак си смешно и жалко.:humpx:

pavlin
01-04-2013, 16:10
В пряка зявисимост с покупателната способност са личните спестявания. Ето данни по въпроса:

http://www.newyorkfed.org/research/current_issues/ci13-4/Images/steindel1.gif

Тази графика е неясна, процент от какво изразява?
Ето тук едно полезно интервю:

http://novanews.bg/news/view/2013/04/01/47341/орешарски-ситуацията-у-нас-е-най-неприятна-от-23-години/?utm_source=index&utm_medium=link&utm_campaign=mostread

bouncer
01-04-2013, 16:21
Опитах се да изчета цялата тема, но не успях. Тук не знам дали има и двама души, които горе-долу отбират от енергетика, ама всички са специалисти! Хората със соларни паркове на кладата! Те са виновни! Браво! Точно така.

Само да вметна следната информация:

1.Една от основните заблуди по повод фотоволтаичните централи и зелената енергия като цяло у нас е нелепото твърдение, че ВЕИ мощностите и конкретно фотоволтаиците са в основата на проблема в енергийния сектор. Тази теза е невярна, силно манипулативна и не почива на факти – напротив в общественото пространство се хвърлят цифри и проценти, които дори не се доближават до истината. Фотоволтаична централа с номилана мощност 1 MW и ТЕЦ с номинална мощност 1 MW не могат да произведат еднакво количество електроенергия за едно денонощие. Обяснението е просто – докато ТЕЦ, или друга конвенционална електрическа централа може да работи денонощно, то фотоволтаичната центрла работи само в светлата част не денонощието и количеството проиведена електроенергия зависи от силата на слънцегреене. В момент на най-силно слънцегреене, средно за около час и половина, ФВ централите достигат под 20% от производството. През летните месеци този дял е значително по-малък, тъй като много високите температури влияят негативно на производителността на ФВ централите. При прогнозно годишно производство на електроенергия в България от около 42 000 000 мегаватчаса за 2013 г., изчисленията сочат делът от ФВ централи да достигне около 1 400 000 мегаватчаса, което представлява около 3,3% от общото производство на електроенергия в страната. Нелепо е да се твърди, че 3,3% от общия енергиен микс в страната може да е отговорен за кризата в енергийния сектор и икономиката на държавата. Очевидно е, че фотоволтаиците и ВЕИ инсталациите се използват за отвличане на общественото внимание от сериозните проблеми в този сектор.
2. Зелената енергия, ВЕИ-тата и слънчевите централи са виновни за високата цена електроенергията в България. Поредното абсолютно необосновано и невярно твърдение. На 12 март 2013 г. Европейската банка за възстановяване и развитие публикува на сайта си доклад за българския енергиен сектор, в който се посочва че едва 6,5 % от цената за киловат час електроенергия в страната се дължи на зелената енергия. Този дял е 14% в Германия, 10% в Естония и над 9% в Чехия. Много е важно да се знае, че в тези 6,5% от цената на всеки киловатчас влизат всички ВЕИ инсталации – вятърни, фотоволтаични, биомаса и най-вече големите ВЕЦ-ове. Реално погледнато една нищожна част от сметката ни за ток се дължи на фотоволтаичните централи.
3. ВЕИ мощностите са прекалено скъпи и ненужни. Поредната невярна и манипулативна теза. На 14 март 2013 г. Европейската комисия прие Европейска пътна карта за периода 2050 г., а Европейския парламент прие резолюция със задължителен характер за страните членки „Бъдеще с енергия 2012/2103(INI)“. В тях се позочва, че по-големият дял на енергията от възобновяеми източници в енергийния микс след 2020 г. е ключов аспект на една по-устойчива енергийна система. Комисията и европарламентът посочва, че всички разисквани сценарии за развитие на ЕС предполагат по-висок дял на енергията от възобновяеми източници в енергийния микс от около 30 % в брутното крайно потребление на енергия през 2030 г. и от поне 55 % през 2050 г. Подчертава се, че преминаването към по-добра политика в областта на енергийната ефективност може да улесни постигането на по-голям дял на възобновяемите енергийни източници и се призовава Комисията изрично да вземе предвид децентрализираното производство на електроенергия при оценките в бъдеще. С резолюцията си Европейския парламент призовава Комисията да приеме стратегията за регионална енергийна специализация, която да позволи на регионите да разработват онези енергийни източници, които осигуряват най-ефикасния начин за постигане на целите на Европа за периода до 2050 г., например слънчевата енергия в южните части на Европа, и вятърната енергия на север. От тези официални документи е видно, че енергийното бъдеще на Европа е тясно свързано с развитието на ВЕИ мощностите. Освен това посоката на развитие на енергийния пазар в световен мащаб е твърдо към постигане на мрежов паритет, или с други думи цената на електроенергията от конвенционални източници ще става все по-скъпа заради въглеродните квоти, цената на фосилните горива и остарялата технология, докато енергията от ВЕИ ще става все по-евтина и достъпна.

pavlin
01-04-2013, 16:56
Да, краставичара си хвали краставиците.

Susscrofa
01-04-2013, 19:46
Bonser, сер, сер.:)
Що си толкова зле?

Ще ти кажа само едно нещо, с което ще обезмисля половината КОПНАТ текст, а по-късно ще обезмисля и другия.

Повечето договори с твоите работодатели или пък с теб самия са сключени така, че да ви се плаща и когато мощностите ви не работят, демек, бате Райко не свети и бате Духльо не дуА.

Еййййййй, много сте нагли.

CBET
01-04-2013, 21:00
Опитах се да изчета цялата тема, но не успях. Тук не знам дали има и двама души, които горе-долу отбират от енергетика, ама всички са специалисти! Хората със соларни паркове на кладата! Те са виновни! Браво! Точно така.

Само да вметна следната информация:

1.Една от основните заблуди по повод фотоволтаичните централи и зелената енергия като цяло у нас е нелепото твърдение, че ВЕИ мощностите и конкретно фотоволтаиците са в основата на проблема в енергийния сектор. Тази теза е невярна, силно манипулативна и не почива на факти – напротив в общественото пространство се хвърлят цифри и проценти, които дори не се доближават до истината. Фотоволтаична централа с номилана мощност 1 MW и ТЕЦ с номинална мощност 1 MW не могат да произведат еднакво количество електроенергия за едно денонощие. Обяснението е просто – докато ТЕЦ, или друга конвенционална електрическа централа може да работи денонощно, то фотоволтаичната центрла работи само в светлата част не денонощието и количеството проиведена електроенергия зависи от силата на слънцегреене. В момент на най-силно слънцегреене, средно за около час и половина, ФВ централите достигат под 20% от производството. През летните месеци този дял е значително по-малък, тъй като много високите температури влияят негативно на производителността на ФВ централите. При прогнозно годишно производство на електроенергия в България от около 42 000 000 мегаватчаса за 2013 г., изчисленията сочат делът от ФВ централи да достигне около 1 400 000 мегаватчаса, което представлява около 3,3% от общото производство на електроенергия в страната. Нелепо е да се твърди, че 3,3% от общия енергиен микс в страната може да е отговорен за кризата в енергийния сектор и икономиката на държавата. Очевидно е, че фотоволтаиците и ВЕИ инсталациите се използват за отвличане на общественото внимание от сериозните проблеми в този сектор.
2. Зелената енергия, ВЕИ-тата и слънчевите централи са виновни за високата цена електроенергията в България. Поредното абсолютно необосновано и невярно твърдение. На 12 март 2013 г. Европейската банка за възстановяване и развитие публикува на сайта си доклад за българския енергиен сектор, в който се посочва че едва 6,5 % от цената за киловат час електроенергия в страната се дължи на зелената енергия. Този дял е 14% в Германия, 10% в Естония и над 9% в Чехия. Много е важно да се знае, че в тези 6,5% от цената на всеки киловатчас влизат всички ВЕИ инсталации – вятърни, фотоволтаични, биомаса и най-вече големите ВЕЦ-ове. Реално погледнато една нищожна част от сметката ни за ток се дължи на фотоволтаичните централи.
3. ВЕИ мощностите са прекалено скъпи и ненужни. Поредната невярна и манипулативна теза. На 14 март 2013 г. Европейската комисия прие Европейска пътна карта за периода 2050 г., а Европейския парламент прие резолюция със задължителен характер за страните членки „Бъдеще с енергия 2012/2103(INI)“. В тях се позочва, че по-големият дял на енергията от възобновяеми източници в енергийния микс след 2020 г. е ключов аспект на една по-устойчива енергийна система. Комисията и европарламентът посочва, че всички разисквани сценарии за развитие на ЕС предполагат по-висок дял на енергията от възобновяеми източници в енергийния микс от около 30 % в брутното крайно потребление на енергия през 2030 г. и от поне 55 % през 2050 г. Подчертава се, че преминаването към по-добра политика в областта на енергийната ефективност може да улесни постигането на по-голям дял на възобновяемите енергийни източници и се призовава Комисията изрично да вземе предвид децентрализираното производство на електроенергия при оценките в бъдеще. С резолюцията си Европейския парламент призовава Комисията да приеме стратегията за регионална енергийна специализация, която да позволи на регионите да разработват онези енергийни източници, които осигуряват най-ефикасния начин за постигане на целите на Европа за периода до 2050 г., например слънчевата енергия в южните части на Европа, и вятърната енергия на север. От тези официални документи е видно, че енергийното бъдеще на Европа е тясно свързано с развитието на ВЕИ мощностите. Освен това посоката на развитие на енергийния пазар в световен мащаб е твърдо към постигане на мрежов паритет, или с други думи цената на електроенергията от конвенционални източници ще става все по-скъпа заради въглеродните квоти, цената на фосилните горива и остарялата технология, докато енергията от ВЕИ ще става все по-евтина и достъпна.

Колега би ли коментирал това (Flyer.pdf)?

pavlin (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=1101) и Susscrofa (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=3396) , вие специалисти ли сте в областта? Питам понеже от колегата bouncer (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=1564) съм останал с впечатлението, че е доста запознат с ВЕИ.

Susscrofa
01-04-2013, 21:10
Колега би ли коментирал това (Flyer.pdf)?

pavlin (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=1101) и Susscrofa (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=3396) , вие специалисти ли сте в областта? Питам понеже от колегата bouncer (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=1564) съм останал с впечатлението, че е доста запознат с ВЕИ.

Не е твоя работа какъв спИцИалист съм аз.
Просто коментирай написаното от мен.
Два въпроса:
1. Кога бяха подписани най-много договори с ВЕИ-та?
2. Кога гръмнаха големите сметки?
Ще добавя и още един:)
Кому беше нужно да изпълним евродирективата с границата заложена до 2020 година?
Тази питка е смешна:)

CBET
01-04-2013, 22:23
Жегна ли се нещо?
Никой не ти дава акъл как да водиш самолети нали? Иначе можеш да си пишеш колкото искаш, друг е въпросът колко от писанията ти са адекватни.

А иначе да те "светна" че според колегата относителният дял на ВЕИ е 3.3%, а според файлчето на Енерго Про е 10.25% но в микс с Мариците. Което от два неависима източника до известна степен се покриват като инфо (ако приемем че дела на Мариците е около 7% - което на мен ми се вижда реално). А иначе ти като латерна си повтаряш едно и също ...

П.С. Единственото ти вярно писание, е че в последните 3 години ударно се подписаха договори за ВЕИ централи на някои "отговорни другари", но пък 3.3% няма как така осезаемо да рефлектират върху цялата цена както "независимите" журналисти ни информират.

pavlin
01-04-2013, 22:30
Колега би ли коментирал това (Flyer.pdf)?

pavlin (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=1101) и Susscrofa (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=3396) , вие специалисти ли сте в областта? Питам понеже от колегата bouncer (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=1564) съм останал с впечатлението, че е доста запознат с ВЕИ.

Какво по-точно те интересува за зелената енергия.

Susscrofa
01-04-2013, 22:31
Жегна ли се нещо?
Никой не ти дава акъл как да водиш самолети нали? Иначе можеш да си пишеш колкото искаш, друг е въпросът колко от писанията ти са адекватни.

Няма за какво да се жегвам.:)
Ама ти наистина ли повярва, че съм диспечер:)
Стига бе:)
Аз задавам конкретни въпроси, ама на тях не може да се отговори с копи-пейстовете на бонсер-сер-сер-сер.

nikolaaaay
01-04-2013, 23:19
Няма за какво да се жегвам.:)
Ама ти наистина ли повярва, че съм диспечер:)
Стига бе:)
Аз задавам конкретни въпроси, ама на тях не може да се отговори с копи-пейстовете на бонсер-сер-сер-сер.
Информацията е 2 вида - вярна и невярна. Няма значение дали е копи-пейстната или не. Според Енерго-Про само 6% отиват за цялата ВЕИ енергия, което включва и ВЕЦ. Значи за вятър и слънце отиват незначителен дял от парите.
На мен ми е чудно защо никой не коментира фактът, че промишленият ток е по-скъп от този за домакинствата. Как ще е конкурентна икономиката като фирмите плащат по-скъп ток. Странна работа. Би трябвало да е обратното.

pavlin
02-04-2013, 02:39
Добавката зелена енергия покрива допълнителните разходи породени от високите изкупни цени на тази енергия. Това не е цената която плащаме за тази енергия а допълнението към базисната цена.

bouncer
02-04-2013, 10:20
Флайъра на Енерго - про нагледно визуализира написаното от мен по-горе. Едва 6,5% от сметките за ток се дължат на зелената енергия, като отново казвам, че в микса "зелена енергия" влизат освен слъчеви и вятърни централи и ВЕЦ-овете, а такива има доста и то бая големи у нас. Реално посочването на фотоволтаиците като черната овца на енергетиката е грешно и манипулативно.

Свиньо проста, за пореден път доказваш, че нищо не разбираш. Пълна глупост е, че държавата е задължена да купува елетроенергията (респективно да я плаща) дори когато централата не работи. Ама пълна глупост и лъжа! В закона пише, че държавата се задължава да изкупи произведената електроенергия от ВЕИ мощности с приоритет. Когато има произведена електроенергия но ЕРП-то откаже да я изкупи по някаква причина, то едва тогава се дължат неустойки, защото релано ЕРП-то нарушава закона. Изключение се прави единствено когато електропреносната мрежа е претоварена. Тогава не се дължат неустойки - един вид това е вратата в закона за ЕРП-тата.


1. Кога бяха подписани най-много договори с ВЕИ-та?
Некоректно зададен въпрос, но ако приемем, че визираш фотоволтаици ще ти кажа между 1 януари 2012 и 31 юни 2012 г. Тогава са присъединени най-много фотоволтаици в страната на средна изкупна цена от 296 лв. След което от 1 юли 2012 ДКЕВР обяви 14% увеличение като се извини именно с фотоволтаиците. Интересното е, че към карт 2013 г. едва 3,3% от енергийният микс в страната се дължи на фотоволтаици. Къде са останалите 10,7% ?!?!?

2. Кога гръмнаха големите сметки?
Декември 2012 г., ако не се лъжа. Даваш си сметка че зимата фотоволтаици работещи няма, нали?

Ще добавя и още един
Кому беше нужно да изпълним евродирективата с границата заложена до 2020 година?

На ЕС беше нужно. Бъдещето на енегийния сектор в европа ще е концентрирано около ВЕИ. на 14 март ЕК публикува пътна карта за развитие до 2050 г на тема енергетика. порови се, прочети и пак говори. А и никой не знае до каква степен сме изпълнили целите за 2020 г., тъй като никой в България не дава конкретна информация за енергийния микс. Може би защото тогава ще се види, че с високите сметки за ток се издържат ендо фалиращо НЕК и че зелената енергия няма особена тежест в сметките.

И още нещо свиньо, може да се каже, че работя в сектора на зелената енергия. Нямам ВЕИ мощности. Но пък за сметка на това имам поглед върху реалната ситуация и ще ти кажа, че зелената енергия и конкретно фотоволтаиците се използват като жертвен агнец изключително манипулативно.

Я се разрови колко ще трябва да плащат ТЕЦ-овете от тук нататък всяка година заради вредните си емисии.

---------- Post added at 07:20 ---------- Previous post was at 07:18 ----------


Добавката зелена енергия покрива допълнителните разходи породени от високите изкупни цени на тази енергия. Това не е цената която плащаме за тази енергия а допълнението към базисната цена.

с други думи това е разликата между ВЕИ и конвенционалните мощности.

Susscrofa
02-04-2013, 10:34
Флайъра на Енерго - про нагледно визуализира написаното от мен по-горе. Едва 6,5% от сметките за ток се дължат на зелената енергия, като отново казвам, че в микса "зелена енергия" влизат освен слъчеви и вятърни централи и ВЕЦ-овете, а такива има доста и то бая големи у нас. Реално посочването на фотоволтаиците като черната овца на енергетиката е грешно и манипулативно.

Свиньо проста, за пореден път доказваш, че нищо не разбираш. Пълна глупост е, че държавата е задължена да купува елетроенергията (респективно да я плаща) дори когато централата не работи. Ама пълна глупост и лъжа! В закона пише, че държавата се задължава да изкупи произведената електроенергия от ВЕИ мощности с приоритет. Когато има произведена електроенергия но ЕРП-то откаже да я изкупи по някаква причина, то едва тогава се дължат неустойки, защото релано ЕРП-то нарушава закона. Изключение се прави единствено когато електропреносната мрежа е претоварена. Тогава не се дължат неустойки - един вид това е вратата в закона за ЕРП-тата.


1. Кога бяха подписани най-много договори с ВЕИ-та?
Некоректно зададен въпрос, но ако приемем, че визираш фотоволтаици ще ти кажа между 1 януари 2012 и 31 юни 2012 г. Тогава са присъединени най-много фотоволтаици в страната на средна изкупна цена от 296 лв. След което от 1 юли 2012 ДКЕВР обяви 14% увеличение като се извини именно с фотоволтаиците. Интересното е, че към карт 2013 г. едва 3,3% от енергийният микс в страната се дължи на фотоволтаици. Къде са останалите 10,7% ?!?!?

2. Кога гръмнаха големите сметки?
Декември 2012 г., ако не се лъжа. Даваш си сметка че зимата фотоволтаици работещи няма, нали?

Ще добавя и още един
Кому беше нужно да изпълним евродирективата с границата заложена до 2020 година?

На ЕС беше нужно. Бъдещето на енегийния сектор в европа ще е концентрирано около ВЕИ. на 14 март ЕК публикува пътна карта за развитие до 2050 г на тема енергетика. порови се, прочети и пак говори. А и никой не знае до каква степен сме изпълнили целите за 2020 г., тъй като никой в България не дава конкретна информация за енергийния микс. Може би защото тогава ще се види, че с високите сметки за ток се издържат ендо фалиращо НЕК и че зелената енергия няма особена тежест в сметките.

И още нещо свиньо, може да се каже, че работя в сектора на зелената енергия. Нямам ВЕИ мощности. Но пък за сметка на това имам поглед върху реалната ситуация и ще ти кажа, че зелената енергия и конкретно фотоволтаиците се използват като жертвен агнец изключително манипулативно.

Я се разрови колко ще трябва да плащат ТЕЦ-овете от тук нататък всяка година заради вредните си емисии.

---------- Post added at 07:20 ---------- Previous post was at 07:18 ----------



с други думи това е разликата между ВЕИ и конвенционалните мощности.

Колко договора си виждал, освен вашия?:)
Има истина в твърдението, че фотоволтаиците се ползват за жертвен агнец, но не са и бяла лястовица.
Никому ненужно беше това избързване с директивата, от там дойдоха само негативи. Системата не бе подготвена за това.
Тецовете са социален казус, това трябва да е ясно.
Да не говорим, че това са несравними мощности.
Казах вече, че питката на енерго про е коректна, но е НЕПЪЛНА.:)
Аз съм за ВЕИ. И аз се занимавам с ВЕИ.:)
Въпросът е, че това избързване бе лошо, асистемно подейства.
Определено считам, че това не е единственият проблем на системата, но защо трябваше преди да се оздрави тя, да се връзва още един камък на шията?:bath:

Може да съм прост, но за сметка на това съм грозен.

bouncer
02-04-2013, 11:00
Колко договора си виждал, освен вашия?:) - Доста договори за фотоволтаични централи съм виждал, но остави това. Чел съм закона и знам какво пише вътре. Изплащането на неустойките е на 99% към вятърните паркове и то само когато ЕРП-то откаже да изкупи тока, както написах по-горе.

Има истина в твърдението, че фотоволтаиците се ползват за жертвен агнец, но не са и бяла лястовица.
Никому ненужно беше това избързване с директивата, от там дойдоха само негативи. Системата не бе подготвена за това.

Изобщо не избързваме с нищо. Имаме цел, която е индикативна и минимална. В следващите години ще виждаме затваряне на конвенционални мощности за сметка на ВЕИ. Електропреносната система е строена преди между 20 и 50 години от държавата. ЕРП-тата я придобиха и от тогава са вложили минимална част от печалбата си в модернизиране и изграждане на нови електрореносни трасета. Ясно е, че е много по-сладко само да ядеш баницата, но не става без инвестиции. С други думи вината за проблемите в електропреносната мрежа е в самоте ЕРП-та защото нямаха воля и желание да инвестират в модернизацията й. Няма как с лектропреносна магистрала строена 1970 г. да искаш да работиш безпроблемно през 2013 г.

Тецовете са социален казус, това трябва да е ясно.
Да не говорим, че това са несравними мощности.

ТЕЦ-овете у нас ги държат през 90% от времето на студен резерв. Щом си в енергийния сектор бъди така добър да обясниш на останалите какво значи този термин.

Казах вече, че питката на енерго про е коректна, но е НЕПЪЛНА.:)
Аз съм за ВЕИ. И аз се занимавам с ВЕИ.:)
Въпросът е, че това избързване бе лошо, асистемно подейства.

Факт, имаше известен бум, но дори и с него нищожна част от енергийния микс се дължи на ВЕИ мощности. Пак казвам към март 2013 фотоволтаиците са 3,3% от общата енергия в страната. 6,5 % от всеки киловатчас са за ВЕИ надбавки.

Определено считам, че това не е единственият проблем на системата, но защо трябваше преди да се оздрави тя, да се връзва още един камък на шията?

3,3% не може да са камък. Ако това препъва системата, но тогава проблема е в нея.

Може да съм прост, но за сметка на това съм грозен.

Това факт безспорен!

pavlin
02-04-2013, 16:58
Делът на ВЕИ не е 3.3% ами между 15-20% от общите енергийни мощности. Тези 3.3% са само увеличението на цената за крайния потребител.

bouncer
02-04-2013, 17:48
Делът на ВЕИ не е 3.3% ами между 15-20% от общите енергийни мощности. Тези 3.3% са само увеличението на цената за крайния потребител.

На база какво хвърляш тази цифра? А и ако прочетеш малко по-внимателно какво съм написал ще видиш, че 3,3 % от общия енергиен микс се дължи на фотоволтаични електроцентрали. Увеличението на цената за крайния потребител е 6,5% за всички ВЕИ мощности на всеки килотватчас. Така казва ЕБВР в свой общодостъпен доклад от 12 март.

pavlin
02-04-2013, 19:30
Близо 1 gW са инсталираните фотоволтаични централи. Тива е повече от 3.3% от енергийния микс.

vaklinator
02-04-2013, 19:49
Близо 1 gW са инсталираните фотоволтаични централи. Тива е повече от 3.3% от енергийния микс.

Това, което казваш е равно на мощността на 5ти или 6-ти блок на Козлодуй!!! Едва ли е така?

pavlin
02-04-2013, 20:00
Това е инсталираната мощност по данни от интернет.

vaklinator
02-04-2013, 20:22
Това е инсталираната мощност по данни от интернет.

Не е за вярване- това е шантаж!!!

ecotronic
02-04-2013, 20:27
Инсталирана мощност при ВЕИ е едно а средна произвеждана мощност - съвсем друго.

pavlin
02-04-2013, 21:04
Е колко е средно произведената мощност. Пак няма да е 3.3 % според мен.

Susscrofa
02-04-2013, 23:16
Всички ВЕИ са около 16 %.
Около 7-8 % са големите ВЕЦове.
Шибаните фотоволтаици, бяха напълно излишни, но ги натресоха.
Бонсер-сер-сер, дава някаква тъпа питка на енерго-про, но в нея я няма тежеста, която НЕК поема от договори с ВЕИ.
Бонсер, държавните ТЕЦ не са студен резерв, част от техните мощности са такъв. Доколкото знам ТЕЦ Варна е такъв резерв, тя е частна.
Тецовете са базисен източник, те се позиционират над АЕЦ-а в диаграмата. ВЕЦ покриват върховите натоварвания.
Системата си беше добра и без "Вас":), и имаше достатъчно ВЕИ към 2013 г, съгласно директивата.
Имаш ли представа колко трудно се управлява тази многоточкова система от фотоволтаици, която създава гадни флуктуации, тип "тука има,тука нема", слънце свети, слънце не свети, ветър дуа, ветър не дуа.:bouncing_smiley:
ЗаеВи.

---------- Post added at 20:15 ---------- Previous post was at 20:12 ----------


Не е за вярване- това е шантаж!!!

Ако искаш вярвай.:bouncing_smiley:

---------- Post added at 20:16 ---------- Previous post was at 20:15 ----------


Това, което казваш е равно на мощността на 5ти или 6-ти блок на Козлодуй!!! Едва ли е така?

Я опитай пак, че нещо обърка сметките.

nikolaaaay
02-04-2013, 23:23
Всички ВЕИ са около 16 %.
Около 7-8 % са големите ВЕЦове.
Шибаните фотоволтаици, бяха напълно излишни, но ги натресоха.
Бонсер-сер-сер, дава някаква тъпа питка на енерго-про, но в нея я няма тежеста, която НЕК поема от договори с ВЕИ.
Бонсер, държавните ТЕЦ не са студен резерв, част от техните мощности са такъв. Доколкото знам ТЕЦ Варна е такъв резерв, тя е частна.
Тецовете са базисен източник, те се позиционират над АЕЦ-а в диаграмата. ВЕЦ покриват върховите натоварвания.
Системата си беше добра и без "Вас":), и имаше достатъчно ВЕИ към 2013 г, съгласно директивата.
Имаш ли представа колко трудно се управлява тази многоточкова система от фотоволтаици, която създава гадни флуктуации, тип "тука има,тука нема", слънце свети, слънце не свети, ветър дуа, ветър не дуа.:bouncing_smiley:
ЗаеВи.
На човек, който през целия си работен ден пише по форумите всичко е много трудно.
В некои държави, като Германия например, всеки трети покрив е с фотоволтаик, пък пак си управляват системата криво-ляво. А, чакай. Там хората през работно време работят, а не висят в нета. Сигурно затова им се получава.

pavlin
03-04-2013, 00:54
Тези фотоволтаици на покривите до колкото знам са да покрият собствените нужди и и всичко което е отгоре се прехвърля към мрежата.
Тези 6% за ВЕИ и 3.3% за фотоволтаиците са една допълнителна тежест към сметката за ток един вид допълнителен данък за това че системата експлоатира ВЕИ. Няма нищо лошо във ВЕИ, просто практиката по която се въведоха във България беше порочна.

Susscrofa
03-04-2013, 08:52
На човек, който през целия си работен ден пише по форумите всичко е много трудно.
В некои държави, като Германия например, всеки трети покрив е с фотоволтаик, пък пак си управляват системата криво-ляво. А, чакай. Там хората през работно време работят, а не висят в нета. Сигурно затова им се получава.

Абе стринке, свекърва като теб не искам да ми държа сметка, колко работя.
Повече от 80 % от коментарите ми тук са от вкъщи вечер или през деня, когато компенсирам дежурства.
А и си се объркал, аз не работя на мястото от което се управлява системата.
Поне научи структурата на сектора преди да пишеш тъпотии. Типична калинка си ми и ти.:):bouncing_smiley:

Умньо, панелите по-покривите са за локална консумация, а не за търговия в общата система.
:bouncing_smiley:

bouncer
03-04-2013, 10:21
1 гигават?!?! хахахаххаха.... Сладурковци, някой от вас прави ли разлика между заявени мощности и реално присъединени такива? Правите ли разлика между НОМИНАЛНА мощност и реален добив? По-горе съм обяснил защо един ТЕЦ с мощност 1 мегават и един фотоволтаичен парк с НОМИНАЛНА мощност 1 мегават не произвеждат еднакво количество енергия.

Покривните инсталации били за лична употреба... смях...абсурдно е! Защо ще изпозлваш ток, който можеш да продадеш за 150 лв, когато можеш да ползваш по-евтиния ток и да продаваш по-скъпия? Пазарна логика. Да не говорим колко по-скъпа е автономната система...

Който ми покаже данни за реалния енергиен микс, ама остоверни данни му давам веднага една прилична сума да се почерпи...

Суси, дебил сплескан, фотоволтаиците следват дневната и годишната крива на енергопотреблението. Няма никакъв дисбаланс. Централата или добива, или не добива. Глупак...

Susscrofa
03-04-2013, 10:34
1 гигават?!?! хахахаххаха.... Сладурковци, някой от вас прави ли разлика между заявени мощности и реално присъединени такива? Правите ли разлика между НОМИНАЛНА мощност и реален добив? По-горе съм обяснил защо един ТЕЦ с мощност 1 мегават и един фотоволтаичен парк с НОМИНАЛНА мощност 1 мегават не произвеждат еднакво количество енергия.

Покривните инсталации били за лична употреба... смях...абсурдно е! Защо ще изпозлваш ток, който можеш да продадеш за 150 лв, когато можеш да ползваш по-евтиния ток и да продаваш по-скъпия? Пазарна логика. Да не говорим колко по-скъпа е автономната система...

Който ми покаже данни за реалния енергиен микс, ама остоверни данни му давам веднага една прилична сума да се почерпи...

Суси, дебил сплескан, фотоволтаиците следват дневната и годишната крива на енергопотреблението. Няма никакъв дисбаланс. Централата или добива, или не добива. Глупак...

Ей, ............:), виждам, че когато ти кажем истината за тъпите фотоволтаици, които сринаха системата и извадиха хората по улиците, за да може лаком ............ като тебе да се тъпче по цял ден, си изпусна нервите.:bouncing_smiley:
Аз имам покривни панели на една селска къща и не продавам никва енергия на никой, за да правя далавера на гърба на хората.
Не ми обяснявай какво е присъединена и номинална мощност, защото не това е въпросът тук.
Договорите са факт и смучат здраво.:drinking:

bouncer
03-04-2013, 11:43
имаш ти - хемороиди! Смешник...

Susscrofa
03-04-2013, 11:53
имаш ти - хемороиди! Смешник...

Забелязвам, че твърде често си позволяваш да ме обиждаш.
Запек ли имаш, или вече не си виждаш онази работа под големия си тумбак?
:drinking:

ecotronic
03-04-2013, 12:07
Нещо тъпа ми се вижда нормативната уредба, касаеща ВЕИ.

Преведено на друг език нещата стоят така:

Аз произвеждам хляб (същият по вид и качество като останалия хляб в пазарната мрежа).

Но заради това, че го произвеждам по някаква магическа технология при която не ползвам пшеница, законът ми дава право да го продавам на цена 2 лв./бр. и ми гарантира купувачи за него.

Иначе същият хляб в магазина струва 1 лев.

rossenvn
03-04-2013, 12:13
Нещо тъпа ми се вижда нормативната уредба, касаеща ВЕИ.

Преведено на друг език нещата стоят така:

Аз произвеждам хляб (същият по вид и качество като останалия хляб в пазарната мрежа).

Но заради това, че го произвеждам по някаква магическа технология при която не ползвам пшеница, законът ми дава право да го продавам на цена 2 лв./бр. и ми гарантира купувачи за него.

Иначе същият хляб в магазина струва 1 лев.

Това е начин да се поощри развитието на нещо, което иначе е губещо, с неясна цел за екология и независимост от петрол, въглища и др... абе кола за богати, все едно да си вземем някоя лимузина на изплащане, ама да ни е малка заплатата - може да ти е готино да се возиш в нея, ама я изкарваш само в събота и неделя, че нема пари за бензин... Като поевтинее след н броя години, ще си дойде на мястото.

pavlin
03-04-2013, 13:22
Нека някой да каже колко е произведената ел.енергия от фотоволтаици към момента. Логиката домакинствата да продават скъпа енергия на мрежата ми изглежда объркана.