PDA

View Full Version : ГЪБКИ?



RUNNING WILD
20-10-2014, 10:40
ето до къде води некълването в риболова,разликата е че е много евтино хоби носиш една торбичка и нож по желание,лесно е разходката е приятна и поне си виждаш противниците,няма захранки въдици ставане рано стръв и екипировка,вкусови качества ммммммм.....

156
20-10-2014, 11:09
Еха, ... аз онзи ден ходих в планината и видях доста гъбки, чак ми се доядоха, ама като не разбирам ...
Ето една апетитна:

RUNNING WILD
20-10-2014, 23:28
сърнелка е панирана е чудесна,панирам ги с бира брашно сол яйце и маааалко черно пиперче стават страшни,аз не искам да стигам до лудост по малко е така за цвят да се уплътни разходката,има едни пръстени на ствола под чадърчето разделен на 2 и долу по стеблото има едни ивички се преливат като стрии на жена са най просто казано не можеш да сбъркаш,пръстенчето лесно се отделя от ствола аз по това ги познавам,има малки мухоморки пак поръсени от горе като сърнелите и хората ги бъркат мислят ги за сърнелки.

old alfist
30-10-2014, 21:00
Често се случва на рибарите, за да не завръщат вкъщи с празни ръце, да носят гъби.

Маната
26-01-2015, 09:47
Ох, гъби обичам много, най-вече като са с масло. Има ли някъде ръководство нещо, как да ги познаваме, че те нали и двойници имат и ако взема да се занимавам, да не стане белята?

Mind_Control
20-02-2015, 13:59
Панираната сърнела е по- вкусна от пържола. Обаче има поне два вида сърнели. Едните са по- вкусни от другите.

RUNNING WILD
26-02-2015, 06:29
ще се почне пак натрупвам лек опит,знам вече 2 находища сериозни за сърнелки и аз ги обожавам.

Stefan Caromov
05-03-2015, 11:21
Ах, как лигите ми потекоха..... сърнелките и на мен са ми любими :) ама и една две булчици да имаше към манатарките.....

От гъбите не харесвам само пърхутките, щото са ми едни такива никакви...

petio26
23-02-2016, 12:14
Как да се науча да различавам гъбите, много искам да ходя и да си бера, но ме е страх да не ги объркам и да стане лошо. Ходя с приятели, но пак ми е трудно да ги различа,

RUNNING WILD
13-04-2016, 08:12
има групи в фейсбук от стари корифей гъбари пускат и снимки с обяснение и някой ако обърка гъба пишат от долу белезите,може и среща да си направите да ходите заедно.

Бобби
21-06-2016, 00:58
Добре дошли в Пирогов....:)))
п.п...който не знае, да не бара....:flirt:

RUNNING WILD
14-11-2016, 18:05
вчера поскитахме за гъбки и набрахме сърнелки любимите ми и масловки и печурки и няколко виолетки,много беше студено с леден вятър и като гледам времето ще се ходи пак другата година.

Zlobich
14-11-2016, 18:32
Ммм с масълце ... лелееее ммммм

Пай сее ...

ivan dimitrov
18-11-2016, 21:42
Трябва ли да има сърнели сега?

RUNNING WILD
18-11-2016, 23:01
ако е валяло и е имало през деня температури около 15 градуса да трябва да има,обаче може да ги попари сланата по-високите места,по скоро некъде в ниското по може да има,някои гъби по понасят повредите от сланата,сърнелата не скапва я,не съм некъв разбирач но горе долу така мисля че седят нещата,ходя за сърнелки щото лесно ги виждам и са ми най вкусните,явно другата година ще се ходи аз поне,сега някои риболов на щука и това е се забавлявам с работа зимата то се е видяло.

ivan dimitrov
18-11-2016, 23:51
ако е валяло и е имало през деня температури около 15 градуса да трябва да има,обаче може да ги попари сланата по-високите места,по скоро некъде в ниското по може да има,някои гъби по понасят повредите от сланата,сърнелата не скапва я,не съм некъв разбирач но горе долу така мисля че седят нещата,ходя за сърнелки щото лесно ги виждам и са ми най вкусните,явно другата година ще се ходи аз поне,сега някои риболов на щука и това е се забавлявам с работа зимата то се е видяло.

Утре или вдругиден ще се разходя да разгледам значи. Тия дни тук е доста хладно, но да видим. Много са ароматни сърнелите. Миналата година зета ходи и събра, казва че есента нямали двойници. Най много да гушна букета, ама то....дали ще е от гъби или от удар....
Наслука със щуките. Ние тука се каним писии да ходим да хващаме, някой хубав зимен ден. Зная аз какво ще хванем, ама .....това е друга тема.

lordliness
19-11-2016, 00:07
Внимавайте, защото съседа ми умря от гъби, сам си ги брал.

Sunny
19-11-2016, 00:12
Внимавайте, защото съседа ми умря от гъби, сам си ги брал.

Тяяя първата ми жена умре от гъби . Втората и тя от гъби . А третата от удар по главътъ ... оти нещя да яде гъби

ivan dimitrov
19-11-2016, 00:23
Внимавайте, защото съседа ми умря от гъби, сам си ги брал.

Ще внимавам естествено. То, като си знам късмета, много по вероятно е да ме сгази горския, отколкото да умра от гъби, но ще внимавам.

lordliness
19-11-2016, 01:04
Аз гъби не ям, знам ли иначе какво ще ми сготви жена ми :) и после ще каже донесе тука едни гъби сготвих му ги и се гътна.

ivan dimitrov
19-11-2016, 01:17
Аз гъби не ям, знам ли иначе какво ще ми сготви жена ми :) и после ще каже донесе тука едни гъби сготвих му ги и се гътна.

Ох, то ако ти е "писано"....виж Съни какво писа.
Ама инак....сегашната я храни с рибки.....
Ти да видиш!
Абе, сложно нещо е живота, ни да си жив, ни да умреш.

Susscrofa
22-11-2016, 09:46
Как да се науча да различавам гъбите, много искам да ходя и да си бера, но ме е страх да не ги объркам и да стане лошо. Ходя с приятели, но пак ми е трудно да ги различа,

Недей да береш гъби!

Гъбите нямат никаква хранителна стойност.
Да, вкусни са, но нищо не ти носят като храна.
Единственото сигурно нещо е, че рискът да се отровиш е голям.
Гъби бих брал за ядене само, ако нямам какво друго да ям!
Гъбарството е глупост.
По-добре стани ловджия или рибар.
Адски странни са ми хората, които заради едно пусто чревоугодничество са готови да се гътнат.
И да знаеш от мен, гъби берат и ядат хора, които не ги познават добре, а просто са се научили да разпознават няколко вида гъби.
:picnic:

RUNNING WILD
23-11-2016, 13:02
Суска къде си бе бедствие природно а добре дошъл бех те забравил,гледам че си в отлична опозиционна форма,ами то и като правиш секс само калории се губят удоволствието не те засища то нема смисъл,ми аз карти не играя мачове не гледам алкохол не пия цигари не пуша кафе не пия то кво ми остава,като обичаш разходките и природата дали ще е за гъби риба или лов все тая,от месо пак можеш да хванеш нещо да умреш от риба може да се удавиш или да те ухапе некоя щука или да останеш без пръсти от некои сом влакното ти пререже ръцете има колко искаш сакатлъци и смърт,ходи некои ден може да ти хареса аз ходя с подходящи хора и ми е добре дори да не намериме и не набереме все тая кюфтетата по пътя нема да свършат,достатъчно полезни неща върша през седмицата и мога да си позволя неполезни да върша без енергийна стойност.

Susscrofa
23-11-2016, 15:15
Суска къде си бе бедствие природно а добре дошъл бех те забравил,гледам че си в отлична опозиционна форма,ами то и като правиш секс само калории се губят удоволствието не те засища то нема смисъл,ми аз карти не играя мачове не гледам алкохол не пия цигари не пуша кафе не пия то кво ми остава,като обичаш разходките и природата дали ще е за гъби риба или лов все тая,от месо пак можеш да хванеш нещо да умреш от риба може да се удавиш или да те ухапе некоя щука или да останеш без пръсти от некои сом влакното ти пререже ръцете има колко искаш сакатлъци и смърт,ходи некои ден може да ти хареса аз ходя с подходящи хора и ми е добре дори да не намериме и не набереме все тая кюфтетата по пътя нема да свършат,достатъчно полезни неща върша през седмицата и мога да си позволя неполезни да върша без енергийна стойност.
Рискът при гъбите е твърде висок.
При лов, риболов и т.н. е значително по-нисък.
А и какво е удоволствието да береш големи гъбички в гората?
Месото като хранителна стойност е друга бира, не го сравнявай с тая миризлива целулоза, кват са гъбите.:picnic:

ivan dimitrov
23-11-2016, 19:08
Рискът при гъбите е твърде висок.
При лов, риболов и т.н. е значително по-нисък.
А и какво е удоволствието да береш големи гъбички в гората?
Месото като хранителна стойност е друга бира, не го сравнявай с тая миризлива целулоза, кват са гъбите.:picnic:

Ако ловуваш гризли, хипопотами, носорози и лъвове, а риболовстваш бели и бичи акули, трудно ще обясниш на някой застраховател, че си му по на сметка от средностатистическият гъбар. Верно хранителната стойност на гъбите не е много голяма, обаче иди се разправяй с ония дето ядат суши от риба балон(примерно).
Иначе казано - някой живеят за да ядат, други ядат за да живеят а трети си живеят живота. Въпрос на житейска филоофоия е(явно).

Zlobich
23-11-2016, 19:27
И с маслооо :)

Ръждата никога не спи.
Пай сее ...

Бобби
23-11-2016, 20:14
Стари муцуни в форума...хубави разкази....какво повече Ви трябва.....:cheers:...отровната гъба, рано или късно всеки намира в живота си...:coolio:

RUNNING WILD
23-11-2016, 22:33
Рискът при гъбите е твърде висок.
При лов, риболов и т.н. е значително по-нисък.
А и какво е удоволствието да береш големи гъбички в гората?
Месото като хранителна стойност е друга бира, не го сравнявай с тая миризлива целулоза, кват са гъбите.:picnic:

искам да ти кажа следното,по статистика риболова е на 2 ро място като опасно хоби,познавам и помня 10 човека изреждам ти,удавени в рибарски мрежи,ударени от ток от жица докоснали с карбонова въдица жици,удавени на лед на зимен риболов,в живота си не познавам човек умрял от гъби наторовен и да ти кажа че това не е толкова лесно,не се умира веднага от гъби,поразяват ти тялото черният дроб и се надуваш като балон в адски мъки.
за лова-колко има простреляни по време на лов от колеги паднали от дървета от скали осакатени от диви животни имаш ли си идея там за какво иде реч, преди 3 години това е сериозно даже беше по това време есента един мъж по време на лов му се скарват кучетата и той да ги разтърве с пушката ги разръчка с приклада и едното куче закачи ремъка и го застреля на място,забраниха им да пият по време на лов правят им проверки директно в гората и в хижите,не трябва да има оръжие в същтата стая,ако искаш виж за неква статистика за тая година колко са отровени от гъби и колко удавени има и умряли по време на лов и риболов,е на яз.Копринка преди 2 месеца тъкмо бях там се скарали 2 ма рибаря за некво място къде кълвяло и единият хване та наръга другият С НОЖ И НА МЯСТО,не съм чул некои да трепе некои за гъба,ти си свикнал с тия форумните ти опоненти дето ги тушираш с безсмислени спорове и с постоянство но при мене ще удариш греда не си ми на нивото,хубаво е да натрупаш опит и познания по някои теми като водиш диалог с опонента си защото предизвикваш иронични усмивки :) пред тебе блести с цялата си прелест и великолепие един дебел трол всепризнат интернет уориър воювал по десетки теми в форумите скъсал стотици нервни системи,толкова хора са ме кълнали че е чудо че съм жив,зимата и аз скучая разбирам те.

thecleaner
23-11-2016, 22:42
Ей тия Руменовците са опасни ;)

Susscrofa
24-11-2016, 20:08
искам да ти кажа следното,по статистика риболова е на 2 ро място като опасно хоби,познавам и помня 10 човека изреждам ти,удавени в рибарски мрежи,ударени от ток от жица докоснали с карбонова въдица жици,удавени на лед на зимен риболов,в живота си не познавам човек умрял от гъби наторовен и да ти кажа че това не е толкова лесно,не се умира веднага от гъби,поразяват ти тялото черният дроб и се надуваш като балон в адски мъки.
за лова-колко има простреляни по време на лов от колеги паднали от дървета от скали осакатени от диви животни имаш ли си идея там за какво иде реч, преди 3 години това е сериозно даже беше по това време есента един мъж по време на лов му се скарват кучетата и той да ги разтърве с пушката ги разръчка с приклада и едното куче закачи ремъка и го застреля на място,забраниха им да пият по време на лов правят им проверки директно в гората и в хижите,не трябва да има оръжие в същтата стая,ако искаш виж за неква статистика за тая година колко са отровени от гъби и колко удавени има и умряли по време на лов и риболов,е на яз.Копринка преди 2 месеца тъкмо бях там се скарали 2 ма рибаря за некво място къде кълвяло и единият хване та наръга другият С НОЖ И НА МЯСТО,не съм чул некои да трепе некои за гъба,ти си свикнал с тия форумните ти опоненти дето ги тушираш с безсмислени спорове и с постоянство но при мене ще удариш греда не си ми на нивото,хубаво е да натрупаш опит и познания по някои теми като водиш диалог с опонента си защото предизвикваш иронични усмивки :) пред тебе блести с цялата си прелест и великолепие един дебел трол всепризнат интернет уориър воювал по десетки теми в форумите скъсал стотици нервни системи,толкова хора са ме кълнали че е чудо че съм жив,зимата и аз скучая разбирам те.

Това, кой ти познаваш, и какво ти си установил нищо не означава.
Световната статистика е факт.
Брането на гъби крие изключително висок риск.
Дори да не се гътнеш, след подобно отравяне си оставаш инвалид.
Лошото е, че след отравяне, симптомите се проявяват едва след като черния ти дроб вече е на боза.
Колко процента от рибарите ловят акули, риба меч и китове?
Колко процента от ловците ловуват мечки?
Изключително малък!
НО ВСИЧКИ, които практикуват гъбарство рискуват еднакво много.
Ето това е голямата разлика.
И пак казвам, рискът не си заслужава.
Защото адреналина, усещането, да отстреляш мечка или да извадиш 80 килограмов сом, или сто килограмова риба меч, си заслужават риска!
Докато разходка в гората да дириш гъбки е същото кат да дириш цветя, но риска е голям.
Това имам предвид аз.
:picnic:

RUNNING WILD
25-11-2016, 00:04
Суссърнелко аз лично имам 4 хобита,риболов,готварство,градинарство,гъбобер,и всичките ми хобита са свързани с ядене празно нема,в първите 3 съм един от известните в по форумите и живите контакти,сега гъбарството може да не е най калоричното но е най евтиното хоби което съществува разходите са ти ZERO,имаш торба и нож къвто имаш и къвто си носиш а шанса да намериш добри гъбки които да набереш и продадеш е в пъти по голям от този да хванеш хубава риба или да трепеш некой глигут,ловец не бих станал поради следните причини,лова е колективен спорт с ясно изразени правила не е за мене,това е въоражен туризъм с чешити пияници,не ми се трепят животни каквито и да са те вкусни редки ценни или кви да е не ми е жал просто не виждам смисъла да влезеш с една пушка в гората и да ги подкараш на ламбада,ти не му даваш шанс на това животно гонят го кучета слагат му капани преследват го ловци по 20 човека гърмят по него това е абсолютната простотия,ще фрасна един глигут 100 кила и трябва да го мъкна на гръб през гората па да го дялкам да дам на тоя на оня нали се дели лова па го нося да го изследват за болести требе да го дера пърля чиста па в фризера па то ти се отще,ти си прасе и ти казвам че точно в тебе пък има най малко рандеман по-малко и от гъбите в 100 кила прасе има 19 кила месо а ти в тех се огледа,бех забравил че си Румен а зодия овен ли си като мене,тва не е много добро име да знаеш,в личните си познати не съм видял един читав сериозно ти казвам се некви сприхави и откачени.

156
25-11-2016, 12:13
....
Гъбите нямат никаква хранителна стойност.
....


Това не е вярно!

mordohy
25-11-2016, 17:40
Златното правило при гъбите : "Не я ли познаваш тая гъба-не я бери"!
Опасни двойници имат печурката, масловката и булката.
Двойникът на печурката има тънко пънче, крехко и чупливо. Особен мирис и на мене съвсем не ми прилича на печурка, но....
Масловката е гъба със светложът, до тъмнокафява окраска и е оцветена в жълто от долу. Забележителното е, че хифите и не са листовидни, като на другите гъби, а като тръбички. Приличат на дунапрен. Двойникът и е с хиви на ресни, по-тънко и крехко пънче и мерише на карбол. Двете лесно се различват.
Двойникър на булката е най-опасен. Запомнете!!!!
Булката е с червена шапчица и жълто пънче и точки. Те са остатъци от булото. Двойникър е е със същата конструкция, но е с бяло пънче и було. Най-лошото е, че двете гъби понякога са заедно.
За това аз бера главно сърнели, лютици, пачи крак, рижийки и особено обичам челадинките.
Ония малките ливадни гъбки, които всички обявяват за отровни, а те са най-безопасни.
Но пак повтарям!
Не познаваш ли една гъба и имаш ли съмнение- не бери!

Susscrofa
25-11-2016, 20:49
Това не е вярно!

Дооообре.
Харесвам обоснованите твърдения.

---------- Post added at 18:49 ---------- Previous post was at 18:45 ----------


Златното правило при гъбите : "Не я ли познаваш тая гъба-не я бери"!
Опасни двойници имат печурката, масловката и булката.
Двойникът на печурката има тънко пънче, крехко и чупливо. Особен мирис и на мене съвсем не ми прилича на печурка, но....
Масловката е гъба със светложът, до тъмнокафява окраска и е оцветена в жълто от долу. Забележителното е, че хифите и не са листовидни, като на другите гъби, а като тръбички. Приличат на дунапрен. Двойникът и е с хиви на ресни, по-тънко и крехко пънче и мерише на карбол. Двете лесно се различват.
Двойникър на булката е най-опасен. Запомнете!!!!
Булката е с червена шапчица и жълто пънче и точки. Те са остатъци от булото. Двойникър е е със същата конструкция, но е с бяло пънче и було. Най-лошото е, че двете гъби понякога са заедно.
За това аз бера главно сърнели, лютици, пачи крак, рижийки и особено обичам челадинките.
Ония малките ливадни гъбки, които всички обявяват за отровни, а те са най-безопасни.
Но пак повтарям!
Не познаваш ли една гъба и имаш ли съмнение- не бери!

Гъбите са кат коли втора употреба!
Нито марката, нито прегледа при специалист, нито личните ти познания са от значение.
Важен е късмета.
Но благодаря за лекцията. Дано не си подбудил някой към самооубийство.

156
28-11-2016, 11:21
Дооообре.
Харесвам обоснованите твърдения.

---------- Post added at 18:49 ---------- Previous post was at 18:45 ----------



Гъбите са кат коли втора употреба!
Нито марката, нито прегледа при специалист, нито личните ти познания са от значение.
Важен е късмета.
Но благодаря за лекцията. Дано не си подбудил някой към самооубийство.

Ами най-малкото са добър източник на белтъчини с добър аминокиселениен профил, което особено за вегетарианци е нещо много важно. Още по темата:
http://apteka-optima.com/181/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8/460/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%B3%D1%8A%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%BA%D1%83%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B8%D0%B7%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B8%D0%BD%D0%B8/

Susscrofa
28-11-2016, 22:41
Ами най-малкото са добър източник на белтъчини с добър аминокиселениен профил, което особено за вегетарианци е нещо много важно. Още по темата:
http://apteka-optima.com/181/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8/460/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%B3%D1%8A%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%BA%D1%83%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B8%D0%B7%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B8%D0%BD%D0%B8/

Хаха, ще има месо, мляко и яйца и аз ще търся аминокиселини от гъби до просиране.
Говоря за нормално хранещи се хора, не за вегетарианци.

RUNNING WILD
29-11-2016, 09:02
Суско сега метна ръкавицата като раздели хората на ненормални и нормални според кулинарните им предпочитания,е са ше се фанат гуша за гуша с некои веган да си обяснят ползите и свойствата на месната и немесната кухня.

Susscrofa
29-11-2016, 22:24
Суско сега метна ръкавицата като раздели хората на ненормални и нормални според кулинарните им предпочитания,е са ше се фанат гуша за гуша с некои веган да си обяснят ползите и свойствата на месната и немесната кухня.

А, не!
Кулинарно предпочитание е италианска спрямо турска кухня, например.

mordohy
29-11-2016, 22:54
Не се ебавайте със Суско!
Той е специалист по трюфели.
Или поне трябва да бъде,.

Susscrofa
30-11-2016, 19:54
Не се ебавайте със Суско!
Той е специалист по трюфели.
Или поне трябва да бъде,.

Трюфелът е подправка за мен.

RUNNING WILD
10-12-2016, 18:34
аз бих те запитал съвсем по прасешки,бе обичаш ли да преяждаш?аз да непрекъснато ма сега се кротнах че гоня 40 и требе по полека с доста работи,ял ли си печенко прасенце с плънка гъбки и ориз на фурна ма цяла нощ печено и до другият ден на обяд?м?и преди да ми кажеш че не е вкусно и става като варено заби ги тия и ги говори на некои къде е хилав и яде вафли не на мене,вместо да тролиш ако след ако в форума а предполагам и в други форуми ги удивляваш с интернет познанията си знаеш ли каква голяма кошница с гъбки можеше да набереш и да разходиш децата и себе си че и кучето евентуално,а ти прост егоист седи и си бичи сам пред компа абе Сускова работа.