PDA

View Full Version : Въпроси за дома.



dimitar_vd62
25-09-2015, 20:50
Трее сменим стария матрак на спалнята оти мъдете ми провиснаа и са защипват между прожинити.Та, спрал съм се на два модела, т.е. модела е един ма в няколко варианта.Тези двата дето ме интересуват са със дървена рамка на дъното и плоскост.Вътре е: 1- пружини, върху тях кокос, върху него 2,3,4 пласта некви дунапрени и вати около 6см.2- същото ама върху пружините има мемори пяна.Второто ми се струва по-комфортно една идея, ма дилемата е - дали мемори пяната не държи студено и няма ли след време да се сплеска и да стане на ямички.Някой с опит в експлоатацията на такива удобства да каже впечатления.

mordohy
25-09-2015, 22:26
Нито един от двата не ми харесва. Мемори пяната е добро нещо, но само върху дебел матрак.
Точно тия 6 см, като си пльоснеш снагата и стават два. Това е най-простият начин да си докараш ревматизъм и всякакви други простотии от измръзване. бавно, но сигурно.
Човек изстива от долу, а не от завивката.
Ако не искаш някой дебел матрак от типа на Дормео, то поне си вземи един дебел дунапренов матрак, а отгоре му сложи една мемори пяна.
Аз лично имам два матрака. Един Дормео и един български, но и двата са плътни и съм много доволен.
Простотия с пружини не си купувай!
Освен това гледай да не събира акари и тоци!

dimitar_vd62
25-09-2015, 22:38
Ми тва са двата модела дето съм се спрял засега.
http://evromatrak.com/prod.php?id=187
http://evromatrak.com/prod.php?id=188

mordohy
25-09-2015, 22:45
Точно това не бих си го купил.
Мое мнение, но пружината вече е отживелица.

dimitar_vd62
25-09-2015, 23:06
Ми тези дето са мемори пяна само са грубо 1000 кинта.Освен това, се опасявам тая пяна да не би трайно да улегне на места след време.Освен туй дивана в хола е с мемори и ми е студено като легна на него, трябва да си постилам родопско одеяло под чаршафа.

old alfist
25-09-2015, 23:07
Първо внимателно огледай сглобките и подматрачната основа на спалнята - обикновено се нуждаят от ремонт.
Каквото и да сложиш отгоре, може да го смениш ако не ти харесва, но основата е от голямо значение.

dimitar_vd62
25-09-2015, 23:26
Спалнята си ми е наред, аз съм си я правил.Има държачи за матрака,матрака влиза в коша, а не стои отгоре, затова търся матрак със основа - вградена.Въпросните матраци имат разрез на продукта, рамка от дърво, върху нея шперплат и върху него се нареждат карантиите на матрака и става едно цяло.Ако реша мога да сложа и механизъм за повдигане на матрака и да ползвам мястото отдолу като склад за бутала, биели колянови валове и прочие.Иначе жената ще го напълни със дрехи обличани по веднъж и забравени, демоде ама не се хвърлят.

old alfist
25-09-2015, 23:34
Гледай конструкцията да издържа на въртеливи, възвратно-постъпателни движения и по-точно да няма звукови ефекти.
Преди много години, заради скърцания посреднощ, мислехме, че комшията отдолу е голям полов атлет, но се оказа, че му скърцала антената на терасата, защото подухваше ветрец цяла нощ.

dimitar_vd62
25-09-2015, 23:44
Аз карам жената да вика на немски и английски че да ги е яд комшийте.

dimitar_vd62
26-09-2015, 23:21
Понеже споря с комшията относно исталацията му в апартамента и до апартамента който е на 7 етаж а електромера му е в мазата.В апартамента, иска да сложи проходен бойлер 8 киловата и му разправям че трябва да прекара 6мм инсталация за него.Отделно ще има 3 климатика поне по 12BTU, бойлерче в кухнята 3кв, плот 4 котлона , фурна, хладилник с два компресора, пералня, сушилня,телевизори компютри и други дреболии.Проблема е че смята всичко това да го захранва по съществуващата вече инсталация от електромера до апартамента която по спомени е 6мм.Казвам му че му трябва минимум 16мм а най добре 25 мм захранващ кабел.Понеже няма жена още не му се вярвя че може да вървят поне 2 климатика, да има включен поне един котлон и фурна, да пере пералнята и да се суши предното пране докато благоверната се къпе, еартен върви и хладилника телевизора и компютъра дет са нон стоп няма ги смятам.Прав ли съм или пак съм в грешка с десетичната запетая.А това как ще прекара нов кабел и дали електромера е предвиден за такъв ток не го коментирам.И без това без енергото не може се подвърже към електромера.

mordohy
27-09-2015, 01:57
Аз съм сигурен, че с тая инсталация ще върви всичко, защото 6 мм2 ще прекарат 60-70 А по трасето, НО.....
Плътността на тока ще е такава, щото кабелът ще грее, от там ще му се вдига съпротивлението и ще има голям пад на напрежението. Тоест, вместо да върши работа, енергията ще отива за греене на кабела.
Това ще го усеща главно по празниците, когато всичко бачка.
Правилно си му казал, но по-голям от 10 квадрата е безумие, защото не знам електромер, който да може издържа на такива токове, освен ако не е с токов трансформатор, което пък е съвсем друга бира.

dimitar_vd62
27-09-2015, 16:51
Ами то принципно това дето го прави е безумие, щото направи хубав ремонт на апартамента, облече го целия с гипсакортон и дори на празни стаи миналата зима се стоеше съвсем спокойно.Та не знам за какво са му три климатика, 14-ки не 12-ки /не съм разбрал/ при положевие че освен хола другите две стаи, без кухнята са едната 16 кв.м, другата почти 14.Ни стига това ми сега е в дилема как да прекара трифазен ток понеже 8кв бойлер му се струва малък и искал поне 12 ама те били трифазни.То най добре да си пусне трифазен ток, обаче няма какда се прекара нов кабел понеже няма свободно място.Не може да изкара стария защото до всеки етаж отива по един трижилен кабел който се разделя на всеки апартамент по жило и има отделно пуснати нули/ за това проблема с греенето е сериозен понеже ще стопи и другите две жила и ще стане мазало на неговия етаж/.Някой го посъветвал да пусне кабела по вентилационните шахти или приз шахтата на асансьора, предупредих го че това е абсолютно забранено.Има една възможнос да се махне един сноп жълти кабелчета дето итиват до всеки етаж и не се използват понеже са по 1 кв мм вероятно за някакво оповестяване ли радиоточки ли бали го, та да използва тяхната гофраНе знам за какво му е тоя шибан бойлер, в банята освен седяща вана друго не може да се сложи.В къщи обикновенния бойлер е постоянно включен и винаги има топла вода.То това е по икономично отколкото да го пускаш и спираш на всяко къпане да грее 80-100 л вода.Освен това дори и да остане на стария захранващ кабел трябва да сложи по мощен предпазител.Долу са по 63 А, колко ще сложи горе, максимум 50 и пак ще трябва да се съобразява какво ще включва.Не знам що се опъва да иде в енергото и да си заяви мощност там ще му кажат какво трябва да направи, пари не му липсват не знам що се мъчи от нищо нещо да направи.И не знам що преди да почне да облича стените не ме послуша да си направи разкладка на контактите и кръговете ми сега се чуди как да прекара нови щото в кухнята искал 6, в спалнята едната единия контакт щял да се закрие пък и къде щял да включва климатиците, при положение че преградните ни стени са гипсови и е лесно да се направи.Ся вече боядисал с латекс са сети за инсталацията.Иначе е готин човек.

pa4ito
27-09-2015, 23:29
Ами то принципно това дето го прави е безумие, щото направи хубав ремонт на апартамента, облече го целия с гипсакортон и дори на празни стаи миналата зима се стоеше съвсем спокойно.Та не знам за какво са му три климатика, 14-ки не 12-ки /не съм разбрал/ при положевие че освен хола другите две стаи, без кухнята са едната 16 кв.м, другата почти 14.Ни стига това ми сега е в дилема как да прекара трифазен ток понеже 8кв бойлер му се струва малък и искал поне 12 ама те били трифазни.То най добре да си пусне трифазен ток, обаче няма какда се прекара нов кабел понеже няма свободно място.Не може да изкара стария защото до всеки етаж отива по един трижилен кабел който се разделя на всеки апартамент по жило и има отделно пуснати нули/ за това проблема с греенето е сериозен понеже ще стопи и другите две жила и ще стане мазало на неговия етаж/.Някой го посъветвал да пусне кабела по вентилационните шахти или приз шахтата на асансьора, предупредих го че това е абсолютно забранено.Има една възможнос да се махне един сноп жълти кабелчета дето итиват до всеки етаж и не се използват понеже са по 1 кв мм вероятно за някакво оповестяване ли радиоточки ли бали го, та да използва тяхната гофраНе знам за какво му е тоя шибан бойлер, в банята освен седяща вана друго не може да се сложи.В къщи обикновенния бойлер е постоянно включен и винаги има топла вода.То това е по икономично отколкото да го пускаш и спираш на всяко къпане да грее 80-100 л вода.Освен това дори и да остане на стария захранващ кабел трябва да сложи по мощен предпазител.Долу са по 63 А, колко ще сложи горе, максимум 50 и пак ще трябва да се съобразява какво ще включва.Не знам що се опъва да иде в енергото и да си заяви мощност там ще му кажат какво трябва да направи, пари не му липсват не знам що се мъчи от нищо нещо да направи.И не знам що преди да почне да облича стените не ме послуша да си направи разкладка на контактите и кръговете ми сега се чуди как да прекара нови щото в кухнята искал 6, в спалнята едната единия контакт щял да се закрие пък и къде щял да включва климатиците, при положение че преградните ни стени са гипсови и е лесно да се направи.Ся вече боядисал с латекс са сети за инсталацията.Иначе е готин човек.
Що не го светна този човечец да си наеме една фирма и да им каже - искам климатици, бойлер, туй, онуй. И хората щяха да му го направят както си пише по книгите ... :)

кученцетоОгиитаткоДоги
27-09-2015, 23:58
За мен по хубаво от дървеното легло няма.Смисъл без матрак или дюшек ами да спиш на дъски.Винаги като спа на такова,се събуждам като новороден.По нататака мисля да си направя,щото няма от къде да си купа такова.Та ще ми давате акъл как да го измайсторя:cheers:

mordohy
28-09-2015, 01:15
Човека явно си е готов за милиционер!
На такъв не можеш да помогнеш



А дъските за кревата трябва ли да са рендосани или не?:dance:

кученцетоОгиитаткоДоги
28-09-2015, 01:19
[QUOTE=mordohy;1442774] А дъските за кревата трябва ли да са рендосани или не?:dance:



В смисъл?;)

Sunny
28-09-2015, 01:58
А дъските за кревата трябва ли да са рендосани или не?:dance:

Дори е желателно да са с чворовете :dance:

mordohy
28-09-2015, 03:16
С чворовете тамън можеш да се чешаш:big_love:

dimitar_vd62
28-09-2015, 11:48
За мен по хубаво от дървеното легло няма.Смисъл без матрак или дюшек ами да спиш на дъски.Винаги като спа на такова,се събуждам като новороден.По нататака мисля да си направя,щото няма от къде да си купа такова.Та ще ми давате акъл как да го измайсторя:cheers:
Ми кат не си ходил вказарма и не си спал на нарове в ареста, ся ша питаш.


Човека явно си е готов за милиционер!
На такъв не можеш да помогнеш


А дъските за кревата трябва ли да са рендосани или не?:dance:
Мне, направо с кората даже.


Ми не си е планирал работата, но пък прави всичко с желание, сръчен е.Намерих му решение за кабела.Докато оглеждах кутията на етажа забелязах че има още една ПВЦ тръба/около 20мм/ с кабел в нея.Понеже е на последния етаж се учудих къде отива този кабел.Оказа се на терасата над него.Над седмия етаж има едно празно пространство, над всичките 6 входа,беше разделено условно с винкелни конструкции с армирано стъкло и трябваше да го играе място за простиране.Впоследствие отделните входове си заградиха тяхното и го ползват като тавански стаи.Всъщност туй си е етаж ама без стените.Ний го затворихме с итонг от 3-те страни и евтина дограма от ЮГ да влиза светлина.За топлоизолация, пък спря и течението през входа,ефекта беше доста осезаем още първата зима.Та този кабел отива там до една кутия.Има два контакта на гърба на помещението на асансьора и по тавана остатъци от плафони за осветление.Обаче кабела не е подвързан към тях, няма ток.Общ ток там няма да има щото ще почнат да си правят чушките и компотите там.Никой не го знае, казах му дърпаш го, закарваш го ве дин кабелен канал до апартамента и търси енергото за по-натък.За в къщи също намерихме решение.Поне не е направил пдовете, само нивелираща замазка има още, ще прекараме кабелите в гофри по него.Един в кухнята, там на влез излез ще се разхвърлят контактите за уредите, на оригиналния контакт ще остане плота с котлоните и фурната, другото на новия кръг.В спалните по същия начин, само че от съществуващите контакти пак на влез излез ще се пуснат по един два дето иска.Като се разчовърка малко пода под контакта под гипскартона може да се пусне кабел.За прословутия бойлер също.Понеже ще е на гърба на банята в сухо помещение/преди беше килер/перално/ няма да има проблем да е по земята под плочките.Остана само да си реши проблема с осветлението, щото има един кабел по средата на тавана, а му е щукнало да слага осветителни тела пръснати по тавана, ма там не знам.Навсякъде е наслагал вата под гипскартона и освен рязане няма друг начин.Поне го убедих че освен в хола не му трябват климатици 14-ки в другите стаи а и в хола може да мине с 12-ка.С бойлера обаче не можем се разбра, казах му да пита може ли да му пуснат трифазен ток само за бойлера с втори електромер.Така няма да има нужда от токови трансформатори.За там въобще не си напъвам акъла понеже в таблото не мога да пипам и ще се съобрази с енергото.Еми плад човек, мераклия, ентусиазиран,ича приятелка иска да си свие гнездо, ма викам човече ти две години го правиш тоз апартамент, тя може и да и писне....щот той пътува и го прави като се върне.Ся копае канали в пода, тамън бях решил че е свършил с чукането.

dimitar_vd62
07-01-2016, 23:57
Искам да си вградя една такава/или подобна/ печка - http://www.topmarket.bg/product/57334/ventilatorna-pechka-diplomat-kpt-7003-za-stena.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link в банятя че ми е тегаво са драпам на студено.Печката мисля да вградя в окачения таван изпълнен със с профили и пана за баня 60/60 см.Идеята е да се вижда само тази част дето духа и панела за управление.Въздух че върти или този в банята който ще взема от пространството между тавана и окачения таван със декоративна решетка към пространството в банята или с външен въздух от коридора.Интересуваме дали ако върти въздуха в банята има опасност от електрически удар щото жената като се къпе вътре става лисици да ловиш.Демек много пара има и мое си фанеш сапуна само напипване.Печката е с керамичен нагревател.

ecotronic
08-01-2016, 00:15
Аз не бих сложил това чудо в банята. При толкова много влага, като нищо ще се утрепе някой.

Отделно, както си решил да я слагаш нависоко, ефектът няма да е много добър. По-добре ще топли, ако се монтира по-ниско.

По-добре да е нещо влагозащитено и проектирано да работи в баня:

http://vimax.bg/product/1321/ventilatorna-pechka-za-banya-diplomat-dpl-vtb-9010b.html?gclid=CNSN5pvdmMoCFQYTwwodwUEOHA

dimitar_vd62
08-01-2016, 20:00
Не искам да дупча стените.Въпросната духалка доволно затопля банята, която все пак е стандартна а не с размерите на хола ми.То като се замисля, докато се бръсна няма влага, освен това като се пусне душа вече няма нужда от отоплоние, демек като се затопли банята преди да влезе някой ще я изключи.

кученцетоОгиитаткоДоги
08-01-2016, 20:28
Митак,това къде искаш да го вземеш едва ли ще ти затопля така че да може да се отпуснеш преди да си пуснал топлата вода или до като се бръснеш.Аз доста съм ползвал какви ли не духалки през годините,но повечето топлат толкова колкото един сешуар демек жмел отсекъде.Още повече че като я монтираш горе,въздуха долу където са ти краката ще е студен повярвайми.Едиствената духалка от която съм останал доволен през годините е тази150169 керамична с два вентилатора,тъч скрийн и дистанционно:) Прави жега като за световно:) Има и филтър,който се вади чат пат изтръсква се и пак го слагаш.Две зими на 0 градуса отопляваше перфектно стая от 12 квадрата,а и ако има някоя корава зима която да не ти смогва отоплението у вас може да си я ползваш в хола,спалнята,кунята и т.н. Малко е скъпичка,но ако имаш възможност няма да съжеляваш.

dimitar_vd62
08-01-2016, 20:38
Става въпрос за банята, която е 1,70 на 1,50.Кенефа е отделно.Хола се топли от климатик или камина, във втория случай целия апартамент ма поради калпазанлък не ми се носят дърва.Ползвам в кухнята и другите стаи подобни стенни духалки http://www.service-ruse.eu/forum/uploads/att-4e935379c46b54003.jpg и си топлят доволно, а и освен това дъщерята вече е "у тях си" демек детската е празна, в спалнята се пуска рядко само за секс иначе две ел одеяла вършат чудесна работа, само в кухнята работи повечко ма се понася като сметка за ел енергия.Въпроса беше дали е безопасно да се ползва в банята при условията които описах в първия пост че ако утрепя жената освен палачинки и яйца не моа си сготвя друго.За мен не се притеснявам, най-много ми щръкне дъртия уй от тока.

ecotronic
08-01-2016, 20:45
Митак, вземи си електоуред, който съответства на съответния клас на защита за употреба във влажни помещения и не разчитай на това, че винаги уредът ще работи само преди да се ползва душа.

Ти на изпити по ТБ не си ли се явявал?

dimitar_vd62
08-01-2016, 20:48
Абе знам бе, ма ме чопли нещо отвътре да стане точно тъй, иначе ясно че има варианти.Преди всичко безопасността после човека.

ecotronic
08-01-2016, 20:51
Абе знам бе, ма ме чопли нещо отвътре да стане точно тъй, иначе ясно че има варианти.Преди всичко безопасността после човека.

Ако става въпрос за русофилската ми тъща, бих монтирал 4 такива - по една на всяка стена и без капаците за по-добра конвекция. Да не настине бе :)

dimitar_vd62
08-01-2016, 20:57
За идеята и подавам и сушоара във ваната.Включен.Всъщност като ми беше на гости, ми поиска сушоар и мислех да и дам пистолета за горещ въздух.

Идеята ми е да е дискретно, да не се вижда като мебел във банята.Ако някой се сеща друг вариант, да каже.Всъщност модела е примерен, но идията да е вграден в тавана остава.Има варианта за модел за баня за вграждане в тавана с размерите на пано/60х60/ обаче струва майка си и баща си, поради което отпада.

ecotronic
08-01-2016, 21:12
http://konvektori.bg/index.php?route=product/product&product_id=391

dimitar_vd62
17-01-2016, 21:29
Някой може ли да ми обясни нещо че явно съм доста тъп.Имах електрическа дрелка на батерии 14V.Батериите отидоха нови струват колкото дрелката та купих нова.Тъй,на старата и махнах блока с батерията, на негово място запоих един кабел завършващ със букса за автозапалка.После още един кабел с гнездо от запалка и завърващ с две щипки.Идеята е да го включвам директно към акумолатора и в гнездото да включвам инструменти на 12. - дрелката, поялник или нещо друго.Обаче пробвам целата схема в къщи на един стар акумолатор - работи си дрелката.Пробвам на колата- дрелката почва да пуши.Като малоумник гледам червената щипка на + черната на -,меря вътре в гнездото - ОК!В ключвам пак - пуши.Отивам в къщи включвам на стария акумолатор - върти, реверсира и променя олборотите, сиреч работи си.Отивам на колата - пуши.Кво става мамка му.Просто махам двете шипки от стария и ги слагам на тоя на колата.

ivan dimitrov
17-01-2016, 21:49
Полтъргайст!
Сигурен ли си че не бъркаш някъде по връзките +/–? Къде пуши? На колко волта е зареден тоя на колата?

dimitar_vd62
17-01-2016, 22:20
Е не бе, като малоумник го включвам червена щипка +, черна щипка -, е на колко да е зареден 12 волтов акумолатор.Е сега даже е разглобен на масата и го въртя на стария акумолатор който е на 12,2 V.Вътре има моторче, спусъка за управление и един тиристор с радиаторче който е студен, не загрява даже и при продължително въртене.Няма и следи някакви от стопено, нищо не мирише на изгоряло работи си.Включих го наобратно поляритета ама нищо не стана нито работи нито пуши.А долу запуши два пъти от отворите за проветрение и не въртеше.Другия вариант е да взема моторчето че е яко за някой модел, ама ми трябваше когато имам работа някаква по колата че нямам откъде да пусна удължител, а винаги когато ми трябва този на батерии се оказва че не е зареден или умира на половината дупка.Трябва долу на колата да го разглобя да видя какво става ама няма логика просто на единия да работи а на другия не.

ivan dimitrov
17-01-2016, 22:46
Е не бе, като малоумник го включвам червена щипка +, черна щипка -, е на колко да е зареден 12 волтов акумолатор.Е сега даже е разглобен на масата и го въртя на стария акумолатор който е на 12,2 V.Вътре има моторче, спусъка за управление и един тиристор с радиаторче който е студен, не загрява даже и при продължително въртене.Няма и следи някакви от стопено, нищо не мирише на изгоряло работи си.Включих го наобратно поляритета ама нищо не стана нито работи нито пуши.А долу запуши два пъти от отворите за проветрение и не въртеше.Другия вариант е да взема моторчето че е яко за някой модел, ама ми трябваше когато имам работа някаква по колата че нямам откъде да пусна удължител, а винаги когато ми трябва този на батерии се оказва че не е зареден или умира на половината дупка.Трябва долу на колата да го разглобя да видя какво става ама няма логика просто на единия да работи а на другия не.

След като си сигурен че не бъркаш поляритета, освен да има защита от пренапрежение, другият вариянт е полтъргайст. Моят акомулатор като нов се зареждаше на 14,5. Батериите(предполагам алкални) имат контролер на заряда обикновено. Освен тиристор, трябва да има и управление към него. Ако няма, то не е тиристор, а специализиран чип, за управление на двигателя. Вентилационните отвори, обикновено са околу колектора, не е изключена слаба връзка някъде, която да прегрява, щото вътрешното съпротивление на батериите и старият акомулатор е по голямо от това на зареденият на колата.
п.п. Може да закачиш една ламба 12в/100вата последователно и така да закачиш към колата. Това ще даде някаква отправна точка.

ecotronic
18-01-2016, 11:00
Митак, премери напреженията на акумулаторите в двата случая, когато пуснеш дрелката.

И още един важен въпрос:

Когато я включиш в колата и само върти без да допираш свредлото на шаси, пуши ли или пуши само когато дупчиш някоя ламарина?

ZaRoo
18-01-2016, 12:57
В същата ситуация бях и аз, нямам обиснение.

ecotronic
18-01-2016, 13:06
В същата ситуация бях и аз, нямам обиснение.

Без да допираш свредлото до шаси, пушеше ли?

ZaRoo
18-01-2016, 13:47
Исках да е използвам за полиране,но още като е пусна започва да пуши.

ivan dimitrov
18-01-2016, 15:16
Исках да е използвам за полиране,но още като е пусна започва да пуши.

А върти ли се изобщо? Миризма на озон?

dimitar_vd62
18-01-2016, 19:30
Митак, премери напреженията на акумулаторите в двата случая, когато пуснеш дрелката.

И още един важен въпрос:

Когато я включиш в колата и само върти без да допираш свредлото на шаси, пуши ли или пуши само когато дупчиш някоя ламарина?

Нищо не дупча, само пробвам.Въобще не завърта, само пропушва щом натисна спусъка.И след всичкото пушене ми е чудно как върти на стария акумолатор.Като поутихне времето ще меря че не ми се мръзне.Не съм усетил миризама на озон.

ecotronic
18-01-2016, 20:09
Нищо не дупча, само пробвам.Въобще не завърта, само пропушва щом натисна спусъка.И след всичкото пушене ми е чудно как върти на стария акумолатор.Като поутихне времето ще меря че не ми се мръзне.Не съм усетил миризама на озон.

Е ти премери с този, който ти е вкъщи. За онзи долу е ясно, щом палиш с него.

dimitar_vd62
18-01-2016, 20:13
Ни моа, забравил съм уреда включен и нямам друга батерийка.Утре.

ecotronic
18-01-2016, 20:21
Ни моа, забравил съм уреда включен и нямам друга батерийка.Утре.

Земи си такъв, дет се изключва, ако не го ползваш.

petio26
23-02-2016, 12:07
Наскоро си купих една малка вила и сега съм се заел с ремонта й. Почти всичко е готово, но се колебая с какво да я отоплявам. Там няма да си ходим зимата,но пролетта температурите много бързо се променят и е хубаво да имам нещо под ръка,ако стане студено. Вилата се състой от две стаи общо около 40 квадрата. Мислите ли,че този конвектор http://konvektori.org/konvektor-adax-economic-vp-1125-kt-mehanichen-termostat ще ми свърши работа за тази цел?

petio26
14-08-2016, 11:38
Вече го взех. :)

mordohy
14-08-2016, 17:52
[QUOTE=petio26;1490157]Вече го взех

Връщай го!
Тпоя има система против замръзване и зимата ще си се включва от време на време. Там ти трябва сух коннвектор.

dimitar_vd62
14-08-2016, 21:56
Тоците ли ще му замръзнат, подобен конвектор събира прахта при майка ми.Не може стопли хол 18 кв.Само аби ток, в сравнение с масления радиатор.Зимата ще кажеш как е.По големия ташак са некви инфраред излъчватели дето трее стоиш на пост пред тях че да усетиш топло.Лично мое мнение неангажиращо ако не е целогодишно конвектор духалка или печка с дърва - несравнимо удоволствие спрямо всичко електрическо.А ако разпнеш и една меча кожа до печката и си вземе Мордохайско от колегата Иво/Мордохи/ мацките ще се редят на опашка на звънеца.То и ние ще се наредим ама заради Мордохайското, да не си помислиш нещо друго.Мезето от нас.

Zlobich
14-08-2016, 22:24
Няма да ти свърши работа.
Този който си пуснал в линка е за помещение до 23 квадрата. Ти искаш да отоплиш 40 квадрата. Трудно ще се получи. Цяла зима се топлихме в спалнята на апартамрнта с конвектор който е за 20 квадрата,а стаята е 16 квадрата. Мога да кажа,че стопля по-добре и равномерно от духалка Ровента 2100W. За мое очудване и доста по-бързо от духалката.

-----------
Пай сеее ...

dimitar_vd62
19-08-2016, 21:55
Хм, и аз се учудвам но няма да споря, от конвектор до конвектор има разлика.Наблюденията ми са единствено върху.....абе български беше ама стенния с вентилатор топли по добре.Само заради шума от вентилатора взех тоя с естествена циркулация ма не съм доволен.

petio26
29-08-2016, 14:38
Здравейте, колеги! Решил съм да си сложа вкъщи такава стъклена мозайка http://www.gaudi-ds.com/product/2749/staklenna-siva-mozayka-5x5-formosa-a-mgl08-xx-041.html . Много се чудя с какво да я лепя дали с бяло лепило за плочки, или със силикон? Моля ви, помагайте. :)

ecotronic
29-08-2016, 14:58
Здравейте, колеги! Решил съм да си сложа вкъщи такава стъклена мозайка http://www.gaudi-ds.com/product/2749/staklenna-siva-mozayka-5x5-formosa-a-mgl08-xx-041.html . Много се чудя с какво да я лепя дали с бяло лепило за плочки, или със силикон? Моля ви, помагайте. :)

За лепилото за плочки, не знам, но с полиуретаново лепило - уплътнител става по-здраво отколкото със силикон.

http://www.marisanbg.com/bg/terafleks-pu-50-fc-poliuretanovo-lepilo-uplatnitel/page/1081#.V8QjE1t97GI

petio26
30-08-2016, 09:41
Благодаря ти за информацията! Ще разпитам за това лепило.

ecotronic
28-09-2017, 15:47
Някой правил ли е подобно нещо?

http://www.watercycles.ca/images/images/watercycle.gif

lordliness
28-09-2017, 16:42
Може, ако живееш на първия етаж на небостъргач и тези отгоре редовно и непрекъснато се къпят :)

ecotronic
28-09-2017, 16:44
Става въпрос за собствения канал.

lordliness
28-09-2017, 17:00
Ако живееш в блок няма как, не разполагаш с долните помещения, освен ако пак не си на първия етаж и мазето е под теб. Това го е измислил някой който може да рисува и си няма понятие от другите неща. Мога да доразвия идеята, увий серпентината със студена вода около тръбата на парното и ще е ефективно, обаче сигурно ще е незаконно.

ecotronic
28-09-2017, 17:19
Що да няма как? Става въпрос да се монтира топлообменник на канала в участъка между сифона на твоята баня и общата канализационна тръба.

Нещо такова:

http://www.citygreen.ca/sites/citygreen.ca/files/images/drain-water-heat-recovery-c.jpg

lordliness
28-09-2017, 21:15
Ще си изкъртиш новите плочки да сложиш това? Няма да има никаква ефективност, студената вода ще преминава твърде бързо, това е твърде късо и един градус няма да вдигне, медта е отровна.
Иначе се прави така и работи добре
http://www.hvac-construction.bg/11.%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%B C%D0%BF%D0%B0%20%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0%20-%20%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0

ecotronic
28-09-2017, 21:21
Нищо няма да къртя. Само питам дали някой го е правил. Пътя на водата можеш да го удължиш значително.
Това дет си го показал е термопомпа. Демек друга история.

lordliness
28-09-2017, 21:28
Мога да покажа и проточен бойлер :) никой не го е правил защото само като го гледам без да правя изчисления се вижда, че няма как да е ефективно. Колко може да се удължи пътя- минимално, скоростта на водата трябва да се забави и пак нищо няма да стане.

ecotronic
28-09-2017, 21:47
Ами не е нищо. Може да е малко, но не и нищо.

А [кWh] = 0,00116*V*(T2-T1)

Това е енергията (A), необходима да се загрее количество вода (V [л.]), от температура T1 до температура T2.

Колкото и да е, не е нищо.

Примерно ако загрееш 100 л. само с 1 гр. това са ти 116 ват часа. Това ми е осветлението на жилището за 1 час. Нищо ли е?

dimitar_vd62
28-09-2017, 21:49
Има една приказка, икономията е майка на мизерията.Сиромах човек жив дявол.Някой депутат правил ли го е.Те некои хора се къпят един път в сезмицата аз ще чакам канала да ми притопля водата.Това е за промишлени обекти.Има и попрости начини да намалиш разходите.Като не позволиш на водата да истива бързо.Например във ваните с горещи разтвори дето обезмасляват, галванизират и прочие подобни манипулации с открити вани е достатъчно да посипеш топчета за тенис във ваната за да намалиш съприкосновението на топлия разтвор със студения въздух, без да пречиш на движението на детайлите.Дори в Индия използват системи от огледала за осветление на цеховете, денем естествено.Това са икономии, дето ще чакам някой да се окъпе или да си измий чиниите че да икономисам някой миливат - заеби.

ecotronic
28-09-2017, 21:56
Ти зАеби тия изтъркани комунистически лафове. Разумното ползване на ресурсите си е наука а не - мизерия. Хората са разбрали, че нещо малко, умножено по много, прави доста.

Ко праим, кат нямаме вана и кат при едно къпане едни 100 л. изтичат в канала с температурна разлика с душа от 3 гр. ? Ако можем да оползотворим и 10% от тях, си струва.

lordliness
28-09-2017, 22:39
Не може да стане. Особено на картинката от 11 до 25 - научна фантастика.

ecotronic
28-09-2017, 22:41
Картинката е само за да илюстрира идеята.

dimitar_vd62
28-09-2017, 22:58
И ако имаш вана ще я напълниш със 150 литра вода за да си сапунисваш половин час дъртите мъди и после с какво ще се изплакнеш, айде с душа.Преразход на вода.Ся да мислим как да рециклираме водата.Конденза от климатика може да се използва за поливане на цветя, за тоалетната примерно.Може да събираме и водата от улуците.Вместо да се занимавам с такива решения със съмнителна практическа ефективност обмислям да сложа два панела фотоволтаици на мястото на крайните стъклопакети на терасата и даси направя отделна линия за осветлениетно.

lordliness
28-09-2017, 23:23
Конденза наистина го ползваме за цветята :)

546
28-09-2017, 23:52
И ако имаш вана ще я напълниш със 150 литра вода за да си сапунисваш половин час дъртите мъди и после с какво ще се изплакнеш, айде с душа.Преразход на вода.Ся да мислим как да рециклираме водата.Конденза от климатика може да се използва за поливане на цветя, за тоалетната примерно.Може да събираме и водата от улуците.Вместо да се занимавам с такива решения със съмнителна практическа ефективност обмислям да сложа два панела фотоволтаици на мястото на крайните стъклопакети на терасата и даси направя отделна линия за осветлениетно.

Кат свети слънцето осветление за кво ти е? На тъмно фотоволтаиците произвеждат ток ,ако го плаща НЕК,иначе са пас.

dimitar_vd62
29-09-2017, 00:39
Еми да си сваля разхода на ток.Лампите светят до към един два.Може телевизор да захраня и без тва бачка нон стоп.Един инвертор на 220 и без туй сме на ЛЕД навсякъде, една жица до кръга за осветление ми трябва и един акумолатор.Въобще не ме интересува енергото.Нямам декари и гръб.

546
29-09-2017, 01:17
Като теглиш чертата,кинтите дато трябва да се налеят за панели,инвертор,акумулатор и жици покриват ли икономисаните стинки от сметката за ток?

ecotronic
29-09-2017, 10:16
Еми да си сваля разхода на ток.Лампите светят до към един два.Може телевизор да захраня и без тва бачка нон стоп.Един инвертор на 220 и без туй сме на ЛЕД навсякъде, една жица до кръга за осветление ми трябва и един акумолатор.Въобще не ме интересува енергото.Нямам декари и гръб.

Това с акумулатора ще ти утрепе бизнеса. По-добре ползвай един сфазиран инвертор и каквото произведе волтаикът, го вкарваш директно в мрежата. Все имаш постоянни консуматори през деня.

dimitar_vd62
29-09-2017, 22:43
Ми само подмяната на на крушките ми свали тока с до 20 лв.Телевизора и компютъра работят поне по 12 часа.Не знам защо се очаква икономическия ефект да настъпи незабавно.Синхронизирания инвертор има недостатък че при засенчване на ФВ се получава пад на напрежението и спира да работи.Освен това кво праим излишната енергия ако няма включен консуматор.Върнатата енергия в мрежата няма ли да се отчита от електромера като консумирана, щото той отчита само в една посока.Освен това ще са само два панела монтирани вертикално което значи че кпд-то пада.Като прибавиш и облаците - ептен.Така че остава варианта на акумолатор.Не става въпрос за самостоятелна къща а за апартамент.Респективно натрупаната енергия ще се консумира от осветление и телевизор и/или компютър вечер.Мисля да използвам инвертор за кола на 220 v.Обмислям и някаква автоматика при падане на акумолатора да превключи телевизора/компютъра автоматично на мрежово.Идеята е по скоро начесване на крастата с минимални средства.Всъщност идеята се пръкна от едни соларни лампи дето ги ползвам на терасата за украса и понеже матряла от който са направени изгаря на слънцето на две години ги подменям и така ми се събраха 16 фотоволтаични клетки и взе да ма сърби какво да ги правя и като разчесах сърбела прерастна в споменатата идея.А онез 16 клетки мисля да използвам за преносимо зарядно за пикници, за корабче със соларно задвижване, за модел на реален или измислен спътник със светлинни ефекти.Това е предимството като си безработен че имаш бол време да са чешеш.За по-големи проекти в апартамент е бесмислена инвестицията пред вид времето на изплащане.Теоретично а и на практика мога да наредя около 1000 1200 -1600 вата максимум панели на лицето на терасата под перилата което е неизползваемо, мога да ги наредя под ъгъл 30 гр. че да не пречи на комшуто отдоле, ма пък има риск и некой от другия край на блока да му пречи и от общината да ме накарат да ги сваля.Те от общината могат и съвсем уставно да ме накарат под предлог че загрозявам фасадата на блока.Така че варианта с два вертикални панела по 200 вата ще ми излезе към 600 лв и ако не друго поне при спиране на тока ще имам някакъв комфорт че е много тегаво да си на тъмно и да няма телевизия и интернет.Пък и това е само идея засега, така че не е свършека на света и може да се обсъжда.

546
29-09-2017, 23:04
Един ЮПС стига,фотоволтаиците ги заеби,те са само ,ако няма централно захранване или да продаваш ток на преференциални цени,дето ги плащаме в микса.
А спестените кинти ги инвестирай в акции на Газпром.Секи ден наливам метан ,та възвращаемоста ти е гарантирана.

dimitar_vd62
30-09-2017, 01:29
Един ЮПС стига,фотоволтаиците ги заеби,те са само ,ако няма централно захранване или да продаваш ток на преференциални цени,дето ги плащаме в микса.
А спестените кинти ги инвестирай в акции на Газпром.Секи ден наливам метан ,та възвращаемоста ти е гарантирана.

Мани ги тия ЮПС-и, направо един преносим генератор на метан.

ecotronic
30-09-2017, 11:08
Митак, докато напрежението на изхода на сфазирания инвертор е по-ниско от това на енергото, няма проблем с отчитането на връщана през електромера енергия а това е преобладаващата ситуация. Тогава просто токът на консумация е сумата от тези на двата изгочника. Демек - този от енергото ще намалее за сметка на този от инвертора. Ако двете напрежения са равни, ток през електромера не тече, респективно той не отчита и консумация. Иначе по-умните електромери отчитат и върнатата в мрежата енергия, като я приспадат от показанието ама ти едва ли можеш да стигнеш до тая ситуация с градинските лампички от кауфланд.

dimitar_vd62
30-09-2017, 23:51
Мда де, ама на практика се оказва че не е баш толкова просто.Освен това не знам защо излизате извън идеята а тя не е да печеля от фотоволтаика.Защо трябва да истерясвам на тема автоматизация която да изплащам два живота при положение че не разполагам с 2-3-4-5 квт панели, и мога просто да откача един два кръга от ел инсталацията, като така консумиранат ел.енергия през електромера ще падне, респективно реализира се икономия а лампите и телевизора де речем си работят с безплатна слънчева енергия.Тази манипулация мога да извърша съвсем лесно с два метра проводник който ще прекарам през отвора за тръбите на климатика през стената и до него е разклонителната кутия която ме интересува.Никакви сфазирания никави инвертори никакви електромери.Днес взех едно парче алуминиева ламарина 30 на 30 пробих дупки където трябва, залепих соларните клетки от градинските лампи със силикон, през дупките направих връзките, после използвах старо зарядно за телефон и мога си включвам каквото си искам.Цял ден това правих.Начиии уголемен вариант на ето това - http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=966976&postcount=18 Верно че не събрано в кутия още ма и това ще стане.Не че нямам соларно зарядно с вградена батерия и изход 12 в. купено за 25 лв, ама това по ме кефи щото сам си го направих.Освен това вместо да изхвърля старото зарядно и клетките ги оползотворих.Ти хем разправяш що да не икономисаме за една крушка от канала хем ми разпряваш как нямало да има ефект от поне 5 крушки и телевизор.

Е тук хората са мъчат с тия инвертори ама идеята там е друга - http://analogov.com/showthread.php?tid=29

ecotronic
01-10-2017, 00:06
Опитвам се да ти обясня, че със сфазиран инвертор и 100 mW/h да ти генерира фотоволтаикът, това ще намали със 100 mW/h консумацията ти, отчетена от електромера. Без жици, превключване на токови кръгове, акумулатори и пр. Единствено важното е да имаш постоянен консуматор, който да консумира не по-малко отколкото произвежда панелът.

dimitar_vd62
01-10-2017, 00:43
Да де ама нямам, кво да оставя една крушка да свети ли.Пък и инвертора има собствена консумация тя става танто за кукуриго.Без акумолатори вечер кво прая.То хубаво ама няма поле за мощност да захраня климатик или хладилник примерно щото иначе през деня крушки не светят и телевизор обикновено след 17 часа.

ecotronic
01-10-2017, 00:55
Да де ама нямам, кво да оставя една крушка да свети ли.Пък и инвертора има собствена консумация тя става танто за кукуриго.Без акумолатори вечер кво прая.То хубаво ама няма поле за мощност да захраня климатик или хладилник примерно щото иначе през деня крушки не светят и телевизор обикновено след 17 часа.

Осветлението ти е най-малкото перо. При мен то е под 10% от общата консумация.

Ти май пак не ме разбра.

Пример:

Имаш хладилник, климатик.........със средна консумация 1000 вата.

Имаш фотоволтаик, който генерира 50 вата средно.

Вкарваш енергията от него в мрежата и консумацията по електромер пада от 1000 на 950 вата.

546
01-10-2017, 03:49
А може ли да има закачени няколко сфазирани инвертора към една верига едновременно и да се вклюват според консумацията?


Мани ги тия ЮПС-и, направо един преносим генератор на метан.

По добре стационарен,че да не го гепят братчедите,ако е добре изработен,мож да се правиш на Веолия във входа,кеф им ток на комшиите,кеф им топла вода.До каква мощност може да е без разрешителни?Сформирате кооператив и хоп,ТЕЦ в мазето.

mordohy
01-10-2017, 11:16
Имам един приятел, който е професор с атинския технически Университет. Имаше Тойота с хибридно задвижване и беше маниак на тема енергийна ефективност. Запознахме се в Дамастра, малко село над Термопигите, където има фабрика за хартия. Там има една машина, която разкроява и навива хартията на крайните рула. По технологични причини има една спирачка, която задържа първичната рола оптегната. Идеален случай да сложиш един генератор вместо обикновена спирачка.
А какво да правим с произведения ток?!
Тоя въпрос ми зададе професора и моменталният ми отговор беше- грейте вода!
Възмути се от просташкото ми мислене и сложи сфазиран инвертор. На комина на котела сложи топлообменник, та да се грее цеха с него......
След една година металният комин падна, за щастие без да претрепе някой, всички високотехнологични играчки свързани с енергийната ефективност дадоха толкова загуби, че една по една отидоха в кофата.
Само генераторът остана. Обаче всичко след него, заедно с инвертора отидоа в съответното направление, защото никога оборотите не са едни и същи, а на всичко отгоре и спирачното усилие е различно по диаметър. През по-голямата част токът отиваше да грее един реотан, от който на всички им беше некомфортно.....
Накрая си дойдохме на моята теория. Този ток сега грее един огромен бойлер, с чиято вода не само работниците се къпят, но и топлят зимата един парник от около 600 м2.
Митака е прав!
При такива неустойчиви системи трябва да има демпфер и това е акумулаторната батерия. Обаче тя е най-скъпия компонент и за това е все още скъпа играчка.

ecotronic
01-10-2017, 12:47
А може ли да има закачени няколко сфазирани инвертора към една верига едновременно и да се вклюват според консумацията?


Да, може.

Иво, не всеки има бойлер. Това с ненадеждността на електрониката са глупости. Един подобен инвертор може да работи вечно. Най-ненадеждното нещо и това, което оскъпява или обезсмисля начинанието е акумулаторът.

Вместо да се бърбори много, плюнчиш молива и смяташ.

Една система от соларен панел + инвертор се изплаща средно за 4 -5 години.

alfa racer GTA
01-10-2017, 12:58
ЕКО това ако се прави на общ "генерален" тръбопровод за отпадни води ще е незаконно.
Този тръбопровод за отпадни води ще е ОБЩ на етажната собственост(ЕС).
Тоест трябва ти съгласието на всички останали или поне мисля на 2/3 от ЕС.

Имам познати с подобно нещо, но според мен не си струва точно това конкретно посочено от теб изпълнение.

Системата има смисъл ако е комбинирана с покривни соларни панели за БГ вода + това което си дал на схемата + подово отопление.

Основно подовото отопление ще оползотворява отпадната топлина през преходните сезони, а в зимния сезон ще трябва бай-пасен клапан, защото тази топлина от рекупериране няма да е с достатъчно висока температура.Тоест няма да може да отива направо в подово отопление или в бойлер, а ще трябва да е по твоята схема.

При всички положения си заслужава само ако е в самостоятелна еднофамилна жилищна къща.

Мислил съм го това, като аз съм в кооперация с общо 8 апартамента и съм най-отгоре, тоест при мен тази схема по която аз съм мислил ще е на-лесно реализуема защото съм на-близо до покрива и съответно до соларните панели.

За 7-те години в тази кооперация обаче съседите ми направиха всичко възможно да ме убедят че са възможно най-прости - един си решава сам еднолично че ще "прави" "подобрения" на общи части на въздуховоди(отдушници за баня, тоалетна за аспирация на кухня), друг си решава че ще "бара" общата ел.инсталация на кооперацията, защото нещо не му отърва ...

НЕ СИ СТРУВА - в България простите хора преобладават, а както е известно "Силен вятър и прост човек няма какво да ги спре" ...

Ако го планираш за собствена еднофамилна къща съм 101% "ЗА", ако е за друго -не става .

Вече има и панели вместо външна изолация които се поставят и "събират" соларната светлинна енергия преобразувайки я в топлинна- просто черни панели от мисля композитен материал.В момента правят къщи с тях в Скандинавието - Дания и Норвегия.
Патентована е технологията.

ecotronic
01-10-2017, 13:03
Не става въпрос за фамилна къща или блок, щото в един и същи момент един ползва топла вода, пък друг - студена и ако сложиш топлообменник на общия канал, ще оползотворяваш на Михаля достойнството :) Става въпрос за 1 баня и 1 канал.

dimitar_vd62
01-10-2017, 15:13
Начи Любо е капацитет и му имам доверие в тия работи, обаче и като каже нещо знам че повредата е в моя телевизор.Обаче в моя случай инвестициата не си заслужава за 5 крушки и един телевизор.А съм и почти 100% сигурен че ще имам проблеми с електромера, защото в топлофикация ги имахме и от енергото ги смениха с каквито трябва.Не че ония не бяхаа каквито трябва ма евтина раута разбиш ли.Че се получи едно недоразумение относно произведената и платенат енергия, щото имаш качествено отчитане на генератора/произведена/, качествено отчитане в подстанциятаполучена/ и евтин уред посредата.Освен това, ако искаме някакъв значителен икономически ефект, първо трябва добра топлоизолация, не само саниране отвън.Например комшията над мен като купи апартамента направи гипскартон навсякъде с изолация от вата, трислойни стъклопакети.Ефекта е че ако у нас и у тях няма включено отопление у тях е по топло.От тук може дасе съобрази по ниска консумация демек ще се вложи не в 5 квт панели ми в 2-3.И ако у нас климатика работи нон стоп у тях само симулира работа.Така че произведенат енергия може да се разпредели за повече консуматори докато при мене ще отива основно за климатик.Енергийната независимост е скъпо удоволствие и като казва рацера е оправдана при самостоятелно жилище.При мене нещата не са толкова до 5-10 лв колкото до удоволствието че си ощипал нещо.В тоя ред на мисли, идеята с вертикалните фотоволтаици на мястото настъклопакета отпада поради това че капд-то пада ако не са под оптимален наклон и като прибавиш засенчването от облаци раутата става бесмислена.И след като правих експерименти днеска с оня панел вчерашния, стигнах до извода че един панел 50-60 вата с размерите на сателитка на булсатком и един акумолатор 40-50-60 амч ще ми вършат същата работа, при доста по ниско вложение и отцепването на телевизора и ламбите ще е достатъчен повод с кеф да си изпия бирата.Щото те работят предимно вечер и един двупозиционен ключ може да върне лесно към мрежата при нужда.или пък дистанционен ключ за 20 кинта.Ся да попитам нещо.Вечер ко прайм без акумолирана енергия.Минаваме на мрежата.През деня работи само един хладилник, вечер се включват печки, климатици, телевизори, компютри, ламби.Ама не знам фотоволтаик да работи на лунна светлина.Ся темата отиде как да печелим от енергото.Както каза любо със сфазиран инвертор.Вечерта обаче дърпаш това което си произвел и дори повече.Верно нещичко остава.Ама вземаме предвид че зимата слънчевите дни са малко и съответно производството пада, да не говорим че трее и да чистиш панелите от снега ако искаш да печелиш иначи тия пари си ги дал да събират прах и сняг.Щото имам познат дето има 5квт фотоволтаик и соларни панели за вода от тия дет бачкат и при облачно време и няма такова щастие да пиеш уски на топло пред телевизора и кинтите да падат в джоба.Между другото и той има акумолатори и тегли една майна на енергото по отношение купувам-продавам и ги ползва в краен случай.Последното което беше си наумил да бие една сонда за термопомпа, ма не знам до къде е стигнал.Трябва да се вземат и куп други фактори включително и Бг действителноста, не е въпроса да демонстрираме хай технологии.То тва хем да не плащаме хем да печелим става с много пари.Идруги работи.Ако ти може си спестиш енергия за една крушка от канала а аз ток за същата крушка от слънцето е достатъчен повод да пием по едно кенче.

ecotronic
01-10-2017, 15:37
Митак, запънал си се за този акумулатор, като магаре на мост :)

Ай да смятаме малко.

Един 200 ватов фотоволтаик струва около 300 лв.
Един 300 ватов инвертор - около 200.

Общо 500.

Ако приемем, че средната произведена мощност от солара е 120 вата в продължение на 8 часа дневно, това прави 960 ватчаса на ден.

Ако приемем, че цената на тока е 22 стотинки на киловатчас, това означава, че тези 500 лв ще ти се възвърнат за 2272 дни или 6,2 години.

След това нещото ще ти спестява около 22 стотинки на ден.

Значи ако разглеждаме нещата за малко по-дълъг период - примерно 12 години:

Ще си дал 500 лв а ще си спестил 940.

Демек от цялата работа си на 440 лв чиста печалба.

..............................

Сега да махнем инвертора от бизнеса и да сложим на негово място твоя акумулатор.

Ако приемем, че акумулаторът деяни 4 години и струва 200 лв, за 12 години картинката е следната:

Ще си дал 800 и ще си спестил същото (940)

Демек цялата далавера в този случай е за 140 лв.

Или 3 пъти по-малък ефект сравнено с варианта с инвертора.

И това смятано за 12 г. Колкото за по-дълъг период го смятаме, толкова тези 3 пъти стават повече.

dimitar_vd62
01-10-2017, 17:10
Един панел 50-60вата е под сто лева да кажем 100, един акумолатор е 50 амч е 100 лв.Инвертор така или иначе ще ми трябва, 1000 вт модифициран синус е 120-150лв. и вечер ще имам телевизия и осветление вероятно и компютър.Може да имам пропуснати ползи и малка икономия обаче съм поне малко независим.Еле пък ако имам пари за самостоятелна къща направо режа кабела на енергото, ма то дотогаво пък ес може да измисли някаква директива ако не си вързан към енергото да плащаме данък слънце.

ecotronic
01-10-2017, 17:15
Тогава е добре да помислиш за заряден контролер. Оптимизира зареждането на акумулатора от панела. При китайците не са скъпи.

dimitar_vd62
01-10-2017, 19:09
То това се подразбира, ма това ще правя по нататък че сега съм на финала с кораба и се чудя как да задвижа четири винта с два двигателя.По някаква незнайна причина от всички възможни еднакви зъбни колелета които биха станали все едно по-малко имам.Ако ми трябват 4 имам 3, ако ми трябват 6 имам 5 и никога едно в повече.Поне най-после си направих читаво приспособление за три лопатни и четири лопатни винтове.

mordohy
02-10-2017, 11:59
Да, може.

Иво, не всеки има бойлер. Това с ненадеждността на електрониката са глупости. Един подобен инвертор може да работи вечно. Най-ненадеждното нещо и това, което оскъпява или обезсмисля начинанието е акумулаторът.

Вместо да се бърбори много, плюнчиш молива и смяташ.

Една система от соларен панел + инвертор се изплаща средно за 4 -5 години.

Аз хич не бърборя, а гледам реално какво става около мене.
Идеята е да си независим, а не да продаваш ток на Енергото. За това бият през пръстите, а и другаде.
Това означава някакъв акумулатор за тая енергия.
Тука вървиме от от моето просташко решение, което работи перфектно вече над десет години, като минем през литиево-йонен акумулатор, та стигнем до разлагането на водата и газов генератор.
Димитриус Синанидис, мой приятел и колега си сложи фотоволтаици на къщата и след шест години, когато се скапа батерията тегли чертата и се оказа, че за да не е вътре, трябва да си купи нова батерия. Порочният кръг се затвори.
А сега ти подостри химикалката и сметни при лихвен процент 20-30% или при инфлацията тия 500 лева сега, колко ще струват след 12 години с лихвите или без тях колко ще девалвират.
И последно за ентусиастите, но не на последно място, законите ни са такива, че всяко нарушение на монопола се наказва едва ли не със смърт.
Спомнете си какво стана с мини-вецовете през осемдесетте!
Пуснаха ги за една година и даже производството им беше наложено.
Но се сетиха , че ставаш независим и бързо-бързо ги иззеха и се забрави за тях.
Не живейте в приказки, а мислете, че живеете в шибана държава.
Иначе темата за чешане на мозъка става.:notworthy:

ecotronic
02-10-2017, 12:13
А кой говори за продаване на ел. енергия?

Сметкта в двата варианта (с и без акумулатор) съм я направил по-горе.

Ако накой още не е разбрал, какво твърдя, то аз твърдя, че ползването на акумулатор обезсмисля идеята.

Относно тезата за сфазирания инвертор, има един "първи закон на Кирхоф" с който е добре някои хора да се запознаят.

lordliness
02-10-2017, 12:54
Всичко това са неефективни решения, ако бяха, нямаше да има продавачи на електричество.

ecotronic
02-10-2017, 12:58
Всичко това са неефективни решения, ако бяха, нямаше да има продавачи на електричество.

Неефективни са, да. Защото да пестиш 20 ст. на ден, наистина е нещо, което не си струва дори приказките.

Но пък 5 стотинки на ден е нещо още "по-неефективно".

Единствено това се опитвам да обясня на едни хора тук.

mordohy
02-10-2017, 13:12
А кой говори за продаване на ел. енергия?

Сметкта в двата варианта (с и без акумулатор) съм я направил по-горе.

Ако накой още не е разбрал, какво твърдя, то аз твърдя, че ползването на акумулатор обезсмисля идеята.

Относно тезата за сфазирания инвертор, има един "първи закон на Кирхоф" с който е добре някои хора да се запознаят.
Ти па!
То закона на Ом не знаят, ти за Кирхов говориш:gayfight:
Покажи ми някъде система, която ти си направил и работи!!!
Ето аз ти посочих една, която работи стабилно.
Без акумулатор не става, какъвто и ще да е.
Ако ти знаеш-покажи ми!
Имаме точно три машини с честотно управление на ДС мотори, които имат сфазирани честотни инвертори, които генерират трифазен ток при спирачното усилие при спиране на ролата.
Ето и ефекта:
Генерираните хармоници от цялата простотия бяха такива, че се наложи да ги изключим от мрежата и ха познай!
Вързахме им товарни съпротивления, а после се наложи и вентилатор, та да ги охлажда.
Ето това се получава, при машина конструирана само от инженери, без участието на техници и оператори.:gayfight:
Това вече е избегнато при новите ни машини. при които няма спиране на тежката рола.
На хартиената машина е същата история, но умножена по 300.
Там също има честотно сфазирани инвертори, които връщат генерираната енергия обратно в мрежата.
Резултатът е идиотски втори хармоник и или директно изключване на линията от подстанцията високо напрежение или изгаряне на мотора на вакуумпомпата, вързана на тоя трансформатор.
Години бяха нужни, до като господата от академичния Олимп си довлекат задниците и прегледат записите , които сме направили с осцилоскопите и нашите изчисления. Една седмица си поживяха добре за наша сметка и накрая решиха, че може да бръкнат в софтуера и да изключат инверторите.
А се наложи точно ззаконите на Кирхов да им обясняваме, защото някъде ги бяха проспали.

ecotronic
02-10-2017, 14:16
Ти па!
То закона на Ом не знаят, ти за Кирхов говориш:gayfight:
Покажи ми някъде система, която ти си направил и работи!!!
Ето аз ти посочих една, която работи стабилно.
Без акумулатор не става, какъвто и ще да е.
Ако ти знаеш-покажи ми!
Имаме точно три машини с честотно управление на ДС мотори, които имат сфазирани честотни инвертори, които генерират трифазен ток при спирачното усилие при спиране на ролата.
Ето и ефекта:
Генерираните хармоници от цялата простотия бяха такива, че се наложи да ги изключим от мрежата и ха познай!
Вързахме им товарни съпротивления, а после се наложи и вентилатор, та да ги охлажда.
Ето това се получава, при машина конструирана само от инженери, без участието на техници и оператори.:gayfight:
Това вече е избегнато при новите ни машини. при които няма спиране на тежката рола.
На хартиената машина е същата история, но умножена по 300.
Там също има честотно сфазирани инвертори, които връщат генерираната енергия обратно в мрежата.
Резултатът е идиотски втори хармоник и или директно изключване на линията от подстанцията високо напрежение или изгаряне на мотора на вакуумпомпата, вързана на тоя трансформатор.
Години бяха нужни, до като господата от академичния Олимп си довлекат задниците и прегледат записите , които сме направили с осцилоскопите и нашите изчисления. Една седмица си поживяха добре за наша сметка и накрая решиха, че може да бръкнат в софтуера и да изключат инверторите.
А се наложи точно ззаконите на Кирхов да им обясняваме, защото някъде ги бяха проспали.

Нямаш ли интернет и сам да си намериш инфо по въпроса?

Ето, заповядай:

https://en.wikipedia.org/wiki/Grid-tie_inverter

Това, че съществуват тук и там някакви аматьори, които се пробват с непосилни за тях неща, не означава, че нещата изобщо не стават.

Не знам вече, как да ти обясня, че сфазираният инвертор, затова е сфазиран за да може да вкара енергията от солара директно в мрежата. Т.е - не му трябва непременно акумулатор.

mordohy
02-10-2017, 15:29
Нямаш ли интернет и сам да си намериш инфо по въпроса?

Ето, заповядай:

https://en.wikipedia.org/wiki/Grid-tie_inverter

Това, че съществуват тук и там някакви аматьори, които се пробват с непосилни за тях неща, не означава, че нещата изобщо не стават.

Не знам вече, как да ти обясня, че сфазираният инвертор, затова е сфазиран за да може да вкара енергията от солара директно в мрежата. Т.е - не му трябва непременно акумулатор.
Стани от ушите си и чуй какво ти се говори!
Знам какво е сфазиран инвертор, но идеята е да се използва добитата енергия, а не да се вкарва в мрежата. Ти пак използуваш акумулатор и това е самата мрежа, но това е икономически неоправдано, сложно и технически неиздържано, тоест идиотско.
Не случайно те питах, къде си слагал такова нещо и то да работи.
Нито проф. Дафнис от катедрата по електроника е аматьор, нито инженерите от Камоци и Камо са лаици.
Тези инвертори за сега имат приложение единствено при фотоволтаиците и ВЕИ, защото там просто няма какво друго да сложиш.
Но да сложиш подобно нещо на фововолтаик 200-800 вата си е безумие.
Това се опитвам да ти кажа.
Иначе и аз има завършен четиригодишен ел. техникум с две специалности:
ел. шлосер и съобщителна техника.
А освен това и седем семестъра машинен факултет на ВМЕИ "Ленин".
Така, че се предполага , че знам за какво говоря!

ecotronic
02-10-2017, 15:49
Стани от ушите си и чуй какво ти се говори!
Знам какво е сфазиран инвертор, но идеята е да се използва добитата енергия, а не да се вкарва в мрежата.


Очевидно не знаеш, щом си написал това.

Скъсах се да обяснявам, че сфазираният инвертор може да вкара всеки ватчас, получен от фотоволтаика в мрежата. Без никакви акумулатори и в реално време.

Така този един ватчас от волтаика ще се приспадне от показанието на електромера ти.

Заради:

Първи закон на Кирхоф. Помниш ли?




Ти пак използуваш акумулатор и това е самата мрежа, но това е икономически неоправдано, сложно и технически неиздържано, тоест идиотско.

Това ще го приема за нормално, ако ми го каже жена ми.

Да го чуя от човек с толкова тапии, не очаквах.




Не случайно те питах, къде си слагал такова нещо и то да работи.
Нито проф. Дафнис от катедрата по електроника е аматьор, нито инженерите от Камоци и Камо са лаици.
Тези инвертори за сега имат приложение единствено при фотоволтаиците и ВЕИ, защото там просто няма какво друго да сложиш.
Но да сложиш подобно нещо на фововолтаик 200-800 вата си е безумие.



За пръв път чувам, че това дет е над 200-800 вата е фотоволтаик, пък това дето е под, е някакъв инакъв фотоволтаик :)



Това се опитвам да ти кажа.
Иначе и аз има завършен четиригодишен ел. техникум с две специалности:
ел. шлосер и съобщителна техника.
А освен това и седем семестъра машинен факултет на ВМЕИ "Ленин".
Така, че се предполага , че знам за какво говоря!

Това ще се въздържа да го коментирам :)

dimitar_vd62
02-10-2017, 22:30
Питах тук там, без буфер не става/не говорим за промишлени инсталации, макар че пак има акумолатор да подържа инвертора вечер и при липса на напрежение/, всяко затъмнение на панела изкарва инвертора от равновесие и наново се рестартира.Електромера не е пригоден да отчита обратна енергия,трябват разрешителни такси и прочие бюрокрация за включване в мрежата и не на последно място безопасноста, при отпаданене на основното захранване трябва да се гарантира че няма да попадне обратно напрежение в мрежата и някой жичкаджия в таблото да не му стане пишката.Сиреч сертифицирани изделия, а не алиекспрес и прочие, които струват доста, за такава простотия е оправдано когато става въпрос за кило и мегавати,Директно ме насочиха към независимо захранване за него няма изисквания, телевизор и осветление 80вата панел 60 амч акумолатор контролер и инвертор на 220в.Аз няма да споря защото това ми казаха.Споменах че в топлофикация смениха електромерите заради некоректно отчитащи ефтинии ма кой да чете.

ecotronic
03-10-2017, 10:01
Ако се клати захранването на контролера на инвертора, е ясно, че той ще се рестартира, ще му трябва време за да синхронизира изхода и пр. Въпросът е, че тази му част консумира нищожни милиампери, та не е проблем да му подсигуриш захранването за да не угасва. И за това не ти е необходим 60 Ач акумулатор. А при липса на слънце, когато напрежението му на празен ход стане по-ниско от мрежовото - т. е - той се превръща от генератор в консуматор, изходът му се откача от мрежата.
До момента в който произведената от солара енергия е по-малка от консумираната, въпросът с връщането на енергия през електромера, изобщо не стои.

Накратко - не откриваме топлата вода. Всички "зелени" източници ползват този принцип. Нали не си мислиш, че една соларна ферма или един вятърен парк ползва акумулатори с гигаватчасове капацитет за да се буферира?

dimitar_vd62
03-10-2017, 10:56
ЕМи не разбира се, бахти акумолаторите.Начи, три дана нямаше слънце, саларните лампи угасват някъде малко сред полунощ иначе даянят чак до сутринта.За да може да се зареди батерийката от 1,2в 600мач при облачно време ще и трябват още 1-2 клетки.Сиреч неам място за нещо от което ще имам минимална файда.Приеми че ще захранвам кемпер и нямам насрещно напрежение.

ecotronic
03-10-2017, 11:20
ЕМи не разбира се, бахти акумолаторите.Начи, три дана нямаше слънце, саларните лампи угасват някъде малко сред полунощ иначе даянят чак до сутринта.За да може да се зареди батерийката от 1,2в 600мач при облачно време ще и трябват още 1-2 клетки.Сиреч неам място за нещо от което ще имам минимална файда.Приеми че ще захранвам кемпер и нямам насрещно напрежение.

Ако ще захранваш кемпер, по-добре ползвай крушки на 12 V. Всяко ненужно преобразуване внася загуби, които ядат от и без това мижавите приходи :)

mordohy
06-10-2017, 09:33
Еко, стани си от ушите и престани да се инатиш като магаре на мост!!
Ясно ти се обяснява, че предлагаш високотехнологични играчки без всякакъв ефект.
А колкото до това, че след като вкарваш през електромера енергия, а после я черпиш........ каква е разликата дали от мрежата я черпиш или от оловен акумулатор.
Прояви малко въображение, бе!
Идеята не е да използуваш енергосистемата, а да си независим!!!!!!:shoot:

ecotronic
06-10-2017, 10:04
Еко, стани си от ушите и престани да се инатиш като магаре на мост!!
Ясно ти се обяснява, че предлагаш високотехнологични играчки без всякакъв ефект.
А колкото до това, че след като вкарваш през електромера енергия, а после я черпиш........ каква е разликата дали от мрежата я черпиш или от оловен акумулатор.
Прояви малко въображение, бе!
Идеята не е да използуваш енергосистемата, а да си независим!!!!!!:shoot:

Това болднатото означава, че нищо не си разбрал от всичко написано от мен до момента.

Тъй че, ако ще водим смислена дискусия, първо си отвори очите, после чети и накрая, ако нещо не разбираш, питай да ти се обясни.

Относно "високотехнологичните играчки без всякакъв ефект" е добре да заживееш вече в 21 - ви век. :)

http://www.pavegen.com/

mirchozo
06-10-2017, 10:38
Момци, дастатъчно сте начетени. Впрегнете усилие в начин да изкарате 1лв на ден, вместо 22стотинки от енергийна независимост и загуба на време. Тези залени източници са за боклука, по простата причина че са скъпи и ненадеждни, обвързани с периферия която също е ненадеждна. Накрая се оказва че купуваш нещо което почва да работи за теб след 5г, ако не дефектира през това време, а то обикновенно дефектира на 2-3година.

XaBu4ko
06-10-2017, 10:50
Извинявам се , че ака се намесвам по средата :)
Смятате ли остаряването на панела и падането на кпд? За 10 години ще падне с едни 20-30 % Та и аз съм на мнение , че това няма да е рентабилно с акумулатор. Ще ти трябват 20+ години да си го изплатиш ....

ecotronic
06-10-2017, 11:02
На нас ни е много лесно да живеем, задоволявайки енергийните си нужди основно за сметка на фосилните горива. И като така е и много лесно, да квалифицираме даден неконвенционален способ за добив на енергия, като неефективен.

Замислете се, обаче върху това, че на фона на стотиците хиляди човешки поколения, само няколко от тях изяждат въпросните ресурси. Това е доста егоистично и следва да помислим, какво ще оставим на идните поколения.

Принципът "след мен и потоп" на мен лично, не ми харесва.

mirchozo
06-10-2017, 12:32
И си прав и не си Еко...
За да се появи това но като готов продукт и изразходвало доста повече ресурси и енергия отколкото то самото е и ще възобнови. Само се замисли какво е необходимо за да се направи едно такова изделие. Веднъж изораваме планетата за да вадим природни ресурси, после строим заводи, машини отново за да ровим планетата за още повече ресурси които превръщаме в продукти готови за "консумация". При това не е ясно какъв ще е живота на това изделие, т.е. много е вероятно то да не изпълни своята мисия. Иначе казано да не възвърне енергията която е била необходима за неговото създаване. Донякъде голямото количество и конвейра смъкват цената му, но все пак.

ecotronic
06-10-2017, 12:36
Безспорно е така, но към удачното решение трябва да се върви. Често пъти вървенето се превръща в лутане, но това не е толкова важно.

Доста по-неприятното би било да се спре.

mordohy
09-10-2017, 09:58
Момци, дастатъчно сте начетени. Впрегнете усилие в начин да изкарате 1лв на ден, вместо 22стотинки от енергийна независимост и загуба на време. Тези залени източници са за боклука, по простата причина че са скъпи и ненадеждни, обвързани с периферия която също е ненадеждна. Накрая се оказва че купуваш нещо което почва да работи за теб след 5г, ако не дефектира през това време, а то обикновенно дефектира на 2-3година.

Ей това се опитвам да обясня!
Едно е да седиш и философсвуваш, а съвсем друго да си в реално производство.
Гоненето на перпетум мобиле и алхимията са дали много на света, но никога не са постигнали целта, която са си поставили.
Всичко идва от неразбирането на основите на физиката. Връзката между работа, енергия, количество топлина, съпротивление и загуби.......
Нови технологии не се правят на основата на стари схващания. За тях се иска принципно нови открития.
Цялата ни енергийна ефективност е "ефективна" , защото се дотира, тоест плащаме от джобовете си, някой да си играе за наша сметка.
Иначе ентусиасти да се занимават с глупости колкото искаш.
И нека се занимават, но да не занимават останалите, преди да са постигнали някакви резултати!!!:flex:

ecotronic
10-10-2017, 11:41
Според социолозите, за изминалите 30 г. думичката "прогрес" е изместена в доста голяма степен от думичката "иновация".

Отговорът на въпроса, защо се наблюдава това, е доста интересен.

optimeon
26-03-2018, 19:34
Какъв е той