PDA

View Full Version : как се сваля барабан???



Rado_Kesera
17-04-2007, 21:42
хора как се сваля барабаните на задните колела. значи махам гумата после махам двете изнесени болчета и после кво става даже днес отидох в магазина и си купих камък 32 за болта който дъжи лагерите и барабана заяжда и неще да ссе свали има ли още нещо което забравям. моля помогнете ми.

Crusader
17-04-2007, 22:00
Шибано се сваля барабан, трябва да свиеш накладките, а лагера не се развива :!:
На барабана има една дупка, през нея с тънка здрава отверка трябва да прибереш накладките, може да се наложи да разхлабиш обезвъздушителя от вътрешната страна на барабана, не се притеснявай ако изтече малко течност, после ще долееш. Та като свиеш накладките /до упор/ подхващаш барабана с 2 криви шанги или по яки отверки и леко клатиш /ебаси лафа :lol: :lol: :lol: / докъто барабана почне да излиза. Важно е да си правил и друг път подобна смяна или поне да сиждал как става за да можеш да си представиш как са разположени накладките в барабана. Мама му стара правих това упражнение преди няколко дни и ни дойде на ум да направя снимки ама ме домързя . BTW вече съм с нови накладки Permafus от зад.
Като извадиш барабана, накладките са хванати с едни щифтове с пружини кън задната стена на барабана, трябва да се завъртят на 90 градуса и ще освободят накладките, после махаш пружините дето събират накладките, а също и "кантара" гледай да не изгубиш нещо! новите накладки вървят без лостчетата за ръчната, трябва да ги извадиш от старите накладки, в комплекта с новите трябва да има фиксиращите пружини за накладките и зегерки за лостчетата за ръчната, монтираш лостчетата на новите накладки и слагаш всичко обратно.
Най добре свали и двата барабана но не ги разглабяй и двата а само един по един, така ако зациклиш някъде може да видиш от вторият барабан как е направено :wink:
Ох дано да съм ти бил полезен щото обяснението ми е доста мъгляво, ако нещо конкретно те интерсува питай! А ако не се наемаш да го правиш ->иди на майстор :wink:

Rado_Kesera
17-04-2007, 22:10
мерси баце всичко е обяснено перфектно само не ми стана ясно каде трябва да е завартяна дупката за да мога да пъхна отверка че да ги стегна накладките .
п.с днес се мъчих като грешен дявол 3 часа и нестава и не става. ИИииии който не си е патил ще си пати.ужасс :twisted:

Crusader
17-04-2007, 22:28
ох че трудно се обяснява, ма вземи едно малко фенерче и завърти отвора да е приблизително на 30 градуса от вертикала на ляво и погледни през отвора като си светиш с фенерчето, ще видиш едни извивки на накладката, предвидени са да може да я подхванеш с отверката и да я притиснеш за да се свие, имай в предвид че цилиндърчето е отгоре, от долу има само упор на накладките. Псле завърти на към 30 градуса на дясно и пак гледай за една кривка по накладката, как то казах направена е да ти е удобно да я подпреш като я свиваш. Първоначално постави така барабана че да е отгоре отвора.
Може да се наложи да понатиснеш доста като вадиш барабана, да знаеш че не за много слаботелесни :wink: мойте барабани нямаха ръб и пак излязоха трудно а ако има ръб барабана, тоест колата е доста над 200 К ще е още по-трудно. При мен на единият барабан стигна до средата и се запъна, наложи се със секач да изсека остатъка от накладката /около 1 мм/ и то както е изпод барабана, бе както ти казах - убита работа е, ма ако не си фен на самоподръжката на колата си по добре иди на майстор иначе ще си скъсаш нервите!

tonov
17-04-2007, 22:38
Има по-интелигентен начин за сваляне на барабана вместо бой с чука :wink: Тва с накладките ясно, ама после що да напъва с щанги :screwy:
Винтовете (или квото е там) от предната страна на барабана които го фиксират към главината са с резба 8мм. Отвиваш ги. В дупките им НА САМИЯ БАРАБАН има резба 10 мм. Навиваш два обикновени болта М10 докато подпрат в главината. После полека ги навиваш последователно по на половин-един оборот и те си избутват барабана леко и безболезнено. Ако няма канали на барабана даже не е нужно и да се прибират накладките.

Crusader
17-04-2007, 22:45
Е тва не ми е дошло на ум :lol: :lol: :lol: , ма човек се учи докъто е жив :wink:

Rado_Kesera
17-04-2007, 22:48
мерси колеги незнам какво щях да правя без този форум? :o Определено обичам сам да си правя нещата по колата може би я ревнувам като я закарам на някой маистор и той да почне да бласка по нея немога да гледам такива работи. Утре дано вече стане но няма каде да ходи. и за напред искам да сложа дискове и отзаде това трудно ли става и колко горе доло са дисковете?

Crusader
17-04-2007, 22:59
Я потърси във "Продава" там имаше един колега дето продаваше 145-ца на части и неговата беше с дискове отзад, май искаше към 130-140 лм. за всичко, дискове супорти, спирачни апарати и стойките, е освен че изглежда по добре -> разлика в спирането при нашите ДВГ-та няма, виж при двупитровите, там е друга бира :wink:

Detron
18-04-2007, 07:41
И едно важно предупреждение. Преди да тръгнеш да сваляш барабана, свали лоста на ръчната спирачка! Иначе няма сваляне :D

Rado_Kesera
18-04-2007, 08:31
за ръчната знам! :lol: Фацата с 4 диска е много голяма. ся се подготвям защото скоро ще ми доидат джантите 15ки оригинални на алфа ромео с едри дупки май. незнам точно но като ми дойдат ще се похваля веднага.