PDA

View Full Version : Пастиране..



poznai
10-02-2005, 12:54
Тай, нали сега съм пресен пресен собственик на алфичка, реших да я лъсна малко, като се постопли времето...
И понеже на капака има 2-3 петънца и като цяло ми се вижда, че може и по-лъскава да бъде, да ви питам, ползвате ли такива пасти освен нали за блясък, ми и за един вид защита. Колегата си пастира неговия Saab с цветна паста, като за неговата боя и покри разни дефекти по боята, гледал съм и разни реклами по ТВ, не знам да им вярвам ли?
Някой който си е имал работа с такива неща, да сподели, моля.

ALFA CORSE
10-02-2005, 13:32
Аз си поръчвам шлайф паста от магазин за автобои. Ползвам и от тези течните пасти в тубичките, но те не са особено ефикасни. Те са просто за някои петна които не могат да се изчистят с автошампоан. Цената на тази шлайф паста която полвам аз е 100гр - 5лв. 300гр са достатъчни за цялата кола. После има ефект около 6 месеца.

SIS
10-02-2005, 14:16
Аз ползвах някаква паста, но не видях да има особен ефект, само дето след това едвам си изчистих пластмасите (требва много да се внимава). Някой знае ли дали има по-голям ефект машинното пастиране. Казаха, че заглаждало много драскотини, а и на мен трябвало да помогне. Аз имам малки следи от камъчета по капака и ми се искаше да ги залича, но не съм сигурен дали и машинното пастиране би помогнало. Някой има ли идея дали това е така?!

ALFA CORSE
10-02-2005, 15:54
Да след машинното пастиране има много по-голям ефект отколкото на ръка. Но аз съм свидетел на случаи, в които по автомивките направо прецакват боята и после едни разправии... А ако ползваш тези пасти, които са по 500мл (продават се в магазини за автоаксесоари, дори Metro, Mr. Bricolage на цена 7-8лв) забрави да имаш някакъв значителен ефект, да не говорим за следи от камъчета.

gigi
10-02-2005, 18:15
Аз съм много доволен от пастата на 3М. Продава се нливно в магазините за бой на Сикенс и е за всички цветове.Както каза колегата за една кола стигат 300гр. А най добре е да се пастира ръчно с много натискане и повторение, но после ръцете ти :wazuup: за нищо не стават. От моя преден капак не можах да изкарам с нищо набитите гадости :cry: :cry: единствено тази паста успя част от тях.

Dodo 155
10-02-2005, 19:19
Аз на моята каква паста ще и подготвя тази есен, живот и здраве :whistle: :tongue: после няма да я мисля поне 3 години :lol: :whistle:

ioho
10-02-2005, 19:33
3M e mnogo hubava polir pasta nai hubavo stava s ma6ina oba4e trqbva da vnimava6 koi 6te q polirva za6toto mnogo burzo svalq boqta az moqta taka qpolirvam .Ima edna s kostenurka narisuvana na kutiqta nanasq6 q4aka6 10min i turka6 s vulnen parcal mnogo e dobra te sa dve ednata e v tubi4ka drugata e v kutiq vzemi tazi v kutiqta ako nestane ot 1viq put probvai2 10leva struva .

========================
Второ предупреждение.
Пиши на кирилица!!!

Kefo
14-02-2005, 22:01
Я ми кажете струва ли си 80лв за полиране на Голф3 :unsure: Проблема е следния. Колата е пастирана частично в Германия след което я качват на автовоза и тук дойде мазна и с отвратителен цвят.След измиване с пароструйка вече не е мазна но боята седи като матова и май е избеляла.За да я полират машинно искат 80лв! :wazuup: Дали не е по-добре да взема от тези пасти дет казвате по-горе и да я мина ръчно или да се простя с 80лв?

stefi
14-02-2005, 22:59
Я ми кажете струва ли си 80лв за полиране на Голф3 :unsure: Проблема е следния. Колата е пастирана частично в Германия след което я качват на автовоза и тук дойде мазна и с отвратителен цвят.След измиване с пароструйка вече не е мазна но боята седи като матова и май е избеляла.За да я полират машинно искат 80лв! :wazuup: Дали не е по-добре да взема от тези пасти дет казвате по-горе и да я мина ръчно или да се простя с 80лв? Ръчно ще ти се разкаже играта и ефекта няма да е същия ако имаш от малките флексчета (шлайфер) с регулиране на обороти ще можеш да се справиш, като си купиш кече за полиране и една приставка за флекса.Иначе 80лв си заслужава :yes: .Ако е много надраскана боята с дълбоки драскотини и дупчици от камъчета по добре да се ориентираш към прелакиране :wink:

KGB
15-02-2005, 01:23
сору ама писах около 30мин, за плирането и стана :evil: :evil: :evil: даиба и компютрите и чудесата :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

много се ядосах утре пак ще пиша.wallbash: :wallbash: :wallbash:

но един съвен направи си го сам...никой няма да го направи като теб.

Ето ти една снимка от 147мицата

http://kgb.alfaromeo-bg.com/Others/Hello%202.jpg

Dodo 155
15-02-2005, 12:45
Я ми кажете струва ли си 80лв за полиране на Голф3 :unsure: Проблема е следния. Колата е пастирана частично в Германия след което я качват на автовоза и тук дойде мазна и с отвратителен цвят.След измиване с пароструйка вече не е мазна но боята седи като матова и май е избеляла.За да я полират машинно искат 80лв! :wazuup: Дали не е по-добре да взема от тези пасти дет казвате по-горе и да я мина ръчно или да се простя с 80лв?
Ако е така както го описваш значи работата върви към пребоядисване. Щом си пастирам колата държи 2-3 месеца и после на места пак липсва големият гланц :wink: Но при теб щом след измиване става мат :unsure:

Kefo
15-02-2005, 20:08
Когато дойде колата беше мазна като все едно е мазана с нафта но след избърсване с парцал ставаше лъскава.Измиха я с проструиката((80-90*) това няма ли да скапе лака ако се мие в студено време?) и стана мат.Намазаха я на едно место с паста и стана доста лъскава.Сега се чудя дали да я мина ръчно или машинно. :unsure: Нова боя няма да стане :wazuup: :whistle:

poznai
16-02-2005, 15:53
a след като се пастира, после на автомивакта не е ли по-добре да се минава само с маркуча :>
щото като мине през тя машина с четките и за раз бройки ще се смъкне всико :")

KGB, ай че вече сме утре :о)

Mury
16-02-2005, 18:48
Ами ходи на ръ4на автомивка а не на 4етки и няма страшно с пароструиката неможе да се смъкне пастата аз съм работил 2 години на автомивка и моят съвет е ако е много избеляла боята понеже ти беше 4ервена алфата маи да си вземеш паста на TURTTLE WAX тази за която спомена някои с костенурката .Гледаи да е по голяма кутия защото по малките са груби пасти и са за големи драскотини.И не се лъжи да си взимаш паста с цвета на колата те са пълен боклук.А по въпроса за 4ервенита коли те са наи податливи на слън4ева свтлина така 4е ако я пастираш и на ти хареса на места пробваи пак и пак докато ти хареса а и може да падне по бързо от колкото на други цветове.УСПЕХ :wink: :wink: :wink: А и както каза Петко пастираи си я сам

Kefo
16-02-2005, 23:40
Сега последно утре от коя да взимам? Тази насипната на Сикенс или тази с костенурката? Или и двете са една и съща? :unsure: Реших да я мина първо ръчно и ако не стане добре тогава машинно.С каква кърпа да я търкам?

KGB
17-02-2005, 00:12
poznai,

Верно е че сме утре ама малко работа ми се отвори...рожден ден имам и знаеш как :wink:

НЕ бързайте да взимате пасти и да си пастирате колите сега...времето не е подходящо за това освен ако нямата топъл и сух гараж!!!

За да се пастира добре една кола трябва да започнете от миенето, евентуално да използвате полир паста за по-стари коли, Евентуално да използвате паста за драскоти и следи от камъчета и чак накрая да пастирате колата с Вакса.

Почваме от миенето, което е доста важно за доброто полиране. Най-добре сам да измиеш колата. Почти няма автомивка където да мият колата качествено.

За целта ти трябват.

1.Две или три гъби. Едната гъба трябва да е с дебели "дупки" за да обира по-едрите песъчинки без да драска боята. След това с по-финна гъба тоест с по-малки "дупки" се чистят петната от масло и други мазнини по колата на второто миене. С третата гъба се мият само джантите. МНОГО Е ВРЕДНО с една и съща гъба да се мият джанти и самата кола...саждите от накладките са много опасни и много нараняват лака. За това тази гъба трабва да я ползваш само за джантите (има и много тънкости за миене на джанти ама там няма да навлизам в подробности за сега).

Съвет: ако видете някой на автомивка с един и същи разтвор да ви мие джантите и самата кола...или по-лошото да изтърка джантите и от там самата кола..му изкъртете главата незабавно. По джантите освен опасните сажди от накладките се събират и най-големите песъчинки.

Миенето с гъбата също си има своята техника. Никога не правете кръгови движения с гъбата от тях и най-вече от стари гъби "лош" (мръсен) разтвор се получава така наречения ефект на паяжината. Гъбата се движи първо в посака към предницата на колата, за да махне мърсотията която се е набила по лака и после на страни по широчината на колата...това е важно за пурвото миене със шампоана. На второто с финната гъба няма значение посоките въпроса е да не са кръгови движенията.

Полезен съвет: по бензиностанцйте на ОМВ се продават гъби на СОНАХ които от едната страна са финни а от другата са едри тоест за първото миене. Струват около 4лв. Гъбата е хубава да се смена веднага щом се почне да се захабява. Никога на позвайте гъбата с която миете колата за миене на джантите, защото едрите песъчинки и саждите нараняват гъбата. За джантите може да ползвате всяка гъба с по-едри дупки..колкото по едри толкова по-добре.

2.Шампоана....

KGB
17-02-2005, 00:26
2.Шампоана е второто от двете най-важни неща за подръжката на вашата кола. До преди няколко години Ферари не даваха на свойте клиенте да мият колите си с какъвто и да било шампоан, само с вода и хубави гъби.

Лошият авто шампоан вреди на колата страшно много особено ако боята на е металик. На повечете автомивки се ползва гадно веро за домашни потреби от което може да ти падне доста бързо лака (от там и боята...на един позната му свалиха "никела" от предната решетка на Мерцедеса...човека побесня)...и да се получи матов ефект. В най-добрия случей се ползват ефтини шампоани. Ако ги питаш естествено казва, че ползват скъпи :evil: ....безконтактното миене е най-опасно там се ползват много силни шампоани. ТА да се върнем....

На БГ пазава за съжеление липсва избор на добра авто козметика. Единственото по-читова което се намира са продуктите на СОНАХ (които на нашият пазар можеби са най-добрите но като цяло не са нешо кой знае какво и те). Има няколко вида шампоани на СОНАХ...за "всекидневно" миене, които е добър за първото миене. Има и за мръсни петна от масла и т.н. което е добър за второ миене но не се преповъчва за често миене на колата. Аз лично ползвам един на СОНАХ който е концентрат и според това колко ми е мрасна колата си го разреждам. Накъде към 8-10лв. е.....Хубаво е разтвора с шампоана да се сменя често, за да не стане водата в него много мръсна и с много песъчинки. Естествено това зависи от колко е мръсна колата...но щом ще я пастираме е добре няколко пъти да смениш разтвора.

колата се мие от горе на долу...Таван>преден и заден капак> врати и калници>праговете>джанти

KGB
17-02-2005, 00:31
3.Подсушаване: Хубаво е да имаш добра гюдерия от естествена кожа (трудно се намира...аз днес отворих една коята ужким беше хубава и останах много разочерован...оставя власинки на всякъде :evil: )...

Тоест добра гюдерия и евентуално можеш да си вземеш силиконова четка като тези на автомивките...около 30лв. струва.

Много е ВАЖНО колата да е перфектно изсушене и да се НАМИРА на място където НЯМА ПРАХ...тоест ако имаш къща извън гръда или си далече от голями улици е най-добре. Защото прахта която ще се остане по колата след това ще ти надраска колата до като я пастираш.

Така, че да направиш цялата тази процедура на не прашно място е много важно.

4.Пастирането...тия дни ще пиша...но много накратко за стара боя трябва полираща паста и вакса....и двете имат няколко вида за силно захабени и за слабо, както и за драскотини. КАто се полира трябва да изъхне...най-добре 24часа след това се пастира с Вакса и се чака и пак един ден (тук чакането е от голяма значение) най-добре се пастират коли при 20градуса....това е много накратко

СОНАХ имат няколко вида и са доста добри...Аз искам да се докопам до една немска ама...за сега нема...ще си я поръчам от Германия.

НЕ БЪРЗАЙТЕ С ПОКУПКАТА НА ПАСТИТЕ И ПАСТИРАНЕТО.

Kefo
17-02-2005, 12:20
А честито помъдряване тогава :holiday:

Благодаря за изчерпателния отговор.Много от нещата не ги знаех.Исках тази събота да я намажа или по-точно петък с/у събота за да може да престои така и в неделята да я намажа с ваксата щото иначе трябва да чакам чак до другата седмица. :unsure:

Та ако може да ми кажете какво да купувам утре най-късно щото нямам търпение да я намажа :tongue: Ще я измия ръчно мисля само с вода и гъба и ще я бутна в гараж и там ще я оправям.

Споменаха ми и за някаква силиконова паста че се мажела първо,после полирпастата и накрая ваксата. :unsure:

KGB
17-02-2005, 14:25
Ми щом бързаш толкова :-)))

1.SONAX Xtreme Polish & Wax 3 progressive.... Полир паста

2.SONAX Xtreme ActiveShampoo 2 in 1....Шампоан

3.SONAX Xtreme Wax 1 full protect.....Вакса

4.SONAX MultiSponge....гъбата с двете лица

Използвай памучни парцали, но не кърпи за баня...те имат много голями гранули (не знам дали това е точната дума) които ще надраскат боята. Движанията пак не трябва да са гръгови!!!

п.с: силикона го избягвай...

Kefo
17-02-2005, 15:08
Ок много 10х :yes: Ще пробвам да снимам какво ще направя :yes:

Nikiboy
17-02-2005, 17:21
Освен Сонакс има и едма много добра алтернатива - малко е по-скъпам, но пък е за шир пазар - Това са SIMONIZ на HOLTS имат различни полири и пасти стават и за обикновенна боя и металик.

KGB
17-02-2005, 17:44
http://www.samarins.com/maintenance/bodymain.html#wash
по надолу на този саит ще видиш как се премахват следи от камъчета и т.н.

KGB
17-02-2005, 18:02
Ето един доста добър саит за чистене на коли, полиране и т.н.

http://www.autopia-carcare.com/

Има много важни и интересни неща...ако не разбирате англиски ще превеждам 8)

Ето за полирането:

http://www.autopia-carcare.com/inf-polishing.html

За ваксирането:

http://www.autopia-carcare.com/inf-wax.html

За миенето:

http://www.autopia-carcare.com/inf-wash.html

MBlaST
17-02-2005, 19:48
Като чета темата и направо почнах да си мечтая корифея на миенето на коли (КГБ) да ми измие италянката :cheers:

75 2.0 turbo
17-02-2005, 20:03
Олеелееее а бе КГБ ти си имал цял докторат за миене на автомобили :yes: :tongue:

ALFA CORSE
17-02-2005, 23:42
А имате ли информация с какво е най-добре да се почистват пластмасови прагове, лайсини по броните и т. н.?
А също и за полиране на двигатели?

KGB
18-02-2005, 14:33
Не е кой знае колко сложно, но трябва много да внимаваш да не намокриш някое "електронна" кутия...можеш да ги обвиеш в найлонови пликчета. След това загравяш леко двигатела, до като можеш да го докоснеш без да се опариш...след това пръскаш с почистващия препарат гледай да не е много силен....и след това поливаш обилно с вода....след което с помоща на парцал подсусаваш всичко което можеш...чакаш няколко минути да изсъхне двигателя съвсем и го палиш за около 5мин...след това вече слагаш препаратите за блясък и т.н.


http://www.autopia-carcare.com/inf-engine.html

Mury
18-02-2005, 19:18
Ми щом бързаш толкова :-)))

1.SONAX Xtreme Polish & Wax 3 progressive.... Полир паста

2.SONAX Xtreme ActiveShampoo 2 in 1....Шампоан

3.SONAX Xtreme Wax 1 full protect.....Вакса

4.SONAX MultiSponge....гъбата с двете лица

Използвай памучни парцали, но не кърпи за баня...те имат много голями гранули (не знам дали това е точната дума) които ще надраскат боята. Движанията пак не трябва да са гръгови!!!

п.с: силикона го избягвай... Абре Петко защо толкова се кефиш на Сонакс.Тази марка не 4ак това за което я мислиш .Все пак аз мога да потвърдя 4е Сонакс имат доста гадни продукти например шампоана е толкова сух и вреден за ръцете 4е неможеш да си представиш .а и пастите не са 4ак толкова добри.Например пастите на 3М са доста по добри а има и такива за едини4ни полиране.Аз му препоръ4ах Turttle wax защото са евтини и доста добри. Не ми се сърди ама мисля 4е съм поне малко компетентен по този въпрос/не казвам 4е ти не си компетентен/а и просто си изказвам мнението и искам да помогна на 4овека да мине по тънко :wink: :wink:

KGB
18-02-2005, 19:36
По-тънкото минаване знаеш винаги до къде води :yes:

Никъде не съм казал, че Сонах са най-добри...но от това което съм откривал в София като продукти включително ТуртелВакс и 3М, Сонах са по-добри...не според мен, а според доста класиций които съм гледал по нета.

На предишните ми коли съм пробвал почти всичко и от Сонах съм най-доволен. Това си е лично мое мнение...на Алфа нищо друго освен Сонах не бих ползвал.

Пробвах няколко препарата против изпотяване на прозорците единствено Сонах имаше видим ефект.

По автомивките не знам какви шампоани ползват но на повечето който съм ходил си ползват веро...естественото като ги пъташ ти казват,че ползват специални шампоани...Като им задеш въпрос от коя марка и те :unsure:

Иначе шампоаните на Сонах са едни от добри според доста хора (говоря за извън БГ).

KGB
19-02-2005, 02:05
Дано скоро се и други марки почнат да прелагат продуктите си на нашия пазар.

Като се стопли времето може да си направим един конкурс, за най-добре измита и пастирана кола. Ще съберем някви пари например по 5лв. от човек и после тези които не участват ще ни изберът някой 8)

Mitko Tenov
07-03-2005, 12:14
аз искам да ви препорьчам една паста/маи не е много известна/ Simoniz.Бях я купил от Автосалона 2003.Купих я за на дядо ми Ладата.След това като си взех Алфата взех от Метро няква Мotip-това е пьлен боклук!!!Сега взех на дядо ми Simoniz-a и сьм много доволен-струваше 14лева но си заслужава!!!

Venci
16-03-2005, 13:34
Тай, нали сега съм пресен пресен собственик на алфичка, реших да я лъсна малко, като се постопли времето...
И понеже на капака има 2-3 петънца и като цяло ми се вижда, че може и по-лъскава да бъде, да ви питам, ползвате ли такива пасти освен нали за блясък, ми и за един вид защита. Колегата си пастира неговия Saab с цветна паста, като за неговата боя и покри разни дефекти по боята, гледал съм и разни реклами по ТВ, не знам да им вярвам ли?
Някой който си е имал работа с такива неща, да сподели, моля.

Имам един познат, чиято кола участваше в рекламата на ТЕЛЕШОП. Тази дето ти палят огнъове по колата.Деня преди да заснемат видеото от фирмата му дали шишенце с препарат и му казали да намаже местата където ще има огън по 6 пъти... :evil: :evil: :evil: Той ги намазал по 7 пъти. На другия ден нямало проблеми, но нали знаете НЕ ПРАВЕТЕ ТОВА В КЪЩИ !!! :evil: :evil: :evil:

ALFA CORSE
16-03-2005, 20:13
днеска минах през Mr. Bricolage и видях че има някаква Wax-a на Sonax и е течна в черна пластмасова бутилка. Та това ли е въпросната вакса, която се нанася след полирането за гланц след шлайф пастата?

flipz
23-06-2011, 12:10
Аз искам да попитам за следите от камъчета, за който бяхте писали .. че имало информация по- долу, но така и не я срещнах. А как се оправят гънките, който ти правят примерно на метро паркигна като ти ударят вратата. Няма надраскано, няма нищо, но виждаш на отражението че ламарината е натисната леко. А по външният ръб на вратите ?

Mind_Control
23-06-2011, 13:28
Аз искам да попитам за следите от камъчета, за който бяхте писали .. че имало информация по- долу, но така и не я срещнах. А как се оправят гънките, който ти правят примерно на метро паркигна като ти ударят вратата. Няма надраскано, няма нищо, но виждаш на отражението че ламарината е натисната леко. А по външният ръб на вратите ?

Мисля, че няма начин на върнеш правилната форма на ламарината освен с кит и боя след това. Това е като следите от градушка общо взето.