Club Alfa Romeo Bulgaria

Club Alfa Romeo Bulgaria (http://clubalfaromeo.com/forum/index.php)
-   Алфа Ромео 159/Brera/Spider(946) (http://clubalfaromeo.com/forum/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Проблем с чистачките. (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=94972)

undy 10-01-2017 18:20

Проблем с чистачките.

Проблема ми е следния:
Ако е включена степента с интервалите ,то тя прави каквото и когато си поиска.Нагоре лоста си работи нормално,пръскалките също,надолу бързата и най-бързата степен също работят адекватно,но оставя ли лоста на положението с интервалите-ту почва бързо,ту спира,пак почва,засилва,намаля...по някое време започва на макс.Имам на огледалото сензор за дъжд,но въобще имам чувството,че нищо не прави и не реагира.Самата врътка на ръчката за различните интервали и тя нищо не променя!?!?
Някой да му се е случвало нещо подобно и къде да търся проблема? В ръчката ли? В някое реле ли? Иначе лоста работи мазно,не прещраква,нищо подозрително на първо четене.
Навън ръми и прехвърча много лек снежец.

Yavor 10-01-2017 18:35

Хахах, добре дошъл в клуба на Автоматичните чистачки...

Много са хубави, само дето правят каквото си искат и то без логика :)
Даже съм чувал колеги, които питат как да ги направят НЕ-автоматични. Имаше и такава тема някъде, но се губят пък автоматичните фарове и автоматичното регулиране на осветлението на таблото - вързани са към един сензор. Ако искаш мога да ти намеря темата. Елиминираше се сензора за осветеност/дъжд и чистачките почват да са си нормални.

Аз им свикнах - така са. Няма оправия. Даже като е слаб дъжда или вали сняг не ги пускам, а цъквам ръчно чат пат нагоре, за да не се дразня.
Врътката би трябвало да регулира чувствителността, ама повечето време не го прави :) Ако се елиминира сензора за осветеност - тази врътка започва да регулира интервалите - тогава си работи.

undy 10-01-2017 18:37

С удоволствие бих ги направил "ръчни".
Ще съм ти благодарен ако намериш темата,аз търсих,но не намерих подобно нещо.

ecotronic 10-01-2017 18:39

Твърде е вероятно това да се получава заради неизправност на сензора за дъжд. Ако той се изключи би трябвало интервалните степени да заработят нормално.

undy 10-01-2017 18:45

Quote:

Originally Posted by Yavor (Post 1510794)
Имаше и такава тема някъде, но се губят пък автоматичните фарове и автоматичното регулиране на осветлението на таблото - вързани са към един сензор. Ако искаш мога да ти намеря темата. Елиминираше се сензора за осветеност/дъжд и чистачките почват да са си нормални.

Врътката би трябвало да регулира чувствителността, ама повечето време не го прави :) Ако се елиминира сензора за осветеност - тази врътка започва да регулира интервалите - тогава си работи.

Дефакто ако елиминирам сензора,няма да работи на лявата ръчка автоматичното(за фаровете)-правилно ли разбирам?.Ако е така,аз и без това положението auto не го ползвам....поне за сега де.

Quote:

Originally Posted by ecotronic (Post 1510796)
Твърде е вероятно това да се получава заради неизправност на сензора за дъжд. Ако той се изключи би трябвало интервалните степени да заработят нормално.

Може ли да се провери по някакъв начин(МЕС?) и евентуално да се "отремонтира" :dunno:

archimedes 10-01-2017 18:46

Аз имам абсолютно същия проблем с тъпите автоматични чистачки. Решил съм при следващото влизане в сервиза да питам как могат да се "оправят". Ако стане някак си ще пиша в темата.

ecotronic 10-01-2017 18:55

Quote:

Originally Posted by undy (Post 1510798)
Дефакто ако елиминирам сензора,няма да работи на лявата ръчка автоматичното(за фаровете)-правилно ли разбирам?.Ако е така,аз и без това положението auto не го ползвам....поне за сега де.

Може ли да се провери по някакъв начин(МЕС?) и евентуално да се "отремонтира" :dunno:

В MES сензорът може да се "види" в Body > CAN Monitor / Vehicle settings, но какво точно може да се види и разбере, не знам.

undy 10-01-2017 18:59

Мерси,Еко.Ще изчакам и Явор ако намери темата,да видя там за какво става дума.Аз продължавам да търся,но не намирам из темите......все още са ми непознати в този раздел.

ecotronic 10-01-2017 19:06

Quote:

Originally Posted by undy (Post 1510803)
Мерси,Еко.Ще изчакам и Явор ако намери темата,да видя там за какво става дума.Аз продължавам да търся,но не намирам из темите......все още са ми непознати в този раздел.

От схемата, която намирам в E-learn става ясно, че има връзка между сензора и боди компютъра и вразка между боди компютъра и управлението на чистачките (което е в самата ръчка). Както колегата по-горе спомена, че от този сензор зависят и други неща, то той не е добре просто да се изключи. Но може да се пробва да се изключи връзката между боди компютъра и управлението на чистачките. Връзките за които говоря не са логически (на са CAN шини) и предполагам, че предават просто аналогови параметри (постоянно напрежение).

Накратко - аз бих пробвал да изключа въпросната връзка.

Става въпрос за тази връзка от единия от трите конектора на ръчката (пин 2):

http://prikachi.com/images/167/9016167v.jpg

undy 10-01-2017 19:15

Навит съм,стига да мога да се справя сам.Но ще ми трябват по-простички обяснения.Предполагам в дискутираните теми (за които споменава Явор) става въпрос за същото нещо...или?

ecotronic 10-01-2017 19:19

Quote:

Originally Posted by undy (Post 1510806)
Навит съм,стига да мога да се справя сам.Но ще ми трябват по-простички обяснения.Предполагам в дискутираните теми (за които споменава Явор) става въпрос за същото нещо...или?

Трябва да локализираш въпросния конектор от ръчката и да прекъснеш жичката от пин 2. (добавих скица в предишния си пост).

PS:

Не съм запознат с въпросната тема, но ако колегата я посочи, ще я разгледам.

undy 10-01-2017 19:26

Quote:

Originally Posted by ecotronic (Post 1510808)
Трябва да локализираш въпросния конектор от ръчката и да прекъснеш жичката от пин 2. (добавих скица в предишния си пост).

Мдаа,виждам,....значи разглобяване.

ecotronic 10-01-2017 19:31

Quote:

Originally Posted by undy (Post 1510809)
Мдаа,виждам,....значи разглобяване.

Мхм. Другият вариант е да ме зачакаш да си намеря 159 1,8 и аз ще направя това и ще ти обадя резултата :)

undy 10-01-2017 19:42

Ок..да речем,че другите неща,като осветеност и автоматични фарове не ме вълнуват...ще мога ли през МЕС да го изключа тоя сензор?

corvette 10-01-2017 21:43

след известно време се свиква

All times are GMT +3. The time now is 16:07.