Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 62

Thread: Добавки към гориво, масло, флъшове/почистващи добавки за двигател, радиатор и т.н.

  1. #16
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    1. Hydrocarbons, C10-C13, n-alkanes, isoalkanes,cyclics, <2% aromatics ---------(CAS №) 1174522-09-8(EО №) 918-481-9(REACH №) 01-2119457273-39 ----------------60-80%
    2. 2-ethylhexyl nitrate ------------------------------------------------------------------(CAS №) 27247-96-7(EО №) 248-363-6(REACH №) 01-2119539586-27 -------------------10-20%
    3. Солвент нафта (нефт), тежка ароматна; Керосин - -----------------------------(CAS №) 64742-94-5(EО №) 265-198-5(REACH №) 01-2119463588-24 ---------------------5-15%
    4. 2-ethylhexan-1-olвещество с граници на експозиция на работнотомясто в рамките на Общността(CAS №) 104-76-7(EО №) 203-234-3(REACH №) 01-2119487289-20 --<1%

    Маркоф,
    представил си добавка за дизел,разтваря парафините,съдържа цетанов стабилизатор
    като цяло не съдържа нещо което в рафинерията да не могат да си го произведат ефтино (ама наистина ефтино) и добавят в съответното количество към дизеловото гориво на база на лабораторния анализ,така ,че да се получи продукт отговарящ на стандарта
    Добавката вероятно е подходяща, ако ще караш с корабна нафта,в неизвестно за мен съотношение,въпреки ,че жтд-то си я папка и без тази екстра,ако е разчистено след турбината от еко екстрите.
    Ако коктейла се добави в предварително загрята нафта с температура 40-50 °С и се поразбърка с механична бъркалка около 20 минутки би имало по-голям ефект от наливането в резервоар през зимния сезон при минусова температура на горивото.
    п.с.
    нямам ценз да правя научна обосновка на твърденията си
    Last edited by 546; 26-12-2019 at 16:30.

  2. #17

    Default

    Без ценз в тази област съм, но полагам усилия да се информирам в някакви граници.

    В първият пост в информацията на английски пише, че добавките в които алкил нитрат и е използван като действащо вещество-подобрител на дизеловото гориво и води до деградация на дизеловото гориво, до степен то да не отговаря на каквито и да е изисквания и критерии за дизелово гориво и на практика да не е вече такова.

    Има стандарт и методика за определяне на процентното съотношение на алкил нитрат в произвежданите дизелови горива:

    https://www.bds-bg.org/bg/standard/?...ument_id=58122

    След завода, всеки може да си забърка каквато помия иска в резервоара -джобът си е негов, разходите за ремонти също.

    Затова и писах горе за "Юнак" съдържа точно алкил нитрат като едно от съединенията, а отделно има и други вещества които според мен водят до образуване на киселинни вещества.




    В момента съм с 2 добавки - за течливост добавена в горивото за температури до -23 градуса по Целзий и Цетан бустер.От първата има смисъл, от втората тепърва ще разбера, защото за първи път ползвам такава.Така или иначе чистият керосин действа също като антипарафинизатор при отрицателни температури, като следва да се има предвид, че често се случва в резервоара да има останал летен дизел, който се смесва със зимният, но летният стандарта е да не се парафинизира до -5 градуса под нулата.

    При мен от 5 дюзи 2 са с корекция до +/-0.19мм3/л, 2 са до +/- 0.27 и 0.33мм3/л и една е -/+37мм3/л като от време на време на 1-2 минути скача еднократно до 0.42мм3/л.

    Не съм ползвал нищо досега с изключение на 1 литър BDC, но както казах промяна не съм видял.



    Добавките не само за дизел, има и за бензин, но там високо октановият бензин обезсмисля добавките за гориво.

    Ще бъде полезно да чуем хора които са ползвали добавка за почистване на двигателя налята в маслото преди смяната му.


    П.П.

    Повече от това не мога да преведа към момента -на почивка със семейството съм и няма как да отделя повече време.
    При първа възможност ще го преведа.Превод с Гугъл е задоволителен и доста приличен, но на няколко места не е съвсем доловим смисъла.
    Last edited by alfa racer GTA; 26-12-2019 at 16:13.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #18
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Всички се стараем да сме информирани, постанаото в първия пост си го пуснах през преводача и освен за "алкил нитрата" разбрах че е реклама на на някакъв "Magic... " продукт който не бил като него, попаднах и на някакво изследване проведено през 1967 в САЩ за въпросните "алкил нитрати" и употребата им във военните машини (но достъпа до селия доклад струваше някакви пари... и без да съм вещ ми звучи като "Нашето Олио е без холестерол (животинска мазнина)" което е нормално...
    Поне за момента ми е известно, че ползваната от мен добавка също не го съдържа, по всичко личи че следващия резервоар ще напълня с дизел без добавка и ще чакам да видя какво ще стане... вибрации и ала бала. Сега като се замисля може миналата година да съм имал още лятна нафта в колата като са паднали температурите, при новото зареждане положителния ефект, да не се дължи на добавката (макар и да се рекламира с подобно действие)
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  4. #19
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Абе то не е ала-бала това с добавките.Водата и парафините в горивото си присъстват винаги и зимата си е проблем.Да не говорим за състоянието за нашите двигатели с незнайни километри пробег. Хубаво сте си направили темата,че се продават какви ли не магии на трепач цени,а то всъщност са си обичайните добавки които се ползват от производителите.

  5. #20
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Абе то не е ала-бала това с добавките.Водата и парафините в горивото си присъстват винаги и зимата си е проблем.Да не говорим за състоянието за нашите двигатели с незнайни километри пробег. Хубаво сте си направили темата,че се продават какви ли не магии на трепач цени,а то всъщност са си обичайните добавки които се ползват от производителите.
    Целта на темата е, всеки да каже какво и дали ползва и съответно какви са му наблюденията, та в крайна сметка да се понаучим един от друг.
    Има не малко мнения на колеги които казват че не ползват добавка защото не виждат разлика... но не става ясно къде не виждат разлика, в разхода, в начина по който пали колата (при отрицателни температури), карат ли въобще колите си при -10, на улицата ли ги паркират или са в гараж... Ако са заредили от скъпата нафта естествено е да нямат проблеми... имаше твърдения че от добавките се развиват бактерии в резервоара и т.н., а пък в същото време производителя твърди, че добавката предотвратява точно това.
    От всички ефекти коментирани и описани от потребителите, за мен единствено е съмнителен ефекта "падане на разхода", всичко останало вероятно зависи от горивото което зареждаме, а неговото качество няма как да е константа (дори на една и съща бензиностанция).
    За мен, ако добавянето на нещо което струва 3.5 ст./л. ми гарантира че няма да имам проблеми зимата, смятам да продължа да го ползвам... Но ще напълня до горе (без добавка) следващия път за да видя какъв ще е резултата.

    alfa racer GTA,
    Имал ли си проблеми с горивото в резервоара (зимата) налято без добавки от какъвто и да е вид?
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  6. #21
    Старши алфист ivopifeca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sofia
    Posts
    874

    Default

    Опитай и с масло в нафтата,ще останеш учуден,а за БДЦ ползвал съм я наред с маслото в нафтата,никви грижи,на тези за планктона в нафтата,където сме си отглеждали,ги попитай,дали инспектират нафтите от колонките,и как?За да казват че без масло,или добавки е по харашо,Вадят некви реплики на английски,както подчертаха колегите по горе,как да го вземеш този с английските цитати насериозно?Европейците зареждат нафта-шкембе чорба ,като нас,ползвали сме масло в нафтата,и бъркаме?Прати им много поздрави.След поредното зареждане-20 мл на литър нафта-двутактово масло,мотора пее,комшията вика-ти слага ли газово на тая Алфа?Викам-тя е нафта,бате,а он-не се познава.Продължавайте без масло в нафтата,и ремонтирайте,не налагам мнението си за всички,карайте си с не-мазната нафта,и си правете компонентите,аз съм шофьор на 40 тонна композиция,баща ми е същия от над 40 години,старите дизалджии са отремонтирали,тракания и прекъсвания,не един път с масло в нафтата.Поздрави!

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by markoff View Post

    alfa racer GTA,
    Имал ли си проблеми с горивото в резервоара (зимата) налято без добавки от какъвто и да е вид?

    1.Винаги зимата се стремя резервоара да е на 1-2 чертички/деления от максимума или да е пълен резервоара.В ръководството за ползване на 159-ката 2.4 дизел си пише резервоарът зимата да е поне най-малко 1/2 пълен, за да се избегнат проблеми .

    2. Лятото не падам под 1/3, освен когато правя дълги преходи за почивка някъде, но след 10 дни като се върна го пълня догоре.

    3. Намален разход с премиум добавки и премиум гориво досега не съм имал, а това което пише вносителя на BDC за България са шменти капели.В Холандия пишат "икономия до 3 % от BDC", в България "до 10%" ...

    4. Миналата година лятото през 2 седмици ми се налагаше да направя 720 км пробег по един и същ маршрут по магистрала Тракия.Направих си експеримент - Първият път сипах Круиз дизел, вторият път ЕКТО дизел - и двата пъти с еднаква скорост на темпомат никаква разлика в разхода измерено по резервоар.
    Единствено с ЕКТО -то 159-ката беше по отзивчива.



    5. Преди няколко години зимата при няколко дни температури през нощта -14/-16 градуса под нулата и през деня не по висока от -10/-8 градуса, автомобила паркиран навън на сянка повечето време, на 5-тия ден като пъхнах ключа уреда за горивото отчете 1/2 пълен резервоар при положение, че тъй като знаех къде отивам и какви температури ме очакват там, когато пристигнах преди да паркирам 159-ката за няколко дни допълних резервоара догоре като сложих прилично количество BDC.

    На 5-тия ден не съм имал проблеми със стартирането на двигателя запали от раз, но някак си ми се струва че вибрациите/тресенето са повече от обичайните,като освен това ми замириса на суров дизел.
    Загасих, изчаках 2 минути и запалих отново - този път без повече от обичайното за колата "трептене" .Тогава бях и с масло Бардал XTC 5W40 полусинтетика с течливост до -42 градуса, но осезателно по-гъсто от селенията с което купих колата.

    От тогава такъв втори случай не съм имал, като последните 2 зими съм бил единствено с пълен резервоар с обикновен дизел от лукоил/круиз дизел.Обаче ако питаш мен, последните 2 години нямаше зими ...

    След този случай зачеркнах окончателно BDC -то и "карах" само на обикновена нафта зимата.Така 2 години.

    Сега съм с антигел, който за разлика от BDC -то не се сгъстява при ниски температури като боза в бутилката в която е.


    Дотук тази година нямаме зима, но не бих допуснал втори път подобно нещо - вземам мерки овреме.

    Имаше изследване за парафинизация на български дизелови горива преди около 2 години - най- висока температура на парафинизация -14 градуса, най-ниска -17 градуса (последната на ОМВ премиум дизела им).

    При
    сипване на зимен дизел, неизменно той се смесва с лятен дизел останал в резервоара и парафинизацията на горивото пада на -7 градуса, -10 градуса или на друга температура в зависимост от съотношението летен/зимен дизел.

    Проблемът не е само горивният филтър - има такива с подгрев.Проблемът са и тръбичките които провеждат горивото от резервоара отзад до двигателя отпред и са метални , тънки са и при ниски температури се получава като артериите на възрастен човек злоупотребявал с мазни храни - парафинизацията затруднява проводимостта на горивопровода и подаването на гориво към двигателя в необходимото количество.
    Last edited by alfa racer GTA; 26-12-2019 at 22:45.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #23
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Кавко излиза сега, че BDC не ства?
    Аз слагам по 10ml на 10 литра целогодишно.
    Познавам хора, който имат над 50 камиона и на всичките при зареждане добавят БДЦ.
    Купуват го в големи варели по 200л.
    Ходя в обекта им да ми 'наливат'.
    Всички от тях казват, че е добре да се добавя и има смисъл.
    Аз не знам дали има полза или няма, но поне в характеристиките пише, че предпазва от бактерии .. което ми е достатъчно за да го добавям.
    Last edited by flipz; 06-01-2020 at 14:14.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Кавко излиза сега, че BDC не ства?
    Аз слагам по 1гр на 10 литра целогодишно.
    Познавам хора, който имат над 50 камиона и на всичките при зареждане добавят БДЦ.
    Купуват го в големи варели по 200л.
    Ходя в обекта им да ми 'наливат'.
    Всички от тях казват, че е добре да се добавя и има смисъл.
    Аз не знам дали има полза или няма, но поне в характеристиките пише, че предпазва от бактерии .. което ми е достатъчно за да го добавям.
    С него и без него разлика не виждам. Нито в пушека, нито в разхода, нито в работата на мотора, нито в ускорение. Идваше ми на 14 лв/литъра наливен от варел, но вече спрях да го вземам.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  10. #25

    Default

    Ще се радвам някой да оспори твърденията, тестовете и резултатите относно 2Т масло в нафтата.

    https://www.fuelexpert.co.za/2-strok...z4bKwDqtU89N9Y

    ПС. Да не бъда нахокан за английския, ще кажа че гугъл преводача се справя добре и се хваща смисъла и най-важните и съществени неща от целия тест,както и крайните твърдения и резултати.
    Last edited by undy; 05-01-2020 at 19:50.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Кавко излиза сега, че BDC не ства?
    Аз слагам по 1гр на 10 литра целогодишно.
    1гр на 10 литра не знам дали може да се усетят от нещо, не само от двигателя... Мисля че 1гр сол в 10л вода ако сипеш и пиеш няма да усетиш разликата.
    Аз 1л трансформаторно масло сипах на 30л нафта и не усетих никаква разлика...
    Но пък корекциите на дюзите ми станаха +- 0.2 до 0.7 , а преди това едната беше +1.9.
    Last edited by dhtj; 06-01-2020 at 01:05.

  12. #27
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Кавко излиза сега, че BDC не ства?
    Аз слагам по 1гр на 10 литра целогодишно.
    Познавам хора, който имат над 50 камиона и на всичките при зареждане добавят БДЦ.
    Купуват го в големи варели по 200л.
    Ходя в обекта им да ми 'наливат'.
    Всички от тях казват, че е добре да се добавя и има смисъл.
    Аз не знам дали има полза или няма, но поне в характеристиките пише, че предпазва от бактерии .. което ми е достатъчно за да го добавям.
    Това не е ли твърде малко, поне по предписание на производителя, лято 1ml./1L. зимата 2ml./1L.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  13. #28

    Default

    Слагал съм и по над 300 мл на пълен резервоар, което си е над 5мл/л гориво.. Никаква разлика.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  14. #29

    Default

    Мдаа, затова сипвайте от най-евтината нафта, а спестените парички от максмоушън, авио юнак и бдц-та ги събирайте в една касичка и с тях си купете бензинова кола.

  15. #30

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Мдаа, затова сипвайте от най-евтината нафта, а спестените парички от максмоушън, авио юнак и бдц-та ги събирайте в една касичка и с тях си купете бензинова кола.
    Aaa, виж от юнака си усещам разлика
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •