Results 1 to 12 of 12

Thread: Система за налягане на гумите TPMS

  1. #1
    Запален алфист bobi_kz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Казанлък/София
    Age
    35
    Posts
    883

    Default Система за налягане на гумите TPMS

    Здравейте,
    Интересно ми е моята кола няма система за налягане на гумите, но някъде по англ. форуми четох, че само софтуерно се откл. тази функция и естествено ще ми трябват сензори за гумите. Дали има още нещо което е нужно защото ми се струва странно само със сензори и откл. на функцията? От АБС датчиците ли се взима информация? Някой запознат?

    Благодаря предварително и лека и безаварийна 2020.
    -------------------------------
    ALFA ROMEO 146 1.8 Twin Spark with head from QV - EX
    ALFA ROMEO 159 1.9 JTDm 16V , 150+++

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Освен сензори на вентилите, са нужни и модули четящи информацията. Те се намират зад самите подкалници и вероятно изпращат нужното инфо към ECU. Сензорите са предварително програмирани за минимално налягане в гумите и при достигането му, сигнализират коя гума е за помпене.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  3. #3
    Запален алфист bobi_kz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Казанлък/София
    Age
    35
    Posts
    883

    Default

    Да, и аз предполагах, че има нещо такова. Благодаря!
    -------------------------------
    ALFA ROMEO 146 1.8 Twin Spark with head from QV - EX
    ALFA ROMEO 159 1.9 JTDm 16V , 150+++

  4. #4

    Default

    Не си слагай таралеж в гащите. Нито мери в реално време (според книжката), при всяка смяна на гуми рискуваш да ти счупят някой сензор, или да сложат джантата на грешното място, или ако имаш втори комплект джанти трябва и те да са със сензори, и във всички тези случаи трябва настройка след това. Един качествен аналогов манометър е доста по-полезен и безпроблемен според мен.



  5. #5

    Default

    На бензиностанции ЕКО когато зареждаш догоре ти проверяват безплатно налягането в гумите и ти мият стъклото.

    От това по-добър Tyre Pressure Monitoring няма.

  6. #6

    Default

    Не е най-добрия, защото на две различни бензиностанции ми е показвало по половин атмосфера разлика. Добър е ако знаеш, че мери правилно.



  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    На бензиностанции ЕКО когато зареждаш догоре ти проверяват безплатно налягането в гумите и ти мият стъклото.

    От това по-добър Tyre Pressure Monitoring няма.
    Ба,грънци.

    Дори манометрите не са им съвсем верни.
    Не генерализирай от едно ЕКО за всички.

    На една част от Газпром бензинджийниците имат дигитален манометър -помпа.Закачаш, задаваш колко бара ти ги помпи автоматично до една десета.Ако са по-малко= помпи, ако са повече= спада гумата.

    А се помпи на бензиностанции на които или си поддържат техниката или са слабо оборотни и манометрите им са като нови.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #8
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Ми аз минавам през някоя гумаджийница с презумцията че там им са верни манометрите, обаче последния път при заявени 2,2 ми ги напомпаха 2,8....средно.Затова имам качествен компресор и манометър в багажника.Идеята на ТPМS сензора е ако не живи то поне с умрели данни да те информира като спреш да починеш на някоя бензиностанция че си настъпил някоя видия за гипсакортон на магистралата.А кво прай там тая видия е друга бира.Кви дигитални термометри на Газпром, нали беа изостанали ватници.
    Last edited by dimitar_vd62; 05-01-2020 at 01:37.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Ако автомобила има ТPМS си има своите предимства, но тепърва да му се монтира, смятам че е малко безсмислено/скъпо удоволствие...
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  10. #10
    Старши алфист ivopifeca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sofia
    Posts
    874

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    Не е най-добрия, защото на две различни бензиностанции ми е показвало по половин атмосфера разлика. Добър е ако знаеш, че мери правилно.
    Минавал съм на 3 различни бензиностанции,и на трите показваха различно манометрите.Имах хубав манометър,камионджийски,от едно време....Ма го загубих де.а

  11. #11
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Quote Originally Posted by batproho View Post
    Ако автомобила има ТPМS си има своите предимства, но тепърва да му се монтира, смятам че е малко безсмислено/скъпо удоволствие...
    Мда, и аз стигнах до туй заключение, след като ми свиха капачките на вентилите щото бяха лъскави.Ма ги намерих де, са ако познайш че беа на гоуф, иди пусни тото.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  12. #12
    Запален алфист bobi_kz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Казанлък/София
    Age
    35
    Posts
    883

    Default

    Да, голяма занимавка, а и не се знае дали въобще ще стане. Имам си манометър иначе и си ги меря. Просто се сетих и реших да питам.
    -------------------------------
    ALFA ROMEO 146 1.8 Twin Spark with head from QV - EX
    ALFA ROMEO 159 1.9 JTDm 16V , 150+++

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •