Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28

Thread: Възбуждане/зареждане на акумулатор

  1. #16
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Благодаря на ivopifeca и ecotronic.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  2. #17
    Старши алфист ivopifeca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sofia
    Posts
    874

    Default

    Колега,по скоро се допитай до екотроник,ако имаш питане за ел инсталация и прочие...Моето мнение ти го казах,след многогодишни зареждания без да откачм нищо...В последствие мога да ти кажа,колко пъти съм подавал ток на закъсали колеги пред нас,без да имам последствия.Но....ако попиташ алфар ,малфар ГТА...този с планктоните,който е откривал в резервоарите,ще ти каже,че той ток не дава на закъсали колеги-вредно му било!Той не знае просто последователността при закачането на спомагателните кабели,дори такива ,като него и да я знаят,моли се да не опираш до тях,ако имаш нужда.

  3. #18
    Старши алфист ivopifeca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sofia
    Posts
    874

    Default

    Последно да ти кажа,карам Мерцедес евро 6,след като го докарах от Германия,на 2 пъти го оставяхме в гаража на зарядно,след като се видя че акумолаторите не са му добре,по 48 часа.Накрая се оказа че се заредиха пълноценно,и още пътувам с него и тези батерии-МБ АКТРОС 1845.Клеми не сме разкачали и нищо не му е станало по ел системата.Операцията я направихме превантивно,след,като видяхме и замерихме напрежението в началото,дори шефа беше тръгнал за нови батериии

  4. #19
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Има логика да няма последствия.
    Реално алтернаторът подава същото напрежение, за да се зареди акумулатора, а акумулатора отдава същото напрежение, за нуждите на автомобила.
    Освен това има бушони след клемите на акумулатора.
    От друга практична гледна точка, устройствата който подават ток за стартиране на колата, когато акумулатора е прекратил земният си живот (УРЕД ЗА АВАРИЙНО ЗАПАЛВАНЕ НА АВТОМОБИЛ) .. също се закачат на клемите.
    Би следвало да няма проблеми.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  5. #20
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    В тази тема за правилно зареждане на акумулатор ли говорим или за това дали може да има ядове, ако не го откачим от инсталацията докато го зареждаме със зарядното?

    Това, което се опитвам да ви обясня е, че ако го откачим от инсталацията, гарантирано ще постигнем и двете. Ако не го откачим, първото може и да не го постигнем.
    Last edited by ecotronic; 26-01-2020 at 00:12.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #21
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Възможно ли е да се обосновете ?
    С какво са по- различни "новите" и "необслужваеми" акумулатори ?
    Автомобилите преди 2000г също ли имат подобно микропроцесорно управление към алтернатора ? Може би "съвременните" акумулатори не са подходящи за тях ?

    За пореден път се убеждавам че обичате ОСТРИТЕ спорове! Просто исках да споделя че импулсните зарядни у-ва, първо че зареждат с значително по-слаб ток (обикновено 3.8А) и то само в началото. Микропроцесора в тях следи в реално време зарядния процес, и към края на зареждането тока спада до стойности ~0.1-0.2А, и по този начин се избягва врене и кипене на електролита, което пък допринася за преждевременна загуба на активен материал в самата батерия. Виждам че и Вие не сте толкова млад и предполагам помните времената, когато нямаше необслужваеми акумулатори, без значение от вида им (WET, AGM или GEL), а само обикновени с тапи за доливане на дестилирана вода и предполагам помните, че тапите се сваляха по време на зареждане, понеже имаше доста бурно кипене, а тогава зарядните устройства бяха от стария тип, който вярно че зарежда бързо поради високия си изходящ постоянен ток, но и същевременно съсипва по-бързо съвременните капсуловани акумулатори.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  7. #22
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Всичко това е вярно.
    Зарядното ми не е толкова ментеливо. Зарежда батерия от 5Ah до 200Аh
    С него заредих 5Аh батерия на мотопеда, според оказаното време. Въпреки малкият и капацитет, размер и тн. тя дори не загря. (електролитна)
    Изобщо не коментирам, зареждането на по- големите акумулатори 60Ah-74Ah.
    По скоро кабелите на зарядното ще се стопят и прекъснат от колкото акумулатора да се загрее
    Старият си акумулатор 74А поставих на UPS на PC като инсталирах по- дебели проводници.
    При прекъсване на захранването от мрежата и товар на PC 5% и ~150W няма изменения в проводниците, но когато пусна софтуер и натоваря PC на 90-100% се усеща леко загряване.
    Темата беше друга .. след малко различни мнения няма да рискувам ел.системата на автомобила без да разкачам клемите.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  8. #23
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Пуснали са 'умното' зарядно за акумулатори в Lidl т.е.
    Гледах видео в yotube, че трафчето му се загрява до 70-75 градуса.
    Очевидно заради компактните размери.
    Мислите ли че това е удачно при положение, че е затворено в PVC кутия ?
    Струва ми се опасно, въпреки управлението което има.
    Имам намерение да си го закупя, но се колебая.
    Имам EINHELL CC-BC 10 Е 10A и ми върши работа, но това от Lidl е компактно ..
    Технически характеристики:
    EINHELL CC-BC 10 Е 10A Автоматично електронно зарядно устройство (не знам кое му е автоматичното)
    Last edited by flipz; 15-02-2020 at 13:00.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #24

    Default

    Аз имам лидлско от 3-4 години.
    4 коли имаме в семейството, всички сме ги зареждали с него, проблеми няма, не съм усетил да загрява.

  10. #25
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Като това ли е или на parkside ?
    https://youtu.be/o1JIDYBmP7k?t=1286
    Click image for larger version. 

Name:	315321_0.jpg 
Views:	8 
Size:	35.8 KB 
ID:	171145
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  11. #26
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Първото ми също бе от Lidl, но не е като посоченото, а без дисплей и с светодиоди указващи различните режими на работа. Все пак е купувано преди десетина години, но все още работи безотказно (подарих го на баща ми). До като го ползвах не съм усетил загряване, или поне в рамките на леко затопляне. Миналата година си взех NOCO G3500 единствено заради наличието на дecyлфaтизатop, възстановяващ дълбoĸo paзpeдeни aĸyмyлaтopи. Вярно една идея по-скъп е, но смятам че си заслужава парите. Иначе играчките в Lidl по мое мнение са доста читави.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  12. #27

    Default

    Едни и същи са независимо от външния вид.Купувай смело, няма да направи проблем.Проектирано е от специализирана фирма и е изпълнено според проекта, а след това е тествано.За тези пари по-добро няма да намериш.Ако си навит да похарчиш 100+ лева си купи cteck https://www.ctek.com/

    Аз имам а и няколко познати си купиха ЛИДЛ-ски и никой не е "изревал".За последно моят акумулатор му бих заряд в началото на декември.Другата и ли по-другата ще му бия отново заряд, но искам да е студено.

    NOCO-to и аз съм го гледал, но и ЛИДЛ-ското има автоматично десулфатизиране ако е необходимо такова.На праркита ЛИДЛс-кото започва с тестване и след това преминава или към заряд или към десулфатизиране.

    Аз имам и друго зарядно, което мога да включа ръчно на десулфатизиране за до 24 часа.

    На практика сега има 7-степенни и дори 9-степенни зарядни.Уж имат по 1-2 етапа на десулфатизация.Дали си струват парите е друг въпрос.

    ЛИДЛ-ското сами си регулира(намалява) тока, ако започне да загрява, така че няма да имаш проблем.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  13. #28
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Вече официално съм зарядна станция .. чакам електромобили
    Ако не стигнат 2-те зарядни ще вадя UPS-те с по- дебелите проводници
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •