Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43

Thread: Моля за съвет относно Alfa Romeo 159 2.4 JTD

  1. #1
    Младши алфист Mordread's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Велико Търново
    Posts
    23

    Default Моля за съвет относно Alfa Romeo 159 2.4 JTD

    Купих Алфа Ромео 159 с2,4 JTD мотор.Оказа се ,че на термостата едната тръбичка е била счупена и после залепена с някакво лепило.Колата загуби антифриз и прегря жестоко!С две думи търся цял двигател за автомобила си.Обиколих автоморгите ,но ми предлагат или глава или блок с вал,а аз искам да сменя изцяло мотора!Намерих на едно място,но ми поискаха 3000 лева които аз няма да дам никога.Виждам в мобилето за по 4000 лева Фиат Крома със същия двигател,та да попитам ако купя един Фиат мога ли да прехвърля двигателя на Алфата?Някакви проблеми със захващането към купето?Разлики в компа?Изобщо Възможно ли е без да променям нещо?Ако някой може да предложи двигател ,също ще бъда благодарен ако пише!Благодаря за вниманието!

  2. #2

    Default

    Защо мислиш, че само глава няма да ти свърши работа?

  3. #3

    Default

    Разбирам, че не ти се говори по този въпрос, но може ли повече подробности?

    Питам, защото компа веднага сигнализира и звуково и визуално?

    Колко време я шофира така и какви бяха показателите на уреда за температура на водата.

    Ако алфата е 200 коня е същият двигател от Крома.

    А компа няма какво да го сменяш, освен ако не е станал и пожар.Само двигателя.
    Глава от 210 на 200 коня мисля не става, защото била изменена.
    Макар, че друг ми каза че били еднакви двигателите, но може би е имал предвид са блока на двигателя.

    То и турбото може да е заминало.

    Иначе компа на двигателя е в една "планка" пред акумулатора.

    Ма ако няма пожар ще ти трябва само двигател.
    Има ли някакви грешки които излизат на компа?

    Изобщо не бързай с харченето на пари.
    Last edited by alfa racer GTA; 20-02-2020 at 23:15.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4
    Младши алфист Mordread's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Велико Търново
    Posts
    23

    Default

    Когато е прегрята не съм карал аз.По разказа на човека който я кара колата дигнала за кратко градус до Севлиево,той спрял и видял ,че няма течност в разширителния съд-долял вода и продължил.До В.Търново колата е светнала,главата я свалих и е пукната на три места!Не искам да рискувам с двигателя след прегряването!Търся друг от катастрофирал автомобил.Няма да бързам!Може и да си внушавам ,но след прегряването двигателят стана по шумен и с по малка пъргавина,появи се леко чукане(предполагам биелен лагер)Ще го сваля целия и ще го разглобя до основи,но това след като намеря друг-този ще го оставя за части!

  5. #5
    Младши алфист Mordread's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Велико Търново
    Posts
    23

    Default

    Компа не е давал грешки до последно!Двигателя само надуваше в тръбите за охлаждането.

  6. #6

    Default

    Вдигането на температура е едно, прегряването е друго.

    Тази кола е била прегрята и с пукната глава вероятно преди да я закупиш.

    Закрепили са я колкото да я продадат.

    Не мога да си представя друг вариант - например да "лепя термостат" и да шофирам така очаквайки "бум" всеки момент...Все едно да си сложиш бомба в гащите и да чакаш да гръмне ...

    Който ти я е продал е бил наясно, но дори за да "ти замаже очите" са му се досвидяли 78 лв колкото струва чисто нов термостат на Behr и вместо това я е "лепил" щото лепилото му е било без пари или под ръка...

    Не знам докога в тази държава ще продължава да има такива мизерници...

    Продавачът е за мандръсане - в момента в който е вдигнала стабилно налягане и е избило лепеното място...

    С такава кола с "лепен термостат" няма как да тръгнеш на път и да си спокоен.Да не говорим, за шофиране в планина при изкачване, когато термичното натоварване на двигателя е най-голямо.Подобно е и на магистрала.
    А бре няма вариант да си купил колата със здрава глава...Никой който смята да си я ползва няма да я остави така - замазана/закрепена е, за да се пробута на някой...



    Пиши кой или коя автокъща е продавача?



    Не писа колко коня е двигателя?

    Не я шофирай, не я пали дори, да не направи по-големи поражения.

    Виж пиши на undy http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?9110-undy от форума , той скоро реши същият проблем като теб и има опит.
    Last edited by alfa racer GTA; 19-02-2020 at 22:47.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  7. #7

    Default

    Няма ли сензор и предупреждение за нивото на антифриза? Като загрее малко късно ми се вижда да светкат предупреждения.



  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Няма такъв сензор. Странното е, че няма запис в ECU - то за светването на лампата. Би трябвало да има и пояснения, при какви обстоятелства е станало това.

    Както и да е. Трябва да е била бая прегрята и за продължително време за да има поражения по лагери, бутала, сегменти....
    Last edited by ecotronic; 19-02-2020 at 23:38.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Младши алфист Mordread's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Велико Търново
    Posts
    23

    Default

    Двигателят е 200 коня.Колата вече е свалена главата и тествана-там казаха ,че най малко на 2 места е спукана.Засега не съм свалил двигателя-търся друг.Автокъщата от където купих Алфата е в Плевен и продават само коли от Швейцария-ще и намеря името и адреса и ще го напиша утре!Намира се като влизаш от пътя Бяла-Плевен в началото на града в дясно.Търся двигател!!!!!

  10. #10
    Младши алфист Mordread's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Велико Търново
    Posts
    23

    Default

    Чека не е светвал и никакви грешки не показва!Замислям се да не би и нещо по компа да са бутали ,да не показва и сигнализира?!Възможно ли е?

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Принципно е възможно, но се съмнявам да са го направили, просто, защото има доста други признаци, освен лампата и чека, по които човек да разбере, че главата е пукната.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12

    Default

    На 90% съм сигурен, че можеш да сложиш една ревизирана глава и да си караш.

    А и никой няма да ти гарантира, че цял мотор от морга ще е перфектен.

    Не си прави сам живота труден.

    https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cg...6&slink=ef559y

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Mordread View Post
    Чека не е светвал и никакви грешки не показва!Замислям се да не би и нещо по компа да са бутали ,да не показва и сигнализира?!Възможно ли е?

    Първо пиши на лични на колегата undy.

    Той скоро прави пукната глава.Има опит, има "познати" майстори и ще те насочи.
    В интерес на истината и аз съм скептик за "заваряване" на главата, но при него може би проработи.Питай го най-добре.
    Иначе има заварявани глави които се продават, а щом се продават, значи при тях не е станало.

    Не зная дали има сензор, но стрелката на антифриза на дизела отиде ли в червената зона колата си писка веднага със звук и отделно изписва на малкото табло "Abnoramal engine temperature".

    Този който я е карал е чул и видял.Освен ако е барал баджака/циците на някоя дашна кака...


    Не бързай да купуваш цяла Крома.Иначе двигателя 200 коня от Крома е същият.Единствено окачването му не съм сигурен, че е същото,защото шасито на Крома е друго.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  14. #14
    Младши алфист Mordread's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Велико Търново
    Posts
    23

    Default

    Виждам ,че има доста добронамерени съвети(за което искренно благодаря),ще започна отначало!Сагата почна преди месец!Търсих Алфа в интернет и попаднах на оферта която ме заинтересува.Колата се намираше в Плевен,а фирмата се казваше MCARS TRADE.Отидохме двама в Плевен и наистина колата ни хареса-отличен външен вид,палеше веднага ,без шумове и забележки.Маслото беше на средата и доста черно.Стигнахме до цена 6 500лева и отидохме за номера в КАТ.Сложихме номерата ,запалих,отидох до бензиностанцията,заредих до горе и тръгнахме към Търново по пътя към Бяла.Карах аз и колата се държеше превъзходно,дигнах до 160 и нямаше никакви проблеми(имам в момента 147 мултиджет).Малко преди Българене се появи леко чукане от двигателя което се усили и след Българене спрях и изчаках другата кола-двигателят чукаше вече силно!Угасих и по телефона се обадих на фирмата продавач.Пратиха ми платформа която качи колата и се върнахме отново до Плевен в един сервиз.Там ни чакаха и първо съмнение бешеза дюза.Оставихме колата и се прибрахме в Търново.Разбрахме се като я оправят да се обадят.След два дни ми звъннаха и казаха ,че е имало запушване на масления филтър и от там превъртял биелен лагер,били поръчали колянбов вал и нови лагери!След седмица ми се обадиха ,че колата е готова и да си я взема.Отидох,дадоха ми фактура за 1652лева(ремонта бе за тяхна сметка)от тази сума обаче аз им дадох500 лева за това,че смениха и ангренаж с водна помпа.Тръгнах за Търново този път през Ловеч но този път не карах аз(рекох да пресека комара)!До Севлиево без проблеми и там хвърли водата и сагата по нататък я знаете!Сега автомобила е със свалена глава (лепения темостат го пазя)и чакам да намеря двигател.Вече не съм сигурен какво са сменяли ама този двигател за мен вече е ненадежден!Търся друг двигател!

  15. #15
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    В кофти ситуация си попаднал, за съжаление не е рядкост за нашия пазар.... От една страна разбирам защо искаш да купиш цял двигател, от друга имай предвид, че пукането на главата на 2,4 не е екзотична случка и нищо не ти гарнатира, че другия двигател скоро няма да те вкара в същия филм. Ако имаш сервиз на който да се довериш за смяна на глава и основен ремонт, сръвни цените на тази услуга и цената на друг двигател и тогава решавай. Дори при по-висока цена на основния ремонт, аз бих избрал него като вариант - ще имаш почти нов, проверен двигател,с голям ресурс по който знаеш какво е правено. В покупката на цял - имаш едни изхарчени пари, неясни километри на двигателя и неясен остатачен ресурс и надежда да е читав. Успех и бързо излизане от ситуацията!
    Last edited by marin_mv; 20-02-2020 at 10:59.
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •