Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: втвърдяване на спирачка при натиснат съединител

  1. #16
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Втвърдяването на педала се получава, защото в сервото няма достатъчно подналягане ("вакуум") за да обезпечи усилването. Това е нормално да се случва на загасен мотор. При работещ, не е нормално.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #17
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Нормално е да се втърдява при напомпване на педала, защото вакуумът намалява.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  3. #18
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    След кратка консултация с приятел се оказа, че е нещо нормално.
    Заради вакуума на сервото апарата (не реагира толкова бързо).
    При първоначално натискане педалът потъва, защото накладките са прибрани и докато не потегля не се прибират.
    .
    Тоя който те е "консултирал"може и да ти е приятел,ама да ти тръшне такъв бисер .......немам думи , според мен по-добре иди в сервиз,щом не можеш сам да диагностицираш къде е проблема.Не се заяждам ,нито се лигавя.
    Че понякога се случва педала да " потъне" и да не се върне обратно ,а колата си върви без да спира и ставаш джедай.

    При изправна спирачна помпа (здрава) и обезвъздушена система без течове ,това с педала да дрънне в тенекията на пода няма как да стане дори и при износени барабанни спирачки с прецакани регулатори отзад и съответно голям ход,а ти си със дискове навсякъде и буталцата в спирачните апарати реално работят с много малък ход,т.е. няма от къде да се появи ход на буталата в спирачните апарати който да е съществен за хода на педала.Независимо от цялото друго железо,гума,поплавъци,ампули,магнити,разни там хайтек магии и щуротии по колата.

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Тази сутрин се качих в колата, натиснах спирачката и педалът си потъна до долу .. 2ри натискане малко по- малко .. горе долу на 4-тото вече се втвърди на цяло.
    Замерих и акумулатора, напълно нормално 12.85В (за всеки случай).
    Погледнах спирачната течност, точно както е била .
    Залагам една бира,че гумичката поне на едното буталце в спирачната помпа е чао и не държи,а може и на двете буталца , щом педала " потъва" чак до долу след престой.Към края на жизнения цикъл на помпата точно описаните от теб симптоми са първите признаци да отказва, на студено и след престой.Не е задължително да има теч и загуба на спирачна течност.Смяна на помпа и обезвъздушаване е решението.
    И разбира се напълно е възможно да си имаш и проблемно серво като бонус.
    Това последното щот не съм ти " приятел".
    Last edited by 546; 16-03-2020 at 07:05.

  4. #19
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Тоя който те е "консултирал"може и да ти е приятел,ама да ти тръшне такъв бисер .......немам думи , според мен по-добре иди в сервиз,щом не можеш сам да диагностицираш къде е проблема.Не се заяждам ,нито се лигавя.
    Че понякога се случва педала да " потъне" и да не се върне обратно ,а колата си върви без да спира и ставаш джедай.

    При изправна спирачна помпа (здрава) и обезвъздушена система без течове ,това с педала да дрънне в тенекията на пода няма как да стане дори и при износени барабанни спирачки с прецакани регулатори отзад и съответно голям ход,а ти си със дискове навсякъде и буталцата в спирачните апарати реално работят с много малък ход,т.е. няма от къде да се появи ход на буталата в спирачните апарати който да е съществен за хода на педала.Независимо от цялото друго железо,гума,поплавъци,ампули,магнити,разни там хайтек магии и щуротии по колата.



    Залагам една бира,че гумичката поне на едното буталце в спирачната помпа е чао и не държи,а може и на двете буталца , щом педала " потъва" чак до долу след престой.Към края на жизнения цикъл на помпата точно описаните от теб симптоми са първите признаци да отказва, на студено и след престой.Не е задължително да има теч и загуба на спирачна течност.Смяна на помпа и обезвъздушаване е решението.
    И разбира се напълно е възможно да си имаш и проблемно серво като бонус.
    Това последното щот не съм ти " приятел".
    Педалът ми не потъва до 'долу' а нормално (може да не съм се изразил правилно). Нямам загуба на течност.
    Преди 500км минах технически преглед и съответно теста за спирачки.
    Като го припомпих на място, просто ходът му се намали с 1/2 .. (това се случи при натиснат до край съединител ако има нещо общо)
    След като потеглих, няма никакви проблеми .. наковах спирачките до край с 40км и колата спря без да поднесе на някъде.
    Няма да ходя, някой да си прави експерименти.
    И сам мога да сменя гумичките, но ако бяха те щеше да има загуба на течност.

    Благодаря на всички за съветите и отговорите.
    Last edited by flipz; 16-03-2020 at 23:58.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  5. #20
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    За да има теч трябва крайната гумичка ,дето е към сервото да е сдала .И често се случва да е здрава,а някоя от другите в помпата да не държи.Но крайната гумичка не създава налягане при натискане на педала,другите дето са по-навътре вършат тази работа!

    Е щом спирачките коват при рязко натискане значи има още хляб в помпата.
    Ще стане джедай от теб.Преди може би 25 години с първата ми Алфа взех един завой с над 90 ,а сега с повече от 40-45 не смея да го мина.Колата си спираше като натисна рязко от първия път,а като спирах плавно понапомпвах веднъж-дваж, накрая педала хлътна и не се върна.Теч нямаше.Смених помпата .Та да знаеш Силата съществува.
    Успех и нека Силата да е с теб!

    А сега сериозно,на изгасен мотор натискаш няколко пъти спирачката за да няма подналягане в сервото ,като след третия път много плавно,но и яко за да преодолееш съпротивлението на сервото .Педала трябва да прави съвсем малък ход и да спира като в бетон още горе ,без да потъва колкото и да увеличаваш натиска.Ако е така и при теб,помпата е наред.Ще спреш дори и без серво ,свиркаш си и караш.
    Сервото само помага,но не то спира колата,може и да прави номерца понякога,и въпреки ,че е гадно и досадно хода на педала и натиска да не са еднакви винаги,може да се кара докато съвсем се скапе,разбира се с едно на ум.Карал съм коли с шантаво серво и повече от година,свиква се.Предишната ми Алфа през последната си година също понякога ме шашкаше,но тъй и си замина.

    Спирам до тук,че в сервиза за спирачки дето ходя, майстора който ми прави колите е дърт алфаджия
    Last edited by 546; 17-03-2020 at 06:27.

  6. #21
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Като ме накараха да направя това още в началото на темата, точно това е резултатът. След 3-4 напомпвания педалът почти няма ход и буквално се изправих на седалката да го натисна по- яко.

    "Тази сутрин се качих в колата, натиснах спирачката и педалът си потъна до долу .. 2ри натискане малко по- малко .. горе долу на 4-тото вече се втвърди на цяло." (под - 'до долу' имам предвид, нормално както винаги и на всяка кола, смисъл че при първо натискане не е бил твърд)(на загасен мотор)
    Last edited by flipz; 17-03-2020 at 13:24.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  7. #22
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Всичко ти е наред със спирачките.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #23
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Вече 13 години съм шофьор и не ми се беше случвало, но и не съм имал същата ситуация.
    За това ми стана чудно, а то си било нормално.
    Не съм от тези който пестят за обслужване и го правя превантивно, това с "джедай " не е много уместно от колегата "546"
    Само за справка, като купих колата платих допълнително за обслужване 2400лв за да започна да я карам спокойно.
    Със здраве и се пазете от ВИРУСА.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #24
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Вече 13 години съм шофьор и не ми се беше случвало, но и не съм имал същата ситуация.
    За това ми стана чудно, а то си било нормално.
    Не съм от тези който пестят за обслужване и го правя превантивно, това с "джедай " не е много уместно от колегата "546"
    Само за справка, като купих колата платих допълнително за обслужване 2400лв за да започна да я карам спокойно.
    Със здраве и се пазете от ВИРУСА.
    Виж сега, колегата 546 ти разкри истината....е не си джедай, защото не владееш силата, ако ти потъне педала със скорост над 100км/ч да те питам как се спира......е аз съм с 34 годишен стаж зад волана, но постояно научавам различни неща...та така....а това с инвестициите не означава, че са оправдани....аз например давам два бона за ремонт на окачване, спирачки,трансмисия....а колега ги дава за салон, фарове и други глезотии....
    Наздраве и нека всички сме здрави, за да може да се дърляме тук...)
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  10. #25
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Виж сега, колегата 546 ти разкри истината....е не си джедай, защото не владееш силата, ако ти потъне педала със скорост над 100км/ч да те питам как се спира......е аз съм с 34 годишен стаж зад волана, но постояно научавам различни неща...та така....а това с инвестициите не означава, че са оправдани....аз например давам два бона за ремонт на окачване, спирачки,трансмисия....а колега ги дава за салон, фарове и други глезотии....
    Наздраве и нека всички сме здрави, за да може да се дърляме тук...)
    Каква е гаранцията, че твоят педал няма да потъне или неговият ?
    Нямам проблем със спирачната система, колата не ми е правила проблем, просто от незнание съм се заблудил, че е нещо странно.
    Не знаех, че като съм натиснал спирачката при запален мотор и припомпвам ще се намали ходът на педала.
    Написах че се е вдървил т.е. е странал твърд с по- малък ход. (което не значи, че спирачките са отказали (от паника опънах ръчна))
    !!!***# при пробата която колегата (ecotronic) ми каза да направя - написах 'потънал' в смисъл че не е бил вдървен при първо натискане т.е. че вакума не е нарушен.
    т.е. е имал нормален ход както като работи двигателя и както е нормално.
    Не знам каква истина ми е разкрил (546), просто изказа предположение човека. - що се отнася до техническата част
    При мен инвестициите са оправдани.
    Не съм автомеханик, но съм инженер МТТ и ИТ имам високи познания и практика в машиностроенето и технологиите.
    Винаги съм си ремонтирал сам колата, стига да не се налага подемник (сваляне на кутия, изп.система) или недостъпна част.
    Винаги съм ходил в сервиз и съм казвал какво трябва да се смени, а не някой да гадае къде е проблемът.
    Има много разбрани и отзивчиви колеги във форумът, който са ме насочвали и понякога са ми помагали.
    В конкретният случай, моят приятел .. който ми обясни че е нормално е прав (бивш алфист 156 2TS 12год),както и BO и ecotronic .

    Не разбирам вашият коментар с преповтарянето за хлътване на педал в движение и джедайте? Ако имам дистанция ще спра.
    Last edited by flipz; 17-03-2020 at 22:19.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  11. #26
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Каква е гаранцията, че твоят педал няма да потъне или неговият ?
    Нямам проблем със спирачната система, колата не ми е правила проблем, просто от незнание съм се заблудил, че е нещо странно.
    Не знаех, че като съм натиснал спирачката при запален мотор и припомпвам ще се намали ходът на педала.
    Написах че се е вдървил т.е. е странал твърд с по- малък ход. (което не значи, че спирачките са отказали (от паника опънах ръчна))
    !!!***# при пробата която колегата (ecotronic) ми каза да направя - написах 'потънал' в смисъл че не е бил вдървен при първо натискане т.е. че вакума не е нарушен.
    т.е. е имал нормален ход както като работи двигателя и както е нормално.
    Не знам каква истина ми е разкрил (546), просто изказа предположение човека. - що се отнася до техническата част
    При мен инвестициите са оправдани.
    Не съм автомеханик, но съм инженер МТТ и ИТ имам високи познания и практика в машиностроенето и технологиите.
    Винаги съм си ремонтирал сам колата, стига да не се налага подемник (сваляне на кутия, изп.система) или недостъпна част.
    Винаги съм ходил в сервиз и съм казвал какво трябва да се смени, а не някой да гадае къде е проблемът.
    Има много разбрани и отзивчиви колеги във форумът, който са ме насочвали и понякога са ми помагали.
    В конкретният случай, моят приятел .. който ми обясни че е нормално е прав (бивш алфист 156 2TS 12год),както и BO и ecotronic .

    Не разбирам вашият коментар с преповтарянето за хлътване на педал в движение и джедайте? Ако имам дистанция ще спра.
    Ако си прочетеш поста още един път... сам ще си отговориш...тоез прегледай си цялата тема...Бо, Мо, Еко....инжинер МТТ и ИТ...сам си правим нещата и прочее, ако има подемник.....Моля бъди последователен, както и да е.....не си джедай, темата ти е като на ди джей в дискотека.....нищо лично ....ама ти нещо на вътре го взе и не ме разбра......ц ....Здраве...,
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  12. #27
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Боби,човека забелязал нещо необичайно за него,пита нормално ли е,има ли проблем,все неща дето ние с теб си ги знаем и въобще няма и да ни мине през акъла да питаме.Сега ,че е описал нещата нееднозначно не го намирам за проблем,То аз като му отговарях сигурно по десетина пъти си редактирах постовете,щото и аз не успявам от раз да напиша това което искам да кажа еднозначно и ясно разбираемо.
    Дето Еко е вика-проблем няма.
    Иначе това ,че след толкова години каране,че сега му се е случило да забележи нещо дето го е впечатлило е повече от добре.Карал е все читави коли дето са си били със здрави спирачки и не е имало изненади.Дай боже повече да са като него.

    Ако знаеш сина ми какви въпроси ми задава,ще идеш да си провериш аербега,че алфата сега е при него и лети по софийските улици. А как кара научавам от КАТ,срещу заплащане,хората и снимки правят.
    И да знаеш ,че алтернатора ми не държи напрежението стабилно и ,ако не запали някоя сутрин съм му дал твоя телефон да те търси,щот са на две-три минути от него. Уж му обясних кое е плюс и минус на акумулатора ,ама я е вдянал,я не .Кабели има в багажника.
    Last edited by 546; 17-03-2020 at 23:35.

  13. #28
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Боби,човека забелязал нещо необичайно за него,пита нормално ли е,има ли проблем,все неща дето ние с теб си ги знаем и въобще няма и да ни мине през акъла да питаме.Сега ,че е описал нещата нееднозначно не го намирам за проблем,То аз като му отговарях сигурно по десетина пъти си редактирах постовете,щото и аз не успявам от раз да напиша това което искам да кажа еднозначно и ясно разбираемо.
    Дето Еко е вика-проблем няма.
    Иначе това ,че след толкова години каране,че сега му се е случило да забележи нещо дето го е впечатлило е повече от добре.Карал е все читави коли дето са си били със здрави спирачки и не е имало изненади.Дай боже повече да са като него.

    Ако знаеш сина ми какви въпроси ми задава,ще идеш да си провериш аербега,че колата сега е при него и лети по софийските улици.
    И да знаеш ,че алтернатора ми не държи напрежението стабилно и ,ако не запали някоя сутрин съм му дал твоя телефон да те търси,щот са на две-три минути от него. Уж му обясних кое е плюс и минус на акумулатора ,ама я е вдянал,я не .Кабели има в багажника.
    ).....нямаш грижи, ще го науча сам да се оправя.......няма нищо лошо в питанията, ама да не оценяваш това което ти казват......е и накрая да се окажеш научен сътръдник ми идва в повече.......и аз се уча още и го споменах в поста си....както и да е.....Андро ако има проблем момчето ще помагаме.....имам абонати...на Ники от Русе дъщеря му, моята щерка и други познати не е проблем и сина ти...ама, ако е идиот като мен....))....няма се разберем...))
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  14. #29
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Абонати бол казваш,хммм...ще скрия и едно Ханки-12ска при кабелите.

  15. #30
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Абонати бол казваш,хммм...ще скрия и едно Ханки-12ска при кабелите.
    Нали ти казах няма грижи.... ако намеря ханкито при кабелите........няма + няма -....светнали сме...)....ходи търси жичкаджия след това да ти оправи инсталацията......
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •