Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: 'Задъхване' във високите скорости (159 1.9jtdm ръчка)

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    44

    Default 'Задъхване' във високите скорости (159 1.9jtdm ръчка)

    Здравейте, колеги!

    Да ви дам малко идея за какво е правено по колата, после въпросите:
    -всмукателен колектор от цф3 1.9jtdm (металния, без вихровите клапи)
    -затапен ЕГР
    -изкормен ДПФ
    -чип при добре познати съфорумници от Варна

    *преди да пита някой - колата е обслужена от-до. Всички консумативи*

    Та колата върви чудесно до трета скорост, но на 4та и следващите предавки започва да подпушва и да не върви така както на предните скорости. Забелязал съм, че и по-големи изкачвания, като ѝ дам повече газ или колата, ако е натоварена пак пропушва и не върви толкова колкото иначе, като нямам предвид, че забива муцуната и е пълен труп, а просто забавя ускорението. Замервали сме с един приятел и неговата кола, че до 3та скорост се отдалечавам от него и като вкарам 4та предавка ме настига, като неговата кола е по-мощна от моята и не е нещо неочаквано, ама си личи, че има някаква разлика във вървежа при по-голямо съпротивление. Какво според вас може да бъде причината за това? Може ли да се "задушава" от изпускателната система?

    Благодаря предварително! Бъдете здрави
    Alfa Romeo 159 1.9JTDm 16v 150hp

  2. #2
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Не си споменал обаче от кога е почнала да се задъхва...
    Или да разбирам че е тунингована, сменено е там каквото е сменено ВЪРВЯЛА е и в някакъв момент вече е почнала да дава ядове!?

  3. #3
    Старши алфист nikotm's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Брацигово
    Age
    49
    Posts
    633

    Default

    Гледам, че колегата има тема и в раздел 159. Там споменава, че е имал проблеми с мощността на колата преди година и е сменял разни работи.
    Към колегата: Има ли пропадане на налягането при тези предавки? Ако има недостатъчно налягане, ще има проблем.
    159 1.9 JTDm 150
    Mito 1.4/120
    156 2.0 155 ex
    156 sw 2004 1.9 jtd 16v ex

  4. #4
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by nikotm View Post
    Гледам, че колегата има тема и в раздел 159. Там споменава, че е имал проблеми с мощността на колата преди година и е сменял разни работи.
    Към колегата: Има ли пропадане на налягането при тези предавки? Ако има недостатъчно налягане, ще има проблем.
    За да не гледам целия форум, за това писах/питах.... Да се каже от кога го има проблема и какво е правено след/преди това.

  5. #5

    Default

    -замърсен въздушен филтър
    -некачествено гориво
    -пробив във въздушните пътища
    -дебитомер
    -калпав ремап(ако е ремапвана)
    -заминаващо си турбо.

    Започваш проверка от най-лесните и за без/най-малко пари.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  6. #6
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    44

    Default

    Както казах колата е обслужена от-до, така че филтри и т.н. отпадат, а турбото е след пълен рециклаж и си държи налягането, правил съм логове с мултиекускан на 30-40 минути каране и винаги си държи налягането в границите. Колата не е започнала да го прави след някой момент това нещо, просто взех да я замервам с приятели и ми направи впечатление. Относно проблемите със загуба на мощност от преди бяха свързани с турбото, а то е рециклирано изцяло.
    Колата е ремапвана, както споменах в първия пост. Ремапа смятам, че е добре. Както казах е при добре познати съфорумници от Варна, като не искам да им правя реклама
    Относно горивото до скоро карах в Дания само на V-power и беше така, сега отново карам на V-power от тук и разлика няма. Карал съм и на горива от други бензиностанции от "нормалните", а не от премиума и пак си е същата. Винаги сипвам добавка в горивото(преди карах на Bardahl BDC, сега съм взел liqui moly да пробвам и съм доста доволен, но е отделна тема на разговор може би)

    Дебитомера как мога да проверя дали работи и показва правилно?

    Това за изпускането на налягането от някъде ми се струва най-правдоподобно. От известно време се чудя как да си направя инструмент за надуване на системата. Ако някой има някакво предложение да каже. В главата ми се върти нещо от сорта на PVC тръба със силиконова тръба да се хваща за входа на турбото и да има някакъв винтил за надуване в края????

    Благодаря за отговорите!
    Alfa Romeo 159 1.9JTDm 16v 150hp

  7. #7
    Старши алфист ivo_red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    София
    Posts
    631

    Default

    А тея френдове, с които се замервате с ква кола и мотор са? Дизел, или бензин? Като я мапваха после мина ли на дино? Пик на Въртящ момент и мощност? А след какви обороти почва да се задъхва?
    Last edited by ivo_red; 04-04-2020 at 23:34.
    (1996) 146 ti EX ( 2008 ) 159 Sportwagon 3.2 JTS

  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by ivo_red View Post
    А тея френдове, с които се замервате с ква кола и мотор са? Дизел, или бензин? Като я мапваха после мина ли на дино? Пик на Въртящ момент и мощност? А след какви обороти почва да се задъхва?
    Замервах с А6 3.0ТДИ и до 3та скорост се отдалечавам и като ударя 4та и започва началото на края
    Колата мина дино, да. Не съм забелязал да е от някакви специфични обороти, а просто при по-голям товар, тоест като карам с висока скорост, по-голям наклон, с голям товар... Прикачвам резултата от диното
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dyno.jpg  
    Alfa Romeo 159 1.9JTDm 16v 150hp

  9. #9

    Default

    Не разбрах добре, искаш да кажеш че до 4-та вървиш пред 3.0тди ли?

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    44

    Default

    Правилно си разбрал. Кое му е странното? Мощността, която отива към гумтие на 220 коня на мотор ,4х4, автоматик е към 170 к.с.
    Обаче има съществена разлика в килограмите между колите.
    Някакви предложения как да проверя за теч на налягане?
    Alfa Romeo 159 1.9JTDm 16v 150hp

  11. #11

    Default

    Всъщност "теч на налягане" не е точно.

    Може да е преди турбото.


    Колите с кардан губят между 15% до 30% от мощността на двигателя докато я докарат до гумите.

    И не разбирам как искате от 1.9 дизелов двигател да се сравнява с 3.0 литра и то на 4х4?

    Аз с 2.4 нямам такива претенции и никога не съм се гонил ни с БМВ-та, ни с халудита.Тъпо е.Освен да докарате "инфаркт" на двигателя друго няма да постигнете.

    Досега помня 2 клипа в тубата:

    - на първият собственикът на едно ламбо гаярдо реши да се гони на 1 миля с някаква тунингована американска кола, ама като казва тунингована имам предвид и компресор и с турбо която правеше над 1000 коня.Гаярдото с 540 коня "протече" отвсякъде -дали масло дали антифриз не разбрах, но под него имаше се образува гьол и започна да пуши, а тъпият му собственик слезе и започна да го рита от яд.
    Ми тая кола от 540 коня е шофиране и най-добре в планина по завои, или пътища/магистрали .Не е за драг рейсинг или гонки на 1 миля.

    А оня другия олигофрен му се хили, че го "хванал на гола кука" и тоя си е счупил ламбото...

    На дълъг път или завои 1000-те коня едва ли ще има шанс - на тунингованите с по 200-300 коня и нагоре все нещо им липсва...Преди години на един от братята Диневи американския мъсъл кар допълнително тунингован за по-малко от 2 километра разстояние - от тях до автошоуто в несебър сдаде багажа и я изпрати обратно да си я ремонтират, няма нищо че на задния капак пишеше "Specially made for mr.Dinev" и колата беше около 1050 коня и беше на пробег по-малък от 50км.

    -вторият клип е ей този:

    Вярно, аудито не е NSX, но е тъпо да си чупиш колата, само заради доказваш нещо си.

    Замери си я и ако е в норми или близко до тях, не се занимавай с глупости.

    Иначе може да е и от дебитомер - било защото е заплескан с мръсотия, било защото е "свършил", било защото няма капацитет да измерва в такива граници.Нямам представа дали на 1.9 е различен от на 2.4, но тези сензори имат определени граници в които да измерват и извън тези граници преминават на предварителни програмирани данни, а не по реални такива на живо.Ако въздушният поток след ремапа/чипа няма да надхвърля границите за измерване на сензора, не е необходима смяната му, но ако ги надхвърля ще е необходима, защото сензора при въздушен поток над границите на измерване няма да може да го измери и ще преминава към отчитане от други сензори или към заводски програмирани предварително данни които нямат общо с реално ставащото.

    Тоест, след ремапа ако въздушният поток по-голям отколкото може да замери дебитомера, той ти спъва работата.

    Обикновено черният "пушек" от ауспуха е признак за по-богата на гориво смес.А това означава, че ЕКУ не може да дозира добре горивото, което най-вероятно се дължи на липса на реални данни за количеството въздух или погрешно подавани такива.
    Last edited by alfa racer GTA; 05-04-2020 at 15:18.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by aironhight View Post
    Правилно си разбрал. Кое му е странното? Мощността, която отива към гумтие на 220 коня на мотор ,4х4, автоматик е към 170 к.с.
    Обаче има съществена разлика в килограмите между колите.
    Браво, браво, аз с 2.4ката може да пробвам срещу 4.2ки значи

  13. #13

    Default

    Само едно не разбрах защо 2.4-ката да не може да се закача с 3.0 тди на Ауди и съответните еквиваленти при Бмв 3.0 дизел и Мерцедес примерно 3.2 204 коня дизела.Според мен спокойно ще си върви с тях!

  14. #14
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Quote Originally Posted by Beast159 View Post
    Само едно не разбрах защо 2.4-ката да не може да се закача с 3.0 тди на Ауди и съответните еквиваленти при Бмв 3.0 дизел и Мерцедес примерно 3.2 204 коня дизела.Според мен спокойно ще си върви с тях!
    Ако искаш да пробваш срещу един ремапнат 3.0 бмв дизел, за да видим дали върви с него?
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  15. #15

    Default

    И да не върви точно с него не си мисли че ще вървиш с много повече а една 5 серия с 218 кс или е класа с 204кс ще вървят заедно с Алфата да не кажа и по малко.Защо тръгваш да сравняваш 230кс с 200 аз сравнявам с моторите които са с по-малко коне както казах 204 коня при Мерцедеса примерно,както и при Ауди 3.0 тди е с 204кс!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •