Results 1 to 15 of 15

Thread: Retrofitting folding mirrors / огледала с ел. прибиране

  1. #1

    Default Retrofitting folding mirrors / огледала с ел. прибиране

    Привет колеги,

    Дълго време се каних да пробвам да сложа тази екстра на моята , защото много ми харесва как изглежда с прибрани като е паркирана а и е практично в тесните паркинги , но ме беше страх че ще е голямо главоболие особено след като слагах темпомат на моята '08 - трябваше да се прекарват кабели до еку-то чак... за мое голям учудване изобщо не беше така и беше работа за 1-2 часа максимум . Отново в мой стил темата е за пишман майстори като мен , убеден съм че старите кучета тук нямат нужда от такива съвети

    Първо е нужно да се спомене , че доколкото успях да намеря инфо при 159 , за разлика от Брера и Спайдъра с натискането на ключа няма да се отварят / затварят автоматично - само с бутона на шофьорската врата - рових из МЕС- а не успях да намеря как да се настрои , а и по форумите на колегите също нямат положиелен резултат.

    списък с неща които ви трябват :

    1) трябват ви огледала , които са с ел прибиране , очевидно обикновенните не стават Как да ги разпознаете лесно - при ел огледалата лявото огледало има 9 кабела а дясното 7
    при обикновените огледала са съответно 7 и 5 (ако не ме лъже паметта). Също на ръка мисля , че не могат да се затворят .
    Не е нужно да търсите огледала с вашия цвят - капаците се свалят и сменят

    2) модулите във вратите -> имайте предвид , че без тях няма да стане - като тук няма значение дали колата е с аларма или не . Въпреки че са с различни номера на частите и дваа типа ще ви свършат работа:

    - 50510086 лява врата (50510084 версията с аларма)
    - 60693263 дясна врата (60684087 версията с аларма)

    3) копчетата на шофьорската врата -> при обикновените копчета бутона за стъклата не е наличен и трябва да се вземе такъв модул с този бутон

    При мен големия страх беше, че трябва да сменя снопа с кабели в самата врата, а и да прекарам от вратата до екуто .. което щеше да е брутален филм и нямаше да си струва играта , но за мой късмет след бърза проверка се оказа че снопа с кабели е същия като с кола с ел стъкла и процедурата е единствено да се сменят горепосочените части , прокси алайнмънт и си в играта

    Първо сваляме корите на вратите -> държат се на 4 болта (1 в основата на дръжката за отваряне, 1 на модула с бутона за прозореца и 2 след като махнете модула. Отдолу са 3 видии които също трябва да се свалят .

    Click image for larger version. 

Name:	1.jpg 
Views:	59 
Size:	94.5 KB 
ID:	171296

    Click image for larger version. 

Name:	modul.jpg 
Views:	59 
Size:	88.6 KB 
ID:	171302

    Модула на вратата се държи от 3 болта - буквално отнема 2 мин смяната му с нужния модул.

    Играта идва със смяната на страничното огледало - за целта махате уплътнението (сивото зад огледалото) и се показват 2 болтчета . Третото се крие зад гумата малко в ляво:

    Click image for larger version. 

Name:	3.jpg 
Views:	61 
Size:	89.7 KB 
ID:	171297

    след като и 3те болчета са махнати , огледалото не се държи от нищо и го сваляме - сега трябва да сменим капака с нашия .

    Моя метод не знам дали е най-удачен , вероятно има по-добър начин , но при мен така стана. Сваляме стъклото възможно най -долу и в горната част се появява процеп , достатъчно голям че да пъхнем пръстите си (предполагам може и с пластмасово лостче, не бих препоръчал отвертка ) и плавно дърваме навън - стъклото се откача от модула сравнително лесно. Трябва да откачим 2 кабела за подгрева от стъклото
    Click image for larger version. 

Name:	4.jpg 
Views:	59 
Size:	93.2 KB 
ID:	171298

    Сега вече можем да достигнем до крачетата , които държат капака. Реално са 4 , но се виждат само 3 . Ако имате късмет освобождаването на тези 3 и малко игра ще е достатъчно . При мен едното стана доста бързо , но за другото огледало се наложи да стигна и до 4тото защото то държеше много...пък ме беше срах да не го счупя че се бях изръсил за TI-ки. За целта развиваме 3 винтчета и махаме централната част . Крачето се крие под него:

    Click image for larger version. 

Name:	5.jpg 
Views:	58 
Size:	89.2 KB 
ID:	171299


    Click image for larger version. 

Name:	6.jpg 
Views:	55 
Size:	85.0 KB 
ID:	171300

    Click image for larger version. 

Name:	7.jpg 
Views:	47 
Size:	92.9 KB 
ID:	171301

    След като сменим капаците , слагаме обратно по същите стъпки огледалото , затваряме кората и слагаме новия бутон на шофьорската врата.

    Последната стъпка е прокси алайнмънт с МЕС да не ви мига киломеража и сте готови. Доста бърза и лестна процедурка




    Last edited by Grishata; 23-04-2020 at 23:39.

  2. #2

    Default

    Аз пък отдавна искам да направя огледалата да се прибират като се заключи колата Но май трудна работа
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  3. #3

    Default

    Благодаря.Значи трябват 2 огледала + модула с копчетата+платката на вратата на шофьора?
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4

    Default

    Браво, супер се е получило, хубава тема.

  5. #5

    Default

    Поредната тема с детайлни пояснения и снимки, и аз благодаря

    Само да добавя - който купува модулите да свери точно парт номерата с тези, които е дал колегата, понеже доколкото знам, модулите от коли с десен волан не стават за тези с ляв.



  6. #6

    Default

    Мерси колеги

    @kroGh май няма как.. И из форума на мес рових и там не могат.
    @Рейсър: И двете платки, не само на шофьорската, на дясната врата също трябва да се смени.
    @Ачо, да наистина това е важно допълнение uk модулите няма да станат. Огледалата ще станат но трябва да се прехвърли датчика за външна температура от дясното в лявото огледало.

  7. #7

    Default

    Мухата ми беше влезнала и на мен, но като разбрах, че не става напълно автоматично, се отказах. Въпреки че съм сигурен на 99% че колегата Ecotronic, може да даде идея как да се отварят при контакт(или запалване) и да се прибират при изгасяне или заключване.
    Браво колега за труда и за това, че си се постарал да го опишеш "достъпно" за всеки.
    Last edited by undy; 24-04-2020 at 11:45.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by KroGh View Post
    Аз пък отдавна искам да направя огледалата да се прибират като се заключи колата Но май трудна работа

    Аз също съм с прибиране на огледалата (заводско) и до момента, не съм успял да го излъжа да ги прибира автоматично при заключване.

    p.s. иначе браво на автора за подробната и изчерпателна тема.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  9. #9

    Default

    В Екото не се съмнявам дай боже да го измисли , че мен мн ме дразни това
    в Мес форума обясняваха че има нужда от допълнителен хардуер (модул), в който да се напише софтуер .. ама дали не може да се прекара кабел към 12в ..

    Дали няма да стане с модули на вратите от Брера например ? При тях става с ключ , значи би трябвало да има софтуер написан за това в тези модули

  10. #10

    Default

    Ха-ха.

    Чудно дали ще стане за 159-ка с модулите+платките от вратите на Брера???!
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #11
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Grishata View Post
    Мерси колеги

    @kroGh май няма как.. И из форума на мес рових и там не могат.
    @Рейсър: И двете платки, не само на шофьорската, на дясната врата също трябва да се смени.
    @Ачо, да наистина това е важно допълнение uk модулите няма да станат. Огледалата ще станат но трябва да се прехвърли датчика за външна температура от дясното в лявото огледало.
    Невярно.
    Огледалата са с тотално различен корпус.
    После ще може да си ги настроиш, ама ако седнеш на дясната седалка.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  12. #12

    Default

    Оп, извинявам се, бях взел такива от англия и ги сравнявах с обикновените и ми изглеждаха еднакви като форма и размери, но вероятно бъркам ти имаш много повече опит в тази сфера

  13. #13

    Default

    По скоро само модул, който да подава напрежение в даден момент, чак софтуерни намеси не мисля, че са нужни някъде. Но това той може да каже.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Намерете ми чифт електрически огледала за тестове и аз ще изработя електрониката за тях. Така няма да се налага подмяна на модули. По въпроса за ръчното им задействане, може да се помисли за добавяне на 2 бутона на оригиналната конзола за да не се налага и нейната подмяна.
    Last edited by ecotronic; 24-04-2020 at 18:09.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Намерени са.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •