Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Пасажерски ербег

  1. #1

    Default Пасажерски ербег

    Ключалката на таблото, която изключва ербега от дясната страна, физически ли прекъсва захранването, или работи на някакъв софтуерен принцип?
    С други думи, ако е изключен - може ли да се смята на 100%, че няма да се отвори при каквито и да било обстоятелства?

    Поздрави



  2. #2

    Default

    Моето предположение е, че е механично прекъсване на веригата, за по-голяма сигурност и не случайно е направено да се бърка с ключа, за да няма случайни неща, иначе щеше да е от менюто(примерно).
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  3. #3
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Аз предполагам, че не е механично прекъсване на веригата, защото, ако тя прекъсне някъде до ключа, поради неизвестни причини, това би довело до неотварянето на възглавницата, когато трябва.

    Накратко - вероятността да се отвори възглавницата, когато тя е неизключена, трябва да е не по-малка от тази да не се отвори, когато е изключена.

    А и освен всичко останало, централата трябва, правейки си диагностика на периферията, да разграничава двете състояния. Ако ключът прекъсва веригата и, централата няма как да "разбере" че иначе веригата на възглавницата е потенциално изправна.
    Last edited by ecotronic; 28-04-2020 at 18:41.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #4

    Default

    Аз купих моята кола с изключен от ключалката при пантите на предната врата еърбег на предната пасажерска седалка и въпреки това от време на време ми показваше грешка и след време тази грешка изчезваше. В един момент включих с ключа предния еърбег на пасажерската седалка и беше същото-пак даваше грешка когато му скимне и някой път като мина през дупка , докато в един момент остана постоянно светеща лампата на еърбега за около 10 дни.


    Точно тогава докато светеше отидох при Тошко(Теодор от Пз), казах му че според мен е възможно да са жиците на еърбега под предната пасажерска седалка и му я оставих като му казах а да я провери и ако не са жиците ще купувам колан с пиропатрон и следобяд беше готова.

    Малоумниците от автомивките така бяха блъскали като са чистили вътре с прахосмукачка, че бяха разбили и прекъснали жиците на еърбега под пасажерската седалка.

    Той го направи (запои/смени букси) и от тогава вече към 2 години нямам проблем.

    Та и според мен прекъсването не е механично, защото самата система(еърбег компа/централата) и в двата случая си правеше диагностика -и при изключен/завъртяна ключалка на еърбега (като за бременна жена или родител с малко дете на предната седалка)и при включен от ключалката еърбег.

    И в двата случая централа знаеше че еърбега не е изправен и не функционира правилно.

    От тогава сам си мия 159 -ката външно и си я почиствам пак само аз вътрешно.
    Last edited by alfa racer GTA; 28-04-2020 at 20:34.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #5

    Default

    Намерих нещо интересно в книжката - въртрнето на ключалката трябва да става само на изключен двигател и изкаран ключ - възможно ли е с въртенето да се задава механипна позиция, която после при палене на колата (когато се прсви проерката първите няколко секунди) екуто прочита и съответно вкл или изкл софтуерно?

  6. #6

    Default

    Че задължително ли е централата да прави проверката по прекъснатия проводник? Може да чекира и по повече, като отчита, че ключа е завъртян на Off или ON и отделно да провери изрядността на аербега и другите елементи, така че всичко си идва на мястото.... по моите твърдения не съм сигурен в думите си, защото не съм запознат, просто защитавам първия си пост.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  7. #7

    Default

    Цял сноп проводници са, обединени/вързани в един сноп.

    Кои са били полупрекъснати и кои не може да си спомни може би само автотехника ми.Ама се съмнявам, щото всеки ден прави по няколко коли...
    Като гледам при него има редовно коли-опели, алфи и други марки с m32 кутиите да им ги прави.

    Аз лично съм забелязал, че и при включена и при изключена врътка/ключалка колата си засича дали има грешка в еърбега или не.

    При включен еърбег, ако сте забелязали при вкарване на ключа в колата заедно с другите системи вероятно си чекира и еърбега, защото лампичката/иконката на платформа на тавана за включен/изключен еърбег премигва няколко пъти и остава загасен.А когато еърбега е изключен с ключа от ключалката тази иконка директно си светва и остава светеща.
    Независимо от нея и дали бега е включен или не колата знае дали има проблем в бега на пасажерската седалка или няма и ако няма не свети иконката в червено която е в километража (по спомен.Може да е и в оборотомера).

    А под седалката е един куплунг подобен на този във вратата на шофьора за командване на врати и прозорци който се включва в друг такъв излизащ от седалката и предполагам се закопчава.

    За мен е без значение - важното е че диагностиката "върви" всеки път като мушнете ключа и е независимо от положението на ключалката .

    Ако не работи поради грешка/неизправност на този еърбег, колата изключва всички еърбези в колата.Поне така ми беше обяснено преди 4 год. в един от форумните сервизи.
    Last edited by alfa racer GTA; 29-04-2020 at 09:50.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #8

    Default

    Този ключ не е ли само за ербега в таблото? Демек нормално да ти свети грешка, ако проблема е бил в седалката



  9. #9

    Default

    Не, ключалката деактивира/активира 3 броя въздушни възглавници - в таблото, в/под таблото за колената на пасажера(ако е платено за такава) и страничната възглавница вградена в предната пасажерска седалка.Така пише в упътването/книгата на собственика за ползване на 159-ката.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  10. #10

    Default

    Значи това не изключва да има логика ако ключа е врътнат и не работят и трите да не показва грешка, а да свети само индикацията на плафона.
    Ако не е физически прекъснато захранването, а се разчита на софтуер, ми се струва доста ненадеждно, дори по-опасно, отколкото ако нямаше такъв ключ.



  11. #11

    Default

    При мен показваше иконката за грешка в еърбега на скоростомера/оборотомера, въпреки че ключалката беше "врътната" в изключено положение и иконката/лампата на плафона показваше "изключено".

    Което изключва написаното в поста ти.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Че задължително ли е централата да прави проверката по прекъснатия проводник? Може да чекира и по повече, като отчита, че ключа е завъртян на Off или ON и отделно да провери изрядността на аербега и другите елементи, така че всичко си идва на мястото.... по моите твърдения не съм сигурен в думите си, защото не съм запознат, просто защитавам първия си пост.

    От централата до пасажерската възглавница отиват 2 проводника. При гадното събитие по тях се пуска напрежение 12V и следва "бум". През останалото време централата непрекъснато следи въпросната верига и започва да реве ако открие неизправност (късо съединение или отворена верига). Ако допуснем, че ключът прекъсва механично веригата, тя, от гледната точка на централата, ще се вижда, като отворена - демек неизправна.
    Централата обаче не реве за неизправност, когато възглавницата е изключена от ключа. Следователно ключът за изключването не я прекъсва.
    Last edited by ecotronic; 29-04-2020 at 18:03.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    От централата до пасажерската възглавница отиват 2 проводника. При гадното събитие по тях се пуска напрежение 12V и следва "бум". През останалото време централата непрекъснато следи въпросната верига и започва да реве ако открие неизправност (късо съединение или отворена верига). Ако допуснем, че ключът прекъсва механично веригата, тя, от гледната точка на централата, ще се вижда, като отворена - демек неизправна.
    Централата обаче не реве за неизправност, когато възглавницата е изключена от ключа. Следователно ключът за изключването не я прекъсва.
    Ами в такъв случай ако се прекъсне веригата, но в самата ключалка имаме непрекъсната "нова" верига(прекъсва една, но създава нова), тогава пак няма да има аларма, че нещо е прекъснато.
    Еко, знаеш че не се заяждам
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  14. #14

    Default

    Според мен ключът деактивира кантарът в седалката. Когато няма човек на седалката системата е неактивна. Нали? Врътваш ключа и тя остава неактивна въпреки човека на нея
    Така ми се струва най-просто и лесно за изпълнение .

  15. #15

    Default

    Не.Дори при изключен бег на пасажера, качи ли се пасажер и потегля ли без да си е сложил колана -започва да пищи алармата за колана на пасажера.


    При мен редовно когато я "заведех" на автомивка и я оставях някой друг да я чисти отвътре след това като се качех по 3 дни не ми гаснеше иконката за неизправност на бега в километража/оборотомера.И почти всеки път бях сам в колата.Същото и при внезапна поява на грешката. Докато най-накрая започна да показва грешка при преминаване през дупки по асфалта и друсване...

    И така докато разбрах, че тея идиоти в автомивките нещо правят в нея.А те блъскали с прахосмукачката под седалката като хамали...

    И като се зачетох в нета излезе, че това не е само проблем и 159-ката, но и на други марки - например БМВ 5-та серия.И един собственик на бумър беше написал, че идиотите от автомивките са му прекъснали/пречупили/измъкнали кабелите и куплунзите на еърбега под седалката.

    Чужда пут*а и чужда кола кокали няма...Блъскай яко докат можеш ...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •