Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: Турбина

  1. #1
    започва да се пристрастява D.Dimitrov's Avatar
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Варна
    Posts
    87

    Default Турбина

    Привет колеги,имам едно питане за турбо.Преди няколко дни бях в сервиз ,заради проблем с 159ката ,влизаше в нещо като авариен рвжим и повече от 2000 оборота не можеше да вдигне.След диагностика се оказа дебитомер и соленоиден клапан на турбото,колата си тръгна супер,но днес сутринта чух въпросното виене ,на нискитве обороти при отпускане на газта,въпроса е това е симптом за заминало турбо ли е!!!също така до колко е добре да я карам,сервиз ще се посети скоро,но всички мнения ще са ми от полза Поздрави

    https://spaces.hightail.com/space/HrYAPQnr3B
    Alfa 159 JTD

  2. #2

    Default

    Не е задължително - ако се върнеш назад в темата за 159-ките, ще прочетеш мнение на 1-ви собственик на 159-ка с 1.9(доколкото си спомням) дизел 150 коня закупена нова от Аутоиталия, който споделя, че на 80 000км турбото същото му свири/вие.

    По-скоро си смени маслото с хубаво такова.Може да свири зимата, ако не си я палил/карал 10-20 дни, но дори и тогава с хубаво масло престава да свири.На мен така се разсвири леко в края на една зима(февруари-март месец) когато я карах с Бардал 5w40 XTC (по избор на автомеханик ) и оставаха 50 дни до смяна на маслото.След като й сипах ПАО масло след 2 месеца престана да свири/вие и досега не е проявила този симптом...

    В тази връзка отговорът е "не е задължително - може да е от заминаващо си турбо, но може и просто да "не харесва маслото" или последното да е изгубило качествата си и да е за смяна..."

    В тази връзка видях, че има и производител произвеждащ маслени филтри с патентована система на магнитен клапан, който задържа маслото да не се оттича след загасяване на двигателя.Не ги намирам на пазара по известните ми интернет магазини и не зная дали има за дизелова 159-ка и изобщо за 159-ка, ма се каня и сега май месец ще им драсна е майл да ги питам дали имат за нашия модел и от кого може да се купи.


    П.П. Ако много държиш да харчиш пари за ремонт на турбо ----->>> Турбос хют в периферията на София правят ремонти на 2.4 за около 650 лева със смяна на вътрешно тяло на турбината и с 2 години гаранция.Можеш да им е свалиш и пратиш с куриер.
    То и във Варна правеха такива ремонти към техническия университет, но не зная нито при какви условия, нито каква гаранция дават и дали изобщо дават гаранция...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #3
    започва да се пристрастява D.Dimitrov's Avatar
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Варна
    Posts
    87

    Default

    Да ти кажа не изгарям от желание да пипам турбината,но ме притеснява да не ме остави някъде на пътя,иначе маслото е сменено преди 5-6000км ,сложих Селениа 5w40.
    Alfa 159 JTD

  4. #4

    Default

    Ми хубу, ма вСеленията не е това масло което беше, след като я закупи Петронас.

    Все пак мисля е по-добре от бардала.

    Моята беше със селения Diesel WR 5w40 когато я закупих и мисля, че предишният собственик не беше сменял маслото поне 10-12000км(макар в обявата и в книжката да пишеше, че сменено преди 6000км), защото при запалване и загасване "изпушваше" с едно малко черно облаче.

    След като смених маслото спряха всякакви "изпушвания" и откакто я имам вече близо 5 години единствено "пропушва" след зимния сезон когато в "кюнците" е набрало сажди и при някое изпреварване и дам яко жега."Изпушването" с тъмен дим е за 2-3 последователни натискания/изфорсирвания на газта и след като изчисти ауспуха 1 година или година и половина няма никакви "изпушвания" и така докато отново се съберат сажди...

    П.П. Няма да те остави така както си мислиш.А дори без работеща турбина можеш да се прибереш, ако няма поражения по двигателя.

    Смени маслото след 2000-3000км и сложи пълна синтетика и ако още свири, тогава можеш да я рециклираш.Ако ме питаш мен смисъл има ако ще сменяш вътрешното тяло.
    С други думи, няма нищо спешно след като няма грешки ----> събери 650лв, пък като си на кеф и ако смяташ да я караш още я прати за ремонт.
    Last edited by alfa racer GTA; 08-05-2020 at 03:09.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #5
    Алфист nblagoev's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    380

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Не е задължително - ако се върнеш назад в темата за 159-ките, ще прочетеш мнение на 1-ви собственик на 159-ка с 1.9(доколкото си спомням) дизел 150 коня закупена нова от Аутоиталия, който споделя, че на 80 000км турбото същото му свири/вие.

    По-скоро си смени маслото с хубаво такова.Може да свири зимата, ако не си я палил/карал 10-20 дни, но дори и тогава с хубаво масло престава да свири.На мен така се разсвири леко в края на една зима(февруари-март месец) когато я карах с Бардал 5w40 XTC (по избор на автомеханик ) и оставаха 50 дни до смяна на маслото.След като й сипах ПАО масло след 2 месеца престана да свири/вие и досега не е проявила този симптом...

    В тази връзка отговорът е "не е задължително - може да е от заминаващо си турбо, но може и просто да "не харесва маслото" или последното да е изгубило качествата си и да е за смяна..."

    В тази връзка видях, че има и производител произвеждащ маслени филтри с патентована система на магнитен клапан, който задържа маслото да не се оттича след загасяване на двигателя.Не ги намирам на пазара по известните ми интернет магазини и не зная дали има за дизелова 159-ка и изобщо за 159-ка, ма се каня и сега май месец ще им драсна е майл да ги питам дали имат за нашия модел и от кого може да се купи.


    П.П. Ако много държиш да харчиш пари за ремонт на турбо ----->>> Турбос хют в периферията на София правят ремонти на 2.4 за около 650 лева със смяна на вътрешно тяло на турбината и с 2 години гаранция.Можеш да им е свалиш и пратиш с куриер.
    То и във Варна правеха такива ремонти към техническия университет, но не зная нито при какви условия, нито каква гаранция дават и дали изобщо дават гаранция...
    Ако турбото е тръгнало, и краварката в левия ъгъл да сипе, все едно. Виенето е доста относително понятие и почти никаква връзка няма с това какъв е сезона, и откога не е карана колата. Може да вие и 1000, и 10000, и повече км. По-важно е яде ли масло, колко, при какви условия на шофиране, пуши ли, цапа ли задната броня с масло, колко омаслява. Това от личен опит го казвам, не съм го чел никъде.
    За Турбо Хют - цената много зависи в какво състояние е. На мен ни смениха ос и ремонтен комплект за 350 лв. Гаранция 1 година (поне толкова беше, когато аз правих ремонт там). Изпратиха ми го с графика как се държи след ремонта. За един ден ми го направиха. Водят се официален сервиз на Гарет. Доволен съм от тях.
    Last edited by nblagoev; 08-05-2020 at 03:16.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm 210hp
    Lancia Kappa 2.4JTD 136hp
    Mercedes E250TD Avantgarde 150hp
    Alfa Romeo 156 1.8TS 144hp - ex

  6. #6
    започва да се пристрастява D.Dimitrov's Avatar
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Варна
    Posts
    87

    Default

    За сега пушене няма определено,ще следя да видя с маслото как са нещата до сега е пипала да кажем за 10000км около 400мл, има ли начин да се разбере в какво положение е турбото без демонтаж или трябва се хвърля боб !!!След въпросните интервенции колата се отпуши и зави като линейка ахха
    Alfa 159 JTD

  7. #7

    Default

    Е, не зная за такъв начин без сваляне.

    Сами по себе си 400мл мисля се допуска като разход от самия производител на автомобила, но повечето дизелови 159-ки не пипат маслото изобщо.Моята също -няма никаква загуба/консумация на масло.

    Принципно ако има консумация това може да е индикация за проблем с турбото.

    Но може и просто маслото да не е подходящо за двигателя.Има такива случаи - с едно масло има консумация и колата го гори, с друго масло в159-ката не го пипа за 10 000км.

    И това е факт не само за алфите, а и за немски и за японски автомобила...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by D.Dimitrov View Post
    има ли начин да се разбере в какво положение е турбото без демонтаж или трябва се хвърля боб !!!След въпросните интервенции колата се отпуши и зави като линейка ахха
    Вади се маркуча към кулера и се установява наличието на аксиален и радиален луфт. Това може да се провери.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  9. #9
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Пак четем простотии за масла и то под формата на дълги локуми. Само за лидълското зарядно и вълшебните акумулатори Мутлу, които решават всеки проблем по електрониката, скоро не сме чели.

    На 1.9 турбото е свирело, свири, и винаги ще свири.
    Чисто ново Garett за 1800лв пак свири.
    С масло от 8лв/л и масло от 80лв/л все ще свири.
    Важното е турбото да не вие и стърже, тогава вече има проблем наистина.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  10. #10
    започва да се пристрастява D.Dimitrov's Avatar
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Варна
    Posts
    87

    Default

    Днес забелязах че пропушва като се форсира малко и има някакъв конденз.
    https://spaces.hightail.com/space/WnvoLTkQZs
    Alfa 159 JTD

  11. #11
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Sofiq
    Posts
    29

    Default

    Димитров, на мен също ми излиза такъв дим, но трябва да й дам много жега на колата. Оставя колите отзад в облак. А зимата го правеше доста, като запаля, докато загрее. Пушеше, като комин. Чак ме беше срам, ама и други имаше, които така чадеха, та ... Вероятно е било конденз.
    Да не забравяме обаче, че колата я купих тунингована на 200 коня с ремап и "Хибридната" турбина. Махнати са вихрови клапи, ЕГР и ДПФ. При нормално каране, няма грам дим. Само, при настъпване (4-та, 3-та и гаааз).

    Но нека и аз да споделя за моята турбинка, която рециклирах преди .... 500км или нещо подобно.

    Когато я купувах, беше тиха и изобщо не се чуваше. Ама си бачкаше. 0 проблеми, но много слаб звук.
    Направих смяна на масла и филтри, като всички филтри са само оригинални, а маслото е Кuttenkeuler по спецификация за колата. Мисля 5W30, но не се сещам сега, какво точно беше за нашите 1,9 JTDm 16V... Поправете ме ако бъркам.
    Сега, не знам, дали от маслото (маслото е на 5000км) или просто й беше дошло времето на турбината просто. Но при нормално ускоряване на втора скорост, изпуши яко, рязко с много от същият дим. Загуби всякаква мощност. Отидох си на работа.... Вечерта забелязах, че турбината върти много малко и с по-голямо форсиране. Т.е. доста над 2000 оборота.
    След няколко дни и 1000лв в сервиза, беше готова, рециклирана. Турбината спряла да се върти...

    Взех си аз колата с турбинката и шок! Турбината свири и се чува вече. Значи, преди , като не се чуваше и изведнъж, спря...
    В заключение на това: мисля е редно и нормално да се чува и да свири. Разбира се ... от 2000 нагоре, когато се задейства турбината.

    Интересното е, че преди това, нито масло е губила, нито е виела по какъвто и да е начин, нито е имало проблем с вървежът.
    Белият дим само, но сега е топло и няма дим. Подозирам е конденз, било.

    Четох за това масло, хората са доволни, ама аз мисля, да го сменя с оригиналното по спецификация. Де да го знам, дали не става на урина, като се загрее.
    Ново масло и филтри, без горивния за момента + едно Хадо евентуално да добавя. Колегите ще кажат, какво мислят за ХАдото, надявам се и така планираните смени.
    159 - 1.9 JTDm 16V

  12. #12
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by Scrapera View Post
    Пак четем простотии за масла и то под формата на дълги локуми. Само за лидълското зарядно и вълшебните акумулатори Мутлу, които решават всеки проблем по електрониката, скоро не сме чели.

    На 1.9 турбото е свирело, свири, и винаги ще свири.
    Чисто ново Garett за 1800лв пак свири.
    С масло от 8лв/л и масло от 80лв/л все ще свири.
    Важното е турбото да не вие и стърже, тогава вече има проблем наистина.
    Scrapera моето турбо не свири не е свирело 2 години .. а се надявам да не започне да свири !
    Карам с Castrol edge 5/40 което никак не е скъпо.
    Нямам и не съм имал никога дим от ауспуха .. маслото ми не намалява изобщо. - не съм доливал не е намаляло.
    Подобни твърдения .. че ново свирело са пълни глупости. Това че на някой за 1800лв му се е случило нещо нищо не означава.
    Като пробвах други коли, кагато търсих 159.. и те не свиреха.
    Имам много приятели с други марки коли с турбо garrett и не свирят.

    По твоята логика, купуваш нова от магазина и след 1000-10 000км започва да свири и щом е масово
    щяхме да четем в медиите

    На мой колега реното му с гарет просвири и постепенно започваше да пие все повече масло. . след 20к избухна.
    На колегата ако му се случи включваш на 2-ра и скачаш върху спирачката (всичко става в масло и пушеци около теб)
    При автоматика не знам какво се прави ...
    Last edited by flipz; 18-05-2020 at 11:35.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  13. #13
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Ти си особен случай, всички от форума знаем.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  14. #14
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by Scrapera View Post
    Ти си особен случай, всички от форума знаем.
    Това защото твърдя, че не свирят всички на 159 1.9
    Ами хубаво ако ти е интересно едно несвирещо турбо на 159 1.9 заповядай, когато имаш желание можеш да го прослушаш
    Най- хубавата част .. не е ново
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  15. #15
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by Pess View Post
    Разбира се ... от 2000 нагоре, когато се задейства турбината.
    До 2000 оборота, какво прави в почивка ли е ?
    Стоковите и може би ремапнати както трябва започват още като докоснеш педалът.
    Много сервизи подменят турбината с китайска и работят от по- високи обороти.
    В сервиз на мой познат няколко са изкарали м/у 500-2000км
    Last edited by flipz; 18-05-2020 at 14:42.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •