Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47

Thread: Шум от компресора на климатроника след включване.

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    16

    Default Шум от компресора на климатроника след включване.

    Здравейте, колеги.


    Със затоплянето на времето забелязах, че след пускане на климатроника се чува нещо странно от него. Като пристъргване или подобен странен шум. Още миналото ми лято беше така, но понеже си работеше и си изтудяваше и не обърнах внимание.

    Има ли предположения?


    Алфата е 159 1.9 jtdm (150) автомат

    Благодаря

  2. #2
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Липса на фреон .. същото се случи и при мен.
    Отиваш в сервиз с машина .. изтегля го .. тегли го .. слагат му маркер и пълнят(както допълват липсата).
    Ще се боядиса там където изпуска и трябва да се поправи. (тръбичка, уплатнение тн.)
    Last edited by flipz; 16-05-2020 at 17:28.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  3. #3
    Младши алфист
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    16

    Default

    Благодаря ти, колега!

  4. #4

    Default

    За фреон ще е ако има шум по инсталацията, чува се газта как шуми при включване, това е признак на малко газ, както и слабото изстудяване. Щом чуваш пристъргване може и лагер да си е тръгнал. Без сервиз няма да се размине. Там ще разберат имаш ли нужното количество, имаш ли пропуск, как е компресора, пресостата, филтъра и т.н.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  5. #5
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    При явно са източили фреон преди да купя колата или в сервиза, където ми правиха ск.кутия .. не обвинявам никого .. може и от Италия така да е дошла.
    Купих колата Февруари беше меко времето и май месец като я взех от един сервиз след 10км се вкл климатика и започна да стърже. Помислих, че е ск. кутия, защото точно нея ми ремонтираха тогава и се обадих дори на майстора .. искаше да се върна в сервиза. Гледам вкл. климатика .. изключих го и шума изчезна Когато се прибрах я вкарах в сервиз със съответното оборудване и доста добър майстор. Допълниха с фреон с маркет и от тогава 2 години няма проблеми.
    Няма течове .. няма шум и тн.
    Ако е лагер .. би трябвало постепенно да се появява шум и да се усилва.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  6. #6

    Default

    Ако е прекалено малко газта, няма и да тръгне компресора. При теб явно е имало достатъчно за да заработи компресора.... Стърженето вече нямам идея как и защо е изчезнало.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  7. #7
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Ако е прекалено малко газта, няма и да тръгне компресора. При теб явно е имало достатъчно за да заработи компресора.... Стърженето вече нямам идея как и защо е изчезнало.
    Може да има налягане и да няма достатъчно газ+масло ... Майстора каза, че е нормално да се случи това при липса на фреон.
    Ето 2 години лятото не го спирам, имам пробези по 400км без да го спирам. Не започваше веднага, а като покарам малко (вече ми избледняват спомените) И м/у другото духаше студено Явно е липсвало малко. Струваше ми 60лв всичко.
    Last edited by flipz; 16-05-2020 at 22:41.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  8. #8

    Default

    Какъв звук точно чуваш? Нещо като виене? При мен положението е следното: според зависи колко е външната температура, перката на радиатора работи или на интервали, или постоянно. Когато работи на интервали, точно преди да се включи се чува като виене, но само в диапазона 1000-1500 оборота, на тихи обороти или над 1500 не се чува нищо. Като се включи перката спира да го прави и след известно време пак същата работа, докато не се включи отново. Ако перката върти постоянно - не се чува.
    Ходих няколко пъти на пълнения, празнения, диагностики - и в "по-шано", и в по-известни сервизи, и никой не знае защо го прави. Можело да е от резонанс, можело компресора да е, но нямало гаранция че е от него и се отказах да го сменявам залудо.
    В италианския форум съм срещал няколко варианта - дозареждане с фреон и се оправя (както казаха по-горе), някои споменават за чистене или смяна на съединителя, други че им е сменяван компресора гаранционно с нулев резултат и така.
    Най-удобният, бърз и икономичен вариант е да отидеш на диагностика и дозареждане.



  9. #9

    Default

    С времето също от системата се губи малко фреон и без да има течове а не че някой го е източил или не е допълнил
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm

  10. #10

    Default

    Не знам колко се губи, но баща ми имаше една А4ка от 2006 до 2019, фреон не беше "доливал" и я продаде с работещ климатик.

  11. #11
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by Alfa tuner View Post
    С времето също от системата се губи малко фреон и без да има течове а не че някой го е източил или не е допълнил
    Да прав си. Дори в книгата на колата пише да се проверява и може би там четох колко се губи на година приблизително.

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Не знам колко се губи, но баща ми имаше една А4ка от 2006 до 2019, фреон не беше "доливал" и я продаде с работещ климатик.
    Старата ми 145 като я купувах казаха, че са я дозаредили .. 2006г в момента я карат без да е дозареждана и климатика работи. (което не твърдя, че е правилно) Би било редно да се дозареди за толкова години ще има загуби .. дори при изрядна система производителя посочва, че има такива.

    Но за колегата с проблема .. по-добре да започне от това първо. Симптома е точно такъв .. при по- височки обороти започва да се чува стържене .. направо плашещо
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  12. #12
    започва да се пристрастява beyn76's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    СОФИЯ-СС
    Age
    47
    Posts
    76

    Default

    А колко гр.фреон е по книга,че съм забравил и не ми се рови пак.По смомен предния път доста рових за инфо мисля че беше 550гр.Някои колеги казваха ако си над това количество може климатроника да не работи.
    Алфа 146'96 1,7 ie 16V еx
    159 1.9jtdm 150 cc 2007

  13. #13
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    https://www.ictworkshopsolutions.com...Alfa-Romeo.pdf

    159 (159) 09.05-10.11 460грама (+/-30) PAG46 150мл (+/-10)
    Може да е малко повече както пишат 10мл

    Сега като видях на старата ми 145 как да свърши, като е двойно повече от на 159 .. Предполагам, че и на половина да е ще го върти там ха ха
    Last edited by flipz; 17-05-2020 at 11:54.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    ....При мен положението е следното: според зависи колко е външната температура, перката на радиатора работи или на интервали, или постоянно. Когато работи на интервали, точно преди да се включи се чува като виене, но само в диапазона 1000-1500 оборота, на тихи обороти или над 1500 не се чува нищо. Като се включи перката спира да го прави и след известно време пак същата работа, докато не се включи отново. Ако перката върти постоянно - не се чува. ....
    Малко преди да се включи перката, налягането в кондензатора (на изхода на компресора) е максимално високо и когато той се охлади, се понижава.
    Щом звукът възниква при определен товар и обороти, това вероятно се дължи на резонанс. Демек причината може да бъде чисто механична, като хлабина в укрепването на някой детайл. Това може да няма нищо общо пряко с компресора.



    По въпроса за загубите на газ при иначе изправна система, това най-често се дължи на уплътнението на оста на компресора, което е така конструирано, че колкото е по-високо налягането, толкова по-добре уплътнява. В студено време, когато налягането е ниско, е вероятно, газта да фирясва през него. Поради това е препоръчително, компресорът да се пуска отвреме навреме в зимните месеци, когато това е възможно.
    Last edited by ecotronic; 17-05-2020 at 12:59.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15
    започва да се пристрастява beyn76's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    СОФИЯ-СС
    Age
    47
    Posts
    76

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    https://www.ictworkshopsolutions.com...Alfa-Romeo.pdf

    159 (159) 09.05-10.11 460грама (+/-30) PAG46 150мл (+/-10)
    Може да е малко повече както пишат 10мл

    Сега като видях на старата ми 145 как да свърши, като е двойно повече от на 159 .. Предполагам, че и на половина да е ще го върти там ха ха
    Благодаря.
    Алфа 146'96 1,7 ie 16V еx
    159 1.9jtdm 150 cc 2007

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •