Results 1 to 8 of 8

Thread: Вариатор

  1. #1
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default Вариатор

    Понеже вариаторът ми не тропа, реших, че не работи. Попитах тук-там и получих най-разнообразни отговори. Това ме заинтригува и реших да разчопля въпроса. Намерих въпросното реле до акумулатора в лявата кутия. Там са две, нашето е дясното. Сигнал получава от компютъра. Вързах една пробна лампа за релето и подкарах колата. Ето и основното. Вариаторът се включва след 1500 1700 оборота. Интересното е, че при всяко отнемане на газта и преминаване в режим на принудителен празен ход се изключва, независимо от оборотите. На практика непрекъснато щрака и това ме навява на мисълта, че може би това е основната причина да се скапва бързо. Другата язва очевидно е релето. Не може механично реле да превключва по десет пъти в минута и да издържи. Подозирам, че голяма част от тракащите вариатори са заради това реле. Намислил съм да го сменя с оптронно . Ако компа се бърка, ще му сложа едно съпротивление, но няма да има никакво значение как и колко пъти ще превключва.
    Вие сте!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Не виждам връзка между износването на вариатора и това дали той се управлява от електромеханично или от електронно реле.

    За какво возило (компютър) иде реч? При мотроник 1.5.5 и по-високите версии управлението на вариатора е безконтактно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Преди години се бях заиграл с вариатора на 8 клапанова…
    Релето което го управлява го отворих да го разгледам... Все едно не беше работило никога!!!
    Вариатора при мен сработваше при всяко рязко подаване на газ.

    На 16 клапановите се разтраква тоя елемент не от управлението а от самата му конструкция (според мен) .
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  4. #4
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default

    Колата е 146 1.8 от първите мотори 140 кс. Поради вируса се зачоплих в колата и ми стана интересно. Понякога дърпа както си трябва, а понякога не. За това реших,че може да е вариатора, след като го прави и на газ, а свещи и бобини са нови. Самата идея да имам механични релета, които да работят постоянно и да комутират прав ток ми е отвратителна. Патя си редовно от такива "инженерни" решения. Особено като включват някой електромагнит. Износват се и ел. магнита започва да вибрира. Индуцира във веригата вв импулси и става каша с ПЛС-тата. Чарковете се разбиват от вибрациите. На машините ги сменявам с оптронни релета и стават вечни. Проблемът се оказа накрая чисто новите свещи. На едната пробиваше от вънка по изолатора, а другата съвсем откровенно се беше сцепила. Толкова за Шампион от Ибей. Това ми беше реда на мисли. Заслужава ли си да сменя релето с оптронно?
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Няма лошо да смениш релето с електронно. Още по-добре е да реализираш и това:



    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Няма лошо да смениш релето с електронно. Още по-добре е да реализираш и това:

    Мда! Ако можеш да ми го обясниш или поне преведеш! Аз владея писмено и говоримо гръцки, руски, турски писменно и се оправям на още няколко, но с английския ми е трудно.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Идеята е в това, че при всеки електромагнит токът за първоначалното задвижване на котвата е доста по-голям от този, необходим за подържането и в това състояние. Поради това в съвременните управления на соленоиди, инжектори и пр, се подава пълното напрежение, докато котвата залепне и после посредством ШИМ токът се намалява. Така се елиминира греенето на бобината а това позволява, тя да се направи по-мощна за да се постигне по-високо бързодействие.
    Не че в случая със соленоида на вариатора, това е от голямо значение, и все пак...


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Идеята е в това, че при всеки електромагнит токът за първоначалното задвижване на котвата е доста по-голям от този, необходим за подържането и в това състояние. Поради това в съвременните управления на соленоиди, инжектори и пр, се подава пълното напрежение, докато котвата залепне и после посредством ШИМ токът се намалява. Така се елиминира греенето на бобината а това позволява, тя да се направи по-мощна за да се постигне по-високо бързодействие.
    Не че в случая със соленоида на вариатора, това е от голямо значение, и все пак...
    Загрях! Всъщност на по-предишната 33-ка имах проблем с компа за 4х4. Реших го с две релета, едно реле за време и един набор ШИМ от Монтанската фирма. Получи се доста добре. Включва с 22А, а после с ШИМа устойчиво държеше на 6А. Явно компа е вършил цялата тая работа, защото изгорих един ел. магнит.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •