Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 83

Thread: Сдобих се с 159 Sportwagon и имам малко въпроси.

  1. #16
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Определено не е нормално това поведение, като причините може да са много. При 1.9 16v турбината се развърта чак на 2000 оборота, но това не значи, че преди това е толкова мудна, че да не можеш да тръгнеш. MAP сензора също играе роля в цялата работа. Погледни на уреда, колата като е на празен ход какво показва. Трябва да е 0.Ако е на следващата черта, много вероятно е да не отчита правилно и от там да идва част от проблема. Възползвай се от предложението на колегата от Брацигово, за да имаш все пак с какво да сравняваш твоята.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  2. #17
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default

    Николай идеята ми харесва, но близките 2 седмици няма да е, че правя едни ремонти вкъщи.... Ужас работа. А колкото до дърпането като се включи турбото, знам че е нормално, по скоро ми се вижда вървенето преди турбото доста мудно. А както казва колегата Travel_Mate може и наистина да не съм и свикнал още защото наистина е първата кола с такива коне която имам. До сега най-мощната ми беше 155-цата 115 коня бензинка.
    Alfa 155 1.7 TS 8V, Punto 1.9 DS, Alfa 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

  3. #18

    Default

    За да се почисти хубаво ЕГРа трябва да се извади и иглата, всичко да се измие и да се сглоби, защото само с почистване на корпуса отвътре ще е полувинчата работата и няма да имаш гаранция за свършения труд.
    Случвало ми се е точно същото и въобще не се замислих откъде е проблема, директно отворих ЕГРа и всичко си дойде на мястото.
    При мен се случи (много странно) изведнъж, почистих и колата върна пъргавината си.
    Колата трябва да изтегля плавно и равномерно с подаване на газ, не да се запъва, мисли или забива. Може да е тежка, бавна, но не трябва да се пъне..... Но не очаквай, че трябва да скочи като напомпана 147ца
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  4. #19

    Default

    Ей така се лекува ЕГР-а - кардинално - от-до.







    Като това последното го махаш и го пускаш в ОЛХ.

  5. #20
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Ей така се лекува ЕГР-а - кардинално - от-до.
    Като това последното го махаш и го пускаш в ОЛХ.
    Това е лесната част, но трябва ремап за да няма грешки. Първо струва пари, второ ако случиш на някой некадърник проблемите ще станат още по- сериозни.
    Реално цената за ремап е колкото да си купи нов EGR и да не го мисли 100к
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  6. #21

    Default

    Незатапения EGR пълни колектора с мизерия.
    Махнатия EGR в комбинация с хубав ремап сваля разхода и прави колата по-приятна за каране.
    Според мен си струва.

    Естествено, това със снимките което постнах беше по-скоро закачка. Само с една ламаринка пак може да се затапи ЕГР-а със същия ефект.

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Служебната ни няма манометър дори за температурата на антифриза
    И аз нямам такъв прибор



  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    И аз нямам такъв прибор


    Манометър за температура имат само албанските совалки и македонските подводници в охридското езеро.

  9. #24
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    94

    Default

    Аз също карам 156 115 спорвагон със всичко налично по екологичните норми,но по въпроса за вървенето съм нямал никакви придърпвания и чудене.Мога да кажа че върви зверски!Е все пак за 1.9 де
    Alfa Romeo 1.9 JTD TI ама не баш

  10. #25
    Старши алфист nikotm's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Брацигово
    Age
    49
    Posts
    633

    Default

    Quote Originally Posted by boro2006 View Post
    Николай идеята ми харесва, но близките 2 седмици няма да е, че правя едни ремонти вкъщи.... Ужас работа. А колкото до дърпането като се включи турбото, знам че е нормално, по скоро ми се вижда вървенето преди турбото доста мудно. А както казва колегата Travel_Mate може и наистина да не съм и свикнал още защото наистина е първата кола с такива коне която имам. До сега най-мощната ми беше 155-цата 115 коня бензинка.
    Звънни когато можеш. От тази кола до 2к оборота не очаквай нищо интересно. Предвид теглото и, 1600+ кила, колата до трета предавка си е тромава, е ле пък под 2к оборота.
    До колкото съм запознат, има една дето си пълни буста още на 1200 оборота, но колегата не издава технологията по която я е направил. Това последното изречение, е шега.
    За проба може да сложиш една ламаринка на ЕГР и да видиш дали ще има промяна. Грешка ще ти запише, но борда няма веднага да ти писне. Ще можеш да направиш пробата.
    159 1.9 JTDm 150
    Mito 1.4/120
    156 2.0 155 ex
    156 sw 2004 1.9 jtd 16v ex

  11. #26
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    В никакъв случай това което описваш като поведение на колата не е нормално. При мен имаше подобни симптоми при блокирал палец на геометрията на турбото. Но реално може да са EGR, турбо, калпав ремап.... Обаче с тестове и експерименти без да пипне някой който разбира е по-вероятно да задълбочиш проблема от колкото да го решиш. EGR да е, само със затапване, без добра намеса в софтуера пак нищо не решаваш.
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  12. #27
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default

    Не мисля, че трябва да се търси причината в ремап понеже колата идва от германия със сервизна история закупена от баща ми от там от собственик. Надали е пипано нещо освен нормалните сервизни обслужвания плюс смяна на съединителя. По скоро и аз клоня към зацапан ЕГР. На Кромата беше направо блокирал от мизерия, но и светеше чека. А на тази нищо не свети. Възможно е да има частично блокиране знам ли. Събота и неделя ще се чопли ако имам време и ще пиша каква съм я свършил. Да се надяваме въпреки всичко, че просто си въобразявам и я карам грешно, че на фона на българките в мобилето тая излезна кажи речи двойно.

    П.п. Каточели проблема става по явен на добре загрял мотор. Като е студена е малко по адекватна.
    Last edited by boro2006; 02-06-2020 at 21:32.
    Alfa 155 1.7 TS 8V, Punto 1.9 DS, Alfa 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

  13. #28
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Ей така се лекува ЕГР-а - кардинално - от-до.







    Като това последното го махаш и го пускаш в ОЛХ.
    Маниашко. Ама като го види някой и се изсили да го направи на 1.9 150, след това с тъга ще установи, че пластмасовият декоративен капак на двигателя, вече се държи само на три точки, вместо на четири.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  14. #29
    Запален алфист marin_mv's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Любимец / Trier
    Posts
    311

    Default

    Quote Originally Posted by boro2006 View Post
    Не мисля, че трябва да се търси причината в ремап понеже колата идва от германия със сервизна история закупена от баща ми от там от собственик. Надали е пипано нещо освен нормалните сервизни обслужвания плюс смяна на съединителя. По скоро и аз клоня към зацапан ЕГР. На Кромата беше направо блокирал от мизерия, но и светеше чека. А на тази нищо не свети. Възможно е да има частично блокиране знам ли. Събота и неделя ще се чопли ако имам време и ще пиша каква съм я свършил. Да се надяваме въпреки всичко, че просто си въобразявам и я карам грешно, че на фона на българките в мобилето тая излезна кажи речи двойно.

    П.п. Каточели проблема става по явен на добре загрял мотор. Като е студена е малко по адекватна.
    Не бих заложил пари, че софтуера не е пипан заради произхода на колата И тук в Германия доста ги пипат, особенно като изтече гаранцията. Изобщо няма да се изненадам ако ЕГРа е изключен някак си софтуерно и не е затапен, като чета как някои си го правят сами или с файлове поръчани онлайн през сайтове. Не ме разбирай погрешно, надявам се, че колата ти е ОК и всичко по нея е изрядно и проблема е малък. Но доста време търсих 159ка за Германия преди да купя Субаруто и се нагледах на доста "приятни" изпълнения и доработки. Сервизната история ако е само по сервизна книжка също отдавна не е критерий тук ако към нея не са и съответните фактури. Но това е друга тема. Според мен започни от най-бързото и лесно за диагностика - ЕГР.Ако решиш да го изключваш и затапваш, така или иначе ще се пипа софтуера и може да се провери пипана ли е и как. Но ако мислиш за ремап при манипулацията за ЕГР бих ти препоръчал преди това да си сигурен, че проблема е от ЕГР а не и в турбината, че ако е тръгнала след ремапа може да замине по-бързо и безвъзвратно, че и бели по двигателя да направи.
    In BG - Alfa Romeo 159 SW, 2009, 1.9 JTDm, Q-tronic, 180 h.p., 400 N.m
    In DE - Subaru Levorg. 2019, 2.0 Lineartronic, 150 h.p.

  15. #30
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default

    Така малко ъп по темата. Днес на път за работа се загледах в манометъра на турбото. В общи линии на спряло положение турбото започва да надува на 1500 оборота точно. При движение надуване има при подаване на газ независимо от оборотите (пробвах от 1000 на 2 и на 3 да видя какво ще покаже). А при плавно каране постоянно надуване има дори и под 1500 оборота. Друго което ми направи впечатление е че днес е хладно и я карах без клима и определено реакцията е доста по добра на колата в ниските обороти.
    Alfa 155 1.7 TS 8V, Punto 1.9 DS, Alfa 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •