Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: 104 -Self-adaptive parameter и 23 lambda senzor

  1. #1
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default 104 -Self-adaptive parameter и 23 lambda senzor

    Ей това даде диагностиката. Празният ход е ужас. играе между 2000 -200 оборота. А с газовата съвсем се побърква. Това е резултатът от диагностиката пред блока. Преди това ходих на "майстор". Явно с професионална диагностика и каза моторче за празен ход. То, че то се побърква е едно на ръка. Почистих го и промих добре, но положението е същото.
    Вие сте на ход!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  2. #2
    с италианска кръв SPEEDO's Avatar
    Join Date
    Jan 2017
    Age
    27
    Posts
    35

    Default

    И моите обороти са нестабилни. При изключване от скорост, до 1000 оборота, стрелката пада плавно и после пропада рязко до към 600 някъде, заклаща два пъти и се стабилизира. Моторчето го киснах в разредител, търках с четчица клапичката вътре, но ефект няма. На стареца на 155цата също правеше сомпуси моторчето, но след като го почисти, колата стана като нова. Явно понякога е достатъчно малко внимание, друг път си иска ново. Обмислям да си купя ново стъпково моторче на марката Era. Стотина лева струва нова и към него дават малката гарнитурка. https://www.youtube.com/watch?v=6O9A9jtdEYg&t=43s

  3. #3
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default

    Интересното е, че двете диагностики дадоха различни неща. Едната моторчето, а другата 104 и ламбда. Вече си бях поръчал моторчето, когато се усъмних и направих втората диагностика. Попитах един от форумните ни гадатели какво му е мнението, а той без да се бави ме изгони да си купя ламбда сонда, дори изяви претенции, каква да бъде, да я сменя и да не се занимавам с глупости. И искрено вярвам, че ще се окаже прав, защото на програмата на газовия инжекцион, сондата почти не реагира. Държи се като дебил на картинна изложба. Сондата ми е вече на бюрото. При първа възможност ще я сменя и ще кажа, какво се е получило. Сондата ли е или моторчето. Аз залагам на сондата.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  4. #4
    с италианска кръв SPEEDO's Avatar
    Join Date
    Jan 2017
    Age
    27
    Posts
    35

    Default

    При мен везните клонят наобратно. Купих чисто нова ламда сонда и то от по-скъпият вариант тип Plug&Play, защото не разбирам от тоци и ме е шубе да режа и да надя. Разлика няма, което ме навява на мисълта, че и старата ламбда си е работела коректно въпреки, че не е оригинална(това беше причината да я сменя - съвет от Бобо, понеже като му казах, че Търново-София колата ми даде разход 7.6 л/100 км и погледна сондата, каза, че ще стопя някое бутало с тая бедна смес. Ето я новата и номераClick image for larger version. 

Name:	Ламда сонда Алфа ромео 145 2.0 бензин.jpg 
Views:	18 
Size:	12.9 KB 
ID:	171578

    П.С В интерес на истината, единствените датчици, които не съм сменил са този за температурата на входящия въздух и дебитомера. Дебитомера го изключвам, защото колата върви прилично. Но този температурен датчик, ,ако е захапал на някакво полужение и дава един и същи сигнал, то при студен мотор или при загрял мотор, ще е причина за някакава аномалия. Ако изобщо е възможно да" захапе". Чувал съм, че с времето датчиците си променят съпротивленито и от там започва некоректната работа. Вярно ли е?
    Last edited by SPEEDO; 23-06-2020 at 18:44.

  5. #5
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default

    Датчиците в повечето случаи са термосъпротивления. Дори дебиломера е термосъпротивление вкарано в схема. Те много трудно с времето се ебават. За това и ги слагат. И все пак, спойки ръждясват, натрупв се не само нагар, но и умора на материала и те изпаткват. Обаче има и други промени, които стават и това са различните релета, които също умират и дават своите проблеми. При 33-ките масово здават багажа главните релета и колата тихо умира. От диагностика не се иска само да знае няколко думи на английски и да чете по екрана, а и да разчита информацията. На предишните ми коли, ламбда винаги е била действена и пъргава. Не случайно последната покриваше доста високи критерии за екологичност и то по гръцките критерии. Обаче тая....Моята също върви като луда, но това е обяснимо. Обаче колата полудява, чак когато загрее, тоест, когато заработи сондата. Защото до тогава компа я игнорира.Сондата, която взех е Бош 0 258 006 190 . Казаха, че била скъпа, ама аз за чаркове не се пазаря! А и ония голям грозник ми каза да взема такава! Само чакам да има половин час свободен и я слагам. За сега лепя плочки на терасата и отговарям на въпросите на осем годишната ми дъщеря.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  6. #6
    с италианска кръв SPEEDO's Avatar
    Join Date
    Jan 2017
    Age
    27
    Posts
    35

    Default

    Хахаха,много си печен! По темата, дано проблемът да е от сондата и да се оправи колцата!

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Съществува много голяма вероятност, газовата да е основната причина за проблема. Покарай едни 50 км само на бензин и после виж, какво е положението.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default

    Това вече го правих! Не 50, а 470 на един път! Тъкмо я смених. Отивам да я пробвам. Старата хич не изглеждаше добре. Беше мръсна като шпаклата, с която лепя плочките. Конструкцията ѝ също ме подразни!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  9. #9
    с италианска кръв SPEEDO's Avatar
    Join Date
    Jan 2017
    Age
    27
    Posts
    35

    Default

    Добър ден! Мина ми нещо през ума. Мойта 145-ца я взех без катализатор, но с резонаторно гърне на мястото на катализатора след него още едно, извита тръба на маястото на триъгълното гърне и пура за задно гърне. Резултатът беше звук на Порше и разход, горе-долу същият . Смених този сбирщайн с Палмострол Click image for larger version. 

Name:	Capture.jpg 
Views:	16 
Size:	15.5 KB 
ID:	171597 и разходът се оправи. Тогава се убедих, че изпускателната система е много важна за процесите в двигателя. Възможно ли е липсата на катализатора да оказва влияние на целия процес и проблемът с оборотите? Иначе вашата оправи ли се с новата ламбда?

  10. #10
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default

    Колата е още с оригиналните карантии. Аз още от Балканчето съм манияк на изпускателната система, а по-късно и това учих във ВМЕА Ленин. Отворих и моторчето, защото положението не беше розово. Вярно колата си оправи характера, но проблемът си остана. Втре има един постоянен магнит, на който му бяха отчупени два сегмента. Махнах ги, почистих го и с чиста съвест, че нищо няма да стане го върнах обратно. Пих една бира няколко пъти и се зачетох в една тема от по-миналото десетилетие. Преписах като отличник, как се адаптира моторчето и подкрепен емоционално започнах като индиански шаман:десет минути откачаен акумулатор,контакт за пет секунди, после пауза петнадесет и така три пъти, подскачайки и щракайки с пръсти, за да стане заварката. На края се прекръстих и си бръкнах в гащите за по-сигурно и я тествах. Оборотите не мърдат, независимо с климатик или без. За сега е добре. Особени благодарности на Мурджев, че има търпението да се занимава с мене!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  11. #11
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Мда де! Който не чете до край се излага. И аз така.
    Last edited by ivan dimitrov; 29-06-2020 at 21:14.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  12. #12
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default

    Бог да го прости "Ре6ката" , но ме направи да се чувствам тъп! Историята е следната: Бяхме на село и тамън бяхме отточили виното. Бях с Катъра, на който му бях сложил и ремарке. Имаше общо 450 литра вино, 120 ракия, зелки, тикви, буркани и бабата. Струма беше отнесла пътя по Струма и се наложи да минем през Папаз Чаир, Гоце Делчев, Банско и Симитли! Газта беше на кантар, а Катъра не знаеше друго, защото на бензин нещо компа му не се справяше. Бях ги насъбрал от добри хора към пет-шест. Сложа ги, работят, а като ми се наложи да мина на бензин и само гъргори мотора и....абе отврат. Та точно преди върха ми се свърши газта. Минах на бензин, но ври, пука трещи и върви едвам едвам. Първият сняг валеше изобилно под формата на киша. Лежах, псувах, вадих бензинов филтър, смених помпа бензинова, даже вярата си в един момент, но ефектът беше нулев. Накрая озверях и го подкарах така, като си меляше. Криво-ляво изкачих баира и се спуснах в Гоцето. Там сипах газ и продължих. Единственият вярващ в мене беше щерката, току-що проходила, която се държеше за учите ми и квичеше весело! Минаха се години, Катъра се разпадна, а Пе6ката ми намери перфектен мотор 1.7 Полафихме си и се похвали, че същият е боднал на една 146-ца. Запалия, а тя сиромашката, точно като Катъра на Папаз Чаир меляше, пърдеше и се тресеше. Погледнах го развеселен, а той: Е какво сега?! Нали я карам на газ. Трябва и една -две минути на празен ход, че да се адаптира! Да ми беше ударил шамар щеше да е по-лесно. Оказа се, че тъпият Бош от газта се ебава и трябва да се самоадаптира. Като не го знаех, аз на Папаз Чаир лежах в лапавицата цял час, а тоя кретен ми се смее като идиот, защото естествено му казах, какви съм ги дробил. Незнанието е опасно!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    .....Оказа се, че тъпият Бош от газта се ебава и трябва да се самоадаптира.....
    Ако газовата е ОК и ако е настроена правилно, това не се налага.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако газовата е ОК и ако е настроена правилно, това не се налага.
    Говориме за 33 1.7 с обикновена газова и запалване с дистрибуторна капачка и прочие простотии. Сегашната е 146 с газов инжекцион . А предишната, която беше с Магнет Марели беше със същия газов имжекцион и не съм имал никога сериозни проблеми. Явно са се натрупали две неща на куп. Ламбда и моторчето.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Точно за случая, който си описал, говоря. А и ти си наясно, че обикновената газова се настройва доста по-трудно и работи доста по-неустойчиво от ГИ.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •