Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Странно почукване - вероятно ходова част

  1. #1
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default Странно почукване - вероятно ходова част

    Колеги имам един малко странен симптом.
    Когато си изкарвам колата от гаража, има едно бордюрче 5см високо.
    Навил съм волана на 80% и като падне гумата от това бордюрче и хлопва като на желязо.
    При никакви други обстоятелства, нямам чукане,тракане,хлопане,скърцане и тн ...
    Само и единствено като я вадя от гаража с навит волан ..
    След като ми правиха ск.кутия не беше стегнато добре едното каре от шофьорската страна .. буквално 1 или 2 от болтовете бяха развити по 2см и го видяхме при смяна на масло.
    Възможно ли е това да е от карето ?
    Ще отида на сервиз, но ако някой е имал подобно преживяване ... ?
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  2. #2
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Може да се изтрие запитването .. сега се сещам, че и на старата ми от долен носач чукаше така .. само при завиване и неравност.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  3. #3

    Default

    И при горен чука
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  4. #4
    започва да се пристрастява harpiata's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    32

    Default

    А лагера горе на Макферсона как е?

  5. #5

    Default

    Силно ме съмнява кола с горен носач да има и лагер на макферсона.

  6. #6

    Default

    Сигурно има предвид тампона дето се захваща амортисьора в горната част, но не знам защо му викат лагер, не е ли просто парче гума с втулка?



  7. #7

    Default

    Така е да.
    Бъркат се, защото на голфове, фиатове и 146 примерно, коли само с долен носач, горе в тампона на макферсона наистина има и лагер, по него се върти макферсона, когато завива колата.
    При 156, 159 и др. коли с двойка носачи, шенкела лагерува в шарнирите и така завива. Няма нужда от допълнителен лагер.

  8. #8

    Default

    Даже хора ,които работят в магазини за авточасти използват "макферсон", а не просто "тампон" на амортисьор...което страшно ме учудва...че даже и такива ,които ремонтират....горе,вика,ти тропа макферсона...тропа ти камбаната...
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  9. #9
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by harpiata View Post
    А лагера горе на Макферсона как е?
    Не знам, нищо не съм проверявал, просто ако някой е имал сходно хлопване.
    Тепърва ще отида, като сменям маслото, но такива неща трудно се откриват в зародиш
    Докато не се поразхлопа поне на легнали полицай ...
    Ще прегледаме окачването. (след около месец) - ако не се разхлопа .. но понеже е крайно рядко и само като изкарвам колата от гаража на заден ход и навия волана.
    Помислих си за рейка .. но тя не тече (нямам загуби или омасляване) .. нямам проблеми да не чува дявола.
    Last edited by flipz; 29-06-2020 at 18:19.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Даже хора ,които работят в магазини за авточасти използват "макферсон", а не просто "тампон" на амортисьор...което страшно ме учудва...че даже и такива ,които ремонтират....горе,вика,ти тропа макферсона...тропа ти камбаната...
    Е то малко като "смених феродото"



  11. #11
    започва да се пристрастява harpiata's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    32

    Default

    Е,хубу де,тампон си е.А вече тези с Макферсоните(Дедра за пример)си имат И лагер.Та не е лошо да се погледнат,че ми е тупкало така приглушено при завои с неравности.

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Помислих си за рейка .. но тя не тече (нямам загуби или омасляване) .. нямам проблеми да не чува дявола.
    Моята си има луфт и тропа, но не тече
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  13. #13

    Default

    При 147-цата ми положението е същото, рейката тропа по неравности при по-остър десен завой, без загуба на течност или други симптоми, но то се хваща лесно, даже ми го бяха демонстрирали в един сервиз дето правят реглажи, докато колата беше вдигната.



  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    При 147-цата ми положението е същото, рейката тропа по неравности при по-остър десен завой, без загуба на течност или други симптоми, но то се хваща лесно, даже ми го бяха демонстрирали в един сервиз дето правят реглажи, докато колата беше вдигната.
    В тия случаи са втулките на рейката. Правят се нови и всичко заспива. Играл съм го.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  15. #15

    Default

    Аз имам "нова" резервна, но не се е налагала смяна до сега, пък и колкото се кара напоследък, май ще си остане така до живот



Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •