Results 1 to 15 of 18

Thread: Проблем с кожата на корите на вратите

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Младши алфист ivovt's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    В.Търново
    Posts
    28

    Default Проблем с кожата на корите на вратите

    Колеги, колата е Алфа 159 с кожен салон и започна малко по-малко да се разлепва кожата на корите на вратите.Някой ако е имал същия проблем, моля да сподели как го е решил.Предполагам,че дунапрена е започнал да се разпада и за това се отлепва.Дали тапицер ще може да го оправи като използва нейната кожа?

  2. #2

    Default

    Ще може.

    В раздела на 156 някой си беше лепил сам кожата на кората на вратата -тази която е по средата на кората беше започнала да му се отлепва и момчето сами си я беше залепило.

    По снимките доколкото се виждаше беше сполучливо.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Ще може.

    В раздела на 156 някой си беше лепил сам кожата на кората на вратата -тази която е по средата на кората беше започнала да му се отлепва и момчето сами си я беше залепило.

    По снимките доколкото се виждаше беше сполучливо.
    Аз бях. Стана добре. И още не се е разлепило въпреки жегите, имам тема.

  4. #4
    Младши алфист ivovt's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    В.Търново
    Posts
    28

    Default

    Благодаря колега, добре ти се е получило, но аз май ще се обърна към тапицер.По-ми е любопитно дали ще може да се използва оригиналната кожа или ще трябва да се смени с друга.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by ivovt View Post
    Благодаря колега, добре ти се е получило, но аз май ще се обърна към тапицер.По-ми е любопитно дали ще може да се използва оригиналната кожа или ще трябва да се смени с друга.
    Те тези тапицери не знам къде живеят, да ми закърпят една малка дупка на кожени салон ми поискаха 150 лв. И аз си я заших сам.

  6. #6

    Default

    20 лева за подмяна на скъсан "борд", тоест "канта" (ръбът) на
    шофьорската седалка откъм врата (защото явно там го опирам най-много когато се качвам в колата), като майсторът каза, че няма да е същият цвят, но на практика беше същият когато отидох и дори нямаше снадка.

    Каза ми, че
    ще има снадка", но му отговорих "да я качи нагоре", тоест да не е на най-изпъкналото място което допирам когато сядам на шофьорската седалка, защото отново ще започне да се износва и най-вероятно ще се скъса пак там.

    Първоначално не се съгласи да "я качи нагоре" с мотива "че не иска да реже здравата част, защото при мен беше малко 5-8 сантиметра.
    Но пък се виждаше вътрешната "корда"/въженце от силикон, което беше пълнителят на този ръб.

    Като не ми стана много хубаво като ме репликира, защото аз съм собственика и решавам какво да реже и какво не.

    Като отидох да си я взема следобяда, обаче се кьорихме с един колега, който също има да си прави кожения салон на неговото Санта фе( и искаше да има види как работи тапицера), но не успяхме да видим снадка.

    Изглежда ме беше послушал, защото вече няколко дни след това като започнах "щателен оглед" видях, че направил това което му казах - беше качил "снадката" чак горе, зад подглавника, където на практика нямаше никакво износване, защото там няма никакво съприкосновение с тялото или с каквото и да е.

    А долната част на "ръба"(канта) го беше закарал до там където е естествения/първочналния шев на/под седалката когато е била произведена и на практика там нов шев/снадка нямаше.

    Но това в Пазарджик.
    За който се интересува: ул"Найчо Цанов" 41. В Гугъл карти/maps го има сниман пред "дюкяна" как прави нещо на някакъв уред. Майсторилницата/Автотапицерницата е с бяла алуминиева дограма.Нито има надписи, нито има каквото и да е, но отпред постоянно има коли и казват, че му изпращат от цяла България автотапицерия да я прави.

    Който иска може да му изпратя GSM на лични.


    Кожените седалки не ги чистете с четка, дори с мек косъм.

    Достатъчно е гъбичка, в краен случай при много зацапано с четка, но с мек косъм и то без да четкате с нея там където има шев с конец по седалката, защото може да скъсате шева.
    Аз моята поне така я скъсах, тоест ръбът така го "оголих" търкайки усърдно с четка и препарат за почистване на кожен салон

    Изобщо няма смисъл от никакви препарати за почистване - поръчвал съм дори от Англия преди 3-4 години и съм ползвал най-различни "специализирани" - само за почистване, само за ...квото се сетите.

    Почиства се най-добре с домашен сапун с гъбичка и вода - взимате си е една "ваничка"(става от тези тарелки от сладолед - 1 литър/кг или повече които са), пълните с чиста вода -топите гъбичката да се намокри, търкате гъбичката в мокрия сапун да се насапуниса и търкате/чистите кожата на седалките.

    За някой който има петна и не става по този начин или става, но с много търкане може с гъбичката леко да намокрите кожата на седалката и след това да натъркате със сапуна така че да остане сапун по кожата, но не на пяна, а да си личи сапуна, тоест ако е бял да остане направо твърд сапун по кожата отгоре, и след това да го търкате това място с мократа гъбичка.

    Почистването на кожен общо взето в следния ред:

    За не замърсен или почти незамърсен кожен салон може да го почиствате с мокри кърпички, като според мен е най-добре с мокри кърпички за бебе - те имат най-много влага в тях, направени са да не изсушават бебешката кожа и същевременно да я почистват и хигиенизират/дезинфекцират.

    За нормално 'замърсен" кожен салон, тоест ако е само за поддръжане чистенето най-добре със сапун за бръснене - продават в кауфланд един турски.Сапуна за бръснене не изсушава кожата.Или почти не я изсушава, дори я хидратира до известна степен.

    След като изсъхне задължително нанасяте крем за поддръжка на кожата, да се овлажни/хидратира и да попие каквото има в крема.

    За по-замърсен кожен салон -----> може със сапун за пране/за петна.Този сапун е малко -по силен/серт от обикновенния сапун.Не се пени много и чисти добре петната. При него действате като при горния/сапуна за бръснене.

    За много замърсен кожен салон----->> най-добре е домашен сапун и то докато е "нов" тоест на до 2-3 месеца. С него действате като с горните сапуни - мокрите гъбичка, търкате в сапуна гъбичката и търкате кожения салон. Ако е силно замърсен и петната са упорити, навляжнявате/мокрите(леко) салона и докато е влажен/мокър натърквате кожата със сапуна, оставяте 2-3, 5 или 10 минути да подейства.При всички положения повече от 15 минути няма смисъл да седи натъркана кожата със сапуна и след това търкате с мокра гъбичка и гледате петната дали са изчистени.
    Най-накрая подсушавате кожата.

    Домашен сапун се прави лесно ----> 1 литър олио, 17-22 грама сода каустик, загрявате олиотото до 50-60 градуса, разтваряте содата каустик в една чаша вода 100 до 200 мл вода и бавно я изсипвате като бъркате в загрятото олио.Рецепти за домашен сапун в нета има колкото искаш - аз от там се научих да правя.

    Когато започне осапуняването(става гъсто като боза и дори по-гъсто) бъркате да се размесят хубаво и можете да изсипете в подходящи керамични, силиконови, пластмасови и дори картотени форми и да ги оставите да изстинат.На другия ден сапуните са готови за ползване.


    За много мръсни кожени салони или трябва да го дададете за професионално почистване, но аз на такива нямам никакво доверие, като се има предвид "професионализма" в Бг или да си го почистите сами .

    Почистването само на много замърсени кожени салони става с препарати за кожа. Аз лично съм ползвал 5-6 вида и известни(по различните форуми -български и чуждоземни) и не толкова известни и впечатленията ми не са особено добри.

    Поръчвал съм от Англия, Астониш, и някакви специални почистващи за кожа(вече и името им забравих), задно с тях хидратиращи и общо взето почистващите са все някаква химия която не си струва парите.Давал съм и по 25 до 50 или 70 лв с доставка за една бутилка почистващ препарат и за мен не си струват парите.

    Единствено ползвам кремове за овлажняване и поддържане на кожения салон.

    Имам още остатъци у нас от различните "почистващи" препарати за кожа.

    А ги закупих, защото:

    - имах някакви 2-3 петна за задната седалка която е цвят light tan(нещо средно между жълто и кафяво) и вероятно бяха от разляно кафе от едни тетки които возих отзад по молба на жената и които доволно "гъчиха" - кафета, кроасани и квот се сетите...Как само не изкараха сланинката, чесъна и хлебеца не зная ...

    И бяха останали едни петна -малко по-тъмни от цвета на кожата, които явно не бях видял през времето или просто по-късно там където е било разляно кафето с течение на времето кожата е потъмняла и аз чак тогава го видях. Не беше много ---> колкото 2 палеца на ръката на площ - две такива петна близо едно до друг.

    Поръчах всякакви препарати от Бг, от Англия... и почти не подействаха - петната избледняха, но все още си личаха.Вече бяха изпробвал поне 3-4 препарата и ефекта беше нищожен. Тогава преминах на "съвети от форумите" - разреден обезмаслител, спирт - чист и разреден с вода, и още не помня какво и това почти не помогна.

    И най-накрая със сапунец излезнаха - просто оставих да се навалажни добре мястото и след това натърках със сапун отново оставих да подейства, след това тръкнах с четка, но се изличиха когато започнах да търкам с гъбка.


    И като чиситите чистете цялата седалка, че иначе може да направите петна по кожата - получава се разлика между изчистеното място и останалата част от седалката която е с по-замърсена и непочистена кожа.


    И винаги най-накрая след като изсъхне подхранвате с крем за кожа кожения салон.

    И почистването да автосалон - било кожен, било текстилен мисля е най-добре да става лятото - най-топло е и най-бързо изсъхва...





    П.П. Стана егати поста, но ако помогна дори на 1 човек - добре.

    Ако някой иска телефона на тапицера да пише на лични.
    Last edited by alfa racer GTA; 24-07-2020 at 14:45.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •