Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Проблем със смяна на горен носач

  1. #1
    Запален алфист cec21's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    София
    Posts
    112

    Default Проблем със смяна на горен носач

    Здравейте. Разскърца ми се брутално горен ляв носач и съответно купих нов и реших да се пробвам да го сменя сам. Всичко добре, но като дойде момента да захвана шарнира за шенкела се оказа, че има разлика в шарнирите при новия и стария носач. Новия е леко по-дълъг и основата му е различна. Гайката се затяга до едно положение след, което почва да се върти заедно със самия шарнир, което води до лек луфт между шарнира и шенкела и има леко почукване. Някой има ли представа дали може да бъде решен този проблем по някакъв начин или трябва да търся носач със същия шарнир като стария?

    https://ibb.co/TP0fSbV
    159 2.4 JTDM HIGH
    147 1.9JTD 8v - Ex

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    От написаното разбрах, че изобщо не можеш да стегнеш гайката. Ако е така е нормално да има луфт и почукване, защото сглобката не е извършена.

    Нова гайка понякога трудно се на навива заради пластмасовия участък на резбата и. Намажи резбата с грес и натисни с нещо носача към шенкела за да може да се получи сцепление в конусния участък и така, гайката да се навие.

    Едва ли конусните участъци са различни.
    Last edited by ecotronic; 07-09-2020 at 16:11.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Клуб 8J+ Gogata's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Age
    36
    Posts
    1,273

    Default

    Доколкото знам горните носачи имат разлика в шарнира на моделите преди и след фейслифта.
    Колата коя година е и по номер на рамата ли ти дадоха носача?
    Alfa Romeo Giulia 2.0T 280hp TI RWD '17
    Fiat Punto Evo 1.4 77hp '10
    ex Alfa Romeo 159 SW Q-Tronic 1.9 150hp JTDm 150hp '09, ex Fiat Punto 1.2 60hp '00, ex Alfa Romeo 147 1.9 JTDm 120hp '05, ex Alfa Romeo 145 1.4 TS 103hp '97

  4. #4

    Default

    Точно така, носачите са два вида.
    Видимо са еднакви... Притисни хубаво да влезе конуса, ако трябва притегни със старата гайка(екото обясни защо) и после си сложи новата.
    Last edited by undy; 07-09-2020 at 17:18.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  5. #5
    Запален алфист cec21's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    София
    Posts
    112

    Default

    Колата е Януари 2006 и този носач ми го дадоха по номер на рама. Рових по някакви сайтове и това, което видях е че този тип носач е след 07.2007 година. Натисках носача с лост докато стягах, но нищо не се получи. Гайките също ги сменях, като в момента съм със старата. Според мен проблема идва от основата на шарнира, която е леко конусовидна и не може да влезе достатъчно добре в самия шенкел. Гайката се завива почти до край, но просто затяга до един момент и след това почва да се върти заедно със шарнира. Пробвах да задържа шарнира и да стегна на контра, но пак същия ефект. Като цяло е доста стегнато, но ме притеснява това, че гайката не пристяга до край.
    159 2.4 JTDM HIGH
    147 1.9JTD 8v - Ex

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    От снимката е видно, че малкият диаметър на конуса на новия болт е по-малък от този на стария (ако резбите са еднакви) . Поради тази причина, вероятно краят на резбата стърчи над повърхнината на която трябва да легне гайката и поради това тя не може да стегне конусната сглобка а затяга в края на резбата. Ако е сигурно, че конусите са с еднакви градуси, една шайба би могла да свърши работа, но това не го препоръчвам, както и всякакви подобни кръжоци по окачването.

    Послушай колегите и потърси точния носач. Този, продавачът вероятно го е объркал.

    Щом конусният участък на болта превърта при опит за натягане, не я карай така. Най много да разбиеш леглото в шенкела и после да трябва да сменяш и него.
    Last edited by ecotronic; 07-09-2020 at 21:04.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Връщай им го .. Като не става не става ..
    Аз за това преди да поръчам или купя проверявам по 5 пъти от различни източници.
    TecDoc Autodoc първо.
    Last edited by flipz; 07-09-2020 at 23:52.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  8. #8

    Default

    Не са ти дали точния/верния носач.

    На Meyle например преден десен и ляв завършват на "14" и "15" по номер, а на фейслифта на "20" и '21'.

    Ако не бях задълбал нямаше да видя какво поръчвам.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  9. #9
    Запален алфист cec21's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    София
    Posts
    112

    Default

    Ще го връщам със сигурност. Не съм и подозирал, че има разлика в горните носачи преди и след фейса. Благодаряна всички отзовали се
    159 2.4 JTDM HIGH
    147 1.9JTD 8v - Ex

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Връщай им го .. Като не става не става ..
    Аз за това преди да поръчам или къпя проверявам по 5 пъти от различни източници.
    Autodoc първо.
    И аз съм така... Eper, форуми, сайтове за онлайн по няколко пъти засичам номерата и трябва да ми съвпаднат минимум 3 пъти и тогава се поръчва онлайн.
    Ако колегата е пазарувал от магазин-ОК, но ако е от сайт, започва чакането... Едното да стигне, другото да тръгне... Ма така е, случват се такива работи.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #11

    Default

    Преди 2008 шенкелите са железни, след 2008 са алуминиеви.
    Разликата се хваща с магнит, по цвят или с почукване.
    Старите шенкели вървят с горни носачи с по-голям конус и гайка - развива се с ключ 17.
    Новите шенкели вървят горни носачи с по-малък конус и гайка 15 мисля, не съм сигурен.

    Направили са го уж да спестят тегло, но не знам реално по колко кг на страна се спестяват.

    За смяната на носачите е важно да имаш ключ звезда Е18 и има тънкост как да играеш с крика и как да заместиш дървено трупче между намотките на пружината за да можеш да извадиш страничните болтове на носача, без да сваляш амортисьора.
    Last edited by dhtj; 07-09-2020 at 23:07.

  12. #12

    Default

    Според един автомонтьор със сервиз и магазин за авточасти на 159 -ките носачите и окачването било като при мерцедеса.Носачът се вадел с чук. Оплака ми се от 156 ца може би, че свалял целия амортисьор заради смяна на носач.

    Ама той по принцип дори не знаеше на кой модел алфа е сменял носача...

    Не е по италианките, по японските е...

    Не съм проверявал с магнит, но не вярвам новите части за преди фейса да железни.

    Мейлеъо беше тежичко, но според мен си беше алуминиева сплав.

    Ако беше желязо щеше повече да тежи .

    Оригиналните вложени при сглобяването на 159-ката на конвейера може за преди фейса да са били железни .

    Според мен сегашните не са.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Според един автомонтьор със сервиз и магазин за авточасти на 159 -ките носачите и окачването било като при мерцедеса.Носачът се вадел с чук. Оплака ми се от 156 ца може би, че свалял целия амортисьор заради смяна на носач.

    Ама той по принцип дори не знаеше на кой модел алфа е сменял носача...

    Не е по италианките, по японските е...

    Не съм проверявал с магнит, но не вярвам новите части за преди фейса да железни.

    Мейлеъо беше тежичко, но според мен си беше алуминиева сплав.

    Ако беше желязо щеше повече да тежи .

    Оригиналните вложени при сглобяването на 159-ката на конвейера може за преди фейса да са били железни .

    Според мен сегашните не са.
    Ти говориш за носачи, а колегата за шенкели.
    Всички носачи са алуминиеви.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  14. #14
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Нищо общо с Мерцедес или Alfa 156
    Окачването на alfa 159 e уникално .. т.е. никоя друга кола на света няма същото.
    Може само да има някой сходства.

    https://en.wikipedia.org/wiki/GM/Fiat_Premium_platform

    Ако си направите труда, има дори видеа как се сменя горен носач. Не е нужно да се сваля или разкача амортисьора.
    Да когато си в голям сервиз за удобство и улеснение го разкачат .. така смениха и моят. (т.е. им коства +5мин а в гаража и пред блока е по- трудно)


    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Според един автомонтьор със сервиз и магазин за авточасти на 159 -ките носачите и окачването било като при мерцедеса.Носачът се вадел с чук. Оплака ми се от 156 ца може би, че свалял целия амортисьор заради смяна на носач.

    Ама той по принцип дори не знаеше на кой модел алфа е сменял носача...

    Не е по италианките, по японските е...

    Не съм проверявал с магнит, но не вярвам новите части за преди фейса да железни.

    Мейлеъо беше тежичко, но според мен си беше алуминиева сплав.

    Ако беше желязо щеше повече да тежи .

    Оригиналните вложени при сглобяването на 159-ката на конвейера може за преди фейса да са били железни .

    Според мен сегашните не са.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  15. #15

    Default

    https://www.ebay.co.uk/itm/FOR-Q7-CA...-/172978528679

    С туарега има много сходства

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •