Здравейте,

та малкия сладур е модела 1.4T 155к.с 2008г., ( не е MultiAir, за да се търси проблем там) от една година има проблем с паленето след по-дълъг престой, като при престояла цяла нощ не винаги пали от първия път. А дори и да запали тресе много, свети чека и записва misfire на 1-3-4 цилиндър P0301 P0303 P0304 заедно с P0300 само и единствено при палене. С течение на времето проблема се задълбочава и по всяка вероятност скоро трябва някакви генерални стъпки да се предприемат, защото жената няма да може да я пали, а няма как да тичам всеки път да я паля. Колата върви перфектно, разход на гориво е нормален, няма пушеци, няма загуби на течности и т.н.
Свещи и акумулатор бяха сменени веднага след купуването на колата.

Сменено до момента са следните неща, след посещение в Алфа сервиз:
- бубини - това не беше съвсем адекватна смяна, тъй като няма как 3 бубини да сгъват на студено едновременно, но да кажем че е по-добре с нови бубини и свещи, отколкото със стари.
- чистен е интейка, калибриран дросел.

След сервиза естествено се обадих на момчето да му кажа, че колата не се е оправила, той ми каза да покарам, за да видя може да се оправи, докато се обучи хубаво всичко, но карането не промени нищо. След това си взех ELM 327 да му помогна малко с диагностиката, защото съм далеч от мисълта, че може да се качва по 100 пъти в колата и да тества, освен ако не сме братя, но като му звънях няколко пъти след като взех колата не ми вдига телефона. Можеше да му се обадя и през 100 други телефона, но цигански номера не ми се правят.

Какво ми направи впечатление, когато е пълен резервоара паленето е доста по-лесно. Не изписва грешки, няма игра на оборотите голяма и много бързо се стабилизира.
Ако резервоара е под половината паленето никак не е гладко и ако не почукна педала на газта доста тресе и мига чека.
Естествено трябваше да видя какви са грешките а така и така нямах ELM 327 и си взех този преди известно време, но не успях да го модкарам с MES, дори разпоявах вътре някакви съпротивления, при статус изкарва, че всичко е ок, съвместим, но при опит за connect не става. Затова успях да го подкарам с AlfaOBD2.1.2 и така видях грешките, но освен това не съм много запознат със референтните данни на Алфа за останалите сензори, а и този софтуер ми изглежда малко архаичен. По-запознат съм с Romraider, SSM, VCDS.
Единствено се сещам да проверя температурата на входящия въздух сутрин, ако има голяма разлика една от причините може да е това.
Причина 2 според мен е налягане на горивото, или ако има някъде клапан, който отговаря за горивото да не се връща в резервоара, при по-продължителен престой може да не затваря хубаво и затова да има този проблем. Къде се намира възвратния клапан ?

Какви стойности трябва да дава предната ламбда сонда и как се тества при алфа, колко Ohm трябва да е при CL и OL.
Къде се намира датчика за температура на входящия въздух?
И как да го подкарам този ELM 327 с MES или да си взема нов ELM?
Имам също и кабел KKL за 409.1 Vag-Com


Attachment 171792