Results 1 to 14 of 14

Thread: Мито 1.4Т проблем при студен старт

  1. #1

    Default Мито 1.4Т проблем при студен старт

    Здравейте,

    та малкия сладур е модела 1.4T 155к.с 2008г., ( не е MultiAir, за да се търси проблем там) от една година има проблем с паленето след по-дълъг престой, като при престояла цяла нощ не винаги пали от първия път. А дори и да запали тресе много, свети чека и записва misfire на 1-3-4 цилиндър P0301 P0303 P0304 заедно с P0300 само и единствено при палене. С течение на времето проблема се задълбочава и по всяка вероятност скоро трябва някакви генерални стъпки да се предприемат, защото жената няма да може да я пали, а няма как да тичам всеки път да я паля. Колата върви перфектно, разход на гориво е нормален, няма пушеци, няма загуби на течности и т.н.
    Свещи и акумулатор бяха сменени веднага след купуването на колата.

    Сменено до момента са следните неща, след посещение в Алфа сервиз:
    - бубини - това не беше съвсем адекватна смяна, тъй като няма как 3 бубини да сгъват на студено едновременно, но да кажем че е по-добре с нови бубини и свещи, отколкото със стари.
    - чистен е интейка, калибриран дросел.

    След сервиза естествено се обадих на момчето да му кажа, че колата не се е оправила, той ми каза да покарам, за да видя може да се оправи, докато се обучи хубаво всичко, но карането не промени нищо. След това си взех ELM 327 да му помогна малко с диагностиката, защото съм далеч от мисълта, че може да се качва по 100 пъти в колата и да тества, освен ако не сме братя, но като му звънях няколко пъти след като взех колата не ми вдига телефона. Можеше да му се обадя и през 100 други телефона, но цигански номера не ми се правят.

    Какво ми направи впечатление, когато е пълен резервоара паленето е доста по-лесно. Не изписва грешки, няма игра на оборотите голяма и много бързо се стабилизира.
    Ако резервоара е под половината паленето никак не е гладко и ако не почукна педала на газта доста тресе и мига чека.
    Естествено трябваше да видя какви са грешките а така и така нямах ELM 327 и си взех този преди известно време, но не успях да го модкарам с MES, дори разпоявах вътре някакви съпротивления, при статус изкарва, че всичко е ок, съвместим, но при опит за connect не става. Затова успях да го подкарам с AlfaOBD2.1.2 и така видях грешките, но освен това не съм много запознат със референтните данни на Алфа за останалите сензори, а и този софтуер ми изглежда малко архаичен. По-запознат съм с Romraider, SSM, VCDS.
    Единствено се сещам да проверя температурата на входящия въздух сутрин, ако има голяма разлика една от причините може да е това.
    Причина 2 според мен е налягане на горивото, или ако има някъде клапан, който отговаря за горивото да не се връща в резервоара, при по-продължителен престой може да не затваря хубаво и затова да има този проблем. Къде се намира възвратния клапан ?

    Какви стойности трябва да дава предната ламбда сонда и как се тества при алфа, колко Ohm трябва да е при CL и OL.
    Къде се намира датчика за температура на входящия въздух?
    И как да го подкарам този ELM 327 с MES или да си взема нов ELM?
    Имам също и кабел KKL за 409.1 Vag-Com


    Attachment 171792

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Аз бих се насочил първо към помпата в резервоара. Не знам, как точно е реализиран възвратния и клапан, но вероятно не затваря добре. Сензорът за температура на въздуха, обикновено, се намира в дебитомера.
    Не е зле да се погледне, дали отчетената от ECU-то температура на мотора, е адекватна.
    На този етап, бих отхвърлил, като вероятна причина, работата на ламбда сондите.

    По въпроса за elm 327....
    Премери съпротивлението между пинове 6 и 14 на конектора му. Ако то е около 120 Ома, вероятно в това е причината за да не се свързва и следва, въпросното съпротивление да се намери и премахне.
    Last edited by ecotronic; 02-10-2020 at 18:44.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Старши алфист nikotm's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Брацигово
    Age
    49
    Posts
    633

    Default

    Здравей колега. Имаме по-малкият брат на твоето Мито. 120 коня Първо да питам дали има газ колата? Ако има се насочете към преглед на газовата. Когато купихме колата, имаше проблем с едната дюза на газовата рейка. И сутрин имаше описаните от теб симптоми. След смяната на рейката, вече Две години пали от раз и без колебание в оборотите. Ако няма, може да направиш един друг тест. Дай 2-3 пъти на контакт и ако запали по-лесно и с по-малко тресене, значи има проблем с връщането на горивото обратно в резервоара. И ако това не помогне, трябва живи данни сутрин при първото палене. Налягане и количество на горивото и количество въздух. Сондите не участват при студеният старт, но ги вижте на загряла кола как са двете сонди. Друго което може да е, това са дюзите, но те се проверяват само на стенд. Някой ако знае как може да се видят през софта, да сподели.
    159 1.9 JTDm 150
    Mito 1.4/120
    156 2.0 155 ex
    156 sw 2004 1.9 jtd 16v ex

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Аз бих се насочил първо към помпата в резервоара. Не знам, как точно е реализиран възвратния и клапан, но вероятно не затваря добре. Сензорът за температура на въздуха, обикновено, се намира в дебитомера.
    Не е зле да се погледне, дали отчетената от ECU-то температура на мотора, е адекватна.
    На този етап, бих отхвърлил, като вероятна причина, работата на ламбда сондите.

    По въпроса за elm 327....
    Премери съпротивлението между пинове 6 и 14 на конектора му. Ако то е около 120 Ома, вероятно в това е причината за да не се свързва и следва, въпросното съпротивление да се намери и премахне.
    Благодаря за отговора.
    1.4т поне този мотор е с МАП, ако е с МАФ ясно
    Сутринта ще и проверя температурата на входящия въздух да видя ако има над 5градуса разлика спрямо околната вероятно и от там има грешни аванси при запалването.

    Съпротивлението на ЕЛМ-а писах, че го махнах, преди това въобще не сработваше, но и това ще проеря отново, че беше преди време.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Имах в предвид температурата на мотора а не тази на входящия въздух.
    Колегата по-горе даде много добра насока с това за неколкократното подаване на контакт преди паленето.

    Какъв е вида на връзката между въпросния elm327 адаптер и лаптопа?
    Пробвал ли си при различни скорости и задал ли си минимална латентност на серийния порт?

    Коя е версията на MES? Имал съм подобни драми с версии преди 2.2.
    Last edited by ecotronic; 02-10-2020 at 21:36.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6

    Default

    Няма газ.
    Това с контакт няколко пъти съм го правил, не си спомням да е имало кой знае каква разлика, но не пречи пак да го пробвам. Знам, че сондите не участват при паленето, но ако в движение е правила прекалено много корекции, може да се отрази на паленето. Като рових в ALFA OBD не видях да има fuel pressure и air flow. Температурата на антифриза я има, така че няма проблем ще я сравня дори с външната на другата ми кола, двете са една до друга.
    MES е последния, онзи ден го изтеглих с надеждата, че най-накрая ще тръгне мисля 4.2R, но е безплатната версия. Може и да бъркам версията, но лаптопа не е пред мен.
    скорост 34800
    Low latency -on
    по спомен бяха настройките.

  7. #7
    Старши алфист nikotm's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Брацигово
    Age
    49
    Posts
    633

    Default

    Quote Originally Posted by Legolas View Post
    Няма газ.
    Това с контакт няколко пъти съм го правил, не си спомням да е имало кой знае каква разлика, но не пречи пак да го пробвам. Знам, че сондите не участват при паленето, но ако в движение е правила прекалено много корекции, може да се отрази на паленето. Като рових в ALFA OBD не видях да има fuel pressure и air flow. Температурата на антифриза я има, така че няма проблем ще я сравня дори с външната на другата ми кола, двете са една до друга.
    MES е последния, онзи ден го изтеглих с надеждата, че най-накрая ще тръгне мисля 4.2R, но е безплатната версия. Може и да бъркам версията, но лаптопа не е пред мен.
    скорост 34800
    Low latency -on
    по спомен бяха настройките.
    https://www.aliexpress.com/item/3285...45bc4c4d2oN9t8

    Поръчваш това и нямаш ядове с мотор айбиес и волан. Чете и трите.
    Мотора като поведение как е? Има ли добър респонс при подаване на газ. Оборотите на празен ход стабилни ли са?
    Ако няма ефект с контакта, значи, че клапана за горивото е наред и проблема е в смесообразуването му.
    Провери за пропуски на въздух по въздуховодите. При всички случаи, си иска диагностика, за да се види от къде идва проблема.
    159 1.9 JTDm 150
    Mito 1.4/120
    156 2.0 155 ex
    156 sw 2004 1.9 jtd 16v ex

  8. #8

    Default

    Ще поръчкам още малко с този ELM и накрая ще си взема друг.
    Относно данните, в събота сутрин и проверих температурите:
    - антифриз - 13.50 oC
    - външна температура - 13 oC - сравнено и с другата кола отговаря 1:1
    - температура на интейка - 17.50 oC - това няма как да е вярно. Ще видя да го почистя мап сензора, защото в него се намира сензора за температурата на входящия въздух. Ако не вземе да отчита вярно ще го сменя.
    Клапана за горивото как изглежда и къде се намира, и също има ли сайт за търсене на части с номерата им, за да погледна по горипровода какви изгъзици има.
    Тези не стават, много общо са представени, като има доста повтаряемост:
    https://www.fiatdalys.lt/
    https://alfa-romeo.7zap.com


    Относно вървежа на колата, тя е малък самолет и има страхотни спирачки. Тракшъна обаче от време на време я спъва, а няма вариянт за изключване.
    Знам, че трябва диагностика нали това правя.

  9. #9
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    https://www.pekidi.com/navi?FORCED=T...PARAM=LANGUAGE
    Погледни в този сайт по номер на рамата.
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Legolas View Post
    Ще поръчкам още малко с този ELM и накрая ще си взема друг.
    Относно данните, в събота сутрин и проверих температурите:
    - антифриз - 13.50 oC
    - външна температура - 13 oC - сравнено и с другата кола отговаря 1:1
    - температура на интейка - 17.50 oC - това няма как да е вярно. Ще видя да го почистя мап сензора, защото в него се намира сензора за температурата на входящия въздух. Ако не вземе да отчита вярно ще го сменя.
    Клапана за горивото как изглежда и къде се намира, и също има ли сайт за търсене на части с номерата им, за да погледна по горипровода какви изгъзици има.
    Тези не стават, много общо са представени, като има доста повтаряемост:
    https://www.fiatdalys.lt/
    https://alfa-romeo.7zap.com


    Относно вървежа на колата, тя е малък самолет и има страхотни спирачки. Тракшъна обаче от време на време я спъва, а няма вариянт за изключване.
    Знам, че трябва диагностика нали това правя.
    Като мери температурите колата на слънце ли беше? При мен ако я е пекло няколко часа лятото преди първия старт, пали нормално и след това се ошашква за 30-ина секунди, после всичко е ок. Сигурно някъде нещо се нагрява от жегата и бърка смесите, може би за това и при теб едната температура е с 4 градуса по-висока. Не че обяснява проблемът ти и е нормално, но все пак - просто размишления



  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    Като мери температурите колата на слънце ли беше? При мен ако я е пекло няколко часа лятото преди първия старт, пали нормално и след това се ошашква за 30-ина секунди, после всичко е ок. Сигурно някъде нещо се нагрява от жегата и бърка смесите, може би за това и при теб едната температура е с 4 градуса по-висока. Не че обяснява проблемът ти и е нормално, но все пак - просто размишления
    Защо да в гледам сутрин ако я пече слънцето? Диагностика се прави преди изгрев слънце, иначе не е интересно .
    Зависимостите са свързани с температурата на въздуха и горивото в резервоара (пълен или под половината), но никога не е само една от двете. Ако разликата в темературите е % с падането им, разликата ще се увеличава.
    Сега някой ще се сети за 100 октанов бензин сигурно, но и това е тествано . Другата ми кола се кара само със 100 октана от 3 вериги бензиностанции в Бг, така че не се стискаме за горивото.
    Ако беше с мутиеър модул като повечето мито, там е лесно, сменяш го и готово, паленето се оправя. В чуждите форуми всичката информация е за точно с МА.

    Относно партфайндъра от линка по-горе, не става. Разликата с дадените линкове от мен е, че е просто по-цветен в началото .

    Къде да го търся регулатора на налягането или ако има някъде и възвратен клапан, те са виновниците за горивото

  12. #12

    Default

    Днес сутринта в 6 доста интересни показания на входящия въздух.
    Външна температура - 22
    Температура на антифриза - 22.25
    Интейка - 28.5 градуса .

    Сега се загледах в кутийката на моя ELM, модела по-точно е 1.5а (ето това: ELM 327 1.5a), а не 1.3, както бях писал по-горе и може би има някаква разлика в пиновете. Аз му бях разпоил 120 омовото съпротивление отдавна.
    Но пък кабела си работи с AlfaOBD, което ме навежда на мисълта, че по-скоро проблема при свързването с MES не е хардуерен.
    Last edited by Legolas; 09-10-2020 at 12:37.

  13. #13
    Запален алфист aRm's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Age
    34
    Posts
    262

    Post

    Quote Originally Posted by Legolas View Post
    Защо да в гледам сутрин ако я пече слънцето? Диагностика се прави преди изгрев слънце, иначе не е интересно .
    Зависимостите са свързани с температурата на въздуха и горивото в резервоара (пълен или под половината), но никога не е само една от двете. Ако разликата в темературите е % с падането им, разликата ще се увеличава.
    Сега някой ще се сети за 100 октанов бензин сигурно, но и това е тествано . Другата ми кола се кара само със 100 октана от 3 вериги бензиностанции в Бг, така че не се стискаме за горивото.
    Ако беше с мутиеър модул като повечето мито, там е лесно, сменяш го и готово, паленето се оправя. В чуждите форуми всичката информация е за точно с МА.

    Относно партфайндъра от линка по-горе, не става. Разликата с дадените линкове от мен е, че е просто по-цветен в началото .

    Къде да го търся регулатора на налягането или ако има някъде и възвратен клапан, те са виновниците за горивото
    Колега, успя ли да намериш решение? При мен е наличен същия проблем на Ланча делта 1.4Т. Чистих инжектори, ресетвах адаптации - ефект никакъв. Това с пълния резервоар е някакъв пълен абсурд и липса на логика, но го чета и че при други хора пали добре като е с над половин резервоар и по-свежо гориво?! Друго бях чел, че имало уж нова вердия на еку-то от фиат която оправя проблема, но не ми се вярва.....
    Alfa Romeo 155 8V MY95 SPORT 126HP Running on LPG Injection

  14. #14
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    663

    Default

    Колегата не е влизал във форума от 21.09.2021 г.

    Като търсих в нета информация за подобен проблем (за Жулиета), открих този клип. Мисля , че е от автора на темата. Проблема се оказал повредено уплътнение в бензиновата помпа...

    https://www.youtube.com/watch?v=ESkDtQgrjGA
    Last edited by svetlastf; 20-10-2022 at 11:56.
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •