Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: 1,8 mpi - студен старт - нестабилни обороти на празен ход

  1. #1
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default 1,8 mpi - студен старт - нестабилни обороти на празен ход

    Моторът стартира лесно. Първоначално оборотите се вдигат до около 1300, след което бавно падат до 970, след което рязко се вдигат пак до 1300 и това продължава около 2 минути, докато моторът позагрее.

    Това е видно от графиката:





    При студен старт с откачен дебитомер, оборотите са доста по-стабилни, което е видно от графиката:



    Проблемът почти не се влияе от околната температура, но може да се каже, че е малко по-силно изразен, колкото по-ниска е тя.

    Стойностите, които отчита дебитомерът (количество въздух и температура на въздуха) изглеждат адекватни.

    В ECU - то няма записани грешки.


    Съдейки по пробата с откачен или не дебитомер, първата мисъл е, той да е причината за проблема. От друга страна, изглежда, че той работи нормално. Демек - откачането му може да маскира друга вероятна причина.

    Моля, ако някой се е натъквал на подобен проблем с този мотор да сподели опит.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #2

    Default

    --> Замърсено стъпково моторче за регулиране на оборотите на празен ход : https://www.xn--80aaicucowj4al.xn--9...2%D0%BE%D1%80/

    Обаче, може да ти се случи това: https://bmwpower-bg.net/forums/viewt...16c6625460b448

    --> замърсена дроселова клапа

    ---> запушен катализатор


    Успех.
    Last edited by alfa racer GTA; 20-10-2020 at 17:43.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #3
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Ако беше от дросела, вероятно щеше да клати обороти не само в първите 2 минути след студен старт.
    Заради запушен катализатор, едва ли. Контролната сонда щеше да вдигне грешка и/или да се усеща липса на мощност.

    Както и да е. Ще почистя дросела профилактично.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #4
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако беше от дросела, вероятно щеше да клати обороти не само в първите 2 минути след студен старт.
    Заради запушен катализатор, едва ли. Контролната сонда щеше да вдигне грешка и/или да се усеща липса на мощност.

    Както и да е. Ще почистя дросела профилактично.
    За сега старата ми алфа 145 е към 300+к и никога не съм чистил дроселова клапа ...
    Покарай известно време, може да се оправи .. примерно кофти гориво.
    Не е някакъв дори проблем като цяло.
    Така си мисля ..
    Ако е дебитомер .. и след 2 минути няма да се оправи и да върви нормално. - ти го знаеш.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  5. #5

    Default

    На "старата ти алфа" двигателят е друг. На опелите - Зафири и Астри с 1.8 бензин това е един от проблемите при "играещи обороти".

    Имат и друга причина някои от тях:

    На 1.8 зафирите им дава дефект и ЕКУ-то ---> някакви пинове/симтеци : https://kolegi.info/viewtopic.php?f=...fa772&start=15

    Не знам дали в АР 159 1.8 ЕКУ-то е същото/подобно.

    Но няма да е зле да се провери от някои със знания в тази област като Екотроник.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Рацер, благодарности за това, че се опитваш да помогнеш, но прочети пак симптомите, които съм описал. Те са коренно различни от това, което дискутират в темата, към която си дал линк.

    Иначе - да ECU-то е Simtec (Siemens) но дотам с приликите. Между другото - мотрониците, които стоят на дроселите при много модификации на АР са изпълнени по същата технология, респективно - някои страдат от прекъсването на въпросните алуминиеви връзки.

    Най-близкото до моя проблем, което съм намерил е това:

    https://www.vectra-c.com/forum/showt...-cold-start-up

    но, за съжаление, темата е ялова
    Last edited by ecotronic; 21-10-2020 at 13:28.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Почни с нещо просто, прегледаи всичко що е вакумчета.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  8. #8
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Сигурно ли е че отчетите за температура на входящият въздух са адекватни? Графиката намеква за цикличност, която ме смущава, в смисъл - различава се от тая на оборотите.
    Липсва ми показанието за температура на охладителната течност.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Сигурно ли е че отчетите за температура на входящият въздух са адекватни? Графиката намеква за цикличност, която ме смущава, в смисъл - различава се от тая на оборотите.
    Липсва ми показанието за температура на охладителната течност.
    Мисля, че са адекватни а цикличността се дължи на софтуера на ECU-то, който, очевидно, възприема температурата на въздуха с разделителна способност от 1 гр. (виж минималната и максималната стойност в ляво).

    Температурата на мотора също е адекватна. Умишлено не съм я логвал.

    Повече ме притеснява (учудва) тази закономерност между оборотите и количеството въздух:




    В предвид на това, че количеството въздух се отчита като мг. / работен такт, обяснението за това, стойността да расте с намаляването на оборотите може да се дължи на това, че поради някаква причина потокът през дебитомера остава относително постоянен с промяната на оборотите или на това, че дебитомерът мери с известно закъснение (инертност). Това последното може да се дължи на наслоявания по чувствителния елемент (замърсяване).
    Може да пробвам да го почистя.
    Last edited by ecotronic; 22-10-2020 at 12:28.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10

    Default

    Има споделен опит за подобни случаи, че дебитомера не отчита грешка, защото само "е тръгнал" да се разваля, но не "прекрачил" прага над който да отчете грешка компа.

    Някои хора ги чистят и се оправят, но повечето след това(месец-два) отново им се получава същото и щат не щат сменят дебитомера. В една част от случаите работят правилно само части от същият производител.Части от други производители дават отклонения от параметрите и двигателят "не се оправя" .

    При всички положения пробвай първо с почистването - това просто е по-евтиният вариант.

    Ако не се получи, следва смяна.

    Или да чакаш да покаже грешка, за да си сигурен какво да смениш.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Ако някой колега с такъв мотор може да погледне стойностите за количеството въздух, би било ценен ориентир. Ако има някой от София да ми отдели 10 мин. време за да го направя аз, бих бил много благодарен.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12

    Default

    Тук освен теб друг (пишещ) не знам да има с този мотор, виж във ФБ-групите има няколко човека... Даже, ако се срещнеш с някой, то той ще остане повече доволен... Крайно време е да се регистрираш и там
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Ха-ха...

    Иво, предпочитам да метна насляпо едни 400+ пари за нов дебитомер, отколкото да си губя времето с ФБ.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Ако графиката за температура на охлаждащата течност е равномерна, почти права линия, аз бих се съсредоточил околу показанията на 'дебиломерът'(в смисъл - не му е чиста работата).
    Нека някой да постне същите графики на тоя мотор, работещ нормално, свалени със същият софтуер. И дано се намери някой, че инак - лошо за тоя форум.
    Мисълта ми е - важно е да се знае, дали това което виждаме като графика, е това което вижда и контролерът, или е интерпретация на използваният софтуер.
    п.п. Мдааа, две гъбени супички по късно, постът ми си е загубил 90 процента от смисълът.
    Добре де, някой да постне графики на подобен мотор, веднага след старт, свалени със същият софтуер. Пак ще е ориентир някакав.
    Интерпретацията винаги е субективна.
    Last edited by ivan dimitrov; 22-10-2020 at 13:19.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Ся направих лог с температурата на мотора - от момента на стартирането до загряване до 54 гр. При 43 обръща на газ.



    Ето го и лог файлът, ако някой иска да гледа по-детайлно:

    https://drive.google.com/file/d/1ax7...ew?usp=sharing


    Не знам, защо не могат да се прикачват файлове във форума.
    Last edited by ecotronic; 22-10-2020 at 14:11.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •