Page 5 of 27 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 394

Thread: Аlfа Rоmео нa FСА щe бъдaт пpoизвeдeни c изцялo eлeĸтpичecĸo зaдвижвaнe ЗА и ПРОТИВ

  1. #61
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Няма как ДВГ-то да стане кой знае колко по-добро просто защото горивото му си е все същото...
    Едно време помня откъсачно за някакъв наш капацитет които беше направил двигател които работеше с нещо, + вода абе нямам спомен ама работеше... Даваха го по канал 1 някъде в началото на 90-те... Някои ако помни да казва...
    И това не е съвсем така.
    Двигател с LPG е най- добрият вариант за МЕН.
    Екологичен, евтино гориво, голям пробег.
    Не разбирам, защо това се подминава от големите производители. - много несериозно отношение.

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Реално към този момент единствения ти довод против електричарките е само разстоянието, което можеш да изминеш с едно зареждане.
    Днес ако трябва да минеш с една служебна кола - както се налага по някога 900км не знам колко пъти и къде ще зареждаш. (за мен това би било проблем)
    Тръгвам на почивка или екскурзия .. имам резервация и трябва да зареждам за 1200км не знам колко точно пъти и къде .. и да изчаквам някого.
    Често станциите не работят или са заети. - така казва мой приятел с електрокар.

    Вторият момент е повреден 'бушон' предпазител .. ти нямаш право да бараш .. колата ти е в гаранция а и знаеш ли точно какво и къде е станало.
    Идва репатрак .. прибира я и след 2 седмици, като ти сменят 'предпазителя' отиваш да си я вземеш ...
    Last edited by flipz; 06-01-2021 at 13:30.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  2. #62
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Имаш почивка - имаш план. Ако имаш желание в плана може да влезе и зарежданията, и отбиване, нощувки в други градове.
    И какво ти гарантира, че предпазителя на чисто новата ти дизелова кола няма да я вкара и нея в сервиза? Каква е разликата?
    Само безсмислени доводи и нищо конкретно.
    Да, единственото - ако искаш и това е 100% условие да минеш сега, в този момент 900 км наведнъж, оставяй си на дизел. Аз лично в моя личен живот това не ми се налага да го правя често, да не кажа никога. За службата ако ми дадат и Трабант за въпросните 900 км - ще го карам. Което не пречи след това с удоволствие да си се метна на електричарката.

    п.п. По същия начин бяха какви ли не доводи когато реших да мина на междинната станция - хибрида. То тока ли ще ме утрепе, то къде ли ще го зареждам (още масов лаишки въпрос), то какъв ли не бушон ще ми изгори, то гей ли ще го раздавам... По същата логика само от спестените пари от горивото до сега съм с една нова батерия напред. Да не говорим, че има много повече качества, които не са само финансово изразени.
    И да, радвах се като покарах малко Стелвио КуВе, но след това отново бях щастлив с хибрида. Нищо, че са от 2 различни планети.
    Last edited by BO; 06-01-2021 at 13:52.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  3. #63
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Няма как ДВГ-то да стане кой знае колко по-добро просто защото горивото му си е все същото...
    ...
    Ниското КПД на ДВГ няма много общо с горивото а с принципа му на действие.

    Първите ел. мотори също не са блестяли с много високо КПД, въпреки че са били несравними в това отношение с ДВГ. В последствие, се е минало през много технически и принципни промени, в резултат на които КПД то от около 60% се е променило до към 95.

    .....А иначе и за тях "горивото" си е все същото.


    Изобщо - голямата "сила" на електричката е в града. Именно там, ефективното управление на въртящия момент си казва тежката дума.
    Last edited by ecotronic; 06-01-2021 at 14:16.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #64

    Default

    Единственият вариант да се наложат електричките и да станат масово явление е да се унифицират акумулаторните батерии, така че да бъдат взаимозаменяеми. Идеята е: отивам на електрикостанцията, свалят ми изтощената акумулаторна батерия, поставят заредената такава и газ. Това, което отказва хората в масовата им част е краткия пробег с един заряд, недобре (за да не използвам по-силни думи) развитата мрежа от зарядни станции в БГ, продължителното време за зареждане на акумулаторната батерия (варианта карам си по Тракия, спирам на OMV-то на 72-рия километър, зареждам, пия едно кафе, скачам и потеглям е утопия).
    Former Alfa owner.

  5. #65
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    България е с доста добре развита мрежа от зарядни станции. Почти на всеки голям паркинг има, както и на повечето бензиностанции, на които съм бил.
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  6. #66

    Default

    Това е прекрасно - оставяш си колата за 8 часа на паркинга на Билла, а след това си цакаш за престоя на паркинга по 2 лева на час след първите 1,5 часа, през които е безплатен.
    Пак казвам, не се хващайте за отделни фактори, а гледайте глобално. Докато не направят батериите унифицирани, няма да има масовост. Това е. Всичко останало е скиенце фицтион.
    Former Alfa owner.

  7. #67

    Default

    Те като ги направят унифицирани, да не мислиш че ще са като два куфара в багажника и ще се сменят за 3 минути.
    Батериите са под пода на колата по две фундаментални причини - нисък център на тежестта и охлаждане.
    Евентуална смяна на батериите е нещо като сваляне на скоростна кутия на нормален автомобил - отнема няколко часа и има нужда от подемник и инструменти. Не е нещо което се прави на бензиностанция.

    Според мен в бъдеще ще се развие технологията на батериите. Ще се зареждат по-бързо и ще имат по-голям капацитет.

  8. #68
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Смяната на батериите не е лоша идея, но при нея проблемите нямат непременно технически характер. Това не е като да си купиш килограм сирене. Трябва да съществува механизъм, посредством който да си наясно, за какво точно и колко заплащаш - нещо, което е трудно доказуемо в момента на покупката. Освен това, така биха се увеличили логистичните разходи на продавачите на услугата.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #69
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Имаш почивка - имаш план. Ако имаш желание в плана може да влезе и зарежданията, и отбиване, нощувки в други градове.
    И какво ти гарантира, че предпазителя на чисто новата ти дизелова кола няма да я вкара и нея в сервиза? Каква е разликата?
    Само безсмислени доводи и нищо конкретно.
    Да, единственото - ако искаш и това е 100% условие да минеш сега, в този момент 900 км наведнъж, оставяй си на дизел. Аз лично в моя личен живот това не ми се налага да го правя често, да не кажа никога. За службата ако ми дадат и Трабант за въпросните 900 км - ще го карам. Което не пречи след това с удоволствие да си се метна на електричарката.

    п.п. По същия начин бяха какви ли не доводи когато реших да мина на междинната станция - хибрида. То тока ли ще ме утрепе, то къде ли ще го зареждам (още масов лаишки въпрос), то какъв ли не бушон ще ми изгори, то гей ли ще го раздавам... По същата логика само от спестените пари от горивото до сега съм с една нова батерия напред. Да не говорим, че има много повече качества, които не са само финансово изразени.
    И да, радвах се като покарах малко Стелвио КуВе, но след това отново бях щастлив с хибрида. Нищо, че са от 2 различни планети.
    Не ме интерисува, какви доводи е имало, като си минавал на еди си какво .. това си е твоя работа.

    Малко е основателно, че трябва да спирам да зареждам на 200км .. за да не се кръстя, дали ще мина 230км пробег. - като НОВА !
    Лятото си представям всички Софиянци, тръгват с електричките към морето - Бургас и спира целият трафик от магистралата да зареди в Пловдив
    (хора ги дразни като не им работи подгрева на седалката или интернета е спрял за 10 минути) а ти ми обясняваш как ще зареждаме на 200км пробег.
    Като отивам към Гърция, трябва да спра да заредя 6 пъти .. по колко време
    Вместо да си правя кефа .. ще мисля за колата, кога и къде ще зареждам.
    Лятото е типичен пример, опашка на бензиностанция .. 3-ма зареждат и още 2ма чакат за 1 колонка. при положение, че зареждаш за 5 минути +плащането.
    Представи си само как зареждаш по 40минути .. 5 часа ?

    Отивам в Русе от Бургас .. оставям колата някъде да се зарежда и си викам такси да отида, където искам .. или каква е схемата ?

    Няма ли пробег поне 600км никога няма да купя такава играчка.
    Най добре водород или LPG .. на този етап Електрички - прототипи. След 20 години може и да стават.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  10. #70

    Default

    Не бойте се, има решение --> станете гей.
    Другите ще са а обществения транспорт БДЖ например

    Последно едни мои познати пътуваха 2014 г. от Пловдив до Бургас 12 часа+ 40 минути с маршрутка до Созопол.
    Влакът закъснял 3 часа.След това вместо през Стара Загора отбил по подбалканската линия, щото другата била "обновявана по проект на ЕС". За капак на 2-3 гари чакали по 40-50 минути "да се разминат" с други влакове...

    И най-после ""след 3 дни път с камили" пристигнали в Бургас...

    Нали се сещате, че ако не могат да си позволят личен транспорт поради ниски доходи или други ограничения по-скоро ще емигрират отколкото да бъдат мишлетата в нечий експеримент...


    Големият проблем на Пежо и FCA е че нямат собствен завод за производство на батерии
    ..

    Иначе, ей къде са стигнали нещата:

    https://www.greenbiz.com/article/new...ws-big-promise

    https://www.dailymail.co.uk/news/art...arging-it.html

    https://www.pocket-lint.com/gadgets/...r-over-the-air

    На горните публикации обаче трябва да се гледа с минималистичен оптимизъм, тъй като огромната част от тези компании и публикациите за тях целят "надуване на балона", след което компанията става публична като акциите й се пуснат на фондовия пазар след като "са били надути" и собственика на компанията става мултимилионер и дори милиардер за един ден...
    Last edited by alfa racer GTA; 06-01-2021 at 19:01.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #71
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ниското КПД на ДВГ няма много общо с горивото а с принципа му на действие.

    Първите ел. мотори също не са блестяли с много високо КПД, въпреки че са били несравними в това отношение с ДВГ. В последствие, се е минало през много технически и принципни промени, в резултат на които КПД то от около 60% се е променило до към 95.

    .....А иначе и за тях "горивото" си е все същото.





    Изобщо - голямата "сила" на електричката е в града. Именно там, ефективното управление на въртящия момент си казва тежката дума.
    Принципа е ясен и не е променен от край време... Защо!? Явно не е толкова просто или има причина да не го правят....
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  12. #72
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Когато се измисли ДВГ, без значение принципът, който не се нуждае от охлаждане за да работи при стайна температура, респективно - не отделя топлина, тогава и КПД - то му ще стане близко до това на електрическите

    По дефиниция - енергия не се създава или губи. Тя само се трансформира от един в друг вид.

    При ДВГ химическата енергия на горивото се трансформира в топлинна а после топлинната - в механична. За съжаление, само малка част от топлинната енергия се трансформира в механична а по-голямата част "се губи" или по-точно, увеличава ентропията на вселената. Да не говорим, че от вече получената механична енергия, известна част, отново се губи под формата на топлина, заради триенето на различните движещи се части.

    При електрическите двигатели също има топлинни загуби, но те са значително по-малки.
    Last edited by ecotronic; 07-01-2021 at 00:18.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #73
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Те като ги направят унифицирани, да не мислиш че ще са като два куфара в багажника и ще се сменят за 3 минути.
    Батериите са под пода на колата по две фундаментални причини - нисък център на тежестта и охлаждане.
    Евентуална смяна на батериите е нещо като сваляне на скоростна кутия на нормален автомобил - отнема няколко часа и има нужда от подемник и инструменти. Не е нещо което се прави на бензиностанция.
    Баш на батериостанцията се прави. И към днешна дата замяната ѝ отнема около 4 минути.

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Смяната на батериите не е лоша идея, но при нея проблемите нямат непременно технически характер. Това не е като да си купиш килограм сирене. Трябва да съществува механизъм, посредством който да си наясно, за какво точно и колко заплащаш - нещо, което е трудно доказуемо в момента на покупката. Освен това, така биха се увеличили логистичните разходи на продавачите на услугата.
    Въобще не е сложна сметката. Свалят ти батерия, в която има 2 кг енергия, качват ти такава, в която има 50 кг и ти заплащаш 48 кг. Логически, а и реално въобще не е сложно.
    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Няма ли пробег поне 600км никога няма да купя такава играчка.
    В събота очаквам да гледам на живо представяне на последния модел на една електричарка, която по първоначално изтекла информация ще прави около 700 км. С големината на 7-ца. Та като я представят може да се запишеш в листата на чакащите.
    Иначе и към днешна дата може вече да си купиш 600 км електричарка. И то мерено по ЕПА, което е доста близо до реалността. И след реални тестове хората са успели да ги изминат.
    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Най добре водород
    Аха, добре. Я ми кажи с какъв план с водороден автомобил може да изминеш пътя от София, през Бургас, Добрич, Видин и да се върнеш в София.
    Ама иначе електричарките не ставали.
    Last edited by BO; 07-01-2021 at 09:44.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  14. #74
    започва да се пристрастява smc's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Plovdiv
    Posts
    85

    Default

    Това със смяната на батерий не е никакъв проблем, става за минути. Нио даже го предлагат като месечен абонамент и колата излиза 10К долара по-евтино като е купуваш. На 9 януари (NIO Day) според слуховете ще представят седан и 150кв/ч батерия. Отиваш в зарядната станция и ти слагат новия модел батерия с пробег 900км . https://www.youtube.com/watch?v=hTsrDpsYHrw
    Alfa Romeo 166 3.2TI

  15. #75
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by smc View Post
    Това със смяната на батерий не е никакъв проблем, става за минути.. Нио даже го предлагат като месечен абонамент и колата излиза 10К долара по-евтино като е купуваш.
    Малко по-различно е. Предлага се тъй наречения "Battery as a service", което, както спомена, реално си купуваш кола без батерия и плащаш абонамент. Но това е тотално различна услуга от "замяна" на батерията със заредена, което може да се направи без значение дали си купил колата с батерия (дали е твоя) или без (дали я наемаш).
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

Page 5 of 27 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •